Zoeken eurohaters een zondebok? Het hamburgert hevig De burgers hebben de verkeerde schurk in de kraag gevat Parkeerschade kost vaak no-claim 25 économen verdeeld over schuld Zalm hij te lage eurokoers Hulp werkzoekenden ondermaats Verlies Isotis neemt af Nieuwe regels Amsterdamse taxi's Gebruik illegale software daalt profijt donderdag 19 mei 2005 Minister Gerrit Zalm van Fi nanciën wuifde deze week alle ywafen tegen de onderwaar dering van de gulden bij de in- troductie van de euro weg. Drie economen vinden dat Zalm iets gemakkelijk probeert weg te tomen. yannnze redactie economie Arnold Heertje, hoogleraar ^bedrijfseconomie, wijt de ophef over de euro aan de bur gers, die al lang op zoek zijn naar een zondebok. heeft de minister gelijk? ■Genit Zalm heeft natuurlijk [geen gelijk als hij op televisie jt dat het allemaal lood om Md-ijzer is. Ik heb hem niet ho eren praten, maar als hij op tele- Tsie heeft gezegd dat het af waarderen van een munt met drie nullen geen effecten zou hebben, is dat natuurlijk niet wisselkoersen zijn dus toch \el van invloed geweest op de mens van burgers [et zou studie vergen om dat ist te stellen. Zonder onder- ik valt daar niets over te zeg- Mensen met veel geld heb- ien verloren, anderen met schulden zijn er beter op gewor- i. maar de precieze effecten staan niet vast. Maar ik zou ook niet zo hard durven roepen dat het allemaal niets uit heeft is dus nodig? jOnderzoek en informatievoor- ziening is van begin af aan bij ie introductie van de euro on der de maat gebleven. Daar door hebben de burgers zich on- roldoende gerealiseerd dat we liet alleen veranderden van ruilmiddel, maar ook van reken- icnheid. De burgers gingen de uro uitgeven alsof het een gul- en was. Ondernemers, vooral rinkels en de horeca, hebben it misbruikt voor prijsverho- ïgen. Daarom voelen de men- zich bekocht met de euro. Iet publiek voelt zich belazerd ingaat onbewust op zoek naar le schuldige. Na de uitlatingen 'an Henk Brouwer (directeur )e Nederlandsche Bank, red.) lenken de burgers eindelijk de ichurk gevonden te hebben in le verkeerde wisselkoers. En laarmee in Zalm. Maar minis- er Zalm is niet de schurk. De urgers hebben de verkeerde churk in de kraag gevat. De chte schurken zijn die winke- ,'ers, de supermarkten en voor sndeel zijn dat de burgers ook log zelf. Zij hadden de euro looit als guldens uit mogen ge- bi; de meeste Nederlanders ga ai in drie weken hun maandin- iomen uit! loi Minister Zalm doet gretig een graai in een van de bakken met euro's die opgeslagen liggen in het distributiecentrum van De Nederlandsche Bank in Lelystad. Drie econo men vinden dat Zalm zich iets te gemakkelijk probeert af te maken van de bezwaren tegen de onderwaardering van de gulden ten opzichte van de Duitse mark bij de introductie van de euro. archieffoto Phil Nijhuis/GPD iims zijn kansloos. Vrijwel kansloos. Want het fait niet aan te tonen wie geld leeft verloren. En om veel geld iinghet niet. Het is een verhaal (auplussen en minnen." Had er toch niet meer open kart gespeeld moeten worden? jDat wel. Hoofdzaak van het inhaal is dat Nederland, om verscheidene redenen een hoge inflatie had. Het omprijzen speelde een rol, de grote beste en van de burgers kwam -bij, plus wat de overheid allemaal uitgaf, en dan nog eens de wisselkoers. De rege ring had dit moeten vaststellen fflmoeten bezuinigen." wuift kritiek weg. De >pe euro was volgens hm goed voor de export. «Het is niet goed om kritiek van tafel te vegen. Zeker niet a's je de problemen niet kunt