EU wil zaak Onur Air Europees oplossen PZC Belgische koning wilde echtscheiding Britten zoeken naar identiteit pianoman Op wacht in Singapore Yukosbaas zou ook schuldig zijn aan belastingontduiking Bedrijf stapt naar rechter om vliegrechten te heroveren rg veel doden j4j rellen in i««|)ezbekistan Elisabeth II presenteert beleid Blair III Ijs Mount Everest smelt te snel Wereldeconomische Prijs voor Kok Dodelijke sprong van Eiffeltoren Ex-legerchef Peru lang de cel in Jacht Erich Honecker te koop ijsseldijk modes woensdag 18 mei 2005 en5 Lnnze redactie buitenland 'C;. i"~ BUSSEL - De Europese Com- lissie nil dat de luchtvaartdes- pdigen uit de 25 EU-landen i spoedig mogelijk bijeenko- Dfn om de de affaire rondom four Air te bespreken. Neder land kan dan uitleggen waarom Uiq tl als eerste een vliegverbod m ttftop e:({Europese Commissie, het da- t:c lijks bestuur van de EU, kan eigens niet een EU-breed ver- |d invoeren. Wel kan 'Brussel' advies geven aan de lucht- Bitautonteiten van de EU-lan- De bemoeienissen van de Commissie met de uur Air-kwestie hebben alles imaken met het feit dat meer landen de Turkse maat- Jjappij inmiddels een vliegver- od'hebben opgelegd. Ook in 65 jj tankrijk, Duitsland en Zwitser- e:i nd geldt een vliegverbod. De bondskanselier Schroder de Turkse premier Erdogan naken gisteren de hoop uit dat host t vliegverbod in Duitsland ijaat iel kan worden ingetrokken, lent lemier Balkenende en Erdo- hebben de zaak gister ook besproken, zonder dat een rea ilossing dichterbij is gebracht, twee premiers woonden in Poolse hoofdstad Warschau ntop bij van de Raad van Eu- esri jps ,#rt geding lisrq sur Air zoekt alle wegen af om der het vliegverbod uit te ko- 1 h. Het bedrijf stimuleert ge ien op hoog politiek ni- blijft overleggen met de ewijditvaartautoriteiten, maar is ivan zin om naar de rechter rka slappen. De luchtvaartmaat- tappij heeft aangekondigd de- iliüef een kort geding aan te nnen tegen de Inspectie Ver- n sen Waterstaat (IVW). Daar- eist de vervoerder dat zijn gtuigen weer op ons land mo- ïdei la arof >pet ipnze redactie buitenland *VN.< gen vliegen. Onur Air had een goede uitleg van de IVW over de redenen van het vliegverbod geëist, maar heeft deze niet ge kregen. De inspectiedienst heeft maandag nog langdurig overleg gevoerd met zijn Turkse even knie over de luchtvaartmaat schappij. Er is afgesproken dat Nederlandse inspecteurs van daag in Istanbul alle technische veiligheidsaspecten van het be drijf onder de loep nemen. De maatschappij was niet direct bij het overleg betrokken en kreeg ook geen informatie. De afgevaardigden, onder wie presi dent-directeur Cankut Bagana, liepen daarom boos weg. „Hol land is een rechtsstaat. Wij gaan ons recht halen bij de rechter. Het enige dat wij wilden was een verklaring voor het besluit. Wij wilden horen waarom ons de vliegrechten zijn ontnomen", zei Bagana gisteren tegen de Turkse televisie. De Nederland se advocaat van Onur Air, F. Vreede, bereidt inmiddels een kort geding voor. Hij had giste ren een ultimatum gesteld waar in hij eiste dat het vliegverbod werd ingetrokken. Als dat niet zou gebeuren, moest er een uit leg van de inspectie komen. De IVW wil het verbod niet intrek ken, maar heeft wel toegezegd de toelichting op te sturen. Des ondanks heeft Vreede een be zwaarschrift bij de inspectie in gediend, wat noodzakelijk is om een kort geding te kunnen begin nen. Onur Air heeft zich altijd verzet