Cliëntenraad neemt werk op PZC PZC Fusie en samenspel leiden tot succes schoolvoetbalteam Nieuw vaarseizoen Rondje met Pontje .13 Jlafeltennisclub werft leden 1AZET Film en blues In Fizi-theater Wethouder benadrukt belang gezamenlijk ontwikkelen beleid Doorgereden na aanrijding Portemonnee gestolen Bromfietsster aangereden Zeeuwen tweede bij Roparun Telefooncellen raken uit de gratie Boete voor doorrijden na ongeval Uitvoering muziekschool woensdag 18 mei 2005 Huis zwaar beschadigd bij uitslaande brand SCHARENDIJKE - Een woning jan de Kabbelaarsbankstraat in Icbarendijke is in de nacht van op dinsdag zwaar be door een uitslaande De bewoners kwamen pet'dé schrik vrij. De oorzaak tan de brand is nog niet bekend. De technische recherche stelt jen onderzoek in. „ei vuur onstond op de boven verdieping van de woning en n i werd ontdekt door een van de '1 Wee aanwezige kinderen. Die waarschuwde zijn vader en sa men haalden ze het andere kind Pt het brandende huis. De brandweereenheden Scha lk unebjke en Brouwershaven van Oi b Schouwen-Duivelandse c:! brandweer waren snel ter plaat je. Ze hadden het vuur rap on- jer controle, maar konden niet voorkomen dat de bovenverdie- ping totaal uitbrandde. De bene is snverdieping liep zware wa- r- en rookschade op. Het pand volgens brandweerofficier an dienst M. Leune als gevolg ran de brand onbewoonbaar ge worden. Uit voorzorg werden de lelendende panden ontruimd. )e dakloos geworden bewoners ian het door brand zwaar be- chadigde pand, eigendom van i fomngbouwcorporatie Zeeuw- land, zijn tijdelijk onderge- achtbij buren en kennissen. DERIKZEE - Kinderen vanaf tegen jaar die kennis willen ma ten met tafeltennis, kunnen een maand lang gratis mee komen lainen bij de Zierikzeese tafel- tnnisvereniging Scaldina. Jetramingen worden twee keer i de week gegeven in de gym- aal aan de Raamstraat. Dins- ig wordt er geoefend van 19.00 20.00 uur en donderdag van 10 tot 20.00 uur. (Advertentie) Rozijnen-zonwering j i www.aazet.nl I Kipelle -Tel. 0113-330333 ZEE - Passend bij de Imvoorstelling dit weekend jwdt filmtheater Fizi in kzee vrijdag- en zaterdaga- Fond een nazit met bluesmu- het programma staat de film ijd aan het leven van It legendarische Amerikaanse linger en pianist Ray Charles. Doormiddel van flasbacks wor- fa daarin tragedies uit zijn 5igd vertoond met de verdrin- fagsdood van zijn broertje en 4 nekte die hem blind maakt, raai in de film staat echter imposante muzikale car- De filmvoorstellingen in film- Fizi beginnen op beide vonden om 20.30 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur BED ACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a *30OAB zierikzee Tel. 0111 -454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Fiet Kleemans AH Pankow Esme Soesman Melita Lanting H Boogert (sport) CENTRALE redactie ionspark 28 ^60 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: ri ,NTER|\IET ^•pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Samen met de ge meente beleid ontwikkelen op het gebied van werk, inkomen in zorg; dat is de belangrijkste taak van de Cliëntenraad Schou- wen-Duiveland. De cliënten raad werd gisteren officieel geïn stalleerd. De Cliëntenraad Schouwen-Dui- veland is de opvolger van het cliëntenplatform. Dat platform werd zes jaar geleden opgericht om op te komen voor de belan gen van uitkeringsgerechtigden. Het platform gaf het gemeente bestuur - gevraagd en onge vraagd - advies met betrekking tot zaken die van belang zijn voor mensen met een minimu minkomen. Ook werd een oogje in het zeil gehouden bij de dienstverlening van de gemeen telijke afdeling Werk, Inkomen en Zorg. Die doelstelling