uitleggen. De goedkope euro 'l;as helemaal niet goed voor de ®port. De economie was al oververhit. De voorganger van Hout Wellink en Wim Duisen- berg, oud-premier en bankresi- dent Jelle Zijlstra heeft ons ge leerd-dat een ondergewaardeer de munt nooit goed is voor ex port. Hij was altijd beducht voor devaluatie. Een harde munt, zei hij, was juist goed. Exporteurs gingen extra hun best doen om de kwaliteit te leveren die een relatief hoge prijs rechtvaardigt. Omgekeerd lijdt een zachte munt tot luie ondernemers." Heeft DNB-directeur Henk Brouwer dan gelijk met zijn onthulling over de dure euro? „Natuurlijk, groot gelijk! Brou wer zegt alleen maar dat de gul den was ondergewaardeerd en de Duitse mark overgewaar deerd. Hij voegt er aan toe dat de regering daar, allerlei oorza ken daargelaten, verzuimde het juiste bezuinigingsbeleid te voe ren. Punt! Daar is geen speld tussen te krijgen." Dave Smant, docent monetaire economie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, heeft zo langzamerhand medelijden met minister Gerit Zalm van Finan ciën. De minister krijgt de schuld van de onderwaarding van de gulden bij de introduc tie van de euro en heeft daar part nog deel aan, zegt Smant. Heeft Gerrit Zalm gelijk als hij zegt dat niemand schade heeft geleden? „Dat is min of meer het geval. Alles is in dezelfde verhouding aangepast, zowel bezittingen als schulden, inkomens en prij zen. Dus de salarissen waren la ger, maar de prijzen ook." Maar door de inflatie zijn ook de prijzen gestegen, terwijl de inkomens achterbleven? „Dat is voor een klein deel ge beurd. Het vergt heel wat stu die om boven water te krijgen hoeveel inflatie te wijten was aan de goedkope toetreding." Hoe komt het dat al dit soort za ken nooit zijn uitgezocht? „Monetaire experts en politici beschouwden de goedkope toe treding als een voldongen feit. De vele valutacrises in de jaren zeventig en negentig hadden tot resultaat dat iedereen het fijn vond dat hier niet over werd gesproken. Het was voor niemand een onderwerp." Dus niemand vreesde dat de wisselkoersen veranderd zou den worden? „Als er al een vrees was, dan was het wel omdat gedacht werd dat iedereen op de val reep nog wilde devalueren. Vooral vanuit landen als Italië werd de wens aanwezig veron dersteld dat die hun exportposi tie wilden verbeteren door vlak voor het vastklinken van de munten hun eigen munt snel nog goedkoper te maken. Diplo- koers te houden. Daarom is uit eindelijk een stilzwijgende af spraak gemaakt dat politici zich niet meer met dit soort za ken bemoeien." De Stichting Wisselverlies, die geld wil terugvorderen, is kans loos? „Ik zou als monetair econoom niet kunnen zeggen wie schade heeft geleden door de onder waardering van de gulden. Ik vraag me echt af wie dat wel kan." Heeft Henk Brouwer dan onqe- lijk? „Henk Brouwer heeft gelijk als hij zegt dat de gulden ten op zichte van de Duitse mark - niet ten opzichte van alle mun ten - ondergewaardeerd was. Maar Brouwer heeft daarmee alleen maar recht willen doen aan de juiste geschiedschrij- te maken. Eerst was de onder waardering volgens Zalm geen nieuws, toen was het niet hele maal waar, en nu vindt hij het niet relevant. Maar dat klopt niet. Als Zalm zegt dat Neder landers* geen schade hebben ge leden, dan heeft hij voor een deel gelijk. Ja, hij heeft gelijk, als hij bedoelt dat Amsterdam mers, die in een Amsterdams ca fé een Nederlands biertje drin ken, vrijwel geen enkel gevolg ondervinden van de onderwaar dering." „Maar het wordt anders als hij