Gemeentemusea op de schop jubl dag SPRINTPHOTO in Zeeuwse kustplaatsen Nieuw reddingsplan voor oude veerpont Zijpe Klachten over stankoverlast Raad Reimerswaal wil veiliger scheepvaart zeeuwse almanak Overtocht bestaat 10 jaar! Kom op 21 rr ei naar onze kijk voor m www.zeelandnet eer info op .nl/jubileumdag MEI IS PASFOTO MAAND Nieuwe rotondes Goes bijna klaar Boete voor dronken bromfietser Laatste steen nieuwe Checkpoint Bromfietsdief aangehouden ngrijpende operatie kost ruim anderhalf miljoen lemeente Tholen -aardeert verven aaltjes niet AutoTrack.nl fledacti0:0113-315649 Sfredactie@pzc.nl J Sus 31,4460 M Goes irfvertentie-exploitatie: n d en Midden-Zeeland: 0113-315520; Miws-Vlaanderen: 0114-372770; Enaal: 020-4562500. „oensdag 18 mei 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland 'Ree verdronken in de Wester- schelde', meldde deze krant vorige week. Het dier probeer de waarschijnlijk om vanuit Zeeuws-Vlaanderen de Wes- terschelde over te steken rich ting Walcheren, maar moest die poging jammerlijk beko pen met de dood. De onfortuinlijke zwemtocht was 's avonds onderwerp van gesprek aan de eettafel van dat Goese gezin. De jongste zoon, gevat als altijd, reageer de meteen: „De ree wist zeker niet dat er een tunnel was, óf hij had de fietspont naar Vlis- singen gemist. lelandNet 4 kleuren-pasfoto's 7.45 4.95 GRATIS miniportret KRUININGEN - De veiligheid van de scheepvaart op de Wes- terschelde moet verbeteren. De gemeenteraad van Reimerswaal heeft dat gisteravond weer eens uitgesproken naar aanleiding van de aanvaring maandagmor gen vroeg tussen twee tankers in de Pas van Rilland. De vraag hoe en vooral of de ge meente Reimerswaal de verant woordelijke autoriteiten in Den Haag en Brussel tot actie kan be wegen, bleef als een donkere wolk boven de discussie hangen. Anderhalf jaar geleden was de maat ook al vol voor de politici in Reimerswaal. Na het bijna kapseizen van het container schip Pelican 1 in de zomer van 2003 door een aanvaring kwam het half augustus 2003 opnieuw tot een scheepsongeval in het Nauw van Bath, waarbij de Grande Nigeria frontaal op de Nada V botste. Vol vuur bepleitte de Reimers- waalse gemeenteraad direct na het tweede incident dat er 'echt iets moet veranderen om de vei ligheid van de bewoners van Rei merswaal te garanderen'. „Van de verantwoordelijke autoritei ten hebben we sindsdien weinig vernomen", zei raadslid M. Weststrate (Leefbaar Reimers waal) gisteren. Advertentie GOES - Het einde is in zicht van de werken aan rotondes in de Anthony Fokkerstraat en de Ringbaan-Oost in Goes. De rotonde in de Anthony Fokkerstraat, dé weg van en naar de Deltaweg richting Zierikzee en Vlissingen, wordt naar verwachting volgende week vrijdag voor het verkeer opengesteld. De rotonde in de Ringbaan-Oost ter hoogte van de Noordhoeklaan is even later klaar, woens dag 1 juni. Op het laatste kruispunt worden komende nacht - van woensdag op donderdag - asfalteringswerken uitgevoerd waardoor er helemaal geen verkeer mogelijk is op dat stuk van de Ringbaan en toeleidende wegen. De stremming duurt van 19.00 tot 6.00 uur. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Nisse is gisteren wegens dronken rijden op zijn brommer veroor deeld tot een boete van 110 euro. De jongeman werd 22 augustus vorig jaar in Yerseke om half vijf 's morgens met teveel drank op aangehouden. Uit de blaastest volgde een alcoholgehalte van 295 micro gram; niet ver boven de limiet. „Ik had zes tapjes bier ge dronken", vertelde hij gisteren op de zitting van politie rechter I. Woltring. De uitspraak was conform de eis van de officier van justi tie. TERNEUZEN - Hij vond het een hele eer en deed het dan ook met alle plezier; Theo de Waele, 'd'n oudschten hip pie van Terneuzen', legde maandagavond de laatste steen van het nieuwe Checkpoint in Terneuzen. De afspraak van De Waele de laatste steenlegging zou ver richten, stond al twee jaar vast. Hij vond dat zo'n ceremo nie aan hem was toevertrouwd. „Als stichter van de scene van Terneuzen, veertig jaar geleden." De mensen van Checkpoint zijn uitermate tevreden met hun nieuwe onderkomen en uitten daarom hun speciale dank aan architect A. Calbo. De openingsdatum van het nieuwe pand is met een maandje opgeschoven van 1 juni naar 1 juli. De stroomvoorziening kon niet zoals gepland worden aangelegd. 's-HEER ARENDSKERKE - Een twintigjarige inwoner van Roosendaal is gistermiddag op een gestolen bromfiets aangehouden in 's-Heer Arendskerke. De man reed rond half vijf op de Nieuwe Rijksweg zonder helm en zonder verzekeringsplaat. Nader onderzoek wees uit dat hij de bromfiets had gestolen in een zaak in Vlis singen. Hij is ingesloten. door Melita Lanting RENESSE - Verschillende plaat sen langs de Zeeuwse kust heb ben gisterochtend te maken ge had met een hevige stank. In de dorpen hing een penetrante pe trochemische lucht, die een beet je deed denken aan dieselolie. Aan het begin van de middag was de stank verdwenen. Naast stank hadden de inwo ners ook last van prikkende ogen, misselijkheid en irritatie. Volgens de provincie Zeeland waren er in de lucht echter geen dusdanige concentraties schade lijke stoffen dat de volksgezond heid in gevaar is geweest. De stankoverlast is waarschijn lijk veroorzaakt door een schip. „We vermoeden dat het afkom stig is van een schip op de anker plaats ten noordwesten van Oud dorp", zegt R. Janssen van de provincie Zeeland. „Daar liggen schepen te wachten tot ze de ha ven van Rotterdam binnen mo gen varen. Naast de meldingen vanuit Zeeland hebben we ook melding binnengekregen van een visserschip en die wijst di rect in de richting van die anker plaats. Het inspectieschip De Zeearend van de kustwacht heeft twee verdachte schepen aangesproken, maar die hadden niets te melden." Ontgassen Janssen vermoedt dat een van de schepen zijn ruimen heeft 'ontgast'. Lege gastankers moe ten de ruimen ontgassen voor ze de haven van Rotterdam binnen mogen varen. Normaliter ge beurt dit op volle zee, als er geen andere schepen in de buurt zijn. Waarom de gassen nu in het zicht van de haven zijn vrijgelaten, zal waarschijnlijk nooit bekend worden. De stank wolk is inmiddels verdwenen en er is geen dader op heterdaad betrapt. Het is ook niet bekend welke stoffen zijn vrijgekomen. Janssen vermoedt dat het om een aardgascondensaat gaat. Deze stof geeft, ook in lage con centraties, een zeer sterke geur af. De vieze lucht was vanaf een uur of acht gisterochtend te rui ken in Renesse en Burgh-Haam- stede. Later op de ochtend dreef de stankwolk ook richting Wal cheren (Veere, Middelburg, Vlis singen) en Zeeuws-Vlaanderen (Cadzand). Rond één uur was de stank verdwenen. De milieuklachtenlijn en de meldkamer van politie en brandweer hebben ruim veertig telefoontjes binnengekregen. nnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - De twee gemeen- v. temusca in Zierikzee gaan op de schop. De gemeente Schou- •Duiveland wil de collecties stadhuismuseum en Mari- icm Museum conserveren, waar