PZC Zalm baalt van indianenverhalen RDM-affaire drukt winst Havenbedrijf Eten of gegeten worden Nieuwe stap in overnamestrijd Antonveneta I SpS'ct'e®pzc-nl ZuidWest ///ease Instapkoers gulden week volgens CPB niet af van gemiddelde eurolanden z aagopgeleiden omber over ;ans op werk Geen betere plek dan op de Middelburgse grachten Recordaantal topmannen op straat Nieuwe mast, meer woningen Prijsstijging VS valt mee Zorg over tekort ict'ers Redactie: 0113-315649 I Ss3t.4460AAGoes Ete*-expl°'tat'e: K en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; Cal: 02M562500. jonderdag 19 mei 2005 Uw mobiliteit staat bij ons voorop... www.zuidwestlease.nl p«n7B redactie economie PEN HAAG - Minister Zalm 0 Financiën 'baalt er ver lokkelijk van' dat de Neder- Ijndsc bevolking denkt bestolen zijn bij de invoering van de io, Volgens hem zijn dat 'leu gen 'indianenverhalen'. Ik heb er goed de pest over in. [ei is bijzonder onverkwikke- Zalm zei dat gisteren naar inleiding van berekeningen m het Centraal Planbureau ;PB). Daaruit blijkt dat de gul- éi in 1998 bij de omwisseling isar'de euro wel te laag is ge- lardeerd vergeleken met de bitse mark, maar niet vergele- ei met het gemiddelde in het zijn weinig aanwijzingen JA» It de instapkoers van de gul- p sterk afweek van de prijs- dioudingen tussen Nederland het eurogebied", meent het pp En zelfs al zou de gulden **-en een wat lagere waarde de m zijn gegaan 'dan zullen gevolgen bescheiden zijn ge- «est en gemiddeld wellicht Es positief', aldus het planbu- 80 Over de omwisselkoers b de gulden ontstond eerder i maand grote beroering, directeur Brouwer van De derlandsche Bank in een in- view zei dat de gulden in 38 te laag was gewaardeerd i opzichte van de Duitse ik. Die te lage waardering i de prijsstijgingen hebben toorzaakt lm kreeg het verwijt dat hij te lage instapkoers van de J! den zou hebben verzwegen te- lover de Tweede Kamer en de nenleving. Hij zou zelfs heb- in een Kamerdebat p. 'ze 'r- toen hij zei dat van onderwaar dering van de gulden geen spra ke was. Zalm onderstreepte gis teren dat hij toen niet heeft ge sproken over de verhouding tus sen de gulden en de Duitse mark, maar tussen de gulden en het gemiddelde in het euroge bied. „De koers weerspiegelde de verhouding van die tijd heel aardig", aldus de minister. „De mensen hebben waar voor hun geld gekregen." Volgens Zalm zou een hogere waardering van de gulden in 1998 weliswaar voordelen hebben gehad in de vorm van lagere invoerprijzen, maar zou ze ook problemen heb ben opgeleverd voor de export. Dat in de jaren 1998-2002 de in flatie aanwakkerde, was vol gens Zalm niet het gevolg van de te lage omwisselkoers, maar van de aantrekkende economie in NedeiTand en de loonstijgin gen die daarmee gepaard gin gen. Sinds 2002 was er in sommi ge sectoren wel sprake van prijs verhogingen, maar in het alge meen is de inflatie alleen maar gedaald, aldus Zalm. ANP pagina 25 zoeken eurohaters een zondebok? ISTERDAM - Laagopgeleide jeren zijn in vergelijking zes jaar geleden veel pessi- istischer over hun kansen op «k. Anno 2005 denkt 64 pro- H snel een baan te vinden na studie, tegen 98 procent in iblijkt uit een gisteren gepu- eeerd onderzoek dat Inter- •NSS heeft uitgevoerd in Z cacht van De Baanbrekers- Aan het onderzoek deden Laagopgeleide jongeren (16 126 jaar) mee. Tussen 29 april 1 mei werden 182 werkloze cicen en 270 aanstaande öolverlaters geïnterviewd. ?nê om allochtone en au- Z cione jongeren met een oplei- op vmbo-niveau of met een ■voltooide mbo-opleiding. Baanbrekersprijs is een ini- föef van onder meer de Task- ik Jeugdwerkloosheid en be- jongeren die zelf oplossin- s bedenken voor jeugdwerk- Kheid. Voormalig premier F Kok reikt de prijs van- fönd uit in de Amsterdam Con don Factory. Kok fungeert f juryvoorzitter. werklozen zitten üuddeld dertien maanden zon- ïwerk. De helft van de groep ïwucht dat die status niet ver eert in het komende halfjaar, «arstaat tegenover dat 47 pro- ■oteen baan denkt te vinden in «elfde periode. ANP Schipper Roland van Banning vaart en vertelt tegelijkertijd. Daarom kan zijn stoeltje draaien. „Ik wil de mensen graag aankijken, als ik praat." foto Lex de Meester door Selma Osman