Franciscus strijkkwartet speelt een toontje lager Orkater brengt ode aan pleinen 25 woensdag 18 mei 2005 Het Scapino Ballet Rotterdam danst Paramount. Paramount roept 0p tot mildheid Voor Paramount, de nieuwe productie van het Scapino Rotterdam, liet artistiek iéider Ed Wubbe zich inspireren door het gegeven: dat mensen zich in vreemde culturen vaak krampachtig vasthouden aan hun eigen traditie. Dat geldt voor migranten die naar Neder land komen, maar ook voor Ne derlanders in het buitenland, of ze vakantie vieren aan de Spaan se costa's of emigrant zijn. jietgold ook voor mijn ouders, die m de jaren vijftig in Indone sië woonden. Ondanks de tropi sche hitte stond er boerenkool optafel." Wubbe pleit voor meer mildheid ten opzichte van buitenlanders die zich hier moeilijk aanpas sen „Ze gedragen zich niet zo veel anders dan wij." Het probleem van gebrekkige in tegratie en de eenzaamheid die ennee gepaard gaat, kwam voor Wubbe in het bijzonder naar vo ren in de filmklassieker Casa blanca. Met name het beeld van bij elkaar klittende westerlin gen m Rick's café, bleef hem bij. •hm r6 broeierige sfeer van dat ca- ié, van al die mensen die niets in Marokko te zoeken hebben, inte resseerde me meer dan de intri- tussen Ingrid Bergman en |cr Humphrey Bogart." n Paramount zet de choreo- graaf zijn dansers in eenzelfde imgeving. „Ik wilde een soort neerzetten, waar al die ontwor mde mensen samenkomen. Het begint allemaal heel formeel, langzaam gaan de haren los en de schoenen uit, een beet jeals een feestje dat ontspoort." „In dans kun je niet letterlijk ^ijn. Je spreekt altijd in metafo ren. Mensen die in een begrens de ruimte een beetje rondhan- kunnen heel spannend zijn. a De salon in Paramount heeft I len broeierige, licht-explosieve De verveling en het ge- iQ£ brek aan aansluiting zijn voel- „„jbaar. Het is een microkosmos waarin dansers in eerste instan tie afwachtend zijn, maar uitein- allerlei relaties met el kaar aangaan." Irene Start 0p j Scapino Ballet Rotterdam brengt de ixmtelling Paramount vandaag in it Stadsschouwburg van Middel burg. Aanvang 20.00 uur. et Franciscus Kwar tet is de initiatiefne mer van de Stich ting Strijkkwartetten Neder land. Deze club, die met een aantal ensembles concerten op mooie locaties in Neder land organiseert, is toe aan het derde seizoen. Het kwar tet speelt vanavond in de Bur gerzaal in Middelburg. Sebastiaan van Eek is de cel list van het Franciscus Kwartet. Op de vraag hoe het na drie seizoenen met de Stichting Strijkkwartetten gaat, reageert hij enigszins somber. „Wat be treft de formule en het aantal be zoekers loopt het fantastisch. Ronduit slecht gaat het met de financiële steun van de rijks overheid. We hadden een startsubsidie voor de eerste drie jaren, die vervalt nu. Het bete kent dat we alleen maar door kunnen gaan op die locaties waar het bovengemiddeld goed loopt." Volgens Van Eek is Middelburg een van die plaatsen. „In Middel burg kunnen we samenwerken met de mensen van Stichting Ka mermuziek Zeeland. Die heb ben met een goed geoliede orga nisatie een grote vaste publieks groep gecreëerd." Met het wegvallen van een deel van de subsidie komt ook een van de hoofddoelstellingen van de stichting, het spelen van on- Het Franciscus Kwartet bestaat uit Diana Morris, Frank Brakkee, Rachel Isserlis en Sebastiaan van Eek. bekend Nederlands repertoire, in gevaar. Voor het concert van vanavond stond aanvankelijk een stuk van Richard Hol, een componist uit de negentiende eeuw, op het programma. „Zo iets kun je alleen doen in groter verband. De muziek van Hol is prachtig maar er bestaat alleen maar een manuscript van. Dat betekent dat je moet investeren om speelbare partijen te maken en dan heb je nog tien a twaalf repetities nodig om het werk