pzc Rapport over foltering Kaboel Oezbekistan wijst onderzoek graven af S onderzoeken publicatie bto's Saddam in slip Onur Air is content over bezoeken luchtvaartinspecties VN beëindigen missie Oost-Timor Protesten tegen ontheiliging koran leger VS meldt misdragingen Ïn3 New York Times- die de IIAANSE KEUKENS Nantes herdenkt Jules Verne Belg dumpt gewonde bouwvakker Dolfijnen verstrikt in drijfnet Congolese stad in quarantaine Romeinen droegen sokken Zware tijden voor Miss Indonesië Cel voor agenten wegens negeren van verkrachting Reuzenrad in Londen moet verhuizen ANTIEK TAXATIE ir/oekcrs tot in detail uit de jjjifd hoe Amerikaanse militai- ju het Afghaanse Bagram gedragen. ,U jtli IK! pnnra redactie buitenland RijbliEW YORK - In een tot nog toe nsne theira gehouden rapport van r]eM Amerikaanse leger doen on- f Ni 'lalisj |egevangenen door langduri ndeé e mishandeling van het leven rtwe ebben beroofd. '■id op de studie wist te leg- i, meldde gisteren dat onder- jagers en bewakers de twee 'aai pa letterlijk tot pulp hadden lagen. het 2000 pagina's tellende i P?ort over mishandelingen in ïanistan door 'jonge slecht ileide soldaten' wordt uitge- stilgestaan bij de gebeurte- ^.c gjü rond de dood van de Af- i]ki jcen Dilawar en Habibullah. ?eki :deo vonden de dood in de- jg ober 2002, nadat ze bloot had- ij^ b gestaan aan langdurige ex- tmemishandeling. ithologisch onderzoek wees tdat de militairen Dilawar zo K- 'i iigdung en zo hard hadden ge nes igen dat het weefsel in zijn be- m wezen tot pulp was gesla- tfdus een van de lijkschou- jdie het lichaam onder- •eel; wetsuren 1 ai! hoofd van de militaire lijk- lUld liouwersdienst, luitenant-kolo- oeth Elizabeth Rouse, onder- hreef de staat waarin Dilawar th bevond ten tijde van zijn cd. „Ik heb soortgelijke kwet- iren gezien bij iemand die een bus was overreden.'' bevindingen van de patholo- nkr s weerhielden volgens The York Times militaire er niet van nog maanden na de lijkschou- ing vol te houden dat de twee 1012 d natuurlijke dood waren ge ld Op-ven. ik de toenmalige bevelhebber ■etta r zij'es w in Afghanistan, luitenant-gene raal McNeill, verklaarde nog ge ruime tijd na afronding van de pathologische onderzoeken dat er geen aanwijzingen waren dat mishandeling door militairen aan de dood van de twee had bij- Verklaringen die militairen, on dervragers en gedetineerden op de basis, ongeveer 40 kilometer ten noorden van Kaboel, ten tij de van de moorden aflegden, wij zen echter de andere kant op. Gevangenen werden routinema tig gestompt, geslagen, ge schopt, vernederd, dagen aan hun polsen opgehangen aan het plafond van hun cel en uit hun slaap gehouden. Ook werden ze gedwongen gedurende lange pe rioden ongemakkelijke poses aan te nemen. Soms werd de mis handeling volgens het onder zoeksrapport ingegeven door po gingen informatie los te krijgen, soms was ze een strafmaatregel door bewakers en soms werd ze slechts ingegeven door verve ling of wreedheid. Celstraf Het Witte Huis liet gisteren weten dat het de zaak 'diep gaand onderzoekt'. De daders van de mishandelingen worden berecht en zullen celstraf krijgen voor wat ze hebben ge daan. aldus woordvoerder Duf- ty.ANP/RTR door Fidan Ekiz ISTANBOEL - De Turkse lucht vaartmaatschappij Onur Air en de Turkse minister van Trans port Yildirim zijn uiterst posi tief over het bezoek van Neder landse en Duitse luchtvaartin specteurs, de afgelopen dagen. Op basis van de gevoerde bespre kingen verwacht Onur Air dat het vliegverbod in Duitsland binnenkort wordt opgeheven. Datzelfde zullen dan achtereen volgens Frankrijk, Zwitserland en Nederland doen, zo is de stel ling. Opheffing De positieve inschatting door Onur Air werd meteen weerspro ken door de Nederlandse delega tie. Van opheffing van het vlieg verbod voor Onur Air in Neder land is voorlopig geen sprake. De Nederlandse luchtvaartin spectie zal eerst de bevindingen grondig doornemen en evalue ren. Ook de Duitsers zijn uit Istanboel naar huis terugge keerd. In een verklaring zegt Onur Air dat de technische experts uit Ne derland en Duitsland tijdens hun bezoeken geen 'concrete te kortkomingen' aangetroffen heb ben. Een zegsman zei erg tevreden te zijn