Vrouwen eisen de straat terug PZC Van de vrachtwagen gevallen PZC Stadsdeel wil blowende jongeren weren Europese Grondwet leidt tot een beter imago van de boer Veilig Borssele Internationale Heksennacht is protest tegen seksueel geweld en seksisme 19 mei 1955 donderdag 19 mei 2005 van onze redactie binnenland Het Amsterdamse stadsdeel De Baarsjes heeft zijn buik vol van blowende jongeren die in de buurt rondhangen in por tieken. De PvdA wil daarom een wijziging in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV), zodat de politie deze overlast veroorzakers kan aanpakken. Nu is het juridisch niet moge lijk om maatregelen te treffen tegen blowende hangjongeren. „En absurde situatie", heeft stadsdeelraadslid J. Roest van de PvdA gisteren gezegd. Bewo ners en winkeliers in de wijk hebben volgens hem dagelijks veel last van deze groep. „De politie kan er nu niets aan doen en staat er machteloos bij te kijken." De PvdA vindt de huidige situatie onaanvaard baar en pleit voor een aanpas sing van de APV. „De APV verbiedt wel overlast door alcoholgebruik, maar niet door blowen. De jongeren ken nen intussen precies de regels en weten dat zij niet aangepakt kunnen worden. Als de politie de jongeren aanspreekt op de overlast die zij veroorzaken, dan lachen de jongeren de poli tie gewoon uit", weet Roest. De partij heeft de kwestie aan gekaart bij de centrale gemeen teraad. Zij hoopt dat burgemees ter Cohen een voorbeeld wil ne men aan Hoofddorp, waar de APV na problemen met blowen de jongeren al is aangepast. ANP In sommige straten voelen vrou wen zich indringers. Als zij niet nagefloten, met de ogen uitge kleed of aangesproken willen worden, dan kunnen zij heter uit het mannenterritorium weg blijven. Vanavond eisen tijdens Internationale Heksennacht vrouwen hun 'plek in de openba re ruimte' terug. door Marloes de Koning Ogen naar de grond en ver stand op nul. Niét rennen. Vooral op warme dagen, als de lucht zindert van de hormonen, is dat voor vrouwen de verstan digste manier om een wijk vol 'hangmannen' te doorkruisen. Oogcontact maken staat dan bijna gelijk aan vragen om een opmerking over kont of borst- omvang. De traditionele fluiten de bouwvakker heeft daar niet meer het monopolie op. Ook groepjes allochtone mannen la ten vaak al sissend en fluitend weten dat zij snakken naar een beetje aandacht. „He, psst, meis je." „Wat willen zij toch met dat sis sen en fluiten", vraagt Joyce Keuker uit Utrecht zich geër gerd af. „Geen man die ervan uitgaat dat een vrouw terug loopt en hem zijn naam en num mer vraagt." Zij omschrijft het hitsige gedrag als een 'rollen spel', waarin mannen langslo pende vrouwen gebruiken om hun ego te strelen Of de vrouw daarvan gediend is, maakt schijnbaar niet uit. Keuker protesteert er vanavond tegen. Verkleed en met branden de fakkels loopt zij met andere vrouwen door de Utrechtse bin nenstad. Ook in Groningen en Amsterdam 'vieren' groepen vrouwen op deze manier de In ternationale Heksennacht. Zij protesteren onder het thema 'Eis de straat terug' tegen huise lijk en seksueel geweld en sek sisme. De vrouwen willen dat de mensen die zij tegenkomen even stilstaan bij de vraag 'of het wel zo normaal is' dat vrou wen 's nachts delen van de stad mijden. Of zich onprettig voe len, doordat zij steeds op een vervelende manier aandacht krijgen. Keuker: „Mannen gaan vaak bierblikjes naar ons gooien of trekken hun broek naar bene den als de optocht langskomt. Dan ontstaat wel discussie." Verkrachters Met betere straatverlichting en bijvoorbeeld lagere struiken m plantsoenen hebben veel ge meenten de afgelopen decennia de onveiligheid binnen hun grenzen