van het cliëntenplatform is door de cliëntenraad overgenomen. Volgens de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning is de vorming van een cliëntenraad verplicht. De omvorming van cliëntenplat form naar cliëntenraad bete kent vooral een verzelfstandi ging en professionalisering van het adviesorgaan. Een adviesor gaan dat door de gemeente bij zonder serieus wordt genomen, stelde wethouder G. Houteka mer gisteren in een korte toe spraak ter gelegenheid van de of ficiële installatie. „De participa tie van de cliëntenraad zien wij als een vast onderdeel van het gemeentelijk beleid met betrek king tot werk, inkomen en zorg. Wij zullen de cliëntenraad zo veel mogelijk al in het voortra ject bij dat beleid betrekken." Een goede samenwerking tussen gemeente en cliëntenplatform le vert zeker winst op, is de over tuiging van Houtekamer. „Het gaat ons om het ontwikkelen van een breed gedragen beleid." Voorzitter van de cliëntenraad E. de Vree drukte de wethouder op het hart niet niet te schro men advies te vragen. „We zijn er immers voor elkaar." Het is de bedoeling dat de cliën tenraad een eigen (werk)plek krijgt in het Zierikzeese gemeen tehuis. Als dat lukt, is het de be doeling dat de cliëntenraad daar haar wekelijks spreekuur houdt. Doel daarvan is verborgen ar moede boven tafel krijgen en mensen die de eindjes niet lan ger aan elkaar kunnen knopen, van advies dienen. Zo lang de cliëntenraad nog niet over een eigen ruimte in het gemeente huis beschikt, wordt het weke lijkse spreekuur gehouden in het Multifunctioneel Centrum aan de De Huijbertstraat in de Zierikzeese buitenwijk Malta. De Zierikzeese silo mag nog zeker tot 2010 dienst blijven doen. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Bijna vijftig jaar bepaalt de 48 meter hoge graansilo aan de rand van Zierikzee het silhouet van de stad. Niets wijst erop dat de toren deze mijl paal in z'n bestaan misloopt. Maar of er nog een tweede halve eeuw in het voor uitzicht ligt, is hoogst twijfelachtig. Del ta Projectpartners heeft het CZAV-ter- rein gekocht en wil de bestaande be drijfsgebouwen nog dit decennium ver vangen voor huizen en (toren)apparte- menten. Achter de ontstaansgeschiedenis van de Zierikzeese graansilo schuilt het ver haal van coöperatieve samenwerking. Voordat de Coöperatieve Aankoopvere- niging Schouwen-Duiveland in 1932 werd opgericht, had bijna elk dorp een eigen landbouwvereniging. Toen werd besloten te gaan samenwerken, traden er aanvankelijk vier landbouwvereni- gingen toe tot de coöperatie. In 1941 sloot de laatste, Ons Belang uit Bruinis- se, zich aan. Zes jaar later werd ook de gewestelijke afdeling van de CBTB lid. De naoorlogse periode was een tijd van grote bloei voor de Coöperatie. Al in 1947 werd, met het oog op de toenemen de maïsteelt, een graandroger gekocht. In 1952 werd de huidige kunstmest- loods gebouwd. Net toen deze voor de eerste keer vol lag, sloeg de stormramp toe, die de gehele voorraad waardeloos maakte. Nadien veranderde er veel in de land bouw. Trekkers en combines deden ver sneld hun intrede op Schouwen-Duive land. Er werd een sterke toename ver wacht van het graanareaal, omdat voor al gerst op zilte grond tamelijk goed ge dijt. Men maakte plannen om de droog- capaciteit voor graan te vergroten en daarvoor een silo te bouwen. Om het bedrag van 800.000 gulden voor de bouw van de silo bijeen te krijgen, werden er obligaties uitgegeven van 1000 gulden per stuk, a vier procent ren te per jaar. Het Centraal Bureau, de overkoepelende organisatie van de Coö peratieve Landbouwverenigingen, ver strekte een renteloze lening. Ondanks verscheidene protesten van