Trappen door het vlakke land PZC W 9 h Reis boeken van zee en zand zaterdag 21 mei 2005 West-Vlaanderen is gemaakt om te fietsen. Vlak, met veel uitgezette routes door polders en weilanden. Van dorp naar dorp met af en toe een kasteel. Z sebrugge -'NEDERLAND Brugge f Zt Wijnendale Tornout BELGIE In Vlaanderen is het prima fietsen langs kanalen en door kleine dorpen. Linksboven: eenmaal in de buurt mag je Brugge niet overslaan. Foto TOERISME VLAANDEREN Foto WEGENER Fn k n Door ALICE PLEKKENPOL rasen van Jacques Brel's 'Mijn vlak ke land' dringen zich op terwijl we hard tegen de wind trappen: 'Wan neer de lage lucht ons nederigheid leert....en natte westenwinden gieren van venijn.' Grijze wolken hangen zwaar bo ven de smalle wegen, weilanden en pol ders waar twee eenzame fietsers van dorp naar dorp gaan. Maar zo lang het droog blijft is er niets aan de hand. Want eerlijk is eerlijk, West-Vlaanderen is een perfecte streek voor fietstochten. Zeker voor niet al te geoefende fietsers die een rit van zestig kilometer geen probleem vinden, zolang het maar over vlak terrein gaat en de wind af en toe meewerkt door een stukje in de mg te blazen. «Het aanbod aan uitgezette routes is zeer groot en we kiezen voor de Wijnendalrou- jtegrofweg zuidelijk van Oostende en Brug ge. De tocht begint in Stene, een lief dorp vastgeplakt tegen Oostende. Middelpunt is het witte Sint Annakerkje, al sinds vele ja- een bedevaartsoord voor met name lij ders aan kiespijn, en omringd door cafés. Tijdens de bijna zestig kilometer die voor zullen we kennismaken met de vlakke kustpolders en het zachtglooiende Torhoutse Houtland, zo belooft het folder tjemet achtergrondinformatie. Belangrijk onderdeel van het traject is de Groene 62, met als eindpunt het kasteel Wijnendale. Terug gaat door velden en langs kanalen, via plaatsen als Ichtegem en Koekelare. De route is gemarkeerd met zeskantige bordjes zoals wij die van de ANWB kennen. Soms rijden we over een fietspad, maar va ker over gewone asfaltwegen die soms vrij slecht en smal zijn, en waar de auto's ons rakelings passeren. Maar allez, dit is buiten land dus dan moetje niet kniezen. Hoewel buitenland, de polders nabij Oost ende lijken wel heel sterk op het Hollandse vlakke landschap. Ze dateren reeds uit de zestiende eeuw. In die tijd verdedigden de Geuzen Oostende tegen de steeds verder oprukkende Spanjaarden.De Geuzen beslo ten een deel van de duinenrij af te graven en het achterland te laten onderlopen. Zo ontstond tijdens hoogtij een landschap van wad en diepe kreken. Oostende zelf veran derde in een soort eiland temidden van de verdronken polders, en werd daarmee een onneembare vesting. Na het beleg van Oost ende begin zeventiende eeuw werden de polders ingedijkt. Een aantal kreken en dij ken is blijven bestaan, zoals de Sluiskreek, Zoutekreek en Steensedijk. We hebben de Steensedijk zojuist gehad en fietsen nu via de Groene 62 door het oude krekengebied, richting dorpen als Snaaskerke en Gistel. Het zijn niet bepaald bruisende metropo len, en ook in het landschap zelf ontwaren we regelmatig ontsierende industrie en ogenschijnlijk verwaarloosde boerenbedrij ven, waar mannetjes rondscharrelen die perfect in een tv-programma van Jambers zouden passen. Oude spoorlijn De Groene 62 was ooit de spoorverbinding tussen Torhout en Oostende, en bracht rond 1870 welvarende Parijzenaars per sneltrein naar de destijds mondaine en nieuwe badplaats aan de Vlaamse kust. In 1985 werden de rails en bielzen wegge haald, en nu is de Groene 62 een recreatie- weg voor fietsers en wandelaars, waar voor al veel verschillende soorten planten groeien. We passeren enkele vroegere spoorweghuisjes die nu particulier be woond worden. Niet echt opwindend alle maal, maar we weten dat een eindje verder op Wijnendale wacht. Naarmate we verder van de kust raken