aangepakt. Verkrach ters krijgen daardoor minder kans. Gebieden waar de sfeer wordt bepaald door nafluiten en vrouwen al kijkend uitkle den, zijn veel moeilijker aan te pakken. „Het is heel ingewik keld. Wat voor de één heel ver velend is, vindt de ander juist een compliment. Dat is ook cul tureel bepaald", zegt Lisette van Gurp, van TransAct, kennis centrum voor de aanpak van huiselijk- en seksueel geweld. Van Gurp spreekt wel van een 'glijdende schaal'. „Niet alle fluiters en sissers zijn groepsver krachters, maar ik denk wel dat een groepsverkrachting eerder gebeurt in een wijk, waarin dat veel gebeurt, waarin een vrouw als een ding wordt beschouwd." Gemeenten zijn vaak pas ge- EUROPESE GRONDWET Het Europees grondwette lijk verdrag is een lijvig boekwerk van 382 pagi na's. Wat staat er in en waar gaat het over? Wat be tekent de nieuwe Europese Grondwet voor de gewone burger. De PZC zoekt in de aanloop naar het referen dum op 1 juni, in een artike lenreeks naar antwoorden. Vandaag: de landbouw door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Europese Grondwet brengt niet veel ver andering voor de landbouw en visserij. Toch is het goed om er ja tegen te zeggen, vindt minis ter Veerman van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV). De Grondwet geeft namelijk het Europese Parlement meer zeg genschap over het landbouw budget. Dat betoogde hij gisteren in Den Haag tijdens een sympo sium van zijn ministerie over de Europese Grondwet. De grotere rol van het Europese Parlement - dat nu nog niet meepraat over de landbouwsubsidies - zorgt voor een grotere transparantie en betrokkenheid van de burger bij landbouw, aldus Veerman. „Iedereen moet zien dat de land bouw geen marginale sector is die alleen maar geld kost. Nog steeds bestaat het beeld van: Ach ja, die boeren, die moeten we onderhouden en wat moeten we anders met dat land. Dat klopt feitelijk niet." Imagoverbetering Het Europese Parlement kan dus het imago van de boer verbe teren. Daarnaast bevat de tekst van het grondwettelijk verdrag nog wel een paar pluspunten voor de landbouw, vindt Veer man. „Een belangrijke doelstelling is het beter bestuurbaar maken Vrouwen worden nogal eens nagefloten en met de ogen uitgekleed. neigd iets aan een vrouwon vriendelijke sfeer te doen als het de spuigaten uitloopt, of an dere belangen een rol spelen. Nafluitverbod In 2003 werd op Rotterdam Cen traal Station een nafluitverbod van reizigsters. In Zandvoort en op de boulevard in Schevenin- gen golden afgelopen zomers soortgelijke politieverordenin gen. Behalve vrouwen klaagde daar ook de middenstand over de hangmannen, die klanten af- ingesteld na tientallen klachten schrikten. Tenzij gemeenten be sluiten seksuele intimidatie op straat in hun lokale politieveror dening te zetten, wordt er niet tegen opgetreden. Net als bij voorbeeld seksuele intimidatie op de werkplek is het geen 'juri disch begrip', vertelt Margreet de Boer. Zij is advocaat en gespeciali- van de Europese Unie met vijf entwintig lidstaten. Goed be stuur geeft stabiliteit en duide lijkheid voor alle economische sectoren, dus ook voor de land bouw. Een grote, goed georden de markt is ook goed voor de landbouw." De Grondwet biedt bovendien mogelijkheden voor vernieu wing van de landbouw. Weliswaar worden nog steeds voedselzekerheid en inkomens zekerheid voor de boer als be langrijkste doelen van het Euro pese lanbouwbeleid genoemd, maar er zijn volgens Veerman doelen bijgekomen. Hij noemde duurzaamheid en het dierenwel zijn als voorbeelden. Initiatief Veerman vond directeur G. van Dijk van de Nationale Coöpera tieve Raad voor land- en tuin bouw aan