toerist is in het buitenland. Maar, omgekeerd, het is door de onderwaardering voor Phi lips ook duurder geworden om buitenlandse toeleveranciers te betalen. Ik ga nog verder. Als minister Zalm in een Neder lands restaurant Italiaanse olijfolie over de sla gebruikt, dan is hij door de goedkope toe- maten hebben hier wel over ge steggeld. Uiteindelijk was ie dereen blij dat er geen devalua tierace kwam en men van de spilkoersen afbleef." Was het niet van belang dat het grote publiek beter voorgelicht zou zijn? „Dat had, achteraf bezien, moe ten gebeuren. Maar ook dat heeft een geschiedenis. Op 21 maart 1983 heeft de Nederland se regering tegen het advies van De Nederlandsche Bank in, een revaluatie van de mark met vijfenhalf procent niet volledig gevolgd, maar met slechts 3,5 procent. Daar is later veel hei sa over geweest omdat de gul den zwakker werd, waarna de banken een hogere rente moes ten vragen om de munt op ving. Brouwer heeft verder geen boodschap willen bren gen. Hij gaf openheid van za ken, maar werd door het grote publiek verkeerd begrepen. Dat is de tragiek. Burgers den ken dat er geld weg is, maar hebben het bij het verkeerde eind. Het is ook jammer dat het verhaal los komt vlak voor de stemming over de Europese grondwet. Ook dat signaal kan Brouwer niet bedoeld hebben te geven." Mauritio Zanardi, macro-eco noom aan de Universiteit van Tilburg. Wat vindt u van de reacties van minister Zalm? „De minister probeert zich iets te gemakkelijk van de zaak af treding duurder uit. Import is door de onderwaardering duur." En door de hoge inflatie zijn er ook mensen die echt hebben ver loren. „Dat is moeilijk vast te stellen hoor. Het was maar een klein deel van die hogere inflatie die aan de verkeerde instapkoers te wijten is. Ik zou het er op houden dat Nederland met een open economie last heeft van een dure import. Dat is econo misch gezien veel slechter dan het omgekeerde; een moei lijke exportpositie als gevolg van een eventueel dure instap koers." „Ik zou dus liever te duur, dan, zoals nu is gebeurd, te goed koop instappen. Het export voordeel laat ik dan graag lig gen." Er is meer studie naar de gevol gen vereist. „Het is verder een empirische kwestie. Je moet uitzoeken waar Nederland geld aan uit geeft, en daar dan berekenen wat een verkeerde koers heeft gekost. Het is een heidens kar wei." Claims acht u niet realistisch. „Hahaha. Nee, als Zalm bij de ze vraag zou gaan lachen, geef ik hem groot gelijk. Er is moge lijk verlies bij de ene burger, maar dan heeft een ander winst. Het valt per saldo niet hard te maken." Had de overheid meer open heid moeten betrachten? „Dit is geen economie, maar een vraag voor de politiek. Laat duidelijk zijn dat Neder land geen andere keus had. Re valuatie was uitgesloten. En al leen al praten over onderwaar dering paste niet in de enorme euro-campagne die op touw was gezet om de munt breed ge- accepteerd te krijgen." i Had de regering moeten bezui nigen, nu de inflatie zo hoog op liep? „Bezuinigen was mogelijk, be lastingverhoging kon ook. In Nederland werd de belasting in 2001 juist verlaagd. Het effect was eveneens averechts." Henk Brouwer heeft toch wel iets onthuld. „Dat was heel goed geweest, ware het niet dat we nog over de grondwet moeten stemmen, en Nederlanders neigen er toe tegen te stemmen. Tactisch ge zien zijn de uitlatingen uit de koker van DNB dan ook een blunder. Ik weet zeker dat men zich internationaal, zeker in Brussel, over de timing zal ver bazen." ?n moederpoes leert haar kindkat- ■Jjeshoe