Regio verliest kantonrechtspraak MET ALLES Circusleven is mooi, maar hard Goese disco en café opnieuw veroo Pleidooi voor veilige route scholieren Veelzijdige terreinwagen voor politie Gerechtsbestuur adviseert centralisatie in Middelburg Hansweert heeft mogelijk niet meer zoveel te wensen lm. '-V donderdag 19 mei 2005 door Katja Logtenberg GOES - De eigenaar van disco theek El Toro aan de Oude Vis markt en café Nationaal aan de Grote Markt, beide in Goes, is gisteren door het Haagse ge rechtshof in hoger beroep op nieuw veroordeeld voor geluids overlast en het schenken van al cohol aan minderjarige perso nen. De man kreeg een boete van driehonderd euro voor het open laten van de deuren met de mu ziek aan bij Nationaal en een boete van 1400 euro voor het schenken van sterke drank aan discogangers onder de achttien. A. Verhoef was in beroep ge gaan omdat hij het belachelijk vond dat de politie op 13 juli 2002 'ineens' proces-vett maakte toen de deuren r- Nationaal openstonden, Er werd Nachtmark! g&r en volgens de uitbater alle kroegen hun deure en hun muziek aan ti> zwoele zomernacht. Him ook niet eens met de ar'rj •ttf" oordeling. De horeca-., mer ging er juist prat rad uitsmijters sinds de mem.- r* geving iedere klant omee lefl titeitsbewijs vroegen. wr( werd de leeftijd van d§, gers met speciale pasjes troleerd. Controleurs zagen echten op 29 mei toch sterke cj werden verkocht aan miti fC gen. Bij een eerdere con> £C 13 september 2003 cos: den zij hetzelfde. door Ben van den Aarssen THOLEN - De schoolroute naar het nieuw te bouwen Markie- zaat college in Tholen moet veili ger worden dan nu door de ge meente wordt voorgesteld. Die eis legden twintig verontruste ouders gisteravond op het bord je van burgemeester en wethou ders tijdens een informatiebij eenkomst in zaal Meulvliet. Ook is de wijk Stadszicht bang voor rondhangende leerlingen op de speelplaatsen in de buurt, met alle overlast van dien. Loca tiedirecteur W. Dominicus van het Markiezaat college pleitte voor een bushalte dichter bij school en zo mogelijk een betere dienstregeling. De wethouders W. van Kempen en K. Heijboer hadden gisteren alle moeite om de zaal te overtui gen van hun goede bedoelingen. De gemeente moet bij de plan vorming rond het Markiezaat college ook rekening houden met ruimtelijke ontwikkelingen in de verdere toekomst, als de wijken Stadszicht II en III wor den gerealiseerd. Tegen q komen er diverse ontslc voor langzaam verkeern het schoolgebouw. Vo® moet de Zoekweg alle druk opvangen, met venj wegingen vanaf de Mol® a dijk en vanuit de 'wijk! zicht. En dat terwijl die weg :v ogen van veel ouders ra zonder gevaarlijk is. „1 ik aan de lange termijn,a kind volgend jaar docc» 1 wordt?", vroeg een vej™* moeder zich af. list K? IC ns Fietsstroken De Zoekweg wordt stó verbreed naar zeven waarbij aan weerszijden stroken komen van roodi Het bestaande trottoir doorgetrokken. Achter vliet volgt een knik, ric nieuwe school. Voor de as: gen gaan die voorziening; vergenoeg. Zij pleitten' liggende fietsstroken. Ot er op uren met veel kind: 6 de weg een verbod moe!! men voor zwaar verkeer door Marcel Modde ZIERIKZEE - De kantonrecht banken in Zierikzee en Tholen worden naar alle waarschijnlijk heid opgeheven. Het gerechtsbe stuur van het arrondissement Middelburg vindt de zittingen op de zogenoemde nevenlocaties niet meer van deze tijd en wil de inzet van de rechterlijke macht bundelen in de provinciehoofd stad. De kantonrechter komt nu nog ieder kwartaal naar Zierikzee .en Tholen voor behandeling van de kleinere civiele zaken. Het merendeel gaat over verkeers overtredingen, arbeidsgeschil len en huurproblemen. Sinds de sluiting van de gerechtsgebou wen in beide plaatsen, enkele ja ren geleden, worden de zittin gen eens in het kwartaal gehou den in het gemeentehuis in Zie rikzee en het museale stadhuis van Tholen. Daarmee is jaar-/ lijks een bedrag van enkele tien duizenden euro's gemoeid, schrijft het gerechtsbestuur in zijn advies aan de Raad voor de Rechtspraak. Volgens het be stuur is dat een onevenredige be steding van overheidsgeld, ten bate van slechts een klein aan tal Zeeuwen. Daarnaast kost het gependel vanuit Middelburg rechters, griffiers, officieren van justitie en advocaten flink wat (reis)uren. Ook bij het uit vallen van zaken gaat een hoop tijd verloren, aldus het bestuur, nu dat soort gaten op de locaties in Zierikzee en Tholen 'met doel matig kan worden