PZC Goes geeft water meer ruimte Lessen in Goes 600 voor scholieren Zelf gemeentepaaltjes verven mag niet gemeente gaat overlast tegen en kwaliteit verbeteren Beleef het in Onder de Toren Licht kassen op bordje ministerie Weinig nieuwbouw in Driewegen Bedrijfsinbraak De Poort Rilland Fietser gewond bij botsing Kinderboerderij Zierikzee laat dieren adopteren Hypotheken Verzekeringen Pensioenen van de reepe (Advertentie) 17 mei 1940 bombardement Middelburg, lees het dagboek: Opeens was alles anders Mr. J.J. van der Weel en bezoek tentoonstelling in De Drvkkery vanavond vanaf 17.30 uur Menu uit Kreta met aspergesalade, runder- of auberginestoofpot en yoghurt met honing 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 21 mei 1100-13.00 uur Jacqueline van Maarsen over haar boek Ik heet Anne, zei ze, Anne Frank 15.00-16.30 uur Roel Praas woensdag 25 mei dO.OO uur. Maritiem MuZEEum in Vlissingen Anna Enquist oyer haar boek Ut' I huiskomst jatten: Boekhandel Spui, Oude Markt, rel. 0118-422170 bekijk ook onze website ^Miukkerij m iddelbu rs.nl |KERY Beeld Geluid editie Bevelanden-Tholen dé woonwinkel van Middelburg Onsant Makelaardij Nieuw in de VEERSCHE POORT: verkoop Hof Mytilus Woongoed Middelburg i Nu ook voor uw woonenergie Decorette NIEUW: prachtige stoffen van Designers Guild over zorg. wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.:0118 - 636960 Nieuwe Kerkgang 1 Middelburg (Onder de Lange Jan) www.onderdetoren.com RILLAND - Het ministerie van Landbouw moet maar be slissen of het tuinbouwbedrijf Agro Care in de Eerste Bathpolder in Rilland voldoet aan de verlichtingsregels voor kassen. Het provinciebestuur vindt zichzelf niet be voegd in deze kwestie die is aangezwengeld door de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). De ZMF eiste dat de provincie zou optreden tegen Agro Care, omdat het te veel licht zou produceren zo vlakbij het natuurgebied Oosterschei de. De provincie heeft een verzoek om op te treden eerst afgewezen. Agro Care vol doet aan de door het ministerie van Landbouw verleende vergunningen, stelden Gedeputeerde Staten. De ZMF te kende tegen deze eerste beslissing weer bezwaar aan, waarop Gedeputeerde Staten deze week hebben besloten de zaak bij de vergunningverlener, het ministerie van Landbouw, neer te leggen. DRIEWEGEN - Het open karakter en de lintbebouwing moeten als belangrijkste ruimtelijke kenmerken van het Borselse dorp Driewegen gehandhaafd blijven. Dat zijn de hoofduitgangspunten van het nieuwe voorontwerp-be stemmingsplan voor Driewegen. Veel ruimte voor nieuw bouw biedt het plan niet. Aan de Coudorpseweg kan nog een aantal huizen worden gebouwd, aan de Smitsweg één en de Schoondijksedijk ook één. Van twee aannemersbe drijven en een transportbedrijf in het dorp wordt gezegd dat ze 'niet passend' zijn in de woonomgeving, maar de ge meente is niet van plan actief te werken aan uitplaatsing. Driewegen ontwikkelt zich de laatste jaren niet slecht wat betreft aantal inwoners. Er zit groei in, van 548 inwo ners in 2001 naar 570 begin dit jaar. Over het voorontwerp-bestemmingsplan wordt maandag een informatieavond vanaf acht uur gehouden in 't Durp- suus aan de Smitweg in Driewegen. RILLAND - Een bedrijfsgebouw op het bedrijventerrein De Poort bij Rilland is dinsdagavond het doelwit geweest van inbrekers. De toegang was geforceerd. Een digitale ca mera van onbekende waarde is meegenomen. MIDDELBURG - Een 55-jarige fietser uit Valkenswaard is gistermiddag in Middelburg bij een botsing met een an dere fietser gewondgeraakt aan zijn enkel. Hij kreeg op de kruising Sandberglaan/President Rooseveltlaan geen voorrang van een 13-jarige fietser uit de gemeente Veere en kwam ten val. De man is met vermoedelijk een gebro ken enkel overgebracht naar het ziekenhuis. ZIERIKZEE - Het is geen geld. Wie tien euro per jaar doneert, mag zich 'adoptieouder' van een konijn of cavia noemen. Of van de pauw. Kinderboerderij De Punt in Zierikzee gaat op zoek naar mensen en/of bedrijven die een of meer kinderboerderijdie ren willen adopteren. Het idee komt uit de koker van kinderboerderijbeheerder René de Klerk. En het werd bepaald niet uit luxe geboren. Ook op De Punt is, zegt De Klerk, te mer ken dat bezoekers de hand meer dan vroeger op de knip houden en heel voorzichtig zijn in wat ze uitgeven. Sponsors vinden voor de