Landgoederen worden opgedeeld PZC PZC Slingers maken voor het jubileum Containerschip botst tegen Vlakebrug herinrichting Muijepolder begonnen ondanks tegenvallende verkoop 13 Muziekfestival laven Yerseke aasboerderij n Nisse loudt open huis agenda AAZET Milieuteam deelt bekeuringen uit Onderzoek naar bedrijfsinbraak Van Doorne kiest museumhaven Inbraken bedrijven Middelburg Veelpleger cel in voor diefstallen Gemeentebelang vreest verslonzen begraafplaats Preventief onderzoek van ouderen kan beginnen donderdag 19 mei 2005 jwPrgek Janssen kX-MAARTENSDIJK - In an- jf'rhalf jaar tijd is één van dc - landgoederen in de Muije- jldcrin Sint-Maartensdijk ver- (tht.De koper is M. Bout. een m de initiatiefnemers van het inject. Toch werd gisteren de trap gegeven van de herinrich- van het gebied. Om de land heren aantrekkelijker te ma gi voor kopers, worden twee m de vijf kavels opgedeeld. cc idee om landbouwgrond om vormen tot natuurgebied met jdgoederen komt van de fami- 5Schot uit Sint-Maartensdijk. |ekaartte het idee in 1999 aan jde gemeente. Later sloten de ERSEKE - Zes Zeeuwse mu- tkverenigingen en één uit het uid-Hollandse Rockanje zet- b vrijdag 27 en zaterdag 28 ti hun beste beentje voor in rseke. Ze treden op tijdens el muziekfestival van de plaat- lijke vereniging Mozart. M gratis toegankelijke muziek- 5t begint vrijdagavond om i uur met een concert door irt. gevolgd door uitvoerin- n van Vlijt en Volharding uit Bi-Souburg, het Thoolse Con- rdia, De Vereenigde Vrienden ISas van Gent en De Vliegen- Hollander uit Terneuzen. De Igende dag, zaterdag 28 mei, lat de Oosterlandse fanfare Oosterland om 13.30 uur als rsteop het podium. Mozart is (tweede aan de beurt, waarna iharmonie van De Vereenigde ienden uit Sas van Gent en slot fanfare Ons Genoegen Rockanje zich laten horen, 'orkesten die zaterdag optre- p, staan allemaal onder lei- ig van de Zierikzeese diri- Ite Cathy Kotoun. [muziekfestival wordt gehou- i m een grote tent op het par- erterrein aan de Prins Willem Bxanderhaven. I8SE - Marco en Lenny Nieu- tnhuijse houden zaterdag 28 ivan 10.00 tot 16.00 uur open |is in hun kaasboerderij aan (Zuidweg 8 in Nisse. erder wordt er een wedstrijd nstkoemelken gehouden. En zijn decoraties uit het atelier a werk-leerboerderij Akker- ndebij Nisse. elk van eigen koeien wordt in boerderij aan de Zuid- «g verwerkt tot boerenkaas, smemelk, boter en ijs. v Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag Sturende de openingstij den,zaterdags tot 12.00 uur KDACTIE BEVELANDENrrHOLEN Stationspark 28 ?ostbus31 *460 AA GOES "el 0113-315670 fax. 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl rfank Balkenende (chef) hürid Huibers ptekevander Jagt I fmek Janssen I "obPaardekam K°en de Vries (sport) Tnen van der Werf (entrale redactie Wonspark 28 Postbus 31 AA GOES «10113)315500 Ei,; 10113)315669 rna,l: redactie@pzc.nl 'nternet «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl families Bout en Mulder zich bij het project aan. Vanwege de slechte vooruitzichten in de landbouw en een gebrek aan op volging, sloegen de drie families de handen ineen om van de ruim dertig hectare grond in de Muije polder, aan de rand van natuur gebied De Pluimpot, een nieuw natuurgebied met landgoederen te maken. Een voorwaarde van de provin cie was dat negentig procent van het gebied toegankelijk blijft voor het publiek. Het grootste gedeelte van het terrein wordt ingevuld met bos (zo'n twintig hectare met ongeveer 80.000 planten en bomen). Er ko men twee grote vijvers met een afmeting van in totaal twee hec