Extra lesuren gymnastiek Van kantklossen tot moderne werken op expositie De Stelle I PZC Vishopper kruipt in alter ego Terneuzenaar vrijgesproken van uitvoer xtc Bijeenkomst over zorgboerderijen lezers schrijven kunst Expositie Huisartsen Huisartsen II Huisartsen III Smeerpoets Perdaen ChawwalII donderdag 19 mei 2005 DEN HAAG - Een 37-jarige man uit Terneuzen is in hoger beroep door het Haagse ge rechtshof vrijgesproken van de uitvoer van 92.000 xtc-pillen en 16 kilo speed naar Engeland. De man was eerder door de recht bank in Middelburg veroor deeld tot vijf jaar celstraf. In hoger beroep bepaalde het ge rechtshof dat de betrokkenheid van de man bij de drugssmokkel onvoldoende was bewezen. Wel is de man schuldig bevonden aan het bezit van 1,2 kilo hen nep, die in een loods bij zijn woonwagen lag opgeslagen. Daarvoor kreeg hij door het ge rechtshof een gevangenisstraf van drie weken opgelegd. Dat is veel lager dan geëist. Tegen de man was in hoger beroep door de hofaanklager vijf jaar cel ge vorderd voor de drugssmokkel en het hennepbezit. De Terneuzenaar is eerder door de rechtbank veroordeeld na be lastende verklaringen van een medeverdachte en zijn vriendin, die in Engeland in de kraag wer den gegrepen terwijl ze de hard drugs in hun bezit hadden. GOES - De stichting Zorgboer derijen Zeeland houdt woens dag 25 mei een bijeenkomst met als thema 'onze zorg, buiten-ge- woon goed.' Dat gebeurt in- De Stenge in Heinkenszand vanaf 15.00 uur. Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) gaat in op de mogelijkheden van landbouw en zorg en H. van Stokrom van het landelijk steundpunt landbouw en zorg behandelt de kwaliteit van land bouw en zorg. N. de Vos (stichting Zuidwester) en A. Davidse (stichting Zorg boerderijen Zeeland) spreken en 's avonds komen ook gedepu teerde G. van Heukelom en CD A-Kamerlid S. Buijs aan het woord. Ook is er om 16.00 en 20.00 uur een informatiemarkt geopend. door Raymond de Frel BRESKENS - Hij kon wel door de grond zakken. Zijn cd'tje was al lang en breed uitge bracht, toen rapper Sven Cru- son, alias Swensee en Johnny OK, er achter kwam dat de titel van zijn nieuwe schijf eigenlijk helemaal niet op de inwoners van zijn geliefde Breskens slaat. Kaoiespuugers is niet de juiste bijnaam voor Bressiaanders. „Vechthoanen", zei zijn moeder, „da's veel beter." Cruson (29) baalde een halve dag, maar ging toen weer over tot de orde van de dag. „Ik was er heilig van overtuigd dat de Bressiaanders Kaoiespuugers waren. Totdat mijn moeder me bij het verschijnen van de cd op de juiste bijnaam wees. Als Bres- siaander hoor je dat natuurlijk gewoon te weten, maar dat krijg je waarschijnlijk als je al tien jaar niet meer in het dorp woont. Achteraf gezien vind ik Kaoiespuugsel toch gewoon een leuke titel en het is bovendien een verwijzing naar een passage uit het nummer Hik doe ma stom vertelt de in Spijkenisse woonachtige Cruson. Parodie Dat nummer, een parodie op Hits from the Bong van Cypress Hill staat op Crusons eerste cd Superduts uit 2004. De uit het vissersdorp afkomstige rapper - hij noemt zichzelf vishopper - gaat met zijn nieuwe plaat op de vorig jaar ingeslagen weg ver der: hilarische raps in het Bressi- aanse dialect, begeleid door be kende hiphopbeats. Zo is Ms. Jackson van Outkast omge doopt tot Mevrouw Janssen en MIDDELBURG - Bij Gal- leryMaritime Gortstraat opent gedeputeerde H. van Waveren zaterdag 4 juni de