Bijman droomt van zege in Axel PZC ben Inkeltriatlon zit helemaal vol Zierikzee-jeugd schiet met scherp Arbitrage is Blok doorn in het oog Driedaagse slaat zijn vleugels uit Wielrenner rijdt in Driedaagse een thuiswedstrijd ,19 ce B Spelers Zierikzee naar Kloetinge Poging tot omkoping in België Clinic Horses by the Sea Familiefeestje in Lewedorp uitslagen agenda donderdag 19 mei 2005 door^rrtsBakker^ jXEL De Internationale Ju- niorendriedaagseooit opgezet ,|s een Axelse wedstrijd, slaat ,|k jaar meer zijn vleugels uit. Het peloton komt in de 24e edi- lie alleen in de derde etappe nogin Axel aan. De start is ver leed naar de Grote Markt in Halst, na een presentatie van ie renners op het stadhuis. Be organisatie, die nog wel uit Axelaars bestaat, wil met het uitwijken naar Hulst de koers nog meer uitstraling geven. De derde etappe is al jarenlang de laatste op Zeeuws grondge bied. Zondag wordt de finale gereden in de Vlaamse Arden nen, met de start en finish in Strijpen, vlakbij Zottegem, met de beklimmingen van de Beren dries, de Leberg, de VLamme en de beruchte kasseistroken van de Haaghoek en de Padde- straat. De Juniorendriedaagse behoort voor de dertiende keer tot de cyclus van wedstrijden voor de wereldbeker. ,,We zijn een van de wedstrijden met een lange geschiedenis in de wereld beker", aldus Honk Pieters, se cretaris van de organisatie. De eerste wedstrijd voor de we reldbeker was in Polen. De Driedaagse is de tweede in de reeks, later volgen onder meer wedstrijden in Canada, Italië, Zwitserland, Duitsland en Frankrijk. Het deelnemersveld telt tradi tioneel veel buitenlandse selec- tieploegen. Het wordt vooral uitkijken naar de Italiaanse ploeg, die vorig jaar uit een re gionale selectie bestond, maar volgens Pieters dit jaar de sterk ste Italiaanse junioren afvaar digt. Jacopo Guarnieri is een van de kanshebbers. De Molda- viërs, Polen, Wit-Russen, Duit sers, Denen, Amerikanen, Zwit sers en natuurlijk de Belgen ko men bijna jaarlijks aan de start. Ook Kazachstan, stilaan een van de betere wielerlanden, behoort dit jaar tot de deelne mers. De beste Nederlandse ju nioren zijn niet in een selectie ondergebracht. Ze rijden in hun eigen clubteams. De ruim honderdtachtig renners, alle maal zeventien en achttien jaar jong, krijgen in totaal 307 kilo meter voor de wielen. Daarvan worden er 10,5 tegen de klok ge reden: op zaterdagmorgen net buiten Zuiddorpe. De laatste etappe, die in de Vlaamse heu vels elk jaar een slagveld te weeg brengt, onderscheidt zich door een veelheid aan klimkilo- meters. |oo£KarelPleunis be: AXEL - Hij mag het eigenlijk re; niet hardop uitspreken. Want li «s èegbelang gaat boven eigenbe- b; lang, Maar is er ruimte en mag iehij, dan wil hij springen, gaan, ite's woegen. Want Hulst-Axel, dat ui!! :|jde etappe van de Juniorendrie- itsfc laagse waarin Remco Bijman ine lijn hele ziel en zaligheid wil leg- il| m m oceói lis winnaar finishen in zijn ei- ten woonplaats, dat is de ultie- iie droom van Remco Bijman. besten eindigen in Axel, is een mooi resultaat. Zo on- dsjeveer redeneert de 17-jarige :elaar die voor RSC De Zuid- tabïêsthoek start in de Driedaag- se, !r is echter meer. Zouden het we bloemen worden, dan wil Rem- o Bijman die