kinderboerderij is even eens lastig. De Klerk: „Maar het voer wordt wel steeds duurder. Dus moet je wat verzinnen. Adoptie leek mij een heel goede manier om geld binnen te krijgen om de kinder boerderij draaiende te kunnen houden." zeeuwse almanak Buiging De Vlissingse man bemint zijn echtgenote zeer. Zó zeer zelfs, dat hij elke ochtend tij dens het verlaten van de ech telijke woning bij wijze van afscheid een hoffelijke bui ging voor haar maakt. Dan kromt hij de rug, zakt lichtjes door de knieën, plaatst het ene been achter het andere en sluit af met een sierlijke arm zwaai. Dat doet hij al jaren. Begin deze week ging het mis. Toen hij in de deurope ning de rug boog voor zijn da gelijkse revérence, liet de wer velkolom een akelig 'knak' ho ren. Sindsdien gaat de man, geteisterd door hevige rug klachten, schuifelend door het leven. Hoongelach is zijn deel; op het kantoor waar hij werkzaam is, worden zelfs weddenschappen afgesloten: wedden dat hij nóóit meer een revérence maakt? Onze Vüssinger trekt zich die spot ternijen niet aan. Hij is vast besloten zijn traditie voort te zetten. Want zó is hij: Onbuigzaam. Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel 01 18 - 615151 (Advertentie) SCH0ENM00E I 0"3'31!5649 jSl,4460 AA Goes ïSidden-Zeeland 113-315520; i Vlaanderen: 0114-372770, p 0204562500. onderdag 19 mei 2005 De rood met wit geverfde paaltjes aan de Tonhuisstraat in Sint-Annaland zijn dinsdag weggehaald en vervangen door nieuwe, ongeverfde exemplaren, foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf SINT-ANNALAND - Hij dacht er goed aan te doen, B. de Man van café Haven zicht in Sint-Annaland, maar de gemeen te Tholen denkt daar heel anders over. De paaltjes die de Tonhuisstraat in Sint-Annaland afsluiten, mogen niet rood-wit geverfd zijn, zoals De Man heeft gedaan. Ze moesten eruit. Het is een vrij simpel verhaal. De Man heeft een terras 'gekregen' aan de Ton huisstraat. Echt mooi, vindt hijzelf. Van wege het terras moest de Tonhuisstraat worden afgesloten voor autoverkeer. De gemeente liet enkele betonnen paaltjes zetten, van die muisgrijze, volgens De Man. „Mensen vielen er over", vertelt hij, „en dat wilde ik niet meer. Er moest iets aan die paaltjes gebeuren." De Man kocht betonverf, rood en wit, en schilderde de paaltjes in die kleuren. Met de koppen in het rood. Goed zichtbaar dus. „Keurig, Bas!", kreeg De Man gere geld te horen, behalve van een medewer ker van openbare werken Tholen. „In plaats van dat die man mij bedankte voor het schilderen, zei hij dat dit niet mag. En daarom moesten die paaltjes weg. Er staat nota bene een stalen rood-witte, uitneembare paal tussen de geverfde dingen." J. Geers, belast met wegbeheer en straat verlichting bij de gemeente Tholen, heeft opdracht gegeven de geverfde paaltjes weg te halen en te vervangen door nieu we, ongeverfde exemplaren. Dat is dins dag gebeurd. De Man had geen toestem ming gevraagd om de kwast te mogen hanteren, aldus Geers, terwijl de paaltjes gemeentelijk eigendom zijn. „Je gaat toch niet zomaar iets verven wat van een ander is. Jan en alleman kan de spullen van de gemeente dan wel gaan schilde ren. De Man heeft ons vooraf ook niet geïnformeerd." Straatverlichting Klachten over de paaltjes zijn Geers nooit ter ore gekomen. „Kijk, als ze in het donker zouden staan, zou ik zeggen 'allez', geef ze een kleurtje, maar de straatverlichting is daar zeker niet slecht. Het gaat bovendien niet om de eer ste, de beste paaltjes. We hebben er veel meer van in de gemeente." Vandalisme Wat de gemeente ook zegt, De Man vindt de geverfde paaltjes beter. „Ze moeten andere dingen aanpakken, zoals het van dalisme in Sint-Annaland. Laatst is er nog een bouwkeet in de haven geduwd." De café-eigenaar gaat niet meer op eigen houtje schilderwerk verrichten, maar hij laat het er ook niet bij zitten. „Ik heb con tact opgenomen met de ANWB en ver keersveiligheidsorganisatie 3VO. Mis schien kunnen die iets doen." De Man moet het vervangen van de paaltjes beta len: vijfhonderd euro. door Mieke van der Jagt ^Harmen van der Werf dfS - Water krijgt veel meer ruimte in de gemeente Goes. <2013 moet er twaalf hectare Her bijkomen en in 2050 moet (éénentwintig hectare zijn. gaat ook extra maatrege- inemen om wateroverlast te- n ie gaan en de waterkwali- lIe verbeteren. extra aandacht voor water