Chaos of democratische bezinning PZC ZMF geeft Europese grondwet het voordeel van de twijfel PZC Campagne voor Europa klungelig Wilders Wat gebeurt er als Nederland tegen de Europese grondwet stemt 20 mei 1955 vrijdag 20 mei 2005 Het kabinet maakt zich zorgen op 1 juni dreigt een meerder heid van de Nederlandse kiezers tegen de Europese grondwet te zullen stemmen. Dat werpt de vraag op, hoe erg-dat is. door Paul Koopman De *nee-campagne' heeft de wind in de zeilen. Uit pei lingen blijkt, dat steeds meer Nederlanders overwegen op 1 juni tegen de Europese Grond wet te gaan stemmen. Over het antwoord op de vraag wat de ge volgen van een Nederlands 'nee' zijn. lopen de meningen nogal uiteen. Een overzicht. Comité Grondwet Nee: stappen vooruit. In de campagnekrant van het co mité staat de volgende redene ring: ..Het is nog onduidelijk wat er zal gebeuren. In elk ge val treedt de grondwet niet in werking en blijven alle nu be- staande verdragen van kracht. Maar één ding is duidelijk: hoe groter de afwijzing is, hoe meer reden er zal zijn. om het functio neren van de EU fundamenteel ter discussie te stellen. De crisis van de instituties als gevolg van een afwijzing zal een prachtige kans bieden stappen vooruit te zetten op weg naar een democra tisch Europa." Laurens Jan Brinkhorst: 'Het licht gaat uit'. D66-minister Brinkhorst van Economische Zaken heeft zich nadrukkelijk in het debat ge mengd. Een tegenstem is vol gens hem op de lange termijn fu nest voor het land. „Op den duur gaat in Nederland het licht uit en dan zetten we ons land op slot", zei hij op 10 mei. Erik Meijer: 'nee is goed'. SP-europarlementariër Meijer verwacht dat een 'nee' tegen de grondwet een heilzaam effect heeft. „Het is goed om tegen te stemmen. Over twee tot vijf jaar zal er een afgeslankte grondwet worden aangenomen waar wij wél mee kunnen leven. Want er zal een heftige discus sie ontstaan in alle lidstaten over de bevoegdheden van Euro pa Die discussie zal tot iets be ters leiden. Europa functioneert al vijftig jaar zonder grondwet dus dat is geen ramp." Piet Hein Donner: 'Balkantoe standen'. Wie bij het referendum tegen gaat stemmen wordt volgens de CDA-minister van Justitie ge dreven door angst voor de boze buitenwereld. Tijdens een par tijbijeenkomst in Ede waar schuwde hij voor de gevolgen als Europa niet slagvaardiger wordt gemaakt. Donner: „Om in vrede te kunnen samenleven behoeven we een overheid, die geschillen kan beslechten. Joe goslavië was meer geïntegreerd dan de unie nu, maar de onwil en het onvermogen om de onder linge irritaties en wedijver te be perken. hebben in korte tijd tot oorlog geleid." André Rouvoet: 'er komt bezin ning'. De gevolgen van een 'nee' tegen de grondwet worden volgens ChristenUnie-leider Rouvoet overdreven. „Er wordt een beet je de indruk gewekt, alsof we bi] het referendum alleen maar vóór mogen stemmen. Dat is na tuurlijk onzin. Bij een 'nee' zal er zeker een terugslag komen, want Europa wil doorstomen. Maar een periode van bezinning is juist goed. We krijgen een an der Europa, gebaseerd op de huidige verdragen met hier en daar een aanpassing. Eerst maar eens kijken hoe dat uit pakt, zou ik zeggen." Max van den Berg: 'de kara vaan trekt verder'. Van den Berg, PvdA-europarle- mentariër: „Als Nederland de grondwet afwijst dan kan ik wel voorspellen wat er gebeurt. De bal ligt dan weer bij de rege ringsleiders en je moet niet den ken dat die zichzelf vervolgens gaan opheffen. Er zal dus wei nig meer overblijven van de po ging om burgers en parlemen ten meer inspraak te geven. De grote landen zullen achter de door Paul Koopman Het referendum over