Van Berk via Hangoor tot Cats 27 Het circus verkommert 29: Chinees in de snackbar 3 1 Nog één keer het bord op schoot rtVVWpZG. n:0113-315680 postbus 314460 AA Goes ILltentiB-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520: „.Vlaanderen: 0114-372770; £n.al: 020-4562500. sterdag 21 mei 2005 Volgende week zaterdag, 28 mei, verschijnt het nieuwe boek van Marjan Berk. De titel: Het bloed kruipt. Berk, schrijf ster en columniste van onder meer deze krant, beschrijft er de zoektocht in die ze ondernam naar haar mogelijke verwant schap met Jacob Cats. En dus is het voor een goed deel een Zeeuws boek geworden. Marjan Berk kreeg bij haar onderzoek veel handreikingen. Van behulp zame archivarissen. En vooral van de genealoog Jeroen-Martijn Hangoor. Hoe zij elkander vonden? Dat ging zo. Toen Marjan Berk (1932) in april vo- rig jaar in het Zeeuws Archief te Mid delburg op zoek was naar gegevens over haar vermeende voorvader Jacob Cats (1577-1660) en daarbij, gewild of ongewild, een beetje een onbeholpen indruk maakte, was daar een jonge man. Jeroen-Martijn Hangoor (1981). Onbeschroomd doch op beschaafde toon sprak hij de dame aan en vroeg haar hoe hij haar van dienst zou kun nen zijn. Immers Jeroen-Martijn Hangoor is kind aan huis in het Zeeuws Archief. Hij heeft een eigen bureau en doet genealogisch onder zoek voor particulieren, notarissen, instellingen en organisaties. Als het gaat om voorouders weet hij wel waar hij het zoeken moet. Berk en Hangoor wisselden wat be leefdheden uit en gingen minzaam groetend uiteen. Later op die dag zat de dame op een muurtje voor de Zeeuwse Bibliotheek. Ze had intussen bij het raadplegen van enige boekwerken meer moed ver loren dan kennis verzameld en dan is het altijd prettig op een muurtje te gaan zitten voor het gebouw waar je zo dadelijk een lezing moet houden. Hé; daar had je die jongeman alweer. Ditmaal stelde hij zich voor: „Robin son." Berk giste eens: „Crusoe?" „Nee. Poeh", antwoordde hij. En hij leerde Berk dat het een bijzondere be tekenis heeft als je iemand die je niet kende op één dag tweemaal ontmoet. In het late licht van de middag kwam hij met een gelofte. Hij zou haar, zo zij dat wenste, helpen met genealogisch onderzoek. Over Cats. Hij gaf haar zijn kaartje en zij gingen nogmaals huns weegs. Kijk, zo leggen een jongeman die weet hoe het betaamt en een dame van iets gevorderde leeftijd die weet wat in het leven te koop is, contact. De ontmoeting in april zou leiden tot een prachtige vorm van samenwer king, waarvan de weerslag is te vin den in het nieuwe boek van Berk. In Het bloed kruipt zijn drie lijnen ver weven: het familieleven van Marjan Berk, het leven van Jacob Cats en de door Hangoor aangedragen gegevens over de mogelijke verwantschap tus sen Cats en Berk. Twijfel Dat die er zou zijn, leek Marjan Berk voor de hand liggend. In haar familie werd er vaak over gesproken en ze raakte echt overtuigd toen ze enkele jaren geleden in het gebouw van de Se naat een portret van Jacob Cats zag. Geen twijfel mogelijk: haar oudste zoon had dezelfde gelaatstrekken. Dus was er alle reden om een speur tocht te ondernemen naar het leven van de staatsman/dichter die in Zee land - Brouwershaven, Middelburg en Groede - zijn sporen naliet. Voor Jeroen-Martijn Hangoor was het van meet af aan zeer de vraag of er een lijn liep van Cats tot Berk. Hij meende te weten dat Cats, na het ver lies van veel van zijn kinderen, twee dochters overhield die hem kleinkinde ren brachten. Daarmee zou de Cats- lijnniet worden doorgetrokken. Niet temin, wie wetenschappelijk genealo gie bedrijft, vangt een onderzoek aan zonder vooringenomenheid. „Ik heb over mijn twijfel niet meteen iets ge zegd. Zo'n verhaal dat al heel lang in een familie de ronde doet, wordt voor de betrokkenen op een gegeven mo ment waai-. Wat steeds wordt doorver teld, is gewoon op een gegeven mo ment ook zo. Ik vind het ruw en beledi gend daar dan