Veersche Poort toe aan finale Zeker doordacht Het uitzicht vanaf het dakterras is geweldig Het optimale pensioenadvies Segeersstraat 70 Middelburg, tel. 0118 - 674 187 foto's Mechteld Jansen Ze moet er nog steeds aan wennen dat ze bijna letter lijk met de deur in huis valt. Als je door de groenge- schilderde voordeur naar binnen gaat, sta je direct in de keuken van haar woning. Let wel op het afstapje... Magdi Katona (21) en haarvriend Leon Verschoor (27) bewonen een dijkhuisje aan de Blooisedijk in Bommenede. Het zonnetje schijnt en Leon zit in de zijtuin met zijn neus in de studieboeken. „Praat maar met m'n vriendin, ik heb straks een examen, dus ik moet leren", wimpelt hij het gesprek af. „Maar we wonen hier heel lekker", zegt hij nog snel. „Alleen die verkeersdrempel voor het huis. Da's irritant. Zeker als er een bus voorbij komt. Dan staat het kot echt te shaken. Magdi beaamt zijn opmerking. „Je voelt het huis inder daad trillen. Die drempel ligt hier pal voor het huis. Dat is natuurlijk wel jammer. Maar ja, wat doe je eraan. Voor wij hier kwamen wonen, zaten er Duitsers in. Het was een vakantiehuis van vier gezinnen. Maar die waren niet iedere dag hier. Zij hadden er waarschijnlijk niet zo'n last van." Afgezien van die vermaledijde drempel hebben de uit Hongarije afkomstige Magdi en haar partner het uiterma te naar hun zin in de dijkwoning. Het huisje oogt vriende lijk aan de buitenkant. Magdi: „We merken wel dat veel mensen naar het huis kijken. Sommige gluren echt naar binnen. Dat is wel eens raar hoor." Binnen is het helemaal opgeknapt en aangepast aan hun wooneisen. De inhoud van het huis is een stuk groter dan je op het eerste oog vermoedt. „Toen we op zoek gingen naar een huis, stonden er hier drie te koop. Hier konden we vrijwel gelijk in trekken. Bij die anderen moest er heel veel gebeuren. We zijn hier langzamerhand aan het verbouwen gegaan. Ze wijst op een hoekje in de woonka mer. „Daar zaten eerst de wc en de douche. Die hebben we er uitgebroken. Je had ongeveer een meter om te douchen. Dat is nu wel anders. De badkamer hebben we gebouwd in wat vroeger een schuurtje was." Vol trots laat ze de ruimte zien met als pronkstuk het grote twee persoons hoekbad. „Leon heeft alles zelf gedaan, samen met zijn broer. Kijk, als je dit matje in bad legt, kun je bubbelen. Er zitten vijf functies in. Als het matje stuk is, kun je gewoon een nieuwe kopen, zonder dat je het hele bad weg moet doen. Handig toch. En onderaan de bad- rand zit verlichting, moet je kijken wat mooi." Haar grote trots is het verhoogde terras. Dat biedt een weids uitzicht op het achterliggende akkerland. „Je zit hier 's avonds zo lekker. We zitten hier altijd gezellig te kletsen, glaasje wijn erbij. Af en toe een barbecue. Heer lijk. Het uitzicht is hier heel mooi. Je kunt ver kijken en je ziet soms hele mooie zonsondergangen. Ja, dat uitzicht is één van de mooiste dingen van ons huis." De ruime tuin achter de woning ligt er nog wat kaaltjes bij. „Ik wil er graag nog meer groente in hebben, dat het meer een moestuin wordt. Knoflook, paprika, ui, tomaat en ook druiven. Kunnen we straks lekker uit de tuin eten. We moeten nog verder kijken wat we ermee willen. Leon heeft een hekel aan grasmaaien, dus veel gras zal er wel niet komen." Annemarie Zevenbergen DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeur van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. De Veersche Poort nadert haar voltooiing. luchtfoto