pic: foeristisch Zeeland schiet tekort Mens bracht Westerschelde schade toe Een barst in de Bol van Borssele Grensscholen wijzen Kamer nogmaals op leegloop naar België 15 Mernemers vellen hard oordeel over toekomst lerenverbond TO stapt uit *J '0 Nederland Vrijspraak van mishandeling Fietsster gewond bij aanrijding Dwangsom voor Eastman Walcherse scholen voetbal winnaars Star Wars beurs bij nader inzien donderdag 19 mei 2005 -jkToeristisch Zeeland is |mel,, bij de tijd. Ondernc- «Meden niet meer aan wat js„n willen hebben, ze zijn gastvrij genoeg, de provin- ,,,r| geen toeristisch beleid R je promotie van Zeeland va- olieland schiet schromelijk te- L slechts enkele van de ve- onclusies die ondernemers ren trokken tijdens een sym- n ui theater de Mythe in „Het Bureau Toerisme Zee- *|BTZ) hield het symposium ■aanleiding van de dalende jta'en toeristen die Zeeland Jfien Vorig jaar trok de pro- |[en procent minder toe- De daling zet dit jaar ho blijkt uit de eerste cij- ntn i„,l o— of bijvoorbeeld heiligheid. „Helaas heb- dercl (inclusief vertegenwoordi gers van gemeenten,. Kamer van Koophandel en Provinciale Sta ten). De ondernemers die er wa ren stelden vast dat het grootste deel van 'hun collega's' verstek liet gaan omdat het hun niets in teresseert. Ze concludeerden dat dat hét probleem is van 'toeristisch Zee land': ondernemers zijn hope loos verdeeld en trekken niet met elkaar op. Daardoor komen gezamenlijke plannen niet van de grond. Over de oorzaken van de teruglo pende aantallen toeristen noem den ondernemers nog wel argu menten zoals: de zwakke econo mie, de goedkope Amerikaanse dollar (en dus goedkope vliegrei zen) en het weer. Maar tijdens workshops staken ondernemers ook de hand in eigen boezem. Tussen de regels door klonk het besef dat concurreren met vlieg reizen op zonnig Turkije geen zin heeft. Zeeland is geen pro vincie meer waar de massatoe rist lang vakantie zal vieren, klonk het. Ze komen nog wel voor een weekend, een midweek of een week. Hotels en campings die toeristen verplichten mini maal twee nachten te boeken, snijden zichzelf in de vingers. De gastvrijheid kan een stuk be ter, vatte Korteweg Maris een van de vele conclusies uit de workshops samen. Een houding van 'de toerist zoekt het zelf ver der maar uit' kan niet meer. Zeeland vakantieland moet zich beter profileren, juist ook op in ternet. Korteweg Maris liet zien dat 34 procent van de Nederlan ders vorig jaar hun vakantie via de digitale snelweg boekten (in 1999 was dat nog 1 procent). On dernemers stelden dat er nog geen goede website is waarop Zeeland vakantieland zich pre senteert en dat de provincie geen visie heeft op het toerisme in Zeeland. De aanwezige onder nemers waren het over een ding roerend eens: er moet iets gebeu ren. Maar wie het initiatief neemt was aan het eind van het symposium niet duidelijk. m jstjsch Zeeland heeft een itureel probleem, conclu de D, Korteweg Maris van BTZ. „De tijd dat toeristen ote drommen vanzelfspre- naar Zeeland komen is de- ef voorbij." De massatoe- i kiest voor zon, zee en boekt via internet een bpe vliegreis naar Turkije, et symposium bleek dat het de vraag is of Zeeland die sten ooit nog voor zich zal binnen. Het BTZ acht de 1 jjèin. k eweg Maris schetste een jyj al ontwikkelingen. Ze liet ®at Zeeland vorig jaar de bestemming van Neder- eas, dat het aantal keren lensen op vakantie gaan on- ruk staat en dat mensen tij- hun verblijf minder geld ven. De goedkope vliegrei- lep in zeer hoog tempo bandeel van binnenlandse itiesaf. roevend 'l Bureau Toerisme Zeeland op het symposium eens ndernemers zelf horen hoe gen de ontwikkelingen aan- De groep ondernemers wam opdagen was naar ver ing bedroevend laag. Er wa- r slechts een stuk of hon- tak 1 Ben Jansen J-De Zuidelijke Land- en liouworganisatie (ZLTO) at de landelijke federatie Nederland. Reden: onvrede p|v de manier waarop LTO de lagen van boeren en tuin- liehartigt. Volgens P. de 'er, voorzitter van de ZLTO «land, gaan Zeeuwse boe- 'alshet goed is' - niets van