tare. Het oorspronkelijke idee was om vijf kavels van ongeveer 0,6 hectare te verkopen als bouw grond voor grote landhuizen. Daar wordt nu hoogstwaar schijnlijk van afgeweken. Sinds de kavels in de verkoop staan, in begin 2004, heeft alleen een van de initiatiefnemers een stuk grond gereserveerd. Er zijn wel een stuk of vijf geïnteresseer den. Carrévorm De invulling van twee kavels, die vlak naast elkaar liggen, wordt nu veranderd, misschien naar het voorbeeld van het Gelderse landgoed Otelaar. Daar staat niet één landhuis op een kavel, maar drie kleinere huizen tegen elkaar aan, in car révorm. Ook seniorenapparte menten behoren tot de mogelijk heden. De initiatiefnemers ho pen op deze manier gemakkelij ker geïnteresseerde kopers te vinden. Na de bouwvak beginnen de graafwerkzaamheden in de Muijepolder en de aanleg van de wegen en sloten. Het bos wordt deze winter geplant. Als alles goed is, zijn de kavels in het voorjaar van 2006 bouwrijp. Een kavel kost tussen de 12,50 en 15 euro per vierkante meter, bij aankoop van meerdere hecta res. De huizen kunnen naar be lieven worden ingevuld, maar moeten aan een paar eisen vol doen - zoals maximale inhoud, gevelbreedte en nokhoogte. 11.00 en 14.00 uur zijn er de- unstraties kaas maken. Oude doren en melkmachines zijn ichtigen, evenals de stal en de kaas- en zuivelmake- Bewoners van gezinsvervangend tehuis De Tiende werken aan versieringen voor het feest vanwege het tienjarig bestaan. door Leoni van de Schraaf GOES - Knippen, plakken en kleuren. De kinderen van groep West van De Tiende hebben het er maar druk mee. Het gezinsvervangend tehuis voor kin deren met een lichamelijke handicap be staat tien jaar en dat moet gevierd wor den. Jordi, Richard, Stanley, Judith, Bu- lut, Ricardo en Rik dragen hun steentje bij door slingers te maken. „Of we er genoeg hebben voor het hele gebouw en de twee tenten, zien we za terdag pas, maar alle slingers die ge maakt worden, hangen we op", vertelt Annette Leendertse, assistent-begeleid ster van groep West. Als ze dat horen, gaan Jordi en Stanley nog sneller wer ken. Met viltstiften en potloden schrij ven en kleuren ze op de felgekleurde A4-tjes, die aan elkaar geplakt zijn en opgehangen worden aan een waslijn. „Ze kijken echt uit naar het feest en zijn er veel mee bezig", weet Annette, die ook deel uit maakt van de lustrum commissie. „Het is erg leuk dat ook de kinderen iets kunnen doen voor het feest." Aanstaande zaterdag wordt het lustrum groots gevierd. „Er komen twee tenten. Eén is meer voor volwassenen met een receptie, de andere is echt voor de kin deren met een optreden van een clown." De Tiende werd tien jaar geleden aan de Beethovenlaan nummer 10 in de Goe- se wijk Overzuid gebouwd. „Door de komst van mytylschool De Sprienke ont stond behoefte aan opvang voor licha melijk gehandicapte kinderen die ver van en naar school moesten reizen." De naam De Tiende is ontleend aan het straatnummer en een symfonie van Beethoven. Afdelingen Het gezinsvervangend tehuis bestaat uit drie afdelingen. Naast de afdeling West, waar kinderen zitten die op De Tiende wonen, zijn er ook de afdelingen Oost en Zuid. Groep Zuid is gericht op kinderen die komen logeren of voor een kort verblijf - een aantal vaste dagen - naar het tehuis komen. Groep Oost is een menggroep, waar zowel kort ver- blijfkinderen als woonkinderen zitten. De afdelingen hebben een eigen huiska mer, waar niet alleen geknutseld wordt, maar ook spelletjes gespeeld worden en waar een televisie en computer staat. Daarnaast hebben de bewoners een ei gen