Hoogervorst wil van huisarts af PZC Politie Zeeland al gewend aan internationale samenwerking PZC Gruwelen gemeld vanuit Oezbekistan Manifest D66 voot nieuwe beweging Marktwerking maakt einde aan vertrouwensrelatie met patiënten te gast 18 mei 1955 woensdag 18 mei 2005 In de Verenigde Staten van Ame rika is het wantrouwen tussen dokter en patiënt zo groot dat al le overwegingen voor behande ling in het dossier worden vast gelegd. In Nederland is dat niet nodig vanwege het wederzijds vertrouwen. Maar minister Ón- ervarenst maakt daar een eind aan met zijn pleidooi voor mar- cottering. Dat gaat ten koste van de zorg en luidt het eind in van de huisarts zoals wij die ken nen. door Joost van Lebberige Een paar jaar geleden liep in onze praktijk een arts stage die in Amerika zijn opleiding tot huisarts deed. Hij sprak al snel zijn verbazing uit over de soepele omgang tussen arts en patiënt. De stagiair signaleerde een groot wederzijds vertrou wen en er weinig administratie, zodat de contacten vlot en ple zierig verliepen. Hij was dat in Amerika anders gewend. Daar moet een arts zich steeds indek ken tegen schadeclaims. In de dossiers staat daarom dat de pa tiënt over alle afwegingen is geïnformeerd en die worden uit voerig beschreven samen met mogelijke bijwerkingen van me dicijnen. De dokter is meer met administratie bezig dan met de patiënt. Elke Amerikaanse arts beschikt daarom over twee ad ministrateurs. Deze huisarts in opleiding vond het wonderbaarlijk dat in Neder land de doktersassistent zelf standig telefonische hulpvragen oplost en beslist over consulten en visites. Wij lachten een beet je om die rare Amerikanen. Het lachen is ons intussen echter aan het vergaan. Goedkoper We hebben een minister van Volksgezondheid (Hoogervorst) die hard wil ingrijpen in de kos ten van de gezondheidszorg. Zijn medicijn: marktwerking en concurrentie. Zo gaan de prij zen omlaag en de kwaliteit neemt toe, zegt hij. heet 'zorgstraat', onze minister is er erg van gecharmeerd. Je schijnt de hele huisartsenzorg op te kunnen knippen in zeven zorgstraten: diabetes, longziek ten, hart-en vaatziekten, aan doeningen van het bewegingsap paraat en zo nog een paar. De vertrouwensrelatie tussen huisarts en patiënt dreigt door de voorgestelde marktwerking te verworden tot een leverancier-klant-verhou ding. foto Cees Zorn/GPD Het is verleidelijk dit te gelo ven. Maar onze student zag in Amerika het omgekeerde: enor me administratiekosten en een leger advocaten dat goed ver dient aan kwesties die ontstaan doordat arts en patiënt een klant-leverancier verhouding hebben in plaats van wederzijds vertrouwen. Door deze claims stijgt de premie voor de verzeke ring tegen beroepsaansprakelijk heid die de arts in zijn tarief doorberekent. De arts dekt zich in door zelfs voor het eenvoudigste medisch probleem een lawine aan onder zoeken aan te vragen. Weet onze minister dat niet? Deze minister speelt de huisartsen op de vrije markt uit elkaar terwijl de winst voor de zorg juist is ge stoeld op samenwerking. Daar om nu een succesverhaal: de griepcampagne. Huisartsen krijgen een bedrag per opgeroepen en gevaccineer de risicopatiënt. Door de band met de huisarts is selectie een voudig en de opkomst groot. Een enorm succes voor weinig geld. Waarom zoiets niet vaker doen? Merkwaardig genoeg heeft mi nister Hoogervorst zo'n samen werkingsproject, waarbij huis artsen een praktijkondersteuner in dienst nemen voor diabetes- zorg gestaakt omdat het geld kostte. Daaroverheen legde hij een 'efficiencykorting' op. Ik kan dat woord nog steeds niet met droge ogen lezen - het bete kent dat hij geld van je afpakt om je harder te laten werken. Veiling Nadat hij de ontwikkeling van kwaliteitszorg voor diabeten door praktijkondersteuners had afgebroken besloot hij dat de diabeteszorg uit het takenpak ket van de huisartsen moest. Ie dereen die weet hoe een bloedsuikermeter werkt mag nu inschrijven op de veiling van pa tiënten. Ik houd mijn hart vast. Mijn diabeten, ja u leest het goed. Dat komt omdat ik ooit huisarts ben geworden vanuit de gedachte dat ik mensen me disch zou begeleiden in goede en kwade tijden. Misschien een romantisch ideaal. Ik vermoed dat de beleidsmakers zich een bult lachen. 