Ml een het design kun je niet meenemen bij Zuidwester Alles begon met een muisje Glad Ranglijst Ringen I chter het raam als blikvanger een vers- .gebakken empanada gevuld met to- fi,ansjovis, olijf, ei, paprika, kappertjes De Spaanse pastei symboliseert ^Mediterrane keuken van Zuidwester, het Jp weken oude design-restaurant van Mar- *®Luteijn en Wim IJska in Middelburg, .wester is een nieuw concept voor de ®iwse hoofdstad. Je vernacht zoiets in "Wam, Amsterdam of Antwerpen, een «waar je kunt lunchen, loungen, ja ge- ton lekker eten of leuke hapjes kiezen uit ®t(>onbankvitrine om mee naar huis te ne- Pum- en ambachtelijk eten in een de- rjWmgeving', noemen de uitbaters het. en Martien kennen elkaar van de Academie in Utrecht. Zij werden de- ■te, maakten deel uit van de wereld van J werpers, stylisten, trendwatchers en «onderzoekers. Zuidwester is het na- jkgevolg van beider ervaringen. Mar- jpshet laatst hoofd grafische vormge- g van een Duitse firma in kunstofdesign. In het interieur van Zuidwester vinden we kunststof terug als decoratie en in de trans- parantgroene honingraad met flessenber- ging, die tevens de afscheiding vormt tussen restaurant en take-away. Wim vond zijn weg aanvankelijk in de mode en deed idee ën op in Hongkong, maar ontdekte dat ko ken zijn eigenlijke passie was. Na een oplei ding tot kok in Utrecht kookte hij in lokale restaurants als Het Hemelse Gerecht en Soy in Utrecht en Ilja in de Bilt. Met een Spaan se kokkin avontuurde hij in de tapas-cate- ring. De tafels van Zuidwester voorziet hij van gerechten, geïnspireerd door de Spaan se en Italiaanse keukens. Binnen troont een Spaanse ham in al zijn gastronomische glorie boven de vitrine vol kleine gerechtjes die je mee naar huis kunt nemen maar ook kunt kiezen voor onmiddel lijke consumptie. Het is zaterdag en dat be tekent dat er, evenals op donderdag, pinchos besteld kunnen worden. De pincho, een soort tapa, stamt uit het Baskenland. Pincho staat voor het prikkertje waarmee een eenvoudig hapje is vastgeprikt op een stuk brood. De meeste kosten 2 en sommi ge 2,50. Je hebt er vijf voor 9 en tien voor €17. De pincho-kaart vermeldt diverse AAN TAFEL Rien van Reems mogelijkheden: Ibericoham, gebakken chori zo, croqueta de polio, ansjovis en kapperap peltjes, gebakken gamba, tonijn 'en escabe- che', manchego met peer, cabracrème, aard appeltortilla en auberginecrème en munt. De samenstelling van het pincho-aanbod wisselt regelmatig opdat vaste bezoekers voldoende variatie vinden. Overdag ligt de nadruk op kleine gerechten die zich lenen voor een lunch, zoals de al ge noemde empanada. De sofrito in deze pastei is een pasteuze saus van kruiden en spece rijen, ui en knoflook en er is zowel een Spaanse als een Italiaanse versie van. Lunchgerechten zijn verder de vissoep met garnalen en schelpen, escabeche, gemari neerde visfilets met gegrilde groente op ge roosterd brood, bouillon van rundvlees met gnochie en sjalot, groene salade en buffelmo- zarella. Allemaal gerechten voor 7,50. De Ibericosalade met Ibericoham en chorizo, artisjokken, rode ui, romanosla, vleesto maat en aïoli kost een tientje. Het lunchre- pértoire omvat verder drie pasta's van 10 en 12,50. 's Avonds worden de twee rijen van vier keu rig in het gelid staande tafels in het restau rant romantisch aangekleed met kaarsen en dergelijke. Op iedere tafel een enkele rode gerbera met het bloemengezicht naar de gast, tegen de felblauwe achterwand twee stralende strelizia's. De dinerkaart telt vier visgerechten, zwaard visfilet 17,50) pijlinktvisjes 15), zee duivel en garnalen en Venusschelpen (beide 22,50) en vier vleesgerechten, kippenborst 15), lamsschouder 35 voor twee), var kensfilet in zoutkorst gegaard 15) en run derfilet 17,50). Risotto, gegaard in onder meer vermouth en aubergine en courgette, gevuld met groene asperges, tomaat en buf- felmozarella kosten 17,50. De buffelmozarella, gebakken in olijfolie met basilicum, sjalotjes en kappertjes