»zc 44.95 ïjn bezuinigen breed verdeeld Daniëlle van de Zande wint prijsvraag Zierikzeese Slavenkas Sfeer van gespannen afwachten en lacherig ongeloof Kamerleden bezorgd over beveiliging van de kerncentrale Geen kerstbomen en minder geld voor gladheidsbestrijding en ophalen grof vuil Banenmarkt voor jongeren bij CWI Goes Begraafplaats Goes moet groter Wit slootwater in Rilland Gesprek over behoud kunstwerk zeeuwse almanak Vakantie IRedaitie: 0113-315649 Lw.pHC.nl ifmailredactie@pzc.nl Itotbus 314460 AA Goes Lertentie-exploitatie: E en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cs-Vlaanderen: 0114-372770; Eonaal: 020-4562500. Ljdag 20 mei 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 dautor Lichtgewicht daypack met: AC LI i 20 3M reflector Wandelstokhouder Drinksysteemhouder van 64.35 voor Exclusief bij ERIK Nieuwe Burg 22-28 Middelburg Tel..: 0118-611741 editie Schouwen-Duiveland [wAli Pankow ERIKZEE - Onder het mom alle kleine beetjes helpen, Jl het dagelijks gemeentebe- .«a Lr de pijn van het bezuinigen reed verdelen. Geen kerst ma pen meer in de kernen, een Wj Actiever strooibeleid bij fdheid, minder vaak grof lislioudelijk afval ophalen en afstoten van de hertenkamp- in Ouwerkerk, Nieuwerkerk Brouwershaven. Dat zijn echts enkele voorstellen van it college van burgemeester en llhouders om de uitgaven van gemeente drastisch te beper- ft college lanceerde gisteren am veertig ideeën die in totaal jaa negen ton aan bezuinin- 0 moeten opleveren. De defini te beslissing daarover is aan 1 gemeenteraad op donderdag juni. Voorafgaand daaraan jleti de politieke partijen in I commissievergadering op landag 6 en donderdag 9 juni ainhoudelijke discussie daar- voeren. aan bezuinigings- péllen dat nu voor ligt, is igmaar het eerste deel, de vol- nde tranche aan ombuigingen net in de raadsvergadering 22 december 10ES - Jongeren uit Goes omgeving, Schou- n-Duiveland en Tholen i donderdag 26 mei tus- 115.00 en 20.00 welkom een banenmarkt bij het v.fl aan het Kolveniershof in Goes, Zowel het CWI zelf als ver killende uitzendbureaus, 1 ijn aanwezig met hun va- aturebestand. De markt is iedoeld voor jongeren die k zijn naar een vaste pan,maar ook voor jonge nen die enkel tijdens de zo nvakantie aan de slag Ren. Adviseurs van het 1 geven informatie over |et zoeken naar werk en [succesvol solliciteren. Een jongeren dat de pkt bezoekt, zal worden Jtgekozen om mee te wer- p aan een aanbodfolder pie naar potentiële werkge vers zal worden gestuurd. van de reepe SCHOENMDDE I leegverkoop wegens verbouwing gen om te voorkomen dat het een kwestie van 'slikken of stik ken' wordt. Het pakket dat B en W gisteren presenteerden zou 67 procent van het totaal opleve ren, als de raad de voorstellen volledig overneemt. Volgens wethouder A. Croné is het beslist geen eenvoudige op gave, maar wel noodzaak dat er drastisch wordt bezuinigd. „Als we het zelf niet doen, wordt de gemeente uiteindelijk onder toe zicht van de provincie geplaatst en gaat die dus wel voor je schrappen. Dat kunnen we dus beter zelf doen", aldus de wet houder. Volgens hem zou het makkelijker zijn als de volledige bezuiniging in één klap gereali seerd kon worden. Die mogelijk heid is er niet en vergt volgens hem derhalve op elk onderdeel een gedegen afweging. Centraal daarin staat de vraag wat wel en wat niet tot de zogeheten kerntaken van de gemeente be hoort. Het plaatsen van kerstbomen hoort daar wat Croné betreft bij voorbeeld niet toe. De aanschaf kosten ervan bedragen slechts 4500 euro, maar met doorbereke ningen van alle bijkomende kos ten van plaatsing, verlichting en controle op vandalisme levert het schrappen een besparing van ruim 25.000 euro op. Het verlagen van de inzamelfre- quentie van grof huisvuil van eenmaal per week naar één keer in de vier weken betekent een bezuining van 32.500 euro. Ver der ziet het college in het ophef fen van de Sociaal Economische