over de besprekingen - die alles bij elkaar twintig uur duur den - en inspecties van 26 Onur-toestellen. Onur Air heeft laten weten dat het vliegverbod op enkele Euro pese luchthavens de maatschap pij al tien miljoen euro heeft ge kost. GPD Advertentie van onze redactie buitenland NABLOES - De vermeende ontering van ko rans door Amerikaanse militairen heeft giste ren geleid tot protesten bij moslims in het Mid den-Oosten en in het Oost-Afrikaanse Somalië. In Nabloes op de Westelijke Jordaanoever be toogden circa 2000 Palestijnen. Zij eisten excu ses van de Verenigde Staten en straf voor de schuldigen. Betogers sleepten een groot model van de koran met zich mee. Ook in Iran gingen na het vrijdaggebed duizen den moslims de straat op. De autoriteiten had den tot de demonstratie opgeroepen. De beto gers droegen spandoeken met teksten als Dood Aan Amerika en Dood Aan Israël. Een betoging in het Iraakse Nassiriyah leidde tot een schotenwisseling tussen ordetroepen en radicale moslims. Zeker acht personen zouden gewond zijn geraakt. Het Amerikaanse week blad Newsweek meldde op 9 mei dat Ameri kaanse ondervragers van terreurverdachten op de marinebasis Guantanamo Bay op Cuba het islamitische heilige boek hadden onteerd. Het verhaal dat een heilig boek van de moslims door een toilet was gespoeld, leidde meteen tot felle anti-Amerikaanse protesten in de moslim wereld. In Afghanistan vielen daarbij zeker zes tien doden. Misbruikt Hoewel het tijdschrift zijn bewering inmiddels heeft ingetrokken, is volgens het Internationale Rode Kruis de koran wel degelijk misbruikt om gevangenen psychisch te martelen. De hulpor ganisatie zou de Amerikaanse autoriteiten al in 2002 hebben gewaarschuwd dat de koran in Gu antanamo Bay zou worden onteerd. Volgens een zegsman van het Rode Kruis wezen gevan genen op de Amerikaanse basis zijn organisatie herhaaldelijk op de misstanden.AFP/RTR Een demonstrant in Nabloes houdt een koran omhoog. foto Abed Omar Qusini/RTR NANTES - Een reusachtige olifant wordt langs het theater Royal de Luxe in Nantes gereden. De inwoners van de Franse stad herdachten gis teren de honderdste sterfdag van de schrijver Jules Verne. De schrijver die beroemd werd door zijn futuristische verhalen kwam op 8 fe bruari 1828 in Nantes ter wereld. foto Daniel Joubert/RTR )r Robert Bloemen ASHINGTON - De Verenigde aten stellen een onderzoek in de publicatie van foto's een bijna naakte Saddam tin in gevangenschap. Amerikaanse strijdkrachten t ia raken tegen dat zij de foto's de Iraakse ex-dictator in on- troek hebben vrijgegeven t Britse massablad The Sun, n de foto's afdrukte, beweert K de beelden van de Amerika- n komen. Zij zouden met de iblicatie het Iraakse verzet zware klap willen toedie- n. omdat de voormalige leider i eenvoudige man is te zien. d Amerikaanse boulevard- idThe New York Post publi- «rdede foto's gisteren ook. ooggeplaatste Amerikaanse le- ffunctionarissen distantieer- tn zich van de publicatie. Zij ijlen weten of een Amerikaans Ividu of iemand anders toe- sng tot Hoessein had om de fo- ste maken, die een jaar oud oudenzijn. sident Bush verklaarde dat niet bang is voor een golf in geweld door verontwaardig- Hoessein-aanhangers. „Ik niet dat een foto tot moor- Jiaanzet", zei hij over de mo- üjlte invloed van de publica- l0P het Iraakse verzet. I meteen na de arrestatie van 'haakse leider in december wiekten beelden uit van Sad- Hoessein die een medisch joerzoek onderging. Die film- dden werden door een deel He Irakezen als mensonte- M veroordeeld. Registeren gepubliceerde fo- '!,L5 te zien hoe de eens zo e man zijn broek wast, slaapt en over de binnenplaats van zijn gevangenis loopt. Vol gens The Sun wordt Saddam zelfs geobserveerd als hij naar het toilet gaat, om er zeker van te zijn dat hij geen zelfmoord pleegt. De ex-president zal ook worden vervolgd wegens oorlogsmisda den tijdens de Iraaks-Iraanse oorlog van 1980-1988. De Iraak se regering stemde in met een verzoek van buurland Iran. Sad dam is al aangeklaagd wegens de invasie van Koeweit in 1990 en wegens misdaden tegen Koer dische en islamitisch-sjiitische bevolkingsgroepen in Irak. ANP van onze redactie buitenland TASJKENT - In