PZC Lucht, licht en water w Sf*, Waarom Ierse muziek zo populair is Vraag tkantwoord Hedactie bijlagen: 0113-3156S0 .,,v pzc.nl Ll: redactie@pzc.nl Lbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie. &en Midden-Zeeland: 0113-315520 N0Ü ,n.„nanran' ni14.T7977n PSi'MM562500 Sterdag 21 mei 2005 i-Vlaanderen: 0114-372770 Reizeii Reizen Uitgaanstip Zeker 100 stadsparken in 27 gemeenten nemen zondag 29 mei deel aan de eerste Dag van het Park, met activiteiten zoals muziek, theater en picknicks. Info. www.anwb.nl. Het westen van Ierland is een land van lucht, licht en water. Alsof iemand van grote hoogte een mega-rotsblok heeft laten vallen dat op de heuvels in honderdduizenden stukjes uiteen is gespat. Zo ziet het gebied er uit. Ruig en ongenaakbaar. Als de smaak van whisky. hofLOVAN DER WAL leren kunnen Het westen van Ierland bestaat uit de provincies Galway en Mayo.Beide county's zijn geschikt voor mooie autoritten,, wandelingen, fietstochten en natuurlijk golf. Ierland telt ruim vierhonderd golfba nen. Wie per auto of per fiets het landschap van ■V-v OWestport Clifden o _Galway IERLAND Connemara wil doorkruisen heeft goede kaarten nodig. Connemara is een Ghaeltacht, een Iers spre kende regio. Plaatsnamen worden alleen vermeld in het Gaelic, de officiële Ierse taal. Een bijzonder meerdaags wandelarrangement kan worden gemaakt vanuit het Abbeyglen Castle Hotel in Clifden. Onder begeleiding van een gids wordt 'gehopt' naar enkele eilanden voor de kust: www.walkinqconnemara.com en Abbeyglen Castle Hotel, tel. 00353-95 228 32, www.abbeyqlen.ie. Ook in het Connemara National Park bij het plaats je Letterfrack zijn wandelingen uitgezet. In het be zoekerscentrum is een expositie over het land schap: tel. 00353-95-410 54. Kylemore Abbey is een sprookjesachtig kasteel in Connemara. Het leunt aan tegen een beboste heu vel met een meertje ervoor. Hoewel het tegen woordig een kostschool is, is de abdij waar ook nog enkele nonnen verblijven, te bezichtigen: tel. 00353-95-411 46, www.kvlemoreabbev.com. Het plaatsje Leenane in het county Galway ligt aan het enige fjord van Ierland, het Killary fjord. Er kun nen boottochten worden gemaakt langs onder andere mosselkwekerijen. Wie geluk heeft spot een dolfijn: tel. 00353-91-56 67 36. Vooreen bezoek aan een echte Ierse pub met veel Guinness en geregeld muziek: Matt Molloys Bar, Bridge Street, Westport, tel. 00353-98-266 55. Het schiereiland Achill, ten noord westen van West- port, is het best te verkennen via de zogenoemde Atlantic Drive. Deze rondweg met zijn af en toe spectaculaire uitzichten volgt grotendeels de kust lijn. In Castlebar, een kilometer of tien ten oosten van Westport, bevindt zich het Museum of Coun try Life, onderdeel van het National Museum of Ire land. Het museum geeft een uitbreid overzicht van gewoonten, gebruiken en gebruiksvoorwerpen op het Ierse platteland tussen 1850 en 1950: tel.00353-94- 903 17 73 Het Locke's Distillery Museum is gevestigd in Kilbe- ggan in het county Westmeath. Het dorpje ligt aan de N4, zo'n zestig kilometer ten westen van Du blin: tel. 00353-506-321 34, www.lockesdistillerymu5eum.com. Algemene informatie: Ierland Toerisme, Spuistraat 104, 1012 VA Amsterdam, tel. 020-504 06 89, www.ierland.nl. Dan begint ook de gaspeldoorn te bloeien, een akelige steker met lieflijke bloemetjes die de hele westkust in een gele gloed zet. In dit 'woeste westen' doemt slechts af en toe een dorp je op. Net als overal in Ierland worden de winkels gedomi neerd door gevelplaten waarop in koeienletters de naam van de eigenaar staat. 