nodig restaureren en vervolgens amen onderbrengen in één - in et oude stadhuis te realiseren - noij| jeuw museum. De gemeente pil volgend jaar met de eerste fa- van dit ingrijpende, ruim an- miljoen euro kostende arvvei beginnen. iClft e terecht kunnen voor informatie over cultuurhistorische attrac ties en activiteiten. Op (langere) termijn wil de gemeente ook de directie omgeving van het stad huiscomplex een stevige oppep per geven. Allereerst moet het verval van de collectie een halt worden toe geroepen en het collectiebeheer op orde worden gebracht. De kosten daarvan zijn geraamd op 330.000 euro. Aansluitend dient de restaura tie van beschadigde waardevol le objecten uit de collectie ter hand te worden genomen. Vol gens eerste en volgens het colle ge niet meer dan 'indicatieve schattingen' hangt daar een prijskaartje van 127.500 euro aan. Meest ingrijpend Deelproject drie is het meest in grijpend en slokt ook verreweg het meeste geld op. Het is de be doeling dat de eerste verdieping van het middeleeuwse stadhuis een nieuwe tentoonstellingszaal krijgt, voorzien van goede kli maatbeheersing waarmee het be houd van de museale voorwer pen gewaarborgd is. De kosten zijn geraamd op een slordige 835.000 euro. Vierde en laatste fase is wat de gemeente het 'pluspakket' heeft gedoopt. Het college wil een 'pa norama op Schouwen-Duive land' realiseren en een lift in het nu erg lastig toegankelijk stad huis aanbrengen. Alles bij elkaar is daar nog eens 245.000 voor nodig, waarmee het totaal te investeren bedrag op dik anderhalf miljoen uit komt. Subsidiebronnen De gemeente hoopt dat zij dat bedrag niet helemaal zelf op hoeft te hoesten maar dat ook de provincie een steentje bij draagt aan het behoud van de Schouwen-Duivelandse cultuur schatten. Mogelijk, stelt wethou der W. Renden, kunnen ook Eu ropese (Intereg)subsidiebronnen nog worden aangeboord. Daar wil de gemeente echter niet op wachten. Het college stelt de raad voor een bedrag van 329.946 euro uit reserve stads en dorpsvernieuwing beschik baar te stellen zodat op relatief korte termijn - wethouder Ren den gaat uit van 2006 - begon nen kan worden met de eerste fa se. Het voorstel komt tijdens de raadsvergadering van donder dag 30 juni aan ede orde. De ver gadering wordt gehouden in de Burgerzaal van het gemeente huis en begint om 19.30 uur. NT-ANNALAND - Hij dacht aan te doen, B. de Man n café Havenzicht in Sint-An - and, maar de gemeente Tho- denkt daar heel anders over. fpaaltjes die de Tonhuisstraat Sint-Annaland afsluiten, mo- niet rood-wit geverfd zijn, ials De Man heeft gedaan. Ze «eten eruit. el is een vrij simpel verhaal. leMan heeft een terras 'gekre- en'aan de Tonhuisstraat. Maar e het terras moest de iraat worden afgesloten voor ïtoverkeer. De gemeente liet ier betonnen paaltjes zetten, an die muisgrijze, volgens De fan. „Mensen vielen er over", adelt hij, „en dat wilde ik niet isr. Er moest iets aan die paal- egebeuren," «Man kocht betonverf, rood imt, en schilderde de paaltjes kleuren. „Keurig, Bas!", teeg De Man geregeld te horen, Éalve van een medewerker r;n openbare werken Tholen. its van dat die man mij sdankte voor het schilderen, aüoj dat dit niet mag. En daar- tnmoeten die paaltjes weg." s, belast met wegbeheer h straatverlichting bij de ge ënte Tholen, laat weten dat o geverfde paaltjes deze week orden verwijderd en worden hangen door nieuwe, onge le exemplaren. wordt al jaren over gepraat wat Schouwen-Duivelands agelijks gemeentebestuur be reft is