Raad een besparing van ruim 23.000 euro en kan het beperken van het schoolzwemmen 60.000 euro opleveren. B en W zoeken het echter ook in minder grote bedragen, zoals het schrappen van de subsidie aan de Roparun (7000 euro) en een lagere bijdrage aan de Senio renraad (1000 euro). Een selectiever strooibeleid houdt kortweg in dat er minder preventief gestrooid gaat wor den en er minder sneeuw wordt geruimd in de vroege en dus du re uren. Andere voorbeelden van mogelij ke bezuiningen zijn het selectie ver vervangen van lichtmasten, het verhogen van de doorbelas ting van de kosten voor de mi lieustraat en het in rekening brengen van verpakkingsmidde len voor asbesthoudend materi aal uit huishoudens. - ïrschuivingen Igens het programma Kiezen Delen moet het college uitein- ,34 miljoen euro aan be- iiiigingen op tafel zien te krij- i.Dat is twintig procent meer werkelijk noodzakelijk is. larmee wordt de gemeente- id de mogelijkheid geboden verschuivingen aan te bren- Het bezoek van Geert Wilders aan Zierikzee bracht veel mensen op de been. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - „Meneer Wilders, mag ik uw handtekening? Dan zal ik u nooit vergeten." Geert Wilders lacht en krabbelt snel een handtekening op een flyer. Zierikzee was gistermiddag even in de ban van de bedreigde politicus, die de stad aandeed in zijn campagnetour tegen de Eu ropese grondwet. Het zijn ongekende taferelen voor Zierikzee. Het Havenpark is met dranghekken afgesloten, tot diep in de binnenstad staan politieagenten op wacht en zelfs op een dak van een pand aan het Havenplein zijn agenten ge signaleerd. Alle bezoekers van de reguliere weekmarkt worden met argusogen bekeken. „Heeft u dat gezien? Ze hebben daar net een man meegenomen en on der de Beuze gefouilleerd. Hij moest zijn armen wijd .en zo." Hoofdschuddend ziet de Zierik- zeeënaar de 'situatie aan. Het sfeertje op de weekmarkt is een mengeling van gespannen af wachting en wat lacherig onge loof. Zoveel politie op de been en dat voor één man, dat gaat er bij veel mensen niet in. „Als je ergens niet bang hoeft te zijn is het hier wel." Hoe zwaar de be veiliging van Wilders in werke lijkheid is, blijkt pas als de bus met geblindeerde ramen arri veert. Omgeven door motoragen ten, politiemannen op de fiets en personenauto's met bevei- lingsmensen rijdt de bus het Ha venpark op. „Ik vind het raar dat de gemeen teraad hier toestemming voor heeft gegeven, maar ik heb er be wondering voor dat hij dit doet", zegt een man. „Wat kost dit wel niet", vult een ander aan die op een afstandje staat te kij ken. „Als wij politie nodig heb ben is er niemand beschikbaar." Rond Wilders staan permanent een stuk of zes mannen van de beveiliging. Keurig in het pak, oortelefoontje in en een waakza me blik. Opvallend veel oudere vrouwen schieten het Limburg se Kamerlid aan. „Meneer Wil ders, kunt u mij zeggen wat ik moet doen", vraagt een dame. „Nou, ik zou willen dat u tegen stemt", zegt Wilders en hij zet een handtekening voor haar op een flyer. „Voor mij is hij de tweede Pim Fortuyn", zegt een ander. Ze heeft een speciale tas bij zich met een groet aan Geert Wil ders. „Ik deel zijn standpunten grotendeels, maar niet allemaal. Hij is voor mij een kruising tus sen Pim Fortuyn, Theo van Gogh en Hirsi Ali." Gaandeweg het bezoek aan Zierikzee lijkt Wilders te ontspannen. Hij wan delt tussen de marktkramen, maakt hier en daar een praatje, door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De negentienjari ge Daniëlle van de Zande uit Burgh-Haamstede heeft bij de jaarlijkse prijsvraag van de Zie rikzeese Slavenkas een gratis reis aan boord van zeilschip De Eendracht gewonnen. Zij deed eerder mee, maar greep toen naast de prijs. Met haar tweede poging had ze, zo bleek gisteravond, succes. De Slavenkas werd in 1735 in het leven geroepen om door pira ten gevangen genomen Zierik zeese zeelieden vrij te