maar meteen mee af te rekenen." Toen Marjan Berk in de loop van het vorig jaar tot de slotsom was gekomen dat ze wel wat steun kon gebruiken, viste ze het visitekaartje van Jeroen-Martijn op en belde hem. Zo begon een vraag-en-antwoord-spel dat veel wetenschappelijk materiaal alsmede grote wederzijdse sympathie zou opleveren. Berk over Hangoor: „Het is alsof hij eigenlijk niet van deze tijd is. Hij heeft wat je noemt maintien\ de manie ren en het vooi'komen van iemand uit een ander tijdperk. En hij is scherpzin nig, ontwapenend en geweldig enthou siasmerend. Ik heb echt aan zijn hoofd gezeurd om puzzelstukjes die er toch maar op zouden wijzen dat ik van Cats afstam en hij nam dat voor treffelijk op. Zonder een spoor van ir ritatie en ook zonder een opgejaagde indruk te maken. Dat past namelijk niet bij hem." Hangoor over Berk: „Ja, wat zal ik over haar zeggen. Jij verdeelt het vrou welijke deel van de wereld in twee groepen? Dames en meiden? Daar kan ik voor Marjan niet mee toe. Zodra je denkt dat je weet hoe ze in elkaar zit, laat ze weer iets van zichzelf zien waar je nooit rekening mee had gehou den. Ze kan zich heel mooi aanpassen aan haar omgeving, heeft iets kame leontisch. Daardoor is ze niet in een vakje te plaatsen. Ze beweegt zich makkelijk in allerlei kringen. Bewon derenswaardig. Marjan kan heel goed om dingen lachen, heeft ook zelfspot. En ze is heel ladylike. Ze kan plotse ling de meest vreselijke, platte dingen roepen en d<:l lijkt dar nóg netjes Ze is heel ronduit. Binnen vijf minuten vertelt ze je van alles en nog wat over zichzelf. Net als mijn moeder. Die praat ook tegen elke dikke boom die ze tegenkomt. Nee, Marjan is niet in te delen. Wat ze wel heeft en waar ik erg aan hecht: courtoisie, hoffelijk heid, iets wat ze zelf aanduidt als maintien. Ik kan er heel slecht tegen als mensen slechte manieren hebben. Een gebrek aan manieren van een ta felgenoot, dat kan een maaltijd voor mij compleet bederven." In de maanden van onderzoek en orde ning bleken de passie van Berk voor schrijven en de literatuur en de harts tocht van Hangoor voor genealogie in elkaar te vervloeien. Hangoor: „Ik was bezig met een project over de Zeeuwse elite en het onderzoek naar Cats leverde een waardevolle aanvul ling op mijn bestand op. Het was dus ook mijn lol. We hebben elkaar een een beetje opgejut. Het gaat om heel intrigerend onderzoek. Veel mensen die zich met genealogie bezighouden, en dat is een sterk groeiende groep, zullen zich erin herkennen. Je zoekt en zoekt en langzaam wordt het beeld dat je van een familie krijgt comple ter. Wat voor buitenstaanders een amorfe materie lijkt, is in werkelijk heid heel opwindend. Bij het onder zoek naar het voorgeslacht van Mar jan Berk had ik mee dat ze uit een libe raal milieu komt. Haar voorouders vervulden niet onbelangrijke functies. Arbeiders, de mensen die de grote mas sa hebben gevormd, daar is op indivi duele basis niet veel van terug te vin den. Er zijn geen familie-archieven en dus blijft het verleden in dat opzicht een gesloten boek." Klootzak Berk: „Gaandeweg werd mij wel dui delijk dat ik dat idee over een ver wantschap met Cats maar beter uit mijn hoofd kon zetten. Jammer, maar niet meer dan dat. Mijn naïeve zoek tocht heeft me toch heel wat opgele verd. De lezers van het boek zullen zien hoe intrigerend het zoeken zelf is. Jeroen-Martijn zegt dat hij dat als in teressanter en enerverender ervaart dan het vinden en daar heeft hij gelijk in. Trouwens, ik heb toch ook veel ge vonden, zij het geen verwantschap met Cats. Maar er lopen wel lijnen naar Kenau Hasselaer Simonsdr., Bel le van Zuylen, Goltzius, P.C. Hooft en zelfs naar Willem de Zwijger en Michiel de Ruyter. En, om te voorko men dat ik het verwijt krijg iets te heb ben verzwegen, er zit, eerlijk gezegd ook een klootzak tussen. Claes van Rueven, een heel wrede schout uit Haarlem. Tijdens de Kaas- en Brood opstand werd een