een vis smaakt. En hoe een Weuw. Ze brengt haar prooi naar de ""kies en laat ze er aan ruiken en lik- "•Ze maakt vis of vogel open en «1 anatomische les. Voor later. Ze ^iniet kieskeurig zijn in de wilder- Ewaarin ze moeten overleven. Stadse toen en hun kleintjes worden uit een ■^gevoerd. Vinden ze heerlijk, het ®*leslachtafval. Maar ze vinden al- '".dat Heerlijk. Nooit aan een vogel zijn er katten die alle voedsel eigeren, behalve hun favoriete blik- Als de fabrikant het recept veran- jL^aat de kat in hongerstaking. L deren kan het ook zo vergaan. Ze en. Qiks op hun achtste als ze op v>erde niet mochten smullen van uit de wildernis die hier het vvin- ntrum heet. Krijg ze dan maar eens aan een visje. Mijn meisje at al ha ring toen haar eerste tandjes doorkwa men. Nu belt ze op om te zeggen dat ze een karper ving en vooral de kuit zo lek ker vond. In Nederland helpt Captain Iglo wanhopige ouders hun paneermeel- kindjes over te halen om vis te eten. Vis- figuurtjes van vispulp in een korstje. Profish, een andere diepvriesvisfabri- kant, noemt zijn gepaneerde vispulp kinderkibbeling. Op de doos staat dat deze kibbeling rijk gevuld is met groen te. Er zit een doperwt in elk stukje vis. Voedingswetenschappers, die meer ver moeden dan weten, denken dat het be ter voor mensen is als ze minder vlees eten en af en toe een vis. Ook jonge kin deren moeten vis eten. Om slim te wor den en niet zo lastig later. Geef je joch een makreel, dan wordt het geen crimi neel. (Het Nederlands Visbureau mag deze slogan zo van mij overnemen.) Het is geen typisch Nederlands probleem dat kinderen en jonge volwassenen een zijdig en dus ongezond eten. In Frank rijk gaat het ook mis en zelfs in het land met de beste keuken ter wereld, Italië. Het hamburgert overal hevig. Een Franse fabrikant van visproducten introduceert iets nieuws voor ouders om hun kindje te leren vis waarderen. Maar nogal omslachtig eigenlijk, veel gekker dan het visfiguurtje van Cap tain Iglo; een tartaartje van schelpdie ren die nooit schelpdiertje zijn ge weest. Het was een primeurtje op de in ternationale beurs voor de vishandel, vorige maand in Brussel. De heilige Ja- cobsschelp heet op de menukaart van een eethuis coquille Saint-Jacques om dat het in het Frans lekkerder smaakt. Een duur schelpdiertje. Dure produc ten uit zee worden nagemaakt van goed kope vis. Van de vis - zoals blauwe wij ting uit de diepzee - wordt eerst een smaak -, geur- en kleurloze eiwitstruc tuur gemaakt die surimi heet. Surimi verandert met hulp van verf en smaak stof in nepkrabvlees. Krabvlees wordt het meest nagemaakt van surimi. Maar er kan veel meer. De Fransen hebben er nu coquilles Saint-Jacques van geboet seerd. Wit spiervlees met oranje kuit. Maar zo'n Frans jengeltje vindt een he le Jacob griezelig, dus ook een hele na maak Jacob. Vondst van de fabrikant: een tartaartje voor op het kindermenu. Eerst wordt helemaal een schelpdiertje in elkaar gezet, geverfd en op smaak ge bracht, om het daarna door de gehakt molen te draaien. Een tartaartje dat het kind leert nepschelpdier te lusten. Dan liever Abba, de Scandinavische DEN HAAG - De Inspectie voor Werk en Inkomen (IWI) heeft gisteren stevige kritiek geuit op de manier waarop de overheid werklozen aan de slag probeert te helpen. Zo krijgt de helft niet op tijd hulp bij het zoeken naar werk. Bovendien blijkt de ondersteuning te verslechteren. De WW wordt uitgevoerd door het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV). Deze instantie huurt gespecialiseerde