Maria versus Mozart PZC Reis in 5 clicks Achtbaan Landelijke Fietsdag in teken van water zaterdag 21 mei 2005 Salzburg is met ongeveer 145.000 inwoners relatief klein, maar is na Wenen toch veruit de belangrijkste toeristische stad in Oostenrijk. Sedert 1997 staat de binnenstad op de Unesco-werelderfgoed- lijst. Jaarlijks komen er vele miljoenen bezoekers die vooral geïnteresseerd zijn in de vierduizend culturele evenementen die er elk jaar op de agenda staan. Er zijn voortdurend grote en kleine concerten die in'het teken staan van Mozart. En na tuurlijk de beroemde Salzburger Festspiele. Salzburg ademt nu al de sfeer van het Mozartjaar. Op 27 januari 2006 is het 250 jaar geleden dat de wereldbe roemde componist in Salzburg werd geboren, Salzburg pakt volgend jaar groots uit, met onder meer speciale tentoonstel lingen en de serie concerten 'Best of Mozart'. Gedurende der tig weken, van februari tot november 2006, kan men de be kendste aria's, de mooiste ouvertures en de beroemdste symfo nieën in de Grote Zaal van het Mozarteum beluisteren. Kaarten kosten 35 en 48 euro en zijn te koop via de Salzburg Ticket Service, Mozartplatz 5, 5020 Salzburg, tel. 0043-662-84 03 10, www.salzburqticket.com Zie voor het programma www.mozart2006.net. In Salzburg zijn verschillende organisaties waarmee een Sound of Music Tour kan worden gemaakt, zoals Panoramatours: www.panoramatours.com. De stad Salzburg is een prima uitvalsbasis voor een na- dere kennismaking met het Salzburgerland, dat zich M profileert als vakantiegebied voor families. ||^f| Vakantiehuizenaanbieder Euro Relais speelt daar op in door het aanbod in dit gebied uit te breiden: www.eurorelais.com. Ook de zeventien hotels van 'Family Salzburgerland' specialiseren zich in gezinsvakanties: www.family.salzburqerland.com. Zie ook www.vakantie.salzburqerland.com. Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel. 020-468 47 93, www.austria.info/nl DUITSLAND Wenenl|| Salzburg OOSTENRIJK Transavia voert brandstoftoeslag in Als gevolg van de aanhoudende zeer van kerosine is transavia.com brandstoftoeslag te berekenen aan passagio De toeslag bedraagt €6,50 per enkele reispl persoon en is deze week ingegaan. De branï stoftoeslag is van toepassing op alle bestem mingen waarop transavia.com vliegt. De tot slag wordt niet doorberekend op reeds gen^ te boekingen, en is evenmin van pakketreizen. Pronkkamers boeken via Euro Relais Euro Relais, specialist op het gebied van het verhuren van vakantiehuizen, is een samen- j werking aangegaan met stichting De Pronth mer. Daardoor wordt het mogelijk via deze reisorganisator een nostalgische vakantietf, leven in een van de pronkkamers van de she ting. Pronkkamers, de mooiste kamer van ie huis, zijn te vinden in kleinschalige logiesve strekkende boerderijen (al dan niet in bedil; dorpsherbergen en andere karakteristiekept den. Het initiatief werd ooit in Groningen® Friesland genomen, inmiddels doen ookac- commodaties in Drenthe en Limburg mee, Meer informatie: www.eurorelais.nl. Toeren bij boeren in Noord-Holland Dankzij een televisieprogramma als Boer zoekt Vrouw weet een groot deel van Neder land weer een beetje hoe het op een boerend drijf toegaat, maar in het Noord-Hollandse^,; terland willen ze dat (stads)kinderen ook co: eens in de praktijk laten zien. Op 29 mei ke nen vooral gezinnen met kinderen eenvijfö? kilometer lange agrarische route tussen Mo: nickendam en Ilpendam volgen (per fiets,s to, wandelend of op skates) en onderweg ke nismalcen met koeien melken, helpen bij ha scheren van schapen, kaas maken of spelen: het hooi. Er doen vijf boerenbedrijven mee, startadressen zijn Boerderij Achtervennen ia Ilpendam (tel. 020-436 11 51) en de boerderij van de familie Sluis in Monnickendam, tel. 0299-65 15 27. Het begint om 10.00 uur, deel me kost €5 inclusief consumpties. Open huis bij Cyclerours Fietsvakantietouroperator Cycletours houd'.] mei een gratis open huis. Er wordt dan info; matie gegeven over het fietsvakantieprogra