stap merken. MO heeft ge onstateerd 30Nederland de laatste ja- le verschillende sectoren in röj ad- en tuinbouw afzonder- kadert. De boeren- en '.reorganisatie voor Zee l-Brabant en Zuid- Wand vindt dat de belan- yan bijvoorbeeld de akker de melkveehouderij, de telt en de glastuinbouw in moeten worden be- {Bovendien hecht de ZLTO ïg met de ag- idustrie en afzetorganisa- Bij LTO Nederland leeft de te veel minder om aanslui- lezoeken bij partijen in de •Nederland is de afgelopen opgetreden als spreekbuis b !e'an(ben tuinbouw op lan- uii: ^veau en als onderhande ')artner met de rijksover- envakorganisaties, dis ket uittreden kan de isl0 dch niet langer door de 0 blaten vertegenwoordi ger veronderstelt dat de daardoor in elk geval !°P'g zelf acte de presence moeten geven. Hij heeft er P °P c^at °P korte ter- jlftl reuwe samenwerkingsver- 0 kunnen worden ge- jifi! met, andere regionale - I® tuinbouworganisaties, kLTO Noord en LLTB. ®ten voorzitter A. Vermeer Ji ^TO beschreef de situa- ess ,1 ue landelijke organisatie Actievoerders van Greenpeace klauteren over het hek bij de kerncentrale in Borsele; enkele bewakers kijken machteloos toe. foto Ruben Oreel door Ben Jansen BORSSELE - Ga terug, roepen de mannen van de bewakings dienst van EPZ. Wegwezen! Hun honden blaffen aansporin gen met dezelfde strekking. Maar de gele vloed van Green peace is niet te stuiten. Vijfen twintig als vaatjes radioactief afval uitgedoste actievoerders klimmen met een precies op maat gemaakte brede ladder vanuit een vrachtwagen over het hek. Ook twee andere hek ken zijn een makkelijk te ne men barrière. De morgenstem ming bij de kerncentrale Bors sele is aan diggelen. Met, de actie wil Greenpeace duidelijk maken dat kerncen trales slecht te beveiligen zijn tegen personen en groeperin gen met werkelijk kwade be doelingen. De nucleairestroom- fabriek van Borssele heeft al eerder te maken gehad met in dringers. In 1976 stelde het Va- ra-programma Achter het Nieuws de povere beveiliging van de kerncentrale aan de kaak. Daarop werden hekken verdubbeld, bewakingscame ra's geplaatst en honden aange schaft. In januari 2001 beklom men actievoerders de bol van de centrale. „Dat kan en mag niet meer gebeuren", baste di recteur Jos Bongers bij die gele genheid, Een half jaar later moest hij constateren dat Greenpeace hem weer te slim was af geweest. Weer stonden actievoerders te zegepralen op zijn bol. Na de terreuraanslagen in de Verenigde Staten op 11 septem ber 2001 is de wereld veran derd. Terroristische geweldda den lijken een reële bedreiging te zijn geworden. In Nederland worden bij iemand die ervan wordt verdacht tot een terreur netwerk te behoren, plattegron den aangetroffen van de kern centrale Borsele. Het anders zo gastvrije EPZ moet in verband daarmee besluiten niet langer bezoekers in de centrale te ont vangen. Wanhopige poging In het licht van de mogelijk heid dat terroristen het op de Borsselse kerncentrale hebben voorzien, doet het gemak waar mee Greenpeace het terrein van EPZ woensdagmorgen kort voor zes uur binnendringt enigsziris onthutsend aan. Na tuurlijk moet EPZ-woordvoer- ster Monique Linger worden ge loofd wanneer ze verzekert dat het bedrijf na het opmerken van de inval meer maatregelen treft dan de wanhopige poging van de drie bewakers met hun honden de actievoerders van het terrein te sturen. Nee, ze kan er om veiligheidsredenen niet over uitweiden, maar de toegang tot installaties die es sentieel zijn voor het functione ren van de centrale is snel en doeltreffend afgegrendeld. „Kan wel zijn", werpt Maartje van Boekei van Greenpeace te gen, „maar als we terroristen zouden zijn geweest en spring stof hadden meegenomen, had den we toch mooi een hoop el lende kunnen veroorzaken." Dat realiseert burgemeester Jaap Gelok van Borsele zich ook. Hij heeft de indruk dat de veiligheidsmaatregelen van EPZ volgens het draaiboek heb ben gewerkt, maar hij wil bij een evaluatie van de kerncen tralebeheerder ook wel horen wat die in petto heeft wanneer de indringers