Dekkers blundert in sprint Na zaterdag is iedereen me vergeten PB am, ii Sjeng Schalken uitgeschakeld PZC Bi !f«SS sj S Si Sporting Lissabon bewijst kracht van Portugese clubvoetbap Dortmund laat oog vallen op Zoetebier Gasparotto wint in Catalonië Gunnewijk sterk in Aude Leiderstrui is schrale troost voor Eindhovense wielrenner *31 Musampa in selectie Oranje Haarhuis speelt bij Alex Classics Golfer Nicklaus beëindigt loopba Ajacied Filipe in selectie Brazilië Hijne bestuurder topsport NTTB Sjeik krijgt wereldtitel terug na procedurefout woensdag 18 mei 2005 DORTMUND - Borussia Dort mund heeft zijn oog laten vallen op de 35-jarige PSV-doelman Edwin Zoetebier. De Bundesligaclub van oefen- meester Bert van Marwijk moet op zoek naar een geroutineerde tweede sluitpost naast Roman Weidenfeller, nu Bernd Meier langdurig is uitgeschakeld. Deze sluitpost van LR Ahlen was al gecontracteerd als opvol ger van Guillaume Warmuz, die terugkeert naar Frankrijk (AS Monaco), maar hij scheurde tij dens de training een kruisband. „We hebben met Zoetebier ge sproken", bevestigde voorzitter Reinhard Rauball. De Nederlan der stond al geruime tijd op zijn kandidatenlijstje. ANP/SID CAMBRILS - Enrico Gasparot to heeft gisteren de tweede etap pe van de Ronde van Catalonië gewonnen. De Italiaan was de snelste in een sprint na 186,8 kilometer op een parcours dat begon en ein digde in Cambrils. De tweede plek was voor Gasparotto's land genoot Claudio Corioni. In het algemeen klassement kwam de eerste plaats van de Spanjaard Miguel Angel Perdi- guero niet in gevaar. ANP/RTR CASTELNAUDARY - Loes Gunnewijk heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van de Aude gewonnen. De Nederlandse wielrenster ver sloeg in Frankrijk in Castelnau- dary na een rit van 111 kilome ter de Nieuw-Zeelandse Joanne Kiesanowski in de sprint. De En gelse Emma Davies werd derde. In het algemeen klassement bleef het geel om de schouders van de Amerikaanse Amber Ne- ben. De Australische Sara Carri- gan volgt op 31 seconden. ANP/AF P van onze sportredactie TIEL - Voor de tweede achter eenvolgende dag ging de etappe zege in Olympia's Tour naar de Deen Martin Pedersen. Op de Waalkade in Tiel klopte hij favo riet Hans Dekkers. De sprinter uit de Rabobank-ploeg kreeg wel de oranje leiderstrui omge hangen. Maar baalde vooral van de gemiste kans. Dekkers was de afgelopen twee seizoenen prof bij de Ra- bo-ploeg, maar werd deze win ter teruggeplaatst naar de oplei- dingsploeg omdat duidelijk was dat de Eindhovenaar nog wat aan kracht moest winnen om de strijd aan te kunnen met de tops- printers. In de tweede klasse be hoort Dekkers wel tot de aller- snelsten, als hij zich tenminste niet - zoals gisteren - in de luren laat leggen. Dekkers won zondag weliswaar de spurt in Veendam, maar blun derde naar eigen zeggen zowel zondag in Hardenberg als giste ren in Tiel. Het peloton snelde gisteren met de wind in de rug in gestrekte draf van Hardenberg naar Tiel. Met ruim een half uur voor op het snelste schema passeerden Niek Voskamp en Joost van Lei- jen voor de eerste keer de finish lijn. Het duo kwam met een royale voorsprong van ruim een minuut op het peloton door en had er na de eerste ronde van ze ven kilometer nog ruim drie kwart minuut van over. De Deense GLS-ploeg van Peder sen en de Rabobank-formatie maakten echter aan de illusies van