Raad wil invloed op bezuiniging PZC PZC Westkappelaar wint prestigieuze prijs Robuuste politiewagen GroenLinks Veere naar Raad van State over aanleg N57 13 Vlissingse politiek ziet niets in lastenverhoging voor inwoners AAZET )mgaan met hronische pijn ,ezing over strologie iestkappels oor zingt in omburg Landelijke krant en regiokatern Veelpleger cel in voor diefstallen Vernielingen aan auto Vrouw vast na diefstal bierblikjes Honderden buxussen gestolen Gsm's gestolen uit bedrijf Van Doorne kiest museumhaven agenda donderdag 19 mei 2005 jgP^jariia Berkelder „jJGEN - De Vlissingse Jnteraad wil dat het collc- "m B en W een lijst met mo- Olijke bezuinigingen produ- #ri. Met zo'n overzicht kan de pd zelf kiezen hoe de tekorten je komende jaren kunnen wor- ta opgevangen. t college wil de lokale lasten riioeen. zodat er genoeg geld om alle plannen uit te voeren. L aantal raadsfracties wil de Bger sparen en ziet liever dat keken wordt welke plannen schrapt kunnen worden, zo- i Vlissingen geen extra geld idig heeft. De fracties willen wel eens beoordelen waar (Advertentie) Me-Tel. 0113-3: Bezorgklachten: 0800-0231231 cpmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 *330 E8 MIDDELBURG Tel: 0118-493000 [ax. 0118-493009 E-mail: redwalch pzc.nl Iburits Sep (chef) Nadia Berkelder fth Ramakers iamvan den Broek Bslma Osman 'endyvan den Hurk feen de Vries (sport) i centrale redactie I Stationspark 28 **60 AA GOES Tel: (0113)315500 Fa* (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web® pzc.nl er bezuinigd kan woren en vra gen om een lijstje met projecten. Dat was gisteravond de uit komst van een commissieverga dering over de financiële situa tie van de «komende jaren. Het college presenteerde daar zijn oplossing voor de tekorten van de komende jaren. De raad vroeg om keuzemogelijkheden. „Maak duidelijk wat er ge schrapt kan worden", zei M. de Zwarte (CDA). Volgens zijn col lega M. Reinders (WD) getuigt de starre houding van het colle ge 'niet van respect voor de raad'. „Het wil er bij mij niet in dat de vakwethouders niet kun nen aangeven waarop bezuinigd kan worden." Het CDA wil extra geld voor on derhoud van wegen, gebouwen en straatmeubilair. Zowel het CDA als GroenLinks gaven aan wel in projecten te willen schrappen om de lasten voor de inwoners van Vlissingen niet te sterk te laten stijgen. „Ik weet dat het bijna vloeken in de kerk is", aldus C. Seijbel. „Ik wil wel meevloeken in de kerk", zei P. van Zalen (GroenLinks). „Ook wij denken dat het schrappen van projecten een oplossing kan zijn. Het naar beneden bijstel len van het ambitieniveau zou een keuzemogelijkheid moeten zijn." De PvdA, RPCU en de Partij Souburg Ritthem gaven aan de lastenstijging te hoog te vinden om in één keer door te voeren. Volgens wethouder P. van der Maden (WD) heeft het college alle mogelijke bezuinigingen al tegen het licht gehouden. „Met onder meer de verhoging van de afvalstoffenheffing gaan we naar een gezonde financiële ba sis en kunnen we toch uitvoeren wat we hebben afgesproken. Al les is afgewogen en overwogen." Vlissingers gaan als het aan het college ligt, volgend jaar 75 eu ro extra afvalstoffenheffing be talen. Die maatregel moet ander half miljoen euro opleveren. In totaal is er een tekort van 3,6 miljoen. De rest van het benodig de geld wil het college halen uit onder meer de verhoging van de toeristenbelasting en de foren senbelasting, uit bezuinigingen op personeelskosten en bezuini gingen op de subsidie van Film by the Sea en Small Sail. Op de grote projecten en het minimabe leid wordt