pzc tampenbestrijdingsplan te laat PZC Iedereen verdient een leuke jeugd Middelburgs afval gaat ondergronds Startschot actie 3VO bij Sint Willibrord Overvallers super horen celstraf eisen 25^sSfsS ,13 'randweer heeft meer tijd nodig om alle chemische bedrijven te controleren agenda 7k AZET Gewonde bij aanrijding Jongens bekennen brandstichting Begraafplaats Goes moet groter Gesprek over behoud kunstwerk 18 mensen zonder gordel op Tholen Hondenkeurdag vrijdag 20 mei 2005 IDDELBURG - 111 Middel- zijn gisteren de eerste on- jgröndse afvalcontainers ge- ia(sl. De komende maanden rden op zestig plaatsen in de d van deze containers in de ud weggewerkt, in de buurt hoogbouw. Bewoners van flats en etagewo ningen maken nog geen gebruik van kliko's, maar zetten eens in de twee weken hun afvalzakken buiten. Die worden dan opge haald. De gemeente heeft na overleg met de bewoners geke ken waar ondergrondse afval containers kunnen komen. Die hebben als voordeel dat afval niet opgespaard hoeft te wor den, maar op elk gewenst mo ment weggegooid kan worden. Bovendien voorkomen ze zwerf afval en stankoverlast. Ook voor het personeel van de dienst stadsreiniging zijn ze prettiger, omdat de medewerkers nu geen zakken meer hoeven te tilllen. De containers worden eens per week geleegd met een speciaal voertuig. De containers zitten helemaal onder de grond. Alleen een zuil die omhoog steekt, ver raadt waar ze zitten. Vuilniszak ken moeten door die zuil in de container worden gegooid. De eerste ondergrondse afval container is gisteren geplaatst bij een flat in de Adriaen Lauwe- reyszstraat. Het duurt nog tot augustus voordat alle afvalcon tainers gebruikt kunnen wor den. fcPriith Ramakers 1SSINGEN - De rampenbe- jfngsplannen van de ge ënte Vlissingen zijn niet ar vóór de door de provincie ekondigde datum van begin i. pat deelde burgemeester A. „Dok-van Weele deze week "de commissievergadering van igemeente Vlissingen mee. lm voor alle zes bijzondere ob- cteninde gemeente Vlissingen i rampenbestrijdingsplan te zijn ook bijdragen nood- kelijk van de regionale brand er en de politie", legt R. Hen- jsevan de afdeling openbaar le en bestuur van de gemeen ingen uit. Volgens de ge- Vlissingen is de brand er daar vanwege capaciteits- llemen nog niet aan toegeko- m. Bij de regionale brand er was gisteren niemand aan- commentaar te geven ids enkele jaren wordt er veel verlangd van de brand er en politie op het gebied veiligheid. „Als er dan ook andere activiteiten in de re- zijn, zoals binnenkort de gro- ampenoefening voor de kern van Borssele, dan ont- ïekt het dóódsimpel aan tijd binnen afzienbare tijd de apenbestrijdingsplannen af ronden." Hendrikse verwacht in de herfst van dit jaar het npenbestrijdingsplan vol- idis. een rampenbestrijdingsplan de mogelijke gevolgen n een ramp bij bedrijven die lenindeBRZO-categorie (Be dt, Rampen, Zware, Ongeval- ij worden opgenomen. ]e gemeente heeft alle noodza- lijke informatie vergaard. Die TREEKACTIVITEITEN (Advertentie) KOZIJNEN-zonwering WWW.AAZET, Kipelle - Tel. 0113-3 3J I Bezorgklachten: 0800-0231231 »opmaandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE I Walcheren Buitenruststraat 18 [I 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 I Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl wterimet j Wvw.pzc,nl E-mail; gaat over de verstrekking van voorlichting aan de bevolking bij een ramp, de opvang en de verzorging. Van drie van de zes bedrijven binnen de gemeente moeten nog gegevens door de an dere instanties worden aangele verd", zegt Hendrikse. De brand weer schrijft ook brandpreven tie-maatregelen voor, die ervoor moeten zorgen dat de kans op een ongeval tot een minimum wordt beperkt. „Dat vraagt veel onderzoek", zegt hij. Volgens Van Dok-van Weele is het niet ineens onveilig gewor den in de gemeente omdat nog niet alle bestrijdingsplannen klaar zijn. „Ter verduidelijking: het rampenplan is wel zo goed als afgerond", vult Hendrikse aan. „Dat plan moet van de pro vincie ook voor juli worden be oordeeld." In het rampenplan wordt de aanpak tegen de risi co's van bijvoorbeeld het dage lijkse transport van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde genoteerd en de manier van de beveiliging tegen dat transport. iPINGE - Praktijk voor Klassieke Ho- ipathie aan de Nieuwe