is omdat het steeds moeilij- r weg kan door de toenemen- bebouwing. Het klimaat is kaan het veranderen, wat ge- ird gaat met grotere regenval kortere periodes. En terwijl zeespiegel aan het stijgen is, s!: de bodem. antwoord op die veranderin- i heeft de gemeente Goes met terschap Zeeuwse Eilanden lijvig waterplan laten opstel voor de periode 2005-2010, I een vooruitblik naar 2050. twaalf hectare extra water- ervlak waaraan Goes tot 15 behoefte heeft voor water ing, is nog vrij eenvoudig te iden Goes gaat 10,7 hectare ler maken bij het bedrijven- rem Poel II, tegen Rijksweg 8 aan, en wil in de nieuwe Mannee nog eens 1,3 hecta- ealiseren. [rein i m 2050 aan éénentwintig tare waterberging te komen, tfi Goes met name het oog la- vallen op het terrein tussen vijk Goes Nieuw-West en de laweg. Andere gebieden die anmerking komen, zijn: het ied ten oosten van de Terva- tenseweg in Kloetinge, tussen Wolphaartdijk en Oud-Sabbin- ge en bij 's-Heer Hendrikskin deren tussen het dorp en de A58. Elke kern zal op den duur het eigen regenwater moeten kunnen bergen. Op kortere termijn wil Goes iets doen aan drie knelpunten. De Oostvest en de Hollandsche Hoe ve zijn met elkaar verbonden via buizen. Die verstoppen vrij gemakkelijk, waardoor hoge wa terstanden ontstaan. In de West- vest en ten noorden van 's-Heer Hendrikskinderen zijn ook regel matig (te) hoge waterstanden. Harde maatregelen worden nog niet aangekondigd. Dat geldt wel voor de Appel straat en Willem Zelleweg in Goes. De afvoer van regenwater wordt daar de komende jaren anders geregeld, niet meer via het riool, wat de kans op watero verlast op straat moet verminde ren. Het beleid is erop gericht de afvoer van regenwater ook in vooral nieuwe wijken niet meer via de riolering te doen, maar in open wateren. Visstand De waterkwaliteit laat in diver se delen van Goes nog te wensen over, wat onder meer blijkt uit de visstand. Om de kwaliteit te verbeteren, is een baggerplan in uitvoering. Dat levert resultaat op. In Goes-Zuid moet nog wor den gebaggerd. Slechte be schoeiingen worden vervangen, veelal door langzaam aflopende kind- en natuurvriendelijke oe vers. Met de Eerste Goese Hen gelsportvereniging wordt beke ken hoe visvoorzieningen beter kunnen. Het grote aantal vogels in de Goese Vesten en het bijvoeren zijn er de oorzaken van dat de waterkwaliteit er achterblijft. In het waterplan wordt gespro ken over het 'aanpassen' van de vogelstand. Vogels worden niet verjaagd, aldus een woordvoer der. Voorlichting moet mensen ervan bewust maken dat het bij voeren eigenlijk niet goed is voor de vogels. GOES - Weer een nieuwe loot aan de feestboom die Goes 600 heet! Negen studenten van de lerarenopleiding pabo van de HZ in Vlissingen overhandigden gisteren een lespakket van twee vuisten dik voor alle basis schoolleerlingen in Groot Goes. Het thema is Goes maar verder gaan de lespakketten, voor de onderbouw, middenbouw en bo venbouw elk een verschillend, over alle vakken die in het basis onderwijs gegeven worden. De makers legden gisteren tij dens een bijeenkomst in 't Beest uit hoe het moet worden ge bruikt. Alle kinderen krijgen een lege map, die met behulp van speciale lessen, een cd-rom, een video en een web-quest, op het einde van het jaar vol moet zitten met de resultaten van op drachten en informatie over Goes. Studiepunten De pabo-studenten verdienden studiepunten met het ontwerp van de lespakketten maar staken uit louter enthousiasme driedubbele uren in het werk. Aan de mappen is dat af te zien. Ook buiten schooltijd kunnen de basisschoolleerlingen met Goes 600 aan de gang. Op de site www.webquestgoes600.tk Rappende pabo-studenten presenteren het lespakket Goes 600. vinden ze vragen en opdrachten die via internet of op een andere buitenschoolse manier zijn op te lossen. Iedereen kan de web-quest volbrengen maar al leen van basisschoolleerlingen worden de resultaten nageke ken. Voor in de feestweek hebben de pabo-studenten een vossen jacht, een spelletjesdag en een ouderwetse jaarmarkt georgani- foto Willem Mieras seerd. Om aan spullen te komen voor de jaarmarkt, begin juli, krijgen de kinderen allemaal een waxinelichtje, dat ze moe ten zien te ruilen voor iets wat goed verkoopt. (Advertentie) kijk voor meer info op www.zeelandnet.nl/jubileumdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27