de twee een hardhandig ein de. Inschattingsfout Met nog een toer te gaan streek de hoofdmacht op de vluchters neer en werd een massaspurt voorbereid. Bij het oprijden van de Waalkade maakte Dekkers een inschattingsfout. Hij kwam te veel aan de buitenkant te zit ten en was meteen gezien. Peder sen hield slim de ideale lijn, Dek kers kwam niet verder dan diens achterwiel. De 23-jarige Dekkers had onder weg door bomficatieseconden al virtueel de leiding overgenomen van ploegmaat Mare de Maar en voegde er aan de streep nog wat tellen aan toe. Maar zelfs met het leiderstricot om de schou ders was de nieuwe leider in het algemeen klassement allesbehal ve vrolijk. „Ik ga voor twee etap pezeges. Dan moet je niet zulke fouten maken als ik vandaag. Dan komt die tweede zege er niet. Pedersen pakte slim de bin- nenbocht en maakte veel min der meters. Dat nadeel kon ik niet goed maken." Pedersen, een pupil van oud-Raboprof Rolf Sörensen, bleef na zijn tweede dagzege bescheiden. „Mijn ploeg heeft formidabel gewerkt om mij in deze positie te bren gen. Ik had de bocht bij de eerde re doorkomsten goed bekeken SANKT PÖLTEN - Sjeng Schalken is gisteren in de tweede ronde van het graveltoernooi in Sankt Pölten uitgeschakeld. De Limburg se tennisser verloor kansloos van de Rus Nikolaj Davidenko, die bij het Oostenrijkse evenement als eerste is geplaatst: 3-6 1-6. Raemon Sluiter bereikte de kwartfinales van het Zagreb Open. De als derde geplaatste Rotterdamse tennisser versloeg de Griek Kon- Spits besliste FA-Cupfinale Arsenal-Manchester United in 1979 In een van de meest memorabele FA-Cupfinales ooit etste Alan Sunder land zijn naam in de geschiedenis van Wembley, Arsenal en het met magie omgeven bekertoernooi. De spits maakte in 1979 het winnende doel punt tegen Manchester United (3-2). Anno 2005, aan de vooravond van de FA-Cupfinale in Cardiff tussen Ar senal en Manchester United, leidt Sun derland een teruggetrokken bestaan op Gozo, een eiland bij Malta. „Na za terdag is iedereen me helemaal verge ten. door Mark Caldenhoven UTRECHT - De telefoon gaat secon- denlang over. „Hello, this is Alan." De lijn kraakt, de stem is vriendelijk. Als 'de andere kant' zich voorstelt, wordt subiet ingegrepen. „Stop. Stop. Wat le vert het op?" Alan Sunderland draait er niet om heen. Als Arsenal-Manchester United zaterdag is afgelopen, gaat er een streep door zijn verleden. „Dan ben ik helemaal vergeten. Als de finale is ge speeld, praat nooit iemand meer over mij. Echt niet. Laat staan over die sen- ~~m n sationele wedstrijd in 1979. De laatste finale is altijd de belangrijkste. Dan staan nieuwe sterren op en bepaalt nieuwe dramatiek de geschiedenis. Er is niemand die me kwalijk kan nemen dat ik nog een keer probeer er een slaatje uit te slaan. In mijn tijd ver diende ik in een jaar wat spelers nu in een week verdienen. Dus?" De telefoon rinkelt de laatste weken onophoudelijk, beaamt Sunderland. Nu United en Arsenal - 26 jaar na da to - in het Millennium Stadion in Car diff op herhaling gaan, duikt Enge land massaal op de vergeten ster van weleer. „Het tabloid met het hoogste bod of het tv-station met de mooiste aanbieding krijgt mijn verhaal. Klaar. Nou vooruit, en jij. Een paar vragen dan. Ik heb een vriend in Amster dam." Vragen zijn overbodig. Sunderland brandt zelf los. Anderen hebben al zo veel bij hem losgemaakt