Gemeente wil skatepark betalen Klaaglijk gekrijs klinkt al van ver PZC PZC Bruse musea hebben wensenlijstje CDA Veere wil dat boeren weer afval mogen verbranden 13 Fanfare krijgt bijdrage voor opslagruimte Lessen in Goes 600 voor scholieren kAZET 'eertienjarige de beste :u-de-bouler agenda Jaarmarkt op plein Borssele Veelpleger cel in voor diefstallen Onderzoek naar bedrijfsinbraak Weinig nieuwbouw in Driewegen Honderden buxussen gestolen Landgoederen worden opgedeeld Preventief onderzoek van ouderen kan beginnen donderdag 19 mei 2005 s BERKZEE - Mits de gemeente- I -d akkoord gaat, trekt de ge- ui uffiite Schouwen-Duiveland 1311,000 euro uit voor de aanleg b een skatepark in Zierikzee „lus enkele mobiele skatevoor- jeningen. Het geld wordt geput pi de reserve stads- en dorps- Uieuwing. qq£S - Weer een nieuwe loot an de feestboom die Goes 600 tel! Negen studenten van de le renopleiding pabo van de HZ Vlissingen overhandigden gis- [jen een lespakket van twee nistcn dik voor alle basisschool- eerlingcn in Groot Goes. thema is Goes, maar verdel en de lespakketten - die voor onderbouw, middenbouw en jenbouw verschillen - over al- rakken die in het basisonder- gegeven worden. De ma- legden gisteren tijdens een jeenkomst in 't Beest uit hoe it moet worden gebruikt. Alle inderen krijgen een lege map, met behulp van speciale les- i, een cd-rom, een video en web-quest, op het einde van jaar vol moet zitten met de sultaten van opdrachten en in- rmatie over Goes, jk buiten schooltijd kunnen [leerlingen met Goes 600 aan gang. Op de site www.web- $t(joes600.tk vinden ze vra- en opdrachten die via inter- jt of op een andere buiten- hoolse manier zijn op te los- p, Iedereen kan cle web-quest irengen. Advertentie) /KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33gaf3 [DDELBURG - De veertienja- e Robert Fornari heeft het kstertoernooi van Club jeu boules Middelburg gewon- Middelburgse junior was in iveld van 38 'oude rotten' on- fwist de sterkste. Hij won alle Ken partijen. itslagen Jeu de boules Middel- mg éte-a-léte-toernooi Club jeu eboules Middelburg: iSobert Fornari, 7 van de 7, 2 alvator Prior, 3 Nico Claessen Jlen Middelburg), 4 Ton de reede (Den Haag), 5 Alain Or- inio. 6 Dick Peeters (Breda), 7 rans Hoornick. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a ^AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) [Piet Kleemans Ni Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ^aagoes Tel' (0113)315500 [o*. (0113)315669 Ernail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "wwpzc.nl web@pzc.nl De gemeente krijgt al sinds 2001 geen rijksgeld meer in het kader van de wet Stads- en Dorpsvernieuwing. De gemeen telijke pot waarin het rijksgeld gestopt is, is echter nog niet leeg. Nu de gemeenteraad onlangs be sloten heeft het dorpshuis in Nieuwerkerk te verkopen, kan het voor renovatie van het dorps huis gereserveerde bedrag - 441.786 euro - weer teruggestort worden in de reservepot stads en dorsvemieuwing. Dat ge voegd bij de 75.000 euro voor stads- en dorpsvemieuwings- geld waar de gemeente nog over beschikte, maakt dat alles bij el kaar ruim een half miljoen euro in de pot stads- en dorpsvernieu wing zit. Een aardig bedrag, maar niet voldoende om aan al le verzoeken om een bijdrage te voldoen. De afgelopen maanden vroegen verschillende verenigin gen en instanties een bijdrage uit de pot voor stads- en dorps vernieuwing. Als de gemente die allemaal zou moeten honoreren, is een bedrag van 879.000 euro nodig. Dat betekent dat er keu zes gemaakt dienen te worden. Het college stelt de raad voor te kiezen voor 'voeden' van het her stelfonds picknickplaatsen (20.000 euro), de aanleg van ska- tevoorzieningen (130.000 euro) en een bijdrage in de kosten voor een opslagruimte voor in strumenten en kleding van de Oosterlandse fanfare. (37.000 eu ro). Restant Het restant van 329.946 euro wil het college investeren in de uitvoering