in 'te studeren. Wanneer je het ver volgens maar één of twee keer kunt spelen, is dat niet werk baar", zeg Van Eek. Naast de cellist bestaat het Fran ciscus Kwartet uit violistes Dia na Morris en Rachel Isserlis en altviolist Frank Brakkee. Het concert van vanavond begint met het Ruiterkwartet van Jo seph Haydn. Van Leos Janacek is de Kreutzersonate geprogram meerd, het strijkkwartet dat hij baseerde op de gelijknamige novelle van Tolstoi (die zich op zijn beurt weer liet inspireren door Beethoven). Na de pauze klinkt Beethovens zwanenzang, het Strijkkwartet in F, en twee stukken voor strijkkwartet van Dmitri Shostakvich. Ondanks zijn sombere ondertoon wil Van Eek beklemtonen dat er een vier de seizoen komt. „We nemen vanavond de nieuwe seizoens brochure mee. Dan kunnen men sen zich alvast abonneren op de volgende serie." Douwe Eisenga Het Franciscus Kwartet besluit van daag de serie strijkkwartetten van dit seizoen in de Burgerzaal in Mid delburg. Aanvang: 20 00 uur De voorstelling Eiland van Orkater is als een ode aan de pleinen in een stad, de open ruimten waar mensen rust zoe ken of elkaar ontmoeten. Als genre neigt Eiland het meest naar bewegend muziektheater, waarbij woordeloze bewegin gen de menselijke karakters ty peren. De muziek vormt de grondslag voor de voorstelling en is door componist Michel Ba- nabila samengesteld. Het idee komt van acteurs en theatermakers Ria Marks en Ti tus Tiel Groenestege. Ze maken het stuk vanuit Orkater, een groep Amsterdamse theaterma kers onder leiding van Mare van Warmerdam. Marks en Titus Tiel Groeneste ge zijn al zo'n acht jaar een ar tistiek tweetal. Eerder bedach ten en speelden ze het drieluik Valse Wals, Bankstel en Zucht. In het najaar verschijnt hiervan de film die door de Avro op tele- De negen spelers van Orkater hebben vooral een mime-achtergrond, zo dat tekst sporadisch aan bod komt in de voorstelling Eiland. visie zal worden uitgezonden. Eiland begon als een abstract concept om iets te doen op een plein, vertelt Ria Marks. Over de wereld zijn er vele, denk aan Times Square, Plaza de Mayo of het Leidseplein. „Ze hebben al le een eigen identiteit. Het is op een plein soms alsof de tijd stil staat. Er is beweging en rust." Nadat het klanklandschap van gesampelde muziek was gecom poneerd kwamen de scènes tot stand. „Het is een urban sound waarbij eenzame trompetten schallen, verkeersgeluiden klin ken en geroezemoes zich ver mengt met jazz of elektronische muziek." De negen spelers hebben voor namelijk een mime-achter grond. Tekst zal sporadisch en dan alleen poëtisch aan bod ko men, verwachten de makers. „Je ziet op het plein een scala aan menselijke gedragingen. Vooral de bewegingen, soms ver vormd dan weer gesynchroni seerd of herhaald, geven allerlei gemoedstoestanden van voorbij gangers weer.", verklaart Titus Tiel Groenestege Marleen Duijf Orkaier speelt Eiland, morgen in de Stadsschouwburg van Middelburg. Aanvang 20.00 uur Wietske Zwetsloot exposeert t/m 10 juni beelden en schilderijen bij Emer- gis in Kloetinge. Met haar vaak le vensgrote koppen in klei legt zij de er varingen vast die zij afgelopen maand heeft opgedaan binnen de zorginstelling. Dagelijks te bezichti gen van 9-20 uur. Vier gastexposanten tonen hun werk in atelier/beeldentuin Daniëlle Orelio m Burgh-Haamstede tijdens de ko mende Week van de Zee. Judith Ho- dos toont porselein in zand, Karin de Goede textiel, Mirjam Bentvelzen sie raden en Frans Kegels glas in zand en brons. Te bezichtigen: za en zo en 26 t/m 29 mei van 10-17 uur. Wim Hofman is de speciale gast tij dens de achtste Kunst- en Natuurrou- te Wemeldinge in het dorpshart, vrij dag 12-17 uur, zaterdag 10-17 uur en zondag 12-17 uur. Lentepep 7 is een groepsexpositie in kunstwerkplaats Kipvis in