leden, die het allemaal te duur en overbodig von den, legde voorzitter C. J. van Westen de eerste steen in 1955 en op 1 april 1956 werd de silo in gebruik genomen. Het van gewapend beton gemaakte ge vaarte rust op 121 palen van ongeveer 13 meter lang. Het uitgebreide machine park bestond uit voorreinigers, automa tische wegers, zeefmachines, een dro ger, drie sorteermachines, transportket tingen en een beluchtinginstallatie. Gro te hoeveelheden graan kunnen op zeer korte termijn worden ingenomen, ge schoond en gedroogd. Meestal voert de producent het graan aan, dat in bun kers wordt gestort. Na de bewerking wordt het per vrachtauto of schip afge voerd. Tegenwoordig meren er nog ruim 25 graanschepen per jaar af aan de kade om graan te halen. Via de zoge naamde scheepsketting, die hoog over de Vissersdijk loopt, wordt het graan uit de silo in het schip gestort. Ook kan de molenaar hier terecht om zijn rogge te drogen. In de tijd dat men veel peul foto Marijke Folkertsma vruchten verbouwde, werden deze ook hier gedroogd. Het ligt voor de hand om te denken dat de bouw van zo'n hoog gebouw tot hefti ge reacties zal hebben geleid. Maar inte gendeel, nergens is ook maar een nega tieve reactie te vinden. Waarschijnlijk werd de heersende mening juist ver tolkt door de volgende alinea uit de no tulen van een vergadering uit 1954 van de heemkundige vereniging Stad en Lande: 'Medegedeeld wordt de voor de landbouw hoogst noodzakelijke graansi lo, welke gebouwd gaat worden in de Zelke en 47 meter hoog zal worden, rus tig te laten bouwen, hoewel deze bouw voor het silhouet van de stad wordt be treurd.' Een van de oudste silo's van Nederland staat in Amsterdam aan het IJ en da teert uit 1898. Deze gemetselde silo is in 1996 tot rijksmonument verklaard en inmiddels verbouwd tot wooneenheden. De uit 1952 daterende betonnen silo die er naast staat, kreeg geen monumenten status. De Zierikzeese silo mag nog zeker tot 2010 dienst blijven doen.Een ding is ze ker: volgend jaar 1 april is er reden voor een feestje! door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het zijn alle maal 'echte voetballers' en dus hebben ze er het volste vertrou wen in dat ze vandaag groot suc ces gaan boeken in Nieuwdorp tijdens de Zeeuwse regiofinale voor schoolvoetbal-elftallen. Het team van openbare basis school Duiveland is er helemaal klaar voor. De enorme beker die ze begin april in de wacht sleep ten als winnaar van het Schou wen-Duivelandse toernooi heeft hen geweldig gestimuleerd. Slechts één keer eerder wist de school in Nieuwerkerk tot in de hoogste regionen door te drin gen. „Maar dat is zeker dertien jaar geleden. Toen zijn ze zelfs naar het KNVB-sportcentrum in Zeist geweest voor de landelij ke finales", vertelt schooldirec teur G. Oele. Het huidige succes schrijft hij toe aan de fusie tus sen de scholen in Nieuwerkerk en Sirjansland tot obs Duive land. Volgens Oele was de vesti ging in Sirjansland voor die tijd te klein om een zelfstandig elf tal op poten te krijgen. Zelfs een zevental bleek al te hoog gegre pen. Door het samengaan met de school in Nieuwerkerk staat er nu een team vol jeugdig ta lent. „We hebben het toernooi van Schouwen-Duiveland vooral ge wonnen door goed samenspel, zegt aanvoerder Rob van der Sleen. Volgens hem waren de jongens uit Nieuwerkerk heel gauw gewend aan de drie voet ballers Wouter, Elmar en John uit Sirjansland. „Bij de eerste wedstrijd was het eigenlijk nog flut hoor, maar daarna waren we aan elkaar gewend en ging het veel beter", aldus de aan voerder. Druk Deze jeugdige voetballers spe len allemaal ook bij de D - of E-junioren van Sportvereniging Duiveland. „We