'Teerhartig' noemt de minister dit. Mijn diabeten zijn 'handel' geworden. In Amerika worden patiënten met suikerziekte effi ciënt en tegen de laagste prijs ge controleerd en behandeld. Dat Alle zorgstraten worden geveild en reken maar dat het goedkoop wordt. Als de nieuwe zorgverze- keringswet realiteit wordt kan de minister straks zijn gang gaan. Waarom gaat hij er zo hard tegenaan? De huisartsen zorg kost maar drie procent van het zorgbudget. Ik vermoed dat marktwerking voor hem een ide ologie is geworden. Zorgverle ners moeten concurreren en de mondige patiënt moet kunnen kiezen. Zoals dit kabinet uit draagt: „De burger moet zijn ei gen verantwoordelijkheid ne men". Alleen is nooit aan de bur ger gevraagd wat die daarvan vindt. De gemiddelde Nederlander heeft daar geen behoefte aan, zo blijkt uit de resultaten van een door bureau Motivaction uitge voerd onderzoek. De minister lost problemen op die er niet zijn en verzuimt vernieuwingen in de eerstelijns gezondheids zorg te stimuleren. Wij huisart sen weigeren ons te laten beke ren tot zijn marktwerking-ideo logie. De minister wil van ons af. Hij sluist in 2007 138 miljoen euro uit het huisartsenbudget naar de zorgverzekeraars. Zij verkwistten in het verleden geld aan duur opgetuigde Europese aanbesteding waar elke organi satie in Europa mag meedingen. Zorgverzekeraars zijn schade verzekeraars en daarom niet ge schikt voor de regie in de zorg. Met lede ogen zien wij geld weg vloeien van de zorg naar de ma nagers. Nuon en Essent lieten zien waartoe dat leidt. Joost van Liebergen is huisarts en voorzitter huisartsenvereni ging DHV Noord-Oost Brabant van onze redactie buitenland Andijan, de Oezbeekse stad waar het leger vrij dag een bloedbad aanrichtte, is verboden gebied voor jour nalisten. Ooggetuigen vertel len over de gruwelen. Hun verhalen worden via e verte genwoordigers van IWPR (het instituut voor verslagge ving van oorlog en vrede) ver spreid. IWPR krijgt steun van het ministerie van Buiten landse Zaken, de EU en de VN. Nabidjan Yunusov ligt met een schotwond in zijn heup in het ziekenhuis van Susak in Kirgizië, net over de grens van Oezbekistan. Als inwo ner van Tasjkent had hij de pech op 13 mei in Andijan te zijn. „Ik drijf handel tussen Tasj kent en Andijan. Op 13 mei ging ik naar Andijan. Ik zag dat grote groepen mensen bij elkaar kwamen voor het ge meentehuis. Er waren veel vrouwen, oudere mensen en kinderen. Ze protesteerden te gen een vonnis over een aan tal zakenlieden dat ze oneer lijk vonden. Ze wilden dat de mannen vrij werden gelaten, wilden een einde aan staatsge weld en riepen om democra tie en vrijheid. We luisterden naar sprekers. Niemand wil de weg. Er was geen politie te zien. Rond vier uur 's mid dags veranderde alles. Op eens kwamen er pantserwa gens het plein op. Die begon nen doelloos op de mensen te schieten. Er waren veel kinde ren en jongeren bij de demon stranten. Die werden het eerst geraakt. Er brak paniek uit. Mensen renden alle kan ten uit om aan de kogelregen te ontkomen. Ik rende ook weg. Wij probeerden de ge wonden in onze armen weg te dragen. Ik draaide me om en zag een man op de grond val len, zijn gezicht vol bloed. Ik bleef in leven door in portie ken te schuilen, 's Avonds kon ik met anderen de stad verlaten en richting Kirgizië gaan. We liepen de hele nacht in zware regen. Er waren veel vrouwen en kinderen bij. Bij Teshiktash overviel het leger ons. Twee vrouwen en drie mannen vielen op de grond. Ik poogde de vrouwen en kin deren te beschermen toen ik in mijn heup werd geraakt. Anderen grepen me vast en wisten bij de grens te komen. Eenmaal in Kirgizië kon ik niet geloven dat ik het over leefd had. Ik heb geen gewa pende