Gemeente vernieuwt de Poel III Grappen en grollen met een paar veters Zoetwaterlevering boeren blijft lonend Klachten over stankoverlast in kustplaatsen Niets mis met verkoop jachthaven Sint-Annaland Clownsact voor kleuters (iuziekfestival Kruiningen ~AAZET Bromfietsdief aangehouden Botsing op tolplein Ellewoutsdijk PvdA Goes gooit ramen wijd open Boete voor doorrijden na ongeval Verkeer argument tegen theater agenda "overhand komt aar Ovezande Goes wil verouderd terrein aantrekkelijk maken voor nieuwe bedrijven woensdag 18 mei 2005 Het kost de kleuters geen enkele moeite om zelf een verhaaltje te bedenken bij de kunstjes van de clowns van Neus vof uit Middelburg door Ingrid Huibers HEINKENSZAND - Hoeveel lol kun je hebben met een paar schoenveters? Veel, zo bleek gisterochtend op basis school De Wegwijzer in Heinkenszand. Speciaal voor de kleuters speelde clownstheatergroep Neus vof uit Mid delburg de voorstelling Veters. Rode neuzen voor en dan kan het spel beginnen. Clown Wilco Harbers pakt een paar hoge zwarte schoenen van een stoel en begint ze aan te trekken; de rechterschoen aan zijn linkervoet en de linkerschoen aan zijn rechtervoet. De kinderen hebben de grootste lol. En zodra de clown over zijn eigen voeten struikelt, werpt een groepje kleuters zich meteen ook op de grond. Nog mooier wordt het wanneer Harbers en zijn collegaclown Wolmoet Jansen de knalgele en knaloranje veters uit de schoenen trekken en op een hoopje op de grond gooien. Ineens zijn de twee ver schrikkelijk bang. Jansen en Harbers weten niet hoe snel ze veilig achter een stoel moeten wegkruipen. „Jullie zijn bangeriken", schreeuwt een jongetje. „Nee, het zijn giftige slangen", doet zijn buurman een duit in het zakje. Giftige slangen, gonst het vervolgens door de rijen met stoeltjes en bankjes in de gymzaal. Het blijkt een gouden greep van het clownsduo om tijdens de voorstelling niet te spreken. Blijft het vaak akelig stil als kinderen op commando iets na moeten zeggen, op deze manier komen de tongen gemakkelijk los. Moeiteloos laten de kleuters zich over tuigen als Jansen Harbers vastbindt met een touwtje en die laatste zich blaf fend door de zaal beweegt. Clown Jan sen aaien de kinderen gewillig over haar rug als ze, met de veters bij wijze van staart in haar panty gestoken, miau wend langs de stoeltjes gaat. De voorstelling is ontwikkeld in op dracht van de gemeente Borsele. Veters past in het cultuurmenu waarmee basis schoolleerlingen in aanraking worden gebracht met allerlei vormen van thea ter en beeldende kunst. De clowns van Neus vof bezoeken tot en met maandag verschillende Borselse scholen. Ook worden er voorstellingen gegeven in de sporthal in 's-Heeren- hoek, De Stenge in Heinkenszand en verenigingsgebouw D'n Ostpit in Oude- lande. Daar kunnen de kleuters van meerdere kleine basisscholen gezamen lijk naar Veters kijken. „Goed zo Chris, jij hebt het het beterste gedaan", roept een meisje enthousiast als Chris met een klein parapluutje in de hand keurig over de veter koord dans! Dan worden de veters aan elkaar foto Dirk-Jan Gjeltema geknoopt en is het tijd om touwtje te springen. Omdat het draaien niet zo wil vlotten, vragen Harbers en Jansen steeds twee kinderen uit het publiek om te helpen. De grootste verlegenheid is dan allang over: de kleuters staan in de rij. Elke keer als het touw lekker draait, springen de clowns er middenin. Hilari teit alom. Als Harbers en Jansen elkaar vervol gens in de aan elkaar geknoopte schoen veters wikkelen, wordt het sommige kin deren te gek. Eén meisje rent zelfs naar de juf. „Ik vind dit niet leuk", snikt ze. Maar het verdriet is snel over, als de clowns de schoenen met de veters aan elkaar rijgen. Jansen trekt de schoenen aan en Harbers bedient als een soort ma rionettenspeler haar voeten met de lan ge uiteinden van de veters. „Dit was leuk hè!zegt een jongetje en thousiast als de kleuters weer richting hun eigen lokaal lopen. Zijn vriendje grinnikt nog wat na. „Ja, lachen." En dat was het zeker. bermen van der Werf GOES - Het kan niet veel langer «achten, de vernieuwing van ten van de meest verouderde l^drijventerreinen van Goes, de Pod III. De gemeente Goes wil il volgend jaar een begin maken Dft een facelift om te voorko ken dat het bedrijventerrein rérder achteruitgaat. Aan de Poel III moet iets gebeu- B, vindt de