niet bezuinigd. De gemeenteraad hakt op 6 en 9 juni knopen door. OST-SOUBURG - In De (rikstaart, aan de Nagelen- ngsingel in Oost-Souburg, irdt dinsdag om 14.00 uur een «namiddag gehouden voor Kleren met chronische pijnen. [bijeenkomst wordt georgani- nd door Anbo, een landelijke janisatie voor vijftigplussers, ding Souburg-Ritthem. C.J. itdrager van Apotheek Sou- geeft een overzicht van jnstillende medicijnen en hun nmerken. Vervolgens worden lesties behandeld als omgaan iet pijn, pijn en de omgeving en aktische tips over medicijnge- ttik. De middag is vrij toegan- ijk. DDELBURG - De Spirituele liëteit Zeeland houdt zondag lezing over eigentijdse astro- rie. De spreekster is astrologe therapeute Carien Rietberg, lezing vindt plaats in de dsschouwburg aan het Mo- water te Middelburg en be itom 10.30 uur. )MBURG - Het koor Looft de uit Westkapelle treedt ig op tijdens de Eu- istieviering in de Sint ibrorduskapel te Domburg. [- Eucharistieviering begint 1900 uur. Ier leiding van L. Stok- in-de Graaf wordt de mis 'So to Gloria' van Engbert Koer- KOZIJNEN ZONWERING v www.aazet.nl 339^3 Student journalistiek Jacco van Maldegem uit Westkapelle nam de regionale katernen van dagbladen onder de loep. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Jacco van Malde gem uit Westkapelle heeft de nationale Scriptieprijs van De Journalist 2004 ge wonnen. Hij moet die prijs delen met Jan Lepeltak, student aan de universi teit van Amsterdam. De 22-jarige Van Maldegem ontving de prijs gisteren tij dens de Mediadag in Amsterdam. Hij beschreef het verschijnsel van een regio naal katern bij een landelijk dagblad. „Ik was gewoon op het juiste moment op de juiste plek", zegt hij. Die bescheidenheid siert hem, maar snijdt volgens de jury geen hout. Deze toetste de inzendingen op originaliteit van het onderwerp, maatschappelijke en journalistieke relevantie, onderzoek, schrijfstijl en leesbaarheid. Van Malde gem: „Ik denk dat ik gewonnen heb om dat het een origineel onderwerp is. Kranten hebben last van dalende op lagen en proberen van alles uit om abon nees te houden of nieuwe aan te trek ken. Landelijke dagbladen doen dat on der andere door regionale katernen in hun krant op te nemen." Prestatie Blij verrast was hij wel toen hij hoorde dat hij de scriptieprijs had gewonnen. Dat heeft, voorzover bekend, nog geen andere Walchenaar gepresteerd. „Er komt veel goeds uit Westkapelle", zegt hij en lacht. „Zouden er echt mensen zijn, die denken dat er in Westkapelle alleen maar werkers wonen?" Van Mal degem liep voor zijn studie Journalis tiek aan de Fontys Hogeschool in Til burg stage bij de redactie Utrecht van de Volkskrant. De Volkskrant wilde met een extra regionaal katern de pro vincie Utrecht één keer in de week voor zien. Het doel was om een Volkskrant met toegevoegde waarde voor de Utrechters te creëren. „Het was een ka- tem met veel achtergrondverhalen, re portages, een agenda en een nieuwsover zicht", zegt hij. De proef van de Volkskrant is geflopt, toen Van Maldegem al geen stagiair meer was. Hij signaleerde in zijn be kroonde eindscriptie voor de opleiding journalistiek dat de Volkskrant zich met het regionale katern net als het moederblad richt op lezers die meestal hoog opgeleid zijn. De krant hoopte met het extraatje een nieuwe lezersgroep aan te boren: de lezers die nu nog ande re landelijke kranten lezen. In tegenstel ling tot het regiokatern Twente Van daag, waarmee De Telegraaf sinds eni ge tijd de markt wil veroveren. Dat re dactieteam jaagt meer achter nieuws aan en vist in de vijver van