het 'Europees Grondwette lijk Verdrag' is in één opzicht geslaagd. Voor het eerst sinds ruim een halve eeuw wordt in Nederland met enige pas sie gediscussieerd over Euro pa. En dat is - gezien de voor geschiedenis van lang volge houden publieke onverschil ligheid - al heel wat. Maar in vrijwel alle andere opzichten is het debat over de voors- en tegens van de Eu ropese grondwet ontspoord. Het doel van de volksraadple ging was namelijk met alleen het stimuleren van een debat over Europa. Nee, de Tweede Kamer wilde via het referen dum vooral achterhalen wat de bevolking nu eigenlijk van die grondwet vindt. En om daar achter te kunnen ko men, zouden diezelfde bur gers eerst behoorlijk over de grondwet geïnformeerd moe ten worden. Gevoelens Daar nu. is het misgegaan. Regering en Tweede Ka mei- hebben zich verkeken op de sluimerende anti-Europese gevoelens. Halfslachtig en on doordacht werd begonnen aan een voorlichtingscampag ne die vooral opviel door schraalheid en klungeligheid. Zo is het kabinet op een veel te laat moment afgestapt van het onzalige besluit om al leen 'neutrale' voorlichting over de grondwet te geven. Maar welke centrale bood schap bij die geïmproviseer de propaganda moest worden verspreid, was blijkbaar niet goed afgesproken. Voorbeeld: deze week zei mi nister Remkes zich te ergeren aan collega-ministers zoals Bot en Brinkhorst die ramp spoed voorspellen als de grondwet wordt afgewezen. Minister Brinkhorst hekelde op zijn beurt de 'enorme ver warring' rondom het onder werp. Minister Zalm beweer de weer dat Nederland dank zij de grondwet vetorecht krijgt over de EU-begroting, terwijl dat al sinds jaar en dag het geval is. Intussen kwamen de spiekbriefjes waarmee ministers lastige vragen kunnen pareren, op straat te liggen. Niet alleen ministers sloegen aan het kibbelen, ook rege ring en parlement vlogen el kaar in de haren. Zo verweet staatssecretaris Nicolai de fractievoorzitters - overigens terecht - dat zij zich te lang muisstil hielden. Aan de ande re kant verweten Kamerle den die de grondwet maar niets vinden de regering aan bangmakerij te doen. Het ge bruik van 'grote woorden' in de discussie over Europa (be spiegelingen over oorlog en vrede bijvoorbeeld) is inmid dels taboe verklaard. Ongestoord door dit gewoel hebben negatieve gevoelens over Europa via het referen dum hun uitweg gezocht. De volksraadpleging fungeert in dit opzicht als ventiel voor het afblazen van onvrede. Met name de toetreding (op termijn) van Turkije tot Euro pa en het gevoel dat Neder land belazerd is bij de intro ductie van de euro zijn als enorme stoorzenders in de discussie gekomen. Blijkens een onderzoek van deze krant laat bijna vijftig pro cent van de nee-stemmers zijn keuze daardoor bepalen. Niet alleen in Brussel, maar ook in andere Europese hoofdsteden wordt met stij gende verbazing en bezorgd heid naar de Babylonische spraakverwarring in de pol der gekeken. Wat ondenk baar leek begint zich nu toch af te tekenen: het zou heel goed kunnen dat Nederland de EU in een crisis gaat dom pelen. Tegenstemmers zijn in middels in de meerderheid. Maar ook in eigen land is dit scenario nogal angstwek kend. Want een 'nee' bij het referendum zou betekenen dat de bevolking geen bood schap heeft aan het stemad vies van alle grote partijen en veel maatschappelijke groepe ringen zoals vakbonden, werkgevers en kerken. Een diepere kloof tussen bestuur en burgerij is amper denk baar. Eén ding is wel zeker. Haagse politici zullen zich wel twee keer bedenken voor zij weer een referendum orga niseren. GPD schermen de zaken meer onder elkaar regelen want de kara vaan trekt echt