tegen het vorige week op gelegde vliegverbod. Volgens de maatschappij zijn de vliegtui gen veilig en is er geen reden om ze aan de grond te houden. Het bedrijf schermt al dagen met ju ridische stappen, maar een kort geding is nu onvermijdelijk, al dus het bedrijf. Ook de Turkse luchtvaartautoriteiten hekelden het besluit van de IVW om de he le vloot van Onur Air te weige ren, omdat bij enkele toestellen mankementen zijn geconsta teerd. De IVW zegt op grond van feiten tot een vliegverbod te hebben besloten. Voorlopig is Onur Air tot 12 juni 12.00 uur niet welkom in Nederland. ANP/GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Alle merkjes uit de kleding van de mysterieu ze 'pianoman', wiens identi teit een raadsel is, waren ver wijderd toen hij begin april in Kent werd aangetroffen. Dat meldde de Daily Tele graph gisteren. De man was verward en droeg een drijfnat pak met stropdas. Niemand weet wie hij is. Hij praat niet, maar speelt fantastisch pia no. Een enorme speurtocht is begonnen. De autoriteiten hebben geen idee waarom alle merkjes uit de kleren van de man waren verwijderd. De geheimzinni ge man (eind 20, begin 30 jaar) wordt nu al enkele we ken verzorgd in een kliniek. Tot gisteren zijn 160 tips bin nengekomen over de mogelij ke identiteit. Eentje, die naar Sussex leidt, lijkt veelbelo vend, maar het is niet eens ze ker of de man een Brit is. De man spreekt niet, wil niets schrijven, maar leeft op als hij piano kan spelen. Ook te kent hij piano's, zelfs het bin nenwerk tot in detail. Michael Camp, een van de hulpverleners: „Ik heb in twintig jaar nog nooit iemand meegemaakt die zo getrauma tiseerd is." Camp noemt de man zeer gespannen, behalve wanneer hij piano speelt. De politie en maatschappelijk werkers zijn een enorme zoek tocht begonnen om het myste rie te ontrafelen. Er is contact opgenomen met orkesten in heel Europa. De bevolking is te hulp geroepen. Sommigen dachten dat het om de Zweed se pianist Martin Stufalt ging, maar die mogelijkheid verviel nadat Stufalt zich tele fonisch meldde. ANP rlaa SJKENT - Bij de rellen in de Vti ïbeekse stad Andijan zijn 169 hta den gevallen waaronder 32 iten. Dat heeft procu- •generaal Kadyrov gisteren lend gemaakt. Hij ontkende er burgers waren omgeko- D een enkele burger is door re- icr'J ingstroepen gedood. Het zijn orde verhalen dat de troepen Ivuur openden op vredelie- sde demonstranten. Bijna alle ten hadden wapens in hun Eden of binnen handbereik", ïHaarde Kadyrov. Volgens Bi hielden de rebellen vijftig nsen gegijzeld en brachten een aantal van hen om. li president Karimov ontken- opnieuw, dat zijn troepen op burgers hadden geschoten, 'ie zou er schieten op mensen ®der wapens? Dat soort men- 1 zit in geen enkele regering wereld", aldus de oud-com- ffiist die Oezbekistan met har- ihand leidt. sprak de regering in abekistan nog over zeventig iden in Andijan. De oppositie tel land houdt het op 725 tot Wdoden, oppositie in Oezbekistan ^Amerika gevraagd hen te •pen president Karimiov weg injgen. Tientallen activisten r'fflen voor de Amerikaanse Püssade in Tasjkent bijeen |dieeis kracht bij te zetten. willen dat de VS Oezbe- ®an niet alleen ziet als een ■°'e militaire basis voor hun tegen het terrorisme, ff a ls een land waar de men- vrijheid en mensenrechten J[en"> aldus oppositieleider Mtam Shaimardanov. staat hier voor de f Wij wilen dat de VS ons kipt' •organisatie voor vluchte- SINGAPORE - Een Indiase