de regionale krant. De verantwoordelijken van de landelijke dagbladen verwachten dat een regionaal katern een middel kan zijn om de dalende trend van de oplage cijfers te doorbreken. „Nadelig voor De Volkskrant-Utrecht was dat het regio nale katern slechts één keer per week verscheen. Op die manier krijgen lezers geen binding met de regio", verklaart Van Maldegem. „Het is volgens mij ook beter om minder beschouwende artike len over de regio te schrijven dan de Volkskrant deed." De Telegraaf heeft met Twente Vandaag ook het probleem dat lezers van de regionale kranten, De Twentse Courant Tubantia, erg gehecht zijn aan hun krant. „Die band tussen le zer en krant moet niet onderschat wor den", vindt Van Maldegem. „Ik ben op gegroeid met de PZC en daarin wil ik het nieuws uit mijn buurt lezen. Het is een vertrouwde krant." Vuurtoren In het weekeinde komt hij steevast te rug naar Westkapelle. Ook nu hij eerste jaars economiestudent aan de universi teit van Tilburg is. „Als ik de vuurtoren zie, ben ik thuis. Ik lees mijn krant om te weten of het nog steeds goed gaat met Westkapelle en omgeving. Vorige weekeinde las ik, echt tot ontzetting, dat er aan gedacht wordt om de paal hoofden bij Westkapelle te vervangen door betonnen constructies. Dat mag niet gebeuren. Die zijn al eeuwenlang van hout en daar moet je afblijven. Be- foto Lex de Meester richtgeving over deze zaken is van we zenlijk belang, denk ik, voor een regio nale krant." Een van zijn conclusies is dat van een regionaal katern geen won deren kunnen worden verwacht. „Het is een middel tegen het verlies aan abon nees. Maar dan moet het wel goed ge beuren, met een forse redactie, en dage lijks verschijnen. De journalisten moe ten uit de regio komen, of zich snel in willen leven in de regio om de sentimen ten van de lezers goed in te schatten." Van Maldegem kreeg 500 euro voor zijn scriptieprijs. In ruil daarvoor moet hij wel een artikel over zijn scriptie schrij ven voor De Journalist, het vaktijd schrift over journalistiek. Hij mist al enige tijd de regelmatige oefening om te schrijven. Hij schrijft als hij er tijd voor heeft voor De Faam. een huis-aan-huis- blad. „Ik wil wel een beetje in vorm blij ven. Ik ben bij de Faam blijven hangen, na een stage." En of hij denkt dat hij door de prijs straks snel ergens werk krijgt in de jour nalistiek? „Dat ligt toch een beetje aan de veerkracht van de kranten. Ik denk dat kranten alles op alles moeten zetten om hun lezers te behouden, dan blijft ook de werkgelegenheid op niveau." Hij zegt dat hij niet erg ambitieus is. „Ik be doel daarmee dat er meer is dan wer ken. Ik denk dat er bijvoorbeeld weinig mooiers te bedenken is dan elke dag op nieuws jagen en daarover schrijven. En dat wil ik dan het liefst in Zeeland doen. Dat klinkt saai, maar gewoon huisje, boompje, beestje op Walcheren." door Piet Kleemans RENESSE - Hij staat hoog op de wielen en is breed en ro buust. De nieuwe aanwinst van de politie - een Ford Ranger ter reinauto - is een imposante ver schijning. En tevens een veelzij dig voertuig, want de mountain bikes - van de 'politie te fiets' - kunnen er ook mee vervoerd worden. De Ford - volgens de politie de eerste in zijn soort bij de Neder landse politie - is de opvolger van de Nissan die vijf jaar gele den zijn intrede deed. Deze is in middels, na ruim 275.000 kilo meter, bedankt voor de bewezen diensten. De keuze voor een pickup in plaats van een 'gewone' terrein auto is een bewuste. In de forse laadbak passen alle spullen die bij hulpverlening nodig zijn. Op de stalen klep