niet aan zijn ni« uders schenken. Dan wil hij helivennaar het kerkhof, naar zijn rootste fan, opa. Die moedigde em altijd aan. Die stimuleerde, deal ie was er altijd voor hem. Tot ij twee jaar geleden, op de dag Wei lat hij 64 jaar werd, aan een iet artstilstand overleed. Dat was est een tik. roaftet was ook de periode waarin lemco Bijman er langzaam van rertuigd raakte dat het wieler- jetier hem wat te bieden had, pt de start van zijn loopbaan [as eerder moeizaam dan hoop te rol. Mijn oom, Carlo Steel, maakte ie een beetje gek. Hij had thuis 'n hele ouwe koersfiets staan. 'Probeer het eens manne ke', zo ging het ongeveer. Ik was al 13 jaar. Ik reed een dikkeban- denwedstrijd in Sluiskil. Het stelde allemaal niet veel voor, maar het was wel geinig. Op een daglicentie van de Wielervereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen reed ik in Breda (categorie 7) mijn eerste echte wedstrijdje. Ik op een oude, stalen fiets, versnel lingsapparaat op de. buis van het frame. Zo'n aftandse pot- helm op m'n hoofd. Wat heb ik afgezien. Ik werd vier keer ge dubbeld, was het lachertje van de koers." Toen ging de knop om. Toen be greep Remco Bijman dat het he lemaal niets zou worden als hij zich niet serieuzer toe zou leg gen op zijn nieuwe hobby. De wintermaanden greep hij aan om bij te trainen op de moun tainbike. Zo wilde hij de kloof met zijn concurrenten dichten. En dat lukte, zij het dat hij als eerstejaars nieuweling vooral veel moeite had met de kilome ters die na het bordje '40' nog kwamen. Elf keer De enige twee overwinningen uit zijn loopbaan boekte hij ver volgens tijdens ATB-wedstrij- den in Wemelclinge en Kruinin- gen. Zo ontwikkelde Bijman zich tot een renner die in zijn tweede jaar als nieuweling elf keer binnen de eerst tien reed, in het Belgische Temse een berg prijs won (goed voor tachtig eu ro) en die vervolgens zonder een oorSjaak Sinke BUININGEN - Voor het eerst nhet vijftienjarig bestaan is de triatlon van Kruiningen volle- üg volgeboekt. Üaarliefst 320 deelnemers, ver teld over vier series, gaan za- van start in de Den Inkel triatlon. Opmerkelijk is dat een antal oud-winnaars van de hal triatlon dit jaar zijn heil oektin de kwarttriatlon. Opvallend is in de kwarttriatlon S? rentree van Floris Jan Koole it Middelburg. Hij liet zich de jatste jaren weinig zien. Koole fon onder meer de hele triatlon het Franse Embrun. Ook in trainingen is hij geen onbeken- lewant in 1991 werd hij al der- leachter de toenmalige wereld- opperde Fin Pauli Kiueri. teder komen op de kwarttriat lon de oud-winnaars op de hal fs triatlon Machiel Itman (Hil- ftrsum) en Anton Mol (Oud-Be- ijerland) aan de start. Mol was 'Orig jaar de beste Nederlander in de klassieke triatlon van Ha- Op de deelnemerslijst ont- toektTemeuzenaar Ronnie Ba- in 2003 derde werd en in2004 tweede. Hij maakte vo- Korfballers Swift oaar eerste klasse ■DELBURG - De korfbal- f,s van Swift zijn gepromo- veerdnaar de eerste klasse. ^Middelburgers zorgden daar- J'oor door de op 16 april gestaak- i wedstrijd tegen Korbis tot P) goed einde te brengen. Het jjtnelin Waddinxveen werd des- 'Ids negen minuten voor tijd bij Ivoor.Swift gestaakt vanwe- °eeen blessure van de arbiter. Ue Middelburgers lieten