Sint Lau rens. Aan dit door Jasper Zwetsloot samengesteld project werken mee: Gijsbert Smid, Roy Bergsma (anima tie en strips), Willem Buffing (perfor mance), Jolien Former, Laura Scha- kenraad (fotografie en installaties), Timon Schellingerhout en Benjamin Frankel. Te bezichtigen t/m 9 juni. Openingstijden di en do 14-18 uur. Jules Thannhauser en mevrouw W.J.T. de Goffau-van Kaam expose ren t/m 30 juni in het zorgcentrum De Zoute Viever in Oost-Souburg. Da gelijks te bezichtigen van 9-21 uur. Nathalie van Terheijden uit Vlissin gen exposeert t/m 4 juni in biblio theek 't Spui in Vlissingen. Het be treft ongeveer twintig schilderijen in acryl- en olieverf, met name van tul pen, maar ook van andere bloemen en clowngezichten. Openingstijden: ma 13-20 uur, si t/m vrij 10-18 uur en za 10-17 uur. Marinus van Dijke exposeert t/m 26 juni als laatste van het project Intimi teiten in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Openingstijden: di t/m za 13.30-16.30 uur. Ds Esther Veerman toont met haar ex positie Verlos ons van de boze dertig schilderijen en tien gedichten waarin geweldservaringen in beeld worden gebracht. Tot 24 juni te bezichtigen in gebouw De Vuurvogel in Goes, ma t/m do 9-16 uur en vrij 9-12 uur. De Schildergroep Tussen de Havens uit Zierikzee exposeert vanaf zater dag t/m 2 juni in De Grote of St. Nico- laaskerk in Brouwershaven. De ten toonstelling omvat werk van de tien deelnemers in acryl, olieverf, aqua rel, pastel en inkt. Openingstijden: ma t/m za 13.30-16.30 uur. Jan de Boo exposeert t/m 31 augustus Chinese kleding anno 1870-1910 in het Zijdemuseum in Meliskerke. De opening is zaterdag om 15.30 uur, muzikaal opgeluisterd door Lin Mei die de Ku Zeng (Chinese harp) be speelt. Openingstijden: maandag van 13-17 uur, dinsdag t/m zaterdag van 10-17 uur. In juli en augustus tot 17.30 uur. Benoemd en beroemd is een expositie beelden van Marie-Louise Kommers, die alle Zeeuwse burgemeesters en de Commissaris van de Koningin in klei geportretteerd heeft. De tentoonstel ling in het Stadhuismuseum De Vier schaar in Veere is te zien t/m 27 au gustus. De opening wordt zaterdag om 12 uur verricht door burgemees ter A.C. de Bruijn van Veere in De Schotse Huyzen te Veere. Van ma t/m za te zien van 13-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst. 1825-2004; t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 3 juli; Wil lem de Kooning - Retrospectief, t/m 11 september; Johan Hendrik van Mastenbroek. Rotterdams impressio nist, schilder en tekenaar. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's - De oorlog in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en haven bakens. Centrum Beeldende Kunst: t/m 29 mei; De stad. Een podium. Urban cul ture en stadspanorama's. t/m 21 mei; Tes van den Boogaard, Honger of dorst? Werk dat geïnspireerd is op ma terialen en voorwerpen die opeen ge prakt liggen bij de autosloperij. ANTWERPEN MUHKA: tot 22 mei - Collectie win ter 2004-2005 Insert ABC2004, stad van letters T-Mart, Joost Zwagerman en Hans Op de Beeck Insert ABC2004, A coney island of the mind. Works on paper by Lawrence Ferlinghetti; tot 5 juni: Emotions Pic tures. KMSK: tot 12 juni - Het allermooiste uit het prentenkabinet; tot 28 augus tus: Breughel en Co: Burgelijke kunst uit de zeventiende eeuw. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 12 juni - Paul Seawright tot 18 juni - Belgische fotografen 1840-2005; oude vleugel - tot 12 juni - Verboden schuin te schieten Misdaad in Ant werpen 1930-1960. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 au gustus - Beyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse culturen. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Geuzenhuis: tot 22 mei - Tuurt: Drie vrouwen. Museum voor Schone Kunsten: tot 5 juni - Tentoonstelling Renovatie Mu seum voor Schone Kunsten. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16deeeuwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwer ken en schilderijen en vooral belang rijke religieuze kunst, uit La Palma. Design Museum Gent: tot 19 juni - Air World - design in de luchtvaart. De Singel: tot 19 juni - LCM Labora torio de la Ciudad de Mexico architec ten, Mexico-stad. S.M.A.K.: tot 19 juni - Barry Flana gan; tot 29 juni - Vasco Arcenjo. Museum Guislain: tot 4 september - Verborgen Werelden. Caermersklooster: tot 19 juni - Dirk De Bruycker. MIAT: tot 11 september - We are so happy: 50 geselecteerde foto's van de Internationale fotografie wedstrijd rond gelukkig zijn en Oeuillet Fla- mand, De verleiding van de Roos; tot 2 oktober - Philippe Gauderlier, de Belgische Escoffier. BRUGGE Hoofdbibliotheek Biekorf: tot 21 mei - O Duyvels Pampier: Duistere blad zijden uit de Brugse Bibliotheek, ten toonstelling over de duivel in al zijn gedaanten. Sint-Trudoabdij: tot 29 mei - (K)leur, keramiek en schilderijen, werken van Els Vanhauwaert. Stedelijk Admin. Centrum: tot 31 mei - Frank Roose - schilderijen. Tentoonstellingen in het kader van het Corpusfestival: Concertgebouw: tot 27 mei - Lijf, edu catieve tentoonstelling met een uit zonderlijke collectie van een 20-tal werken van hedendaagse beeldende kunstenaars. Kunstetalage Arentshof: tot 25 juni - Naakt, naaktportretten van Mieke Teirlinck. Memling Museum: tot 17 juli - Eterni ty, aangrijpende expositiebespiegelin gen van het lichaam: werk van foto grafe Greta Buysse. De Bond: tot 31 juli - Body Stroke - Persued; Beeldende kunst over bewe ging en bewegingsvrijheid. Stadshallen: tot 7 augustus - Tussen Huid Orgasme: Het alchemistisch lichaam in actuele beeldende kunst. Museum voor Volkskunde: tot 4 sep tember - Body Business: levenskwali teit vroeger en subjectieve wellness nu. Museumshop Hof Arents: tot 11 sep tember - Kunstetalage: Naaktportret ten en jong Kroatisch talent. KNOKKE Scharpoord, Lagunahal, Zwarthuis en diverse galerijen: tot 29 mei - In ternationaal Fotofestival Knok- ke-Heist met werk van internatio naal vermaarde gastfotografen Peter Beard en Frans Lanting en Internatio nale fotowedstrijd en Photovieuw 2005; World Press Photo '05, jaarlijk se selectie van de beste internationale persfotografie, in exclusiviteit voor België. Scharpoordgalerij: tot 29 mei - Jean-Louis Janssens en Saartje Delil- le - schilderijen en sculpturen; SEAS/Viewpont: tot 3 juli - Sam Den- dooven. Museum Sincfala: tot 29 mei - Middel eeuws glas. 18 t/m 24 mei WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De koning is bloot. Naar het sprookje van H.C. Andersen over de ijdele koning. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Ballet Het Scapino Ballet Rotterdam presenteert Paramount. De tiende avondvullende productie van choreograaf Ed Wub be toont hoe een groep westerse emigranten ver van huis weemoedig vasthoudt aan eigen gewoonten. Traditionele mu ziek uit Nederland, Iran, Frankrijk, Zwitserland en Marok ko wordt afgewisseld met verwijzingen naar jazz en wester se filmmuziek. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Strijkkwartet Het Franciscus Kwartet besluit de serie kamermuziek. Het strijkkwartet bestaat uit Diana Morris en Rachel Is serlis (viool), Frank Brakkee (altviool) en Sebastiaan van Eek (cello). Op het programma staan werk van Haydn, de Tsjech Leos Janacek, D. Sjostakovitsj en Ludwig van Beetho ven. •Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Theater Zeeuws Slavernij Moment is een voorstelling van Theater Embassy. Musici, dansers, acteurs, vertellers en video-installaties verzorgen een productie over het slavernijverleden van Ne