moeten we licht klimmen, ja, hier al. Het domein Wijnendale, een van de grootste bossen van West-Vlaanderen met uiteraard het kasteel, komt in meerdere routes voor. Lange tijd was dit gebied het jachtterrein van de graven van Vlaanderen. Al ruim dui zend jaar geleden stond er een houten jachtslot, dat later een versterkte stenen burcht werd. Een deel van het kasteel is mo menteel museum en herinnert aan bijzon dere gebeurtenissen die er hebben plaats gehad. In 1482 stierf Maria van Bourgondië er na een val tijdens een jachtrit. Van recen ter datum is de Belgische koningskwestie. In mei 1940 had Leopold III er een drama tisch gesprek met minister Pierlot dat leid de tot een breuk tussen de koning en de re gering. We moeten weer terug naar de kust, maar missen ergens een bordje, raken de weg kwijt en komen weer uit op de Groene 62. De wolken worden nog donkerder en drei gender en het besluit valt snel: als je een traject andersom fietst ziet alles er toch heel anders uit, dus we besluiten de reeds bekende weg te nemen, en het liefst een beetje snel. Op het moment dat de eerste dikke druppels vallen komt het eindpunt in zicht. Niet verkeerd, want Stene is een el dorado voor lekkerbekken. Zelfs op doorde weekse dagen zijn de vele cafés en restau rants rond om het Sint Annakerkje gevuld met dorpelingen en inwoners van Oosten de, die er ook de weg weten te vinden. Toe risten zijn er vooralsnog vrij schaars, behal ve zij die de Wijnendaleroute fietsen. Rondom Brugge West-Vlaanderen is bij uitstek geschikt om te fietsen en wandelen. Men kent het knooppuntensysteem, maar er zijn ook veel bewegwijzerde routes, meestal tussen 45 en 60 km lang, met bijbehorende brochures voor extra infor matie. De meeste wandelroutes zijn tussen 8 en 15 km. De fietsroutes zijn door gaans lusvormig, dat wil zeggen dat start- en eindpunt hetzelfde zijn en dat is gemakkelijk als je bijvoorbeeld een fiets wilt huren bij een station of in een dorp. De gratis verkrijgbare Recreatiegids voor West-Vlaanderen geeft een overzicht van alle soorten routes, fietsverhuuradressen en dergelijke. Aanvragen kan via Westtoer, Koning Albert l-laan 120, 8200 Sint-Michiels (Brugge), België, tel. 0032-50-30 55 00, www.westtoer.be. Ook is de nieuwe pocket het Brugse Ommeland verkrijgbaar, met alle denkbare toeristische informatie, waarbij de na druk ligt op genieten in het groen. Zie www.bruqseommeland.be Rondom Brugge voert de Kastelenroute, een van de meest populaire tochten. Die hadden we al eens op een zomerdag gefietst. Het traject gaat vooral via as faltwegen en langs meestal niet toegankelijke kastelen rondom de stad. Aardig, maar met spectaculair en eigenlijk vonden we Brugge zelf mooier. Bezoek daar in elk geval het museum Choco-story, dat nog maar ruim een jaar open is. Het chocolademuseum is gevestigd in een middeleeuws, drie verdiepingen tellend pand en ligt een beetje achteraf in het centrum aan het Sint Jansplein. De zalen zijn klein, de mensenmassa groot, dus is het dringen en filelopen langs de vitri nes. Veel informatie over de cacaobonenteelt, verwerking ervan tot chocola, en tot slot een demonstratie pralines maken, gevolgd door het proeven en de onver mijdelijke winkel. Dagelijks open van 10.00-17 00 uur, entree €5, tel. 0032-50-61 22 37, www.choco-story.be Voor een wandeling door Brugge is een goede plattegrond nodig. Voor 20 cent te koop in het gemeentehuis, afdeling Info Toerisme Algemene informatie: Toerisme Vlaanderen en Brussel, Koninginnegracht 86, 2514 AJ Den Haag, tel. 070-416 81 10. www.toerisme-vlaanderen.nl Eerste lustrum van Kleurenpalet Achterhoek Tientallen kunstschilders uit heel Nederland komen zaterdag 28 mei naar Zutphen voor de eerste schilderdag van het Kleurenpalet van de Achterhoek. Dit reizende kunstschilderevene ment bezoekt vanaf 28 mei tien schilderachti