op ge roosterd brood, is verrukkelijk en de pijlinkt visjes, gestoofd in rode wijn, pimenton en, alweer, sofrito, opgediend in een vierkant wit bakje, zijn heerlijk. De groente naar keuze kost 3,50 of, zoals mijn tuinboontjes, 4,50. Maar ik krijg wel een schaaltje vol. De empanada is al even lekker. Het nagerecht, een chocoladetaartje met no ten, 4 in de take-away, neem ik mee naar huis, een tractatie voor de chocoholic. Mar- tien en Wim koken en serveren de gerechten die zij zelf geserveerd zouden willen krijgen in hun eigen favoriete entourage. De wij nen, een mengeling van Spaans en Italiaans, zijn met zorg - ook wat de prijs betreft - ge kozen. Mooie ports, sherry's, cognac en grap pa en een delicate ponche caballero (een si naasappellikeur) ronden het aanbod af. De vier lage loungekuipjes laat ik graag aan de jeugd. Zuidwester, restaurant en take-away Lange Noordstraat 6 4331 CD Middelburg Tel. 0118-650040 Gesloten op zondag Keuken open vanaf 11.00 uur, maandag en dinsdag tot 18.00 uur, woensdag tot en met zaterdag tot 23.00 uur Creditcards: Visa en Mastercard Kinderen: kinderstoel en gerechtjes in over leg Rolstoel: niet mogelijk Vegetarisch: keuze uit kaart Roken: niet gescheiden Veel mannen nemen allang geen genoegen meer met het verwijde ren van het haar van hun kin. Elke vorm van lichaamsbeha- ring zien ze als ontsierend, met uitzondering van het haar op de hoofdhuid. Silkx, producent van ontharingsproducten, komt ze tegemoet met een speciale mannenlijn. Daarbij onder meer een crème die je zeven minuten moet laten zitten, waarna de haartjes uit zichzelf loslaten. Met citrusextracten en vitamine A, C en E voor een zachte huid, meldt Silkx. Wie denkt van het scheren af te zijn heeft het mis. „Niet te gebruiken op gezicht, neus, wenkbrauwen, oren, te pels, genitaliën of anale zone", staat op de verpakking. De crème kost 8,99 euro. Voor de bikkels zijn er harsstrips: 10,99 euro per acht stuks. Mexx en Esprit zijn volgens het modevakblad Textilia de mo demerken die het meest in de Ne derlandse winkels zijn te vin den. Het blad deed onderzoek naar het aantal verkooppunten van in Nederland verkochte mer ken en deze twee voeren de rang lijst aan. Ze zijn in zo'n tweedui zend winkels te vinden. Neder landse en Duitse merken zijn het meest vertegenwoordigd in de top-50. Je ziet het mensen soms wel doen: verschillende ringen aan de vinger, boven op elkaar ge propt. Een beetje ordi, vaak. Sie- radenproducent Diamonde ziet er echter wel brood in en komt met een set van zes ringen die naadloos op elkaar aansluiten. Gouden ringen, gezet met een parel, kleursteen (aquamarijn, citrien) of briljant. „Eén ring is leuk, twee spannend en drie of meer spectaculair", juicht Dia- monde. Apart is het wel, al dreigt het gevaar van overdaad met al die glitters. En er hangt een prijskaartje aan, vanaf 195 euro per ring. Informatie: www.diamonde.nl; 020-355 57 37 Bedactie bijiagen: 0113-315680 ■MW.pzc-nl Kredactie@pzc.nl Bastbus 314460 AA Goes advertentie-exploitatie: Lnrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïws-Vlaanderen: 0114-372770; nationaal: 020-4562500. zaterdag 21 mei 2005 detail van beeldje en Anna. geldt in elk geval voor West-Eu ropa, en het zou zelfs wel eens wereldwijd kunnen zijn", zegt Mustert. Sinds 1987 maakt de Swarovski Collectors Society speciale Swarovski-j aarstukken. Het lid maatschap van de Society geeft recht op één jaarstuk. Daar wordt streng de hand aan gehou den. Wanneer de bestelde jaar stukken zijn uitgeleverd, wor den de gebruikte mallen en de computergegevens vernietigd. Het stuk is echt eenmalig, aldus Mustert. Hij noemt de Swarovs ki voorwerpen 'het toppunt van technisch kunnen' en 'gemaakt door topkunstenaars'. Society De Society telt ongeveer 450.000 leden. Nederland is met een kleine 55.000 leden na Hong Kong het belangrijkste kristal- land ter wereld. Mustert werd een jaar of tien geleden voor het eerst gevraagd of hij wilde be