derland in het algemeen en Zeeland in het bijzonder. Mede werking verlenen ook het Miti Makandra Surinaams Vrou wenkoor en de Zeeuwse Surinaamse toneelvereniging Ama zone. •Timmerfabriek De Schelde, Vlissingen, 20.30 uur Jazzweekend Het jazzweekend van de stichting Bergse Jazz Evenementen duurt vijf dagen. De eerste avond wordt georganiseerd voor sponsors, maar is ook toegankelijk voor anderen. •Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.30 uur Jazz Het New Standard Trio treedt op. Het drietal versmelt pop met jazz uit de afgelopen twintig tot dertig jaren, zoals werk van Sting en Al Jarreau. De be zetting: Jasper Somsen (contrabas), Ron Kesteloo (drums) en Folker Tettero (gitaar). •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur Covers The Clash of the Cover Bands is toe aan de vierde voorronde. •Heartbreak Café, Goes, 22.00 uur DONDERDAG Eenakters Filmtheater FiZi biedt een selectie van vier voorstellingen van het Zeeuws Eenakterfestival. Toneelvereniging Heer Hendrik speelt Getsemane, Theater groep Las Malas de eenakter Vertel me nog een verhaaltje en Jasper de Groot en Jora Möhlmann brengen de monologen God in Brijdorpe en Krenten in je pap. •Filmtheater FiZi, Zierikzee, 20.00 uur Toneel Orkater presenteert Eiland. Theatermakers Titus Groenestege en Ria Marks gebruikten het plein als inspirariebron. Herkenbare alledaagse hande lingen worden uitvergroot, soms komisch en dan weer aan doenlijk. Woordloze dialogen over de eeuwigdurende strijd tussen man en vrouw. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Strijkkwartet Het Parkanyi Kwartet verzorgt een concert. Medewerking verleent klarinettist George Pieterson. Het programma vermeldt het klarinetkwintet van Brahms, KV 589 van Mozart en opus 9 Bagatellen van Webern. •Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Jazz Twee bands verzorgen een Django Reinhardt Soirée. Mojo Swing en de formatie Naguine brengen een ode aan de ze gitarist. Speciale gasten zijn Loet van der Lee (trompet) en Giani Lincan (cimbaal). •De Stoelemat, Bergen op Zoom, 20.00 uur Theater Zeeuws Slavernij Moment is een voorstelling van Theater Embassy. Zie woensdag. •Timmerfabriek De Schelde, Vlissingen, 20.30 uur Live-cd Factor 3 neemt een live cd-op. De semi-akoestische band uit Walcheren speelt een greep uit haar uitgebreide repertoire. De bezetting: Reginald Peene (zang en drums) Giel de Troije (gitaar). •Celtic pub The Duke. Middelburg, 21.00 uur VRIJDAG Jazzweekend Het jazzweekend begint vandaag met een schoolconcert. Verder zijn er tal van optredens op verschillende locaties. •Diverse locaties, Bergen op Zoom, 10.30 uur Jazzfestival Scheldejazz begint met lokaal talent. Verder staan er optredens op het programma van The Blue Rhythm Four, Soo Cho Trio, The Flying Dixies, Mike and the Mellotones en Mdungu. •Diverse locaties, Temeuzen, 17.30 uur Muziek De Dag van de Muziek wordt kort ingeluid. Medewerking verlenen kinderkoor Sjarim, koor Cantate Deo, solisten, ensembles, duo's en gelegenheidsensembles. •Protestantse kerk, Hoek, 19.15 uur Theatersport Theatersport is een wedstrijd improviseren. Drapa uit Vlissingen neemt het op tegen Hoop in de Woes tijn uit Nieuwegein. •Café Popeye, Vlissingen, 20.00 uur Concert Het Zeeuws Jeugdorkest geeft een concert. •Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Theaterweekend Het theaterweekend gaat de eerste dag in. Theatergroep Paljas speelt Metamorfose, toneelvereniging Heer Hendrik volgt met Getsemane en Duinart besluit met De Chinese nachtegaal. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Theater Zeeuws Slavernij Moment is een voorstelling van Theater Embassy. Zie woensdag. •Timmerfabriek De Schelde, Vlissingen, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45