Voetballers zijn ook van vlees en bloed let is alsof je geliefde plots haar charmes verliest Nog één zondagavond met het bord op schoot zaterdag 21 mei 2005 fa 45 jaar zendt Studio Sport zondag N de laatste samenvattingen van het ere- isievoetbal uit. Half augustus stopt de S helemaal met de uitzending van zon avond zeven uur. Dan neemt John de ilhet stokje over. Niet meer met het bord schoot kijken naar de NOS. Erg, of went fnsnel? cmaken een hele serie over 45 jaar eredi- ievoetbal bij de NOS. Het wordt een ots afecheid." Dat was de eerste reactie Studio Sport toen 22 december bekend nl dat niet de NOS maar John de Mol de cende drie seizoenen de samenvattingen uitzenden. Inmiddels zijn de emoties geluwd. De redactie besteedt zondag onmogelijk aandacht aan de laatste reredivisievoetbal bij de NOS. Hoofdre- feur Maarten Nooter:Hooguit een mi etje." o is er sprake van een historisch mo rt Met een kleine onderbreking in de ja- negentig (Sport 7) heeft de NOS 45 jaar gsamenvattingen van de eredivisie uit enden. Eerst onder de naam Sport in J, vanaf 1966 als NTS Sport en later 1Studio Sport. 'begon op zondag 5 april 1959. Toen pre- Jwrde Jan Cottaar de eerste, vijftien mi- j®durende uitzending, van Sport in Vandaag de dag is tijdens de voetbal- petitie de uitzending van zondagavond een uur goed voor zo'n drie miljoen Ne gers. „Het is het heilige uur: dan er een Belgisch biertje op tafel, de os- !w°fen de olijven. De kat kruipt onder cd want die kan niet tegen mijn ge geeuw", zegt journalist en Studio r-'rt-fan Frénk van der Linden. ®Mschande ^Hollander, die in 1995 voorging in ev>ge kijkersprotest tegen het verdwij- ^QdeStudio-Sport-tune van Tonny \at De Mol niet kan kopen is nostal- e waarde van het aloude Studio Sport-gevoel op zondagavond is simpelweg niet in geld uit te drukken." Van der Linden windt zich op: „We moeten een Afghaans executiepeloton inhuren om John de Mol en Talpa te liquideren en dat moeten hele grote kogels zijn, want dit is natuurlijk een wereldschande. Ik vind het ontzettend jammer dat het grote geld het altijd wint, en niet de liefde voor het vak en de inhoudelijke kwaliteit. Ik hoor alleen maar namen en bedragen." Om vervolgens wat te kalmeren. „Wel met een knipoog op- schrijven graag. Studio Sport zit gewoon heel goed in elkaar, heeft jarenlang goed ge functioneerd. Bij De Mol zullen ze er heus geen rommeltje van maken, ze zullen het daar niet zomaar in elkaar flansen, maar ik ben bang dat de mensen van Talpa er niet genoeg in zitten, zoals bij de mensen van Studio Sport, zoals Snoeks en Smeets, wel zo is." Ed van Westerloo, die jarenlang als NOS-di- recteur de onderhandelingen voerde over de voetbalrechten: „Ik heb zondag nog geen nostalgische gevoelens. Er komt na zondag sowieso geen voetbal meer, dat begint in au gustus pas weer, dus we zullen nog niks mis sen. Hierna komt alleen de nacompetitie, maar dat is geen eredivisie, dat is eerste di visie. Dat is al een aantal jaren bij SBS, dit jaar ook. Maar ik kan nu nog niet zeggen of ik het jammer vind dat het eredivisievoet bal naar John de Mol gaat. Ik weet niet wat De Mol gaat doen." Ook commentator Frank Snoeks weert zich kranig. „Ik kom voor het laatst in actie bij de wedstrijd Ajax - Groningen. Ik vind het natuurlijk jammer, maar ik ben er al erg aan gewend. Wij wisten het al vanaf december, dus ik zit zondag niet met natte wangen, totaal ont redderd op de bank." Toch doet het pijn bij Studio Sport. Hoofd redacteur Nooter is de eerste om dat te bea men. Hij heeft vorige week een brief ge stuurd aan de achttien clubs in de eredivi sie om hen te bedanken voor de samenwer king. „Van Willem II en Den Bosch heb ik al een aardige brief terug gekregen. Natuur lijk is het erg dat we de eredivisie missen, maar we houden nog veel voetbal over." Vandaar dat de NOS geen groots afscheid