betoger gezien. De men sen hadden geen kwade be doelingen." Naast Yunusov ligt Muhamat Mavlanov. Hij is in zijn arm geschoten. „Rond vier uur 's middags begon het schieten. De eersten die gedood wer den, waren de kinderen. Daar na de vrouwen. Ik rende met anderen een zijstraat in. Ik heb gezien dat kinderen dood gingen door schoten in hun hoofd. Ik zag vrouwen vallen, oude gewonde mannen schreeuwen. Er waren men sen die met witte vlaggen zwaaiden en riepen dat ze geen wapens hadden maar het leger ging door met schie ten." Het drama voltrok zich op het Baburplein. Volgens IP- WR-medewerkers zijn li chaamsdelen van gedode beto gers tot op drie kilometer van het plein gevonden. Op het Baburplein zouden 10.000 tot 15.000 mensen bij een zijn geweest. De pantser wagens boden bescherming aan militairen die te voet aan de schietpartij deelnamen. Nadat de mensen gevlucht wa ren, zouden soldaten op de grond liggende gewonden als nog doodgeschoten hebben. Wodka „Ik zag dat voordat de aanval begon, een vrachtwagen vol wodka aankwam. Iedereen werd dronken. In die toe stand schote[/TEKST]n ze op alles en iedereen", aldus een inwoonster van de stad. Het schieten duurde circa vier uur. Later zijn de lijken in drie vrachtwagens en een bus afgevoerd naar scholen. Vrouwen en kinderen zijn op een geheime plaats in een massagraf gedumpt. „Zo begraaf je niet eens hon den", aldus een inwoner van Andijan. GPD pagina 5: Bijna 170 doden in Oezbekistan door René Schrier Het staat er allemaal zo mooi in de Europese Grondwet: Artikel 3-275 lid 1 De Unie ont wikkelt een vorm van politiële samenwerking, waarbij alle be voegde autoriteiten van de lid staten betrokken zijn, met inge- bnp van de politie, de douane en andere gespecialiseerde wets- handhavingsdiensten die belast zijn met het voorkomen, opspo ren en onderzoeken van strafba re feiten. En Artikel 3-275 lid 3: Bij Europese wet of kaderwet van de Raad kunnen maatrege len worden vastgesteld die be trekking hebben op de operatio nele samenwerking tussen de in dit artikel bedoelde autoritei ten. Met de nieuwe Europese Grond wet in de hand kunnen politie mensen aan weerszijden van de grens hun gang gaan. Dat klinkt allemaal prachtig en pas send in de Europese gedachte, maar daar kan de politie niet op wachten. De samenwerking tus sen de politie van Nederland, België en Luxemburg neemt steeds vastere vormen aan en is sinds 1 maart zelfs officieel vast gesteld in een Beneluxverdrag inzake grensoverschrijdend poli tieoptreden. Kees Nieuwenhuyzen, beleids medewerker van de Politie Zee land is belast met internationale betrekkingen. Vanuit die hoeda nigheid houdt hij zich voor de Zeeuwse politie bezig met de sa menwerking met de Belgische collega's. En dan blijkt, grond wet of niet, dat er al heel wat mogelijk is voor de politie. Wie een dezer dagen een witte auto met blauwe zwaailichten en ro de strepen op de motorkap, door Zeeland ziet rijden hoeft niet vreemd op te kijken. Dat is de Belgische politie in actie. Nu zal dat beeld geen dagelijkse kost zijn, maar het kan wel. Nieuwen huyzen noemt een voorbeeld: „Neem het bezoek van president Bush aan Margraten. Als daar iets ernstigs was gebeurd en Zeeuwse ME zou daar met spoed heen moeten, dan zouden we op grond van het Beneluxver drag met zwaailichten dwars door België naar Limburg mo gen rijden omdat dat de snelste weg is." Maar wat wellicht vaker voor- Een Belgische agente aan de grens bij Sint Anna ter Muiden laat een inwoner van Knokke blazen tij dens een grensoverschrijdende alcolholcontrole. foto Peter Nicolai komt, een achtervolging waar bij de politie een verdachte tot over de grens achterna zit. In de oude situatie mocht dat tot 10 ki lometer op buitenlands grondge bied. Nu is dat 150 kilometer; in de praktijk de provincies Zee land, Noord-Brabant en Lim burg, heel België en heel Luxem burg. De politie moet zich dan wel aan richtlijnen houden, zo als inschakeling van meldka mers aan beide zijden