expositie De kunst van pas sagieren. Dat gebeurt om 16.00 uur. Tegelijk zullen kunstenaars de provinciale afgevaardigde aan de tand voelen over het kunstbe leid. is Snoop Doggs Drop it like it's hard omgevormd tot Zuup't lek ker op. Had Crusons typetje Johnny OK op de eerste cd nog een bijrol, nu zijn de rollen om gekeerd. Swensee komt af en toe nog wel om de hoek kijken, maar Johnny OK - een stereo type Bressiaander met een Opel Manta - heeft het voor het zeg gen. „De naam OK is gebaseerd op Ocké, een achternaam die in Breskens veel voorkomt. En Johnny is natuurlijk een voor naam met een bepaalde lading. Denk maar aan het liedje John ny en Anita van De Heideroos jes. Swensee is de rapper in mij, met zijn woordspelingen, grap pen en opschepperij." Coup „Dat Johnny OK als hoofdar tiest op deze cd is vermeld, komt omdat hij de overhand be gon te krijgen toen ik mijn tek sten schreef. De titeltrack is dan ook een soort verslag van de coup die Johnny op Swensee pleegt. In feite hoor je hoe John ny Swensee een veeg uit de pan geeft", aldus Cruson. Cruson maakte tot vijf jaar gele den furore met De Stormtroe- pers, die met Zomer in Zeeland landelijk een hitje scoorden. Die tijd is allang voorbij, echte ambi ties om door te breken heeft Cru son niet meer. „Na De Stormtroepers heb ik nooit meer de behoefte gehad iets 'serieus' in hiphopland te doen. Serieus is bewust met aan halingstekens, want er is in geen enkele andere muzikale stroming zoveel gezeik, haat en nijd als in hiphop. Tijdens een hiphopconcert staat iedereen al tijd. maar een beetje moeilijk te kijken. Lekker gezellig. Ik ben daar inmiddels toch iets te oud voor, denk ik. Wat ik nu doe, past precies in mijn straatje. Le ve de lol, niet al te serieus en het moet vooral leuk blijven. Af en toe een optreden en ik ben tevre den." Cruson kan daarom op zaterdag 28 mei en zaterdag 18 juni zijn hart ophalen. Dan speelt hij in Groede respectievelijk op de Ja cob Catsdag (19.30 uur) en in ca fé De Groese Duintjes (22.00 uur). Kaoiespuugsel is te bestellen via swensee@hotmail.com. door Anita Tournois OOSTBURG - Wie in de pu blieksruimte en door de gangen langs de diverse ruimtes van ver pleeghuis De Stelle wandelt wordt aangenaam verrast door het werk dat de muren siert en in de vitrines staat. Cursisten van de teken- en schildergroe- pen van Joost Heeren en bewo ners van appartementencom plex De Veerhoek exposeren er tal van technieken en onderwer pen. Het is een presentatie van geva rieerd en afwisselend werk, dat gaat van kantklossen tot moder ne kleurrijke werken, gemaakt door bewoners van afdeling de Boterbloem. De leerlingen van Joost Heeren, docent Kunstzinnige Vorming, laten een vijftigtal werken zien, die gemaakt zijn binnen de di verse lessen met materialen als olie-, acryl-, en aquarelverf. Boerderijen, schuren, schepen en plaatselijke landschappen, zoals zee- strand- en polderge zichten vormen favoriete onder werpen. Ook ziet men afbeeldin gen van vazen, zonnebloemen, poezen en vogels. Soms wordt gewerkt volgens thema. Stille vens met brood en wijn, karaf fen- en mandflessen of thee en koffiepotten op roodwit genopte of blauwwit geruite theedoeken zijn door cursisten uitgewerkt op eigen persoonlijke wijze. Elisabeth Knap getekend, met potlood, zijn de portretten van vier gene raties vrouwen en moeders, van baby tot overgrootmoeder, waar in de voornaam Elisabeth sterk is vertegenwoordigd. Bijzonder is een vierluik in olieverf, waar op een man en een vrouw zijn af geschilderd in wisselend kleu renpalet, hetgeen de vier seizoe nen uitbeeldt. Eveneens een vier- luikje, maar dan op klein for maat, vormen de afbeeldingen van een koe in verschillende kleurstellingen, als geheel om lijst door zwart kader. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de diversiteit, die te zien valt. Wie de cursisten echt aan het werk wil zien kan terecht tij dens de open dag op 11 juni. Bewoners van De Veerhoek pre senteren hun werken, vaak am- Werk van Christa, cursiste van de teken- en schildergroep van Joost Heeren. foto Peter Nicolai bachtelijk van aard, in de diver se vitrines. Naast prachtig houtsnijwerk van enkele heren zijn er kant- kloswerken, stofkartonnage en kleien aquarelletjes van de da mes. Fraai gestileerd en zeer bij zonder door het gebruikte mate riaal zijn de ijzeren beeldjes, mensfiguurtjes, gemaakt van granaatscherven uit de tweede wereldoorlog. Namen van deze betreffende ex posanten zijn: de heren. A. van Hyfte, R. en F. Hamelink en de dames I. Hamelink, Fruytier- Aers, Le Clercq-van Iwaarden, R. Derksen, Risseeuw-van Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de indePft schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Dem tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekenti»^ de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderscU Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woorden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten"^' weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Roosendaal, L. Emmen-van der Markt en K. Gillissen-de Die. Tentoonstelling tot eind juni in de publieksruimten van verpleeghuis De Stelle, Veerhoeklaan 7, Oost burg. Openingstijden: dagelijks 9.00-20.30 uur. Open dag Kunst zinnige Vorming: za. 11 juni van 10.00- 14.00 uur. Op 1 januari 2006 moet de nieu we zorgverzekeringswet ingaan. Als gevolg hiervan moeten de ta rieven van huisartsen opnieuw worden vastgesteld. Minister Hoogervorst en de huisartsen zijn tot nu toe niet tot een verge lijk gekomen. Integendeel, de huisartsen zijn gepikeerd over het eindvoorstel van de minister (PZC 13-5). Zij vrezen én achter uitgang van hun inkomen én ver lies aan kwaliteit van hun zorg. Hoogervorst is een voorstander van marktwerking in de zorg: verzekeraars moeten onderling concurreren en scherpe contrac ten sluiten met zorgaanbieders. Bovendien krijgen de zorgverze keraars de beschikking over een deel van het budget, dat nu 'rechtstreeks naar de huisartsen gaat. Geen wonder, dat huisart sen beducht zijn voor een dic taat van de verzekeraars. De mi nister zal op termijn zijn plan voor no-claimkorting in de zorg willen uitvoeren. De zwakkeren in de samenleving zullen dan naar verwachting minder snel dan nodig een afspraak maken met hun huisarts. Minister Hoo gervorst is een koele rekenaar en gefocust op realisering van zijn wet op 1 januari 2006. Ook is hij kompaan van minister Zalm van Financiën en houdt hij de hand op de knip om voor al te voldoen aan de 3-procents- norm voor de rijksbegroting. Lo gisch, dat huisartsen op hun ach terste benen staan. Zij kunnen zich gesteund voelen door hun 'achterban': representatieve on derzoeken hebben aangetoond, dat meer dan tweederde van de Nederlanders de huisarts ziet als dé poortwachter van de zorg, die laagdrempelig aan spreekbaar moet zijn. Aan de mi nister de taak