van het plan van aan pak voor de gemeentelijke mu sea. Kiezen voor dit 'pakket' be tekent dat de gemeente een aan tal andere verzoeken af moet wijzen. Tenzij de bijdrage voor het plan van aanpak voor de ge meentelijke musea met een be drag van 32.000 euro wordt ver laagd, houdt het in dat de ge meente niet meebetaalt aan de door de dorpsraad Oosterland gewenste visvijver. Woning bouwcorporatie Zeeuwland wordt eveneens teleurgesteld. Zeeuwland heeft de gemeente gevraagd een bijdrage van 110.000 euro te verlenen in de kosten voor aanpassing van en tree en keuken van Steenzwaens- hof. Zeeuwland diende dat ver zoek in omdat men verwacht dat de welzij nsactiviteiten in Nieuwerkerk van het dorpshuis verplaatst worden naar Steen- zwaenshof. Uit de pot voor stads- en dorpsvernieuwing krijgt Zeeuwland de gevraagde bijdrage waarschijnlijk niet. Het college stelt voor het ver zoek te betrekken bij de verdere uitwerking van het gemeente lijk accommodatiebeleid. Als de raad akkoord gaat met de voorgestelde verdeling van het geld, betekent dat ook dat Zeeuwland uit de pot voor stads-en dorpsvernieuwing geen geld krijgt voor het bouwen van woningen aan De Lelie. Voor hetzelfde project vroeg Zeeuwland ook een bijdrage uit het Investeringsbudget Stedelij ke Vernieuwing (ISV). In het ka der van de verdeling van de ISV-gelden zal dit verzoek wor den afgewogen. Het voorstel met betrekking tot de besteding van de reserve Stads- en dorpsvemieuwingsgel- den staat geagendeerd voor de gemeenteraadsvergadering van donderdag 30 juni. Tijdens de excursie naar de meeuwenkolonie is veel natuurschoon te zien, zoals deze zwavelzwam. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Heel in de ver te klinkt het iewat klaaglijke gekrijs van meeuwen. Dichterbij laat een fa zant luid en duidelijk van zich horen en hebben de zangvogels het hoogste woord. De Zeepeduinen liggen er dins dagavond prachtig bij in de avondzon. Prima omstandigheden voor een excur sie naar de broedkolonie van de zilver en kleine mantelmeeuwen. Tegen zeven uur staan twintig wande laars aan de voet van de uilkijktoren. Gidsen Freek Riegman en Herman van Heffen van de natuur-en vogelwacht Schouwen-Duiveland heten ze welkom, de wandeltocht kan van sta'rt. Het eerste deel van de tocht gaat door het bos. Stilletjes loopt de groep achter Riegman aan. „Dit bos is aangeplant in de jaren dertig door de toenmalige Hei- demij of ook wel werkverschaffing ge noemd". vertelt Riegman. „Het is aange legd tegen de verstuiving en als werkge legenheidsproject." Riegman weet veel van bomen die de groep onderweg tegen komt. Hij legt uit hoe de dennenboom bloeit en wijst de verschillende boom soorten aan. „Tegenwoordig staat er veel meer loofhout. Dat is beleid van Staatsbosbeheer." De groep wordt over onbekende paadjes geleid, slechts enke le decimeters breed met links en rechts hoge struiken. Plots stuit de groep op een klein meertje. Het ziet zwart van de rietvoorns die zich gemakkelijk laten lokken met een stukje brood. „Zeker voor kinderen is dit een heel leuk ge zicht", zegt Van Heffen. Na ruim een half uur wandelen is het doel van de tocht bereikt: de meeuwenduinen. Dit natuurgebied is het hele jaar verboden gebied voor wandelaars. Prikkeldraad en een stevig slot op het hek moeten nieuwsgierigen tegenhouden. Voor de excursiegangers gaat het hek van het slot. Al in de eerste meters krijgen de wandelaars een prachtig uitzicht voor geschoteld van het duingebied tussen het bos en Nieuw-Haamstede. Eenmaal dieper in de duinen komt het doel in zicht. De broedende meeuwen. Onrustig vliegen de eerste vogels op zodra de groep dichterbij komt en dan wordt dui delijk waarom beide gidsen een wandel stok bij zich hebben. De vogels cirkelen boven de groep en om de vogels op af stand te houden worden de stokken om hoog gehouden. „Ze zullen je niet pikken met hun sna vel, maar ze scheren vlak over het hoofd om je schrik aan te jagen. Als ze met hun poten je hoofd raken heb je een flinke kras, want de nagels zijn scherp." In de Meeuwenduinen broeden onge veer 6800 paren. In vergelijking met een aantal jaren gelden is het aantal broed- paren teruggelopen. „Een landelijke ten dens", zegt Van Heffen. „Er broeden in middels veel paren op Neeltje Jans en de vogels zoeken ook steeds vaker be woonde gebieden op." In de meeuwenduinen is de kleine man telmeeuw met zijn donkere dek verre weg in de meerderheid. 