Wei, 9.30 eerste les 'Zelf helpen met klassie- lomeopathie'; 5DELBURG - Midgard, 21.00 uur: ilKey avond; UW- EN SINT JOOSLAND - Dorps- 5,13.00 uur: Zeeuwse kampioen- eppenkoersbal voor paren; jSSINGEN - Café De Hoppit, 21.00 rRonnie Snipperdag speelt Rock len Blues; ;ye, 20.00 uur: Theatersport etDrapa en Hoop in de woestijn; Mijemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel- gperestaureerde bunker; Buskenstraat/Scheldeplein, I9-I6.00 uur: Weekmarkt; ai Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om •35uur Power yoga. :ring '.NL 10353 Van voor naar achteren: Donald Scorea, Nick van de Poel, Gwendolyn Roga en Yvonne Roga: „Jongeren willen iets te doen hebben." foto Lex de Meester door Selma Osman VLISSINGEN - Zelf hebben ze een leu ke jeugd gehad en daarom willen de Vlissingers Gwendolyn Roga (23), Nick van de Poel (21) en Donald Scorea (21) iets doen voor de jongeren in hun wijk, Paauwenburg. Die willen volgens hen helemaal niet zo graag rondhangen als wordt gedacht. „Jongeren willen iets te doen hebben." De drie Paauwenburgers hebben de ver eniging JAS opgericht, Jongeren Activi teiten Soos. Er is alleen één probleem: een soos hebben ze nog niet. „Maar die komt er wel", zegt Gwendolyn optimis tisch. Geld om te beginnen kregen ze van de Stichting Droom. Die vindt het belangrijk dat de wijk levendig blijft. Binnenkort krijgen Paauwenburgers een krantje op de mat waarin staat wat de vereniging doet en hoe jongeren van acht tot twintig jaar oud lid kunnen worden. JAS heeft een aantal ruimtes in de wijk op het oog, maar wacht nog op antwoord. Jongerencentrum De Para plu zit daar niet bij, want daar zijn Gwendolyn en Nick en Gwendolyns moeder Yvonne Roga niet meer welkom als vrijwilliger. „Ze hadden ons niet meer nodig. We weten niet eens precies waarom we bedankt zijn. Na de zomer- sluiting hoorden we niks meer en toen kregen we plotseling een brief dat we niet meer. nodig waren." Volgens Nick is er tegenwoordig in De Paraplu voor jongeren weinig te bele ven. ,,'t Is maar twee avonden open en soms zelfs niet eens. Toen wij er nog werkten was het echt druk. Nu is het oude vertrouwde weg." Gesloten deur Coördinator jongerenwerk N. Kempers van de Stichting Palladium bevestigt dat een aantal jongerenavonden in De Paraplu de afgelopen maanden niet door kon gaan vanwege een krappe per sonele bezetting en een aantal ziektege vallen. Daarom is het in het centrum een stuk minder druk geworden. „Als jongeren twee keer voor een gesloten deur komen te staan, blijven ze weg", zegt Kempers. Plij wil niet ingaan op de vraag waarom de samenwerking met de familie Roga is beëindigd. Het was Nicks idee om zelf een vereni ging op te richten. „Ik vind het zonde als jongetjes van acht jaar en ouder op straat moeten zwerven, terwijl ze ook iets leuks kunnen doen. Ze zijn te jong om in de stad naar De Carrousel te gaan en te jong voor de cafeetjes. Ze vallen overal tussen. In een buurthuis kun je computeren en met andere jongens pra ten." Hangen Gwendolyn is het roerend met hem eens. „Omdat er niets is, hangen de meesten op het veldje, bij de oude Spar en onder flats. Maar ze hebben liever een eigen plekje." „Het valt nu mee met de overlast van hangjongeren", vervolgt ze. „We willen voorkomen dat het terug komt." Moeder Yvonne helpt de jongeren met de zakelijke kant. Door de bijdrage van cle Stichting Droom is het idee in een stroomversnelling geraakt. „We lopen ongeveer een jaar voor op schema", lacht Gwendolyn. Voetbaltoernooi Op 25 juni houdt JAS de eerste activi teit, een minivoetbaltoernooi op het veldje aan de De Beaufortstraat. Als er een eigen gebouw is, volgt de rest: poolen, tafeltennis, kaartavondjes, bin go's, jamsessies en muziekfeesten. Met een café in de buurt wordt gesproken over het oprichten van een jeugd-dart- team. Omdat de vereniging zelf geen stuiver heeft, proberen de jongeren adverteer ders voor het krantje te werven en spon sors te zoeken. De meeste Paauwenbur gers zijn enthousiast, merkt Gwendo lyn. „Ook ouderen staan er heel positief tegenover." Nick is daar niet verbaasd over: „Iedereen is erbij gebaat." MIDDELBURG - Bij een aanrij ding, gisteren omstreeks 17 uur op de Looierssingel in Middel burg, is een 31-jarige Middel burgse automobiliste gewond ge raakt. De Middelburgse werd met nek- klachten