middelen bij de verkoop van en kele Swarovski-stukken. „Ik wilde wel helpen, maar je moet dan toch ook weten wat het waard is en in welke staat het stuk zich bevindt. Je moet waar- degegevens hebben die betrouw baar zijn, een referentiekader hebben. Toen ik me ging oriënte ren bleek er bar weinig te zijn op dat gebied. Bij wat er al was, kon je ook vraagtekens zetten qua betrouwbaarheid.Uitein delijk bleek er internationaal een netwerk te bestaan van vier personen die elkaar informeer den over de prijzen. Mustert vond hierbij aansluiting. „Hier uit ontstond uiteindelijk de auto riteit waar de markt om vroeg." Mustert brengt op de website www.ten-holder.nl vraag en ant woord in Swarovski-stukken bij elkaar en geeft inzicht in uitgif teprijzen en de actuele markt waarde. Verder kan hij het stuk taxeren en controleren of het aan alle eisen voldoet. Hij heeft inmiddels heel wat stukken in handen gehad en constateert dat er veel transacties op de tweedehands markt plaatsvin den, waarbij kopers onbewust beschadigd spul accepteren. „Kijken naar kristal is een kunst die de meeste mensen niet gegeven is. Laat staan het beoor delen van de complex geslepen Swarovski-stukken. In onze praktijk wordt veertig procent van de aangeboden stukken af gekeurd. Wanneer dat represen tatief is, zegt dat wel wat over de tweedehands markt." Reflectoren Het Swarovski-concem telt we reldwijd 19.000 werknemers. Het bedrijf is wereldleider als leverancier van kristallen onder delen voor sieraden, maar produ ceert ook heel andere producten zoals verrekijkers. Niet het meest bekend, maar wel alom vertegenwoordigd - ook in ons land - zijn de rode en witte re flectoren in bochten van wegen. De eigen productielijn van kunstvoorwerpen in kristal is in 1976 ontstaan toen een mede werker tijdens het vervaardigen van onderdelen voor lampen wat aan het spelen ging met het materiaal. Er ontstond een muis- Foto's van linksboven met de klok mee: je en vervolgens werden meer dierfiguren gemaakt, die gretig aftrek vonden in de markt. De productie is toen aangepast. De figuren werden eerst gemaakt van onderdelen van kroonluch ters waar een gaatje in zat voor de lampen. Toen de vraag aan trok werd een speciale produc tielijn gebouwd waar kristal- voorwerpen zonder gaatje wor den gemaakt. De prijzen van de jaarstukken uit de Swarovski-collectie kun nen vele malen over de kop gaan. Dieren zijn populairder dan andere stukken; De Olifant is weer meer trek dan De Leeuw. Het eerste, alleen in Amerika uitgegeven stuk Lo vebirds werd in 1987 voor 134 euro uitgegeven en doet nu 3800 euro. De Olifant (1993) kostte 261 euro en er wordt nu 1500 eu ro voor betaald. De prijs van De Leeuw (1995) daarentegen is nog niet eens verdubbeld en kost nu 450 euro. De Dolfijnen (1990) doen het daarentegen wel weer goed: 216 uitgifte en nu 1050 euro. Topper is het stuk De Wilde Paarden (2001), uitgege ven voor 3176 euro en nu 6500 waard. Andere stukken brengen meer rendement, bijvoorbeeld Verjaardagstaart (73, nu 270) of De Adelaar.1316, nu 4800) en De Pauw (1566, nu 4100). Henk Wollerich Anton, Pierrot foto's Kees van de Veen Onder de liefhebbers genieten ze een wereldwijde faam: de kristallen kunstvoorwerpen van Swarovski. De siervoorwerpen van de Oostenrijkse onderneming zijn gewild en waardevol. Ook op de tweedehands markt is een levendige handel in Swarovski-kristal. Bernard Mustert van het in hoogwaardig porselein en kristal gespecialiseerde 101-ja- rig familiebedrijf Ten Holder in Assen, begreep dat er grote be hoefte was aan een vertrouwde manier van kopen en verkopen van Swarovski-kristal. Daar voor was deskundigheid op het gebied van taxatie en controle een vereiste. Mustert mag zich inmiddels dè autoriteit op Swarovski-gebied noemen. Hij en zijn dochters Miranda en Gea zijn de eerste en enige offici eel bij het Verenigd Register van Taxateurs geregistreerde Swarovski-taxateurs. „Dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53