geen koddige, wandelende afvalvaatjes of zwaartekracht tartende bolbe- klimmers zijn. Punt Met de bezetting van het dak van de portiersloge en het schil deren van een barst in de bol heeft Greenpeace haar punt ge maakt. Actieleider Jacob Nam- minga overlegt telefonisch met Gelok over de afbouw van de manifestatie. Ze komen over een dat de vaatjes vrijelijk mo gen vertrekken. De bolbeklimmers zullen wel voor de rechter moeten verschijnen omdat ze het eigendom van EPZ hebben be klad. Tot ergernis van Namminga worden de eerste vier actievoer ders die het terrein willen verla ten toch aangehouden en in een arrestantenwagen afgevoerd. Hij eist dat die eerst worden te ruggebracht voordat de ande ren het terrein verlaten. Halverwege de middag is het zo ver. De vrolijke vaatjes wui ven nog één keer vriendelijk naar de werknemers van EPZ die weer aan de slag kunnen gaan en de rust keert weer. Alleen de Bol van Borssele ver toont nog een bedenkelijke barst. '-JC aiis ffei'kbaar'.Het standpunt ;i tetZLTOis dat het onmoge- 0 een strikte scheiding aan n ,r'n£en tussen enerzijds de tuinbouw en ander- )edselverwerkende in- supermarkten en winke- als het gaat om economi- rnh n0eten vaststellen dat biiLT0 Ne- rff e reaLsatie van onze vi- meer in de aldus Vermeer. weg De Westerschelde is een dyna misch systeem dat uit zichzelf steeds verandert. Beweringen over achteruitgang en natuur- schade zijn flauwekul. In de dis cussie over de toekomst van het Scheldebekken duikt deze me ning voortdurend op als argu ment oi7i aanleg van 600 hectare nieuwe getijdenatuur te bestrij den. Het klinkt logisch, maar klopt deze zienswijze ivel? door Rinus Antonisse GOES - De Westerschelde is het enige overgebleven echte estua rium - het gebied waar rivier en zee elkaar ontmoeten - van Ne derland. Door de bijzondere waarden valt de rivier onder de Euopese Vogel- en Habitatricht lijnen. Als Nederland dat zelf niet had besloten, was de Europese Com missie wel met een aanwijzing gekomen, zei minister Veerman (Natuur) onlangs nog in Temeu- zen. Op het belang van de Wes terschelde als natuurgebied valt weinig af te dingen. Tegenwoordig heeft de rivier een oppervlakte van circa 30.000 hectare buitendijks land en water. Er liggen een hoofd geul en meerdere nevengeulen. Tussen deze geulen en in de bin- nenbochten liggen deels droog vallende zandplaten. Tussen de geulen en de zeewering bevin den zich ondiep water, slikken en schorren. Gebieden die zowel in Europa als wereldwijd zeld zaam geworden zijn. Het verdronken land van Saef- tinge is het grootste brakwater schor van noordwest-Europa. De Hooge Platen zijn belangrijk broedgebied voor kustvogels. Daarnaast zijn het Pauli- naschor, Zuidgors, Schor van Waarde, het Zwin en de Ver dronken Zwarte Polder waarde volle natuurgebieden (Waarde is ook archeologisch monument, wegens het verdronken dorp Val- kenisse). Zijn de veranderingen in de Wes terschelde nu een gevolg van het dynamisch systeem of van men selijk handelen? Het antwoord ligt opgeslagen in de historie. Die wijst uit dat de natuur - en dan vooral de zee met stormvloe den - door de eeuwen heen een stempel drukt op de vormgeving van de rivier. Maar het is de mens die de Westerschelde in een steeds nauwer keurslijf perst. De voorlopig laatste bedi j king vond nog in 1976 plaats (Mosselbanken). Stormvloeden De Westerschelde ontstond rond het begin van de jaartel ling als Honte, een zijtak van de Schelde, die toen uitmondde waar nu de Oosterscheldemon- ding ligt. Stormvloeden in de 13e eeuw zorgden voor een door braak van de Honte richting zee. In die tijd kreeg de Wester schelde in grote lijnen haar hui dige loop. Van de 16e tot de 19e eeuw was er een vrij stabiele toe stand. Er waren nieuwe inpol deringen, maar er moest ook land worden prijs gegeven. In het oostelijk deel ging het mees te land verloren (Saeftinge), niet alleen door stormvloeden, maar ook door militaire inundaties. Een deel werd later heroverd, met in 1907 de laatste bedij king, die van de Hertogin Hedwigepolder. De