wel verder." Geert Wilders: 'vlag uit'. „De vlag kan uit als we tegen stemmen". zegt Kamerlid Wil ders. „Het zou een feestdag zijn. Europa vergaat echt niet in dat geval. We houden ons ve torecht op tal van terreinen en dat is heel goed. Ook voorko men we, dat de grote lidstaten te veel invloed krijgen. Zonder dit verdrag kan Nederland heel goed samenwerken met andere lidstaten en voor het overige kunnen we heel veel zelf." Jan Peter Balkenende: 'op de blaren zitten'. Het is volgens de premier 'naïef' om te denken dat een 'nee' zal leiden tot nieuwe on derhandelingen met een beter resultaat. „De andere landen zullen zeggen: je hebt nu dit be reikt, je hebt je referendum niet gehaald, dan moet je maar op de blaren zitten." Ben Bot: 'economische dip'. Volgens minister Bot van Bui tenlandse Zaken heeft een 'nee' tegen de grondwet een terug slag tot gevolg. „We krijgen een economische dip", voorspelde hij. „Het vertrouwen in het Ne derlandse vestigingsklimaat voor bedrijven wordt onzeker." Het Grondwettelijk Verdrag: 'overleggen'. Bij het vaststellen van de EU-grondwet is rekening gehou den met de mogelijkheid, dat niet alle 25 europese lidstaten het verdrag tijdig hebben goed door Jeffrey Kutterink De Europese grondwet is goed voor het milieu. De mi lieubeweging keurt de constitu tie dan ook niet af, want Euro pa heeft al een voortrekkersrol. En die wordt zeker niet minder. Daarentegen loopt het bedrijfs leven tegen muren op, die de grondwet niet afbreekt en het milieu niet ten goede komen. De grondwet krijgt het voordeel van de twijfel van directeur Tjeu van Mierlo van de Zeeuw se Milieu Federatie (ZMF). Hoe wel Van Mierlo het jammer vindt dat er niet veel aandacht is voor cultureel erfgoed (land schappen), valt de invoering van de nieuwe grondwet per sal do positief uit, vindt hij. „De mogelijkheden van burgers worden groter. Zij kunnen een onderwerp op de Europese agen da zetten als er 1 miljoen hand tekeningen zijn verzameld. Voor specifiek Zeeuwse onder werpen werkt dat niet, maar wel voor landelijke onderwer pen die ook in Zeeland spelen. Bovendien wordt het bestuur van Europa transparanter en het Europees Parlement krijgt meer grip." Europa loopt op het gebied van milieu al voorop, benadrukt Van Mierlo. „We hebben goede regels, zoals de door velen bekri tiseerde vogel- en habitatricht lijn en richtlijnen op het gebied van de water- en luchtkwali teit." Europa betekent dus al veel voor het milieu en de grond wet zal die positie versterken. „Tachtig procent van de richtlij nen komt al uit Brussel." Juist omdat 'Brussel' al belang rijk is, vindt Van Mierlo dat de provincie en gemeenten meer ac tief moeten worden. „De richtlij nen hebben directe gevolgen voor de regio. Maar bij de Zeeuwse gemeenten en de pro vincie is dat nog niet doorge drongen. Neem de discussie over de luchtkwaliteit. Regiona le en lokale overheden moeten zelf bedenken hoe ze de richtlij nen lokaal kunnen vertalen. Dat gebeurt nog niet." Van Mierlo ziet daarin een rol voor de milieubeweging en de ZMF. Waar de milieubeweging over het algemeen positief is over de grondwet, kijkt het bedrijfsle- Industrie bij Borssele. ven daar anders tegenaan. Niet dat het tegen de regels is, maar de Europese richtlijnen zijn geen wetten. Dat maakt dat lidstaten zelf, binnen bepaalde grenzen, kun nen uitmaken hoe ze met die Eu ropese regels omgaan. Tot groot verdriet van directielid Jelle Groenink van Thermphos Inter national in Vlissingen-Oost. De grondwet kan die problemen verder vergroten, denkt hij. Aanpassen Het chemiebedrijf zoekt al een tijd naar manieren om milieu vriendelijker te kunnen wer