waarmee de laadbak wordt afgedekt kunnen twee mountainbikes bevestigd worden. Dat alles bij elkaar maakt de Ranger 2.5 turbodiesel tot een veelzijdig werkpaard. Voor het gebruik als politievoer tuig is de Ranger uitgerust met geavanceerde communicatie apparatuur, een op het dak gemonteerd zoeklicht en alles wat bij hulpverlening noodzake lijk kan zijn: van pilonen om de weg af te zetten tot een bran card. Het vierwielaangedreven voer- De Ranger in zijn natuurlijke habitat. tuig wordt, vertelt teamchef Schouwen-Duiveland Midden D. Visser, vooral ingezet voor buitendijks gebruik. In de prak tijk zal dat doorgaans het strand zijn. foto Marijke Folkertsma Voor lange ritten over asfalt zijn de speciale terreinbanden minder geschikt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 34-jarige man uit Vlissin gen voor diefstallen tot 39 dagen celstraf. De straf heeft de Vlissinger inmiddels in voorarrest uitgezeten. De ver dachte bekende op 9 april in Vlissingen uit een super markt een kilo kipfilet te hebben weggenomen. Dezelfde dag had hij twee kratten met lege (bier)flessen van een balkon gestolen. De veelpleger heeft zich eerder regelma tig schuldig gemaakt aan het stelen van lege kratten. Hij beloofde beterschap. VLISSINGEN - In Vlissingen zijn in de nacht van woens dag op donderdag twee Vlissingers aangehouden. Het tweetal, 21 en 23 jaar oud, werd aangehouden na getui genverklaringen dat zij over een auto waren gelopen. De auto was daardoor beschadigd. De twee werden rond 2.45 uur door de politie aangehouden. De 21-jarige heeft be kend en is weer in vrijheid gesteld. De 23-jarige, die zegt onschuldig te zijn, is in verzekerde bewaring gesteld. VLISSINGEN - Een 41-jarige Vlissingse is gistermiddag omstreeks vijf uur aangehouden in een winkel in de Bone- dijkestraat in Vlissingen. Zij wordt ervan verdacht een paar blikjes bier te hebben gestolen. De vrouw zit nog vast, omdat zij bekend staat als veelpleger. HULST - Op een perceel aan de Grote Kreekweg in Hulst zijn tussen dinsdagavond 22.00 uur en gisterochtend 11.15 uur enkele honderden buxusplanten weggenomen. De plantjes zijn vermoedelijk uitgespit en de grond is hier na weer egaal gemaakt. De schade loopt in de honderden TERNEUZEN - Onbekenden hebben rond 23.30 uur dins dagavond ingebroken in een bedrijf aan de Industrieweg in Temeuzen. Het is nog niet duidelijk wat er allemaal is weggenomen. Er zijn in ieder geval diverse gsm's weg. De technische recherche onderzoekt de zaak ZIERIKZEE - Oud-directeur P. van Doorne van woning corporatie Zeeuwland gaat zich niet specifiek inzetten voor behoud van het oude veerpontje De Zijpe. Van Door ne heeft bedankt voor de eer, zo zei hij gisteren in een reactie op het nieuwe reddingsplan dat in de maak is. Hij is als bestuurder van de Museumhaven Zeeland inmid dels belast met fondswerving voor behoud en versterking van de historische vloot in Zierikzee. „Wanneer ik daar naast geld zou gaan inzamelen voor het pontje, dan doe ik mezelf concurrentie aan." Eerder deze week werd bekend dat veerdeskundige W. Boot uit Opperdoes bekijkt of het mogelijk is het schip terug te halen naar Schouwen-Dui veland, te restaureren en een nieuwe bestemming te ge ven. Mislukt dit, dan belandt De Zijpe op de schroothoop. door Maurits Sep DOMBURG - GroenLinks Veere probeert via de Raad van State de aanleg van de N57 en de rond weg Serooskerke-Noord tegen te houden. Wat de fractie in de politieke arena niet lukte, tracht de partij via de rechter alsnog te bereiken. De procedure bij de Raad van State is nadrukkelijk aangespan