gemeente Goes, om- jjt het terrein onaantrekkelijk .worden voor nieuwe vesti gen. De uitstraling is slecht de gedateerde inrichting b de vaak niet al te fraaie be- iwen. Een bedrijf dat il verhuizen of zich nieuw wil in Goes, kiest veel eer voor het nieuwe, frisser aide bedrijventerrein Poel H. k autoboulevard is daar onder De gemeente Goes wil de Poel III wel als bedrijventerrein handhaven. De Poel-bedrijven terreinen vormen, aldus de ge meente, een mooi aaneengeslo ten geheel dat ruimtelijk los staat van de woonbebouwing van de stad. Woningbouw op de Poel III zou niet passend zijn en bovendien vrij kostbaar. Het eni ge wat rest, is dus vernieuwen. Goes gaat voor kwaliteitsverbe tering, door de openbare ruimte (wegen en groen) opnieuw in te richten, de kwaliteit van de pri- vé-terreinen op te krikken en de uitstraling van de bedrijfsgebou wen te verbeteren. Om de Poel III meer aantrek kingskracht te geven, denkt Goes ook aan extra ruimte voor bedrijfsvestigingen met be drijfswoningen. Of dit inder daad mogelijk is en financieel haalbaar, zal een milieuonder zoek moeten uitwijzen. Als dit onderzoek gunstig uitpakt, be staat het idee bij het vertrek van een bedrijf in de Poel III de ge bouwen te slopen en de grond opnieuw in te delen in woon-werkkavels. Het college van B en W van Goes wil voortvarend te werk gaan. Volgend jaar moet al een begin worden gemaakt met de uitvoering van concrete plannen. Die moeten in de loop van dit jaar worden opgesteld in overleg met de Goese on dernemersorganisatie OCG en de provincie als subsidiegever. Verschillende ondernemers in de Poel III gaven eerder aan vooral behoefte te hebben aan een betere bereikbaarheid van hun bedrijf. Zij hadden veel kritiek op de enige ontsluiting van het terrein, via de drukke Anthony Fokkerstraat. Zij pleit ten voor een verbindingsweg naar de Poel II. In de voorstellen van het college van B en W wordt daar (nog) niets over ge zegd. irondkosten voor de Poel II is snel lakt, omdat er voldoende id voorradig is. Grondkos- maken ook niet zo'n groot ïddeel uit van de totale in- iringskosten van nieuw- iw. En een ondernemer die de verouderde Poel III beginnen, zal vaak eerst ge- iwen moeten herinrichten of :n. Dat stimuleert niet. UININGEN - Vier Zeeuwse nds, waaronder The Juke ints uit Kwadendamme, tre il komende zaterdag op in ruiningen. it muziekfestival vindt plaats de Markt, is gratis toeganke- 't, begint om drie uur 's mid- igsen duurt tot laat. andere bands die zich in tuiningen laten horen en zien, ip: Blendid, Non Sence en ist Minute. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kipcll' - Tel. 0113-338^3 Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag purende de openingstij- dengaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 "£0 AA GOES 161:0113-315670 fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Ffank Balkenende (chef) ln9dd Huibers ^ekevander Jagt ^sek Janssen "obPaardekam Koen de Vries (sport) tormen van der Werf 'entrale redactie *0 AA goes (0113)315500 10113)315669 maü: redactie@pzc.nl 'NTERNET ywwpzc.nl mail: web@pzc.nl 's-HEER ARENDSKERKE - Een twintigjarige inwoner van Roosendaal is gistermiddag op een gestolen bromfiets aangehouden in 's Heer Arendskerke. De man reed rond half vijf op de Nieuwe Rijksweg zonder helm en zonder verzekeringsplaat. Nader onderzoek wees uit dat hij de bromfiets had gestolen in een zaak in Vlis- singen. De man is ingesloten. ELLEWOUTSDIJK - Op het tolplein van de Westerschel- detunnel in Ellewoutsdijk vond gistermiddag een aanrij ding plaats. Een 73-jarige automobilist uit Gistel (B) reed rond kwart voor twaalf in de richting van de tolhuisjes. Nadat hij merkte dat hij op de verkeerde baan zat, reed hij achter uit om van baan te kunnen wisselen. Hierbij botste hij te gen de voorzijde van de auto die achter hem stond met daarin een 80-jarige bestuurder uit Doetinchem. Beide au to's raakten beschadigd. GOES - De PvclA-afdeling Goes wil iedereen betrekken bij de samenstelling van het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2006. Op websi te van de afdeling (www.goes.pvda.nl) kunnen alle inwo ners van Goes ideeën aandragen onder het motto 'de toe komst van Goes'. De PvdA in Goes heeft eerder een open oproep gedaan voor kandidaten voor de raadsverkiezin gen. Ze hoefden niet per se partijlid te zijn. Die