MIDDELBURG - Zodra rondvaartboot- schipper Roland van Banning de motor hoort zoemen, krijgt hij zin in weer een nieuwe tocht door de Middelburgse grachten. Op het witte stoeltje voorin de boot draait hij zich om naar het pu bliek achter hem. „We gaan een gezellig stukje varen door de stad", zegt hij door de microfoon, terwijl hij behendig de boot de gracht in stuurt. Rondvaart Middelburg heeft twee boten: de Son en de Maen. Ze zijn vernoemd naar sche pen die ooit in Middelburg zijn ge bouwd. Vandaag vaart Van Banning met de Son. „De echte Maen is op zijn eerste reis vergaan, maar onze schepen blijven lekker drijven." De schipper kan zich geen betere werk plek voorstellen dan op het water van de Middelburgse grachten. „Het is lek ker om hele dagen buiten te zijn en leuk om de mensen die Middelburg bezoeken iets van de stad te laten zien." Hij vaart en vertelt tegelijkertijd. Daar om kan zijn stoeltje draaien. „Ik wil de mensen graag aankijken, als ik praat." Op de houten bankjes is plek voor 54 mensen. Al bij het inschepen, maakt hij contact met zijn gasten. Van Banning wil dat ze tevreden de boot verlaten. Zijn verhaal is telkens anders. Wil zijn publiek het naadje van de kous weten of zijn het mensen die stilletjes willen genieten van het moois dat voorbij schuift. Ook met kinderen houdt de voormalige onderwijzer rekening. Van varen bij koud en guur weer, wordt de schipper niet chagrijnig. „Ik ben een buitenmens." Als het regent, deelt hij parapluutjes uit. „Dat ziet er erg gezel lig uit." Voor noodgevallen zijn er drijf- planken, zoeklichten, reddingsboeien, een pikhaak en extra touwen aan boord. Die heeft de schipper nog niet no dig gehad. Ook met het bukken is het nog altijd goed gegaan, vertelt hij. On der de lage bruggetjes moet iedereen zich klein maken. „Dat houdt het span nend", lacht Van Banning. van onze redactie economie MILAAN - De Italiaanse bank Popolare di Lodi heeft een bod gedaan van 24,47 euro per aan deel op de branchegenoot Anton- veneta, zo werd gisteren be kend. Het is een volgende stap in het overnamegevecht dat Pop Lodi voert met ABN Amro om de Italiaanse bank. Het bod zou de bank 4,9 miljard euro kosten en Antonveneta waarderen op ruim 7 miljard euro. Het bod ligt iets lager dan dat van ABN Amro. De Nederland se bank bood eerder 25 euro per aandeel. Pop Lodi, zoals de bank in de volksmond wordt ge noemd, moest van de Italiaanse beurstoezichthouder Consob een bod in contanten uitbren gen. De beurswaakhond dwong dit af omdat de bank zou hebben sa mengespannen met andere inves teerders en zo samen meer dan 30 procent van de aandelen An tonveneta in handen hebben. Volgens de Italiaanse wet moet dan een overnamebod worden uitgebracht. Dit bod in contanten komt naast een andere bieding van de zelfde bank. Pop Lodi kwam eer der al met een overnamebod op Antonveneta dat bestaat uit een combinatie van aandelen, obli gaties en wat contant geld ter waarde van 26 euro per aandeel. Het Nederlandse bankbedrijf is in een felle overnameslag ver wikkeld geraakt om Antonvene ta. ANP/RTR Ne Italiaanse bankwereld is en fas erend spel aan de gang, met moge- I* grote gevolgen voor het Europese «mk landschap. ABN Amro er «der leiding van bestuursvoorzitter •pman Groenink in een hevige over- pnestrijd verwikkeld om de Banca lonveneta uit Padua, qua omvang de jstebank van Italië. Deze parel uit 'tabaanse bankwezen is al langer MjjPppel van ABN Amro. De Neder- grootbank heeft al een tijd een fSische deelname van circa 20 pro- tln Antonveneta. .'Amro, dat een overnamebod van JJ1® P«r aandeel heeft uitstaan, pnetovemamespel strikt volgens N?els al was het maar om de Itali- autoriteiten geen stok te geven «hond te slaan. Want gouverneur 0ni0 Fazio van de Italiaanse centra- le bank moet als mededingingsautori teit ABN Amro toestemming verlenen om zijn deelname in Antonveneta uit te breiden. En hij weigert dit categorisch, zonder opgaaf van redenen. Fazio is de paus van het Italiaanse bankwezen. Net als de echte paus is hij voor het leven benoemd. Hij ziet het als zijn taak om het inefficiënte Italiaanse bankwezen - dat al decennia doortrok ken is van nepotisme en politieke be noemingen - eerst te laten fuseren en