Goes geeft water meer ruimte MET ALLES PZC S8S Zierikzeese kinderboerderij biedt adoptiedieren aan Containerschip botst tegen Vlakebrug Bruse musea hebbei een wensenlijstje Kampioenschap koersbal Overlast tegengaan en kwaliteit verbeteren Rechter geeft Veelpleger voordeel twijfel Informatieavond bij Harmonie Ons Genoegen m 4*a V I Bingo-middag donderdag 19 mei 2005 STICHTING VLUCHTELING m www.vluchteling.o'! 1 07 0 3 468946 Stadhouderslaanï 2517 HZ Den Haas door Ali Pankow BRUINISSE - Uitbreiding van het Visserijmuseum, een flinke opknapbeurt van de Oudheids kamer en op termijn landelijke erkenning in vorm van een offi ciële museumregistratie. Dat zijn belangrijke punten op het wensenlijstje van de Bruse mu sea aan de vooravond van het nieuwe seizoen dat volgende week vrijdag officieel geopend wordt. Voorzitter A. Verschoor sprak vorig jaar al over de poging on der naam 'Brusea' landelijk te worden erkend. „Zover is het nog niet. We moeten daarvoor nog aan heel wat voorwaarden zien te voldoen. Daar is veel geld en tijd mee gemoeid. Dat duurt dus nog wel even, maar we blijven er wel naar streven", laat hij weten. Volgens Ver schoor wordt al het werk ten be hoeve van het Visserij museum en de Oudheidskamer door vrij willigers verricht en is de organi satie voor grote investeringen vooral afhankelijk van de ge meente. „Inmiddels hebben we een subsi dieverzoek ingediend voor het installeren van klimaatbeheer sing in de Oudheidskamer. Dat is hard nodig voor het behoud van de collectie", zegt Ver schoor. Hij schat de kosten van zo'n installatie al gauw op circa 25.000 euro. NIEUW- EN ST JOOSLAND - De Koersbalbond Zeeland houdt morgen in het Dorpshuis van Nieuw- en Sint Joosland de Zeeuwse Kampioenschappen koersballen voor paren. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur. Bij de Walcherse se lectiewedstrijden hebben Bigge- kerke en Koudekerke zich ge plaatst voor de Zeeuwse finale. Ze nemen het hierbij op tegen de winnaars van de selectiewed strijden in Zeeuws-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en de Be- velanden. Volgens vrijwilligster Ru zou het mooi zijn als ik meente daarmee over deÉ komt. „We proberen de een beetje te redden nietj, vochtafdrijvers. Dat zij5, vrij dure apparaten en és. van is nu defect. We tó even met vervanging voor eg val we inderdaad een veils; installatie voor klimaattó sing mogen installeren' Bodbijl. Ondanks de noodzakelij knapbeurt van de Oudheid mer ziet zij het nieuwe weer met plezier tegemoet? gens haar werpt de goedes§ werking binnen het museumplatform duidelijk vruchten af. Zo kan de ft heidskamer voor de wissels sitie het komend seizoen bruikmaken van een fraaiei lectie kinderkleding uitdejs rond 1900 uit het depot™ Streek- en Landbouw!) Goemanszorg in Dreischor, Expositie Ook het naastgelegen Binseï serijmuseum biedt dit jaars de vaste collectie weer eecr seltentoonstelling. Deke® vallen op een serie schilde van wijlen oud-Bruenaar Hoek. Die expositie is san® steld door voormalig junct-streekarchivaris S. Haan. Piet Hoek kreeg de ik voor het tekenen en schilè van schepen door zijn vada met de paplepel ingegeva zoektocht van Den Haan int nisse en daarbuiten heeft si tientallen olieverfschildf en tekeningen van Piet Hol ook enkele werken van der opgeleverd. Daarmee zij: kele verdwenen Bruinisss serschepen boven water men. Details Volgens de samensteller het werk van 'De Hoeken'd sis van goed kunstzinnig 01 wijs, maar maken de scbi rijen en tekeningen vooral druk door de charmante dj en het gevarieerde klea bruik. De Haan verricht vrijdag2ï om 15.30 uur de seizoen? ning van de Bruse musea. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Vlissingen, die al vele malen veroordeeld is voor winkeldiefstallen, moest zich gisteren in Middelburg verant woorden voor het stelen van pannenkoeken bij een plaatselij ke supermarkt. De man ontken de de diefstal. De politierechter sprak hem vrij wegens gebrek aan overtuigend bewijs. De officier van justitie ont leende het bewijs aan de tempe ratuur van de pannenkoeken, die door het winkelpersoneel op 12 april in de rugtas werden aan getroffen. „De pannenkoeken liggen bij de supermarkt in de koeling. Ze waren nog koud", merkte de officier op. Zelf zei de verdachte dat de pannenkoeken al twee dagen in de rugzak za ten. „Ik had ze van een vrouw gekregen en vergeten uit de tas te halen." De officier geloofde er niets van, omdat dan de temperatuur van de pannenkoeken hoger had moeten zijn. Niemand had echter de Vlissinger, die door winkeliers extra in de gaten wordt gehouden, de pannenkoe ken zien stelen. Ook de beelden van de camera gaven geen uit sluitsel. De politierechter sloot niet uit dat de temperatuur van de pan nenkoeken na twee dagen nog zo laag kon zijn. „In april kan het buiten nog koud zijn. Daar om spreek ik u vrij." VLISSINGEN - Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen houdt vanavond een voorlichtingsbijeenkomst voor mensen die belangstelling heb ben in het bespelen van een in strument. De opleiding voor nieuwe leden beginnen in september. Ons ge noegen heeft 150 leden, ver deeld over een harmonie-orkest, het drumfanfare-showorkest de Deltaband, een leerlingenorkest en de jeugd Deltaband. In de harmonie en de Deltaband zijn plaatsen vrij. Er is ook plaats voor nieuwe blokfluitleerlingen. .Mensen zijn vanavond van 19.00 tot 20.30 uur in het repetitielo kaal aan de Koestraat. _p- •-i&S* ,y>' feV,- :M BLIJ Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil (€5,40), Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken (€3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. door Harmen van der Werf GOES - Water krijgt veel meel de ruimte in de gemeente Goes. Tot 2015 moet er twaalf hectare water bijkomen en in 2050 moet dat éénentwintig hectare zijn. Goes gaat ook extra maatrege len nemen om wateroverlast te gen te gaan en de waterkwali teit te verbeteren. De extra aandacht voor water is nodig, omdat het steeds moeilij ker weg kan. door de toenemen- 'de bebouwing. Het klimaat is pok aan het veranderen, wat ge paard gaat met grotere regenval in kortere periodes. En terwijl de zeespiegel aan het stijgen is, daalt de bodem. In antwoord op die veranderin gen heeft de gemeente Goes met waterschap Zeeuwse Eilanden een lijvig waterplan laten opstel len voor de periode 2005-2010, -met een vooruitblik naar 2050. De twaalf hectare extra water oppervlak waaraan Goes tot .2015 behoefte heeft voor water berging, is nog vrij eenvoudig te vinden. Goes gaat. 10,7 hectare water maken bij het bedrijven terrein Poel II, tegen Rijksweg A58 aan, en wil in de nieuwe .wijk Mannee nog eens 1,3 hecta re realiseren. Om in 2050 aan éénentwintig hectare waterberging te komen, heeft Goes met name het oog la ten vallen op het terrein tussen ■de wijk Goes Nieuw-West en de Deltaweg, Andere gebieden die in aanmerking komen, zijn: het gebied ten oosten van de Terva- tenseweg in Kloetinge, tussen Wolphaartdijk en Oud-Sabbin- ge en bij 's-Heer Hendrikskin deren tussen het dorp en de A58. Elke kern zal op den duur het eigen regenwater moeten kunnen bergen, Op kortere termijn wil Goes iets doen aan drie knelpunten. De Oostvest en de Hollandsche Hoeve zijn met elkaar ver- bonden via buizen. Die ver stoppen vrij gemakkelijk, waar- door hoge waterstanden ont staan. In de Westvest en ten noorden van 's-Heer Hendriks kinderen zijn ook regelmatig (te) hoge waterstanden. Harde door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is geen geld. Wie tien euro per jaar doneert, mag zich 'adoptieouder' van een konijn of cavia noemen. Of van de pauw. Kinderboerderij De Punt in Zierikzee gaat op zoek naar mensen en/of bedrijven die een of meer kinderboerderijdie ren willen adopteren. Het idee komt uit de koker van kinderboerderijbeheerder René de Klerk. En het werd bepaald niet uit luxe geboren. Ook op De Punt is, zegt De Klerk, te mer ken dat bezoekers de hand meer dan vroeger op de knip houden en heel voorzichtig zijn in wat ze uitgeven. Sponsors vinden voor de kinderboerderij is even eens lastig. De Klerk: „Maar het voer wordt wel steeds duurder. Dus moet je wat verzinnen. Adoptie leek mij een heel goede manier om geld binnen te krijgen om de kinder boerderij draaiende te kunnen houden." Met de smalle beurs wordt daar bij rekening gehouden. Wie het adoptiebedrag - wat per dier verschilt - niet in zijn of haar eentje op kan hoesten, kan ook samen met een vriend of vrien din een kinderboerderijdier adopteren. De adoptie-ouder wordt - in ruil voor de bijdrage - op de hoogte gehouden van het wel en wee van het dier in kwes tie. Wie besluit tot adoptiekrijgt niet het alleenrecht op het dier. De Klerk hoopt dat de kinderen- boerderijdieren stuk voor stuk meerdere adoptieouders krij gen. „Een schaap adopteren kost 20 euro per jaar. En voor 20 euro kun je zo'n dier echt niet het he le jaar voederen. Daar is meer voor nodig." Adoptiemiddag De Klerk hoopt op een stevige toeloop, want alles bij elkaar lo pen er - verdeeld over dertien soorten - enkele tientallen die- VLISSINGEN - De stichting Ma joraat houdt zondag een bin go-middag in het gebouw van de stichting aan de Van Hogen- dorpweg in Vlissingen. De bingo begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. ren rond op de Zierikzeese kin derboerderij. In het kader van de zoektocht naar adoptieou ders houdt De Punt samen met de Stichting Animal Lifestyle - leerlingen van het Groencollege in Goes - vrijdag 27 mei een spe ciale 'adoptiemiddag'. Entree Bezoekers kunnen er tusen 13.30 en 15.30 uur terecht voor alle vragen omtrent de adoptie. De Klerk hoopt door de adoptie- aktie ook de bewoners van bui tenwijk Poortambacht - waarin de De Punt gelegen is - meer bij de kinderboerderij te kunnen be trekken. Extra inkomsten gene reren door entree te gaan heffen voor de kinderboerderij is voor De Klerk geen optie. „Ik wil dat kinderen wanneer ze maar wil len naar de kinderboerderij toe kunen komen." De dieren worden verzorgd door cliënten van het naastgelegen dagverblijf Brugzicht voor men sen met een verstandelijke be perking. Donderdag 28 mei wordt stilge staan bij het feit dat de kinder boerderij 12,5 jaar geleden on der de vleugels van het Gors werd gebracht. maatregelen worden nog niet aangekondigd. Dat geldt wel voor de Appel straat en Willem Zelleweg in Goes. De afvoer van regenwater wordt daar de komende jaren anders geregeld, niet meer via het riool, wat de kans op watero verlast op straat moet verminde ren. Het beleid is erop gericht de afvoer van regenwater ook in vooral nieuwe wijken niet meer via de riolering te doen, maar in open wateren. De waterkwaliteit laat in diver se delen van Goes nog te wensen over, wat onder meer blijkt uit de visstand. Om de kwaliteit te verbeteren, is een baggerplan in uitvoering. Dat levert resultaat op. In Goes-Zuid moet nog wor den gebaggerd. Slechte be schoeiingen worden vervangen, veelal door langzaam aflopende kind- en natuurvriendelijke oe vers. Met de Eerste Goese Hen gelsportvereniging wordt beke ken hoe visvoorzieningen beter kunnen. Het grote aantal vogels in de Goese Vesten en het bijvoe ren zijn er de oorzaken van dat de waterkwaliteit er achter blijft. In het waterplan wordt ge sproken over het 'aanpassen' van de vogelstand. Vogels wor den niet verjaagd, aldus een woordvoerder. Voorlichting moet mensen "ervan bewust ma ken dat het bijvoeren eigenlijk niet goed is voor de vogels. Kinderboerderij De Punt wil haar dieren laten 'adopteren' om de zaak draaiende te kunnen houden. foto Marijke Folkertsma HANSWEERT - Het containerschip Nulli Cedo is giste ren rond drie uur 's middags tegen de Vlakebrug geva ren. Het motorvrachtschip was te hoog geladen, waar door de bovenste rij containers tegen de onderkant van de brug botste. Vier lege containers kwamen in het wa ter terecht, de rest van de lading gleed mee naar achte ren. De Nulli Cedo heeft veel averij opgelopen: door de botsing zijn er containers tegen de stuurhut aangescho ven. De brug is licht beschadigd door de aanvaring. Het ongeval zorgde voor enig oponthoud van het scheep vaartverkeer. Schepen die gebruik moesten maken van de klapbrug lagen even stil, het overige verkeer moest langzaam passeren. Een bok van bergingsbedrijf Polder man uit Hansweert heeft de containers uit het water ge haald. Het Nederlandse schip (van 105 meter lengte) was op weg van Gent naar Weurt, in Duitsland. Nulli Cedo is Latijn voor 'Ik wijk voor niets'. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16