Opta onderzoekt kabelprijzen Huisartsenacties gaan niet om de centen Protest krijgt de vorm van ouderwetse zondagsdienst Delta krijgt jaar extra voor opsplitsing bedrijf 15 Gemeente moet meer doen tegen vervuiling lucht Leerlingen nemen zorg oorlogsmonument over Werkloosheid in Zeeland gestegen Handgemeen na verkeersruzie Europese Grondwet in gewone taal Open dag rond hogesnelheidslijn Delta moet aantonen dat Zeeuw niet te veel betaalt voor radio en tv vrijdag 20 mei 2005 door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Leerlingen uit de groepen zeven en acht van de Fransiscusschool in Mid delburg hebben gisteren de ge vallenen in de Tweede Wereld oorlog herdacht. Dit gebeurde bij het door de school geadop teerde monument op de rooms-katholieke begraaf plaats in Middelburg. Deze jaarlijkse activiteit vond gisteren voor de zeventiende keer plaats. De leerlingen uit groep acht droegen hierbij de symbolische zorg voor het mo nument over aan de leerlingen uit groep zeven. De zorg is sym bolisch, omdat dit in werkelijk heid door de gemeente wordt uitgevoerd; de kinderen hoeven er niets aan te doen. Leraar Luc van den Hemel be steedde speciale aandacht aan het Duitse bombardement dat op 17 mei 1940 het hart van Middelburg verwoestte. Maar er was ook aandacht voor de huidige wereldproblemen, zo als de oorlog in Soedan, de brandhaard van het Mid den-Oosten, de bezetting van Tibet. Toch was zijn betoog positief. „Er is veel ellende in de we reld, maar we zijn op de goede weg. De vrede die hier al zo lang heerst, de vreedzame revo lutie in Georgië, die stemmen hoopvol." Vrijheid Bij de herdenking was ook bur gemeester K. Schouwenaar aan wezig. Hij vindt het goed dat de soldaten nog steeds worden herdacht. „Zij hebben gevoch ten voor vrijheid, ook de onze. Sommigen willen stoppen met herdenken, omdat het zo lang geleden is en de mensen die het hebben meegemaakt straks alle maal dood zullen zijn. Van mij mag het herdenken echter nog vele jaren doorgaan. Maar dan heb ik het niet alleen over deze herdenking, maar ook over an dere, zoals in Sint-Laurens en Nieuw- en Sint Joosland." De herdenking gaat verder dan alleen bloemen leggen. „In de weken voorafgaand aan de herdenking hebben we in de lessen veel aandacht aan de Tweede Wereldoorlog be steed", legt Luc Van den He mel uit. Ooggetuige „We hebben een ooggetuige van het bombardement, A. Bee- rens uit Middelburg, op school op bezoek gehad. Zij vertelde hoe een bom in het huis viel, maar niet ontplofte. En over de hongerwinter en andere oor logservaringen. Dat was heel indrukwekkend. doorRinus Antonisse GOES - De Zeeuwse gemeenten moeien meer maatregelen ne men tegen de vuile lucht. Ze moeten niet de verantwoorde lijkheid zonder meer afschuiven op het Rijk. Gemeenten hebben verschillende kansen zelf iets te doen aan het terugdringen van met name stikstofdioxide (NO2) en lijn stof. Dat stelt directeur M. van Mier- P van de Zeeuwse Milieu Fede ratie. Hij constateert dat het be sef dat er écht iets moet gebeu ren aan de vuile lucht, moei zaam veld wint. Van Mierlo be klemtoont dat de problematiek met aan Zeeland voorbij gaat. Hij herinnert aan diverse plek ken waar de lucht meer dan ern stig vervuild is, onder meer tra jecten in Middelburg en Goes. «Het betekent dat de gemeenten iets moéten doen, maar ze heb ben helaas nog onvoldoende be sefvan de lokale mogelijkheden die er zijn", betoogt de ZMF-di- recteur. Als kansen ziet hij onder meer: bussen verplichten (via de con fessie) alleen op schone brand stof te rijden en als gemeente bet goede voorbeeld geven door bet eigen wagenpark op schone brandstof om te schakelen; die- selauto's op knelpunten aflei den via andere routes; invoeren snelheidsbeperkingen; bevorde- ten van fietsgebruik, onder meer door