gaat nemen van het eredivisievoetbal. Noot er: „En wat moet je laten zien en zeggen. Dat je het zelf zo goed hebt gedaan? Nee. Dus doen we het bescheiden." En heeft Studio Sport het wel zo goed ge daan? Bij de bestuurders van de Eredivisie CV kon er in december geen bedankje van af. Nooter: „Dat is vergeven en vergeten. Michael van Praag heeft tot twee maal toe zijn excuses gemaakt." Gat Dus geen kritiek? Jawel hoor. Voetbalcom mentator Koert Westerman van RTL 5: „Bij Studio Sport denken ze dat ze alleen journa listiek onafhankelijk zijn als ze droog en saai commentaar geven. Maar dat is niet zo. Ik kijk erg uit naar wat Tien gaat doen. Ik hoop en verwacht dat de commentatoren daar wel laten horen wat ze er van vinden. Om het mooi te zeggen. Er zit een gat tus sen de beleving die de kijker voelt en die de NOS in het commentaar laat horen. Ik hoop dat die kloof nu gedicht wordt. Toch vrezen de fans wat De Mol met het voetbal gaat doen. Van der Linden: „Het gaat bij commerciële televisie vaak meer om de buitenkant dan de binnenkant, het is oppervlakkiger. Bij Studio Sport zitten Studio Sport in de begintijd mensen die voetbal als voornaamste priori teit hebben en er tot aan hun nek in zit- ten.Vergelijk het met een chef-kok die iede- re week met veel zorg ingrediënten inkoopt en met veel liefde zijn gerechten maakt, en dan zet je daar iemand neer die sokken ver koopt op de markt en dan kijk je wat hij er van maakt met een paar hulpkoks om hem heen. Ik blijf Studio Sport trouw, maar ik zal een buitenechtelijke relatie met me vrouw Talpa aangaan. Het is alsof je gelief de plots wat charmes verliest, dan vind je haar minder aantrekkelijk." Rens den Hollander: „Het verbaast mij dat iedereen dat zo gelaten ondergaat. Mis schien beseffen veel kijkers nog niet goed wat John de Mol werkelijk van plan is. Na melijk: tussen elke samenvatting een re clameblok en Ajax helemaal aan het ein de, om de kijkers vast te houden. Om nog maar te zwijgen van allerlei irritante sms-acties voor 'beste speler' en 'mooiste doelpunt'." Westerman: „Wat een onzin. RTL en SBS zenden al jaren voetbal uit met reclame. Daar hoor je niemand over. Ongetwijfeld zal de pagina ergernissen op Teletekst in het begin vol staan met klachten, maar daar moet De Mol boven staan. Aan hem de uitdaging het beter te doen dan Stu dio Sport. Dat kan, daar ben ik van over tuigd." NOS-er Presentator Frank Snoeks ziet zichzelf niet snel naar Talpa verkassen: „Als ik naar Tien zou gaan, zouden ze me moeten vra gen en iets meer moeten aanbieden dan al leen de eredivisie. Ik ben een hele erge NOS-er, zit er tenslotte al bijna twintig jaar. En we doen veel meer dan alleen de eredivisie, ook de Champions League en buitenlands voetbal. Bij John de Mol is er dan alleen eredivisie en ik ben denk ik iets te goed en te veelzij dig om me alleen maar met de eredivisie be zig te houden." Nooter heeft nog geen enkele ontslagbrief op zijn bureau gehad. Niemand van Studio Sport heeft bij hem te kennen gegeven de overstap naar Tien te maken. Zelf houdt hij zich nu vooral bezig met hoe de sportuitzen- dingen er na augustus uit gaan zien. Daar wil hij nog niets over kwijt. De eerdere be richten dat er veel buitenlands voetbal komt, nuanceert hij. „Er is niet zo veel te koop en bovendien als ik zeg dat ik het wil hebben, gaat de prijs omhoog." En mocht de eredivisie spijt krijgen van het commerciële avontuur, dan zijn ze weer welkom bij de NOS. In Engeland, België en Duitsland zijn de commerciële avonturen niet bevallen. En in ons land hield in 1996 Sport 7, van onder andere John de Mol, het na een paar maanden eredivisievoetbal voor gezien. Nooter: „Het is dus eerder voorgekomen dat het voetbal terugkwam." Ruth van Beek en Dolf Rogmans Phillip Cocu fotografeerde de vaste kaartclub van PSV op weg naar de Cham- pionsleague-wedstrijd