zijn zijde. Ook hij stel de dat het Europese landbouw beleid tot 2013 vrijwel vast ligt, maar dat het Europese Parle ment op termijn zal zorgen voor een nieuwe, minder op nationa le belangen gestoelde visie op de landbouw. „Dat leidt tot initia tief en innovatie." Elsevierredacteur S. Wynia er kende dat het versterkte Europe se Parlement zal zorgen voor een 'andere dynamiek' in het landbouwbeleid, maar hij be twijfelde of de boeren daar blij mee moeten zijn. Pottenkijkers Degenen die nu profiteren van Europese regelingen, zouden in de toekomst wel eens de dupe kunnen worden als de 'pottenkij kers' van het Europese Parle ment zich mogen uitspreken over regelingen die tot dusver in achterkamers werden bedon gen. Wynia: „Of dat in het be lang is van de Nederlandse land bouwer moet blijken. Ik zou ze in ieder geval adviseren nee te stemmen." Op één punt moest hij Veerman en Van Dijk gelijk geven. Ook Wynia denkt dat dieren ge diend zijn met de bepaling die in de Grondwet is opgenomen dat zij moeten worden behan deld als wezens met gevoel en dat met hun welzijn rekening moet worden gehouden. zie ook: www.pzc.nl Plasmaschermen, mobieltjes, golfclubs, kunstwerken en au to's. Op veiling- en advertentie sites op internet wemelt het van de gestolen waar, vaak voor een fractie van de nieuw prijs. Ook de koper is strafbaar als hij kan bevroeden dat zijn aankoop geen zuivere koffie is. Maar het gros van de webhe lers gaat vrijuit. door Ferdi Schrooten Hij bestaat echt, de internet site www.van.de.vracht- wagen.gevallen.nl. Een ver dachte naam voor het veilen van tweedehands artikelen via het wereldwijde web. Het loopt ook niet echt storm: wel geteld zes mensen hebben zich laten registreren voor een wel erg stille handel. De hele dag blijft het aantal veilingen op nul staan. Wie goedkope spullen wil ko pen die 'van de vrachtwagen zijn gevallen', moet op internet surfen naar de gewone veiling en advertentiesites, zoals Marktplaats.nl, Ricardo.nl en Speurders.nl. Daar wemelt het van de koopwaar die 'nieuw in doos' en heel vaak wel erg goedkoop is. De aanbieders ver schuilen zich achter 06-num mers, die net als hun aliassen vaak wisselen per advertentie. Nu en dan wordt duidelijk dat achter 'Henk', 'Jan' en 'Ach- med' helers schuil gaan van soms enorme partijen. „De poli tie meldt zich wel vaker bij ons met het verzoek gegevens te verstrekken over aanbieders. Dan is er op een bedrijventer rein weer een kantoorpand leeggehaald en staan de gesto len computers bij ons op de si te", zegt Niels Vrijhoeven van advertentiesite Speurders.nl. Heling is een miljardenbusi ness. In een politiehandboek wordt geschat dat er jaarlijks voor twee a drie miljard euro aan goederen omgaat in het he- lingcircuit. Grofweg betaalt de koper van gestolen waar een vijfde van de werkelijke waar de. Steeds vaker verruilen aan bieders van gestolen spullen de kroeg, zwarte markt en duiste re huiswinkel voor keurige websites Ook autodieven nemen bij de verkoop van gestolen wagens steeds vaker de wijk naar het internet. Argeloze kopers beta- Een gestolen fiets staat zo op het internet te koop. len dan duizenden euro's voor een auto met valse papieren. Meestal blijkt pas later, vaak bij een politiecontrole, dat de auto gestolen is. Die wordt dan in beslag genomen en kan in het gunstigste geval worden te ruggekocht. Schokkend „Webheling neemt onmisken baar toe", zegt Paul Reijenga, een paar jaar geleden betrok ken bij de inmiddels opgehe ven werkgroep helingaanpak. Hij vindt het schokkend dat dieven hun buit steeds vaker met foto en al op hel internet in de etalage durven zetten. Met enige regelmaat krijgt de