Verkeerssituatie wekt wrevel PZC P Westkappelaar wint scriptieprijs Containerschip botst tegen Vlakebrug GroenLinks Veere naar Raad van Stal over aanleg N57 Aanpassingen op Hoge en Lage Zoom hebben niet gewenste resultaat donderdag 19 mei 2005 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe ver keerssituatie op de Hoge en La ge Zoom tussen Renesse en Burgh-Haamstede roept veel weerstand op. Volgens verkeers- ambtenaar T. van de Ketterij is het echter niet de bedoeling alle getroffen maatregelen direct maar weer terug te draaien. Volgens hem is het vooral een kwestie van gewenning. De ge meente wil dan ook eerst deze zomer maar eens aanzien hoe de situatie zich verder ontwikkelt, voordat tot drastische maatrege- len wordt besloten. De nieuwe verkeerssituatie in dlit gebied is een gevolg van de aanleg van de Recreactieverdeel- weg en de afsluiting van de Vroonweg. De oorspronkelijk doelstelling is het bereiken van een betere verkeerscirculatie. Het gebruik van de Hoge Zoom door doorgaand verkeer wordt daartoe ontmoedigd. Dat ge- beurt met het aanbrengen van ■zogeheten knippen, waardoor het verkeer een omweg moet ma ken via Pauwlijntjesweg en Arm- hoekseweg. Aanvankelijk is daarmee echter niet het beoogde resultaat be reikt dat veel meer automobilis ten gebruik gaan maken van de 1 Recreatieverdeelweg. Inspre kers tijdens de vergadering van de Gebiedscommissie Schou wen-West schetsten een beeld van fietsers die van de weg wor den gedrukt, opstoppingen door een toevloed aan recreatiever- keer en auto's die wegzakken in blubberige bermen. „We hebben inmiddels wel wat acute maatregelen getroffen. De bermen van de Armhoekseweg zijn verhard en verder hebben we maar weer wat extra borden geplaatst om aan te geven dat het geen doorgaande route meer is", zegt Van de Ketterij. Verder wil de gemeente volgens hem niet gaan. Hij benadrukt dat de mensen er toch aan zullen moe ten wennen dat beter de Recrea tieverdeelweg kan worden ge bruikt als snellere route tussen Renesse en Burgh-Haamstede. De klachten over chaos bij het nieuwe bedrijventerrein aan de Kooijmansweg behoren, volgens Van de Ketterij, inmiddels tot het verleden nu de aanleg van de parkeerruimte daar gereed is. Volgens secretaris E. van dei- Meer van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft het Water schap Zeeuwse Eilanden beslo ten begin juni ook de knip in de Omloopsweg bij Burgh-Haam stede te plaatsen. De DLG heeft onder recreatiebedrijven in het duinzoomgebied een kaart ver spreid met betrekking tot de ver anderde verkeerssituatie. Deze kaart is bedoeld om bij de bedrij ven op te hangen zodat ook de toeristen geïnformeerd worden. In een overzicht van de stand van zaken bij de verschillende projecten in Schouwen-West geeft de DLG aan dat voor de aanleg van de tweede fase Re creatieverdeelweg gesprekken worden gevoerd met eigenaren/gebruikers van de gronden onder het wegtracé. De resultaten van dat overleg wor den besproken in de werkgroep kavelruil. Inmiddels is al duide lijk dat er veel vragen zijn voor extra ruimte ter compensatie. De Gebiedscommissie Schou wen-West houdt donderdag 26 mei weer een openbare vergade ring in het dorpshuis Seroosker- ke, aanvang 13.00 uur. HANSWEERT - Hel containerschip Nulli Cedo is giste ren rond drie uur 's middags tegen de Vlakebrug geva ren. Het motorvrachtschip was te hoog geladen, waar door de bovenste rij containers tegen de onderkant van de brug botste. Vier lege containers kwamen in het water terecht, de rest van de lading gleed mee naar achteren. Het schip heeft veel averij opgelopen: door de botsing zijn er con tainers tegen de stuurhut aangeschoven. De brug is licht beschadigd door de aanvaring. Het ongeluk zorgde voor enig oponthoud van het scheep vaartverkeer. Schepen die gebruik moesten maken van de klapbrug lagen even stil, het overige verkeer moest langzaam passeren. Een bok van bergingsbedrijf Polder man uit Hansweert heeft de containers uit het water ge haald. Het Nederlandse schip (van 105 meter lengte) was op weg van Gent naar Weurt in Duitsland. foto Willem Mieras door Maurits Sep DOMBURG - GroenLinks Veere probeert via de