Zondag verdeelt middenstand MNBIE bc nacur PZC Omschakelen na Sjanghai Dit is weelde, hoor W5 Heet hangijzer Te paard door bos en duin zaterdag 21 mei 2005 Henny Verboom foto Marijke Folkertsma Je hebt thuis, je hebt vakantie en... je hebt een stacaravan. Sinds begin jaren zeventig heeft Zierikzeeënaar Bart Schot een vaste standplaats met caravan in Renesse. Dat is niet hetzelfde als een verre reis maken met de camper, maar het voelt op de één of andere manier wel vrijer dan het leven dat in de winter wordt geleefd. De stek in de Westhoek, op nog geen twintig minuten rijden af stand van het huis van Bart Schot en echtgenote Tannie Schot-Beeke aan de Nieuwe Ha ven in Zierikzee, zit zo'n beetje tussen thuis zijn en vakantie vie ren in. „Dat is weelde hoor", stelt Schot onomwonden vast. Ze staan net op het punt af te reizen naar hun 'zomerverblijf, waar de boel al gepoetst is en de koelkast gevuld. De telefoon is doorgeschakeld, de krant wordt bij de stacaravan bezorgd en we kelijks wordt een ritje naar huis gemaakt om post, plantjes en was op het vaste huisadres on der handen te nemen. En toch, toch. Met het jaarlijkse vertrek naar Renesse verandert er on miskenbaar iets. Het hoeft maar een beetje lekker weer te zijn en het tweetal zit al buiten te eten. Het leven lijkt er vrijer, zorgelo- zer te zijn. En de Schotjes zijn niet de enigen met die ervaring. Van de eenentwintig standplaat sen die hun camping telt, wor den er slechts vier gevuld door mensen die van buiten Schou- wen-Duiveland komen. De rest is uit de buurt. „Net een grote familie", vindt Tannie. Denk niet dat Bart en Annie nooit over de grens komen; ze zijn nog niet zo lang terug uit Portugal, voor een vakantie van vier weken. Sinds een jaar of drie trekken ze er met enige re gelmaat met de camper op uit. Geen vast gedoe, maar vooral lekker trekken. Tannie: „We staan daar geen nachten achter elkaar mee op dezelfde cam ping. Of het moet er wel héél erg mooi zijn." Dat kamperen doen ze alleen in het voor- en naseizoen. Zodat er geen stralende zomers in Renes se gemist worden. Maar ook aan het zomerhuis zit, weer of geen weer, een uiterste vertrekdatum vast. „We blijven meestal tot aan de Havendagen in Renesse", zegt Schot. „Maar dan moeten we echt op de stoep voor ons huis zitten. De Havendagen in Zierikzee zou ik niet-willen mis sen. Daarvoor draag ik de visse rij nog altijd te veel een warm hart toe." Esme Soesman foto Marijke Folkertsma Liefhebbers van paardrijden kunnen hun hart ophalen op Schouwen-Duiveland. Met name in de toeristische Kop van Schouwen zijn meerdere goed geoutilleerde maneges waar men terecht kan voor tochten door bos en duin. Door Zeelands grootste naaldbos Boswachterij Westenschouwen lopen verschillende, duidelijk bewegwijzerde ruiterpaden die voeren door zowel dicht bos als open duingebied. Ruiters moeten er wel rekening mee houden dat in de met name in de zomermaanden drukbezochte boswachterij ook wandel-, fiets-, en mountainbike routes zijn uitgestippeld en dat die routes elkaar soms krui sen is onvermijdelijk. In de omgeving van Burgh-Haamstede en Renesse zijn drie ruiterrou- tes uitgestippeld, goed voorbij elkaar 16 kilome ter paardrijgenot. Het is even zoeken, maar ook in het achterland zijn mogelijkheden om het Schou- wen-Duivelandse polderlandschap te paard te ver kennen. Internet kan goede diensten bewijzen, bij voorbeeld via www.ruiterpad.nl of www.vwzee- land.nl. Tannie en Bart Schot foto Marijke Folkertsma "ALE HAARVERZORGi Zierikzee, Dam