aanleg van fietsstra- ten. Van Mierlo bepleit m voor de Wer grote Zeeuwse steden (en plicht ook Zierikzee, Hulst en Oostburg) een luchtkwaliteits- d® op te steHen. Dat is ook bandig bij het ontwikkelen van meuwe (uitbreidings)plannen. «et kan vertraging bij uitvoe- nng en stranden bij de Raad van State voorkomen. De directeur erkent dat vuile ®ht moeilijk grijpbaar is. De stikstofdioxide en het fijne stof Z1)i met het blote oog niet te nen. 6 Hij merkt op dat de nadelige in- Joed op de gezondheid (duizen- en mensen overlijden er eerder °°r) wel meer doordringt. Aan ^euwse getallen over vervuil- Nuchtdoden waagt hij zich le| "IDie gegevens hebben we jet. Maar als het wat meer tast er zou zijn, zou de luchtver- ing misschien wel hoger sco- n 01 de burger dan de honden poep." door Claudia Sondervan GOES - 'Huisartsenzorg a la Hoogervorst' is zestig patiënten per dag afhandelen met visites, in de spreekkamer en aan de te lefoon. Dat is ook rapporteren aan de verzekeraar waarover het gesprek tussen huisarts en patiënt ging. De verzekeraar be paalt waarvoor iemand naar de huisarts mag. Om die vooruitzichten gaan de huisartsen staken, stelt de Goe- se huisarts Rim Posthumus. Het gaat de huisartsen niet om de be scherming van hun baan, hun onafhankelijk handelen of hun inkomen, vindt hij. Op het spel staat de huisarts als gezond heidshoeder van de patiënt en als bewaker van de stijging van de zorgkosten. „Het gaat niet om de centen. Dat is.allang bijzaak. Het gaat om het principe. Dat van de Zorgverzekeringswet is zo fout, daar willen we niet eens over praten." Aanvankelijk ging de inzie tus sen Hoogervorst en de huisart sen wel om de centen. Dat ge schil is nog niet beslecht. Hoo gervorst biedt 48 euro 'abonne mentsgeld' voor elke patiënt die zich bij een praktijk inschrijft en zeven euro per consult. De huisartsen willen 55 euro voor elke ingeschreven patiënt en tien euro per consult. Groter is de ergernis over de ne gentig miljoen euro voor prak- tijkkosten die huisartsen eerst zelf mochten verdelen, maar waarvoor ze nu bij de zorgverze keraar moeten aankloppen. De huisartsen beschouwen dat als 'hun' geld, waarvan zij de ver nieuwing van de huisartsenzorg moeten betalen. Nu is het af wachten wat de verzekeraars on der vernieuwing verstaan. „Het wantrouwen van zorgaan- door Claudia Sondervan GOES - De staking van de Zeeuwse huisartsen krijgt de vorm van 'ouderwetse' zondags diensten. De huisartsenzorg he lemaal uitschakelen vinden de artsen niet verantwoord. In dat geval zouden patiënten te rade moeten bij de eerstehulpposten van de ziekenhuizen. Dat verwacht de Goese huisarts R. Posthumus, één van de vier actiecoördinatoren van de Zeeuwse huisartsen. Met inte rimvoorzitter C. Jebbink van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland luisterde hij gister avond in Utrecht naar de actie- voorstellen van de Landelijke Huisartsenvereniging. Maandag bieders jegens de verzekeraars is groot. Verzekeraars stimule ren niks, ze hebben geen ideeën en ze denken niet na met ons." De huisartsenzorg moet vernieu wen om de toenemende zorg vraag van de vergrijzende bevol king met het afnemend huisart senbestand te bedienen, weet Posthumus, bestuurder van de Regionale Huisartsen Vereni ging de Bevelanden, actiecoördi- 23 mei besluiten de huisartsen in Zeeland in Motel Goes hoe hun acties eruit gaan zien en hoe lang ze gaan duren. Dinsdag 24 mei vertrekken bus sen uit Zeeland om deel te ne men aan de manifestatie in Den Haag tegen de aankomende Zorgverzekeringswet en de marktwerking in de zorg. Art sen en patiënten verzamelen zich vanaf 12.00 uur op het plein voor de Tweede Kamer. Posthumus schat de deelname uit Zeeland op zeker twee bus sen, waarin naast huisartsen ook patiënten, thuiszorgorgani saties