Ruben Oreel Artist's impression van het nieuwste hof Mytilus. een in het oog springend object. Of misschien is aan het oog ont trokken beter gezegd. De huizen komen als het ware verdiept te liggen en moeten daardoor op gaan in het omliggende park. Er is niet veel verbeeldingskracht nodig om in de zwarte, gladde stenen de Zeeuwse klei te zien. Alsof hof Mytilus zo uit de grond is gestoken. Het project telt dertig wonin gen, bestaande uit drie types. De huizen zijn 22,5 meter diep en mogen door de kopers zelf in gedeeld worden. Bijna alles kan, alleen het grasdak en de buiten muren moeten hetzelfde blijven. Van casco tot droomhuis, de toe komstige bewoners kunnen hun fantasie de vrije loop laten. De architect heeft wel wat varian ten bedacht, maar dat zijn slechts voorbeelden. Een van die toekomstige bewo ners is Monique d'Hert, nu nog woonachtig in Breda. Toen zij en haar partner het ontwerp van hof Mytilus onder ogen kre gen waren ze meteen verkocht. „Wij verzamelen kunst. Straks hebben we lekker de ruimte voor een beeld of schilderij." Toch is het niet alleen het huis dat trekt. d'Hert noemt ook het Walcherse landschap en de zee als trekpleisters. Uit verkoopcij fers blijkt overigens dat een kwart van de kopers van buiten de regio komt. Inmiddels is d'Hert aan het teke nen geslagen. „We zijn er nog niet helemaal uit, maar dat hoeft ook nog niet. We maken in ieder geval wel optimaal ge bruik van de mogelijkheid om zelf de indeling te bepalen." De première van hof Mytilus trok zo'n 150 gegadigden. Inmid dels is op 25 van de 30 huizen een optie genomen. Peter Ver burg, directeur van Orisant Ma kelaardij uit Middelburg kan die enorme aanloop wel verkla ren. „Naar mijn weten is het in Zeeuwse nieuwbouwprojecten niet eerder voorgekomen dat ko pers zoveel vrijheid kregen. Dit noem ik pas echt consumentge- richt bouwen."Een architect ad viseert de kopers en checkt hun ontwerpen Architect Patrick Fransen is een van de ar chitecten van Hertzbergers bu reau die zich de laatste jaren in tensief met de Veersche Poort heeft bezig gehouden. Hof My tilus noemt hij bijzonder. „Meestal gaan projectontwikke laars voor traditionelere bouw, omdat ze zeker willen zijn van goede verkoopcijfers. Maar de ontwikkelaars van de Veersche Poort hebben hun nek durven uitsteken."Ongeveer de helft van de woningen in de Veersche Poort is gebouwd in woonho- ven, in totaal zijn het er straks acht. „Het concept van de woon- hoven is heel onconventioneel en sluit aan bij pleinen zoals je die bijvoorbeeld in Italië ziet", vertelt Fransen. De tuinen van de hoven zijn naar buiten ge richt. De pleinen aan de binnen zijde dagen mensen uit met el kaar in contact te komen. De ar chitecten wilden hiermee voor komen dat er huizenblokken ont stonden die aan de voorzijde werden ingesloten door gepar keerde auto's en beton en aan de achterzijde door een lange rits tuintjes. „We hebben gestreefd naar een sterk contrast tussen de woonhoven en de omliggende huizen én naar contrast tussen groen en bebouwing. Helemaal geslaagd is die opzet niet, vindt Fransen. „De wijk heeft meer verharding gekregen dan wij voor ogen hadden. We zien dat parken tussen de hoven worden bestraat vanuit praktisch oog punt, parkeerkelders waren niet overal haalbaar en de huizen in de woonhoven lijken te veel op de omliggende huizen zodat er te weinig contrast is. Maar over het algemeen is de Veersche Poort heel geslaagd. De wijk is gewild, dat blijkt uit