CSKA dompelt Portugal in rouw PZC McEwen doet Petacchi weer pijn Vayrynen beoogd opvolger Vogel Kelli White gaat voorop in strijd tegen doping lis Heijboer treedt uit schaduw in Olympia's Tour r L. Russische ploeg verrast Sporting Lissabon in finale Uefa Cup Eneco Tour begint in Mechelen Lintje voor profbokser Joval SS Bestuur Top Volleybal treedt af Doelman Vonk langer bij Ajax Alsnog olympisch goud voor Pessoa1 Nieuwe ploeg voor Jan Bos Minister: Oranje niet afhankelijk van Kalou oir Oranje onder 19 jaar mist EK donderdag 19 mei 2005 door Antal Crielaard LISSABON - CSKA Moskou heeft het Portugese voetbal op nieuw met een trauma opgeza deld. De Russische ploeg ver sloeg gisteravond Sporting Lis sabon in eigen stadion met 3-1 in de finale van de Uefa-beker. De nederlaag zorgde voor een pijnlijke herinnering aan de eindstrijd van het EK van 2004. Toen speelde Portugal voor ei gen publiek en verloor het elf tal; met 1-0 van Griekenland. Die dramatische nederlaag zorg de voor een haast onuitwisbaar verdriet in de straten van Lissa bon. Grote mannen, kleine kin deren, volwassen vrouwen en op geschoten jeugd: iedereen in het voetbalgekke land huilde des tijds dikke tranen. Van ongeloof en van onbegrip. De echo van die deceptie klonk gisteravond door in Estadio José Alvalade en kon niet worden gedoofd. Na een prachtig begin werd Spor ting weggecounterd door de Rus sische legerploeg. Dezelfde speelstijl die Portugal op het EK fataal werd. Afwachtend De poging van Sporting Clube de Portugal om de wond van 2004 deels te dichten, ging voor rust gepaard met mooi voetbal en een fantastische openingstref fer in de finale tegen CSKA Mos kou. De Russische ploeg, ge steund door Chelsea-miljardair Roman Abramovitsj, speelde af wachtend en daar maakte het technisch uitgekookte Sporting handig gebruik van. In de 29e minuut kreeg Rogerio de ruimte om de bal op de rand van het zes tienmetergebied aan te nemen en haalde vervolgens vanuit de draai verwoestend uit. De bal plofte vervolgens, onbereikbaar voor de doelman, in de kruising: 1-0. De treffer was verdiend, al kreeg de thuisploeg tot het doel punt en ondanks een enorm overwicht geen echte scorings kansen. De beste mogelijkheid kwam op naam van Ignasjevisj, verdediger in Russische dienst. Hij kopte een corner steenhard vlak langs de paal van zijn eigen doel. Sporting kwam vervolgens vlak voor rust nog wel met de schrik vrij. Uit een uitgekiende counter kwam sterspeler Vag- ner Love vrij voor het doel. De schutter schrok zo van de kans dat hij de bal knullig over de achterlijn liet hobbelen. Na de pauze werd het spel van de Russen steeds beter. De ploeg kreeg door dat de achilleshiel van de Portugezen in de verdedi ging ligt. Zoals AZ al aantoonde (vier goals in twee wedstrijden) is de achterhoede van Sporting de zwakste linie van het elftal. In de 56e minuut kopte Alexei Berezoetski de gelijkmaker bin nen - na een scherp aangesne den vrije trap van uitblinker Carvalho. Enkele minuten later stond hij opnieuw aan de basis van een goal. Zjirkov profiteer de van het steekpassje van Car valho en dompelde het stadion in rouw: 2-1. Volop aanvallend probeerde Sporting de dreigende neder laag af te wenden. De Portuge zen speelden aanstekelijk, brachten het stadion in vervoe ring, maar liepen aan tegen de zakelijke doeltreffendheid van CSKA. De club van trainer Gaz- zajev beheerst het countervoet bal tot in de kleinste details en beroofde het duel in de 76e mi nuut definitief van alle span ning. Vagner Lover tekende met zijn achtste treffer van het sei zoen voor de doodsteek voor Sporting, dat eerder in dezelfde minuut nog een enorme kans op de gelijkmaker miste: 3-1. Sporting Portugal-CSKA Moskou 1-3 (1-0). 