en medisch specialisten zitten. Posthumus noemt de huisartsen acties 'onvermijdelijk'. „De ac tiebereidheid in Zeeland is erg nator en 'boodschapper' tussen de Zeeuwse huisartsen en de Landelijke Huisartsen Vereni ging- Praktijkondersteuners „Dat doe je door voldoende geld vrij te maken voor praktij kon- dei'steuners die de controles voor diabetes en hoge bloed druk overnemen in nauwe sa menwerking met de huisarts. groot." Hij denkt dat zeven pro cent van de huisartsen niet mee doet met de 'huisartsenzorg a la Hoogervorst', zoals hij de actie- vorm betiteld. „Het woord sta king gebruik ik liever niet. Het zal eerder lijken op ouderwetse zondagsdiensten, waarbij een collega waarneemt voor ande ren. De huisartsen zullen heel erg weinig tijd hebben voor pa tiënten." De huisartsenstaking duurt van woensdag 25 tot en met vrijdag 27 mei. De begindag valt samen met de behandeling van de nieuwe Zorgverzeke ringswet door de Tweede Ka mer. Maandag overleggen de Zeeuwse artsen nog of ze de zorg overdag vanuit de huisart senposten gaan doen of vanuit de oude waarneemgroepen. Dat doe je niet door de diabetes- zorg via de verzekeraar toe te wijzen aan een of andere kli niek. Dan wordt de huisartsen zorg versplinterd en gaat het overzicht in die zorg en de kwali teit daarvan achteruit." Hoogervorst ondermijnt ook de vertrouwensrelatie tussen huis- rats en patiënt door zijn plan voor hogere 'productie' van de huisartsen. „Dan heeft de huis arts erg weinig tijd voor zijn pa tiënt." Dat vertrouwen wordt verder bedreigd door de aanko mende wet, die bepaalt dat huis artsen gegevens over de gezond heid van hun patiënten aan de verzekeraars moeten verstrek ken, willen zij hun consulttarie ven innen. Op weigering staat een boete. Het is alsof de verzekeraar over de schouder van de dokter mee kijkt, beaamt Posthumus. „Het is volstrekt onduidelijk wat de verzekeraars daarmee gaan doen. Het zijn uiteindelijk ge woon polisverkopers." De gezondheid en de levensduur van de Nederlanders staat op het spel, vindt Posthumus. Ne derland heeft momenteel in Eu ropa het kleinste aantal huisart sen per hoofd van de bevolking. Internationale vergelijkingen be wijzen dat schaarste aan huisart sen samengaat met meer, vroeg tijdige en te voorkomen sterfte. „Hoogervorst heeft die onder zoeken ook. Waarom hij die niet wil zien, is ons een raadsel." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta, Essent, Nuon en Eneco krijgen een jaar langer de tijd om hun bedrijf op te splitsen. Delta is teleurge steld dat uitstel geen afstel bete kent. Het bedrijf gaat nu alle tijd gebruiken om nog eens dui delijk te maken dat splitsing het einde betekent van het Zeeuwse zelfstandige energiebedrijf. Minister Brinkhorst (D66, Eco nomische Zaken) wil de energie bedrijven opsplitsen in onderne mingen die het netwerk beheren en bedrijven die de energie leve ren. Volgens Brinkhorst werkt dat de concurrentie op de ener giemarkt in de hand. De consu ment zou daardoor kunnen reke nen op scherpere tarieven en minder stroomuitval. De energiebedrijven verzetten zich vanaf het begin fel tegen de plannen van Brinkhorst. Vol gens Delta-directeur D. Luteijn betekent splitsing een aanzienlij ke verzwakking van Delta. Hij vreest dat Delta straks niet meer kan concurreren en dat het bedrijf wordt opgeslokt door grote buitenlandse bedrij ven die niet zijn opgesplitst. Met de topmannen van de drie andere concerns deed Luteijn in maart in een vertrouwelijke brief aan het kabinet zijn be klag over Brinkhorst. De bedrij ven verkeerden in de veronder stelling dat er een akkoord was gesloten. In het alternatief van de energiebedrijven komen dé netwerkbedrijven in de praktijk los te staan van de moederbedrij ven, maar blijven juridisch on der de holding vallen. Brink