ken. Naar eigen zeggen niet al leen om meer geld te verdienen. Het kan ook veel beter, weten ze bij het oude Hoechst. Miljoe nen euro's stopt de onderne ming in het zodanig aanpassen van de installaties dat de che miereus het milieu minder tot last is. Maar sommige plannen stranden. Zijn te vergaand, Al thans, voor Europa. Een voor beeld van hoe de wetgever de onderneming dwarsboomt. Een Duits bedrijf koopt bij Therm phos fosforzuur om er alumini um mee te behandelen. Als het zuur is uitgewerkt, wil Therm- EUROPESE GRONDWET Het Europees grondwette lijk verdrag is een lijvig boekwerk van 382 pagi na's. Wat staal er in en waar gaat het over? Wat be tekent de nieuwe Europese Grondwet voor de gewone burger. De PZC zoekt in de aanloop naar het referen dum op 1 juni, in een arti kelenreeks naar antwoor den. Vandaag: Europa en het milieu. phos hetgeen overblijft graag in nemen om opnieuw te gebrui ken als grondstof Maar dat mag niet. Volgens de Europese regels is het namelijk afval. Thermphos is geen afvalverwer ker en mag het uitgewerkte zuur dus niet terugnemen. Het wordt geneutraliseerd en in Duitsland gestort. De oplossing lijkt eenvoudig. Vraag een ver- gekeurd. In artikel IV-443, lid vier staat: 'Indien één of meer lidstaten moeilijkheden bij de bekrachtiging hebben ondervon den, bespreekt de Europese Raad de kwestie.' Die formule ring laat volgens Europese di plomaten alle mogelijkheden open: er wordt opnieuw onder handeld, alles blijft bij het oude of er komt een uitzonderingsbe paling voor één of enkele lidsta ten. Met de Europese Raad wordt de vergadering van staats- en regeringsleiders be doeld. GPD foto Willem Mieras gunning aan om wel afval te mo gen verwerken. Dat wil Therm phos absoluut niet. De produc ten die ze maakt, komen ook te recht in voedingsmiddelen en medicijnen. Het bedrijf wil dus niet in één adem worden ge noemd met afval, omdat dat een verkeerd imago geeft. Groenink. „Het probleem met Europa is dat er geen wetten, maar vrijwel allemaal richtlij nen worden uitgevaardigd. Ne derland is vaak stringenter in de uitvoering, omdat ze het braafste jongetje van de klas wil zijn. Dat probleem kan met de nieuwe grondwet groter wor den." Wat Thermphos ook probeert, de Nederlandse overheid blijft volharden in haar standpunt. Dat ontmoedigt de fosforprodu- cent. „Thermphos wil duur zaam ondernemen en blijft dus op zoek naar alternatieven. Maar het gebruik van andere stoffen als grondstof straat nu even niet meer hoog op de prio riteitenlijst. Dat was anders ge weest als we minder tegenstand hadden ondervonden van de Ne derlandse overheid. Dan had den we actiever gezocht naar al ternatieven. Door het bliksembezoek van het onafh^ lijke Kamerlid Geert Wilders aan zee en Middelburg maakte Zeeland gj ren voor het eerst kennis met het fenomeen heidsrisicogebied'. De politie had binnenaard 'r~ zen zones het recht preventief te fouillere: deed dat in Middelburg wat meer dan in Zaj zee. Problemen hebben zich niet voorga Maar het is treurig dat zulke strenge veilig^ maatregelen nodig zijn om een volksvertegend diger in vrijheid zijn betoog te laten houden, alternatief is er niet, de bedreigingen adres van Wilders zijn kennelijk dermate sa te nemen, dat een strikte beveiliging noodzafc 'fi is. Het is een gegeven waarmee Nederland sunj moord op Theo van Gogh moet leren leven, Wilders is tegen de Europese grondwet i met een bus twee weken door het land om standpunt kracht bij te zetten en mensen ert« c bewegen op het referendum van 1 juni stemmen. Dat is zijn goed recht, zijn voorma fractievoorzitter Van Aartsen meent ook der; *r op te moeten gaan om juist