consolideren, alvorens het bloot te stel len aan overnames door buitenlandse banken. Dat is tegen de Europese over- nameregels, en dat weet de Italiaanse bankpaus dondersgoed. Daarom hanteert Fazio als een echte Macchiavelli de Italiaanse trucendoos van achterkamertjespolitiek en vertra gingstactieken teneinde ABN Amro de ze overname onmogelijk te maken. Zo heeft hij achter de schermen een duis ter verbond van nationalistische aan deelhouders gemobiliseerd, via de wei nig kapitaalkrachtige Banca Populare di Lodi, met de bedoeling om ABN Am ro af te troeven. Tot nu toe leek Fazio zijn zin te krijgen met deze 'white knight'-oplossing, hoe wel de witte ridder gaandeweg steeds meer trekken van een zwarte roofrid der kreeg. De Europese Commissie en de Italiaanse beurstoezichthouder Con sob volgen dit gevecht eveneens met buitengewone aandacht. Vorige week woensdag oordeelde Con sob dat Lodi zich schuldig heeft ge maakt aan 'ongeoorloofde samenspan ning' bij de aankoop van aandelen An tonveneta. Als Fazio en Lodi met dit achterbakse en duistere spel wegkomen, dan zijn buitenlandse overnames van Italiaanse banken voorlopig van de baan. Binnen de Europese Unie begint de consolida tie van het bank- en verzekeringswe zen nu eindelijk op gang te komen on der het devies: eten of gegeten worden. Dat zal ertoe leiden dat sommige EU landen hun bancaire en financiële trots zullen verliezen. Nederland is gelukkig gezegend met een belangrijke en efficiënte financiële sector die eerder tot de eters dan tot de gegetenen zal gaan behoren, maar dan moet het Europese overnamespel wel correct worden gespeeld. En daar zit nu net het probleem. Veel Zuid-Europe- se landen respecteren het beginsel van wederkerigheid niet en willen wel eten, maar niet gegeten worden. Gelukkig heeft ABN Amro beurstoezichthouder Consob aan zijn zijde gekregen. Con sob beseft dat de toch al niet geweldige Italiaanse reputatie in het buitenland door het verloop van dit overnamege vecht forse deuken heeft opgelopen. Als de Italiaanse mededingings- en toe- zichtsautoriteiten niet voldoende zelf reinigend vermogen kennen, dan moet dit wellicht van de Italiaanse justitie komen. ABN Amro heeft inmiddels ook zijn toe vlucht genomen tot de Italiaanse rech ter, net als Lodi, maar de vraag is of de rechter zich tot een uitspraak in deze zaak bevoegd acht. Daarom is het te hopen dat Rijkman Groenink en de zijnen het overnamege vecht om Antonveneta dezer dagen als nog in hun voordeel weten te beslech ten. Dat zou niet alleen goed nieuws zijn voor ABN Amro, maar voor het ge hele Europese bank- en verzekerings wezen. Sylvester Eijffinger AMSTERDAM - Niet eerder moesten zoveel topmannen van bedrijven het veld mimen als vorig jaar. Bijna eender de van de 354 vertrekkende directeuren in 2004 werd bui ten de deur gezet. Wereldwijd nam het aantal managers dat aftrad wegens de slechte resultaten vorig jaar met 44 procent toe ten opzichte van 2003. Dat blijkt uit een on derzoek van Booz Allen Hamilton onder de 2500 grootste beursgenoteerde ondernemingen ter wereld. Bedrijven rekenen managers keihard af op de behaalde re sultaten, blijkt uit het onderzoek. Topmanagers die er niet in slagen om al in de eerste jaren sterke resultaten te behalen, worden daar steeds sneller en strenger op afgere kend. ANP ARNHEM - De hoogspanningsmast in Nederland krijgt een ander aanzicht, waardoor het mogelijk wordt in de toekomst dichter bij hoogspanningslijnen te bouwen. De nieuwe masten bestaan grotendeels uit kunststof - in plaats van metaal - en zorgen voor een kleiner magneet veld dan in de huidige situatie. Dat heeft Tennet, de lande lijke beheerder van het hoogspanningsnet, gisteren be kendgemaakt. Met de nieuwe constructie komt Tennet tegemoet aan de aangescherpte richtlijnen van het ministerie van Vrom. De voorschriften beperken de nieuwbouw van woningen bij bestaande lijnen. Het ministerie wil namelijk de bloot stelling van mensen aan magnetische velden zoveel moge lijk voorkomen. De scherpere richtlijn bemoeilijkt verder de aanleg van nieuwe hoogspanningslijnen. Zonder aanpassingen mag bij een hoogspanningslijn van 380 kilovolt op een strook van 300 meter rond de lijn niet worden gebouwd. Met