70 procent van de vogels behoort tot deze soort. De ove rige dertig procent is zilvermeeuw, te herkennen aan het zilvergrijze dek. De natuur- en vogelwachters maken zich wat zorgen over de toekomst van de po pulatie in de Meeuwenduinen. Stelsel matig duikt het gerucht op dat er een of meerdere vossen gesignaleerd zijn op het eiland. „We hebben meerdere waarnememin- gen gehad van buitenstaanders, maar foto Marijke Folkertsma de boswachters hebben ze nog niet ge zien. Het is dus niet zeker of ze er zijn", zegt Van Heffen. De vos is een rover en een broedende meeuw of een meeuwen- jong is een gemakkelijke prooi. De groep excursiegangers geniet als de eerste nesten gevonden worden. De hele groep buigt zich over een klein kuiltje in de grond met drie eieren. „Het zijn best grote eieren." Een meeuwennest is niet het toonbeeld van mooie vlecht- kunst. Een kuiltje met daarin een beetje gras als het voorhanden is. De vogels la ten zich deze avond van hun beste kant zien. Blijkbaar is de groep niet al te be dreigend, want duikvluchten blijven uit. Ze cirkelen alleen wat over de hoof den en slaken ondertussen luide kreten. Voor de wandelaars is het desondanks flink uitkijken, want de nesten liggen verspreid in het gras en zijn moeilijk te herkennen. Je trapt gemakkelijk een ei kapot. Na een half uurtje kijken en foto's ma ken keert de groep weer terug het bos is. Nog even genieten van het strijklicht langs de bomen en de excursie zit er weer op. Natuur- en vogelwacht Schouwen-Dui veland organiseert tot en met 5 juli iede re dinsdagavond een excursie naar de broedkolonie. Opgave vooraf via de VW Haamstede. I STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Filmtheater FiZi, 20.00 uur. Eenakters op Herhaling. BORSSELE - Sportvereniging Borssele houdt zaterdag 28 mei van 11.00 tot 16.00 uur de jaar markt. De jaarmarkt, met onder meer een vrijmarkt voor kinderen, is op het dorpsplein. Van 11.00 tot 13.00 uur kan daar rond de kerk paard worden gereden door kin deren. Muziekkorps St. Ceacilia uit 's-Heerenhoek geeft met de Showgirls van 13.00 tot 15.00 uur optredens. In dorpshuis Vij- verzicht tonen diverse lokale kunstenaars en hobbyisten hun werken. door Ali Pankow BRUINISSE - Uitbreiding van het Visserijmuseum, een flinke opknapbeurt van de Oudheids kamer en op termijn landelijke erkenning in de vorm van een of ficiële museumregistratie. Dat zijn belangrijke punten op het wensenlijstje van de Bruse mu sea aan de vooravond van het nieuwe seizoen, dat volgende week vrijdag officieel geopend wordt. Voorzitter A. Verschoor sprak vorig jaar al over de poging on der de naam 'Brusea' landelijk te worden erkend. „Zover is het nog niet. We moeten daarvoor nog aan heel wat voorwaarden zien te voldoen. Daar is veel geld en tijd mee gemoeid. Dat duurt dus nog wel even, maar we blijven er wel naar streven", laat hij weten. Volgens Ver schoor wordt al het werk ten be hoeve van het Visserijmuseum en de Oudheidskamer door vrij willigers verricht en is de organi satie voor grote investeringen vooral afhankelijk van de ge meente. „Inmiddels hebben we een subsi dieverzoek ingediend voor het installeren van klimaatbeheer sing in de Oudheidskamer. Dat is hard nodig voor het behoud van de collectie", zegt Ver schoor. Hij schat de kosten van zo'n installatie al gauw op circa 25.000 euro. Volgens vrijwilligster R. Bodbijl zou het mooi zijn als de gemeen te daarmee over de brug