Het is altijd weer een heet hangijzer: de zondagsrust versus de wens tot openstelling van winkels op de zevende dag van de week. Zierikzee gaat dit seizoen vier 'zo- merzondagen' tegemoet. Hetgeen tot verdeeldheid onder de Zierikzeese mid denstanders heeft geleid. Voorstellen voor het op zon dag openstellen van win kels in Schouwen-Duivelands centrumstad Zierikzee zijn tot dusverre zonder uitzondering met veel scepsis onthaald om vervolgens weer in de ijskast te verdwijnen. In 1994 raakten de gemoederen zelfs dermate verhit dat een scheuring dreigde binnen de toenmalige ondernemersvereni ging Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). Anno 2005 is de Zierikzeese middenstand al net zo verdeeld. Hetgeen onderne mersvereniging Neptunus - de opvolger van het ter ziele gega- ne ZOC - er niet van heeft weer houden dit seizoen vier 'zomer- zondagen' in het aanbod op te nemen. „Op verzoek van een aantal van onze leden", bena drukt Neptunus-voorzitter D. Kersten. „En in combinatie met kunstwandelingen door de bin nenstad van Zierikzee. Neptunus is zich, zegt Kersten, er zeer wel van bewust dat zon dagopenstelling van winkels in Zierikzee gevoelig ligt. „De win kels zijn open van 12.00 tot 17.00 uur. Niet onder kerktijd. En verder ook geen muziek, springkussens of andere toeters en bellen. We mikken ook heel duidelijk op de eigen inwoners." Openstelling van winkels op zon dag past in de visie van Kersten geheel in de tijdgeest. Wie niet met de tijd meegaat, redeneert Kersten, loopt het risico de boot te missen. Uit een recente enque- te onder bezoekers van Zierik zee blijkt dat met name water sporters behoefte hebben ook op zondag te kunnen winkelen. Daar moet je als ondernemer op inspelen, vindt Neptnunus. „Het draagvlak voor koopzonda gen groeit. Eerst waren er maar een stuk of wat winkeliers voor maar nu zijn het er toch al 36 - vooral kledingwinkels - die mee doen. En laten we nou wel we zen: het gaat om welgeteld vier zondagen. Zoveel is dat toch niet. We moeten wel met z'n allen beseffen dat het aantal toe risten langzaam maar zeker te rugloopt en dat we iets zullen moeten doen om dat een halt toe te roepen." Geveltjes Dat laatste spreekt ondernemer en felle tegenstander van winkel openstelling op zondag C. Lege- maate niet tegen. Alleen staat hem een héél andere weg voor ogen. „Toeristen komen hier voor rust en ruimte. En wat is er voor hen nou mooier dan in alle rust op een mooie zondagmid- Drukte in de Zierikzeese binnenstad foto Marijke Folkertsma dag in Zierikzee de geveltjes te kunnen bekijken." Een koopzondag in Zierik zee draait volgens Lege- maate hoe je het ook draait of keert uit op een ramp. „Als er maar een derde van de winkels open is tijdens zo'n zomer zondag sta je als Zierikzee voor aap bij de toerist. Dat is slecht voor je imago en dan daalt het aantal bezoekers nog verder. Slaat het aan en wordt het druk dan zal de ene winke lier de ander meetrekken. Dan móet jer wel meedoen ook al wil je dat niet. En het zullen dan uit eindelijk de kleintjes zijn die het slachtoffer worden van die concurrentiestrijd. Zierikzee kan en moet je, vindt Legemaate, niet vergelijken met plaatsen als Renesse en Hulst, laat staan met grotere steden waar het heel normaal is om op zondag naar de supermarkt te gaan. „We hebben met de stad Zierikzee een uniek product. La ten we dat asjeblieft zo laten. Laten we nou in vredesnaam onszelf blijven. Het is helemaal niet nodig om de grote stad na te doen. Volgens Legemaate is de