de rui- voorsprong in die negen mi- ÖUinn niet meer schieten. Bij het ^osignaal stond het, door doel- Pnnten van Anita Hoekstra en Klootwijk, 8-13 voor de overwinning is het ®van coach Marianne Mari- T5®12eker van promotie naar o eerste klasse op het veld. Bij I "st zaterdag in de thuiswed- rj tegen Ventura Sport tdeveldcompetitie zelfs af- K nten met een kampioen zege op zak de overstap moest maken naar de junioren. Het verhaal van zijn eerste jaar is vrijwel identiek aan dat uit zijn periode als nieuweling. Hard werken, veel trainen. „Aan het begin van het seizoen reed ik in Roosendaal de Ronde van de Borchwerf. Een soort voorbereidingswedstrijd. Ik kon met veel bijten in de groep blij ven. Het ging hard, tegen 42 per uur." Bijman ervoer dat er steeds meer van hem werd gevraagd. Toch was zijn eerste jaar als ju nior beter dan zijn eerste jaar als nieuweling. Hij reed drie keer een toptien-klassering en bracht de klassieker de Omloop van het Volk (135 km) tot een goed einde. Dit jaar zou hij als tweedejaars junior willen oog sten, om te beginnen in zijn eer ste en laatste Juniorendriedaag se. Daarvoor is hij zelfs naar België getrokken, waar hij aan de wie- lerschool in Ronse een opleiding volgt. Deels om kennis te verga ren over de fiets en bedrijfseco nomie zodat hij later een eigen rijwielzaak kan opstarten en runnen; deels om een betere wielrenner te worden. Spanje De echte voorbereiding deed hij tijdens een stage in Spanje. Daarna was het veel rusten en consolideren. Het afgelopen weekeinde, in Yerseke en Breda, stonden vooral in het teken van niet vallen en niets forceren. „Want de Driedaagse is voor mij de wedstrijd van het jaar. Met 180 man rijden, da's een heel bijzondere sensatie. Een we reldbekerwedstrijd met enorm goede renners en met een aan komst in je eigen woonplaats. Dat maak je nooit meer mee als renner." Bijman wil voor zijn kans gaan in de etappe Hulst-Axel, dat is duidelijk. „Ik denk dat ik van Kees Schrauwen (ploegleider van de Zuidwesthoek) een vrije rol krijg. Hij weet dat ik uit Axel kom." Maar er zijn er vast wel meer die dat weten en op me zullen letten. Een koers is vaak zo on voorspelbaar, zeker bij de junio ren, waar alles nog niet vast ligt." „Het parkoers ken ik. Ik heb de tijdrit gereden in Zuid dorpe, die heeft wel wat, zo door de polders. En Hulst-Axel heb ik in stukken gereden. Elke bocht ken ik, ik weet waar de linke bochten zitten, waar de kans op valpartijen het grootst is. Van die etappe ken ik vrijwel elke meter. Dus ook die meters op de West singel, waar Remco Bijman zo graag de armen ten hemel zou willen heffen. Daar waar hij twee jaar geleden achter de baar van zijn opa liep. „De kans dat ik in Axel win is niet groot. Maar win ik, dan is duidelijk aan wie ik die zege opdraag." rig jaar op zijn werk een zware val en is nog niet voldoende her steld om aan de start te komen. Voor een plaats op het erepo dium gaan dit jaar Gerrit Heu- sinkveld (Maarssen), die eerder al tweede en derde werd en Mi chael Krijnen uit Spanbroek. Mogelijk dat voormalig Neder lands kampioen hele triatlon Bert Flier (Barendrecht) zich weer wat herpakt heeft. Nadat hij vorig jaar in Brazilië voor de zoveelste keer zijn kwalificatie voor Hawaii