Raad van State de aanleg van de N57 en de rondweg Seroosker- ke-Noord legen te houden. Wat de fractie in de politieke arena niet lukte, tracht de partij via de rechter alsnog te bereiken. De procedure bij de Raad van State is nadrukkelijk aange spannen door de partij, niet door de fractie. GroenLinks vormt in de gemeenteraad Veere een combinatie met de PvdA. Als fractie hebben zij altijd tegen de aanleg van de N57, inclusief de rondweg, ge stemd. Die politieke strijd is echter verloren. De fractie heeft zich bij die nederlaag neergelegd. De partij Groen Links echter niet. Daarom is zij naar de hoogste rechter van het land gestapt. Naast de bezwaren tegen aantasting van het landschap en de aan zuigende werking op vracht verkeer tussen Rotterdam en de Zeeuwse havens, wijst de partij vooral op de gevolgen voor de volksgezondheid (luchtkwaliteit in verband met fijn stof door uitlaatgas sen) en voor beschermde dier soorten (zeker de rugstreep- pad en mogelijk de zandhage- dis). Blootleggen „Die laatste twee punten zijn voor ons belangrijk. Wij wil len blootleggen dat ten aan zien van de volksgezondheid en de natuurwaarden steken zijn gevallen, dat de N57 daar aan te veel schade berokkent en dat daaraan onvoldoende aandacht is besteed", ver klaart T. Polderman van GroenLinks Veere. Het doel van de procedure is niet om die tekortkomingen hersteld te krijgen, beaamt Polder man. Het gaat GroenLinks er om daar juist gebruik van te AXI maken zodat de N57 e., maal niet komt. Datv^ tiek ook het standpunt» gemeenteraadsfractie PvdA/GroenLinks heè' verzet tegen de komst nieuwe Dammenroutes het pleit verloren. De heeft zich daarbij neer^ zegt D. Holtkampvanfe ciaal-democratische snuü van de fractie. Zoweljl tie als de partij hebben b litieke verlies genomen.1 Hoewel dat ook geldt het GroenLinks-sma!d« dat wel blij met de gerecbé ke procedure, zegt P. Log j^i se. „Als fractie kunneji niks meer. We hebben stemd en verloren en; lede ogen aan hoe het n Jjoe gaat. Juist daarom is kaj ons wel prettig dat de; naar de Raad van States Het voelt als een steunT^de rug." De actie van Grce- to als partij heeft binns L PvdA/ GL-fractie niet' nigheid geleid. „Er 2* eenmaal bezwaarproeis (Is mogelijk en als die d« p, gesteund worden, is daan oe mis mee", vindt Louwent Holtkamp bevestigt dat. dat voelen als PvdA niet. dea gev< behoefte als Groe| ixe Niet als fractie en nietabj tij. Maar wij kunnen nis genhouden dat Groent dit doet. Dat willen mj|« niet. Wij wilden de zaakj tiek winnen. Dat is niet lukt en daarmee is hett ons over. Het was vans nx begin voor ons duidehs en GroenLinks wel naar de: ter zou stappen. Dat is ons geen probleem. We] at ben daar geen discussie art gehad." De Raad vanStaS est handelt dinsdag de pros [e: die is aangespannen tegü len Middelburgse deel vat nieuwe N57. Wanneer de cedure tegen het Veersei inclusief het beroep GroenLinks, wordt bel ol. deld, is nog niet bekend. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Jacco van Maldegem uit Westkapelle heeft de nationale Scriptieprijs van De Journalist 2004 gewonnen. Hij moet die prijs delen met Jan Lepeltak, student aan de univer siteit van Amsterdam. De 22-ja- rige Van Maldegem ontving de prijs gisteren tijdens de Media- dag in Amsterdam. Hij be schreef het verschijnsel van een regionaal katern bij een lande lijk dagblad. „Ik was gewoon op het juiste moment op de juiste plek", zegt hij. Die bescheidenheid siert hem, maar snijdt volgens de jury geen hout. Deze toetste de inzendin gen op originaliteit van het on derwerp, maatschappelijke en journalistieke relevantie, onder zoek, schrijfstijl en leesbaar- - heid. Van Maldegem: „Ik denk dat ik gewonnen heb omdat het een origineel onderwerp is. Kranten hebben last van dalen de oplagen en proberen van al les uit om abonnees te houden of nieuwe aan te trekken. Lande lijke dagbladen doen dat onder andere door regionale katernen in huh krant op te nemen.'" Blij verrast was hij wel toen hij hoor de dat hij de scriptieprijs had ge wonnen. Dat heeft, voorzover be kend, nog geen andere Walche- naar gepresteerd. „Er komt veel goeds uit Westkapelle", zegt hij en