over de dra matische wendingen in de slotfase van de kraker op 12 mei 1979, dat de gewe zen spits eerst iets wil rechtzetten. „Ie dereen herinnert zich de ontknoping, maar die finale viel 85 minuten lang te gen, hoor. Arsenal had volledige con trole, was vastbesloten de nederlaag in de finale van een jaar eerder tegen Ipswich Town weg te poetsen. Eigen lijk waren we tegen United al minuten lang bezig met het uitspelen. Ik droom de al van de cup." De voorsprong van 2-0 door doelpun ten van Brian Talbot en Frank Staple- ton, later mislukt bij Ajax, nota bene als aankoop van Johan Cruijff, gaf daar alle reden toe. Van een treffer van United-verdediger Gordon Mc Queen raakte Arsenal geen tel in pa niek. Geschokt Sunderland: „We dachten dat United de eer redde. Niet meer. Honderden Manchester-fans waren Wembley al uit." Tot Sammy Mclllroy ten tonele verscheen en Arsenal twee minuten voor het eind versteende: 2-2. „We wa ren geschokt." Als verdoofd trapt Arsenal af, op weg naar de verlenging. „Iedereen was in een roes, maar juist daardoor ging al les automatisch. Liam Brady ging tien tallen meters met de bal aan de wan del, langs Lou Macari en - als ik me niet vergis - Mick Thomas. Hij legde af op de linkerkant, op Graham Rix, die een 'luie' voorzet gaf. De bal ging over United-keeper Gary Bailey en viel bij de tweede paal neer. En daar stond ik." In de BBC-studio op Wembley vatte Lawrie McMenemy, de manager die ooit Southampton 'reanimeerde', de krankzinnige eindfase op legendari sche wijze samen. „Het was alsof Uni ted ter dood is veroordeeld, maar door een vormfout wordt vrijgesproken; jui chend loopt ze de rechtszaal uit, waar na ze buiten door een bus wordt over reden." De beelden van de sensatione le climax staan jaren later nog op het netvlies van Sunderland. „Die paar se conden hebben de rest van mijn leven bepaald." Tot zaterdag dan. „Ik ben niet jaloers en heb 'no hard feelings," zegt Sunderland, „maar ik verbaas me nog altijd over de ontwik keling die het voetbal heeft doorge maakt. Na mijn carrière heb ik drie, vier jaar lang in Ipswich een pub ge had. Moet je nu mee aankomen...Dan word je keihard uitgelachen." Sunderland speelde in zeventien sei zoenen 419 wedstrijden voor Wolver hampton Wanderes, Arsenal en Ips wich Town. Door de komst van Tony Woodcock en Charlie Nicholas was hij in Londen in 1984 overbodig gewor den. Een jaar na zijn 'finest seconds' in 1979 verloor Sunderland met Ar senal twee finales, opnieuw in de FA Cup (West Ham United) én - na straf schoppen - in de Europacup II (Valen cia). Sunderland kwam tot 1 inter land, op 31 mei 1980 in Australië (1-2), en verhuisde in 1990 naar Mal ta. „In mijn Arsenal-tijd had ik daar een appartementje gekocht." Even gokte Sunderland op een loopbaan als trainer. Hij coachte onder meer Birkir- kara FC op Malta, maar slaagde niet. „Ik was er niet voor in de wieg gelegd. Ik stortte me op golf en tennis en ver huisde naar Gozo, een eiland ten noordoosten van Malta. Daar zit ik nu en ik maak mijn tijd hier wel af. Terug getrokken, maar dat bevalt me wel." Hoe hij de FA Cupfinale zaterdag in Cardiff gaat zien, weet Sunderland nog niet. „Ik weet niet of er tv-sta- tions zijn die me willen hebben, maar kijken ga ik zeker. Ik denk dat ik hier op Gozo meer Engels voetbal zie dan de Engelsen in Engeland. Wat ik wel weet is dat