ma. De fietsslaapbus, kampeeruitrustingen tenten zijn te bezichtigen, begeleiders beant woorden vragen, er zijn workshops 'maakje fiets vakantieklaar' en de kinderen wordenk zig gehouden. Tevens is het kantoor in Amsk dam een van de officiële startpunten van de landelijke fietsdag, die ook op 28 mei plaats heeft. Cycletours is gevestigd aan de Buiksloii weg 3-5 in Amsterdam-Noord, aanmeldenv« het open huis lean via tel. 020-521 84 80'of e-mail sales@cycletours.nl. Zie ook www.cvcletours.nl. ^BriiwiiiiiwgBBeBBBawBimwiiiiiiiiwfiiawwwwTOaMWMW Beroemde tours Een excursie langs beroemde plekken of era duik in het leven van een persoon kan opti ze plaatsen in de wereld. In Amsterdam kun nen de locaties uit de boeken en televisiesem Baantjer worden bezocht. Een ander beroem boek de 'Da Vinei Code' brengt de reiziger naar Parijs. Met een speciaal Da Vinci-arraif ment slaap je in hotel Leonard da Vinei enk- zoek je het Louvre. In Engeland gaan ze wel erg ver met een toer door het leven van Dan: Beckham, te beginnen bij het ziekenhuis wa de voetballer geboren is. Andere beroemde, maar ook beruchte tours in het Verenigd Ko ninkrijk zijn die van Sherlock Holmes enjid the Rjpper. Sinds Lord of the Rings in Nieuw-Zeeland is opgenomen, komen veelte risten zoeken naar de mysterieuze vlaktes er bergen uit de film. Baantjer: www.leukeuities.nl/baan- tjer-toer.html Da Vinci Code: www.elmarreizen.nl/rei- zen/top15/reis.asp?num=4&id=4981&itype=j David Beckham: www.lbwf.qov.uk/leisure_ Jack the Ripper: www.iack-the-rip- per-walk.co.uk Lord of the Rings: www.opvakan- tie.nl/reis.php?reislD=l321 Salzburg maakt zich op voor het Mozartjaar. In 2006 is het 250 jaar geleden dat het muzikale genie in Salzburg werd geboren. De viering werpt zijn schaduw vooruit, maar de vele bezoekers uit de Verenigde Staten en Japan en ook steeds meer Nederlanders hebben er geen oog voor. Zij komen uitsluitend voor de Sound of Music Tour. Tot ergernis van veel Salzburgers. Door BERT HELLEGERS Haar is meermalen gevraagd of ze het liedje Edelweiss wil zingen. Verontwaardi ging is hoorbaar in de stem van Ilse Weismayr. 'Amerikanen en Ja panners denken dat het lied ons volks lied is, onze hymne. Maar dat lied is niet Oostenrijks, het is Hollywood', rea geert de gids van de Sound óf Music Tour, die voert langs de verschillende filmlocaties. Zoals de film in de ogen van de meeste Oostenrijkers niets met hun land te ma ken heeft. Van het waargebeurde ver haal van Maria en de familie Von Trapp is in de Hollywood-versie weinig meer over. De musicalfilm uit 1965 met Julie Andrews als Maria en Christopher Plummer als kapitein Georg von Trapp met z'n zeven muzikale kinderen werd wel een geweldige kaskraker in grote delen van de wereld. De met vijf Oscars bekroonde film wordt nog jaarlijks in veel landen op televisie vertoond. Be halve in Oostenrijk. De film flopte er al in 1964 in de bioscoop en was sinds dien nooit op de Oostenrijkse televisie te zien, zegt Ilse Weismayr. 'De men sen hier houden niet van de Hol lywood-versie.' Heel anders is het elders. De populari teit van de Sound of Music Tour is gren zeloos en lijkt nog steeds te groeien. Tenminste afgaande op het almaar toe nemende aantal toeristen dat speciaal voor de tour naar Salzburg komt. Niet alleen uit de VS, Canada, Japan en Ko rea, maar ook uit Nederland. Weis mayr heeft daar handig op ingespeeld. Ze heeft de afgelopen maanden een Ne derlandse cursus gevolgd, zodat ze de tour ook in het Nederlands kan aanbie den. 'Als enige', benadrukt ze. Want de concurrentie is groot. Het heeft even geduurd maar Salzburg heeft de aan trekkingskracht van The Sound of Mu sic ontdekt. Er zit voor de Salzburgers ook niets anders op dan te accepteren dat niet alle toeristen voor hun meest geliefde exportartikel Wolfgang Ama- deus Mozart komen. Sterker nog, som mige buitenlandse bezoekers van Salz burg hebben nog nooit van de muziek- virtuoos gehoord, weet Weismayr uit ervaring. 