meer derheid van de Zierikzeese mid denstanders tegen de zondags openstelling in Zierikzee. „En ook in kerkelijke kring is er veel kritiek op en protest tegen." Het argument van Kersten dat de gemeentelijke regels zondags openstelling toestaan maakt op Legemaate weinig indruk. „De winkelsluitingstijden zijn opge nomen in de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV) en zo'n APV kun je aanpassen. En dus kan het wel degelijk een politie ke keuze zijn." De Zierikzeese zomerzondagen staan gepland voor 5 juni, 3 juli, 7 augustus en 4 september. Lege- mate: „Die kunnen we niet meer tegenhouden, maar wat de tegen standers van de koopzondag be treft is het laatste woord er nog niet over gesproken." Piet Kleemans foto Peter Nicolai tin van Oeveren) in het centrum van het dorp. Half jaren zeven tig kwam daar restaurant De Wig bij. Zoon Jaap Verboom junior was van jongs af aan bij het bedrijf betrokken en Henny weet op haar beurt ook niet beter dan dat 'de zaak' altijd centraal stond, al heeft ze - na de schei ding van haar ouders - ook enke le jaren bij haar moeder in Rot terdam gewoond. „Ik ben rond mijn dertiende gaan werken in De Wig. Eerst een beetje in de keuken en achter de bar, later volledig in de bediening. Het motto van mijn vader is dat je nou eenmaal moet werken om geld te verdienen." Het is altijd vanzelfsprekend ge weest dat ze in de weekenden en tijdens het zomerse toeristen seizoen meewerkte in De Wig. Dat geldt ook nu nog. Ze doet dat altijd met veel plezier. „Maar", ze aarzelt en bloost even voor ze verder gaat. „Nu ineens, kort na China, had ik in eens wat minder zin en was ik liever blijven studeren." Maar het laten afweten in De Wig is er niet bij. Dat heeft ze in al die jaren nog nooit gedaan. „Ik ben één keertje ziek geweest en toen vroeg m'n vader al of het toch wel echt waar was dat ik niet kon komen werken. Voorlopig schakelt ze dan ook soepel van 'de geschiedenis van het ondernemingsrecht in Chi na vanaf 1904' naar volle dien bladen bier, baco's en breezers en noteert ze elegant de bestel lingen spareribs, schnitzels en satés met frites. Ali Pankovv Rotterdam is ineens een dorp en Renesse niet veel meer dan een verzameling hui zen, constateert Henny Ver boom (21), tweedejaarsstudente Fiscaal en Nederlands recht aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam én dochter van hore- ca-ondememer Jaap Verboom in Renesse. Haar studiereisje naar China vorige maand heeft een cultuurshock bij haar te weeg gebracht. „Sjanghai is onvoorstelbaar, echt alleen maar wolkenkrab bers. Dat zeggen de ouderejaars studenten die al in New York/Manhattan zijn geweest trouwens ook hoor", zegt Hen ny Verboom. Na Sjanghai volg de Peking, met minder hoog bouw, maar meer cultuur. Nu bedient Henny gewoon weer in De Wig, het restaurant van haar vader aan de Hogezoom in Renesse. Dat vergt enige om schakeling, dat wel. Henny Verboom is opgegroeid in het van horeca en recreatie bruisende Renesse. Haar opa, Jaap Verboom senior, was vrachtrijder, 's Winters reed hij met bieten. Blijkbaar intuïtief voelde hij in 1964 'de stilte voor de storm' en begon hij die zomer met de aller eerste strandtent: De Zwa luw, een hokje van twee bij twee meter. Met de ontslui ting van het eiland door Grevelingendam en Zee- landbrug kwam een jaar daarna al de expansie. Ver boom senior vergrootte zijn strandpaviljoen en vestigde en kele jaren later Bar De Luifel (nu discotheek Trinity van Mar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37