kopen. Voor die tijd moest de familie van de ongelukkige zeeman die in handen van piraten was geval len het losgeld ophoesten en dat was vaak geen geringe opgave. In de Slavenkas doneerden de zeelieden een deel van hun gage. De Slavenkas raakte in onbruik toen de klad kwam in de Zierik zeese koopvaardij. Het eerbied waardige instituut werd echter niet opgeheven en door het geld behoedzaam te beheren bleef er steeds een aardig bedrag in kas. Dat werd later gebruikt voor so ciale doeleinden, waaronder de gratis zeereis aan boord van de Eendracht, zo bleek uit het re laas van president-eommisaris van de Slavenkas, gemeentear chivaris H. Uil. De prijsvraag waarbij die reis te winnen viel stond dit jaar in het teken van 60 jaar Tweede We reldoorlog. Er moesten vier vra gen beantwoord worden en dat deed Daniëlle van de Zande naar behoren. De winnares, die haar prijs uit handen van burge meester J. Asselbergs kreeg, rea geerde beduusd op de eer die haar te beurt viel. „Ik ben er he lemaal stil van", bekende de ne gentienjarige kleindochter van Slavenkas-commissaris F. Vos. Zeven kinderen deden mee aan de prijsvraag. Een magere oogst, moest burgemeester Assel bergs toegeven. „Jammer dat on ze jeugd het zo massaal laat af weten, want het is toch een heel mooie prijs en de gemeente heeft er echt alles aan gedaan om bekendheid te geven aan de prijsvraag." Er staan diverse rei zen op het programma van De Eendracht. Het gaat om trips naar Waterford (Ierland), Cher bourg (Frankrijk), Newcastle Gateshead (Engeland) en Fre- GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders heeft geld uitgetrokken om een uitbreiding van de al gemene begraafplaats voor te bereiden. Aan de noord-westkant van de begraafplaats, tussen het Geldeloozepad en de Cornelisweg, heeft de gemeente nog een stuk grond dat voor de uitbreiding bestemd is. Daar op kan nog in lengte van jaren worden begraven, maar het moet wel snel in orde worden gemaakt. Al in 2006 denkt de gemeente de nieuwe grafvelden nodig te hebben. Met het voorbereidingskrediet kan een plan worden gemaakt voor de inrichting en kan de ontwate ring en de aanleg van paden en beplanting worden uitge voerd. RILLAND - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft woensdagavond wit slootwater aangetroffen in de Bath- polcler in Rilland. Medewerkers van het schap kwamen kijken, na een melding van omwonenden. Het vervuilde stuk sloot is afgedamd, een opsporihgsambtenaar heeft een monster van het water meegenomen voor onderzoek. Het is niet duidelijk waar het water vandaan komt en wel ke stof zorgt voor de witte kleur. Begin april maakte het schap proces-verbaal op tegen glastuinbouwbedrijf Agrocare in Rilland, nadat die twee keer vervuild afvalwater had geloosd in een sloot. De uit slag van het onderzoek wordt op zijn vroegst over tien werkdagen verwacht. SINT-MAARTENSDIJK - Sinja Alma, de dochter van kunstenaar Peter Alma, gaat volgende week dinsdag pra ten met het college van burgemeester en wethouders in Tholen over het behoud van de wandschildering van haar vader. Die dreigt verloren te gaan, nu het gebouw erom heen, het Markiezaat College in Sint-Maartensdijk, bin nenkort gesloopt wordt. Alma gaat om de tafel zitten met de wethouders M. Velthuis (cultuur) en W. van Kempen (onderwijs). Een meerderheid in de gemeenteraad wil laten onderzoe ken hoeveel het kost om het stuk muur te redden. Alma denkt dat er nog geen spijkers met koppen worden gesla gen tijdens het gesprek. „Het is vooral een kennismaking. Mijn broer en ik gaan een toelichting geven over het kunstwerk en we willen de technische kant bespreken." Ook Marita Horn, de weduwe van de kunstenaar die een glasappliqué (een voorstelling van gekleurd glas, ge plaatst op blank glas) in het gebouw heeft gemaakt, gaat mee naar het gesprek. Ook zij wil het kunstwerk behouden, maar dat is waar schijnlijk gemakkelijker dan in het geval van