29. Rogerio 1-0, 57. A. Be- rezoutski 1-1, 66. Zhirkov 1-2, 74. Vagner Love 1-3. Scheidsrechter: Poll (Eng). Gele kaart: Pedro Bar- bosa (Sporting Portugal). Aantal toeschouwers: 45.000. Sporting Portugal: Ricardo; Gar cia, Beto, Enakarhire en Tello; Ro gerio, (80. Douala), Moutinho (87. Hugo Viana), Rochemback en Pe dro Barbosa; Liedson en Sa Pinto (72. Niculae) CSKA Moskou: Akinfejev; Bere zoetski, Ignasjewitsj, A. Berezoet ski en SjirkovRahimic, Aldonin (86. Goesev), Odiah en Carvalho (82 Semberas); Olie (67. Krasic) en Vagner Love. door Wilko Voordouw PARIJS - De wegens dopingge- bruik voor twee jaar geschorste Amerikaanse atlete Kelli White gaat voortaan voorop in de strijd tegen doping. De vrouw die op het wereldkampioen schap atletiek in 2003 in Parijs liet kronen tot kampioene op de 100 en 200 meter - en de medail les vervolgens moest inleveren na een positieve controle - wil te rugkomen in de atletiek, ook als ze niet meer het allerhoogste ni veau zal halen. Dat heeft ze op een bijeenkomst van het werelddopingagent- schap Wada in Montreal gezegd. De verklaringen van White wer den gisteren gepubliceerd in het Franse dagblad l'Equipe. Zeventien keer eerder in 2003 was er bij dopingcontroles geen vuiltje aan de lucht geweest, LEIDEN - De Eneco Tour be gint 3 augustus met een proloog over ruim vijf kilometer in het Belgische Mechelen. Het grootste gedeelte van het routeschema van de achtdaagse rittenkoers door België en Ne derland was eerder al bekendge maakt. De wedstrijd, die deel uitmaakt van de ProTour, eindigt op 10 augustus met een individuele tijdnt in Etten-Leur. Bekend is nu ook dat een dag ervoor de op één na laatste etappe in België loopt van Sint-Truiden naar Hoogstraten. „We zijn er bijna uit", zei organisator Henk van Mulukom gisteren. „Voor de eer ste etappe, die begint in het Bel gische Geel, zoeken we nog een finishplaats in Nederland. Voor de dag erna hebben we nog geen startplaats", aldus Van Muluk om. De start voor volgend jaar ligt ook al vast. De Eneco Tour be gint dan op 16 augustus in Den Helder. De eerste rit loopt over de Afsluitdijk naar één van de noordelijke provincies. ANP maar toen ze een plasje moest in leveren na haar gouden 100 me ter in Parijs, viel Kelli White door de mand. Ze werd positief bevonden op het pepmiddel Mo- dafinil. Daarna gaf ze toe regel matig kuren met epo te hebben gebruikt en dat ze ook ge- bruikster was van THG, de de signer drug van het Californi- sche bedrijf Balco. Sinds het jaar 2000 verkeerde ze in het gezelschap van coach Re- mi Korchemny en Balco-baas Victor Conté die haar hadden ge stimuleerd om doping te gebrui ken. Haar cocktail: „THG, epo, een maskerend product en een mengsel van stimulerende mid delen die ik moest nemen voor de start van de wedstrijden." Het resultaat was spectaculair. White won alles wat er maar te winnen was. „Mijn spiermassa groeide geweldig, ik werd vele malen explosiever en we wisten dat ze pas op epo zouden gaan testen vanaf de 400 meter." Whi te was de eerste die in de Bal- co-affaire een belastende getui genis aflegde. Mede omdat ze nu begrijpt hoezeer ze als proefko nijn is gebruikt. „We wisten niet eens dat THG op dieren was getest." Een andere reden om in het ge weer te komen zijn de lichamelij ke ongemakken die het gebruik van de dopingcocktail met zich meebracht. „Ik was iedere veer tien dagen ongesteld. Ik kreeg acne op mijn gezicht en boven lijf, mijn stem veranderde, ik was constant schor. En het ern stigste was dat mijn bloeddruk gigantisch toenam. Het heeft heel lang geduurd voordat deze weer naar normale waarden daalde en zich stabiliseerde..." Volgens White was de arrogan tie van de Balco-bazen zo groot, dat ze haar vlak voor de wed strijd in Parijs met een gerust hart Modafinil lieten nemen. Conté ging ervan uit dat de In ternationale Atletiekfederatie (IAAF) de dopingcontrole zou doen. Modafinil