matroos houdt de wacht aan boord van een oorlogsbodem in Changi Marinebasis. De Indiase marine neemt met schepen uit twaalf andere landen deel aan de Internationale Maritieme Defensietentoonstelling Azië 2005, die in Singapore wordt gehouden. foto Luis Enrique Ascui/RTR UNHCR, heeft inmid- mensen en goederen naar gestuurd om daar vluch ten uit Oezbekistan op te ten GPD (Advertentie) door Pascale Thewissen BRUSSEL - Delphine Boël, de in 1968 geboren buitenechtelij ke dochter van de Belgische ko ning Albert II, hangt opnieuw de vuile was buiten. In een inter view met de Franse televisie be weert ze dat de toenmalige prins Albert destijds wilde schei den van zijn vrouw prinses Pao- la en met zijn minnares in Enge land in ballingschap wilde gaan leven. „Ik ben niet geboren zonder va der. Ik ben geboren na een 'liai son' van twee jaar. Mijn moeder en de koning waren heel erg ver liefd. Hij woonde quasi bij ons. Hij spendeerde elk weekend bij ons tot ik negen jaar was. Hij had iets geheimzinnigs: hij kwam altijd langs de garage bin nen", zei Delphine op de Franse televisiezender France 3. Volgens Delphine wilde haar moeder, barones Sybille de Sé- lys Longchamp (Delphine draagt de achternaam van haar stiefvader), Albert en de monar chie ten koste van alles bescher men en besloot ze daarom naar Engeland te verhuizen. „Ze ver telde het aan Albert. Hij ant woordde dat hij zou scheiden van Paola. Alle papieren lagen klaar. Het paleis en de regering waren akkoord." Breuk Dat het toch niet tot een breuk kwam was te danken aan wijlen koning Boudewijn, die niet wil de dat het imago van de Bel gische koninklijke familie zou worden besmeurd. Boudewijn dreigde Albert, toen de Prins van Luik, de rechten op de troon te ontnemen, en de geld kraan dicht te draaien, beweert Delphine. Ook zou hij zijn drie andere kinderen niet meer mo gen zien. Met haar 'onthullin gen' wil Delphine haar vader dwingen om haar te erkennen als zijn dochter. „Wat ik ver wacht, is dat hij zegt dat ik be sta. Ik ben niet uit op geld of een titel maar ik wil dat hij er kent dat ik zijn dochter ben. Je kunt niemand zijn identiteit af nemen", zei ze geëmotioneerd. Delphine's uitspraken werden gisteren breed uitgemeten in de Belgische pers. Het paleis ver wees in een reactie naar de kerst toespraak van de koning uit 1999. Daarin had Albert het uit drukkelijk over de eerdere pro blemen in zijn huwelijk. „Die crisisperiode werd ons onlangs in herinnering gebracht", zei de koning toen, verwijzend naar de onthulling eerder dat jaar van het bestaan van Delphine. „Daar wensen wij niet verder op in te gaan: zij behoort tot ons privé-leven." Het is niet voor het eerst dat Delphine, die kun stenares is en weer in België woont, uithaalt naar Albert. Vo rig jaar gaf ze een interview aan het tijdschrift Humo, waarin ze onthulde dat Albert en haar moeder van 1966 tot 1984 een re- LONDEN - Koningin Elizabeth II heeft giste ren, bij de ceremoniële opening van het Britse parlementaire jaar, de plannen van het kabi- net-Blair gepresenteerd voor de derde ambtster mijn van de premier. In de Britse troonrede beloofde Blair meer maatregelen om misdaad te bestrijden, zoals identificatieplicht. Verder kondigde de rege ring wetsvoorstellen voor hervorming van de Britse WAO, privatisering van ziekenhuizen en scholen en een referendum over de Europese grondwet aan. Ook wordt het rookverbod op openbare locaties aangescherpt. ANP foto Kieran Doherty/RTR latie hadden. Ook beschreef ze een telefoongesprek met Albert waarin hij haar bruut afwees. „Hij werd woedend en zei op eens: 'En trouwens je bent mijn dochter helemaal niet'. Ik stikte bijna. Ik werd woest en zei: 'dit is belachelijk. Je weet dat het wel zo is. Iedereen ziet dat en zegt dat ik Astrids ogen heb'. 