de wand schildering. foto Marijke Folkertsma deelt een flyer uit, gaat op de fo to met een bewonderaar en drinkt een kopje koffie op één van de terrassen op de kop van de markt. Alles permanent om geven door de beveiliging en op een afstandje gevolgd door agen ten. De marktkooplieden vinden het allemaal prima. „We leven toch in een democratisch land?", zegt één van hen. Hij neemt nog snel een foto met zijn mobiele telefoon. Na ruim een uur stapt Wilders weer in de bus, op weg naar Middelburg. In Zierikzee is alles rustig verlo pen. De politie heeft maar twee personen preventief gefouil leerd. In Middelburg waren dat er 110. Winnares Daniëlle van de Zande (linksvoor) omringd door andere deelnemers aan de prijsvraag. foto Marijke Folkertsma derikstad (Noorwegen). Uit die reizen mag Daniëlle een keuze maken. Als tegenprestatie wordt verwacht dat zij een ver slag van haar zeereis maakt. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede-Ka merfracties reageren bezorgd op de actie die milieuorganisa tie Greenpeace woensdag heeft uitgevoerd bij de kern centrale in Borssele. Alleen VVD'er De Krom haalt zijn schouders op. Volgens PvdA'er Samsom. in het verleden als actieleider van Greenpeace bij vergelijk bare demonstraties betrok ken, is aangetoond dat het ge makkelijker is dan ooit om het terrein van de kerncentra le binnen te dringen en de koe pel te beklimmen. Hij wil dat staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) en minister Remkes (Bin nenlandse Zaken) een nieuwe dreigingsanalyse opstellen. Dat zou moeten gebeuren voorafgaand aan een debat dat de Tweede Kamer binnen kort waarschijnlijk voert over de 'kerncentrale. „We hebben pas een notitie gekre gen van de staatssecretaris waarin hij geruststellende woorden schrijft over de drei ging van terrorisme voor de kerncentrale. Die notitie moet hij maar eens herlezen en herschrijven. Ik wil weten wat de gevolgen hadden kun nen zijn als kwaadwillender heden dan de actievoerders van Greenpeace zo ver op het terrein hadden kunnen door dringen." De Kamerleden Duyvendak (GroenLinks) en Van Velzen (SP) willen tijdens het te ver wachten debat over de kern centrale vragen stellen over de beveiliging. Beiden stellen dat Greenpeace heeft aange toond dat kerncentrales nooit helemaal goed beveiligd kun nen worden en dat sterkt hen in de overtuiging dat de cen trale in Borssele niet snel ge noeg gesloten kan worden. VVD'er De Krom daarente gen spreekt van een achter hoedegevecht dat Greenpeace voert omdat een meerderheid van de Nederlanders voor het openhouden van de kerncen trale zou zijn. „Een clubje van dertig man, waar hebben we het eigenlijk over? De vei ligheid van de centrale is op geen enkele manier in gevaar geweest. Zoals altijd speelt Greenpeace in op angstgevoe lens. Ik ga hier geen Kamer vragen over stellen, zoals we in het verleden wel hebben ge daan, want dat is Greenpeace belonen voor slecht gedrag." Zijn CDA-collega Spies keurt de actie van Greenpeace af. Ook zij is ervan overtuigd dat de veiligheid van de centrale niet in gevaar is geweest. „Toch komt het op ons vreemd over dat het mogelijk is met zo'n grote groep in zo'n korte tijd door te dringen tot het hart van het bedrijf, waar we ze helemaal niet willen hebben. Het is heel wel denk baar dat we daar in een Ka merdebat, of anders schrifte lijk, vragen over gaan stel len." Een flink gebruind gelaat, een opperbeste stemmingja, die vakantie in Turkije had de Terneuzenaar goed gedaan. Maar eenmaal terug in de hec- tiek van zijn werk was het als of het zonnige tripje nooit had plaatsgevonden. „Hé, ben je op vakantie ge weest? Ik heb je zo lang niet gezien", begroette hij een col lega, die net. de werkvloer be trad. Een verbaasde blik viel hem ten deel, waarna er lang zaam een belletje begon te rin kelen. „O nee, ik ben natuur lijk zelf op vakantie ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37