actie heeft zeven serieuze liefhebbers opgeleverd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Nieuw- en Sint Joos- land voor het doorrijden na een ongeval en het rijden in een onverzekerde auto en 650 euro boete opgelegd. De verdachte was 29 maart vorig jaar in Vlissingen be trokken bij een verkeersongeval. Hij was doorgereden, maar kon later worden aangehou den door de politie. De auto, die niet was verzekerd, werd in beslag genomen. De politierechter vorderde gisteren dat de auto terug moest naar de eigenaar DORDRECHT - Het verkeer van en naar het nieuwe thea ter in Middelburg veroorzaakt niet te veel luchtvervui ling, vindt het Middelburgse college van B en W. Tegen standers van het theater vinden van wel. Het verschil van mening was onderdeel van de rechtszaak over de bouw vergunning. Dat de bouw van het theater is stilgelegd, betekent niét dat de juridische procedures ook zijn gestopt. Gisteren behandelde de rechtbank in Dordrecht de bezwa ren van omwonenden tegen de bouw van het theater. De behandeling was bijna zes weken uitgesteld omdat de rechtbank wilde onderzoeken of de strengere normen voor luchtvervuiling een rol mogen spelen bij de beoorde ling. Sinds de eerste zitting zijn twee nieuwe rapporten gemaakt over de luchtvervuiling rond het toekomstige theater. door Ben Jansen GOES - Maatregelen om boeren in de Reigersbergsepolder rond Rilland ook in de toekomst van zoet water te voorzien zijn lo nend. De combinatie van water dat van de Brabantse Wal naar Zuid-Beveland afstroomt in combinatie met industriewater of water uit de rioolwaterzuive ringsinstallatie bij Bath biedt de beste mogelijkheden. Dat blijkt uit een maatschappe lijke kostenbatenanalyse naar de zoetwatervoorziening in het gebied. door Harmen van der Werf SINT-ANNALAND - Met de verkoop van de jachthaven in Sint-Annaland aan de plaatselij ke watersportvereniging heeft de gemeente Tholen zichzelf niets tekort gegaan, aldus het college van B en W in reactie op kritiek van onder meer water- sportbedrijvenclub Hiswa. Volgens de Hiswa had Tholen één tot twee miljoen euro meer De boeren in de Reigersbergse polder maken nu gebruik van zoet water dat vanuit het Zoom meer wordt ingelaten. Dat wil zeggen, zo lang de blauwalg in het randmeer geen explosieve bloei vertoont. Bij woekering van deze giftige algensoort die in zoet water gedijdt, gaat de in laat dicht. Een van de mogelijk heden om voorgoed af te reke nen met die algenbloei is van het Volkerak-Zoommeer weer een zoutwatergebied te maken. Dat zou betekenen dat de boe ren in de hals van Zuid-Beve land helemaal niet meer vanuit het meer met zoet water kunnen voor de jachthaven kunnen krij gen, als die op de vrije markt was aangeboden. Twee particu lieren toonden er interesse voor, Marina Port Zélande BV en een investeerdersgroep namens wie M. de Bruin uit Bergen op Zoom worden bediend. De maatschap pelijke kostenbatenanalyse van de mogelijkheden om in de Rei gersbergsepolder zoet water aan te kunnen blijven voeren, past in het kader van een breder on derzoek naar de zoetwatervoor ziening voor de landbouw in het Deltagebied. Het streven is het getij op termijn weer dieper in de Delta te laten doordringen en overgangsgebieden tussen zout en zoet te herstellen. Dat heeft gevolgen voor boeren op Tholen, Sint-Philipsland, Flakkee, Zuid-Beveland en in West-Bra bant die nu vanuit de rand meren voor hun teelten gebruik zich opwierp. De watersportver eniging Sint-Annaland had het eerste recht van koop, reageren B en W op de kritiek van de His wa, want de haven wordt al ja renlang door die organisatie geëxploiteerd en in belangrijke kunnen maken van zoet water. In de studie naar de renta biliteit van zoet water in de Rei gersbergsepolder is gekeken naar kwelwater van de Bra bantse Wal, schoongemaakt rioolwater uit de zuiveringsin stallatie in Bath, en water uit de Biesbos-spaarbekkens dat via een pijpleiding naai* de indus trie in het Sloegebied wordt ge voerd. Uitgaande van de huidige zoetwaterbehoefte bij de land bouw in de hals van Zuid-Beve land is de combinatie van water uit de Brabantse Wal en indus triewater de beste oplossing. mate onderhouden. De te beta len som voor de overname van de steigers - bijna 931.000 euro - is volgens het dagelijks be stuur van Tholen ook helemaal niet beneden de maat. De ge taxeerde