'Stop', riep hij. 'Zeg niet dat je op mijn moeder lijkt. Doe dat nooit meer. Hoe durf je!'" PEKING - Gletsjers aan de Tibet-kant van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, smelten sneller dan ooit als gevolg van de opwarming van de aarde. Chinese wetenschappers waarschuwen dat hierdoor 's werelds drinkwatervoorraden in gevaar komen. De deskundigen ontdekten dat op één gletsjer de ijsgrens in twee jaar tijd vijftig meter was opgeschoven, twee keer zoveel als nor maal. Eerder al meldden wetenschappers soortgelijke ontwikke lingen aan de Nepalese kant van Mount Everest. De Vere nigde Naties waarschuwden in 2002 dat meer dan veertig gletsjerrqeren in de Himalaya vanwege opwarming op uit barsten stonden. Ongeveer 75 procent van al het zoet wa ter in de wereld ligt opgeslagen in gletsjerijs in berggebie den. GPD/RTR KIEL - De Nederlandse ex-premier Wim Kok krijgt de eerste zogeheten Wereldeconomische Prijs. Het gaat om een onderscheiding van het Instituut voor Wereldecono mie (Institut für Weltwirtschaft) in het Noord-Duitse Kiel. Dat is gisteren op een persconferentie in het stadhuis van Kiel bekendgemaakt. Met de prijs wil het instituut van de universiteit Kiel personen eren die creatief omgaan met de uitdagingen waarvoor de wereldeconomie zich ziet ge steld. ANP PARIJS - Een 31-jarige Noor is om het leven gekomen door een mislukte parachutesprong van de Eiffeltoren in Parijs. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. Hij pro beerde van het tweede niveau naar beneden te springen, maar sloeg tegen de metalen structuur van de eerste etage en overleed op slag. Het incident deed zich maandagavond na sluitingstijd van de toren voor. ANP/AFP/DPA LIMA - De ooit machtige legerchef in Peru, Nicolas de Ba- ri Hermoza Rios, is maandag wegens corruptie veroor deeld tot acht jaar celstraf. Rios zit al in de gevangenis en daar blijft hij nu in elk geval tot 2010. Justitie had 15 jaar cel geëist tegen de ex-generaal. Rios diende destijds onder president Alberto Fujimori. Volgens de rechters heeft hij zich in de jaren '90 verrijkt met commissies uit louche wapenaankopen. ANP/RTR HAMBURG - Het privé-jacht van de laatste grote DDR-leider Erich Honecker is te koop. Volgens de verko per, een werf in Hamburg, verkeert de boot uit 1971 nog in originele staat. De 61 meter lange voormalige Ostsee- land heet nu Aniara en ligt in Turkije. De vraagprijs is 500.000 euro. Volgens Duitse media giste ren was de Cubaanse communistische dictator Fidel Cas tro ooit te gast op het schip. Alle zestien cabines waren voorzien van afluisterapparatuur. Ook had het schip met zijn twee motoren van 1500 pk bepanstering en luchtfil- ters als voorziening tegen chemische oorlogsvoering. ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische zaken man Michail Chodorkovski, voormalig bestuursvoorzitter van de vrijwel verloren gegane oliemaatschappij Yukos, is giste ren ook schuldig bevonden aan het orkestreren van belas tingontduiking door bedrijven waarover hij de zeggenschap had. Dat heeft het Russische persbureau Interfax gemeld. Het betreft bij elkaar een be drag van 17 miljard roebel (460 miljoen euro) dat vier onderne mingen, gevestigd in economi sche zones met lagere belasting tarieven, in de jaren 1999 en 2000 aan de fiscus hadden moe ten afdragen. Een manier om de belastingdienst te omzeilen was het betalen met bepaalde schuld papieren, waarvan uiteindelijk niet alle stukken werden omge wisseld. Daarmee komt het aan- (Advertentie) Oproep aan consumenten van Prodent Spongebob en Prodent Freshgel De afgelopen dagen is een kleine partij Prodent Spongebob en Prodent Freshgel in de winkels terechtgekomen waarbij de inhoud van beide producten abusievelijk verwisseld is. Het is dus mogelijk dat uw product een andere inhoud heeft dan op de verpakking staat aangegeven. De veranderde smaken (frisse mint versus zoete mint) kunnen voor verwarring zorgen, maar leveren geen probleem op voor de gezondheid. Het gaat hierbij om de volgende productie- codes (zie bovennaad achterzijde tube): Prodent Freshgel: 188502 Prodent Spongebob: 187502 Indien u één van deze tubes in huis hebt, kunt u deze terugsturen naar: Antwoordnummer 1113, 3900 VB Veenendaal. U krijgt dan zo spoedig mogelijk een nieuw product toegezonden. Voor vragen kunt u tijdens kantooruren gratis telefonisch contact opnemen met onze Consumenten Service op 0800-0227121. Wij verontschuldigen ons voor het ongemak. Prodent Consumentensen'ice (Advertentie) Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 tal bewezen geachte aanklach ten tegen Michail Chodorkovksi en zijn zakenpartner Platon Le- bedev op vijf. Maandag werd hij al schuldig bevonden voor het ontduiken van inkomstenbelas ting, diefstal, fraude en minach ting van het hof. In totaal is de ex-topman van Yukos voor elf misdrijven aangeklaagd. Rech ter Irina Kolesnikova begon maandag met het voorlezen van het vonnis, maar de verwach ting is dat dat nog wel een paar dagen kan duren. Aan het begin van dinsdagmiddag werd de zaak opgeschort tot woensdag. Het vonnis wordt niet voor don derdag verwacht. De rechtszaak tegen Chodorkovski loopt al elf maanden. De Yukos-affiare en rechtszaak tegen Chodorkovski wordt in binnen- en buitenland met grote belangstelling gevolgd. Door de ondergang van de oliemaat schappij Yukos, ooit de grootste van Rusland, en door de slepen de rechtszaak tegen haar voor malige bestuursvoorzitter, zijn internationale bedrijven terug houdend geworden om opnieuw te investeren in het land, dat over grote hoeveelheden grond stoffen beschikt. Tegen de 41-ja rige Chodorkovski, die de zaak vanuit een kooi in de rechtszaal volgt, heeft de openbaar aankla ger de maximale gevangenis straf van tien jaar geëist. De ver dachte heeft de aanklachten steeds tegengesproken. Dubieus Het bedrijf Yukos had volgens Moskou nog ettelijke miljarden roebels aan achterstallige belas tingen af te dragen. Inclusief boetes is het totale bedrag opge lopen tot 27,5 miljard dollar. Om die schuld te voldoen heeft het Kremlin de veruit grootst productiedivisie van Yukos los geweekt uit de oliemaatschappij en op een dubieus verlopen vei ling verkocht. Velen zien de rechtszaak tegen Chodorkovski als een wraakactie van het Kremlin tegen de rijke zaken man. President Vladimir Poetin zou genoeg hebben van de poli tieke aspiraties van Chodorkovs ki en diens financiële steun aan oppositiepartijen. Chodorkovski werd in oktober 2003 gearresteerd. Sindsdien zit hij vast. ANP/RTR/DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5