het tegenovergesjj te bewerkstelligen. Opmerkelijk is, dat beiden tici argumenten gebruiken die niet rechtsta tot de grondwet te herleiden zijn. Wilders iste sihc omdat hij niet wil dat Turkije tot de Euroj Unie toetreedt; dat was zelfs de reden voor breuk met de WD. Hij doet daarnaast voorta alsof Nederland na de aanvaarding van de gn wet als opgeheven mag worden beschouwd, Van Aartsen, die er gisteren zelfs het verantwi dingsdebat met het kabinet voor liet schieten, dert voor de Europese grondwet onder het m dat de economie er zo bij gebaat is. Met dergelijke onzinnige argumenten voor en -pi w de jfdei iet snse !ÏL-: veer rij gen moeten politici er niet vreemd van opkiji dat de burger het spoor volledig bijster is eni juni zo zijn eigen beweegredenen zal hebben voor ja of nee te kiezen - als hij al naar het ste hokje gaat. Alle inspanningen van het kabinet spijt ziet de kiezer het referendum vooral mogelijkheid zich eindelijk eens uit te i over de wenselijkheid van één Europa. Het contrast was groot, gisteren: Van Aartsenlige onbekommerd folders loopt uit te delen in helt cent trum van Utrecht en Wilders die omringd door ligheidsagenten in Zeeland zijn boodschap aan man probeert te brengen. Geen enkel ander Kan JJ! lid krijgt zoveel aandacht als de met de doodt dreigde Wilders en Ayaan Hirsi Ali. Het is pret het tegenovergestelde van wat de bedreigersin iko; dachten hadden uble Ér m er A CJMV - Ruim tweeduizend le den van het Christelijk Jonge Mannen Verbond (CJMV) wa ren deze hemelvaartsdag naar Middelburg gekomen voor de 102e bondsdag. Deze vond plaats in een overvolle Nieuwe Kerk, omdat de wind de dag daarvoor een reusachtige tent op landgoed Toorenvliedt aan flarden had geblazen. Commis saris van de Koningin De Ca- sembroot drukte de aanwezi gen op het hart 'een zegen voor de mensheid te zijn, evenals de leden van de YMCA'. ORANJE - Het Nederlands elf tal heeft met 4-1 de interland PI tegen Zwitserland Een verrassende uitslag,#! vooraf niet op gerekend wt De Zwitsers speelden we waar met een geroutina team, maar vielen tegen ver leken bij resultaten die ploeg in eerdere poulewedst wP den wist neer te zetten, IÜSI OOGSTSEIZOEN - Overd Sinl le weken volgt er voor de fm Igisc kwekers weer een druk seizoen. Dat begint straksi ad a de pluk van de kruisbessen aardbeien. Deze laatste dit jaar door een dorre li twee weken later dan vi jaar. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur. A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur accepts11» Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand' 19,96 n.vi per kwartaal. 58.00 60,25 per jaar €222.50 226.50 Voor toezending per post geldt tv toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor* einde van de betaalperiode PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk- maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uW* overeenkomstig de Algemene j Voorwaarden van Wegener NV de Regelen voor het Adverter' ■nlierWJ» Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (01131315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjstf Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel' (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/OnroernrwS* Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 dat Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenar-concarn,** aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruik! (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante <tiensten_^_ ïrkmaatschappi|en van Wegener of door ons zorgvuldig is stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W' Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4