'Eldon's hotel', 'Vaughan's bar', 'Walsh's phar macy' en 'Malachy's bodhrans'. De laatste winkel staat in Round- stone, een popperig, verstild kustdorp onder Clifden (county Galway) met roze, mintgroene en zachtgele tegen elkaar aan leunende huisjes en een haven tje met vissersboten. Bij 'Mala chy's' zijn de bodhrans (een soort platte trommels) gemaakt voor de muzikanten van de be roemde Riverdance Show. Ieren kunnen goed relativeren en nemen ook zichzelf met een flinke korrel zout. Daarnaast hebben ze door de barre en weerbarstige leefomstandighe den leren improviseren. Dat Ie ren vindingrijk zijn bewezen de medewerkers van de voormali ge Locke's Distillery al. Ze lieten zich niet ringeloren toen er in het begin van de vorige eeuw een eind kwam aan de gewoon te om iedere arbeider een dage- Foto's links lijks rantsoen van twee glazen Kylemore whisky per dag te verstrekken. Abbey en Zodra de baas uit zicht was werd vliegvissen, een zuigflesje aan een touwtje hierboven door het stoppersgat van het Connemara. whiskyvat naar beneden gela ten. Zo konden de drooggelegde Ieren onder werktijd toch nog geregeld 'slainté' (proost, spreek uit 'sloantje') zeggen. raditionele Ierse muziek is wereldbe- f^md. Met het afnemen van de werkloos- en het toenemen van de welvaart is het tonaal zelfbewustzijn in het land geste kt Behalve op literatuur - Ierland heeft onder meer Oscar Wilde, Brendan Be- ün' Samuel Beckett en James Joyce nogal 1 'toneelschrijvers en dichters om trots CP te zijn - richt dit zich ook op traditionele muziek. muziek is nog nooit zo populair ge- lacht fluitist Matt Molloy (58) van de eftauis boven een stevige pint Guinness. De status van de band, die al langer dan een kwart eeuw Ierse volksmuziek speelt, is ver gelijkbaar met die van The Dubliners. De Chieftains hebben tournees gemaakt over de hele wereld en hebben gespeeld met de gro ten van het vak, onder wie Van Morrison. Molloy heeft een eigen pub in Westport (county Mayo), waar zijn bedrijfsleider bijna achteloos een heuse Grammy tevoorschijn tovert. De Chieftains hebben zes van deze be langrijke onderscheidingen op muziekge bied in de wacht gesleept. Volgens Molloy is de Ierse jeugd niet alleen geïnteresseerd in disco en rap, maar ook en steeds meer in mu ziek zoals bijvoorbeeld de Chieftains die ma ken. 'Het heeft te maken met hun gevoel van Iers zijn. Deze muziek is een deel van hen', verklaart hij. Zijn het tegenwoordig de muziek, de litera tuur en niet te vergeten hun taal, het Gaelic, waar de Ieren hun toegenomen zelfbewust zijn in kwijt kunnen, vroeger toen ze voort durend aan de achterste mem lagen moes ten ze het vooral van hun humor hebben. LO VAN DER WAL Matt Molloy vertelt boven een goed glas Guinness over de muziek van de Chief tains. Foto WEGENER Veiligheid bij vliegen Uit diverse onderzoeken blijkt dat het aantal gebreken bij luchtvaartmaatschappijen het afgelopen jaar bijna is verdub beld. De Consumentenbond wil daarom een sterrensysteem voor kwaliteit invoeren, zodat reizigers weten hoe veilig het in de lucht is. Waardoor zou volgens u de veiligheid bij het vliegen toenemen? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Informatie in reisgids Vorige week vroegen we welke informatie u het belangrijkst vindt in een reisgids. Dat zijn bezienswaardig heden, gevolgd door achtergronden en kaartjes. De uitslag: Bezienswaardigheden Achtergronden gebied Plattegronden Overnachtingsadressen Tips voor restaurants Woordenlijst Vliegtuig en hotel aan winnende hand De ANWB verwacht dat het vliegtuig als ver voermiddel terrein wint op de auto. Als gevolg hiervan loopt het hotel in op de camping. Tur kije, Griekenland, Kroatië, Portugal, de nieuwe Europese Unie-landen en een aantal interconti nentale bestemmingen mogen dit jaar reke nen op een groeiende belangstelling. Belang rijkste reden hiervoor is de relatief lage prijs als gevolg van een scherpe concurrentie in de reismarkt en luchtvaartbranche, in combinatie met de goedkope dollar. In het Middellandse Zeegebied is Turkije de topbestemming, maar Griekenland wint weer terrein terug, zo voorspelt de ANWB. Met na me onder de jeugd zijn de reizen naar de Griek se eilanden, in het bijzonder Kreta, erg popu lair. De intercontinentale bestemmingen, voor al Noord-Amerika alsmede Indonesië, Thailand en China, zullen het naar verwachting beter doen dan in 2004. Door Europese regelgeving is de luchtpassagier vanaf begin dit jaar beter beschermd tegen de gevolgen van een vertraging of uitval van een vlucht. Deze regelgeving is ook van toepassing op vakantievluchten, met uitzondering van buiten Europa gevestigde maatschappijen. Arrangementen en sites voor fietsers Fietsen is populair, met 33,4% staat het op de derde plaats van de hitparade van favoriete va kantie-activiteiten. Ook steeds meer organisa ties ontdekken dat. Na het succes van de papie ren versies zijn Dé Fietskaart Veluwe en de EN- ECO-Veluweroute nu ook digitaal beschikbaar. Op www.defietskaartveluwe.nl en www.ene- coveluweroute.nl zijn naast een interactieve fietskaart tevens tips en nieuwtjes te vinden. Het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme (GOBT) heeft een boekje gemaakt dat 'Culinair fietsen; buitengewoon proeven op het platte land van Oost-Nederland' heet. Tien dagarran gementen zijn daarin gebundeld. Start en fi nish zijn bij restaurants die nadruk leggen op streekproducten uit Twente, de Kop van Over ijssel, de Achterhoek en langs de Gelderse rivie ren. Bezienswaardigheden, boerderijwinkels, boerenadressen voor een lunch of kop koffie en recepten; ze staan er alle in. Het boekje kost €9,95 (ISBN 90-77931-02-3) en is te koop in diverse boekwinkels en bij deelnemende res taurants. Bestellen kan ook via het GOBT, tel. 0570-68 07 00 of e-mail info@qobt.nl. Fietsknooppunten Op vakantie in Limburg zag ik bordjes met 'fiets- knooppunt'. Wat is dat? Eric Nijland van het Landelijk Fietsplatform: 'In verschillende provincies in Nederland be staat het fietsknooppuntensysteem. Om de vier tot vijf kilometer staat een bordje met een nummer, waar fietsers verschillende richtin gen kunnen kiezen. Elk knooppunt is een keu- zepunt. Het systeem is bedoeld voor lokale en regionale ommetjes. Het is een hulpmiddel om leuke paden en wegen te vinden. De fiets knooppunten geven veel keuzevrijheid en flexibiliteit, je kunt eindeloos combineren. Het is wel handig om vantevoren een kaart te ko pen om de route te plannen. Het systeem breidt zich inmiddels vanuit Limburg als een olievlek over Nederland uit, en er komen ook wandelknooppunten.' -o ci cS V ÖQ Q 43% 21% 19% 11% 4% 3% f I fijdens de drooglegging I in de jaren twintig en I dertig, toen er geen al- JL cohol mocht worden gedronken, konden Amerika nen zich in achterafkamertjes stiekem bezatten aan een clan destien bocht. Ongelukkiger wijs heette dat Locke's whisky, hoewel het geen bal te maken had met de respectabele Locke's whisky uit Ierland. )e enige echte Ierse whisky kreeg na de drooglegging dan ook geen poot aan de grond in ieVerenigde Staten. Mede daar door moest de Locke's Distil lery, één van de oudste stoke rijen ter wereld, na twee eeu wen de poorten sluiten. Tegen