boerenleger gefor meerd dat, uiteindelijk vergeefs, tegen de heersende klasse vocht. Van Rue ven werd gruwelijk vermoord door een meute Casenbroters. Ze hebben zijn hoofd afgehakt en in een mandje bij zijn weduwe thuisbezorgd. Ja, het is me wat. In emst; ik vind het een heel aardig idee dat bij mijn voorou ders nogal wat onverzettelijke mensen zaten die voor hun principes stonden. Voor iemand die van nature zo'n angsthaas is als ik, is dat toch iets om je gecoiffeerd door te voelen. Ik heb Het bloed kruipt opgedragen aan mijn moeder die een heel standvastige, dap pere vrouw was die haar eigen wegen wist te banen ondanks tegenslagen. Zij is jong overleden maar heeft kans gezien mij toch heel wat mee te geven. De lijfspreuk van haar familie was 'Virtus Nobilitatis Decus'. 'Moed is het sieraad van de adel.' Mijn moeder, Lenie van de Wall, had een wat vrij moedige vertaling bij de hand: 'Moed adelt meer dan dukaten.' Ik ben bij het schrijven van de biografische schets over het leven van Cats meer over mijn afkomst aan de weet geko men en de eigenzinnigheid en dapper heid die ik ben tegengekomen stem men me wel tevreden. Ze passen bij de vertaling die mijn moeder aan die spreuk gaf. Cats zelf, de bloedverwant schap mag dan ontbreken, maar van die man ben ik gaandeweg gaan hou den. Hij deed, in zijn tijd gezien, iets wat het cabaret ook heeft. Van alles en nog wat zeggen en daar dan een mo raliserende conclusie aan verbinden. Waardoor het er uitziet of de opsom ming van zonden, ter inleiding van de moraal, onoverkomelijk was. Cats was zeker geen stoffige figuur. Het beeld van de zedenmeester die hij zou zijn geweest, is onvolledig; doet hem geen recht. Hij hield van vx*ouwen, schreef over seks. Ik heb, ook van een aantal ondeugende dingen, echt geno ten. Het verhaal over Cats past bij de andere lijnen die ik in het boek heb ge trokken. Het geheel sluit bovendien mooi aan bij de groeiende belangstel ling voor genealogie. Waar die mee sa menhangt, weet ik niet." Hangoor weet dat wel: „De samenle ving is sinds de Tweede Wereldoorlog steeds individualistischer geworden. Ieder voor zich en god voor ons allen. Daarmee hangt samen dat mensen naar een nieuw houvast zijn gaan zoe ken. Het nut van mijn vak? Wat is het nut van je schoenen strikken. Het is belangrijk te weten waar je vandaan komt. Je kunt jezelf in perspectief zien en er gebeurtenissen mee in een kader plaatsen. Heel actueel: wie zich verdiept in zijn afkomst, komt tot de ontdekking dat wij in Nederland alle maal allochtonen zijn. Dat maakt dat de discussie over integratie en dat soort kwesties kan worden gerelati veerd. Mijn naam is een verneder landsing van het Duitse Von Hangen- ohr, met daar nog iets achteraan. Wie wat generaties teruggaat, ontdekt dat helemaal niet zo makkelijk valt vast te stellen wat echte Nederlanders nou eigenlijk zijn." Mooie emotie Na vele maanden samenwerking heerst bij Berk en Hangoor tevreden heid. En niet alleen vanwege het resul taat: een licht geschreven schets over mensenlevens, drijfveren en driften. Berk: „Samen iets maken, geestdrift delen, dat geeft een mooie emotie." Hangoor: „Uiteindelijk is er iets van vriendschap door ontstaan." A.J. Snel De presentatie van het nieuwe boek 'Het bloed kruipt' van Marjan Berk is zaterdag 28 mei tijdens een bijeen komst voor genodigden in de Lutherse Kerk aan de Molenstraat in Groede. Op die dag wordt op de Markt in Groe de het bronzen beeld onthuld dat Jo zef van Mierlo maakte van de raadpen sionaris en dichter. Daarmee wordt Cats geëerd om zijn inspanningen voor de inpoldering van land rond Groede. Lezers van de PZC kunnen het nieuwe boek van Berk, dat bij uitgeverij Atlas verschijnt, met korting kopen. Vanaf volgende week zaterdag wor den bonnen in de krant afgedrukt die in de boekhandel recht geven op een reductie van €2,50 op de normale ver koopprijs van €15,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25