politie telefoontjes van mensen die na een inbraak of diefstal hun eigen spullen te koop zien staan op internet. Maar heling heeft niet altijd de hoogste prioriteit bij de poli tie, meent Reijenga. „Af en toe gaat het licht aan bij een poli tieregio en wordt het weer even aangepakt. Maar het blijft een taai onderwerp." Het is strafbaar om goederen te ko pen waarvan je, bijvoorbeeld door de wel erg lage prijs, kunt vermoeden dat ze zijn gesto len. Maar het is heel lastig om te bewijzen dat iemand ook echt 'te kwader trouw' heeft ge handeld. Om de groeiende helingpraktij- ken op internet beter aan te kunnen pakken heeft de politie volgens Reijenga speciale com puterprogramma's ontwik keld, waarmee 's nachts vei ling- en advertentiesites wor den afgegraasd op zoek naar verdachte aanbiedingen. De po litie wil er zelf niet veel over kwijt. Maar volgens de Belas tingdienst, die met vergelijkba re programmatuur het internet afstruint, zijn de eerste ervarin gen hoopgevend. De 'superzoekmachine' Xenon van de fiscus speurt onder meer naar aanbieders van goed kope namaak-artikelen, zoals kleding en smokkelsigaretten, waarover geen accijns worden betaald. Ook producten waar over volgens bestanden van de fiscus geen omzetbelasting wordt betaald, worden automa tisch doorgegeven aan opspo ringsambtenaren van de doua ne en Fiod-ECD. Succes Een eerste succes is er al. Bij een proefscan van autohandela ren op internet zijn dertig on- foto Koen van Weel/GPD dernemers tegen de lamp gelo pen. Zij bleken voor ettelijke honderdduizenden euro's om zet niet te hebben gemeld bij de Belastingdienst. De ontdui kers kunnen alsnog een aan slag, plus boete, tegemoet zien. Screenen Reijenga vindt dat het helers op internet veel moeilijker moet worden gemaakt via de si tes waarop ze adverteren. „Die moeten meer moeite doen om te achterhalen of de aangebo den waar wel in de haak is." Veiling- en advertentiesites melden dat ze hun adverten ties al screenen „Zo scannen we actief of criminelen illegale sigaretten via ons proberen te slijten," zegt Vrijhoeven van Speurders.nl. Eigenlijk is het hoog tijd voor een anti-helingssite als tegen hanger van de wirwar aan ver- koop- en veilingpagina's op in ternet, meent Reijenga. Op die webstek moeten burgers hun gestolen spullen kunnen mel den, het liefst inclusief vooraf aangebrachte codes die niet te verwijderen zijn. Wie spullen via internet wil kopen, kan dan eerst controleren of deze niet gestolen zijn. GPD foto Phil Nijhuis/GPD seerd in vrouwenrechten. „Het is ook de vraag of het dat moet zijn. Je wekt daarmee de indruk dat alles beheersbaar zou zijn en de overheid overal toezicht op zou kunnen houden. Eigen lijk gaat het om omgangsregels, afspraken die je met elkaar in de buurt hebt.GPD De discussies over de kerncentrale van sele richtten zich tot 11 september vrijwel geheel op de wenselijkheid^ kernenergie, het gevaar van ongelukken en dep, blematiek van de verwerking van nucleair aio Na de aanslagen in de Verenigde Staten en 1 na de moord op Theo van Gogh is daar een en dimensie aan toegevoegd: de kerncentrale als gelijk doelwit van terroristen. Niet dat de zingen voor een aanslag voor het oprapei tot dusver werd slechts een plattegrond aangS fen bij Samir A., die lid zou zijn van het Hofstai netwerk. De rechter oordeelde dat er onvoldoetj bewijs was dat A. ook daadwerkelijk eenaansi op de kerncentrale wilde uitvoeren. Al] De actie van Greenpeace, waarbij gisteren den cp mensen probleemloos tot het complex en de koes ver konden doordringen, wil nog niet zeggen dat'j tP Borsselse kerncentrale een doelwit is dat hoog jia de aandachtslijst van het