bedrijven in die werklozen binnen een jaar aan een baan, een studie of een cursus moeten hel pen. Door de sterke stijging van het aantal werklozen luk te dit in de eerste acht maanden van 2004 maar bij 54 pro cent. Bovendien daalt de kwaliteit van deze zogeheten reïntegratietrajecten. „Veel WW-trajecten beperken zich tot een intake, een vorm van sollicitatietraining en daar na een groepsgewijze zoektocht naar een baan", schrijft de IWI in haar jaarverslag. ANP LAUSANNE - Het biotechnologiebedrijf Isotis heeft in het eerste kwartaal een operationeel verlies geleden van 2,3 miljoen dollar (circa 1,8 miljoen euro). In dezelfde pe riode vorig jaar leed het bedrijf, dat een notering heeft aan de effectenbeurs in Amsterdam, nog een operationeel verlies van 5,2 miljoen dollar (4,1 miljoen euro). Dat heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. Netto wist Isotis een winst te realiseren van 0,9 miljoen dollar. Dat kwam door winsten op valutaverschillen, In het eerste kwartaal 2004 boekte het bedrijf een nettover lies van 3,2 miljoen dollar. De omzet steeg met 18 pro cent, van 6,6 miljoen dollar een jaar geleden naar 7,8 mil joen dollar (6,2 miljoen euro). Het bedrijf houdt voor heel 2005 vast aan de prognose dat de omzet met circa 20 pro cent zal stijgen. ANP AMSTERDAM - Een pakket vergaande maatregelen moet een einde maken aan de aanhoudende chaos op de Amster damse taximarkt. 'Taxi-inspecteurs' en camera's zullen de grootste standplaatsen bewaken. Er komen meer kleinere standplaatsen. Overtreders van de strenge nieuwe 'huisregels' krijgen meteen een bekeu ring en de beste wachtplaatsen worden voor 'kwaliteits taxi's' gereserveerd. Het weigeren van klanten wordt ver boden en chauffeurs moeten hun motoren uitzetten tij dens het wachten - tegen luchtvervuiling. Dat zijn de be langrijkste onderdelen van het Actieplan Taxi, dat het Amsterdamse college van B&W gisteren heeft aangeno men. GPD DEN HAAG - Het aandeel van illegale software in Neder land is het afgelopen jaar met 3 procent afgenomen tot 30 procent. Nederland scoort met dit percentage 5 procent beter dan het gemiddelde in de Europese Unie en behoort daarmee tot de twintig landen in de wereld met de laagste percentages op het gebied van softwarepiraterij. Omdat de waarde van illegale software tegelijkertijd toe nam, steeg de financiële schade voor softwareproducen ten in Nederland vorig jaar echter met bijna 10 procent tot 628 miljoen dollar. Dit stelt Business Software Allian ce (BSA) op basis van een rapportage door onderzoeksbu reau IDC. GPD conservenfabrikant die allang bokking in een tubetje doet voor op brood. Zweedse kinderen zijn er dol op. Abba had ook een primeur op de visbeurs in Brussel. Makreel in tomatensaus 'met natuurlijk omega-3'. Vis in tomaten saus is niet nieuw, maar dat het uit een tube komt. De tube is in Nederland al leen te koop bij Ikea, maar de smakelij ke rode pasta is makkelijk zelf te ma ken. Neem een goedkoop blik haring, pilchards of sardinella's in tomaten saus. Wat in zo'n blik ligt ziet er onaan trekkelijk uit. Maar meng de inhoud met dat van een blikje tomatenpuree, wat citroensap en veel fijngesneden pe terselie. Dan is het niet alleen mooi, maar men doet er een kindje dat geen vis wil lusten nog plezier mee ook. Wouter Klootwijk door Mathijs Rotteveel DEN HAAG - „Ik had mijn auto 's avonds in mijn straat geparkeerd. Toen ik de vol gende ochtend wilde wegrij den, zag ik dat er een grote kras op zat." Bart van Meer wijk reed jarenlang schade