de nieuwe mast wordt dat terugge bracht tot slechts 75 meter. Daardoor kunnen vooral in drukbevolkte gebieden zoals de Randstad meer woningen worden neergezet. ANP WASHINGTON - De consumentenprijzen in de Verenig de Staten hebben de afgelopen maand een bescheiden stij ging laten zien. De prijsindex steeg met 0,5 procent, maak te het ministerie van Arbeid in Washington gisteren be kend. De stijging is weliswaar wat groter dan de 0,4 procent die was verwacht, maar de voornaamste oorzaak is gelegen in de energieprijzen, die opliepen met 4,5 procent. Dat is het hoogste percentage in ruim twee jaar. De voedselprijzen gingen met 0,7 procent omhoog. De bescheiden prijsstijgingen zijn vermoedelijk voor de Amerikaanse centrale banken aanleiding om door te gaan met hun gematigde renteverhogingen. ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - Het Havenbe drijf Rotterdam heeft in 2004 een nettowinst behaald van 7 miljoen euro, flink minder dan de 56 miljoen euro het jaar er voor. Dat heeft het bedrijf giste ren bekendgemaakt. Belangrijk ste oorzaak van de lagere winst is de RDM-affaire. Oud-direc teur W. Scholten zou eigenhan dig bankgaranties hebben ver strekt aan het RDM-concern van Joep van den Nieuwen- huyzen. Scholten zou voor 183,5 miljoen euro aan bankgaranties hebben gegeven. Het optreden van de oud-directeur noodzaakte het Havenbedrijf een voorziening van 49 miljoen euro te nemen. Die heeft betrekking op de ga ranties die Scholten na 31 de cember 2003 heeft verstrekt. Directeur Smits van het Haven bedrijf gaf aan in de toekomst 'zuiniger aan te doen'. De haven moet efficiënter en goedkoper werken. Concrete maatregelen kon een woordvoerder van het Havenbedrijf nog niet noemen. Wel gaf hij aan dat de plannen van Smits 'hooguit versneld' zijn door de RDM-affaire, maar niet als directe oplossing die nen. „Het is onvermijdelijk om te saneren." De affaire bracht ook extra kosten met zich mee (9 miljoen euro). Het geld was onder meer nodig voor juridi sche adviezen en forensische on derzoeken. Dividend Verder was 2004 een overwe gend goed jaar, vooral door een flinke toename van de overslag die zorgde voor hogere inkom sten in de vorm van zeehaven geld. Het Havenbedrijf keert 6,6 miljoen euro dividend uit aan de gemeente Rotterdam, die aan deelhouder is. Dat is bijna 40 miljoen minder dan bij de verzelfstandiging van het Havenbedrijf was afgespro ken. Het 'verschuldigde' bedrag wordt nu op een later tijdstip uitgekeerd. Onbekend is alleen wanneer. De winstval over 2004 betekent dat bij het Havenbedrijf de ver sterking van het eigen vermogen vertraging oploopt. Dat kan na delig zijn, want het bedrijf heeft geld nodig voor toekomstige gro te investeringen, zoals in de Tweede Maasvlakte. Maar om dat de overslag in 2004 eén ster ke groei liet zien en de verwach ting is dat die groei dit jaar aan houdt, schat het Havenbedrijf dat het nadelig effect beperkt zal blijven. De goede vooruitzichten ten aan zien van overslag komen niet al leen door de groeiende goederen stroom vanuit China. Ook lan den als Brazilië en andere lan den in Zuid-Amerika en Groot-Brittannië zijn zeer be langrijk voor de Rotterdamse ha ven, aldus de woordvoerder. Ambities om weer de grootste haven ter wereld te worden, heeft het Havenbedrijf niet. Rot terdam raakte vorig jaar de lei dende positie kwijt aan Shang hai. Een terugkeer naar de eer ste plaats is volgens de zegsman 'onmogelijk'. Het economische groeitempo in China ligt zo hoog dat Rotterdam niet kan bij benen. ANP ZOETERMEER - In de ict-sec- tor is een groeiende behoefte aan ervaren personeel. Dat komt vooral omdat steeds meer bedrijven het achterstallig on derhoud aan hun automatise ringssystemen aanpakken en het aantal afgestudeerde ict'ers afneemt. Dat heeft de bestuursvoorzitter Klaas Wagenaar van automati seerder Getronics gisteren ge zegd. „Er is een schaarste in de markt ontstaan die mij zorgen baart." Getronics Pinkroccade plaatste deze maand grote adver tenties in dagbladen om vierhon derd nieuwe iet-medewerkers te vinden. „Wij hebben inmiddels 2000 cv's ontvangen en de eerste honderd zijn gecontracteerd", aldus Wagenaar. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21