slaapkamer. De kinderen die voor een kort verblijf naar De Tiende komen, delen hun kamer met andere kort ver- blijfkinderen. „Tien jaar geleden begon nen we met 16 kinderen, inmiddels heb ben we er 41 in de zorg, waarvan er 12 bij ons wonen", weet Jaap Sipma, team coördinator. De Tiende is bedoeld voor kinderen en jongeren in de leeftijd van vier tot twintig jaar. „Hier zitten kinde ren uit heel Zeeland en zelfs een paar uit Noord-Brabant", vertelt Annette. Jordi is één van de twaalf kinderen die in het tehuis wonen. Hij heeft het naar zijn zin bij De Tiende. „Het hockeyveld is erg leuk en ik ga ook vaak hockeyen. Ook is de groepsleiding erg gezellig en vind ik koken erg leuk." Ook Stanley, die bij Jordi op de afdeling woont, vindt het gezellig. Met een brede glim lach biecht hij op dat hij het leuk vindt om de leiding een beetje te pesten. „Nou, mooi is dat!" grapt Annette te rug. Richard heeft geen tijd om uit te leggen wat er zo leuk is aan De Tiende, omdat hij met één van de leidsters aan het stoeien is. Annette: „Dat is waar schijnlijk precies wat hij zo leuk vindt." Tweede thuis Voor Jaap is het belangrijk dat de kinde ren het naar hun zin hebben in het te huis. „Voor kinderen met een lichamelij ke handicap is het vaak moeilijk om so ciale contacten te leggen. Doordat ze hier komen, hebben ze die contacten wel." Voor veel bewoners is De Tiende dan ook als een tweede thuis. De kinde ren mogen hun eigen slaapkamer inrich ten, bepalen met elkaar en met de lei ding hoe de huiskamer er uit ziet en de len zelf hun vrije tijd in. Annette: „Ze mogen vriendjes van school meenemen, foto Willem Mieras kunnen buiten spelen of naar een sport- of muziekvereniging. Ook maken we re gelmatig uitstapjes naar bijvoorbeeld de stad of de kinderboerderij. En als er iemand jarig is, wordt er een feestje ge geven." Toch zijn er ook minder leuke dingen, zoals huiswerk. „Soms moet je wel een beetje achter ze aan zitten als het om schoolwerk gaat, maar dat gaat altijd in overleg met de ouders", zegt Annette. Jaap: „Vaak vragen ouders ons of we extra in de gaten willen houden of hun kind zijn of haar huiswerk wel maakt. Natuurlijk doen we dat dan." Annette: „Zo nu en dan moeten we de kinderen een beetje stimuleren iets te gaan doen, maar vaak hebben ze zelf zo veel ideeën dat we niet iedereen hun zin kunnen geven." Jaap: „Vooral de woon kinderen hebben soms een duwtje in de rug nodig. Voor de kort verblijfkinde- ren is het verblijf op zich vaak al een uitje." Ook rondom het jubileum heeft Annette de bewoners een beetje moeten stimule ren. „De jubileumcommissie kwam met het idee voor de slingers, maar ze vin den het erg leuk om te doen." Als Rik, die ook op groep West woont, de huiskamer binnenkomt en iedereen ziet knutselen, vraagt Jaap hem of hij weet waarvoor het is. „Omdat jullie tien jaar bestaan", antwoordt Rik. „Jul lie? Hoor jij daar niet bij dan?" vraagt Jaap. „O ja, wij bestaan tien jaar", ver betert Rik zichzelf. Jaap: „Precies, wij zijn De Tiende." STREEKACTIVITEITEN GOES Ter Valcke, Optreden van het Zuid-Bevelands dameskoor; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatienten; KRABBENDIJKE - Zorgcentrum ter Weel, 19.00-21.00 uur: Aizheimercafé: KRUIIMINGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55-plus; THOLEN - Oudelandestraat 11, 20.00 uur: Zuinigheid met stijl door mevrouw Westrik bij Plattelandsvrouwen; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33flg!» HANSWEERT - Het container schip Nulli Cedo is gisteren rond drie uur 's middags tegen de Vlakebrug gevaren. Het mo