Het zijn allemaal nette mensen PZC Lloret de Mar is al lang voorbij Op inspectie met De Bruinvis Ontdekkingstocht door oude stadjes Fjordenpaarden op de Hompelvoet. foto Dirk-Jan Gjeltema Het Grevelingenmeer ligt er grauw en verla ten bij, enkele dagen voor het watersportseizoen van start gaat. Het is wat druile rig. Motregen, laaghangen de wolken en een frisse wind maken het onaange naam. Slechts een enkele re creant waagt zich in deze eerste dagen van mei op het water en zoekt een beschut te plaats aan een van de ve le steigers in het meer. Op de Bruinvis, het schip van Staatsbosbeheer, is het behaaglijk warm en geurt het naar verse koffie. De Bruinvis speelt een cruciale rol in het be heer en onderhoud van het meer, omdat het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen die taken heeft uitbesteed aan Staatsbosbeheer en Groenservi- ce Zuid-Holland. Schipper Hans Smits gooit even na ne genen de trossen los voor een in spectievaart. Het Grevelingen meer kenmerkt zich door de ve le eilandjes waar watersporters kunnen aanleggen en overnach ten. Daarvoor zijn steigers ge bouwd en toiletgebouwtjes neer gezet. Op een aantal eilandjes graast bovendien vee, om de na tuur in toom te houden. Al deze voorzieningen vergen veel onder houd, een klus waar Hans Smits en zijn collega André de Jonge voor tekenen. Alleskunners Het zijn een beetje alleskunners. Ze verzorgen het vee, maken de toiletten schoon, halen het afval van de eilanden, assisteren bij vogeltellingen, en - misschien wel de belangrijkste taak - ze controleren de schepen en bewa ken de rust en natuur. „Recreanten moeten liggeld be talen", legt Smits uit. „Ze ko pen een weekkaart of een jaar kaart en wij controleren of de schippers inderdaad betaald hebben." Jaarkaarthouders heb ben een vlaggetje en weekkaart houders moeten de kaart zicht baar voor het raam plakken. Als de Bruinvis een haventje op de Archipel binnenvaart kijkt Smits automatisch naar alle schepen. „Die heb ik gisteren al gezien, die heeft een kaart", zegt hij en wijst naar een zeil jacht. Bij een ander jachtje wordt de kaart omhooggehou den, schipper Smits steekt zijn duim op als bevestiging dat hij de kaart heeft gezien. Het gaat er gemoedelijk aan toe. „Veel van de vaste mensen kennen mij en dan maak ik een praatje." Hij is geen man die snel naar zijn bonnenboekje grijpt, al kan hij wel bekeuren als waterspor ters zich niet aan de regels hou den. Smits houdt er van om eerst eens te praten. „En dan is het probleem meestal snel opge lost. We delen misschien een paar bekeuringen op een jaar uit." In het Grevelingenmeer geldt een 'drie-dagenregeling'. Dit houdt in dat watersporters maxi maal drie dagen achtereen op dezelfde plek mogen liggen. „Dit is bedoeld om te voorko men dat mensen een seizoen lang op dezelfde plek liggen Jan Smits, met op de achtergrond De Bruinvis waardoor anderen geen kans krijgen." Smits en zijn collega controle ren ook op de naleving van deze regeling. „In het voor- en nasei zoen kunnen we nog wel onthou den waar iedereen ligt, maar in het hoogseizoen houden we daar een administratie van bij." Smits laat een map zien met spe ciale formulieren om te noteren welk schip waar ligt. Dat is ook wel nodig, want in het meer zijn ongeveer 4000 ligplaatsen die in het hoogseizoen allemaal bezet zijn. De Bruinvis glijdt ondertussen het volgende haventje in. Smits pakt zijn kijker om een schip te controleren: alles is in orde, het vlaggetje wappert in de wind. „Het zijn allemaal nette mensen hier." De tocht gaat verder langs de Hompelvoet, het grootste eiland met ruim 300 hectare. Op de plaat grazen Fjordenpaarden en koeien. De Fjordenpaarden staan er het hele jaar door. De koeien worden in het voorjaar gebracht en gaan in het najaar weer terug naar de boer. De hoofden van de paarden gaan even omhoog als de Bruinvis langs vaart, alsof ze de schipper willen begroeten. „Het zijn onze grasmaaiers", zegt Smits. Op vier eilanden graast vee. Fjordenpaarden, Shetlandpo- ny's en gewone Hollandse koeien. Op de Slikken van Flak- kee lopen paarden en Heckrun- deren. De controle en verzorging van de dieren is ook een taak van de bemanning van de Bruinvis. „We waren een keer hoeven kap pen op de Slikken van Flakkee, maar er waren wel heel erg veel foto Dirk-Jan Gjeltema paarden. Toen