horst heeft het alternatief op verzoek van de Tweede Kamer laten onderzoeken, maar de re sultaten waren volgens hem on voldoende. Brinkhorst wilde aanvankelijk dat de bedrijven zich uiterlijk 1 januari 2007 op splitsen. Nu is hij bereid uitstel te verlenen tot 1 januari 2008, omdat de splitsing van de bedrij ven tamelijk complex is. De splitsingswet ligt nu bij de Raad van State. Delta is blij met uitstel, maar is tegelijkertijd teleurgesteld dat het geen afstel betekent. „De plannen gaan ten koste van veel banen en kosten heel veel geld", zegt Delta-woordvoerder M. van Zuilen. „De klanten worden daarvan de dupe, omdat je de kosten moet doorrekenen." Leerlingen van de Franciscusschool in Middelburg leggen op de rooms-katholieke begraafplaats bloemen bij het monument voor de oorlogsslachtoffers. foto Lex de Meester GOES - Het aantal Zeeuwen zonder baan is in het eerste kwartaal met drie procent gestegen. Daarmee is de daling van de werkloosheid die zich vorig jaar inzette tot een eind gekomen. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum vdor Werk en Inkomen (CWI) district Zuidwest (Zeeland, Rijn mond en West-Brabant) over de eerste drie maanden van dit jaar. Eind maart 2005 stonden bij de CWI's in zuid west-Nederland 132.300 werklozen ingeschreven. Een kwartaal eerder, eind december 2004, waren dat er 131.300. Dat betekent een stijging met 0,8 procent. In Zee,-* land is de werkloosheid in verhouding met Rijnmond en West-Brabant het hardst gestegen: met drie procent tot 12.100. MIDDELBURG - Een onbekende automobilist heeft woensdagmiddag een 79-jarige Middelburgse snorfietser geslagen nadat beide mannen bijna een aanrijding had den gehad. De snorfietser stak rond kwart over vier vanaf het fietspad van de Nieuwlandseweg de kruising met de Torenweg over, nadat hij had gekeken of er verkeer aan kwam. Toen er opeens toch aan auto. aan kwam rijden, moesten beiden vol in de remmen. Na een woordenwisse ling reden beide mannen verder, maar de automobilist wachtte de Middelburger ter hoogte van de Kruitmolen- laan op. De automobilist gilde en schreeuwde en gaf de 79-jarige een klap in zijn gezicht. Daarna is hij doorgere den. De Middelburger hield geen letsel aan de klap over. GOES - Geschreven voor mensen met handicaps en hun familie, maar zeer toegankelijk voor iedereen die weinig met de Europese Unie opheeft, is een nieuwe brochure die in zestien lichtbeschreven velletjes de Europese Grond^ wet uitlegt. De brochure komt van de Federatie van Ouderverenigingen (FvO), de Landelijke Federatie Belan-^ genverenigingen 'Onderling Sterk' (LFB) en de Chronisch zieken en Gehandicapten Raad Nederland (CG-Raad). De brochure legt in eenvoudige bewoordingen uit hoe de EU werkt, waar de grondwet voor bedoeld is en schetst de hoofdlijnen. De brochure zet aan tot stemmen, maar geeft geen stemadvies. De drie belangenplatforms brengen het boekje uit omdat zij in de gelijke berechtiging van Euro pese burgers kansen voor mensen met en beperking zien. Bij de uitleg over de grondwetsartikelen ligt de nadruk op gelijke behandeling. De tekst is te vinden op www.fvo.nl,www.onderling-sterk.nl en www.cg-raad.nl. BREDA - Morgen is het bouwwerk van de hogesnelheids lijn voor de laatste keer van dichtbij te bekijken. Na de zo mer sluit de aannemer het werk, omdat het niet langer vei lig is voor het publiek. Voor morgen heeft het projectbu reau tientallen wandelingen, fiets- en bustochten langs de hele route tussen de grens en Amsterdam georgani seerd. In de dorpshaven van Moerdijk kan worden inge scheept voor een boottocht over het Hollandsch Diep naar de Moerdijkbruggen. Aan boord vertellen gidsen wat er precies te zien is. De vaartocht duurt drie kwartier en de boten vertrekken ieder heel en half uur tussen 10.00 