stond niet op de lijst met verboden middelen van de IAAF en was daar op aandrin gen van de Franse autoriteiten aan toegevoegd. Het gevolg van die test was dat de Balco-affaire ging rollen en dat binnenkort at leten als Christe Gaines, Tim Montgomery en de top van het bedrijf zich voor de rechter moe ten verantwoorden. GPD Robbie McEwen (links) versloeg Alessandro Petacchi (midden) en Stuart O'Grady met miniem verschil, foto Stefano Rellandini/RTR door Ad Pertijs ROSSANO VENETO - Eerst was er Ales sandro Petacchi die (na Milaan-San Re- mo) nadrukkelijk zijn kandidatuur stelde voor het WK, dat op het einde van dit sei zoen in Madrid wordt gehouden. Daarna meldde Tom Boonen zich als tweede topfa voriet. Na gisteren is een derde naam toe gevoegd aan het rijtje: Robbie McEwen. De Australiër won gisteren in Rossano Ve- neto zijn derde Giro-rit van dit jaar. „Het was de mooiste van de drie", liet McEwen weten. „Een mooie, zuivere, rechte sprint tegen de man die algemeen beschouwd wordt als de een van de rapste spurters van dit moment." Van Alessandro Petacchi dus. Maandag krikte de Italiaan zijn zelfvertrouwen fiks op door vlak voor de rustdag in Ravenna de hatelijke nul van zijn scorekaart te ha len. McEwen gaf aan dat hij daar in de rush naar de finish een tactisch foutje had gemaakt. Waardoor dé langverwachte ko ningssprint weer was uitgebleven. Gisteren kwam het er dan eindelijk van: de spurt tussen Petacchi en McEwen. Het team van Petacchi (Fassa Bortolo) werkte al vrij vroeg in de koers naar die sprint toe. Vluchteling Illiano (die op een mira kel hoopte in de stad van zijn sponsor Sel- le Italia) kreeg dan ook niet veel bewe gingsruimte. In de eindsprint had Fassa Bortolo toch weer grote moeite om de bela gers naar het tweede plan te verwijzen. Op het bochtige finalecircuit slaagden ze er op het laatst toch in om Petacchi volgens plan te lanceren. McEwen zat evenwel in zijn wiel en met machtige pedaalstoten kwam hij naast de Italiaan om die met minimaal verschil te kloppen. „Ik wist aanvankelijk niet wie er van ons twee gewonnen had. Normaal zie of voel je dat als spurter wel, maar nu had ik me helemaal op die lijn geconcentreerd voor de laatste jump." GPD Barcelona bevestigt komst Van Bommel door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Als PSV met SC Heerenveen overeenstemming bereikt over de afkoopsom van zijn contract speelt Mika Vayrynen de komende jaren zeer waarschijnlijk in het shirt van de landskampioen. Tech nisch directeur Guus Hiddink bevestigde de interesse in de Fin se middenvelder gisteren. „Maar het is niet zo dat we dicht bij een akkoord zijn", zei hij. Hiddink is nog in onderhande ling met de Friese club, die naar verluidt 2,5 miljoen euro be dingt voor de 23-jarige voetbal ler. Daarna worden de contract onderhandelingen geopend met Vayrynen, die bij PSV de opvol ger moet worden van Johann Vo gel. PSV heeft Vayrynen al lange tijd op het oog als versterking voor komend seizoen. Aanvanke lijk was hij in beeld om Mark van Bommel te vervangen. Van Bommel maakte gisteren be kend dat hij een driejarig con tract heeft getekend bij FC Bar celona. Voor de positie van Van Bommel werd Vayrynen te wei nig diepgang toebedicht. In een meer controlerende rol is hij wel de versterking, die PSV zoekt voor het middenveld. Vayrynen speelde drieëneenhalf seizoen bij Heerenveen en geldt als een technisch bekwame, fel le middenvelder. Zijn postuur toont opmerkelijke overeenkom sten met dat van Vogel, die waarschijnlijk voor Villarreal kiest. Van Bommel kon gisteren eindelijk zijn masker laten val len en bekende opgelucht te zijn, dat de transfer naar Barce lona nu wereldkundig is ge maakt. „Ik ben trots, hartstikke trots dat ik bij zo'n grote club kom te spelen", was één van de spaarzame reacties die Van