een dorp vlak bij de Oezbeekse stad Andijan zijn op diverse plaatsen vers ge dolven, anonieme graven ont dekt. Bewoners van Bogu Sham- ol beweren dat soldaten daar door hen per vrachtauto aange voerde lijken, hebben begraven. Het zou op drie verschillende plaatsen om ongeveer 60 graven gaan. Agenten in burger houden pottenkijkers weg. President Karimov heeft onder tussen een onderzoek door de Verenigde Naties naar het bloe dige geweld in zijn land, afgewe zen. Hij liet VN-secretaris Kofi Annan weten de situatie volle dig onder controle te hebben en degenen die verantwoordelijk waren voor het geweld te zullen vervolgen. „Ik heb geen interna tionaal onderzoeksteam nodig om de feiten vast te stellen", zo gaf Karimov Annan te verstaan. Hij verwees verder naar het be zoek, eerder deze week, van di plomaten en journalisten aan Andijan. Karimov heeft laten weten dat naar buurland Kirgizië gevluch te inwoners van Andijan zonder angst terug kunnen keren. Kin deren, vrouwen en ouderen zal geen strobreed in de weg wor den gelegd. Alleen terugkerende mannen worden gecontroleerd omdat er nog 120 'bandieten' uit Andijan voortvluchtig zijn, al dus het staatshoofd. Maandag willen de EU-minis- ters van Buitenlandse Zaken het 'excessieve geweld' veroordelen dat in Andijan door Oezbeekse veiligheidstroepen is gebruikt. Dit blijkt uit een concept-verkla ring. De bewindslieden willen Karimov ook oproepen om met een een onafhankelijk interna tionaal onderzoek naar de ge beurtenissen toe te staan. Activiteiten De VS heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Andij an besloten de militaire activitei ten in Oezbekistan terug te schroeven. Amerika heeft sinds 2001 een vliegbasis in het land voor de strijd tegen de Taliban in Afghanistan. Vanaf de basis wordt ook Iran in de gaten ge houden. Circa duizend betogers hebben zich gisteren verzameld in Kara-suu. in het oosten van Oezbekistan. Zij eisen de vrijla ting van circa tachtig mensen die sinds de onlusten van vorige week worden vastgehouden. Dat berichtten Oezbeekse me dia. De tachtig arrestanten wor den ervan beschuldigd de aan stichters te zijn geweest van de onrust die zaterdag ontstond in Kara-suu naar aanleiding van de gebeurtenissen in Andijan. Over de gevolgen van de gevech ten in Andijan doen nog altijd te genstrijdige verhalen de ronde. Volgens de regering zijn er 169 doden gevallen, vooral 'terroris ten'. Oppositiegroepen en oogge tuigen stellen dat zeker achthon derd mensen zijn omgekomen, onder wie veel ongewapende burgers. GPD/ANP/DPA zaterdag 21 mei 2005 BRUSSEL - Een aannemer in België heeft een bouwvak ker die zwaargewond was geraakt door een val van een steiger in Brussel, meegenomen in zijn auto en voor dood achtergelaten in de buurt van Aalst, 20 kilometer verder op. De bouwvakker is een illegaal in België verblijvende Moldaviër. Hij verkeerde gisteren nog in levensgevaar De aannemer is aangehouden en heeft bekend, aldus het Openbaar Ministerie gisteren. ANP ATHENE - Griekse vissers hebben gisteren bij het eiland Samothrace, in de Egeïsche Zee, dertien dode dolfijnen en een kleine walvis aangetroffen in een illegaal drijfnet. Het circa een kilometer lange net is naar de haven van Sa-, mothrace gesleept, omdat het schroeven van schepen kan beschadigen. De autoriteiten vermoeden dat Turkse vis sers het net hebben achtergelaten en hebben een onder zoek ingesteld. Drijfnetten worden vanwege hun omvang ook wel 'muren des doods' genoemd. In de Europese Unie is het gebruik ervan verboden. ANP/RTR ETOUMBI - De Congolese stad Etoumbi is afgesloten van de buitenwereld om de verspreiding van het dodelijke ebolavirus een halt toe te roepen. In de stad zijn al negen mensen gestorven aan de ebolakoorts, die inwendige bloe dingen veroorzaakt. Volgens een woordvoerder van de Wereldgezondheidsor ganisatie worden voedselvoorraden naar de stad ge bracht. De laatste dagen zijn geen nieuwe besmettingen van het virus gemeld. Het ebolavirus is zeer besmettelijk en wordt verspreid door lichaamsvocht, zoals bloed of zweet. Er bestaat geen remedie tegen. ANP LONDEN - De Romeinse legionairs in de klassieke oud heid droegen sokken in hun sandalen, als zij in de