asso ontpopt zich als aanvaller PZC Gérard de Nooijer speelt 400e wedstrijd Van der Pluijm is zonder kiespijn een ander mens Sportwet botst met wetgeving doping 21 ieltjesplakker van weleer in roze trui na eerste bergrit Giro d'Italia hotnas Doll: ander Vaart iest voor HSV A Cup brengt fven ton op mnissters in erde ronde «alifieaties De Bruijn naar WK driebanden Prestigieuze prijs voor Lampard Boze fans belagen spelers Atletico Zesdaagse terug in Maastricht Hewitt niet naar Roland Garros Lokhoff weet niks van gesprek NAC met Vanenburg vrijdag 20 mei 2005 gme sportredactie jIJHOSTICA - De jacht op sti mulerende middelen in de jlil legt ingewikkelde tegen gingen Moot. Be Italiaanse antidopingbriga- 4 nam woensdag tijdens de Bende van Italië bij de ploeg Uïitamon een Alti-trainer in Deze simulator van ber- gritten is volgens de Italiaanse wet verboden, maar niet in de reglementen van het Wada, het internationale antidopinginsti- tuut. De internationale wielerunie UCI klaagde gisteren over de gang van zaken. Ze schaarde zich achter de wielerploeg en steunt de artsen die niet meer weten aan welke afspraken ze zich moeten houden. De UCI er kent de werking van de Itali aanse wet, maar vindt dat de si tuatie niet werkbaar meer is. Het is tijd voor internationale harmonisatie, vindt de unie. De arts van Davitamon, Daniel De Neve, is formeel onderwerp van onderzoek van justitie in Italië. Hij is echter nergens offi cieel van beschuldigd. De Neve isook niet aangehouden. Hij kon gisteren voor de start van de elfde etappe van de Giro ge woon rondwandelen en zijn werk doen. De Italiaanse politie bekeek woensdag de hotelkamers en vervoermiddelen van de Bel gische Davitamon-ploeg en het Spaanse Saunier Duval. Behal ve de hoogtesimulator werden infusen in beslag genomen. Vol gens De Neve was de aanwezig heid daarvan officieel gemeld bij het begin van de wielerron de. Desondanks nam de politie er tweehonderd mee. Het bezit van infusen is in Ita lië verboden. De Belgische arts zei echter dat zijn ploeg slechts onschuldige middelen per in fuus toedient. ANP/RTR lEN'HAAG/ZOLDO ALTO - In [Giro d'Italia blijf je dit jaar mielerliefhebber je ogen uit- ijken.In de eerste de beste ber il vierde Italië gisteren de te keer van het zorgenkindje 10I0 Savoldelli, klampte Dani- diLuca aan bij de beste klim- ■rs, zakte topfavoriet Da- -300 Cunego ongenadig hard jor het ijs en ontpopte Ivan J550 zich als een rasaanvaller. ivoldelli pakte de rit, maar de winnaar was de man die j klopte: Basso. De kopman aCSC rijdt vanaf vandaag in roze trui als absolute topfavo- J in de richting van Milaan, op zondag 29 mei de ronde gt. had bij de start van deze io een beetje een imagopro- Sinds hij onder de hoede gekomen van Bjarne Riis, aerst en werkt hij meer met verstand dan met zijn hart. dat is on-Italiaans. Basso de Giro de laatste jaren s liggen en beperkte zich in afgelopen voorjaarsklassie- is tot meerijden, daar waar genoot Di Luca er de iw stal met zeges in Amstel ld Race en Waalse Pijl. arwat nog erger was: de man Varese bouwde de afgelopen en een naam op als een zuinig tsende, laffe wieltjesplakker. e vorig jaar in de Tour nstrong op de Tourmalet (La ngie), maar viel de Ameri- daarna niet één keer meer Alsof ze bondgenoten wa- „Daarom zal hij ook deze IISTERDAM - De ontwikke len rond de overgang van lael van der Vaart naar HSV unburg volgen elkaar razend- ilop, Nadat de club zich offi- sel heeft gemeld bij Ajax, zou de club en de speler er in- iddels onderling helemaal uit n. „Rafael heeft voor ons ge- Ken", zo zegt Thomas Doll, de liner