'Ja, ongelooflijk.' Ze krijgen op de Sound of Music Tour wel het nodige van de Salzburger-jaren van Mozart mee. De tour voert ook langs zijn geboortehuis, langs het huis De Mirabellplatz is bekend uit The Sound of Music, net als paleis Leopoldskroon (linksonder). Rechtonder: toeristen winkelen in de Getreidegasse. Foto's WEGENER Salzburg, maar daarvoor gaven de pa ters geen toestemming. Geen pro bleem, aldus de regisseur, die vervol gens het kerkhof in Hollywood liet na bouwen. Ln de Amerikaan se filmstudio's zijn ook de bin nenopnames van de vele onvergete lijke liedjes ge maakt. Zoals van het duet tussen Liesl en de jonge postbode Rolf ('Sixteen going on seventeen') en van Maria en haar kapi tein ('Something good') in een glazen tuinhuis. Dat bestaat overigens wel echt, maar is niet meer dan een pover gebouwtje met een doorsnede van vier meter. Dit tuinhuisje stond aanvanke lijk in het park van Leopoldskroon, maar is na klachten van de bewoners over geluidsoverlast door toeristen ver plaatst en heeft nu een plekje gekre gen in een hoekje van een park. De Sound of Music Tour geeft de deelne mer wel een aardig beeld van de schoonheid van Salzburg. Zo kom je op vele mooie plekjes. Zoals de Mirabell platz naast het gelijknamige paleis met Salzburg promoot liever Mozart, maar toeristen komen voor Sound of Music waar hij later woonde en langs het Fest- spielhaus, waar veel van zijn muzikale meesterwerken worden opgevoerd. Maar de Sound of Music Tour gaat na tuurlijk vooral langs de plekken die we kennen uit de film. En dan be grijp je wel een beetje waarom veel Oostenrijkers er weinig mee heb ben. Want niets is wat het lijkt in Hol lywood en dat geldt ook voor de filmop names die voor The Sound of Music in Salzburg en omgeving zijn gemaakt. Hollywood-decors Het kasteel dat in de film dient als wo ning van kapitein Von Trapp blijkt bij voorbeeld in het echt niet te bestaan. Tenminste, niet als geheel. Voor de op names van de film is de achterkant van paleis Leopoldskroon en de voorkant van Schloss Frohnburg gebruikt. Nog enkele voorbeelden. Voor de scè nes waarin Maria en familie Von Trapp zich voor de nazi's verstopten op het kerkhof waren opnames gepland in het kerkhof van het oude stadsdeel van zijn beroemde tuin. Hier zong en dans te Julia Andrews met de kinderen het lied 'Do re mi'. Maar tijd om op je ge mak van de prachtige omgeving te ge nieten is er niet, want al snel zit je weer in het busje op weg naar een vol gende filmlocatie. Van de chauffeur ho ren we dat veel deelnemers uit vooral Japan en Amerika louter voor deze tour een dagje naar Salzburg komen en direct na afloop weer doorreizen. 'Veel geld laten deze bezoekers hier niet ach ter', klinkt als verwijt. Typerend is de reactie van enkele Salz burgers als we nog even langs de echte woning van de voor de nazi's gevluchte familie Von Trapp rijden. Die overi gens wrang genoeg in de oorlogsjaren regelmatig onderdak bood aan na zi-topman Himmler. Reden dat dit stadsdeel door de geallieerden enkele leeren is gebombardeerd. Zonder het beoogde effect, want de vroegere wo ning van de familie Von Trapp, waar van nog enkele kinderen in de VS le ven, staat nog fier overeind. Salzbur gers zien hoofdschuddend toe hoe het groepje Nederlanders voorzichtig de kleine oprijlaan oploopt en foto's maakt. Oké, het is een fraaie villa, maar daarvan zijn er tientallen in Salz burg. En dat daar ooit de Von Trapps hebben gewoond? Het zegt de Salzbur gers weinig. Omdat iemand van mijn leeftijd daar eigenlijk niets te zoeken heeft, haakte ik aan bij een vriend. Hij heeft twee jongens die altijd wel voor een pretparkje te vinden zijn en zo kwam het dat we op een mooie zondag met z'n vieren naar Biddinghuizen reden, een dorpje met een vrome naam. Wij kwamen hier echter niet met stichtelij ke bedoelingen. Wij wilden rondgeslingerd, geklutst, gelan ceerd, op ons kop gezet en naar beneden gestort worden, en dit liefst allemaal tege lijk. Blijkbaar biedt het leven niet genoeg uitdaging. Honderdduizend andere men sen