provin cie Britannia waren gestationeerd, een van de koudste de len van hun wereldrijk. Dit blijkt uit archeologisch onderzoek. Duikers hebben nabij een plaats waar vroeger waarschijnlijk een Romeins legerkamp heeft gelegen, een antiek scheermes gevonden. De handgreep van het scheermes heeft de vorm van een menselijk been, met aan de voet een sandaal met een teen- vrije sok. ANP JAKARTA - Miss Indonesië ligt onder vuur van conserva tieve moslims in haar land. Haar deelname aan de Miss Universe-verkiezingen dezer dagen in Thailand is volgens onder meer de invloedrijke Raad van Oelema's (korange- leerden) en het radicale Front voor de Verdediging van de Islam (FPI) een schande voor Indonesië. Aanhangers van de FPI gingen gisteren de straat op in Ja karta voor een protest. De raad overweegt op zijn beurt een fatwa (religieus decreet) uit te vaardigen waarin het Indonesische vrouwen wordt verboden nog deel te nemen aan missverkiezingen. ANP van onze redactie buitenland DILI - Vandaag komt na zes jaar een eind aan de VN-vredes- missie in Oost-Timor. De 11.000 blauwhelmen kwa men in 1999 naar de voormalige Portugese kolonie toen op het re ferendum over onafhankelijk heid van Indonesië bloedige ge welddadigheden volgden. Met de geleidelijke terugtrekking van de militairen is vorig jaar al begonnen, vandaag wordt de operatie afgesloten. Volgens een VN-woordvoerster bestaat er in het land nog altijd een veiligheidsprobleem, maar is het de bedoeling dat lokale po litie en grensbewakers worden opgeleid om dit aan te pakken. Een speciaal VN-team (Unotil), bestaande uit burgers, politie agenten, militairen en mensen- rechtenadviseurs gaat zich hier mee bezighouden. De beëindiging van de VN-vre- desmissie op Oost-Timor valt sa men met een bezoek aan Indone sië van een team VN-juristen die een onderzoek zijn begon nen naar het bloedbad van STOCKHOLM - Twee agenten in Zweden hebben een gevange nisstraf opgelegd gekregen van een maand omdat ze niet ade quaat hadden gereageerd op een noodoproep van een vrouw die werd verkracht. In plaats van een patrouillewa gen te sturen naar de plaats de lict belden de dienders de moe der van het slachtoffer om haar te vragen haar dochter op te pik ken. Een onbekende man sleepte de vrouw op 3 april vorig jaar een bos in en verkrachtte haar. Tij dens de worsteling wist het ne gentienjarige slachtoffer een vriendin te bellen die op haar beurt de politie belde. In plaats van agenten naar de plaats des onheils te dirigeren belden de ge daagden de moeder van de vrouw met de suggestie haar dochter te gaan zoeken. Een rechter achtte het tweetal schuldig aan ernstige nalatig heid. ANP 1999. Oost-Timor werd in mei 2002 onafhankelijk, na tweeën half jaar VN-bestuur, nadat het land honderden jaren door de Portugezen en 24 jaar door Indonesië was bezet. Na het refe rendum in 1999, waarin de over grote meerderheid van de Timo- rezen voor onafhankelijkheid stemde, sloegen bendes, ge steund door het Indonesische le ger, aan het moorden en plunde ren. De Verenigde Staten heb ben binnen de VN al enige tijd aangedrongen op beëindiging: van de missie. GPD/RTR LONDEN - De 'London Eye', het enorme reuzenrad aan de Thames in de Britse hoofdstad, moet weg van de zuidelijke ri vieroever. De verhuurder van een klein stukje grond waarop een van de poten van het rad staat, heeft de exploitant - British Airways - te verstaan gegeven dat het kiezen of delen is: de huurverhoging van 65.000 pond tot 2,5 miljoen pond (een stijging van 1500 pro cent) betalen of wegwezen, meld den Britse media gisteren. Alleen een gunstig resultaat van koortsachtige onderhandelin gen kan dat nog verhinderen Over de uitkomst daarvan durft niemand een voorspelling te doen. Woedende reacties uit alle hoeken van de Britse samenle ving over de geldhonger van ver huurder South Bank Centre stro men binnen. 'The Eye' werd in 2000 gebouwd dankzij een bijdrage van (bijna 130 miljoen euro van British Ai- ways. Eerst heette het reuzen rad Millennium Wheel en het zou eigenlijk maar een jaar blij ven staan. ANP (Advertentie) A. I. Verhage beëdigd taxateur 0118-627639 106-23360501

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5