om daar de juiste voorwaarden voor te scheppen. Ton Overbeek Voltastraat 10 Terneuzen In de PZC van 13 mei staat dat de minister het voorgenomen staken van de huisartsen uit hun hoofd wil praten. Goedpra ten dus van het onmetelijke ge knoei in de gezondheidszorg van ministers die denken alles te kunnen regelen. Want welke regeerder bepaalt in gemoede met respect voor de vrije burger - in dit geval de vrije onderne mer - dat een groot deel van de hem rechtmatig toekomende be loning voor zijn bijdrage aan de gezondheid van de burger hem wordt afgepakt en in handen van nota bene een commerciële onderneming - het verzekerings bedrijf - wordt gegeven, waarna de ondernemer, in casu de huis arts, aan de willekeur van die in stantie is overgeleverd om als nog zijn deel van wat hem toe komt in ontvangst te mogen ne men, Maar niet nadat hij heeft aangetoond dat hij daar iets voor gedaan heeft, al was het maar 'geïnnoveerd' in zijn prak tijk. Hoe verzin je zoiets. Voor mij is dit het toppunt van regel zucht met voorbijgaan van ook maar enige kennis van mens en maatschappij. Kennis van de menselijke psyche, die de reac tie van de huisartsen verklaart en hun acties rechtvaardigt. Het ontbreekt ons 'regeerders' aan dit inzicht, naast gebrek aan be stuurlijke capaciteiten. Het ligt op hetzelfde vlak als het 'geval' van Eric O. waarbij de 'vroede vaderen' hadden besloten om de krijgsraad met deskundigen op het gebied van militair hande len maar gewoon af te schaffen en de beoordeling in handen te geven van academici die nog nooit een geweer hebben gezien. Waar blijft het gezond ver stand? J. de Koning Boulevard Bunkert 512 Vlissingen De inhoud van het artikel in de PZC van 18-5 op pagina 4 over het conflict Huisartsen versus minister Hoogervorst komt hard aan. Wat is er met die man? Het is niet allemaal op zijn conto te schrijven dat de gezondheids zorg in slecht vaarwater is ge raakt, maar als de zaken op een rijtje zetten, is er fundamenteel behoorlijk wat mis. Het lijkt dat de relatie overheid-patiënt tot' op een dieptepunt is gezakt, den kend aan de enorm gestegen ta rieven van verzekeraars, het ve le mindere dat ze er tegenover stellen bijvoorbeeld een drasti sche vermindering in de vergoe ding van noodzakelijke vervoers kosten, zelf te betalen of duurde re geneesmiddelen. Als patiënt merk je dat huisartsen, specialis ten en ziekenhuizen hun uiter ste best doen om goede zorg te verlenen, maar dat dit compleet teniet wordt gedaan door regels, regels en regels, daarbij ook te idepi OfJe; veel vergaderingen vu 4 g van overheid en zorgvenij ine gen die cijfers belangrijke, „bi den dan mensen. Als je als kerde contact opneemt ma, verzekeraar inzake een v®, ding voor zorg, medicijn vervoer, wordt de doorvej, Jiela den met de 'Schadeafdeling', of een mens een verongeluk hikel betreft. Zorgverzégj [zijn lijkt geen zorg meer, maart- coi kille big-business. Een sche, koel-klinische, geve benadering van de problaj &H tiek ook op hoog niveau enfe i(B' op maakt meneer Hoogem geen uitzondering. En alseji vendien ook nog getornd A aan de vertrouwennè tie t huisarts/patiënt, wordt het; en. leid van Volksgezondheid; droevig lachertje. Dal pli we niet. WimmH etui Boogerdk de Kor.j BTi Iffii raa italic rote dna lief hi De PZC van vrijdag 13 mei richt, dat staatssecretanspjdie van Geel de luchtregels wj rekken. Deze bewindsman! komstige aanspreektitel licht 'excellentie') voert