komt. „We proberen de zaak nu een beetje te redden met twee vocht- afdrijvers. Dat zijn ook vrij du re apparaten en één ervan is nu defect. We wachten even met vervanging voor het geval we in derdaad een volledige installa tie voor klimaatbeheersing mo gen installeren." Ondanks de noodzakelijke op knapbeurt van de Oudheidska mer ziet Bodbijl het nieuwe sei zoen weer met plezier tegemoet. Volgens haar werpt de goede sa menwerking binnen het eilande- lijk museumplatform duidelijk zijn vruchten af. Zo kan de Oud heidskamer voor de wisselexpo sitie het komend seizoen ge bruikmaken van een fraaie col lectie kinderkleding uit de jaren rond 1900 uit het depot van het Streek- en Landbouwmseum Goemanszorg in Dreischor. Ook het naastgelegen Bruse Vis serijmuseum biedt dit jaar naast de vaste collectie weer een wis seltentoonstelling. De keus is ge vallen op een serie schilderijen van wijlen oud-Bruenaar Piet Hoek. Die expositie is samenge steld door voormalig ad junct-streekarchivaris S. den Haan. Hij is onder meer door fa milieverband betrokken geraakt bij deze amateurschilder. Piet Hoek kreeg de liefde voor het tekenen en schilderen van schepen door zijn vader Jan met de paplepel ingegeven. De zoek tocht van Den Haan in Bruinis- se en daarbuiten heeft enkele tientallen olieverfschilderijen en tekeningen van Piet Hoek en ook enkele werken van zijn va der opgeleverd. Daarmee zijn en kele verdwenen Bruinisser vis serschepen boven water geko men. Volgens de samensteller mist het werk van 'De Hoeken' de ba sis van goed kunstzinnig onder wijs, maar maken de schilde rijen en tekening vooral indruk met charmante details en geva rieerd kleurgebruik. De Haan verricht vrijdag 27 mei om 15.30 uur de seizoenopening van de Bruse musea. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 34-jarige man uit Vlissin gen voor diefstallen tot 39 dagen celstraf. De straf heeft de Vlissinger inmiddels in voorarrest uitge zeten. De verdachte bekende op 9 april in Vlissingen uit een supermarkt een kilo kipfilet te hebben weggenomen Dezelfde dag had hij twee kratten met lege (bier)flessen van een balkon gestolen. De veelpleger heeft zich eerder regelmatig schuldig ge maakt aan het stelen van lege kratten. Hij beloofde beter schap. GOES - Politie Zeeland onderzoekt een inbraak die is ge pleegd bij een bedrijf aan de Nobelweg in Goes. De kraak vond vermoedelijk plaats tegen 22.00 uur dinsdagavond. Uit het bedrijf zijn een geldbedrag en enkele tientallen sloffen sigaretten weggenomen. DRIEWEGEN - Het open karakter en de lintbebouwing moeten als belangrijkste ruimtelijke kenmerken van het Borselse dorp Driewegen gehandhaafd blijven. Dat zijn de hoofduitgangspunten van het nieuwe voorontwerp-be stemmingsplan voor Driewegen. Veel ruimte voor nieuw bouw biedt het plan niet. Aan de Coudorpseweg kan nog een aantal huizen worden gebouwd, aan de Smitsweg één en de Schoondijksedijk ook één. Van twee aannemersbe drijven en een transportbedrijf in het dorp wordt gezegd dat ze 'niet passend' zijn in de woonomgeving, maar de ge meente is niet van plan actief te werken aan uitplaatsing. Over het voorontwerp-bestemmingsplan wordt maandag een informatieavond gehouden in 't Durpsuus. HULST - Op een perceel aan de Grote Kreekweg in Hulst zijn tussen dinsdagavond 22.00 uur en gisterochtend 11.15 uur enkele honderden buxusplanten weggenomen. De plantjes zijn vermoedelijk uitgespit en de grond is hier na weer egaal gemaakt. De schade loopt in de honderden euro's. SINT-MAARTENSDIJK - In anderhalf jaar tijd is één van de vijf landgoederen in de Muijepolder in Sint-Maar tensdijk verkocht. De koper is M. Bout, een van de initia tiefnemers van het project. Toch werd gisteren de aftrap gegeven van de herinrich ting van het gebied. Om de landgoederen aantrekkelijker te maken voor kopers, worden twee van de vijf kavels op gedeeld. Het idee om landbouwgrond om te vormen tot na tuurgebied met