ge plaatsen in de Achterhoek en de Liemers. Honderden amateurschilders doen jaarlijks mee aan het evenement. Doel van het evene ment is de sfeer van het coulissenlandschap en het Achterhoekse dorpsleven op schilderdoek vast te leggen. Het Kleurenpalet is in haar vijf jarig bestaan uitgegroeid tot een van de groot ste kunstschilderevenementen van ons land. Meer informatie en opgave: Kleurenpalet van de Achterhoek, Kapperallee 63, 7211 CC Eefde, tel. 06-13 48 44 27, www.kleurenpalet.nl. Vakantie dichtbij Datje niet per se naar de andere kant van de wereld hoeft te reizen voor een boeiend reis verhaal bewijst Yvonne Keuls. In haar nieuw ste boek 'Op reis met Yvonne Keuls' komen tien reizen aan bod, waarvan slechts een bui ten Europa. Dat heeft een reden. Keuls is in het gelukkige 'bezit' van diverse vrienden met een tweede huis in het buitenland. Ter wijl die vrienden elke vakantie met een aan hangwagen vol bouw materialen naar hun tweede huis rijden, wachten Yvonne en haar partner graag tot de verbouwing klaar is, om vervolgens de lo geerkamer in te wijden. Zodoende komt zij te recht in onder meer Engeland, Frankrijk, Italië en Portugal, en als verre uitschieter Zuid-Affi- ka. Haar vakanties zullen voor veel mensen herkenbaar zijn. Geen meeslepende wilde avonturen, maar simpele belevenissen onder weg en ontmoetingen met de plaatselijke be volking. En ja, ook Keuls maakt wel eens een fietstocht in de stromende regen, of komt op een plek waarvan ze zich afvraagt wat er in he melsnaam te zien is. Maar altijd weet ze er een positieve draai aan te geven, waardoor maar weer eens blijkt dat ook vakanties relatief dichtbij huis toch het gevoel geven even in een andere wereld te verkeren. Op reis met Yvonne Keuls door Yvonne Keuls, uit geverij Ambo/Anthos, €14,95, ISBN 9026319002 Nieuwe Navigator De nieuwe reisgidsenserie Navigator moet een van de paradepaardjes van de ANWB worden. Een modem reishandboek met veel, maar 'snel' geschreven informatie, plastic tabbladen die hoofdstukken als Eten slapen, Wat te zien en Wandel-/au- toroutes markeren, pictogrammen en handige rubrieken om snel te vinden watje zoekt. Het is op zich al een hele prestatie dat de ANWB er in slaagt met de uit het En gels vertaalde gid sen een product neer te zetten, dat zich niet gemakke lijk met reeds be staande reishand- boeken laat vergelijken. Zijn bijvoorbeeld de Capitoolgidsen erg visueel ingesteld, de dikke Navigator vindt eigenlijk een betere balans tus sen veel kleurenfoto's maar ook veel gedegen, bruikbare teksten. Absoluut een aanrader voor de ondernemende reiziger. Deze maand zijn de titels Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Spanje, Barcelona, Parijs, Austra lië en Canada verschenen. Volgend jaar komen er nog negen titels bij. Navigator, uitgeverij ANWB, vanaf €22,95. Zie ook www.anwb.nl, ALICE PLEKKENPOL Week van de Zee, die van- jpg begint, wordt voor de vier de keer gehouden. Dit jaar is het ftema'Een Zee van Zand', en •ktbetekent dat de toekomst bet strand centraal staat. 18S de Noordzeekust worden 311 activiteiten gehouden ™nd duinen, strand en zee. Veel ptissies en andere praatbijeen- köinsten, maar gelukkig ook ac- twteiten waarbij letterlijk de handen uit de mouwen gaan. Zo wordt op 22 mei bij Noordwijk een strandlabyrint gebouwd, is er op 26 mei een ontdekkings tocht in Zandvoort en mogen kinderen op 28 mei in Goes zout- waterschatten zoeken. De Week van de Zee duurt tot en met 29 mei. Op www.weekvandezee.nl is een overzicht van alle evene menten te vinden, inclusief een 'Tip van de dag'. Oostende voor anker Onder de noemer Oostende voor An ker dompelt deze populaire Belgische kustplaats zich van 26 tot en met 29 mei helemaal onder in nautische sfe ren. Thema van het maritieme festival is dit jaar Frankrijk en Napoleon. Dus zijn er veel Franse -maar ook andere - schepen in de haven, van imposante driemasters en opleidingsschepen tot simpele vissersboten uit het naburige Nord-Pas-de-Calais. Bezoekers kunnen de schepen natuurlijk bekijken maar ook aanmonsteren voor een van de tochtjes op zee. Aan de kade zijn diver se activiteiten zoals rommelmarkten en optredens van shantykoren met ouderwetse zeemansliedjes. Meer in formatie: www.oostendevooranker.be. Zwart in Oranje 'Zwarte Hollanders', zo werden de Afri kanen in dienst van het Koninklijk Ne derlands Indisch Leger genoemd. Hal verwege de negentiende eeuw werden zij vanuit West-Affika gerekruteerd om de orde te handhaven in onze voor malige kolonie. Hun onwaarschijnlij ke maar waargebeurde geschiedenis is bij weinigen bekend. In het Amster damse Tropenmuseum is nog tot en met 4 september een tentoonstelling te zien, die het bijzondere verhaal van de zwarte Hollanders in dienst van Oranje vertelt. Later dit jaar verschij nen twee boeken over dit thema. 5 kun je een gratis boekje ophalen aan de hand waarvan je zelf op pad kunt. Meer informatie: www.avoqel.nl of www.mooiqelderland.nl. Vogeltuinen De bekende A. Vogel-tuinen, tot nu toe gelegen achter het cosmetische pro- ductenbedrijf Biohorma in Elburg, zijn verhuisd. Vanaf nu kim je ze bekij ken op het fraaie landgoed Zwaluwen- burg van het Geldersch Landschap en Geldersche Kasteelen in 't Harde bij Zwolle. Daar liggen zes hectares krui dentuinen. Bovendien is er een 'gezon de' interactieve wandelroute van vier kilometer uitgezet door een geva rieerd landschap met loof- en naaldbos sen en langs oude boerderijen. De wan delaar komt ook langs huis Zwaluwen burg, een van de best bewaarde en fraaiste 18e eeuwse landhuizen van Gelderland. Aanmelden voor een wan deling is niet meer nodig. Bij zorgboer derij Westbroek aan de Eperweg 3 t/m Doedelzakspelers Het Keltisch Festival heeft 28 en 29 mei plaats op het landgoed kasteel de Keukenhof in Lisse. Het programma omvat uiteraard Keltische muziek in clusief een doedelzakkampioenschap, het Nederlands Kampioenschap Schot se Highlandspelen, dansdemonstraties, Britse en Ierse hondenrassen, pubs en lifestyle. Op zaterdag is het evenement open van 10.00-19.00 uur, op zondag van 11.00-18.00 uur. Entree €19 per dag of €30 voor beide dagen. Meer in formatie: www.keltischfestival.nl. Ridders in De Haar Kasteel De Haar in Haarzuilens is na tuurlijk een perfect decor voor een rid derevenement. Op 21 en 22 mei is het weer zover. Dan gaan de stoere man nen in blinkende hamassen elkaar te lijf met lansen en zwaarden. Ook zijn een valkenier en een nar present, is er een markt, kunnen kinderen zich ver kleden of les krijgen in met pijl en boog schieten. Het evenement begint om 10.00 uur, entree €12. Meer infor matie: www.riddertoernooi.tk. Langs kunstateliers Groningen is een stad waar kunst ge koesterd wordt. Op 28 en 29 mei stel len 266 Groninger kunstenaars hun ateliers open voor het pubhek. Tijdens deze zevende 'Atelier Route Gronin gen' geven de kunstenaars uitleg over hun werk. Bovendien verkopen ze een ansichtkaart die een indmk geeft van hun werk. Samen vormen die ansicht kaarten de catalogus van de route. Bei de dagen zijn de ateliers van 12.00-19.00 uur geopend. Meer infor matie: www.atelierrouteqroninqen.nl. Wandelen in Veenendaal Sinds enige maanden wil een groep mensen in Veenendaal een nieuw wan delevenement van de grond tillen. Dit evenement moet binnen enkele jaren uitgroeien tot een van de grotere in zijn soort. De eerste activiteit is de Heuvelrug Wandeltocht Veenendaal op 4 juni, met naar keuze 5,10, 25 of 40 kilometer. Start- en eindpunt is het Christelijk Lyceum aan de Kerkewijk in Veenendaal, op loopafstand van het treinstation. Deelname kost €4,50. Meer informatie: www.heuvelruqwandeltocht.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41