Bom mel losliet. De bedoeling is dat hij in de tweede week van juni, na de laatste interlands van het seizoen, officieel wordt gepre senteerd. „Dan zal ik ook pas volledige openheid van zaken ge ven", zei Van Bommel. De Spaanse kampioen toonde ruim een jaar geleden al interes se in Van Bommel. Een aantal maanden geleden, rond de win- van onze sportredactie NUNSPEET - Mathieu Heijboer is de nieuwe leider in Olympia's Tour. De renner van Rabobank eindigde als tweede in de twin tig kilometer lange tijdrit rond Nunspeet, die werd gewonnen door Jos Pronk van Eurogifts. De grote favoriet voor de dag en eindzege binnen de Rabo- bank-gelederen, proloogwin naar Mare de Maar, kwam ten Mark van Bommel wordt de zeventiende Nederlandse speler die in dienst treedt van FC Barcelona. Robert Vos/ANP Nadat de Drent onderweg de snelste tussentijd had neergezet, moest hij uiteindelijk vijf ren ners voor zich dulden in de eind fase. „Er lag wat grind in de bocht en daar viel ik. Misschien nam ik te veel risico's, ik baal er in elk geval van. Al is de eindze ge nog niet verspeeld", aldus De Maar. Voorlopig ziet hij ploeggenoot Mathieu Heijboer de leiderstrui om de schouders trekken. De 23-jarige renner uit Rhoon heeft nu binnen de favoriete Rabo- bankformatie de beste kaarten om de eindzege zondag in Ossen- drecht ook te veroveren. „Maar ik sta hier vooral nog te balen dat ik tweede word in de Redact; «ww.p E-mail. PüStbU: Adverti lationt AMSTERDAM - Profbokser Raymond Joval magz;. voortaan Ridder in de Orde van Oranje Nassau noen* ^°nC De 36-jarige Amsterdammer ontving gisteren mu R Al-congrescentrum een koninklijke onderschei voor zijn grote verdiensten als sportman en zijn bek loze inzet voor jongerenprojecten in Amsterdam. Wethouder Hester Maij spelde de versierselen bij j01-, op. Joval, oud-wereldkampioen in het middengewiehi1- de WBU en IBO, kon zijn lintje niet op Koninginnedag' ontvangst nemen. Hij keerde pas gistermorgen terug- Nederland na een intensief trainingskamp in 1 van New York. ANP AMSTERDAM - Het bestuur van de Vereniging TopVi leybal (VTV) treedt af. Aanleiding is de actie van Mar. nus om tegen de afspraken in de vrouwen van de nation le ploeg uit te nodigen onder leiding van bondscoachA:;, tal Selinger in Amstelveen te komen spelen. „We zijn er hierdoor niet in geslaagd om onze missie, professionaliseren van de competitie, te volbreng lichtte voorzitter Frans de Jong toe. De VTV was namens de clubs eerder deze maand)!# met de volleybalbond NeVoBo overeengekomen dat dei; ternationals komend seizoen nog niet gezamenlijk inj competitie zouden acteren. Martinus vindt dat hetvr, j zijn eigen beleid te bepalen en wil de internationals^ ideale voorbereiding richting de Olympische Speleninf-, king bieden. ANP AMSTERDAM - Doelman Hans Vonk heeft zijn contra 1 bij Ajax met een jaar verlengd. De 35-jarige keeper ma te vorig jaar de overstap van SC Heerenveen naarA;a Vonk speelde dit seizoen tot nu toe 23 officiële wedste den in Ajax 1ANP LAUSANNE - De Braziliaanse springruiter RodrigoPs soa krijgt alsnog olympisch goud. Pessoa werd metzi; paard Baloubet du Rouet tweede op de Spelen van Atfcs ne, maar de Ierse winnaar Cian O'Connor werd laters diskwalificeerd omdat zijn paard Waterford Crystal pes tief was bevonden. De internationale hippische federatie FEI besloot ei maart O'Connor de gouden medaille af te nemen. Gisu ren werd bekend dat het goud naar Pessoa gaat. Heti ver is nu voor de Amerikaan Chris Kappler, het bra voor de Duitser Marco Kutscher. ANP/DPA AMSTERDAM - Voormalig sprintwereldkampioen Ji Bos rijdt komend seizoen voor Team Telfort. De schaatse tekende gisteren een contract voor één jaar. Bos neet ook trainingspartner Stefan Groothuis mee naar zijn me we ploeg Bos zocht naarstig naar een werkgever en stod na het vertrek van zijn coach Kosta Poltavets (naar TO helemaal alleen. De sprinter had contacten met VPZ Team-Ritsma en de KNSB, maar koos uiteindelijk voa 'u"i Team Telfort. ANP p 0 1 F: ithrikl udse frijn noV as' ei ft hel et is 2 ia:d arde ïiise rogel het PB l gene lisp( en di K-.