van HSV Hamburg. Ramon van der Vaart, vader van Rafael, die nauw is trokken bij de ontwik kelin- d, is die conclusie nog ietwat irbarig. „Ik ga zaterdag kij- a(HSV speelt dan thuis tegen Bochum) en afhankelijk van in ervaringen zullen we tot "ssing komen. Het is een ije, op één dag op en S- Rafael heeft er een goed ge- dover. Over de mensen en de Dat wil hij graag toetsen amijnervaringen." GPD INDEN - De oudste bestaan- FA Cup heeft gisteren bij een 'l™g van Christie's in Londen prekend 698.000 euro opge- acht. Ier, die anoniem wilde ijven, tastte diep in de buidel 'de massief zilveren beker uit m bezit te krijgen. Alle jwaars tot 1910 staan op de "else voetbalcup gegraveerd, opbrengst is een record. Jules-Rimetbeker (we- iampioenschap voetbal) Kdin 1997 ruim 382.000 euro bald .ANP/DPA 1RIJS - De Nederlandse ten- Michaëlla Krajicek en maela zijn nog één zege 'nvijderd van het hoofdtoer- 101 van Roland Garros. Jiieek versloeg gisteren in het onficatietoernooi de Duitse <®essa Henke in twee sets: 6-1 mde derde ronde treft ze Giro niet winnen", sprak oud- winnaar Gianni Motta vorige week nog op besliste toon. „Ivan is geen aanvaller. Hij kan slechts volgen." Motta en velen met hem geloofden toen nog hei lig in Cunego, de jonge aanval ler uit Verona die vorig jaar zo verrassend de Giro won. Maar zie wat gisteren gebeurde: Basso viel aan. Keihard en al op de voorlaatste col, de Passo Du- ran. Voornaamste slachtoffer: Cunego. Een col verder, aan de finish bovenop Zoldo Alto, in casseerde Cunego zijn verlies: zes minuten. Samen met Garzel- li, die daarmee ook op slag is uit geschakeld voor de eindzege. Daarmee is tevens een einde ge komen aan de interne machts strijd binnen Lampre. De ploeg van Giuseppe Martinelli begon de Giro met twee kopmannen: de jonge Cunego en de oude Si moni. Beiden ex-winnaars en beiden niet van plan te gaan rij den voor de ander. Kraken Opvallend genoeg was Simoni de eerste aanvaller op de Passo Duran. Toen al kraakte Cunego. Even later deed Basso het tot tweemaal toe dunnetjes over. Het gevolg was dat op het einde alleen Simoni kon volgen. Kort onder de top, op een vlakker stuk, sloten Savoldelli, Rujano en Di Luca weer aan. In de afdaling viel rasdaler Savoldelli aan. Toen de weg weer omhoog begon te lopen op de Zoldo Alto, greep Basso hem weer in de kraag. Even later ge volgd door Simoni. In de finale moest de enig overgebleven Lampre-kopman de twee sterk- sten van de dag weer laten lo pen. Omdat Basso gas bleef ge ven. Het is duidelijk dat de sa menwerking met Riis nu hele maal haar vruchten begint af te werpen. De etappes zijn minuti eus verkend en dat betaalt zich uit. Savoldelli (30) is de man die he lemaal terug is van weggeweest. In 2002 won hij de Giro' (nadat een aantal favorieten vanwege dopinggebruik uit de ronde was gezet), maar de jaren erop bij Te lekom en later T-Mobile werden een grote lijdensweg. Begin 2003 viel hij zo hard dat hij bijna alles brak en het hele sei zoen als verloren kon beschou wen. Vorig jaar leek hij op de goede weg tot een val in Run- dum Köln zijn schouder en Tour-droom brak. Hij mocht desondanks blijven bij T-Mobi- le, maar verkoos bij Discovery Channel de rol van reservekop man naast Armstrong. Beste Nederland gisteren was weer Theo Eltink. De 23-jarige Oost-Brabander klampte aan in de groep van Cunego en eindig de als 29e „Ik ben heel diep ge gaan en heb veel geleden", zei Eltink. „Als je in zo'n groep zit, wil je alles geven. Afwachten nu hoe ik er van herstel." Wie niet geleden zei te hebben was Tho mas Dekker: 55e op bijna elf mi nuten. „Ik