kabinet zal nee respecteren L.I Nederland en VS waarschuwen voor gevolgen keuze Bouterse Reizen Banen index TU RKIJ E Koningin Beatrix bezoekt Veere en Goes I itspraak parlement over referendum grondwet is bindend Irinkhorst iril opening ak-dossier VVD blundert met filmpje over holocaust Noodlanding bij Kats Kunstgras in de eredivisie boek je bij DTl oenaam lenteweer met nu en dan zon. «zuidwestenwind en middagtempe- m rond 19 graden. Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl tejaargang no. 117 terdag 21 mei 2005 inummer 1,75 W nu ..yeredactie binnenland jiHAAG - Premier Bal- »nde wil er 'geen enkel qiii iverstand over laten be lli: als het parlement zegt tegen de Europese idwet zal de regering niet ondertekenen. Atf kenende zei dat in reactie op peiling die uitwijst dat veel trianders denken dat het ka- S zich niet veel zal aantrek- het referendum over de opese Grondwet op 1 juni. lende herinnerde eraan ide uitkomst van het referen- bepalend zal zijn voor het «drag van het parlement, dat is bepalend voor wat het icet kan doen: „Een kabinet nooit verder springen dan parlement toelaat." v> leraei Lil premie: EN HAAG - D66-Minis- r Brinkhorst van Econo me Zaken vindt dat het inet alle geheime docu- iten in het Irak-dossier met openbaren. ht zegt hij in een inter im met Nieuwe Revu. On- nddellijk na het bekend rarden hiervan, betuigde binkhorst al weer spijt. het beter niet kun- Kn zeggen", zei hij in het RTL-Nieuws. De PvdA-fractie de keede Kamer wil ophelde- )g over de uitlatingen an Brinkhorst. Het kabi- heeft altijd geweigerd onderliggende analyses ïadviezen van de periode de Amerikaanse inva- 1 in Irak vrij te geven, ikhorst pleit in Nieuwe n voor het 'afleggen verantwoording en ®heid van zaken', len het RTL Nieuws Brinkhorst gisteravond dat hij hier niet over at. ANP maar daarover wilde Balkenen de het na afloop van de wekelijk se vergadering van de minister raad het liever niet hebben: 'la ten we nu vooruitkijken'. Volgens de Luxemburgse pre mier Jean Claude Juncker bete kent een nee bij het referendum in Frankrijk het einde van de voortrekkersrol van dat land in de Unie. Hij zei dat gisteren in een interview met de Belgische krant De Standaard. Volgens de Luxemburgse pre mier heeft geen van de Europese lidstaten zin om opnieuw over de grondwet te onderhandelen, als Frankrijk of een andere lid staat als Nederland nee zegt. „Waarover zouden we onderhan delen? Er is helemaal geen eens gezindheid in het neen-kamp. Ik heb geen plan-B, niet op korte en niet op lange termijn en nie mand heeft er mij een ge vraagd." Een ratificatie van de verdrags tekst zonder Franse deelname acht Juncker in theorie moge lijk, maar niet wenselijk: „Het is een mogelijkheid die ik af wijs. Luxemburg zal niet op een boot stappen waarop geen Fran sen zitten." ANP pagina 4 Niekerk over Wilders geen stemadvies kerken pagina 26 met grondwet de boer op eculaties wilde niet ingaan op uitlatin- van zijn collega Juncker Luxemburg, dat nu voorzit- isvandeEU. Juncker zei dat Frans nee bij het referen- i, eind mei, het einde bete- Bi van de Europese grondwet. ïende zei 'geen behoefte lebben aan speculaties'. Hij i voor 'een positieve in- premier zal de komende we iegen iedereen die het wil ^■sn de grondwet verdedigen; U Jat het'een duidelijke verbe- ingis'. der deze week sprak D66-vi- lier Brinkhorst zijn twij- uit over het referendum, DEN HAAG - De VVD- l'ractie in het europarle ment trekt een televi siespotje terug waarin een verband werd gelegd tus sen de Holocaust en de Eu ropese grondwet. De boodschap had moeten zijn dat de EU zorgt voor vrede en veiligheid, aldus fractievoorzitter Jules Maaten. „Maar mensen ble ken de beelden anders op te vatten dan ze waren be doeld." Het spotje, dat van af vandaag uitgezonden had moeten worden op de regionale televisiestations, toonde stilstaande zwart- witbeelden van mensen met een jodenster in de rij voor een goederentrein, een hal vol doodskisten in Srebrenica, en een opgebla zen trein in Madrid. In beeld verschenen teksten als 'Dit nooit meer' en 'Het gevaar ligt op de loer'. Het spotje werd afgesloten met een oproep van europarle- mentai-iër Mulder om voor de grondwet te stemmen. De WD-fractie in de Twee de Kamer heeft meteen na dat het spotje gisteren op de website van Maaten ver scheen, boze telefoontjes gepleegd. „Dit is een uitglij der van de eerste orde", zegt kamerlid Van Baaien. „Srebrenica en de Holo caust staan totaal los van de grondwet. Zo jaag je mensen angst aan. Dat is precies wat we het nee kamp verwijten." GPD Marjan Berk op zoek naar haar verwantschap met Jacob Cats Een extra bijlage over het toerisme op Schou wen-Du iveland De Veersche Poort nadert voltooiing Swarovski-kristal begon met een muisje foto Robin Utrecht/ANP Koningin Beatrix bekijkt kleurige creaties tijdens een modeshow van scholieren in Woerden. door Selma Osman MIDDELBURG - Koningin Bea trix bezoekt op vrijdag 10 juni Veere en Goes. Ze komt naar Zeeland in het kader van de vie ring van haar ambtsjubileum. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren het programma voor het bezoek vrijgegeven. De koningin arriveert rond 13.00 uur per helikopter bij het Bastion in Veere. Vervolgens gaat ze naar de Markt, waar ze bij het stadhuis wordt toegezon gen door de Veerse schooljeugd. Als Markiezin van Veere krijgt ze het Markizaatslied te horen, voor de gelegenheid geschreven door oud-gedeputeerde J. de Voogd. Elk provinciebezoek be gint met een gesprek met het provinciebestuur. In de Vier schaar van het stadhuis spreekt de koningin ongeveer een uur met Gedeputeerde Staten over onder meer de verdieping van de Westerschei de en de visserij. Om 14.00 uur bekijkt het gezel schap in museum De Schotse Huizen een tentoonstelling over verleden, heden en toekomst van het Veerse Meer. Daarna wandelt de koningin naar de steiger bij de Campveerse To ren, waar zij om 14.30 uur aan boord van de Stad Veere stapt. De rondvaartboot brengt haar naar Wolphaartsdijk. Daar staat de koninklijke bus klaar om naar Goes te rijden. De tocht gaat via het krekengebied. Goes ontvangt de koningin rond 16.00 uur op de heringerichte Markt. Daar krijgt ze Zeeuwse lekkernijen te zien en te proe ven. Het bezoek aan Zeeland wordt met een knipoog afgeslo ten. Twee Zeeuwse schoonheids koninginnen, Sanne de Regt uit Goes en Miranda Slabber uit Ar- nemuiden, showen hoeden rond om het thema Goes 600 jaar Stadsrechten. Rond 16.30 uur is het officiële gedeelte van het be zoek afgelopen en vertrekt de koningin naar de trouwzaal van het stadhuis voor een receptie. Utrecht was gisteren de tweede provincie die Beatrix in het ka der van haar jubileum aandeed. In Woerden liepen examenkan didaten van het Kalsbeek Colle ge een modeshow. ANP KATS - Een eenmotorig vlieg tuigje dat op weg was van Gro ningen naar Frankrijk heeft gis termiddag rond tien over vier, toen de motor uitviel, een nood landing gemaakt bij Kats. De piloot van het vliegtuig, een Miles Messenger uit 1947, wilde op een akker aan de Zuidlange- weg landen. Toen de remweg te lang bleek, kwam het vliegtuig op een akker aan de Noordlange- weg uit, reed door een sloot en kwam in de volgende akker tot stilstand. Beide wielen en een vleugel braken af. De oorzaak van het uitvallen van de motor was vermoedelijk een gebroken krukas. De 47-jarige piloot en een vrouwelijke inzittende, bei de uit Hamburg, bleven onge deerd. Trappen door het vlakke land De regio Twente kan weer pronken met twee eredivisie clubs. Negentien jaar na de degradatie verzekerde Heracles Almelo zich gisteravond van een rentree op het hoogste niveau. Dankzij de promotie van Heracles krijgt de eredivisie komend seizoen te maken met een nieuw fenomeen: kunstgras. De ploeg uit Alme- «fl lo speelt al twee jaar op die ondergrond. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23; Reportage: 25, 26, 27, 29 en 31; Zomergasten: W1, W2, W3, W4 en W5; Rei zen: W7, W8 en W9; Wonen: W15, W17 en W19; Trends: W21 en W 23; Jong: W24 en W25. (Advertentie) Vandaag in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. (S)JobTrack.nl PZC (Advertentie) (Advertentie) bijzonder laag geprijsd! www.dti-travel.nl Elke week in de zaterdagkrant I Reizen Daar mo van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland en de VS zetten de relatie met Surina me op een lager pitje, indien voormalig legerleider Desi Bou terse daar na de verkiezingen president wordt. Normale relaties met een land dat geleid wordt door een ver oordeelde drugscrimineel zijn niet mogelijk, aldus het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Nederland zal niet al zijn relaties met Surina me verbreken, maar minister Bot van Buitenlandse Zaken kondigde nu al aan dat een offi cieel bezoek aan Paramaribo in het najaar in dat geval niet door kan gaan. Veroordeeld Woensdag gaat Suriname naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. De NDP van Bouterse die in Nederland in 1999 bij verstek veroordeeld is wegens cocaïnesmokkel, gooit daarbij hoge ogen. Bot: „We moeten hoe dan ook met elkaar dóór. De helft van de Surinaam se bevolking woont in Neder land, de andere helft daar." Dit najaar is Bot van plan een be zoek aan Suriname te brengen, Een massabijeenkomst van de Nationale Partij Suriname in Paramaribo. Voor de met vlaggen zwaaien de aanhangers lijdt het geen twijfel dat hun partij de verkiezingen van 25 mei zal winnen en niet de NDP van Desi Bouterse. foto Olaf Kraak/ANP ■~J Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso It 19.95) O per kwartaal met automatische incasso IC 58.001 O per jaar met automatische incasso 227.50) om te illustreren dat de relaties na tientallen jaren van spannin gen en gesoebat weer genormali seerd zijn. Dat bezoek kan niet doorgaan als de NDP de verkie zingen zou winnen en Bouterse president wordt, meent Bot. De Amerikaanse ambassade in I Paramaribo waarschuwde afge lopen maart dat de betrekkin gen tussen beide landen schade zouden oplopen, indien Bouter se president zou worden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wilde gisteren niet vooruitlopen op concrete stappen, maar suggereerde dat vooral samenwerking op het ge bied van rechtshandhaving erg moeilijk zou worden. De VS gaan er vanuit dat ook an dere landen de betrekkingen met Suriname dan op een lager pitje zullen zetten. GPD Ki/k op iw/wp/c nl/ahonnpren. hoi gratis 00 0231231 at slwr dese bon naai C aldehng teersservnx Antwoordnummer 213. -M00 WB Hoes 8»711688"555547' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1