verkoopcij fers." Eind 2006 moet hof My tilus compleet zijn. De bouwers werken toe naar de finale van de Veersche Poort. Anita Jansen De Veersche Poort nadert haar voltooiing. Stap voor stap heeft Middelburg er 950 woningen bij gekregen. De wijk is modern en vooruitstrevend. Die begrippen zijn ook van toepassing op het laatste project: hof Mytilus. feu van de hoven in de Veersche Poort. Het is voor een donderdag middag opvallend stil in de straten van de Veersche Poort. In de Kievitshof, waar veel senioren wonen, zitten twee oudere vrouwen te kletsen. „Het is hier altijd heel rustig", vertelt mevrouw Zwigtman. Vanaf haar met bloemen beladen ter ras aan de voorzijde van haar huis kijkt ze uit over het plein. „Dit vind ik de gezelligste hof, de andere pleinen vind ik een beetje doods. Eigenlijk moesten we het plein strak en opgeruimd houden, maar die-bloembakken fleuren het wel op." Mevrouw Zwigtman wijst naar de jeu de boules baan in het midden van de hof. „Daar hebben we al.me nig uurtje gesleten met de bu ren. Zo'n plein zorgt voor saam horigheid." Dat vindt ook Edwin Marlissa van de naastge legen Watersniphof. Ook hij heeft de zonzijde van zijn huis opgezocht en zit aan het plein. Dat doet hij vaak, evenals de an dere buren. De familie woont pas sinds oktober in de wijk, maar is al helemaal ingebur gerd. „Dit is een jonge buurt, we hebben het erg gezellig samen. Met kerst en met koninginnedag versieren we samen het plein." Over dat buurtgevoel is niet ie dereen even tevreden. Volgens mevrouw Sluiter uit de Berg eendstraat kampt de Veersche Poort met verscheidene startpro blemen. „Er zijn nog geen buurt verenigingen die zich hard ma ken voor de belangen van de wijk, maar het zou wel nodig zijn." Ze vertelt dat er ruim twee jaar werd gebakkeleid met omwonenden en gemeente voor foto Ruben Oreel dat er een speeltoestel kwam. „Er zijn hier mogelijkheden ge noeg, maar vooral oudere kinde ren krijgen hier weinig ruimte. Alles is zo bureaucratisch, het duurt lang voor er iets geregeld is", aldus Sluiter. Als voorbeeld noemt Sluiter de sloot voor haar huis. „Die zou zeven meter breed worden. Hij is nu maar drie meter breed en heel ondiep. Als het warm is stinkt het hier naar de algen. Daar heb ik al tig keer over geklaagd, maar er is tot nu toe niets mee gedaan. Dat vind ik jammer." Ook over de verbindingen met de rest van de stad is mevrouw Sluiter niet echt tevreden. „De Veersewegis overbelast door verkeer van en naar de Veersche Poort. Er zou ook aan de andere kant van de wijk een weg moe ten liggen. Dat wordt tegenge houden door een handvol hui zenbezitters die nu lekker rustig wonen. Intussen zien wij hier al dat bouwverkeer voorbij dende ren." Het gezin Sluiter woont niet met tegenzin in de Veersche Poort, maar hun enthousiasme is wel getemperd. „Als er een maal een winkelcentrum en voorzieningen in de wijk zijn, wordt het al heel anders. Toch vind ik het jammer dat de ge meente nu alle aandacht steekt in het bouwen van zoveel moge lijk woningen." Hof Mytilus Hof Mytilus is het laatste pro ject in de Veersche poort dat on der de vermaarde architect Her man Hertzberger gestalte krijgt. En zoals de meeste van zijn ge bouwen, wordt ook hof Mytilus 0113-315680 www.pzc.nl nl SÏÏÏMW AA Goes M/ertentie-exploitatie: I!»rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ,e«ws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 21 mei 2005

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47