overgebracht naar het ziekenhuis. De vrouw reed over de Looiers singel toen ze plotseling moest remmen. Een 22-jarige automo bilist uit de gemeente Middel burg, die achter haar reed, merk te dat te laat op en reed tegen de achterkant van haar auto aan. Beide auto's raakten bescha digd. De vrouw mocht het zie kenhuis na behandeling weer verlaten. door Leoni van de Schraaf GOES - De actie 'Veel Succes Brief' van verkeersveiligheidsor ganisatie 3VO is gisteren bij het Sint Willibrordeollege in Goes begonnen. Gedeputeerde A. Pop- pelaars (verkeer en vervoer) ont hulde een Bob-spandoek. „Woensdag heb ik de cijfers ge kregen en het gaat goed met de verkeersveiligheid in Zeeland. Het aantal verkeersdoden is ge daald van 26 in 2003 tot 23 in 2004", meldde de gedeputeerde. „Het aantal ziekenhuisgewon den is voor het eerst in vijf jaar gedaald van 375 in 2003 tot 319 vorig jaar. Die dalende lijn wil len we graag vasthouden. Voor lichtingsacties als deze zijn daar erg belangrijk bij." De actie 'Veel Succes Brief' richt zich op alle eindexamen kandidaten uit Zeeland. Binnen kort krijgen ze de Veel Succes Brief thuisgestuurd. „Met die brief wensen we de leerlingen veel succes met hun examen en herinneren we hen eraan dat het leuk is om een feestje te vieren, maar ook belangrijk is om goe de afspraken te maken over het vervoer van en naar huis", aldus projectleider H. Post. Poster Op de achterkant van de brief is een poster gedrukt. „We vragen de leerlingen de poster voor het raam te hangen/zodat de omge ving kan zien waar de scholie ren voor staan." Gisteren, toen het startschot voor de actie werd gegeven bij het Sint Willibrordeollege, was slechts één leerlinge uit een exa menklas aanwezig. Plaatsver vangend rector P. Bruijs: „Maan dag beginnen de examens en de kandidaten zijn volop aan het studeren." Bruijs is blij dat zijn school een bijdrage kan leveren aan de ac tie. „Wij willen de leerlingen meer meegeven dan alleen een diploma." Bij gebrek aan eindexamenkan didaten, had het Sint Willibrord eollege een blik havo-4-leerlin- gen opengetrokken. Didier (17) was onder de indruk van de cij- GOES - Twee vijftienjarige jongens uit Krabbendijke heb ben gisteren bekend brand te hebben gesticht in een oude fabriekspand aan de Doelstraat in hun woonplaats. Het leegstaande pand werd in de nacht van zaterdag op zon dag in brand gestoken. De twee werden gistermorgen rond negen uur op het politiebureau in Goes aangehou den en ingesloten. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Eerder werden op tweede pinksterdag twee jongens 16 en 17 jaar) uit Krabbendijke aangehouden. Dit tweetal is woensdag weer in vrijheid gesteld. De jongens bleken niets met de brand te maken te hebben. GOES - Het Goese college van burgemeester en wethou ders heeft geld uitgetrokken om een uitbreiding van de al gemene begraafplaats voor te bereiden. Aan de noord westkant van de begraafplaats, tussen het Geldeloozepad en de Cornelisweg, heeft de gemeente nog een stuk grond dat voor de uitbreiding bestemd is. Daarop kan nog tot in lengte van jaren worden begraven, maar het moet wel snel in orde worden gemaakt. Al in 2006 denkt de gemeente de nieuwe grafvelden nodig te hebben. Met het voorbereidingskrediet kan een plan worden gemaakt voor de inrichting en kan de ontwate ring en de aanleg van paden en beplanting worden uitge voerd. SINT-MAARTENSDIJK - Sinja Alma, de dochter van kunstenaar Peter Alma, gaat volgende week dinsdag pra ten met het college van burgemeester en wethouders in Tholen over het behoud van de wandschildering van haar vader. Die dreigt verloren te gaan, nu het gebouw erom heen, het Markiezaat College in Sint-Maartensdijk, bin nenkort gesloopt wordt. Alma gaat om de tafel zitten met de wethouders M. Velthuis (cultuur) en W. van Kempen (onderwijs). Een meerderheid in de gemeenteraad wil la ten onderzoeken hoeveel het kost om het stuk muur te red den. Alma denkt dat er nog geen spijkers met koppen wor den geslagen tijdens het gesprek. „Het is vooral een ken nismaking. Mijn broer en ik gaan een toelichting geven over het kunstwerk en we willen de technische kant be spreken. Ook Marita Horn, de weduwe van de kunstenaar die een glasappliqué (een voorstelling van gekleurd glas, ge plaatst op blank glas) in het gebouw heeft gemaakt, gaat mee naar