zijn we gaan tel len en bleken het er veel te veel te zijn. De vraag was waar die beesten vandaan kwamen. We zijn gaan zoeken en al snel bleek dat de paarden van de Veermansplaat verdwenen wa ren. Zijn ze door het water ge zwommen naar de overkant.'" De paarden werden met de Bruinvis teruggebracht naar hun 'eigen' eiland. Ook de Shetlanders van de Stampersplaat houden wel van avontuur. „Op een dag komt een telefoontje binnen van een Duit ser vanaf de Archipel. „Es gibt soviel Pferde am Archipel." De mededeling wordt in eerste in stantie met een korreltje zout ge nomen want er behoren geen die ren op de Archipel te staan. Toch zijn Smits en zijn collega maar even gaan kijken en tot hun stomme verbazing stonden foto Marijke Folkertsma Op initiatief van Zeeland Maritiem is in Zierikzee een 'maritieme stads- ontdekkingstocht' uitgezet. De wande ling voert langs de mooiste plekjes van Zierikzee. Een wandeling waarbij men de ogen goed de kost moet geven want het middeleeuwse centrum staat bol van fraaie gevels. Met name aan Havenplein, Havenpark en Oude Haven is het ene he renhuis nog groter en mooier dan het an dere. De stadspoorten worden aange daan, evenals de Museumhaven. Smalstad Brouwershaven, de geboorte stad van dichter Jacob Cats is ook de moeite van het verkennen waard en dat kan via een uitgebreide stadswandeling die onder meer langs het geboortehuis van Cats voert, maar ook langs het woon huis van Abraham Maggaris, alias mees- ter-oplichter Johannes Cato Kamerlingh. Kamerlingh staat centraal in het open luchtspektakel De Wonderdokter dat ook dit jaar weer wordt opgevoerd in Brouwershaven. er 25 pony's op het kleine eiland je. Die hadden de kuierlatten ge nomen en waren via zandplaten en kleine stukjes zwemmen een eilandje verderop gaan kijken. Vlechtjes De Bruinvis meert ondertussen aan op de Stampersplaat. In de verte graast de kudde avontuur lijke merries. Hengsten zijn er niet bij, want die zorgden voor teveel onrust. Smits slaakt een luide kreet. Er lijkt niets te ge beuren, maar na een paar secon den komt plotseling de hele groep in beweging. Op een drafje komen ze er aan ge hold met hun korte poot jes. De manen en staarten wapperen in de wind. Het is aandoenlijk om te zien hoe ze reageren op Smits zijn kreet. „Deze pony's zijn absoluut niet bang voor mensen. Soms komen we op het eiland en dan hebben enkele beesten allemaal vlechtjes in de manen. Dan zijn er meisjes langs geweest en dat staan ze ge woon toe." Als de Bruinvis verder vaart op de inspectietocht vertelt Smits dat het ook wel eens mis gaat met de dieren. Ze worden ziek, raken gewond of het gaat goed mis, zoals een paar jaar geleden tijdens hevig onweer. „Toen zijn de koeien op de Speelmanplaten zo geschrokken van een bliksem inslag dat ze er ook vandoor zijn gegaan. Een deel heeft het le vend gered tot de Mosselbanken bij Bruinisse, maar een ander deel is verdronken." Afval De Bruinvis is een duwboot. In de haven van Bommenede ligt een grote pont, die voor de uit- eenlopendste zaken wordt inge zet. Veevervoer, zware materia len en zelfs hijskranen worden met de pont naar plaats van be stemming gebracht. En in het seizoen is de duwbak regelmatig volgeladen met grote afvalcon tainers op het water te zien. De bemanning heeft ook de zorg voor het afval dat de toeristen produceren. In het seizoen moe ten de containers zeer regelma tig geleegd en de toiletten dage lijks schoongemaakt. „Dan heb ik een opstappertje bij me, want dan kan ik het in mijn eentje niet aan", vertelt Smits. Als alle aanlegplaatsen tot de laatste me ter bezet zijn, moet Smits zich ook extra bezig houden met het bewaken van de rust en veilig heid van de watersporter. „Soms moet je wat jongeren ma nen om het rustiger aan te doen, of een recreant duidelijk maken dat het afval in de container hoort en niet in het water." Volgens Smits verloopt het handhaven van de regels over het algemeen heel soepel en is er bijna nooit sprake van een wan klank. „Ze luisteren over het al gemeen wel als ik iets zeg'", ver telt hij met een grijns van oor tot oor. Losjes manoevreert hij de Bruinvis door de smalle vaar geul en wijst op kleine witte plukjes op een eiland. Het zijn broedende meeuwen. Na onge veer tweeënhalf uur varen keert de Bruinvis weer terug in de thuishaven