en 15.30 uur. Tussen die tijdstippen is ook het Informatie centrum HSL-A16 aan de Elleboog 2 in Breda geopend. Delta moet aantonen fatZëeuwen niet te veel betalen VOor het standaardpakket van televisie- en radiozenders. De Opta, die waakt over de tarie ven op de telecommarkt, wil de boeken van de vijf grote Neder landse kabelbedrijven inzien. Delta zegt dat 'de tarieven niet exorbitant zijn gestegen'. ijjö De Opta trekt de tarieven na 1% van Delta, UPC, Essent, Casema en enMultikabel. Zij hebben bij el- laar 92 procent van de Neder landse kabelaansluitingen in handen. Delta brengt via de kabel zo'n 10televisie- en 35 radiokanalen linnen in 152.000 Zeeuwse huis- amers. Zeeuwen betalen sinds april 14,95 euro per maand ior de kabel. Toen is de prijs jn een kabelabonnement met jt procent verhoogd. Volgens lelta heeft dat te maken met de nflatiecorrectie, de uitbreiding an het aantal kanalen en wijzi- w,6| pgen op het gebied van de ver- 61 ;en voor de doorgifte van irogramma's. Jure aanbieder ,De prijs die we voor de kabel lerekenen wordt onder meer be- laald door het geld dat we kwijt ijn om kanalen door te geven", egt Delta-woordvoerder M. van luilen uit. „Eurosport is bij voorbeeld een dure aanbieder. ast investeren we in de lanleg van glasvezelkabels en we het onderhoud van het letwerk. Ook die kosten here on we door in het tarief. Het ta- ief dat we berekenen is niet Mi4! lOOg." )e tarieven zijn volgens Van [uilen de afgelopen jaren ook liet'exorbitant gestegen'. Exac- epercentages heeft ze niet voor- anden. „In vergelijking met leinere bedrijven in stedelijke ebieden heeft Delta het pro leera dat ze kabels moet aanleg- in een dunbevolkt gebied. ,1^ lat is duurder en dat is ook te ug te zien in het tarief. Natuur- jk verdienen we op de kabel, aar zijn we ook een bedrijf voor. Maar de prijsstijgingen hebben niet gezorgd dat we meer winst zijn gaan maken." Delta heeft van de Opta vragen lijsten gekregen en maakt men sen vrij om alle antwoorden te kunnen geven. De overige kleine kabelbedrij ven, die lagere tarieven hante ren dan de grote vijf, krijgen van de Opta alleen de verplich ting om inzichtelijk te maken hoe hun abonnementsprijs pre cies is opgebouwd. 'Verplichtin- gen' zijn maatregelen die Opta aan kabelmaatschappijen op- legt. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) is ook bezig met een onderzoek naar kabelbe drijven. „Het verhaal van Opta is daarom een beetje dubbelop. Opta moet vooruitkijken", vindt de woordvoerder van Vecai. Helderheid De Consumentenbond hoopt dat er snel helderheid komt over de tarieven die kabelbedrijven han teren. „In, vier jaar zijn de prij zen met tientallen euro's geste gen, terwijl consumenten het zelfde zenderaanbod hebben ge houden. Het motto van de kabel aars 'Haal meer uit de kabel' lijkt daardoor neer te komen op meer opbrengsten voor de kabel bedrijven", laat de bond in een reactie weten. Als Opta na inzage in de boek houding van Casema, Essent, UPC, Multikabel en Delta vast stelt dat consumenten jaren te veel hebben betaald, vindt de Consumentenbond dat dat 'wan gedrag' streng moet worden be straft. Ook moeten consumen ten worden gecompenseerd voor het te veel betaalde abonne mentsgeld. (Advertentie) Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www kpfisdfinhprdpr nl Leolux Zo'n paalhoofd in zee. Een sterke lijn. Trekt aandacht. Deelt het strand in vlakken die uitnodigen om er je voetsporen in te drukken. Leolux. Sterk in het interieur. Designed voor ambitie. En comfort natuurlijk. Nodigt uit om relaxt te zitten, actief te denken, plannen te beramen. Zomaar wegdromen kan ook. Of lekker lezen, voor de buis zitten, converseren... Dat is nou Leolux. Geschapen voor persoonlijkheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15