hadden daar ook behoefte aan. Het werd dus steeds drukker op de weg en al met al duurde het toch nog even voordat we binnen de hekken waren. Mijn meest recente pretparkervaring da teerde uit de jaren tachtig van de vorige eeuw. Bij de Universal Studios in Holly wood was ik erg geschrokken van een le vensechte namaakhaai die plotseling uit een rimpelloze vijver opdook. Jaws hapte naar het witte treintje waarin wij over het terrein werden vervoerd. Gelukkig liep het Door DIRK MULDER allemaal nog goed af. Om de stemming er in te houden joelden we nog wat na en toen kwamen we in een woeste overstro ming terecht. Ook vloog er ergens een huis in brand en ik meen me zelfs een ontspo rende stoomlocomotief te herinneren. Het was knap gedaan, daar niet van, maar de grote lichamelijke sensaties ontbraken. Hier konden we op dat gebied volop aan on ze trekken komen. Om een beetje te oefe nen, en ook omdat de wachttijd niet zo lang was, begonnen we met een tochtje in een uitgeholde boomstam die eerst lang zaam omhoog werd getrokken en daarna pijlsnel naar beneden ging, met veel gegil en opspattend water. Na de derde keer wa ren we rijp voor het zware werk. Er was een achtbaan die er dermate gemeen uit zag dat we er wel voor in de rij wilden gaan staan. Je moest er veel geduld voor hebben. Voetje voor voetje, samengeperst tussen dranghekken, naderden we de attractie. Eindelijk was ik aan de beurt. De veilig heidsbeugel ging neer en mijn stoeltje zet te zich in beweging. Wat er daarna precies gebeurd is kan ik niet navertellen. Ik wilde wel kijken maar het ging niet. Met mijn ogen stijf dicht voelde ik hoe mijn interne organen opnieuw werden gerangschikt. Het was een marteling waar geen einde aan leek te komen, terwijl het niet langer dan twee minuten geduurd kan hebben. Toen het eindelijk afgelopen was voelde ik me draaierig, dronken en diep, diep dankbaar dat het voorbij was. Tollend wankelde ik het achtbaanperron af. Dat ik de rest van mijn leven ooit nog iets zou willen eten leek me onwaarschijnlijk, zo misselijk was ilc in geen dertig jaar geweest. En daar had ik anderhalf uur voor in de rij gestaan. Mis schien was ik toch geschikter voor het Openluchtmuseum. Voor het eerst bestaat de moge- lijkhei zich van tevoren via in ternet in te schrijven voor deel name aan de Landelijke Fiets dag. Dit evenement wordt 28 mei gehouden, voor de 32e keer inmiddels. Deelnemers die zich digitaal melden geven een een malige machtiging af en krijgen de route thuisgestuurd, of halen deze af bij het gewenste start punt. Overigens gaat een deel van het inschrijfgeld naar een goed doel, dit keer het KWF Kan kerbestrijding. De Landelijkse Fietsdag staat in het teken van het themajaar Wa ter. Dat houdt in dat veel routes een 'nat' karakter krijgen. Een groot aantal fietstochten loopt daarom langs en door waterrij ke gebieden. Vaak zijn er pleis terplaatsen in opgenomen op lo caties die met water of met één van de subthema's te maken hebben. Die subthema's van Wa ter 2005 zijn Water en Historie, De fietsdag is populair bij ouderen. De mensen rechts nemen waterfietsen letterlijk. foto'sAK^ Leven van het Water, Bouwen met en tegen het Water en Ge nieten op en aan het Water. Al vele jaren is de Landelijke Fietsdag het grootste ééndaagse fietsevenement van Europa, dat de afgelopen jaren gemiddeld ruim 200.000 deelnemers trok. Elk jaar worden meer dan twee honderd nieuwe en vernieuwde routes uitgezet: en er zijn liefst vierhonderd startplaatsen ver spreid door het hele land. Deel nemers zijn vooral gezinnen met kinderen en vijftigplussers, zo melden de organisatoren, het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen en vele VW's. De fietsdag wordt dit jaar. t? wijze van uitzondering, den op de vierde zaterdag mei. Traditioneel is het dein de van die maand, maar mei-vakantie zat het evened dit jaar 'een beetje in de weg Meer informatie en digitaal' schrijven: www.landelijkefietsdacül!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40