PZC Peijs betaalt niet mee aan zeesluis Overleg over jeugdhonk Terhole hervat jubl dag Stadsmolen Hulst weer in propere jas Extra subsidie voor Varenscentrum van bestaat 10 jaar! Kom op 21 rr ei naar onze kijk voor m www.zeelandnet eer info op .nl/jubileumdag Dijkglijden tijdens de jaarlijkse Driewegen Foor Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen doorgang bij Terneuzen volgens minister alleen goed voor Gent Licht kassen op bordje ministerie Fietser gewond bij botsing Inbraken bedrijven Middelburg Weinig nieuwbouw in Driewegen zeeuwse almanak Buiging HWW:»' - C&'ïbOpzc."1 postbus31- 4460 AA Goes 1 IrtntiMxploitiitie: S en Midden-Zeeland: 0113-315520; KeVlaanderen: 0114-372770; I Rationa,!: 020-4562500. donderdag 19 mei 2005 s; 0113-315649 rr.nl editie Zeeuws-Vlaanderen Frnst Jan Rozendaal m 0 haag - Minister Peijs - (Verkeer en Waterstaat) wil cent betalen aan de aanleg 0 een nieuwe zeesluis bij Ter- ,Daar is geen sprake „n en dat heb ik de Belgische bestuurders ook duidelijk ge- feijszei dat gisteren tijdens een it in de Tweede Kamer over Zeehavens. Daarin lordt de situatie van de Neder ige havens tot 2010 ge- Hfx'ó ingjaar november concludeer de commissie Balthazar/Van (der dat de capaciteit van de eesluis in Terneuzen in jaar mogelijk al ontoerei- adis. In februari schreef Peijs de Kamer dat vóór 2015 geld beschikbaar is, maar 1 de Technische Scheldecom- waarin Nederland en landeren samenwerken, een -batenanalyse voor poten- Ie maatregelen voor het ka al Gent-Terneuzen zal uitvoe- teren maakte ze duidelijk [Nederland wat haar betreft emaal geen geld uitgeeft aan nieuwe zeesluis en een dieping van het kanaal tus- Gent en Terneuzen. Ze deed in antwoord op een vraag ihet Kamerlid Buijs (CDA), heeft de indruk dat de pro- tie met Vlaanderen overlegt r de aanleg van zo'n sluis en wilde weten in hoeverre s daaraan wil meewerken, ent heeft Zeeland Seaports (Advertentie) EEGVERKOOP wegens IERBOUWING (Advertentie) 17 mei 1940 bombardement Middelburg, lees het dagboek: Opeens was alles anders Mr. J.J. van der Weel en bezoek tentoonstelling in De Drvkkery vanavond vanaf 17.30 uur Menu uit Kreta met aspergesalade, runder- of auberginestoofpot en yoghurt met honing 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 wierdag 21 mei 12.00-13.00 uur Jacqueline van Maarsen wer haar boek Ik heet Anne, |zei ze, Anne Frank 15.00-16.30 uur [Roel Praasl woensdag 25 mei 20.00 uur, Maritiem MuZEEum in Vlissingen Anna Enquist over haar boek De Thuiskomst darten: Boekhandel Spui, Oude Markt, vlissingen !«1.0118-422170 bekijk ook onze website AwivMriikkeriimiddelhiirp-.nl .delg «inkeir in een brief aan de Tweede Ka mer om 'politieke aandacht' ge vraagd voor de ontwikkeling van een nieuwe zeesluis bij Ter neuzen. In niet mis te verstane bewoor dingen liet de minister weten de hand op de knip te houden. „Ik verbaas mij erover dat de in druk is ontstaan dat met België afspraken zijn gemaakt over een sluis bij Terneuzen. Dat is in de verste verte niet het geval. Ik denk er niet over ook maar één cent te betalen van de anderhalf miljard euro die dat gaat kos ten. Dat geld helpt alleen maar Gent, op misschien een paar cen ten na voor Terneuzen. Ik doe dat dus niet." Als er een nieuwe sluis bij Ter neuzen moet komen en als het kanaal moet worden verdiept, dan moet het geld daarvoor uit België komen, zo maakte Peijs de Kamer duidelijk. Ze gaf aan dat bij de onderhan delingen over de verdieping van de Westerschelde wel is gespro ken over de tunnel bij Sluiskil. Daarbij is ze van hetzelfde prin cipe uitgegaan. Ten behoeve van de haven van Gent wil