Bommenede. De helft van het meer is gecontro leerd. Melita Lanting Renesse wil ook in de toekomst aantrekkelijk blijven voor jongere foto Dirk Jan-Gjella Renesse timmert al jaren aan de weg als familiebad plaats. Alleen dat besef is nog niet tot iedereen doorgedron gen, stellen vier Renesser onder nemers vast. „We kampen nog steeds met het Sodom en Gomor- ra-imago, maar de Lloret de Mar-tijd is al lang voorbij." Niet alleen het publiek heeft moeite om de omslag te maken. Ook het gemeentebestuur zou meer oog moeten hebben voor de veranderingen die in het dorp al jaren gaande zijn, zeg gen de ondernemers. „De angst regeert een beetje. Dat is ge baseerd op het verleden maar die situatie is jaren geleden al veranderd;" 8 De vier, L. Hart, L. van Vliet, K. Jachmann en B. ,i' van der Hoek, vertegen- woordigen een grote groep ondernemers die zich inzet ten om Renesse ook in de toe komst aantrekkelijk te houden voor de toerist. Meer gezinnen, meer vijftigplussers en: jonge ren. „De mix maakt het aanti'ek- kelijk. En de tijd dat jongeren hier hun hele vakantie, dus een week of zes of acht, kwamen doorbrengen is allang voorbij. Het allerbeste wat Renesse is overkomen, is dat we gezinnen trekken." Een voorbeeld van het andere publiek wat Renesse nu aan trekt is een groep mannen uit het Brabantse Dongen. Bijna al lemaal stonden ze in hun jeugdi ger jaren op camping Duin en Strand in Scharendijke. Nu hou den ze een 'mannenweekend'. Ze geven toe dat ze op de cam pingdisco nogal eens onbezon nen te werk gingen, maar dat was destijds.. „Zo'n weekend is anders", zegt de inmiddels 26-ja- rige Jasper. „Nu we wat ouder zijn, zitten we gezellig op een terrasje en als het weer niet mee zit met z'n achten in de vouwwa gen." Dikke sigaar De ondernemers hebben de in druk dat het gemeentebestuur zich de verandering onvoldoen de realiseert. „Bij de overheid leeft nog steeds het idee dat er 25.000 mensen op straat zijn en dat de ondernemers allemaal met een dikke sigaar in de mond rondlopen. Die tijd is echt voor- bij." Het steekt ze dat ze - ondanks alle inspanningen om de over last terug te dringen - nog steeds buitengewoon kritisch worden bekeken vanuit hetgo meentehuis. „We hebben ah initiatieven genomen. Neento voorbeeld de nachtbus. Die wordt door de horeca op hel dorp betaald en kost handenw geld. Maar ook de leeftijdspol bandjes betalen we zelf enw hebben in het seizoen een sus- team, dat de jongeren begeleii tot de camping", zegt L. van Vliet. Wij doen heel veel, maar als als politiek niet weet waar jee wilt komen, blijf je in feite ad ter de feiten aanlopen. Bestol ders moeten het zien en dune het is jammer dat er zo weimo vertrouwen is." De ondernemers noemen voorbeeld van de strenge alco holcontroles, afgelopen zomer Door de invoer van leeftijdspd bandjes wilden de ondememi de strenge alcoholwetten naif ven. Ieder jongere moet aanto nen dat hij of zij oud genoegis. Een leeftijdspolsbandje maall die controle een stuk eenvoud) ger voor de barkeeper. „Entó gebeurt er dan? Dan zegt delf? ringsdienst van Waren: 'Datis mooi en vooruitstrevend, da! gaan we eens keihard control ren.' Meerdere ondernemers ha ben hele hoge boetes gehad,og dat te jonge mensen aan dealt hol zaten. Wij vinden dat jam mer. We zijn heel duidelijk be zig. Negenenenegtig procent! goed geregeld en net die ene pa cent die in de fout gaat wordt keihard afgestraft." Hommeles „Noem mij maar Jan", zegt es van de vaste bezoekers van de Stulp. Hij woont in Dordrecht en komt al dertig jaar in Renes se. „Er is een tijd geweest daij elkaar niet kon aankijken of in was hommeles. Op straat was het altijd raak. Nu zijn de ac commodaties wat luxer gewor den en zie ik veel oudere jeugd. Dus al de maatregelen die zijn getroffen helpen wel." De ondernemers hopen dat de samenwerking met de gemeen!.1 gaat verbeteren. „We moeten meer begrip hebben voor elka; en meer moeite doen om de ga ten ook in de toekomst te trek ken. De tijd dat je de gast kon dicteren is voorbij. Je moet zo: gen dat je weer verrassend ben'- Seizoensverlenging is een van de kansen. Niet in oktober sim ten, maar het hele jaar door open. Melita Lantto en Andrea Boll Zomers Renesse kampt nog steeds met een Sodom en Gomorra-® go foto Marijke Folkertsn"!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36