dept de feuille van milieu. Resultaav iste: zijn actie zal zijn, dat ons:; gri je, dat toch al tot het smeijj sklc ter wereld behoort, hog w lew wordt. Nu zal men zeggen ilal kan niet. Maar in Nede: i da kan alles. Zelfs iemand, door het volk is aangestdï over het milieu te waken n de facto een smeerpoets blij drul zijn. Nog pikanter is hel' dat Pieter lid is van het G hetgeen veronderstelt, dal een christen is. Een chra heeft zware verantwoordelij! anti den, onder meer het rente schap over deze aarde. Ja.» 'K terman, aan de vrucht heil men de boom. Jos van de K one Kloosters lm ?ger Vrouwen;; en. Het is toch op z'n minst op ir lend, dat er nu al een aantal; kelen in de PZC heeft ge£ over Cindy Perdaen, maat het woord steeds wordt geit door haar vader Theo. Hij a het onterecht, hij gaat io roep, hij vindt het niet ee dat anderen niet worden as pakt enzovoort. Daarmee! ben we direct de kern van probleem te pakken. Bij ia sport heb je ouders die op bepaalde manier hun kuiÈ 8 'stimuleren' om goed te pn boi ren. Zo ook bij de paardensp aat waar dikwijls veel geld nis INe moeid is. De heer Perdaen if de daarbij de kroon. De regels ngt ge bezoeker van springweg bi den kent de reputatie van: ijer daen. Vrijwel ieder jurvlide tel dere wedstrijdorganisatie' wel voorbeelden noemen aanvaringen met deze pe® Cindy Perdaen wordt in hels :ZL kei genoemd als de 19-ja LT( professional, Misschien dü zo zachtjes aan meer hel eigen handen kan gaan ra be en haar vader eens tot dewei kan roepen. Daar zullen wet maal plezier van hebben e zelf niet in de laatste plaats Sandra van de Vr» Berm 1 Meli$ In de ingezonden brieven) woensdag 11 mei staat der van mevrouw Van de Wï Ie Middelburg, waarin zij uit op de columns van Chi® 8 Wijnberg. Zij zou volgensó ie briefschrijfster een gefrustos fle persoon zijn, die middelsli pi: columns, haar frustraties li )P; daarmee onnodig kwetst. Ik ben een andere) ning toegedaan. Er zijn e nisten bij waar ik ook niet' K gecharmeerd ben, maar d£ is de variëteit van versch® columnisten ook zo leuk. Dj nen die mij (na verschillen»1 ren lezen) niet aanstaan! schrijfstijl of inhoud van hun: Ie lumns, laat ik in het verval gewoon links liggen. Ik w' even opmerken dat ik met jK van de columns van Clfl' Wijnberg, Marleen Blonö en Marjan Berk enorm W nieten. Vaak slaan zij mfi: visie op de maatschappij mijn ogen, de spijker prens j> de kop. De manier waarop^ dingen verwoorden en ooi) geweldige gevoel voor spreken mij juist erg aï hoop dan ook dat deze ci nog lang hun columnsin®' zullen mogen publiceren, mevrouw Van de Wilt ®1) advies om ze vanwege^ moedsi-ust gewoon niette^ Jacqueline K$ Breitnet&> 'it ie Be iniP door René Schrier Lichamelijke opvoeding is bewegen. Maar lichamelijke opvoeding is ook in beweging. Volgens de Koninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding KVLO verklaart minister Van der Hoeven van Onderwijs het be wegingsonderwijs vogelvrij. Dat naar aanleiding van haar voornemen om het verplichte aantal uren lichamelijke op voeding op middelbare scholen af te schaffen. Aan de andere kant zijn er scholen, zo als de stedelijke scholengemeenschap Nehalennia die juist meer met lichame lijke opvoeding doen. Zij bieden leerlin gen de gelegenheid met extra uren gym nastiek makkelijker door te stromen naar vervolgopleidingen in de sfeer van welzijn, politie, leger en gezondheids zorg. Nehalennia is de enige school in