tegen Panathinaikos in Athene: Vlnr: Bouma, Sibon, Van Bommel en Ooijer. foto The Other Side of Football/Canon/GPD foto The Other Side of Football/Canon/GPD Normaal gesproken mogen fotografen de kleedkamer van een gro te voetbalclub niet betreden. Toch zijn er de afgelopen maanden aardig wat kiekjes gemaakt tussen bubbelbad en massagetafel. Op uit nodiging van Canon hebben honderd bekende voetballers, trainers en scheidsrechters hun leven buiten het veld vastgelegd. De foto's zijn verzameld in een bijzonder boek: The Other Side of Football. Michel Salgado met zijn dochtertje en zwangere vrouw. daan, dan krijg je ook andere antwoor den." Evenals de overige deelnemers kreeg de Feyenoord-coach een camera tot zijn beschikking, waarmee hij zijn om geving onveilig mocht maken. Gullit: „Ik heb wel vijfhonderd foto's ge maakt." Onder meer in het Sop- hia-kinderziekenhuis tijdens een be zoek van de Feyenoord-selectie, een van zijn foto's die het boek heeft ge haald. „Iets terugdoen voor de maat schappij", noemt Gullit dat. „Heel simpele dingen, die je leven verrij ken." Familie Veel voetballers betrokken hun fami lie bij de opdracht. Zo fotografeerde Michel Salgado (Real Madrid) de blo te buik van zijn zwangere vrouw. Gen- naro Gattuso (AC Milan) maakte een portret van zijn dochtertje in bad en schreef: „Als je een ber-oemde voetbal ler bent, denken en zeggen mensen een hoop dingen over je zonder je te kennen. Tijd doorbrengen met je fami lie is erg belangrijk om je te helpen daarmee om te gaan, want zij weten wie je werkelijk bent." Ook verveling is een thema. „Bus, vliegtuig, bus, ho tel, bus, training, bus, hotel, bus, wed strijd, bus, hotel, bus, vliegtuig, thuis", zo vat Maxwell (Ajax) zijn voetballeven samen. Veel reizen bete kent voor voetballers, hoe kan het an ders, ook veel kaarten. Onderweg naar Athene voor het Champions Lea gue-duel met Panathinaikos legde Phillip Cocu de vaste kaartclub van PSV vast op de achterbank van de spe lersbus. Van Bommel deelt, Ooijer schrijft. Schattig Sommige foto's zijn ronduit schattig: de keepershandschoenen van Grégory Coupet (Olympique Lyon) met daarop de namen van zijn kinderen Han en Yona, de voetbalschoenen van Kaka (AC Milan) met als opschrift 'I belong to Jesus', gefotografeerd door zijn ploeggenoot Paolo Maldini. Slechts een enkel beeld is grimmiger. Een beest achter een hek met de waarschu wing 'Pas op voor de hond': subtiele humor van Wayne Rooney, de terriër van Manchester United. De Arsenal-spelers Sol Campbell en Robert Pires waren te laat met inzen den. Hun bijdragen zijn wel te zien op de expositie The Other Side of Foot ball, die vanaf 27 mei ook in Neder land te bezoeken is. In en om het Phi- lips-stadion in Eindhoven worden de foto's op groot formaat tentoonge steld. Het boek is behalve via internet (amazon.co.uk) alleen te koop in de fanshop van PSV. Sven Remijnsen Gianfranco Zola wast zijn voetbal schoenen na de training foto The Other Side of Football/ Canon/GPD Behalve dat de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis, dient het project onbedoeld nog een doel. Het laat zien dat de voetbal wereld meer is dan glitter en gla mour. De Europese topvoetballer van heden ten dage wordt neergezet als een dood gewone sterveling, die zijn schoenen na de training wast in een teiltje (Gianfranco Zola) en graag een potje op de Playstation speelt (Ji-Sung Park). Iemand met hart voor de fami lie en oog voor detail. „Als voetballers in de krant komen, dan is dat vaak met vervelende din gen", zegt Ruud Gullit, die het project deze week presenteerde in Londen. „Maar als je ze vraagt naar andere din gen in het leven, zoals Canon heeft ge- Ruud van Nistelrooij fotografeerde het schoenenhok van Manchester United. foto The Other Side of Football/Canon/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31