ingevuld. Beveiliging Wat eveneens meespeelt, is de .beveiliging van de zittingszalen in het gemeente- en stadhuis. Die voldoet niet aan de huidige eisen, aldus het gerechtsbe stuur, en dat zou alleen met een fikse investering kunnen wor den opgelost. Bovendien staat de rechtbank aan de vooravond van de invoering van 'digitale dossiers' in strafzaken, waar de burgerzalen in Zierikzee en Tho len ook niet op zijn ingericht. Alle rechterlijke activiteiten voor Schouwen-Duiveland en Tholen op het gebied van straf-, handels-, familie- en bestuurs recht vinden al plaats in Middel burg. De kantonzaken vormen daarop tot dusver de uitzonde ring. Het gerechtsbestuur heeft berekend dat het aandeel van de kantonzaken uit Zierikzee en Tholen iets meer dan tien pro cent van het totaal bevat van de kantonsector in het arrondisse ment. „Omgerekend nog geen werk voor 0,4 kantonrechter, ter wijl in de rechtbank in Middel burg ruim dertig rechters werk zaam zijn." De afstand tussen de provincie hoofdstad en Zierikzee en Tho len speelt tegenwoordig voor de rechtspraak geen rol meer, vindt het bestuur. De vestiging van een kantonrechtbank ter plaatse was destijds ingegeven door het feit dat Tholen en Schouwen-Duiveland als eiland lastig bereikbaar waren. Onder kent wordt dat de rechtzoeken de burger bij het verdwijnen van de zittingen in de regio ver der moet reizen, maar omge keerd geldt dat nu ook voor de rechterlijke macht. En waar een burger in zijn leven doorgaans hooguit enkele malen de gang naar de kantonrechtbank zal maken, luidt het argument, doen een rechter en zijn gevolg dat veel vaker. De hoofdofficier van justitie in Middelburg en de deken van de orde van advoca ten staan achter het opheffen van de nevenzittingen, aldus het gerechtsbestuur. Binnen de sec tor kanton lopen de meningen uiteen. Met name het argument dat het recht naar de burger moet worden gebracht leeft daar sterk. De gemeentebestu ren van Schouwen-Duiveland en Tholen zijn geïnformeerd en zien het laatste beetje recht spraak binnen hun grenzen met lede ogen verdwijnen. Het advies is uitgebracht op ver zoek van de Raad voor de Recht spraak, benadrukt voorlichter S. van de Wal. Die instantie komt vervolgens met een voor stel voor de minister van justi tie. Wanneer de knoop wordt doorgehakt, is nog onbekend. door Piet Kleemans RENESSE - Hij staat hoog op de wielen en is breed en robuust. De nieuwe aanwinst van de politie - een Ford Ranger terreinauto - is een imposante verschijning. En tevens een veelzijdig voertuig, want de mountainbi kes - van de 'politie te fiets' - kunnen er ook mee vervoerd worden. De Ford - volgens de politie de eerste in zijn soort bij de Nederlandse politie - is de opvol ger van de Nissan die vijf jaar geleden zijn intrede deed. Deze is inmiddels, na ruim 275.000 kilometer, bedankt voor de bewe zen diensten. De keuze voor een pickup in plaats van een 'gewone' terreinauto is een bewuste. In de forse laadbak passen alle spullen die bij hulpverlening nodig zijn. Op de stalen klep waarmee de laadbak wordt af gedekt kunnen twee mountainbikes beves tigd worden. Dat alles bij elkaar maakt de Ranger 2.5 turbodiesel tot een veelzijdig werkpaard.Voor het gebruik als politievoer tuig is de Ranger uitgerust met geavanceer de communicatieapparatuur, een op het dak gemonteerd zoeklicht en alles wat bij hulp verlening noodzakelijk kan zijn: van pilo- nen om de weg af te zetten tot een brancard. Het vierwielaangedreven voertuig wordt, vertelt teamchef Schouwen-Duiveland Mid den D. Visser, vooral ingezet voor buiten dijks gebruik. In de praktijk zal dat door gaans het strand zijn. Voor lange ritten over asfalt zijn de speciale terreinbanden minder geschikt. De Ranger in zijn natuurlijke habitat. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf HANSWEERT - De dorpsraad van Hansweert gaat een enquête houden onder tweehonderd ge zinnen in het dorp. Het onder zoek moet in beeld brengen wel ke wensen er onder de bevol king leven. „Veel klachten horen we niet", aldus secretaris H. Eijke van de Hansweertse dorpsraad, „maar dat zegt natuurlijk niet alles. De enquête kan ons misschien hel pen om nieuwe ideeën op te doen richting de gemeente Rei- merswaal." De enquête wordt in september of oktober uitgezet. De groep deelnemers wordt geselecteerd. Eijke: „Niet dat wij bepaalde mensen willen buitensluiten, in tegendeel, maar wij hebben niet genoeg geld om iedereen mee te laten doen. Dit