torvrachtschip was te hoog gela den, waardoor de bovenste rij containers tegen de onderkant van de brug botste. Vier lege containers kwamen in het water terecht, de rest van de lading gleed mee naar achteren. Het schip heeft veel averij opgelo pen: door de botsing zijn er con tainers tegen de stuurhui aange schoven. De brug is licht bescha digd door de aanvaring. Het on geluk zorgde voor enig opont houd van het scheepvaartver keer. Schepen die gebruik moes ten maken van de klapbrug la gen even stil, het overige ver keer moest langzaam passeren. Een bok van bergingsbedrijf Pol derman uit Hansweert heeft de containers uit het water ge haald. Het Nederlandse schip (van 105 meter lengte) was op weg van Gent naar Weurt in Duitsland, foto Willem Mieras OUD-VOSSEMEER - In samenwerking met de Algemene Inspectiedienst (AID) heeft het regionaal milieuteam van de Politie Zeeland twee processen-verbaal opgemaakt te gen een man uit de gemeente Borsele en een inwoner van Oud-Vossemeer. Bij de man uit Borsele zijn drie vogels in beslag genomen. Twee hadden verkeerde pootringen om en hij had illegaal een wildzang in zijn bezit. Bij een pand aan de Hofstraat in Oud-Vossemeer waren zwaluwnesten verwijderd. De gaten waren afgeplakt met tape. De zwalu wen, die toch wilden nestelen, waren tegen het tape aan gevlogen en zaten vastgeplakt. De vogels zijn losgemaakt en overgebracht naar een vogelasiel. De veroorzaker, die overigens liet blijken nooit de bedoeling te hebben gehad dierenleed te veroorzaken, kreeg een boete. GOES - Politie Zeeland onderzoekt een inbraak die is ge pleegd bij een bedrijf aan de Nobelweg in Goes. De kraak vond vermoedelijk plaats tegen 22.00 uur dinsdagavond. Uit het bedrijf zijn een geldbedrag en enkele tientallen sloffen sigaretten weggenomen. ZIERIKZEE - Oud-directeur P. van Doorne van woning corporatie Zeeuwland gaat zich niet specifiek inzetten voor behoud van het oude veerpontje De Zijpe. Van Door ne heeft bedankt voor de eer, zo zei hij gisteren in een reactie op het nieuwe reddingsplan dat in de maak is. Hij is als bestuurder van de Museumhaven Zeeland inmid dels belast met fondswerving voor behoud en versterking van de historische vloot in Zierikzee. „Wanneer ik daar naast geld zou gaan inzamelen voor het pontje, dan doe ik mezelf concurrentie aan. En dat kan natuurlijk niet. Je moet voor een deel toch de zelfde bronnen aanboren, dat is in deze economische tijden al lastig genoeg." Eerder de ze week werd bekend dat veerdeskundige W. Boot uit Op perdoes onderzoek doet naar een mogelijkheid het schip 'in welke vorm dan ook' terug te halen naar Schou- wen-Duiveland, te restaureren en een nieuwe bestem ming te geven. MIDDELBURG - Bij twee bedrijven in Middelburg is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Bij een be drijf aan de Dam werden enkele duizenden euro's gesto len. Uit een gebouw aan de Klarinetweg werd, voor zover bekend, niets meegenomen. Dinsdagmiddag werd uit een woning aan de Schuitvaartgracht in Vlissingen fotoappa ratuur en een sporttas meegenomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 34-jarige man uit Vlissin gen voor diefstallen tot 39 dagen celstraf. De straf heeft de Vlissinger inmiddels in voorarrest uitgezeten. De ver dachte bekende op 9 april in Vlissingen uit een super markt een kilo kipfilet te hebben weggenomen. Dezelfde dag had hij twee kratten met lege (bier)flessen van een balkon gestolen. De veelpleger heeft zich eerder regelma tig schuldig gemaakt aan het stelen van lege kratten. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De fractie van Gemeentebelang in Kapelle vreest dat de voorgenomen be zuinigingen van het college voor de begraafrechten, hun doel voorbij zullen schieten. Niet zo zeer het streven om de begraaf rechten kostendekkend te ma ken, maar de verandering in de uitvoering, baart Gemeentebe lang zorgen. Omdat de gemeente Kapelle jaarlijks een ton moet toeleggen op de begraafplaatsen in de ge meente, wordt een ander tarie venstelsel voorgesteld, waarbij nabestaanden betalen voor het onderhoud van graven, met of zonder gedenksteen. Het college wil echter ook op het onder houd. dat wordt uitgevoerd door de buitendienst, bezuini gingen. Gemeentebelang is bang dat daardoor de begraafplaat sen verslonzen. Ook ziet de fractie geen heil in het plan om de gemeentelijke voorloper: de man in het pak die de mensen op het kerkhof opvangt, voorafgaat en uitge leide doet, af te schaffen. Vol gens Gemeentebelang kan de grafdelver, die ook het graf dichtgooit, zoals tot nu toe ge bruikelijk, als voorloper blijven fungeren. Het overdoen aan de begrafenisondernemer van de voorlopersdienst, levert volgens de fractie geen bezuiniging op. Er moet immers bij elke begrafe nis een buitendienstmedewer ker zijn. Zuidkant Ook vraagt Gemeentebelang het college om niet het oude deel van de begraafplaats in Wemel- dinge volgens de nieuwe richtlij nen te ruimen, maar een uitbrei dingsmogelijkheid aan de zuid kant te benutten. De fractie heeft daarover helderheid ge vraagd aan de wethouder, J. Herselman, maar die wil pas ant woord geven tijdens de raadsver gadering waarin het voorstel aan de orde komt. Die openbare vergadering wordt dinsdag 24 mei gehouden in het gemeentehuis in Kapelle. Aanvang 19.30 uur. die in een periode van twee jaar. twee keer voor een gezondheids onderzoek zullen worden uitge nodigd. Aan de hand van de uit komsten krijgen de ouderen een persoonlijk advies om deel te ne men aan allerlei activiteiten zo als bijvoorbeeld een cursus val- techniek. In de put, uit de put. voorlichting over voeding of sportieve clubjes. Mocht blijken dat behoefte be staat aan activiteiten die op de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland niet voorhanden zijn, dan moeten die alsnog worden opgezet. Allévo en de GGD kunnen elk moment beginnen met de voor bereiding van het onderzoek, dat nog niet eerder gedaan is en kan dienen als proef voor andere gebieden in Nederland. Het is Preventie Team Ouderen gedoopt en zal eerst een ant woord moeten geven op de vraag hoe de gezondheidstoe stand van ouderen op dit mo ment is. Pas dan kan duidelijk worden of en hoe preventief on derzoek de kwaliteit van het le ven voor ouderen kan beïnvloe den. door Mieke van der Jagt GOES - Het Samenwerkingsver band Welzijnszorg Ooster- schelde kan samen met de GGD en thuiszorgorganisatie Allévo aan de slag met een preventief gezonheidsonderzoek onder vijfhonderd ouderen. Behalve de gemeenten Goes, Kapelle, Reimerswaal en Schouwen-Dui- veland, heeft nu ook de provin cie geld voor dat proefproject toegezegd. Het gezondheidsonderzoek be oogt aan de ene kant het stimule ren van de deelname van oude ren aan bestaande activiteiten die de gezondheid bevorderen. Aan de andere kant willen de on derzoekers weten welk effect re gelmatig gezondheidsonderzoek kan hebben op het voorkomen van gezondheidsklachten bij ouderen. Persoonlijk advies De groep van vijfhonderd oude ren wordt gerecruteerd uit de adressenbestanden van de deel nemende gemeenten. Het gaat om ouderen tussen 60 en 75 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29