lacht. „Zouden er echt men sen zijn, die denken dat er in Westkapelle alleen maar wer kers wonen?" Van Maldegem liep voor zijn studie Journalis tiek aan de Fontys Hogeschool in Tilburg stage bij cle redactie Utrecht van de Volkskrant. De Volkskrant wilde met een extra regionaal katern de provincie Utrecht één keer in de week voorzien. Het doel was om een Volkskrant met toegevoegde waarde voor de Utrechters te creëren. „Het was een katern met veel achtergrondverhalen, reportages, een agenda en een nieuwsoverzicht", zegt hij. De proef van de Volkskrant is geflopt, toen Van Maldegem al geen stagiair meer was. Hij sig naleerde in zijn bekroonde eind scriptie voor de opleiding jour nalistiek dat de Volkskrant zich met het regionale katern net als het moederblad richt op lezers die meestal hoog opgeleid zijn. De krant hoopte met het extraa tje een nieuwe lezersgroep aan te boren: de lezers die nu nog an dere landelijke kranten lezen. In tegenstelling tot het regiokatem Twente Vandaag, waarmee De Telegraaf sinds enige tijd de markt wil veroveren. Dat redac tieteam jaagt meer achter nieuws aan en vist in de vijver van de regionale krant. De ver antwoordelijken van de landelij ke dagbladen verwachten dat een regionaal katern een middel kan zijn om de dalende trend van de oplagecijfers te doorbre ken. „Nadelig voor De Volks krant-Utrecht was dat het regio nale katern slechts één keer per week verscheen. Op die manier krijgen lezers geen binding met de regio", verklaart Van Malde gem. „Het is volgens mij ook be ter om minder beschouwende ar tikelen over de regio te schrij ven dan de Volkskrant deed." Probleem De Telegraaf heeft met Twente Vandaag ook het probleem dat lezers van de regionale kranten, De Twentse Courant Tubantia, erg gehecht zijn aan hun krant. „Die band tussen lezer en krant Student journalistiek Jacco van Maldegem uit Westkapelle nam de regionale katernen van dagbladen onder de loep. foto Lex de Meester moet niet onderschat worden", vindt Van Maldegem. „Ik ben opgegroeid met de PZC en daar in wil ik het nieuws uit mijn buurt lezen. Het is een vertrouw de krant." Vuurtoren In het weekeinde komt hij stee vast terug naar Westkapelle. Ook nu hij eerstejaars economie student aan de universiteit van Tilburg is. „Als ik de vuurtoren zie, ben ik thuis. Ik lees mijn krant om te weten of het nog steeds goed gaat met Westkapel le en omgeving. Vorige weekein de las ik, echt tot ontzetting, dat er aan gedacht wordt om de paalhoofden bij Westkapelle te vervangen door betonnen con structies. Dat mag niet gebeu ren. Die zijn al eeuwenlang van hout en daar moet je afblijven. Berichtgeving over deze zaken is van wezenlijk belang, denk ik, voor een regionale krant." Een van zijn conclusies is dat van een regionaal katern geen wonderen kunnen worden ver wacht. „Het is een middel tegen het ver lies aan abonnees. Maar dan moet het wel goed gebeuren, met een forse redactie, en dage lijks verschijnen. De journalis ten moeten uit de regio komen, of zich snel in willen leven in de regio om de sentimenten van de lezers goed in te schatten." Van Maldegem kreeg 500 euro voor zijn scriptieprijs. In ruil daar voor moet hij wel een artikel over zijn scriptie schrijven voor De Journalist, het vaktijdschrift over journalistiek. Hij mist al enige tijd de regelmatige oefe ning om te schrijven. Hij schrijft als hij er tijd voor heeft voor De Faam, een huis- aan-huisblad. „Ik wil wel een beetje in vorm blijven. Ik ben bij de Faam blijven hangen, na een stage." En of hij denkt dat hij door de prijs straks ergens werk krijgt in de journalistiek? „Dat ligt toch een beetje aan de veer kracht van de kranten. Ik denk dat kranten alles op alles moe ten zetten om hun lezers te be houden, dan blijft ook de werk gelegenheid op niveau." Hij zegt dat hij niet erg ambitieus is. „Ik bedoel daarmee dat er meer is dan werken. Ik denk dat er bij voorbeeld weinig mooiers te be denken is dan elke dag op nieuws jagen en daarover schrij ven. En dat wil ik dan het liefst in Zeeland doen. Dat klinkt saai, maar gewoon huisje, boom pje, beestje op Walcheren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40