is al vrij kost baar, al doen we het met vrijwil ligers." De mensen zal onder meer wor den gevraagd hoe lang ze in Hansweert wonen, hoe ze het wonen er vinden, of ze verhuis plannen hebben en zo ja waar om. Er wordt gevraagd of er nieuwe woningen moeten ko men en welke. En aan welke voorzieningen behoefte bestaat. Een apart deel van de enquête is gewijd aan oudere bewoners. Eijke heeft geen idee wat er uit het onderzoek zal rollen. Hij is van mening dat Hansweert er de laatste jaren al aardig op voor uit is gegaan. Hij wijst op het nieuwe dorpshuis Kaj-Munk, de komst van een brede school en - sinds kort - de bouw van een ap partementencomplex met ruim te voor een supermarkt; het Bas tion. „En", geeft Eijke aan, „er komen ook nogal wat jonge ge zinnen naar Hansweert." Hij weet waarom. De koophuizen in Hansweert zijn aanzienlijk goed koper dan in bijvoorbeeld Goes of Kapelle. Als Eijke dan toch één wens moet noemen, is het een eigen strandje, in het schelphoekje aan de Westerschelde bij aanne mingsbedrijf Van der Straaten. Het geld ervoor is gereserveerd; 41.000 euro. Alleen, de eigena resse van de slikken waar het strandje moet komen, wil alles in één keer verkopen, terwijl er voor het strandje slechts een hal ve hectare nodig is. Eijke vindt dat jammer. „Maar", zegt hij, „al met al hebben wij als inwo ners van een kleine kern toch weinig te klagen." van onze regioredactie POORTVLIET - Het Vlaamse Circus Bavaria uit Evergem maakt een toer door de regio. Gisteren waren de artiesten na Halsteren neergestreken in Poortvliet. Een hobby kan je baan zijn, heeft directeur Bart de Vrind (63) ondervonden in zijn leven. Hij begon als verslaggever bij ge- specialiseei'de kermisbladen. De nestor van de Nederlandse ker- miswereld Toni Boltini vroeg hem als perschef en een aantal jaren later begon De Vrind zijn eigen circus. Door een zwaar au to-ongeluk kwam er een einde aan zijn droom. Eind jaren tachtig kwam de droom opnieuw in vervulling en richtte hij het huidige Circus Ba varia op. „Voor mijn kinderen, die graag in het circuswereldje wilden meedraaien. Inmiddels zijn ze bijna allemaal vertrok ken." Alleen zijn dochter reist nog mee als clown. De Vrind is de oudste artiest van het gezelschap van veertien man. Daarvan treden er negen op. De directeur staat zelf de hele voorstelling in de ring, om de acts in te leiden, als aangever bij de clowns en aan het einde van de show met een eigen paar- dennummer. „Mijn dieren kun nen voorwerpen naar mij toe brengen", licht hij een tipje van de sluier op. Het is een internationale club De voorstelling van het Vlaamse circus Bavaria in Poortvliet was gisteren niet uitverkocht. foto Peter van Trijen die deze week de gemeenten Steenbergen, Tholen en Woens- drecht aandoet. Belgen, Tje- chen, Polen en Nederlanders le veren hun bijdragen. De voer taal is Duits, maar dat is heel normaal in de circuswereld, al dus De Vrind. „Dat heeft te maken met vroe ger, toen Duitsland het circus- land bij uitstek was. Zelfs in Amerika praten circusmensen onderling Duits." Honden en duiven laten ook hun kunsten zijn tijdens de twee uur durende voorstelling. Er is een lama, maar die is op respec tabele leeftijd en geniet van zijn rust na het circusleven. De Vrind: „Toch is het beest nog he lemaal bij de tijd. We zijn dan ook iets aan het verzinnen om de lama terug in de ring te bren gen. Vooral kinderen vragen daar naar." De vijfhonderd plaatsen in de tent waren gisteravond in Poort vliet verre van uitverkocht. „Kortgeleden heeft hier een an der circus gestaan, dus dat is wel begrijpelijk", aldus De Vrind. „Bovendien staan wij niet in het centrum, zoals onze voorgan gers. Zo aan de rand van het dorp, trek je toch minder men sen." Tropenjaren De geboren Amsterdammer zit nu 42 jaar in het vak. „Het is een mooi leven, maar het zijn ook tropenjaren. Vooral fy siek is het heel zwaar. Je staat toch regelmatig je wagens uit de modder te trekken, of in een hoosbui je tent op te zetten." Het Vlaamse Circus Bavaria staat vandaag en morgen aan de Zoekweg in Tholen. :tv; n Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil (€5,1 i Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken (€3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te ger giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. S T I C H TI Hf VLUCHTELING www.vluchtelingl 1070 Sta d h o u d erslaan 2517 HZ Den Hal)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32