nen door de partij, niet door de fractie. GroenLinks vormt in de gemeenteraad Veere een combi natie met de PvdA. Als fractie hebben zij altijd tegen de aanleg van de N57, inclusief de rond weg, gestemd. Die politieke strijd is echter verloren. De frac tie heeft zich bij die nederlaag neergelegd. De partij GroenLinks echter niet. Daarom is zij naar de hoog ste rechter van het land gestapt Naast de bezwaren tegen aantas ting van het landschap en de aanzuigende werking op vracht verkeer tussen Rotterdam en de Zeeuwse havens, wijst de partij vooral op de gevolgen voor de volksgezondheid (luchtkwaliteit in verband met fijn stof door uit laatgassen) en voor beschermde diersoorten (zeker de rugstreep- pad en mogelijk de zandhage- dis). „Die laatste twee punten zijn voor ons belangrijk. Wij willen blootleggen dat ten aanzien van de volksgezondheid en de na tuurwaarden steken zijn geval len, dat de N57 daaraan te veel schade berokkent en dat daar aan onvoldoende aandacht is be steed", verklaart T. Polderman van GroenLinks Veere. Het doel van de procedure is niet om die tekortkomingen her steld te krijgen, beaamt Polder man. Het gaat GroenLinks erom daar juist gebruik van te maken zodat de N57 er helemaal niet komt. Dat was politiek ook het stand punt van de gemeenteraadsfrac tie. PvdA/GroenLinks heeft zich verzet tegen de komst van de nieuwe Dammenroute, maar het pleit verloren. De PvdA heeft zich daarbij neergelegd, zegt D. Holtkamp van het so ciaal-democratische smaldeel van de fractie. Zowel de fractie als de partij hebben het politie ke verlies genomen. Hoewel dat ook geldt voor hét GroenLinks-smaldeel, is dat wel blij met de gerechtelijke pro cedure van de partijgenoten, zegt P. Louwerse. „Als fractie kunnen we niks meer. We heb ben gestemd en verloren en zien met lede ogen aan hoe het ver der gaat met de N57. Juist daar om is het voor ons wel prettig dat de partij naar de Raad van State stapt. Het voelt als een steun in de rug." De actie van Groenlinks als par tij heeft binnen de PvdA/GL-fractie niet tot onenig heid geleid. „Er zijn nu eenmaal bezwaarprocedures mogelijk en als die door ons gesteund wor den, is daar niks mis mee", vindt Louwerse. Holtkamp bevestigt dat. „Wij voelen als PvdA niet dezelfde be hoefte als GroenLinks. Niet als fractie en niet als partij. Maar wij kunnen niet tegenhouden dat GroenLinks dit doet. Dat willen we ook niet. Wij wilden de zaak politiek winnen. Dat is niet gelukt en daarmee is het voor ons over. Het was vanaf het begin voor ons duidelijk dat GroenLinks wel naar de rechter zou stappen. Dat is voor ons geen probleem. We hebben daar geen discussie overgehad." De Raad van State behandelt ko mende dinsdag de procedure die is aangespannen tegen het Mid delburgse deel van de nieuwe N57. Wanneer de procedure te gen het Veerse deel, inclusief het beroep van GroenLinks. wordt behandeld, is nog niet be kend. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE Verenigïnsgebouw aan de Kerkring, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor 55+; MIDDELBURG Kerken onder de Lan ge Jan, 15.00-15,30 uur miniconcert, Adri Karman op orgel; Molen De Hoop, 18.30-19.15 uur: gratis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG Palazzolihuis Oran jeplein 41,10.00-12.00 uur. Creatieve ac tiviteiten; VLISSINGEN Petruskerk, 9,30 uur: 55+ yoga; Theo van Doesburgcentrum, 19.00 uur. Maandelijkse bijeenkomst Vlissingse Fi latelisten Vereniging; De Meyboom, 20.30 uur. info-avond over Gestalt-psychotherapie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13