Vlaande ren dat die tunnel op zestien me ter komt te liggen, terwijl Neder land dertienenhalve meter vol doende vindt. „Bij Sluiskil zit een bottleneck, dus daar moet een tunnel komen. Daarover wa ren we het eens. Hoe diep moet die dan liggen? De Belgen willen misschien ooit het kanaal eens uitdiepen. Ik heb gezegd: Dit is mijn diepte. Dit betaal ik. Als jullie willen dat het dieper wordt, zorg dan dat je thuis daarvoor de centen gaat re gelen." Met andere woorden: de HULST - Van al zijn collega's heeft gemeentewerker Willy van Damme momenteel het fraaiste uitzicht. Hij is bezig met een geduldwerkje; de romp van de Hulster stadsmolen en de omloop van de molen met de hoge drukspuit vrijmaken van alg en ander vuil. Een karwei dat eens in de zoveel jaren moet gebeuren om ervoor te zorgen dat de korenmolen uit 1792 er weer in een prope re jas bij staat. Aanvankelijk was het de bedoeling de ronde molenge vel van top tot teen te reinigen, maar uiteindelijk is daar van afgezien. „Dat was met die hoogte te gevaar lijk. Daarom doen we alleen de delen die goed in het zicht zijn", vertelt Van Damme. Enkele meters onder hem is Jan van de Velde aan het werk. De Terneuzenaar is bouwvakker bij bouwbedrijf De Bonth van Huiten uit Nieuwkuijk, een onderneming die zich gespecialiseerd heeft in de restauratie van oude gebouwen. Van de Velde houdt zich bezig met het bijwerken van de raamdorpels in de molen en repareert waar nodig het voegwerk. Restauratiewerk is een bij zondere tak van de aannemerij, maar toch kan volgens Van de Velde iedere kundige bouwvakker met de nodige ervaring dat werk wel aan. „Ik werk al 44 jaar in de bouw, dus ik heb mijn steentje wel bijgedragen", zegt hij. De opknapbeurt van de stadmolen neemt naar verwachting nog enkele weken in beslag. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr TERHOLE - De oudere jeugd in Terhole krijgt dit jaar wellicht eindelijk een eigen ontmoetings plek in het dorp. De dorpsraad is hierover in gesprek met de ge meente. De locatie is er, de financiering van het onderkomen is eveneens rond, maar de uitvoering zit nog vast op het bestemmingsplan, dat de bouw van de jongerenont moetingsplaats op het speelveld naast de basisschool Ter Vliet aan de rand van het dorp niet toelaat. Voorzitter T. Konings van de dorpsraad hoopt dat de gemeente daarvoor met een op lossing komt, want de wens leeft al enkele jaren. In de zomer van 2003 zorgde de middelbare schooljeugd in Ter hole voor overlast door bezit te nemen van het speeltuintje mid denin het dorp, dat eigenlijk be stemd is voor de kleintjes. „De (Advertentie) lelandNet buurt is toen in opstand geko men, zelfs de politie moest er op zeker moment aan te pas ko men, waarna wij besloten heb ben met de groep oudere jeugd in contact te treden", legt Ko nings uit. Uit dat gesprek kwam duidelijk naar voren dat de groep op geschoten jongeren het liefst een eigen honk zou hebben op het terrein naast de basis school. „Maar door de traagheid bij de gemeente is het plan dat we daar toen voor hebben inge diend steeds maar blijven lig gen. Uiteindelijk hebben we het dit jaar opnieuw ingediend." De dorpsraad wil van een gedeelte van de tienduizend euro die zij van de gemeente heeft gekregen voor de verbetering van de leef baarheid in Terhole, een carport aanschaffen die aan drie zijkan ten dicht is en waar zitbanken in staan met plaats voor tien jon geren. Volgens Konings zorgt de oude re jeugd inmiddels niet meer voor overlast in het speeltuintje in het centrum van het dorp. Na het gesprek met de dorps raad is een tijdelijke oplossing gevonden door een oude contai