woordig is het een museum. Het voorval past naadloos in de Ierse traditie van altijd in de hoek zitten waar de klappen val len. Oceaandepressies? Ierland krijgt als eerste de volle lading over zich heen. Schlemielig ver hezen? Het Ierse voetbalteam heeft er zo'n beetje patent op. Dieptepunt was uiteraard de Great Famine, de grote hongers nood in de midden van de ne gentiende eeuw. Vijf jaar lang mislukten de aardappeloog sten, waardoor Ierland verander de in Biaffa. Anderhalf miljoen leren ver hongerden en nog eens twee mil joen zoch ten, vaak ge- toongen, hun heil el ders. In het hongers- zoodmu- xumvan Stro- kestown, een plaatsje andeN5 to'n hon derd kilometer ten oosten van Westport, kunnen bezoekers er dies over te weten komen. Hoewel de gevolgen van de Gre- it Famine nog steeds merkbaar (Pas in 2050(!) is het aantal jwoners weer op het peil van 'ddO) en emigratie een constan te factor is gebleven in de Ierse geschiedenis, is de laatste jaren goed relativeren en nemen zichzelf met een flinke korrel zout sprake van een economische boom. Vooral in en rond de gro te steden is de bedrijvigheid enorm toegenomen. Hoewel Ier land niet goedkoop is - het prijs peil is vergelijkbaar met ons land - is ook het toerisme een steeds belangrijker bron van in komsten. Ierland heeft dan ook nogal wat 'kroonjuwelen', waarbij zeker cle westkust moet worden gere kend. Vooral het gebied Conne mara (county Galway) is van een adembenemende schoonheid. Smalle wegen kronkelen zich door een woest en ledig land schap met forse heuvels die zijn vergeven van de karakteristieke stenen muurtjes van opgestapel de keien en rotsen. De muurtjes omheinen piepkleine percelen, waarop nauwelijks een paar beesten kunnen grazen. Lange tijd heerste er dan ook bittere ar moede in dit gebied waar de boe ren in armzalige hutjes woon den. Met de grond valt nog steeds weinig te beginnen. Het is er zo rotsig dat er slechts 'mountains- heep' kunnen grazen. Deze klei ne, taaie bergschapen met hun witte vacht, pikzwarte kop en di to poten, die soms gewoon op de verkeersarme weg lopen, doen zich op de schrale grond te goed aan polletjes taaie, gele De kust van Connemara is behoorlijk ruig. Woeste westen - f|p grassen. Af en toe vloeien kleine stroompjes van wit opspattend water van de heuvelruggen. In de bredere stromen wordt aan vliegvissen gedaan. Vissers op stapstenen maken woeste geba ren met hun hengels en probe ren zo een forelletje te verschal ken. En altijd zijn er de imposante luchten boven de oceaan. Soms stralend blauw met vriendelijk witte schapenwolkjes, dan weer samenballend of voortjagend grijs of inktzwart dreigend. Ze zetten dit landschap, waar het bijna twee keer zoveel regent dan in Dublin aan de oostkust, in een voortdurend verande rend licht. Meestal niet aan één stuk. De dagen hebben hier vaak vier seizoenen, zoals de Ie ren zeggen: zonneschijn, wind, regen of hagel. Het kan vooral in het voor- en naseizoen alle maal in één etmaal. Connemara, dat een nationaal park heeft, is ook het gebied van de 'bog- lands'. Veen grond, waar tot op de dag van van daag - zij het op zeer be perkte schaal - turf wordt gesto ken voor één van de open haar den waar al le hotels, res taurants en pubs over schijnen te beschikken. Iets groener, aangeharkter, maar ook rustiger is het county Mayo, ten noorden van de provincie Galway. Uitzondering is het schier-eiland Achill. De wegge tjes zijn er nog smaller, de kust is er nog rotsiger en er lopen nog meer schapen op de weg. In het voorjaar met lammetjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39