mag niet klagen. Ik hoefde nergens diep te gaan en heb deze rit op mijn eigen tem po kunnen uitrijden." GPD Ivan Basso (links) viert het veroveren van de roze trui, nadat hij Paolo Savoldelli (rechts) in de eerste bergrit voor had moeten laten gaan. foto Stefano Rellandini/RTR i Henrieta Hagyo- lamaela had drie sets nodig en de Zweedse Hanno Nooni: W-6 6-1. Zij moet het nu P emen tegen de Tsjechische wePrusova .ANP Verdediger beslist volgende week over contractverlenging door Jan Dapevos GOES - Gérard de Nooijer bereikt van avond een nieuwe mijlpaal. De 36-jari- ge verdediger speelt zijn 400e competi tiewedstrijd in het betaalde voetbal. Met zijn club FC Dordrecht werkt hij het uitduel af met AGOVV. Het is de laatste speelronde in de eerste divisie. Gérard de Nooijer zette in het seizoen 1988/1989 zijn eerste schreden in het profvoetbal. De Souburger debuteerde op 19 maart 1989 bij Sparta, in de uit wedstrijd tegen Roda JC (4-0- verlies), als invaller voor Mike Snoei. De Nooijer maakte zijn eerste competi tiegoal al in zijn derde wedstrijd, thuis tegen FC Utrecht (23 april 1989). Sparta won met 3-0 en Gérard de Nooijer maakt de 2-0 in de 59e minuut. In zijn eerste seizoen als selectiespeler van Sparta speelde hij zeven competitie duels en scoorde hij eenmaal. Hierna groeide hij uit tot een volwaardige kracht bij de Rotterdammers. Bij Sparta kwam hij uiteindelijk tot 224 competitiewedstrijden (twaalf doelpun ten). In 1998 verkaste Gérard de Nooijer naar SC Heerenveen. Bij die Friese club kwam hij in vijf seizoenen tot 118 com petitiewedstrijden en zeventien treffers. Daarna was hij nog anderhalf seizoen op het hoogste niveau actief bij Feye- noord. Bij die club kwam hij mede door een hardnekkige blessure 'slechts' aan 22 wedstrijden. Dit seizoen stond hij onder contract bij eerste-divisieclub FC Dordrecht. Gérard de Nooijer miste geen wedstrijd. Ook vanavond begint hij in de uitwed strijd tegen AGOW in de basis. „,Ik voel me nog altijd hartstikke fit", zegt de vrije verdediger. „Ik ben dit seizoen ook niet één keer geschorst geweest. Ik heb slechts drie keer een gele kaart ge kregen. En dat waren nog domme kaar ten ook, allemaal voor praten." De Nooijer is trots op deze mijlpaal. „Het is een respectabel aantal, dat niet voor iedereen is weggelegd. Het mooie vind ik ook dat van die 400 wedstrijden er 364 op eredivisieniveau waren." Turkije Zijn club presteerde deze competitie niet altijd naar behoren, De Nooijer zelf daarentegen draaide een goed seizoen. Niet voor niets is hij één speelronde Gérard de Nooijer (rechts) in actie voor Sparta, de club waarvoor hij de meeste duels in het betaalde voetbal speelde. foto ANP voor het einde al verzekerd van de titel beste speler van de eerste divisie. De prijs is een initiatief van de televisiezen der SBS, die op vrijdagavond altijd ver slag doet van de wedstrijden in de eer ste divisie. Wekelijks kunnen kijkers een sterrenteam samenstellen. Gérard de Nooijer kreeg het gehele seizoen de meeste stemmen. Het levert de Soubur ger een achtdaagse reis voor twee perso nen naar Turkije op. Komende maan dag, tijdens de wedstrijd van de Suri- profs tegen de kampioen van de eerste divisie in Amsterdam, krijgt Gérard de Nooijer de prijs uitgereikt. „Het is een teken dat de mensen je waarderen", zegt de'libero van FC- Dordrecht. Of hij ook volgend seizoen nog in aan merking kan komen voor een dergelijke prijs, is onzeker. Gérard de Nooijer ver keert nog altijd in dubio. De Souburger kondigde enige tijd geleden aan te stop pen met betaald voetbal en bij zijn oude club