van de grens. Het wordt dankzij het Be neluxverdrag ook mogelijk ge maakt dat politiemensen uit twee of zelfs drie landen samen patrouilleren of optreden bij gro te manifestaties, zoals een wie lerwedstrijd. De escorte van de premier hoeft bij de grens met meer door de buitenlandse colle ga's te worden overgenomen. Ook controles op het water, van scheepvaart, recreatie en sport- duikers kan gezamenlijk gebeu ren. Verder kan de Belgische politie, dat geldt overigens ook omge keerd voor de Nederlandse poli tie, een beroep doen op Neder lands politiematerieel als ze dat dringend nodig heeft. Als dus bij een grote betoging in Antwer pen de massaal opgekomen de monstranten uit elkaar gejaagd moeten worden, kan dat met een Nederlandse waterwerper gebeuren.Nieuw is ook dat per- EUROPESE GRONDWET Het Europees grondwette lijk verdrag is een lijvig boekwerk van 382 pagi na's. Wat staat er in en waar gaat het over? Wat be tekent de nieuwe Europese Grondwet voor de gewone burger. De PZC zoekt in de aanloop naar het referen dum op 1 juni, in een artike lenreeks naar antwoorden. Vandaag: Politie en samen werking over de grens. soonsgegevens sneller en makke lijker uitgewisseld kunnen wor den. Omdat er desondanks nogal wat (begrips)verschillen zijn tussen de Nederlandse en Belgische po litie worden er cursussen gege ven over de verschillen in jar gon en cultuur. Wat in Neder land pepperspray heet, heet in België gewoon traangas, een gsm is daar een mobiele tele foon en een kenteken is in Bel gië een nummerplaat. Simpele dingen, maar de politie wil ver mijden dat hierdoor misverstan den ontstaan, legt Nieuwen huyzen uit. De samenwerking in Benelux- verband komt voort uit het Ver drag van Bergen op Zoom. Dat is opgesteld naar aanleiding van het voetbaltoernooi Euro 2000. Dat was een tijdelijk overeen komst, maar er is wel op voortge borduurd en dat heeft tot het Be neluxverdrag geleid. Momenteel wordt er ook gewerkt aan een verdrag tussen Nederland en Duitsland en getracht wordt dat zo veel mogelijk te enten op het Beneluxverdrag, anders wordt het bijvoorbeeld in Limburg al lemaal wel erg verwarrend. Overigens loopt er al 10 jaar Duitse politie in Renesse mee, in verband met de vele Duitse toe risten daar. Maar dat is een heel andere vorm van samenwer king, legt Nieuwenhuyzen uit. De Duitse agenten zijn ook niet bewapend. Als in de toekomst het verdrag met Duitsland rond is kunnen zij ook gewoon al hun taken in Renesse uitoefenen. Het mooie van dit alles is, voegt hij er aan toe, dat deze vormen van samenwerking gewoon uit de praktijk komen. En daar kwam geen referendum aan te pas. zie ook www.pzc.nl. door Frouke Tamsma D66-fractieleider Boris Dittrich windt er bij de presentatie van zijn politiek pamflet geen doekjes om. „Na veertig jaar moeten we onszelf onder de loep durven nemen. Een partij is geen doel op zich. Het is een mid del." Het manifest is een ver kapte uitnodiging aan gelijk gestemden om samen met D66 op te gaan in een nieuwe partij. Nederland moet drin gend op de schop en Dit- trichs partij ook, als het moet. „Ik vind dat we een brede so ciaal-liberale beweging moe ten vormen", zegt Dittrich. „Steeds meer Nederlanders, binnen en buiten bestaande partijen, zijn daarnaar op zoek." Hij wil daarvoor in contact komen met iedereen die dezelfde problemen ziet als D66. „Ik denk aan mensen die nu bij andere partijen aan gesloten zijn. Maar ook aan fi guren daarbuiten, iemand als Peter R. de Vries bijvoor beeld." Dit moet volgens de fractieleider overigens niet ge zien worden als een verholen oproep aan andere partijen om in D66 op te gaan. Tijdens het partijcongres vori ge maand beloofde Dittrich de leden om de koers van D66 uit te tekenen. Na de WD en PvdA komt ook D66 daarom met een manifest, waarover de leden komende maanden hun zegje mogen doen. „Het land heeft genoeg van mooie politieke praatjes, het roer moet om." Gesmoord Elk initiatief vanuit de samen leving wordt gesmoord door