landhonger was niet te stil len. In de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw werden de grote Braakman (ontstaan in 1375), het Zuid-Sloe en de Ka- loot ingepolderd. Voor land bouw en industrie. Naast lan- daanwinst speelde ook verkor ting van de zeewering, net als met het deltaplan, een rol. Om tegemoet te komen aan de eis van de Antwerpse haven om al maar grotere schepen te kunnen ontvangen, begonnen de verdie pingen. De eerste, in de jaren zeventig, was ingrijpend. Echter, van na tuurcompensatie had niemand gehoord. De tweede, in de jaren negentig, was minder vérstrek kend, maar er trad wel schade op aan de natuur. Het natuur lijk systeem raakte in de knel. Aigesproken werd te compense ren. Dat is deels gebeurd, echter niet met dezelfde soort, name lijk getijgebonden, natuur. Al leen een projectje in de polder Perkpolder kan, als het door gaat, zo'n 40 hectare nieuwe ge- tijnatuur opleveren. De feiten wijzen uit dat vooral menselijk ingrijpen de afgelo pen periode voor achteruitgang van de natuurwaarden heeft ge zorgd. Minister Veerman denkt dat met 600 hectare land te kun nen verzachten. Hij staat niet te trappelen, maar weet de hete adem van de Europese Commis sie in zijn nek. Want in Brussel bestaat over de teloorgang geen twijfel, evenmin over het feit dat compensatie noodzaak is. pagina 17: beslotenheid bij Scheldeschets MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Breskens vrijgesproken van zware mishandeling. De man had de vrijspraak te danken aan tegenstrijdige verklaringen van getuigen. De verdachte zou op 22 februari vorig jaar in zijn woonplaats tijdens een incident bij een frietkar eeti jongere plaatsgenoot tegen de grond hebben geslagen Vast stond dat het slachtoffer door de actie een gebroken kaak opliep. De Bressiaander had die nacht enkele jonge ren aangesproken op hun gedrag toen die moedwillig, soep morsten. Er ontstond een woordenwisseling met een - van hen. Volgens een getuige had de verdachte klappen uitgedeeld. De medewerkster van de frituur verldaarde dat de verdachte door een van de jongens werd bespron gen. Officier van justitie R. Rammeloo eiste veertig uur werkstraf, maar vanwege de tegenstrijdige verklaringen kwam de rechter tot vrijspraak. VLISSINGEN - Een 63-jarige fietsster uit Vlissingen is gistermiddag gewondgeraakt bij een aanrijding op de Parklaan in haar woonplaats. Een 28-jarige automobilis te uit Vlissingen dacht dat zij nog even snel voor de fiets- ster kon oversteken. Het slachtoffer reed echter op een snorfiets en ging dus iets sneller dan verwacht. Daarop, volgde een botsing. De fietsster is met lichte verwondin gen overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De provincie heeft het chemiebedrijf Eastman Chemical in Middelburg een dwangsom opge- legd. Het bedrijf moet 10.000 euro per overtreding per dag betalen, met een maximum van 240.000 euro, als het na 1 september nog steeds te veel stikstofoxide uitstoof. Stikstofoxide kan schadelijk zijn voor de volksgezond-" heid. Eastman had voor 1 maart maatregelen genomen moeten hebben om de uitstoot van stikstofoxide binnen"' de wettelijke grenzen te brengen. Dat was zo afgesproken met de provincie. Het bedrijf liet eind januari weten dat. nieuwe branders geïnstalleerd zouden worden. Dat bleek: echter ingewikkelder te zijn en dus langer te duren dan ge- dacht. Eind mei zullen de voorbereidingen klaar zijn, zo dat de nieuwe branders in juni geplaatst kunnen worden.. In overleg met de provincie is besloten dat het bedrijf nog een paar maanden extra de tijd krijgt om aan de eisen te voldoen. De nieuwe deadline is gesteld op 1 september. NIEUWDORP - De schoolvoetbaltoernooien die gisteren zijn gespeeld in Nieuwdorp, Kloetinge en Heinkenszand zijn allemaal gewonnen door teams van Walcheren. De Theo Thijssenschool uit Vlissingen schreef de regiofinale jongens-elftallen in Nieuwdorp op zijn naam door van dè Louise de Colignyschool uit Vlissingen te winnen. In de re giofinale meisjes-zeventallen in Kloetinge