landgoederen komt van de familie Schot uit Sint-Maartensdijk. Die kaartte het idee in 1999 aan bij de gemeente. Later sloten de families Bout en Mulder zich bij het project aan. Vanwege de slechte vooruitzichten in de landbouw en een gebrek aan opvolging, sloegen de drie families de handen ineen om van de ruim dertig hectare grond in de Muijepol der, aan de rand van natuurgebied De Pluimpot, een nieuw natuurgebied met landgoederen te maken. door Selma Osman DOMBURG - Het CDA in de ge meente Veere wil dat landbou wers weer slootmaaisel en restaf val mogen verbranden. De par tij dient hiervoor een voorstel in. De VVD en de SGP steunen het initiatief. Eind vorig jaar besloot het colle ge het verbranden in de open lucht te verbieden. Dat was een gevolg van de aanpassing van de Wet Milieubeheer. Die wet stelt dat brandbare stoffen, waarmee het vuur wordt aange stoken, de bodem verontreini gen. Alleen fruittelers kunnen als zij een heel perceel rooien (slechts eenmaal in enkele tien tallen jaren) een vergunning krij gen. Boeren moesten op zoek naar alternatieven, zoals ver snipperen. In de praktijk levert het stook- verbod grote problemen op voor de agrariërs, meent het CDA. De partij neemt het voortouw voor een nieuw ontheffingenbe leid dat het boeren mogelijk moet maken slootmaaisel, zieke planten en resten van vlas, graan en bloemzaad op het land te verbranden. Als het aan het CDA ligt, geldt zo'n ontheffing voor drie jaar. Boeren mogen daarmee, na een melding, een aantal keren per jaar stoken. Het CDA is ei-van overtuigd dat het gecontroleerd stoken in de open lucht geen grotere milieu belasting veroorzaakt dan de al ternatieve verwerkingsmetho den. Nieuwe inzichten op het ge bied van gewasbescherming plei ten volgens de partij ook voor het verbranden van afvalstof fen. Door het verbod op breed werkende gewasbescherming smiddelen is het accent komen teliggen op bedrijfshygiëne. Het verbranden is daarom een beter alternatief dan versnippe ren of afvoeren, stelt de partij. Het voorstel komt waarschijn lijk op 2 juni aan de orde in de gemeenteraad. keer voor een gezondheidsonder zoek zullen worden uitgeno digd. Aan de hand van de uit komsten zullen de ouderen een persoonlijk advies krijgen om deel te nemen aan allerlei activi- tetien zoals bijvoorbeeld een cur sus valtechniek. In de put, uit de put, voorlichting over voeding of sportieve clubjes. Mocht blijken dat er behoefte bestaat aan activiteiten die op de Bevelanden en Schou wen-Duiveland niet voorhan den zijn, dan moeten die alsnog worden opgezet. Allévo en de GGD kunnen ieder moment beginnen met de voor bereiding van het onderzoek, dat nog niet eerder gedaan is en kan dienen als proef voor ande re gebieden in Nederland. Het is Preventie Team Ouderen ge doopt en zal eerst een antwoord moeten geven op de vraag hoe de gezondheidstoestand van ouderen op dit moment is. Pas dan kan duidelijk worden of en hoe preventief onderzoek de kwaliteit van het leven voor ouderen kan beinvloeden. door Mieke van der Jaqt GOES - Het Samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterschel- de kan samen met de GGD en thuiszorgorganisatie Allévo aan de slag met een preventief gezon- heidsonderzoek onder vijfhon derd ouderen. Behalve de ge meenten Goes, Kapelle, Reimers- waal en Schouwen-Duiveland, heeft nu ook de provincie geld voor dat proefproject toegezegd. Het gezondheidsonderzoek be oogt aan de ene kant het stimule ren van de deelname van oude ren aan bestaande activiteiten die de gezondheid bevorderen Aan de andere kant willen de on derzoekers weten welk effect re gelmatig gezondheidsonderzoek kan hebben op het voorkomen van gezondheidsklachten bij ouderen. De groep van 500 ouderen wordt gerecruteerd uit de adres senbestanden van de deelnemen de gemeenten. Het gaat om oude ren tussen 60 en 75 jaar die in een periode van twee jaar, twee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37