regels, ziet Dittrich. Er zijn grote problemen die om oplos singen vragen. „Neem nou de situatie bij Am sterdamse scholen. Allerlei in stanties buigen zich daar over de grote groep spijbelaars. Maar er was nog niemand op het idee gekomen om de BBL' - miss >jro hui ouders thuis te bezoekt^ wijl dat dé manier is®, problemen op te k® Scholen zijn daarnaast® doende ingesteld op van werkende ouders, j moet je ervoor zorgen enj dat scholen altijd oper- var als de ouders werken." frj rust is hij over de milie^ blemen. „Als je meteeiisa liet naar de aarde kijkt,a L ter hoogte van Nederlands M smerige vlek. Er stervent; nl zenden mensen door 1 lucht." Nederland moet® het land worden van initial rijke en optimistischem burgers. „Politici mos eens ophouden met he; y fcE praten van angst. Datief «lij! leen maar tot een wei jen waarin een klaagcuj. heerst." Een greep uit wat D661 aan Jongeren tot 23 jaar zonce:; ploma en zonder werk ten verplicht leer/werktraject doorlops - Over 25 jaar is AOW-grens voor iederee iai jaar. De werknemer kaï i die tijd kiezen: of met 6: met pensioen, of doorwai cc tot zijn 67e. De in deze pc si?: de van twee jaar niet oniu d gen AOW-uitkering w; Ri dan verwerkt in een hos uitkering vanaf het 67eel - De uitgaven voor onderr gr kennis en innovatie ir - L- vóór 2010 tot de topdriert de Europese Unie behora - Iedere migrant heeft f op een dubbele nationaiüe: t P - De kinderbijslag naai tweede kind wordt afgesri pa en komt volledig ten g« aan kinderopvang. i01 - Het sobere gevangenisrrf qui me wordt vervangen doors ade systeem van opleiding, wc hi. en reclassering. tel - Het bevoorraden van koS ua shops door betrouwbarew- telers wordt legaal. k -Kinderen van werkee st; ouders moeten de hele dag; ia; school terecht kunnen va oiti culturele en, educatieve! en ken en overblijven en g wordt weer verplicht. GPD DREES - Het kabinet Drees, dat sinds 2 september 1952 aan het bewind is, heeft de eindstreep niet gehaald. Het kabinet is gevallen op het wets ontwerp tot huurverhoging van minister Witte. De minis ters en staatssecretarissen heb ben de koningin inmiddels hun ontslag aangeboden. STROOM - Een deel van Wal cheren en Zuid-Beveland heeft het gisteravond enige tijd zon der stroom moeten stellen. En kele elektriciteitskabels in het Kanaal door Walcheren bij de Stationsbrug in Middelburg werden door een anker bescha digd. Daardoor viel op u schillende plaatsen de stri uit. Later op de avond v. dit euvel verholpen, dooi via Goes de stroomvoorzia werd hersteld. FOKKER - De Nederlai vliegtuigenfabriek Fod heeft een goed jaar achte rug. De resultaten zijn bevn gend geweest en hebben van 1953 overtroffen. TREIN - Op een spoorwegen gang in Houten is een vra auto gegrepen door een tf De chauffeur van de vrach' to raakte gewond. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maïl: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Aiexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8.30 tot 17 00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n v t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: 222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorde einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag, 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.63.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgw* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en»rt«" de Regelen voor het Advertentie»»#1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje»)1 Tel (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend?» Tel: (07615312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc nl/adverterer ungeverii rrovmciaie zeeuwse courant uv is een onderdeel van het Wegener concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt»'^ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten^ j ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt don kunt u dit schriftelijk melden hF" Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4