zag mislukken, kwam hij in een flinke mentale dip. Hij nam alle tijd om alles op een rij te zetten. Een andere podiumkandidaat is Daniel Avant (Arnhem), vorig jaar vier de in de eindklassering. Wat verder opvalt is het groot aantal Belgen dat in Kruiningen aan de start verschijnt: „We heb ben goede contacten met de Bel gische triatlonorganisaties en tellen mee in een Belgisch triat loncircuit", laat organisator Huijbregsen weten. Bij de vrouwen gaat Riika Kelja voor haar derde overwinning. In 2002 en 2003 was zij met af stand de sterkste, vorig jaar het zij Kruiningen aan zich voorbij gaan. Bianca van den Kieboom (Schoten) rest waarschijnlijk niet meer dan de tweede plaats. Kruiningen is voor haar een goe de generale om zich deze zomer in Bern te kwalificeren voor de hele van Hawaii in oktober. De 16e editie van de triatlon Kruiningen is zeker niet de laat ste, laat Pim Huijbregsen, orga nisator van het eerste uur we ten: „We hebben een nieuw be stuur waar we weer jaren mee vooruit kunnen." Financieel is de organisatie gezond en de loca tie is ideaal. Voor de vutter uit 's-Heer Hendrikskinderen is het, samen met zijn vrouw Nel lie, een aangename en nuttige tijdsbesteding: „De laatste we ken zijn we zeker vijf uur per dag bezig om alles in goede ba nen te leiden." Morgen moet het parcours! met een twintigtal vrij willigers worden opgebouwd- Zaterdag staan 150 vrijwilligers en een tiental juryleden klaar om deze editie weer feilloos te la ten verlopen. Opvallend jurylid is veelvoudig wereldkampioene Terèse van Lare uit Sluis, die zich 's morgens met jureren zal bezighouden. Om ongeveer 12 uur zal ze van start gaat op de sprinttriatlon. an: „De kans dat ik in Axel win is niet groot. Maar win ik, dan is duidelijk aan wie ik die zege opdraag." foto Camile Schelstraete van onze sportredactie ZIERIKZEE - Om nu te zeggen dat Erwin Friebel gedold werd, is te sterk uitge drukt. Maar de doelman van RBC had het gisteren soms wel erg moeilijk met de strafschoppen die sommige jeugdspelers van Zierikzee tijdens de finaledag van de jaarlijke penaltybokaal op hem afvuurden Friebel, die door de blessure van Maikel Aarts nu eerste keeper is van de ploeg van Dolf Roks, zag Martin Steegmans van Zie rikzee BI zelfs alle zes penalty's raakschie- ten. Ellen Bijzet won het toernooi van de vrouwentak van Zierikzee. Op sportpark Den Hogen Blok kwamen van elk jeugdteam drie spelers in actie. Zij hadden zich eind april geplaatst voor de fi nale. Het waren er in totaal 33. Ook werden de jeugdspelers van het sei zoen geëerd. Bij de C-junioren was dat Tim Hagestein, bij de B-junioren Björn Boot en bij de A-junioren Jeroen den Dun nen. Erwin Friebel met de finalisten van het toernooi om de penaltybokaal. foto Marijke Folkertsma GOES - Na aanvaller Rutger Kooman vertrekken ook Ja-, co van der Schee en Benjamin Verwest van Zierikzee, naar Kloetinge. Keeper Van der Schee gaat de concurrentie aan met Mer- lijn Swennen, de doelman die het afgelopen seizoen van wege een blessure niet in actie kwam. Benjamin Verwest is een linksbenige verdediger die ook op het middenveld kan spelen. Kloetinge is in gesprek met nog één speler om de selectie op sterkte te brengen. SINT NIKLAAS - Na de eerste