zegevierde Het Baken uit Arnemuiden over de Cederhof uit Middelburg. De Willibrordus-school uit Zoutelande won in Heinkens zand de regiofinale jongens-zeventallen van Het Vlot uit Vlissingen. Het elftal van de Theo Thijssenschool mag op 4 juni in Sprang-Capelle meedoen aan de districtsfinale,. evenals het meisjesteam van Het Baken uit Arnemuiden. Voor de jongens-zeventallen is geen vervolgtoernooi. c.I-- d~-,Europese samenwerking wordt bekeken. Wij zouden graag zien dat Zeeuws-Vlaanderen een proeftuin wordt om te kijken hoe we de ongelijkheid in grens gebieden kunnen opheffen." Volgens Bos zijn parallellen te trekken met de zorg. „Het gaat om de vraag hoe je je eigen voor zieningenniveau op peil kunt houden en niet in een onomkeer baar proces van afkalving te rechtkomt." Roefs gaf na afloop van haar overleg aan, weinig te zien in een subsidie die de Zeeuws- Vlaamse basisscholen in staat stelt te concurreren met die in België. Ze wil twee weken de tijd nemen om te overleggen met haar collega's van de vasté Kamercommissie. Dat zou kun nen resulteren in schriftelijk^ vragen over de grensproblema- tiek van scholen. Roefs is be- nieuwd naar de visie van Van der Hoeven. Bos is blij met de toezegging van Roefs om over twee weken weer contact te hebben. „De mis sie zou mislukt zijn als dit ge sprek geen vervolg had gekre gen. Dat krijgt het wel. Het lijkt me een goede zaak als dit pro bleem naar het niveau van de mi nister wordt getild. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Harde toezeggin gen heeft hij niet gekregen, maar toch is directeur C. Bos van het scholenverband De Li nie uit Hulst gisteren tevreden vertrokken uit de Tweede Ka mer. Voor de vaste Kamercom missie voor onderwijs had hij de gelegenheid de grensproblema- tiek in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren uit de doeken te doen. Twee maanden geleden heeft De Linie, waarin vijftien christelij ke scholen in en rond Hulst sa menwerken, een brief geschre ven aan de Tweede Kamer om aandacht te vragen voor het pro bleem dat veel ouders van de grensdorpen in Zeeuws-Vlaan deren hun kinderen net over de grens op school doen. De peuterspeelzaal en de voor- en naschoolse opvang zijn in Ne derland veel duurder dan in Bel gië. Bovendien zijn de school klassen in België kleiner en heb ben de scholen daar meer perso neel. Dat is oneerlijke concur rentie, vindt De Linie. Niet al leen wordt het voortbestaan van Nederlandse scholen daardoor bedreigd, nu al is het slecht voor de leefbaarheid van de kleine kernen. Duitsland Op initiatief van Tweede-Ka merlid L. Roefs (PvdA) mocht De Linie gisteren haar grieven voorleggen aan de Kamercom missie. „Enkele jaren geleden zijn ze hier ook geweest, toen de huidige minister van onderwijs Van der Hoeven nog voorzitter was van deze Kamercommissie. Een herhaling van zetten leek me niet zinnig, maar in de grens streek tussen Nederland en Duitsland ben ik precies het om gekeerde tegengekomen. Neder landers die naar Duitsland zijn verhuisd doen hun kinderen op school in Nederland. Ik wil de grensproblematiek in een gro ter, Europees perspectief bekij ken." Insteek Alleen al daarom zat een speci fieke toezegging voor de scholen rond Hulst er niet in, aldus Roefs. Daar had Bos ook niet op gerekend. „Het is ook onze in steek dat dit in de context van VLISSINGEN - De Star Wars beurs in de Vlissingse bioscoop Cine City heeft 11.000 euro opge leverd. Dat geld gaat naar de. Stichting Bio-Kinderrevalida- tie. Star Wars-fans brachten twee dagen door in de bioscoop, ter voorbereiding op de première van de laatste film in de serie, Revenge of the Sith. Gister avond zagen zij de film. Vooraf hadden ze in de gangen van het complex een speciale beurs ge houden. In de bijlage Uit van de PZC van woens dag 18 mei is een fout geslopen. In de podiumagenda staat vermeld dat zan ger Ronnie Snipperdag zaterdag om 21.00 uur optreedt in café Hoppit in Vlïs- singen. Het optreden vindt echter plaats op vrijdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39