niemand het na zaterdag nog over mij heeft. Want zeg nu zelf: bel je weer als Arsenal en Manchester United over een jaar of twaalf jaar op nieuw in de finale staan?" GPD Alan Sunderland (rechts) tijdens de FA-cupfinale Arsenal-Manchester United in 1979 waar hij het winnende doelpunt maakte. foto Peter Robinson/GPD ZEIST - Kiki Musampa (27) is gisteren door bont Marco van Basten toegevoegd aan de voorlopige se£ van het Nederlands elftal voor de twee WK-kwalifi^ wedstrijden tegen Roemenië (4 juni) en Finland (8 meldt de KNVB. en wist hoe ik Dekkers kon klop pen. Dat het lukte is echt fantas tisch", aldus de winnaar die zijn omstanders verraste door te ver klaren dat hij eigenlijk geen sprinter is. De Deen won on langs de beloftenversie van Luik-Bastenaken-Luik. GPD De Manchester City-aanvaller voegt zich w mei bij de groep kandidaat-internationals die voor» extra trainingsstage van drie dagen bijeenkomt in wijk. Met de oud-Ajacied Kiki Musampa telt de voorlopjfP lectie dertig spelers. Bondscoach Van Basten zal vrijj 27 mei zijn selectie bekendmaken en toelichten. GPD EINDHOVEN - Paul Haarhuis komt dit jaar zelf inacty bij zijn 'eigen' toernooi Alex TennisClassics. UT schouderblessure moest de Eindhovense tei 2004 zijn professionele loopbaan beëindigen. Na een overwinning onlangs op de Duitser Boris Bec', in Hannover besloot de medetoernooidirecteur bij het e\C nement van 13 tot en met 16 oktober in het Indoor-Spor, centrum in Eindhoven zijn opwachting te maken, Naa.; Haarhuis doen ook Jan Siemerink en Richard Krajicè mee aan het toernooi voor voormalige toppers. Daarnaast wisten Haarhuis en zijn partner JaccoEltué John McEnroe vast te leggen. De Amerikaan won ste twee afleveringen, maar ontbrak vorig jaar weg dere verplichtingen. Verder zijn de Kroaat Goran Ivans, vie, de Fransman Guy Forget, de Oostenrijker Thoits Muster en de Amerikaan Jim Courier van de partij. ANP LONDEN - Golfer Jack Nicklaus beëindigt na deBr.s Open in juli zijn carrière. De 65-jarige Amerikaan won; zijn loopbaan 73 PGA-toernooien. Bij de Britse Open?, St. Andrews zegevierde hij in 1970 en 1978. Hij begonai professioneel golfer in 1961. „Ik houd van St. Andrews. Het toernooi is een onderdeel in mijn carrière geweest. Ik wil daarom daari scheid nemen", aldus Nicklaus. ANP/DPA RIO DE JANEIRO - Bondscoach Rene Weber heeft A> cied Filipe Kasmirski opgenomen in de Braziliaansêsei: tie voor het WK onder 20 jaar deze zomer in Nederlari De linksback kwam vorig jaar augustus op huurbas over van zijn club Figueirense naar Amsterdam, Ae maakte in maart bekend volgend seizoen niet met de F ziliaan verder te willen. ANP/AFP stantinos Economidis in twee sets: 6-4 6-3. Sluiter had in zijn ope ningspartij van dit challengertoernooi met dezelfde cijfers van de Kroaat Franco Skugor gewonnen. Peter Wessels, die door de organi satie in de finale wordt verwacht, bereikte de tweede ronde. Dat ging ten koste van de Portugees Rui Machado: 7-5 6-4. foto Dominic Ebenbichler/RTR ZOETERMEER - De Nederlandse Tafeltennisbra (NTTB) heeft René Hijne aangesteld als hoofdbestuur^ topsport. De 49-jarige Hijne is een bekende naam in feitennis wereld Hij behoorde eind jaren zeventig en begin jaren tachti |e tot de nationale top; speelde 79 interlands en nam aan Europese en wereldkampioenschappen. Hijne vultè plek op van Herman van Eeden, die eerder