Zee land en directe omgeving die de leerlin gen de mogelijkheid biedt Lichamelijke Opvoeding als examenvak te kiezen. Het examenvak is ingevoerd in de bo- Beweging venbouw van het vmbo en in alle leerwe gen kunnen de leerlingen dit vak kie zen. Het is vreemd dat de minister wil be knibbelen op gymnastiek, want juist de overheid heeft de mond vol over het feit dat Nederlandse kinderen te dik drei gen te worden en te weinig bewegen. En kijk eens naar de houding - letterlijk - van jongeren. Holle ruggen, hoofden om laag, tenen naar binnen gedraaid, een doom in het oog van therapeuten. Overigens geeft J. Zwigtman, afdelings hoofd bovenbouw van Nehalennia aan dat de opleiding L02, want zo heet het pilot-project op haar school, niet alleen om beweging gaat. L02 begint in het derde jaar en de kinderen die daarvoor gekozen hebben, wordt tevens geleerd om te gaan met verantwoordelijkheid. Ze krijgen in het kader van de oplei ding de leiding over groepen en moeten lessen en oefeningen voorbereiden. Ze zijn ook herkenbaar aan hun kleding en helpen, bijvoorbeeld op sportdagen, mee leiding te geven. Docente bewegingsonderwijs G. Nieu- wenhuyse vult aan dat dat de kinderen ook aanspreekt. In de derde klas zijn ze al heel wat vergeleken met de eerste klassers en dat willen ze weten ook. Het is dan ook niet zo gek dat L02 nog al populair is op Nehalennia. Het is het meest gekozen vak, volgens Zwigtman. Ze geeft aan dat het wel van belang is dat de leerlingen er ook wat mee kun nen. Daarom zijn er besprekingen gaan de met het ROC om te kijken of de leer lingen die L02 hebben gedaan extra punten kunnen krijgen bij bijvoorbeeld het cios. Maar er wordt ook gesproken met andere partners, sportopleidingen, die wat kunnen met het initiatief van Nehalennia. Zo is L02 erg populair on der jongeren die na het vmbo de oplei dingen voor het leger of de politie wil len gaan volgen in Zeeland. Golfbeweging Voor de leerlingen komt het er op neer dat ze naast de wekelijkse drie uur li chamelijke opvoeding die ze in het der de jaar hebben, er bij L02 nog eens 3 uur bijkrijgen. In het vierde jaar krij gen ze normaal 2 uur lichamelijke op voeding, maar met L02 komen daar nog eens 2 uur bij. Dat zijn daadwerke lijk extra uren die naast de reguliere les sen gevolgd moeten worden. Nieuwenhuyse kent de discussie over het belang van lichamelijke opvoeding. Over een reeks van jaren gezien is het een soort golfbeweging. De discussie komt steeds terug. Ze onderstreept dat lichamelijke opvoeding niet alleen van belang is voor het lichaam en de gezond heid, maar ook voor de manier waarop mensen met elkaar omgaan. De leerlin gen leren wat spelregels zijn en leren el kaar accepteren, geeft ze aan. Daarnaast maken ze kennis met ver schillende soorten sporten. Vroeger was het meer zo dat tijdens de gymnas tieklessen werd gedaan wat de leraar leuk vond. Nu wordt er een volledig en breed pro gramma afgewerkt, tot en met bewegen op muziek. Het is van belang, aldus Nieuwenhuyse, dat jongeren hun ener gie kwijt kunnen. Dat de leerlingen als L02-ers herken baar zijn is ook niet onbelangrijk. Daar gaat een zekere uitstraling van uit. Dat geeft ze status, voegt ze er aan toe. Stedelijke scholengemeenschap Nehalennia is de enige school in Zeeland die leerlingen extra uren gymnastiek biedt om door stroming naar vervolgopleidingen te vergemakkelijken. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30