RCS terug te keren, maar nadat hij vorige week een nieuwe aanbieding van FC Dordrecht kreeg, ging hij twijfelen. Geen haast Afgelopen week voerde hij een gesprek met de nieuwe hoofdtrainer van FC Dor drecht, Jurrie Koolhof. „Hij wil me er graag bij houden. Hij ziet me als één van de belangrijkste spelers", vertelt De Nooijer. „Ik wil alles goed op een rij tje zetten. Ik heb geen haast. Na het weekend hak ik de knoop door." Ook zijn broer Dennis, die eveneens voor een seizoen kan bijtekenen in Dor drecht, heeft nog geen beslissing geno men. Mochten beiden niet ingaan op het aanbod van de Zuid-Hollandse forma tie, dan gaan de twee bij RCS in de tweede klasse van het zondagvoetbal spelen. LUGO - Biljarter Jean-Paul de Bruijn is de derde Neder lander die mag meedoen aan het wereldkampioenschap driebanden, dat op 7 juni begint in het Spaanse Lugo. De Hulstenaar kreeg een startbewijs van de Nederlandse bil jartbond KNBB. Dick Jaspers en John Tijssens zijn de an dere twee die Nederland vertegenwoordigen op het WK. Jaspers verdedigt in Lugo de wereldtitel, die hij vorig jaar voor de tweede keer in zijn loopbaan veroverde in Rotterdam. Tijssens ontving een wildcard van de mondia le bond UMB. Jaspers treft in de groepsfase geen al te zware tegenstanders: de Amerikaan Kang en de Span jaard Hernandez. De Bruijn neemt het in zijn groep op te gen de Turkse oud-Europees kampioen Coklu en de Uru- guyaan Guixe. Tijssens is gekoppeld aan de Japanner Ko- bayashi en de sterke Peruaan Rodriguez. ANP LONDEN - Frank Lampard is door de Engelse voetbal pers gekozen tot speler van het jaar. De prijs van de Eng lish Football Writers' Association geldt als zeer presti gieus. Hij weegt op tegen de verkiezing van de Professio nal Footballers' Association Player of the Year (PFA). De spelers zelf vonden Lampards collega John Terry de bes te. Lampard (26) had een geweldig seizoen bij Chelsea, dat het Engelse kampioenschap veroverde. Zijn collega's van de PFA zetten hem op de tweede plaats. ANP/AFP MADRID - Een twintigtal boze fans van de Spaanse club Atletico Madrid heeft gisteren tijdens de training de spe lers bedreigd en beledigd. Ze braken door een hek en stormden het trainingsveld op in Majadahonda, even bui ten de Spaanse hoofdstad. De spelei's werden ontzet door de Guardia Civil. Atletico leek eerder dit seizoen af te koersen op Europese kwalificatie, maar staat nu op een te leurstellende elfde plaats in de Primera Division. Boven dien werden de Madrilenen vorige week ook uitgescha keld in de halve finale van de Copa del Rey en verloren daarmee ieder uitzicht op Europees voetbal. GPD/RTR MAASTRICHT - Na Amsterdam en Rotterdam voegt ook Maastricht zich bij de steden waar een wielerzesdaagse te rugkeert. Het evenement voor baanwielrenners zal voor het eerst in september 2006 weer worden gehouden in de Limburg. Het stichtingsbestuur maakte gisteren de resul taten bekend van een haalbaarheidsonderzoek en die zijn positief. De Zesdaagse van Maastricht kan rekenen op vol doende financiële steun van overheden en bedrijfsleven. Evenementencomplex MECC biedt vanaf 2006 onderdak aan de zesdaagse. Van 1976 tot en met 1987 vond er jaar lijks een Zesdaagse van Maastricht plaats. ANP PARIJS - Lleyton Hewitt heeft definitief afgezegd voor het tennistoernooi van Roland Garros. De Australische tennisser, de nummer twee van de wereld, heeft nog te veel last van de twee gebroken ribben die hij opliep bij een val in huis. De blessure noopte hem eerder af te zeg gen voor de strijd om de World Team Cup. ANP door Pouw Jongbloed RHENOY - Verlost