dit jaarteru» trad. ANP der! Je leldi van onze sportredactie LISSABON - Voor het derde achtereenvolgende jaar kan een Portugese voetbalclub een Euro pa Cup winnen. Na Porto in 2003 (Uefa Cup) en 2004 (Cham pions League) is het vanavond de beurt aan Sporting Lissabon dat in eigen stadion CSKA Mos kou ontvangt in de finale van de Uefa Cup. „Het Portugese clubvoetbal is sterker dan we zelf denken", al dus Jose Peseiro, coach van Sporting, gisteren. „Ons succes is een gevolg van de structuur, de kwaliteit van de Portugese spelers en coaches. We hebben spelers van hoge kwaliteit, kijk maar naar de Portugezen die bij de beste clubteams van Europa spelen." Sporting Lissabon had in de hal ve finale tegen AZ een doelpunt in de blessuretijd van de verlen ging nodig om de finale te berei ken. In het Alvalade-stadion hoopt Sporting, dat eerder ook Feyenoord uitschakelde, de eer ste Europese beker sinds 1964 - Europa Cup voor bekerwin naars - te winnen. I tegenstander CSKA Moskous de moeilijkste uitdaging vana seizoen. „Ze spelen sterk coir tervoetbal en zijn sterk in baib zit. We weten dat we opniesi het beste van onszelf moeten-- ten zien." De kansen van Sporting o? i Portugese landstitel zijn na 1-0 nederlaag van zaterdag gen stadgenoot Benfica ver ken. Volgens aanvoerder Pee Barbosa speelt dat geen de finale. „Niemand van 0 heeft ooit eerder in een Euros se finale gespeeld. Voor mij het de wedstrijd van mijn te We hebben een goed team. als we de Uefa Cup winnen, e hebben we een groot team," CSKA Moskou, dat de eeis Russische club kan worden een Europa Cup wint, wordt J Lissabon gesteund door 2WI supporters. De vraag is of Roman Abrarn:- vitsj, voorzitter van Cheta aanwezig zal zijn. Abrante' is grootaandeelhouder van maatschappij Sibneft en spon sor van de oude legerpl KA Moskou. GPD/RTR van onze sportredactie DEN HAAG - Sjeik Hazza Bin Sultan Bin Zayed Al Nahyan krijgt zijn wereldtitel enduran ce terug. De uit de Verenigde Arabische Emiraten afkomstige ruiter eindigde in januari in Du bai als eerste tijdens de wereldti telstrijd. Hij werd echter niet ge huldigd omdat volgens de orga nisatoren, meteen na afloop, bleek dat zijn paard Hachim ge drogeerd was. Daarom kreeg de Franse amazo ne Barbara Lissarague de we reldtitel toebedeeld. Die beslis sing moet nu worden terugge draaid aldus de internationale hippische federatie (FEI). On danks dat in de urine van het paard ook bij de contra-experti se methylprednisolon werd aan getroffen. Het product behoort tot de corti- costeroïde. Het is een ontste kingsremmer die werkt op bewegingsapparaat. Probleem is echter dat dooris* communicatie geen getuige mens de sjeik aanwezig war dens de contra-expertise en is voor de FEI reden om de* schuldiging ongegrond te verb- ren. „De sjeik dient de goi# medaille en alle bijbehore-* prijzen te krijgen", zo staat* het rapport van het juridisch*- mité te lezen. De commissie tv* feit bovendien aan de onafb* kelijkheid van het laborator- dat in Dubai de A-staal heen-* derzocht en bovendien W nog andere fouten gemaakt De FEI onderzoekt nogdegS van zaken tijdens en direct^' loop van het WK. Het feit da. organisatie voor eigen re® speelde en de ruiter uit de niet uitnodigde voor de offte prijsuitreiking 'is onder^-- van een apart onderzoek,*0* de FEI. GPD bret

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44