het nu de hoogste tijd èni porden om te zetten in daden, icheï owel het stadhuismuseum als ]ptin de voormalige gevangenis lt Gravensteen gevestigde Ma- iiem Museum is te saai, de toe- iikelijkheid is - vooral voor Istoelgebruikers - slecht en de imaatbeheersing voldoet al ng niet meer aan de eisen van ze tijd. erbetering zijn, stelt het college, volop insen voor verbetering. Het wil zoals al aangestipt ilipp collecties van beide musea sa- tnvoegen en herhuisvesten in reel t monumentale stadhuis aan regfi Meelstraat. „Dat biedt moge- 5 [heden voor realisatie van modem en attractief histo- aehiï ich museum, dat een impuls verb n geven aan de binnenstad veni nZierikzee." ktisd ll college ziet voor haar gees- oog een aantrekkelijk en le nd ndig museum dat tegelijker- i dienst doet als 'onthaalcen- im'. Een plek waar bezoekers door Marcel Modde ZIJPE - Er komt een nieuw red dingsplan voor het oude veer- pontje Zijpe-Anna Jacobapol- der. Een inwoner van het Noord-Hollandse Opperdoes heeft zich het lot van het veer aangetrokken en wil het behoe den voor sloop. De pont ligt, voor zover bekend, te verroesten in de haven van Antwerpen. De autoriteiten wil len zo snel mogelijk van de drij vende schroothoop af. Een po ging van de PvdA-fractie om de brok nostalgie terug te halen naar Schouwen-Duiveland liep zomer vorig jaar spaak op een geldtekort voor de restauratie en het ontbreken van een aan vaardbare ligplaats. W. Boot uit Opperdoes ziet desondanks nog een nieuwe toekomst voor De Zijpe. Hij wil een particuliere stichting helpen oprichten die zich sterk moet gaan maken voor behoud van de pont. Oud-directeur P. van Doorne van woningcorporatie Zeeuw- land wordt genoemd als één van de dragende krachten achter die organisatie. Boot zelf was gisteren niet be reikbaar voor een reactie, maar volgens gemeentearchivaris H. Uil staat hij bekend als een autoriteit op het gebied van veerboten. De Noord-Hollander heeft diverse publicaties over dat specifiek deel van de Neder landse vloot op zijn naam staan en daardoor aardig wat connec ties opgebouwd, aldus Uil. Vol gens de archivaris heeft Boot, werkzaam voor een grote bank, net een reddingsplan voor een ander veer met succes afgerond en nu zijn nieuwe pijlen gericht op De Zijpe. Symbolisch bedrag De aankoop van het veer is geen probleem. De Antwerpse autori teiten willen voor een symbo lisch bedrag van één euro van het schip af. „Het punt is dat de pont vervol gens naar hier moet worden ver scheept en flink onderhanden zou moeten worden genomen. Daar gaat heel wat geld in zit ten, wat dus door de stichting bijeengebracht dient te worden. En stap drie is: wat ga je er dan mee doen?" Eén van de ideeën die eerder al werden geopperd, voorzag in de inrichting voor be drijfsmatige of museale doelein den. Daarbij werd de voormali ge veerhaven van Zijpe ge noemd als mogelijke vaste lig plaats. PvdA-wethouder W. Ren den prijst zich gelukkig met het particulier initiatief, maar bena drukt dat er op geen enkele wij ze moet worden gerekend op een gemeentelijke bijdrage. Ook ziet hij niet direct een plekje in de havens van de gemeente. PvdA-fractievoorzitter B. van de Sande-Troost reageerde giste ren verrast op de nieuwste red dingspoging. Ze was in de veron derstelling dat De Zijpe inmid dels op de schroothoop was be land. De voormalige aanlegplaats van het pontje Zijpe-Anna Jacobapolder. foto Marijke Folkertsma De allergrootste autosite van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33