van kiespijn straalde Marvin van der Pluijm gisteren op het podium in Rhe- noy. De sprinter van Eurogifts had zojuist de zesde etappe in Olympia's Tour op zijn naam ge bracht. Het was de beloning na een lange ontsnapping, die al be gon net buiten Nunspeet, de startplaats van de rit over 139 kilometer. Van der Pluijm, de snelste van een groep van tien renners, de monstreerde hoe een rittenka- per zonder kiespijn lacht. „Ik heb de hele week met kiespijn gereden. Gisteren, na de etappe in Nunspeet, ben ik naar de tandarts geweest. Na een zenuw behandeling voelde ik me een ander mens." De voormalig Nederlands kam pioen bij de eliterenners zonder contract (2003) stond 24 uur la ter met de bloemen te zwaaien. Het contrast met de voorgaande dagen was groot. Van der Pluijm, een jongen met rappe be nen, figureerde toen in het sprin tersfestival van Olympia's Tour. In Veendam (negende) en Har- denberg (veertiende) zag hij Hans Dekkers en Martin Peder- sen in de verte winnen. De ren ner uit Hank eindigde in Tiel (36e) en Nunspeet (35e) zelfs in het peloton der volstrekt kanslo zen. Van der Pluijm: „Deze zege maakt Olympia's Tour en mijn mislukte voorjaar in één klap goed. Soms moet je een beetje ge luk hebben. Ik dacht vandaag na de start: laat ik maar eens meespringen met dat groepje. Bleek die eerste vlucht meteen de beslissende." Bijna net zo gelukkig oogde Stef Clement, de nieuwe leider in het algemeen klassement. Na Mare de Maar, Hans Dekkers en Ma- thieu Heijboer was hij gisteren alweer de vierde renner uit de opleidingsploeg van Rabobank in de oranje leiderstrui. Clement (22) heeft 39 seconden voorsprong op de Litouwer Ge- diminas Bagdonas, zijn voor naamste rivaal. Andere klasse mentsrijders keken na de 'Slag van Rhenoy' opeens aan tegen een achterstand van ruim vier minuten of nog meer. Johnny Hoogerland was één van hen. De renner uit Yerseke kwam gisteren als 39e over de streep, 5.13 minuten later dan zijn teamgenoot Van der Pluijm. In het algemeen klassement is Hoogerland nu dertigste, met een achterstand van 6.34 minu ten op Clement. GPD BREDA - De leiding van NAC heeft niet meer het volste ver trouwen in de huidige techni sche staf. De Bredase club heeft Gerald Vanenburg, die nu nog Jong PSV traint, al benaderd om assistent-trainer te worden. Daarnaast wil de club nog een ervaren, technische man naast hoofdcoach Ton Lokhoff aan stellen. Lokhoff zelf zegt van niets te we ten. „Ik was verbaasd toen ik het nieuws vernam van Vanen burg. Daar wist ik niks van." Lokhoff heeft volgende week overleg met de dagelijkse lei ding van NAC. Dan wordt het seizoen geëvalueerd en de toe komst besproken. De trainer die zwaar onder druk staat gezien de slechte resultaten van zijn team, wilde gisteren niet op dat gesprek vooruitlopen. Vanenburg heeft de aanbieding van de nummer vijftien in de ere divisie in beraad. „NAC is een van de gegadigden, maar ik ben in de gelukkige omstandigheid dat meerdere clubs zich hebben gemeld. Ik ga het allemaal op mijn gemakkie bekijken", zegt de ex-international. De leiding van NAC gaf deze week aan nog 'het volste vertrou wen' te hebben in Lokhoff. Dat lijkt echter grotendeels geba seerd op de spelers die de club nu al voor komend seizoen heeft aangetrokken. Naast de nieuwe leider Pierre van Hooij donk in vesteerde NAC namelijk vooral in spelers die strijd willen leve ren, zoals Sander van Gessel, Kurt Elshot, Tony Vidmar en Pa trick Zwaanswijk. Daar moet ook PSV'er Remco van der Schaaf, met wie NAC in bespre king is, nog bij komen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41