vrij, tot dit voorval. Nu vraagt hij zich af of hij de schade die door een onbeken de aan zijn stilstaande auto is toegebracht, kan verhalen op zijn verzekeraar zonder dat zijn no-claim (premiekor ting) in gevaar komt. Van Meerwijk is niet de enige automobilist met deze vraag. Jaarlijks komen er 64.500 claims binnen bij Waarborg fonds Motorverkeer, in dit ge val de aangewezen instantie om aan te kloppen. Het fonds vergoedt schades die worden aangericht door onverzeker de automobilisten, doorrij ders en gemoedsbezwaarden. Volgens het Waarborgfonds rijden er in Nederland meer dan 100.000 automobilisten zonder wettelijke aansprake lijkheidsverzekering rond. Jaarlijks veroorzaken zij voor zeker 8,5 miljoen euro aan schade. Naast de bekras- sers zijn het de doorrijders die de meeste ergernis opwek ken; lieden die al dan niet moedwillig een deuk tikken in een geparkeerde auto en dan maken dat ze wegkomen zonder hun naam en adres achter te laten onder de rui tenwisser van het beschadig de voertuig. De veel kleinere categorie, die van de 'gemoedsbezwaar den', maakt relatief weinig brokken. Het gaat hier om mensen die vanwege hun ge loof geen enkele verzekering willen afsluiten en dus ook geen verplichte WA-verzeke ring. Zij kunnen daarvoor ontheffing krijgen. Maar ze kunnen ook behoorlijk in fi nanciële problemen komen als ze grote schades maken. Als het hen niet lukt om aan de gedupeerden uit te beta len, dan kunnen die bij het Waarborgfonds aankloppen. De samenleving wordt har der en dat vertaalt zich ook in het rijgedrag van de Neder landers: er wordt steeds va ker doorgereden na ongeluk ken. Dit gebeurde volgens Huib Tromp van het Waar borgfonds het afgelopen jaar zo'n 55.000 keer. Het aantal doorrijders stijgt jaarlijks met zo'n 3 procent. Volgens Tromp kan iedereen die een beroep wil doen op het Waarborgfonds om te be ginnen het beste aankloppen bij zijn eigen verzekeraar. Automobilisten met een all-risk verzekering krijgen vaak al binnen een week de schade uitgekeerd", stelt Tromp. „De verzekeraar kan vervolgens proberen de uitbe taalde schade bij ons te verha len. Als dat lukt, komt de no-claün niet in gevaar, want dan heeft de verzekering uit eindelijk niets aan de verze kerde uitgekeerd." Daarvoor moet er wel aan een aantal voorwaarden zijn voldaan. Zo moet de schade aantoon baar veroorzaakt zijn door een motorvoertuig. Het fonds betaalt dus niet uit als er een vandaal voor de gein met een sleutel een streep in de auto- lak heeft gekerfd. „Ook deu ken die na het aam-ij den van een hert ontstaan, worden niet door het Waarborgfonds vergoed", aldus Tromp. En heel listig: om aan te to nen dat de eigenaar niet zelf een deuk in zijn auto heeft ge reden, moet hij een getuige vinden die bevestigt dat de auto ongeschonden werd ge parkeerd en beschadigd werd teruggevonden. „Als de eige naar en de getuige een geloof waardig verhaal vertellen, sturen wij een expert langs die de schade onderzoekt", zegt Tromp. „Als die ziet dat de boomschors nog aan de bumper kleeft, gaan we niet tot uitkering over. Als hij lak sporen terugvindt van een an dere auto, staat de verzeker de er beter voor." Bij kleine schades is het vaak lastig aan te tonen dat de ver oorzaker ervan in een auto zat. De kansen van verzeker den of verzekeraars stijgen dan ook naarmate de omvang van de schade stijgt. „Een kleine kras op de zijkant kan net zo goed door een fietser zijn veroorzaakt", aldus Tromp. GPD Meer informatie:w ww.wbf.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25