internationale me staat. Doorgaans is het Greenpeace c niet om te doen, het is immers in eerste instaJE een milieuorganisatie die gewoon tegen kernes me gie is. Risico-analisten spraken gisteren nog ml Pj' ze krant de verwachting uit dat terroristen ïn'iöv( derland toch eerder zullen toeslaan in dichtbevc f. te gebieden waar het effect spectaculairder is J* Toch geeft de actie van Greenpeace te denken.1 0 is inmiddels de vierde keer dat actievoerders a ter: eenvoudig tot het complex konden doordringt SS - dat is gisteren wel aangetoond - toch is de be,r fa ging sinds in Nederland een terroristische iï ging geldt, niet bepaald indrukwekkend te a F men. Als het gehele complex door slechts driec nen met drie al dan niet bijtende honden in ce; ten wordt gehouden en de politie pas een kwan ss na aanvang van de actie arriveert, dan kan op: minst de conclusie worden getrokken dat de ba u liging van Borssele van een bedenkelijk amateï tisch niveau is. Weliswaar zegt exploitant EPZ; alle relevante gebouwen onmiddellijk automat ,c; werden afgesloten, maar wie echt kwaad in de )e heeft en de juiste spullen heeft meegebracht,! er op de koepel flink wat schade aanrichten. De actie van gisteren hoeft niet tot overtrok! J; reacties te leiden - de discussie over kernen^ wordt er ook niet makkelijker op als centralest anderen in volstrekt ontoegankelijke gehea re] burchten - maar dat de huidige maatregelen onti Hei reikend zijn, staat buiten kijf. Dat eenvoudige! geven zou een enkeling nog op verkeerde ten kunnen brengen. TENTOONSTELLING - Ko ningin Juliana heeft in Rotter dam de nationale tentoonstel ling E55 geopend. Die gele genheid werd luister bijgezet door het Westkappels vrou wenkoor. De E55 is een natio nale energiemanifestatie waar bij veel aandacht is ingeruimd voor het nationale paviljoen, waarin het herstel van Neder land wordt uitgebeeld. De plechtigheid werd geteisterd door slecht weer: diverse vlag gen scheurden aan flarden. VOLKSONDERWIJS - Enkele honderden voorstanders van openbaar onderwijs hebben in De Prins Van Oranje in Go het vijftigjarig bestaan vam plaatselijke afdeling van Vc' onderwijs op feestelijke gevierd. Volksonderwijs ijii |q voor degelijke voorziening Vf voor het openbaar ondenviï STAVENISSE - De herfcc. van het op 1 februari 195: zwaar getroffen Stavenissen dert snel de voltooiing. F dorp biedt momenteel a fraaier aanzicht dan ooit te; ren. Er zijn nu 110 i woningen bewoond, waarö Stavenisse voor een groot deelte een geheel nieuw dl is geworden. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatlfl1 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 8audeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar. €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging V8n abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoorM einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiige»1 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt" de Regelen voor het Advertentiewe»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel" (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes! Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertentie»: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: 10114)372771 Business to Business/Onroerend!®" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concero aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestan (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diei®»""^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gf^, de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldentxj :e, Postbus 31,4460 AA Goes. te dierste"t-' Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4