ner aan te schaffen en die op het terreintje naast de school neer te zetten. Die situatie wordt mo menteel door de gemeente ge doogd. „Maar mogelijk moet hij weg." Wethouder E. de Deckere wil binnenkort een gesprek met de dorpsraad aangaan om te bezien op welke wijze het mogelijk is de ontmoetingsplaats voor de oudere jeugd toch gestalte te ge ven. (Advertentie) DRIEWEGEN - De stichting Buurtschap houdt op 28 en 29 mei de jaarlijkse Driewegen Foor in en rondom een feesttent op de speelweide. De Foor begint zaterdagochtend om acht uur met een rommel markt. 's Middag is er voetbal voor de jeugd, een dartstoemooi en een schieting. 's Avonds om negen uur begint in de feesttent het Foorbal, dit keer met optre dens van X-Santo en Sabrina. Zondagmiddag is er een voet baltoernooi voor volwassenen en zijn er volksspelen. Nieuw spel dit jaar is het Dijkglijden. Verder zijn er een gazonmaaier- trek, een schieting, krulbollen en optredens van de muziekvere niging Biervliet en van dweil band 'Leute boven alles' uit Hoofdplaat. Om half vijf wordt de Foor afgesloten met een bal lonwedstrijd en met de finale van de Grote Prijs van Driewe gen op het Rad van Fortuin. RISICOBEHEER meerkosten van het dieper leggen van een tunnel bij Sluiskil worden door Vlaande ren betaald. Vorige week gaf havenschepen Termond van Gent al aan dat die afspraak is gemaakt. Volgens Peijs wordt op het ogenblik onderzocht op welke diepte de tunnel bij Sluis kil moet komen te liggen. Dat onderzoek is in september klaar. Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 RILLAND - Het ministerie van Landbouw moet maar be slissen of het tuinbouwbedrijf Agro Care in de Eerste Bathpolder in Rilland voldoet aan de verlichtingsregels voor kassen. Het provinciebestuur vindt zichzelf niet be voegd in deze kwestie die is aangezwengeld door de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). De ZMF eiste dat de pro vincie zou optreden tegen Agro Care, omdat het te veel licht zou produceren zo vlakbij het natuurgebied Ooster- schelde. De provincie heeft een verzoek om op te treden eerst afgewezen. Agro Care voldoet aan de door het minis terie van Landbouw verleende vergunningen, stelden Ge deputeerde Staten. De ZMF tekende tegen deze eerste be slissing weer bezwaar aan, waarop Gedeputeerde Staten deze week hebben besloten de zaak bij de vergunningver lener, het ministerie van Landbouw, neer te leggen. MIDDELBURG - Een 55-jarige fietser uit Valkenswaard is gistermiddag in Middelburg bij een botsing met een an dere fietser gewond geraakt aan zijn enkel. Hij kreeg op de kruising Sandberglaan/President Rooseveltlaan geen voorrang van een 13-jarige fietser uit de gemeente Veere en kwam ten val. De man is met vermoedelijk een gebro ken enkel overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBLTRG - Bij twee bedrijven in Middelburg is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Bij een be drijf aan de Dam werden enkele duizenden euro's gesto len. Uit een gebouw aan de Klarinetweg werd, voor zover bekend, niets meegenomen. Dinsdagmiddag werd uit een woning aan de Schuitvaartgracht in Vlissingen fotoappa ratuur en een sporttas meegenomen. DRIEWEGEN - Het open karakter en de lintbebouwing moeten als belangrijkste ruimtelijke kenmerken van het Borselse dorp Driewegen gehandhaafd blijven. Dat zijn de hoofduitgangspunten van het nieuwe voorontwerp-be stemmingsplan voor Driewegen. Veel ruimte voor nieuw bouw biedt het plan niet. Aan de Coudorpseweg kan nog een aantal huizen worden gebouwd, aan de Smitsweg één en de Schoondijksedijk ook één. Van twee aannemersbe drijven en