het gesprek. Ook zij wil het kunstwerk behou den, maar dat is waarschijnlijk gemakkelijker dan in het geval van de wandschildering. THOLEN - Op verschillende locaties op het eiland Tholen heeft de politie woensdag tussen acht uur 's ochtends en half vijf 's middags aangekondigde gordelcontroles gehou den. Van de 375 passsanten die gecontroleerd werden, kre gen achttien automobilisten een bekeuring omdat ze geen gordel droegen. Ook werden acht bestuurders bekeurd omdat ze te hard reden. De controles werden gehouden op de Nieuwe Postweg in Tholen, de Paasdijkweg in Poortvliet, de Sportlaan in Sint-Maartensdijk en de Vei- lingweg in Sint-Annaland. fers waarmee Poppelaars op de proppen kwam. „Als je al die cij fers hoort word je met je neus op de feiten gedrukt. Door deze actie gaat het weer meer leven onder de jongeren: je praat er over met je vrienden en als je uit gaat denk je erover na." Na het officiële gedeelte - het onthullen van een felgeel Bob-spandoek met de tekst 'Bob jij of Bob ik?' - mochten de leer lingen op de foto met, of in, de speciale Bob-beetle. De actie 'Veel Succes Brief wordt dit jaar voor de achtste keer gehouden. Alle vierduizend Zeeuwse eind examenkandidaten krijgen de brief een dezer dagen thuisge stuurd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Door celstraf fen van vierenhalf en vijf jaar te eisen tegen tegen vier jonge man nen uit Temeuzen en Clinge, wil de officier van justitie J. Zonder van gisteren de ernst van de ge wapende overval op een super markt in Kapellebrug tot uit drukking brengen. „Deze overval valt niet te verge lijken met een eenvoudige over val op een pompstation. Met z'n vieren hebben ze met echte vuur wapens het winkelpersoneel en klanten onder schot gehouden en beroofd. Slachtoffers hebben nog last van angstige gevoe lens", gaf de officier de impact weer. Aan de eigenaar van de super markt zouden de verdachten 8800 euro .als voorschot op de schadevergoeding moeten beta len. De schade is volgens de win kelier beduidend hoger (25.000 euro), omdat er na de overval op 3 december vorig jaar veel min der klanten in de supermarkt aan de Gentsevaart kwamen. De overval was vooraf beraamd door de oudste verdachte, een 21-jarige Terneuzenaar, en een 19-jarige man uit Clinge. Met twee anderen Terneuzenaren (19 en 20 jaar) waren ze in een gestolen auto naar Kapellebrug gereden. Twintig minuten voor sluitingstijd ging het Terneuzen- se trio, gewapend en getooid met bivakmutsen, de winkel bin nen. De Clingenaar bleef in de auto. Onder bedreiging van een pistool dwong het drietal de ei genaar twee kassa's af te geven. Klanten en personeel werden in een hoek van de winkel gedre ven en van hun sieraden, gsm-te- lefoons en geld beroofd. „Zelfs op het parkeerterrein werd nog iemand van zijn sleutels be roofd", merkte de officier op. Het viertal was na de overval te ruggegaan naar Terneuzen om de buit van circa 4700 euro te verdelen. De vluchtauto werd achtergelaten in Clinge. Het onderzoek van de politie le verde in eerste instantie niets op. Bij toeval kwam de zaak aan het rollen, na een tip over een hennepkwekerij in de Donze Vis serstraat in Terneuzen.In de wo ning van de oudste verdachte troffen agenten vijf pistolen en een geweer aan, afkomstig van een overval op een wapenhande laar in Clinge. Twee verdachten hebben vanaf het begin van hun arrestatie ont kend, maar de officier voerde de verklaringen van getuigen en medeverdachten aan voor het be wijs. Ook waren er DNA-sporen ge vonden op wapens, bivakmut sen en handschoenen. De verdediging bepleitte vrij spraak of een veel lagere straf. Raadsman M. Kalle vond de eis tegen zijn cliënt uit Clinge bui tensporig hoog. „Hij is niet in de supermarkt geweest. Hij wist niet dat er klanten beroofd zou den worden." Advocaat E. Smit voerde ver zachtende omstandigheden aan. „Het milieu in de Terneuzense binnenstad heeft een verkeerde invloed op hem. Het is een een malige misstap." Uitspraak op 1 juni. VLISSINGEN - Hondenvereni ging Walcheren houdt zaterdag 11 juni een hondenkeuring voor rashonden met en zonder stam boom en ook rasloze honden. Bij een kind-hondshow kunnen ver klede kinderen een beker win nen. De keuring vindt plaats aan de President Rooseveltlaan 733A in Vlissingen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13