zijn de druk van een belangrijke wedstrijd dus wel gewend", antwoordt „We zijn er helemaal klaar voor", melden de spelers van het obs Duiveland-elftal aan de vooravond van de provinciale distictsfinales schoolvoetbal, terwijl ze met trots een replica en een foto van de gro te beker, die ze in april hebben gewonnen, laten zien. foto Marijke Folkertsma een van de jongens op de vraag of ze zenuwachtig zijn voor het provinciaal toernooi vandaag in Nieuwdorp. Een goede voorbe reiding is natuurlijk wel van be lang, weten ze ook uit ervaring: beetje op tijd naar bed, zo tus sen half negen en negen uur. Lekker uitgerust opstaan en dan een goed ontbijt. „Maar niks bijzonders eten, niet afwij ken van je gewone eetpatroon, want daar zou je opeens anders op kunnen reageren", waar schuwt aanvoerder Rob nog even. Zijn vader - Dirk van der Sleen - is trainer bij de junioren van SV Duiveland. Hij gaat vandaag mee naar Nieuwdorp als coach met het sterrenteam van obs Duiveland. Zijn coaching vandaag is er vooral op gericht de jeugdige voetballers te doordringen van het feit dat de tegenstand dit keer wel eens groter kan zijn dan zes weken geleden in Zierik zee. „Ik hoop ze te kunnen over tuigen dat ze het hoofd niet moe ten laten hangen als het in het begin van het toernooi al wat te gen mocht zitten." BRUINISSE - Op de Dreef in Bruinisse is gistermiddag een geparkeerde auto door een andere onbekende bestuur der aangereden. De auto heeft schade aan de linkerzijde opgelopen. De dader is doorgereden. ZIERIKZEE - Van een twintigjarige inwoner van Zierik zee is maandagmorgen een portemonnee gestolen uit een doucheruimte van een recreatieterrein aan de Rampweg in Renesse. De portemonnee is in een onbewaakt ogenblik weggenomen. De inhoud bestond uit persoonlijke papie- BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising van de Burghse- weg met de Leliëndaalseweg in Burgh-Haamstede is maandagavond een bromfietser aangereden. De vrouw gaf geen voorrang aan een voor haar van rechts komende automobilist. De inwoonster van de gemeente Schouwen-Duiveland werd met een ambulance overgebracht naar het zieken huis in Goes. Onderzoek wees uit dat ze aan de botsing geen letsel had overgehouden. OOST-SOUBURG - De Zeeuwse ploeg, die afgelopen weekend deelnam aan de Roparun, is van de 183 ploegen als tweede geëindigd. Het Cegelec Running Team liep dik een uur sneller dan twee jaar geleden. Daarmee haalden ze een sponsorbe drag van 20.000 euro binnen voor de Hartstichting. Ren ner J. van Rossum sprak over de wereldestafette van een 'fantastisch evenement'. Moe, maar voldaan haalde -hij vanuit Parijs na ruim dertig uur de finish op de Coolsin- gel in Rotterdam. SCHORE - Van de telefooncel aan het Nieuwe Kerkplein in Schore en die aan het Jufferswegje in Biezelinge wordt nog zo weinig gebruik gemaakt dat telecombedrijf KPN heeft besloten de cellen weg te halen. De ongekende opmars van de mobiele telefoon doet dezé voorzieningen de das om. KPN heeft ook besloten uit oog punt van bezuinigingen in het aantal telefooncellen te snijden. Zowel die in Schore als die in Biezelinge wordt vandaag weggehaald. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Nieuw- en Sint Joos- land voor het doorrijden na een ongeval en het rijden* in een onverzekerde auto en 650 euro boete opgelegd. De verdachte was 29 maart vorig jaar in Vlissingen be trokken bij een verkeersongeval. Hij was doorgereden, maar kon later worden aangehouden door de politie. De auto, die niet was verzekerd, werd in beslag genomen. De politierechter vorderde gisteren dat de auto terug moest naar de eigenaar. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Komende zo mer worden op de deltawateren negentien toeristische veerver- bindingen onderhouden. Dat zijn er evenveel als in 2004. Twee veerdiensten zijn verval len, maar er zijn twee nieuwe bijgekomen. De stichting Fiets een Rondje met een Pontje begint aan het negende vaarseizoen. De dien sten zijn opgenomen in de alma nak van de Zeeuwse pontjes. Die is dikker dan voorheen. Er zijn nu ook kaartjes opgenomen van alle 33 aanlegplaatsen. Bij de negentien verbindingen zitten ook reguliere diensten als het fiets-voetveer tussen Vlissin gen en Breskens, de rijkspont over het Kanaal Terneuzen- Gent bij Sluiskil en het kabel ponton over de Damschevaart bij Sluis. De meeste boten varen in de Zeeuwse wateren, maar er zijn ook enkele verbindingen buiten de provincie, zoals Oude Tonge-Benedensas-Steenbergen en Lillo-Doel. De veerdiensten Breskens-Ter- neuzen en Hellevoetsluis-Mid- delhamis varen niet meer Nieuw zijn de trajecten Wemel- dinge-Yerseke en Hans- weert-Perkpolder. De laatste is min of meer de opvolger van de in 2003 opgeheven reguliere veerdienst Kruiningen-Perkpol- der. Het in de vaart brengen van een nieuwe, toeristische verbin ding heeft nogal wat voeten in de aarde. Er moeten onder meer nieuwe aanlegsteigers komen. De stichting hoopt dat die bij de start van de dienst, op 3 juli, ge reed zullen zijn. Nieuwe schepen Voor de veerdiensten Zijpe-An- na Jacobapolder en Wemeldin- ge-Zierikzee zijn nieuwe sche pen en schippers gevonden. Op Zijpe-Anna Jacobapolder is dat J. van Meeteren met de ms Epi- co en voor Wemeldinge-Zierik- zee de mps Adriana van A. en M. Huissen. Tussen Burghsluis- Colijnsplaat-Zierikzee wordt de ms Breeveertien vervangen door de mps Onrust, ooit gebouwd als veerpont over de Nieuwe Maas. Voorzitter C. van Liere van de stichting toont zich verheugd over de steun van diverse ge meenten en de provincie voor het oprichten van met name de lijn Hansweert-Perkpolder. Ook zijn er extra garantie-subsidies voor enkele diensten toegezegd, om het varen haalbaar te maken voor de schippers. Hij beklemtoont dat veerdien sten op de deltawateren van oudsher belangrijke verbin dingsschakels tussen de eilan den vormden. „Die functie hebben de pontjes nog altijd, maar bovendien dra gen ze ook bij aan de verster king van het Zeelandgevoel en het Zeeuws imago." De stichting wil volgend jaar stilstaan bij het tiende vaarsei zoen van de pontjes. Daarbij wordt gedacht aan 'aardige, fees telijke en ludieke' activiteiten. Mensen worden uitgenodigd ideeën in te dienen bij de stich ting (postbus 123, 4330 AC Mid delburg of tve@bvtz.nl). Opening Het nieuwe seizoen wordt maan dag 13 juni met enig vertoon ge opend. Dat gebeurt met een vaartocht op de ms Onrust van af de haven te Burghsluis en een fietstocht over de Oosterschelde- dijk na^r Zierikzee (aanvang 13.00 uur). BURGH-HAAMSTEDE - De vestiging Schouwen-Duiveland van de Zeeuwse Muziekschool geeft in het kader van het vijftigjarig bestaan woensdag 25 mei een uitvoering in dorps huis De Schutse in Burgh-Haam stede. Het programma voor de pauze wordt verzorgd door leerlingen die dwarsfluit, klarinet, kope ren blaasinstrumenten, saxo foon en slagwerk bespelen. Na de pauze treden de leerlinT gen van de tweedejaarsklassen Algemene Muzikale Vorming op. Zij worden bijgestaan door het kinderkoor en het tiener koor uit De Bevelanden. Met me dewerking van enkele leerlin gen die een instrument bespelen voeren zij het stuk Music for Ever uit. De uitvoering begint om 19.30 uur. Gratis toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij de muziekschool in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35