een transportbedrijf in het dorp wordt gezegd dat ze 'niet passend' zijn in de woonomgeving, maar de ge meente is niet van plan actief te werken aan uitplaatsing. Over het voorontwerp-bestemmingsplan wordt maandag een informatieavond gehouden in 't Durpsuus. door René van Stee TERNEUZEN - Het Varens centrum aan de Westkolkstraat in Terneuzen krijgt jaarlijks een extra gemeentelijke subsidie van 15.000 euro. Daarmee lijkt het voortbestaan van deze ontmoetingsplaats voor zeeva renden en binnenschippers ge red. Net als andere zeemanshuizen in het land krijgt het Temeuzen- se centrum vanaf 1 januari geen landelijke bijdrage meer. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat en de Stichting Zeemans welzijn, afhankelijk van finan ciële ondersteuning van datzelf de ministerie, draaiden de geld kraan vanwege bezuinigingen dicht. In totaal betekende dit voor de Stichting Varenscen trum een inkomstenderving van 51.000 euro. Om uit de financiële impasse te geraken nam het bestuur een aantal maatregelen. Zo is per 1 april 2004 een beheerders echtpaar ontslagen. Verder wordt personeelsgebrek zo veel mogelijk ondervangen door de inzet van vrijwilligers. Daar naast is de bedrijfsvoering aan gepast en zijn diverse tarieven verhoogd, waaronder telefoonge bruik en en de prijzen voor con sumpties. Tekort Ondanks alle maatregelen koerst het Varenscentrum dit jaar af op een tekort van 30.000 euro. De extra subsidie van de gemeente Terneuzen (bovenop de bijna twintig mille die al jaar lijks wordt verstrekt) dekt dit te kort dus voor de helft. Zeeland Seaports heeft echter ook al structureel een bedrag van 15.000 vrijgemaakt, waardoor de begroting sluitend is. In 2002 en 2003 waren de tekor ten respectievelijk 21.637 en 29.679 euro. Die verliezen wer den opgevangen uit de pot voor groot onderhoud. De gemeente eiste echter dat deze subsidie ge deeltelijk zou worden terugbe taald, omdat het Varenscentrum sinds 2002 in een huurpand aan de Westkolkstraat huist. Als ge volg hiervan komt onderhoud voor rekening van de verhuur der en niet van de stichting. Uit eindelijk heeft de gemeente de eis van terugbetaling laten val len. Waarde Zowel de gemeente Terneuzen als Zeeland Seaports hecht gro te waarde aan het voortbestaan van het Varenscentrum. Jaar lijks trekt het zeemanshuis zo'n tienduizend bezoekers. Dit aan tal is de laatste jaren redelijk constant. Het aandeel van de zeevarenden is licht gedaald. Daartegenover staat echter een stijging van het aantal bezoe kers uit de binnenvaart. De raadscommissie Samenle ving buigt zich dinsdag 24 mei over het collegevoorstel. Aan vang 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis in Terneuzen. De Vlissingse man bemint zijn echtgenote zeer. Zó zeer zelfs, dat hij elke ochtend tij dens het verlaten van de ech telijke woning bij wijze van afscheid een hoffelijke bui ging voor haar maakt. Dan kromt hij de rug, zakt lichtjes door de knieën, plaatst het ene been achter het andere en sluit af met een sierlijke arm zwaai. Dat doet hij al jaren. Begin deze week ging het tnis. Toen hij in de deurope ning de rug boog voor zijn da gelijkse revérence, liet de wer velkolom een akelig 'knak' ho ren. Sindsdien gaat de man, geteisterd door hevige rug klachten, schuifelend door het leven. Hoongelach is zijn deel; op het kantoor waar hij werkzaam is, worden zelfs weddenschappen afgesloten: wedden dat hij nóóit meer een revérence maakt? Onze Vlissinger trekt zich die spot ternijen niet aan. Hij is vast besloten zijn traditie voort te zetten. Want zó is hij: Onbuigzaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45