speeldag in de nacompeti- tie van de Belgische Tweede Klasse is opschudding ont staan door een poging tot omkoping. Jerry Poorters en Se- bastien Dufoor, voetballers van Red Star Waasland uit Sint Niklaas, zouden voor het duel met Verbroedering Geel telefonisch zijn benaderd door een bemiddelaar die namens Geel sprak. Beide spelers kregen 6000 euro aange boden indien Red Star het thuisduel met Geel zou verlie zen. Poorters en Dufoor zeggen het voorstel direct te heb-, ben afgewezen. De wedstrijd eindigde maandag in een. 0-2-overwinning voor Geel. Het bestuur van Red Star Waasland en beide spelers hebben inmiddels een klacht ingediend bij de politie en de Belgische voetbalbond KB- VB. GOES - De deelnemers staan in de rij voor Horses by the Sea, het paardensportevenement dat eind volgende week in Domburg gehouden wordt. Alleen voor de the ma-avond over mentale training is nog veel plaats. Op de; bijeenkomst maken onder meer sportpsycholoog Rico Schuijers en voormalig topwielrenner Patrick Tolhoek hun opwachting. Schuijers werkt met tal van topsporters, onder wie dres suurruiter Edward Gal. Yersekenaar Tolhoek knokte zich terug nadat hij als profwielrenner moest stoppen vanwe ge een slopende blessure. Hij keerde na een ingrijpende operatie terug als mountainbiker en deed onder meer mee aan de Olympische Spelen. Na de pauze is er een forum, met enkele Zeeuwse topsporters. De avond, die gehouden wordt in de tent op de hoek van de Prinseweg en de Schansweg te Domburg, wordt aan elkaar gepraat door de Belgische presentator Louis de Pelsmaeker en begint om 19.00 uur. LEWEDORP - Het driebandentoernooi de Goede Ver wachting begint steeds meer de allure van een familie feest te krijgen, Wim de Punder, dochter Wendy en schoonzoon Wim de Kok maken deel uit van de nog reste rende acht finalisten. Het lot is hen tot nu toe gunstig ge zind want ook in de kwartfinales ontlopen ze elkaar. Wim de Kok wierp zich op als de topfavoriet voor de eindzege door Arjo Hollestelle te kloppen met een moyenne van maarliefst 1.26. Oud winnaar Ad Menheere behoort ook nog tot het elite gezelschap. Hij klopte na een spannend duel Ko Franse uit Kwadendamme. De overige kandidaten plaatsten zich eveneens: Roel Raas, Sjaak de Rijke Wolphaartsdijk, Mar cel Rooze en de winnaar van Peter Vermeulen - Sylvia Eckel. Vanavond is de finale vanaf 19.00 uur H.I.IU.Illü'JJ.ffi' Lucky Day 3706, d.d. 18.05.2005: 2-3-5-6-14-15-19-25-28-29-32-45-48-51 -5 7-59-65-68-72-75. Nunspeet. Olympia's Tour. Vierde etappe, Tiel - Nunspeet: 1. Dekkers (Ned) 106 km in 2.18.07, 2. Wallaard (Ned), 3. Pedersen (Den) 0.02, 4. Maas kant (Ned), 5. Rudnicki (Pol), 28. Hooger- land (Yerseke) 0.02. Klassement: 24. Hoogerland 0.49. Ronde van Italië. Tiende etappe. Ra venna - Rossano Veneto: 1, McEwen (Aus) 212 km in 5.40.53, 2. Petacchi (Ita), 3. O'Grady (Aus), 4. Zabel (Dui), 5. Bettini (Ita), 16. De Jongh. Klasse ment' 1. Di Luca 44.51.40, 2. Basso 0.09, 3. Savoldelli (Ita) 0.35, 4. Cunego 1.15, 5. Cioni (Ita) 1.27, 45. Eltink 7.06, 62, Engels 13.23, 114. De Jongh 34.02, 115. Th. Dekker 34.10, 130. Veneberg 38.40,137. Schmitz 41.06, 184. Vierhou ten 1.08.55. La Granada. Ronde Catalonië, Der de etappe, Salou - La Granada: 1Ho- rillo (Spa) 157,8 km in 3.35.59, 2. Husho- vd (Noo), 3. Corioni (Ita), 4. Gasparotto (Ita), 5. Rodriguez (VSt), 10. Van Hees- wijk. Klassement: 1. Perdiguero (Spa) 8.46.18, 2. Hunter (ZAf), 3. Jalabert (Fra) 0.03, 55. De Groot 0.30, 58. Löwik, 59. Weening, 60. Dekker, 61. Wielinga, 64. De Kort 0.32, 99. Tankink 0,47,102. Lotz, 130. Moerenhout 0.58, 155. Posthuma 1.47,162. Van Heeswijk 2.33. door Joop van den Oudenhoven WISSENKERKE - De maat is vol voor Leo Blok. Jarenlang is de arbitrage al het stiefkindje in de biljartbond en dat moet maar eens afgelopen zijn, vindt Blok. Elke toevallige passant kan bij wijze van spreken een eredivisie wedstrijd of wereldbekerduel in het driebanden leiden. Dat past niet bij een sport die steeds pro fessioneler wordt, fulmineert de arbiter uit Wissenkerke. Al lang ergert Leo Blok zich aan de gang van zaken in de arbiters wereld, Diverse keren sprak hij bestuurders en belanghebben den erover aan, De gewestelijke arbiters commissie werd meer maals benaderd. Met sectiebestuurders (o.a. Ad Kooien) sprak hij hierover regel matig. „Vaak kreeg ik gelijk", zegt een zichtbaar verstoorde Wissenkerkenaar. „Maar nooit volgde actie om iets te verbete ren." De druppel die de emmer deed overlopen was de berichtgeving in de PZC over de arbitrale dwa lingen in de playoff-wedstrijd tussen Delta/Ockenburgh en Twentevisie om het kampioen schap van Nederland, vorige week in Goes. Onverkwikkelij ke anti-reclame noemt Blok de gang van zaken. Hij voegde het krantenartikel toe als bijlage van zijn boze schrijven naar de bond. Zijn grootste grief is wel het to taal gebrek aan beleid waar het de aanstelling van arbiters in het driebanden betreft. „Of het nu gaat om de eredivisie of de onderliggende klassen. Het is ge baseerd op willekeur. Niet op kwaliteit. In de klassieke spel- soorten (libre, kader en bandsto ten) moet je aan vele eisen vol doen. In het driebanden kan el ke toevallige passant zo op top niveau aan de tafel gaan staan." „Er is gewoon geen beleid" al dus Leo Blok. Blok put in zijn schrijven niet uit eigen ervaring. „Ik wil geen mensen uit eigen kring in diskre diet brengen, maar wil wel dat er nu eindelijk eens iets gedaan wordt aan het falend beleid. Uit wassen zoals onlangs in Goes, moeten worden voorkomen. In elke sport wordt op het hoogste niveau arbitrage vanuit de over koepelende organisatie gere geld. In de driebandenwereld niet." Leo Blok was niet alleen als dis trictsarbiter of gewestelijk arbi ter actief maar heeft ook zeven jaar ervaring in ere-, eerste en derde divisie driebanden achter de rug. Dus hij weet waarover hij praat. Eerder al kwam Blok in het ge weer tegen de leeftijdsgrens in de wereld van de arbitrage. Die actie werd hem niet overal in dank afgenomen. Blok is niet uit op een aai over zijn ból, maar op verbeteringen daar waar die in zijn ogen broodnór dig zijn. donderdag Biljarten Driebandentoernooi Walk Inn. Der de ronde. Locatie: Bar Walk Inn, 's-Hee- renhoek. Aanvang: 19.00 uur. Driebandentoernooi de Goede Ver wachting. Finales- Locatie café/pension de Goede Verwachting, Le wedorp. Aanvang: 19.00 uur. Voetbal Vriendschappelijk. SKNWK-RCS, SSV'65-FC Dauwendaele. Aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41