waarde was 932.000 eu- Wanneer boeren overschakelen naar teelten waarvoor meer be regening nodig is, komt de com binatie van kwelwater met wa ter uit de zuiveringsinstallatie in beeld. Nabehandeling De kostenbatenanalyse laat zien dat de baten van de zoetwater voorziening de kosten kunnen overtreffen. Maatregelen zijn vooral lonend als de landbouw erop inspeelt. Om opgewerkt water uit de rioolwaterzuiveringsinstallatie te kunnen gebruiken, is een na behandeling noodzakelijk. ro. Hiswa verweet de gemeente de haven te hebben 'weggedaan' voor te weinig geld, waardoor sprake zou zijn van concurren tievervalsing ten opzichte van andere jachthaven in de omge ving. De gevolgde procedure zou bovendien in strijd met Eu ropese regels zijn. Het Thoolse college van B en W is het daar absoluut niet mee eens. 'De transactie kan de toets der kri tiek doorstaan', schrijven B en W aan de gemeenteraad. door Melita Lanting RENESSE - Verschillende plaat sen langs de Zeeuwse kust heb ben gisterochtend te maken ge had met een hevige stank. In de dorpen hing een penetrante pe trochemische lucht, die een beet je deed denken aan dieselolie. Aan het begin van de middag was de stank verdwenen. Naast stank hadden de inwo ners ook last van prikkende ogen, misselijkheid en irritatie. Volgens de provincie Zeeland waren er in de lucht echter geen dusdanige concentraties schade lijke stoffen dat de volksgezond heid in gevaar is geweest. De stankoverlast is waarschijn lijk veroorzaakt door een schip. „We vermoeden dat het afkom stig is van een schip op de anker plaats ten noordwesten van Oud dorp", zegt R. Janssen van de provincie Zeeland. „Daar liggen schepen te wachten tot ze de ha ven van Rotterdam binnen mo gen varen. Naast de meldingen vanuit Zeeland hebben we ook melding binnengekregen van een visserschip en die wijst di rect in de richting van die anker plaats. Het inspectieschip De Zeearend van de kustwacht STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur. Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; Verpleeghuis Ter Valcke, 20.00-22.00 uur: Bijeenkomst voor ouders van een (overleden) kind met kanker; Heartbreak Café. Grote Markt 22, Voor ronde voor The Clash of the Cover Bands Award 2005; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Koersbal (gymzaal); heeft twee verdachte schepen aangesproken, maar die hadden niets te melden." Janssen vermoedt dat een van de schepen zijn ruimen heeft 'ontgast'. Lege gastankers moe ten de ruimen ontgassen voor ze de haven van Rotterdam binnen mogen varen. Normaliter ge beurt dit op volle zee, als er geen andere schepen in de buuri zijn. Waarom de gassen nu in het zicht van de haven zijn vrijr gelaten, zal waarschijnlijk nooit bekend worden. De stankwolk is inmiddels verdwenen en er is geen dader op heterdaad be trapt. Het is ook niet bekend welke stoffen zijn vrijgekomen. Janssen vermoedt dat het om een aardgascondensaat gaat. Der ze stof geeft, ook in lage concenf traties, een zeer sterke geur af. De vieze lucht was vanaf een uur of acht gisterochtend te ruif ken in Renesse en Burgh-Haam- stede. Later op de ochtend dreef de stankwolk ook richting Wal cheren (Veere, Middelburg, Vlis-r singen) en Zeeuws-Vlaanderen (Cadzand). Rond één uur was de stank verdwenen. De milieu klachtenlijn en de meldkamer van politie en brandweer heb ben ruim veertig telefoontjes binnengekregen. KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur Koersbal voor 50-plussers; KWADENDAMME Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen, THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; Het Visnet, 19.45 uur: Jaarfeest De Pas1- sage met Ons Boerengoed; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oude- renmiddag; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open v'ooj- publiek; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust. IVEZANDE - Coverband Over he Edge treedt zondag 22 mei lp in Ovezande tijdens de jaar- ijkse kermis die dezelfde dag al ordt opgefleurd met een wie- toers, solexrace en minibike- lonstraties. for the Edge die covers speelt l rockbands als Metallica, ®C en Thin Lizzy, is te zien t terras van jongerencen- n De Klomp vanaf half vijf i half zeven 's middags. De jizandse kermis begint vrij- 120 mei en duurt tot en met Bandag 23 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31