-ri lden van onze sportredactie terstop, werd de belangstelling concreet gemaakt met een con- tractvoorstel. Dat mondde, na een gesprek met trainer Frank Rijkaard, uit in een verblijf van drie jaar. Na twee jaar wordt be keken of het contract wordt ver lengd. Zoniet dan keert Van Bommel waarschijnlijk terug bij PSV. FC Barcelona had er bij Van Bommel op aangedrongen om de transfer pas bekend te ma ken als de club de landstitel bin nen zou hebben. De Catalanen wilden voorkomen dat diens komst zou leiden tot onrust. „Dat heb ik gerespecteerd", al dus Van Bommel. „Ik ben opge lucht dat ik nu niet meer om de waarheid heen hoef te draaien. Dat was vaak heel lastig, maar altijd nog beter dan liegen." GPD tijdrit, zo kort achter Pronk. De oranje leiderstrui is natuurlijk een mooie troost en ik ga er al les aan doen om nu ook de ron de om mijn naam te schrijven. Ik ben de afgelopen jaren vaak tweede of derde geworden in rit- tenwedstrijden, dit zou een mooi moment zijn om uit de schaduw te treden. Maar ik be sef heel goed dat ik er nog lang niet ben. Met name de bonifica tieseconden zullen cruciaal wor den de komende dagen." Moeilijk Jos Pronk ziet het niet snel ge beuren dat hij de eindzege mee naar huis neemt. „Er staan zo veel Rabo's voorin het klasse ment, het wordt heel moeilijk om daar tegenop te boksen." Gistermorgen was er een etappe over 106 kilometer van Tiel naar Nunspeet, die werd gewon nen door Hans Dekkers (Rabo bank). De Brabantse sprinter versloeg in de sprint Arno Wallaard van Bert Story-Piels en de Deen Martin Pedersen. Het was voor Dekkers de tweede zege in deze Olympia's Tour, eerder won hij de eerste etappe naar Veendam. ANP DEN HAAG - Volgens minister Verdonk is het Nederlands elf tal van bondscoach Marco van Basten (nog) niet afhankelijk van Salomon Kalou. De be windsvrouw van vreemdelingen zaken vindt het niet aanneme lijk dat de 19-jarige Feyenoor- der nu al een grote bijdrage kan leveren aan Oranje. Verdonk komt tot die conclusie in een schrijven aan de advo caat van de voetballer uit Ivoor kust, waarin zij officieel uitlegt waarom Kalou niet in aanmer king komt voor een versnelde na turalisatieprocedure. Vorige week maakte de minister al bekend dat Kalou niet ver sneld het Nederlanderschap krijgt. In de brief aan mr. J.A. Kroes, de raadsman van Kalou, motiveert ze haar besluit en gaat daarbij en passent op de stoel van bondscoach Marco van Basten zitten: „Op basis van a thans bekende feiten en omsta: digheden is niet aan te nem dat het succes van het Nede: lands elftal afhankelijk is ra de bijdrage die betrokkene (Hi lou) daarin zou kunnen lev? ren", aldus Verdonk. ANP StUl itbli KYJOV - Het Nederlands vod balelftal voor spelers onder 1! jaar is er in het TsjechischeKj jov niet in geslaagd een ent» bewijs voor het Europees kan pioenschap te halen. De jeugdploeg van bondscq Cor Pot verloor het laas groepsduel met 2-0 van Kroaü waardoor slechts de dei plaats in de poule werdbereih Alleen de poulewinnaars plas* ten zich voor het EK. ANP (Advertentie) p\ Ë-V( Ie Ba sbt J ZOekt L'Onze lezers zoeken talent? uw vacature! 67% van de mensen die w zoeken in de IT zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wege* dagbladen, is de best bekeke1 vacaturesite van Nederland, i De meest krachtige combiitft* in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving11 de IT het alfabet van Zeeland WeGeNGRdagW* «der lijbr firae blot kilt tol buds «rate twti ABN •hu M Itrej ian<( «ad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20