>zc Scheepsverkeer moet veiliger SPRINT PHOTO Koffie en taart voor Goese hangouderen Sloopvergunning liet op zich wachten Prorail pleit met enthousiasme voor geluidsschermen MEI IS PASFOTO MAAND J-Afr 4«5 Cultuurmenu's Reimerswaal gered Reimerswaal voelt zich redelijk machteloos na ongeluk met tankers 'rachtwagen ipengebroken Kom op 21 mei naar onze kijk voor m www.zeelandnet eer info op .nl/jubiieumdag O) AutoTrack.nl Telefooncellen raken uit de gratie Nieuwe rotondes Goes bijna klaar Boete voor dronken bromfietser zeeuwse almanak Overtocht WKtia 0113-315649 SiKeda'ctie pzc. n I postbus 31,4460 AA Goes irtvertentie-exploitatie: fnrH en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ss-Vlaanderen: 0114-372770; ponaal: 020-4562500. woensdag 18 mei 2005 editie Bevelanden-Thoien m 4 kleuren-pasfoto's fS GRATIS miniportret door Harmen van der Werf meente, aldus T. Dane van de ÏTHEM - Op de Marie Curie- eg in Ritthem is een vrachtwa- Id opengebroken. it moet zijn gebeurd tussen za- rdag 16.00 en dinsdag 7.00 ar. De vrachtwagen stond ge- irkeerd op een afgesloten ter- in. Uit de wagen zijn een navi- tiesysteem en een autoradio Etcd-speler meegenomen. De aarde is nog niet bekend. Wethouder C. Linssen reikt koffie en gebak uit aan hangouderen bij het postkantoor op de vernieuwde Grote Markt in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) leiandNet bestaat 10 jaar! door Ingrid Huibers GOES - Koffie met een Goese- naartje. De hangouderen op de bank voor het postkantoor op de Grote Markt in Goes lieten het zich gistermiddag goed sma ken. Wethouder C. Linssen fêteerde het ploegje ter gelegen heid van de heropening van de Grote Markt. „Het is keurig netjes voor el kaar", zegt Dies van Hese. Hij zit, weer of geen weer, elke dag op de markt. „Daar hoor je de laatste nieuwtjes", verklaart Van Hese. „Of de laatste leugen tjes", voegt zijn buurman Theo van der Walle droogjes toe. Sinds de markt afgelopen na jaar werd opgebroken liep de groep een beetje met de ziel on der zijn arm. „We stonden maar wat", vertelt Van der Walle. „En als we per ongeluk voor een etalage stonden, werden we nog weggestuurd ook", vult Van He se aan. Maar nu hebben de oude ren het helemaal voor elkaar. ,,'s Ochtends zitten we aan de overkant van de markt. Daar staat precies zo'n bank en daar zit je 's ochtends in de zon", meldt Van Hese. „Maar als je 's middags een beetje wil bruinen, kun je weer beter hier voor het postkantoor gaan zitten. En bij oostenwind zit je hier ook be ter." De terugkeer van de dins- dagmarkt naar de Grote Markt was voor de Essence in art group uit Middelburg aanlei ding weer eens hun kunsten te vertonen. De mooi uitgedoste steltkunstenaars verzorgden een optreden en probeerden hun zuiltje vol munten te krijgen. Het viel gistermiddag overigens nog niet mee om de weekmarkt te bereiken. Net nu de Grote Markt helemaal af is, is de Gast huisstraat aan de beurt. De meu te, net gewend aan de markt op de Oostwal, schuifelde voetje voor voetje langs de vele graaf machines die in de Gasthuis straat bezig waren. Komend najaar wordt er begon nen met de herinrichting van de Opril Grote Markt, de Magdale- na-, Keizer-, Koning- en Rijfel- straat en het Gouden Muiltje. Daarna zijn de straten rondom het Schuttershof aan de beurt. Roosendaalse projectontwikke laar BVR gisteren. BVR heeft 26 januari de vergun ning aangevraagd voor de sloop van het bedrijfspand. „Vorige week hebben we daarover met de gemeente nog contact ge had", meldt Dane, „en we heb ben vorige week ook met een slo per om de tafel gezeten." Het was de projectontwikkelaar bekend dat er geregeld jongeren in het gebouw zaten. De politie en de gemeente hebben BVR daarover geïnformeerd. Dane: „Het enige wat je dan kunt doen, is de boel zo goed moge lijk beveiligen en dichtspijke ren, maar zolang een slooppand leegstaat, weet je dat je een risi co loopt. Dat is ook weer in Krabbendijke gebleken. We zijn net een weekendje te laat." Een woordvoerder van de ge meente Reimerswaal laat weten dat de sloopvergunning deze week wordt afgegeven. BVR wil dan zo snel mogelijk aan de slag. Wethouder J. Bliek (SGP, ruimtelijke ordening) juicht dit toe. Hij hoopt dat vervolgens de bouw van de geplande twaalf woningen vlug kan beginnen. Tien eengezinswoningen zijn op het terrein gepland plus twee woningen onder één kap. De be stemming van de grond is inmid- Het zaterdagnacht grotendeels uitgebrande bedrijfspand aan de Doelstraat in Krabbendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema dels gewijzigd. Die hobbel is ge nomen. De bouwvergunning is nog niet verleend. „En", tekent Dane van de projectontwikke laar aan, „we moeten eerst een deel van de woningen verkocht hebben, voordat we met bouwen kunnen beginnen." Een pand met een geschiedenis verdwijnt uit Krabbendijke, of is sinds de brand al grotendeels verdwenen. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog is het gebouwd, weet Doelstraat-be- woner W. van Strien, in 1940 of 1941. Zijn vader was de aanne mer. In het gebouw kwam een zouterij, waar zuurkool werd in gemaakt voor Duitse troepen. Het beste in de herinnering leeft nog dat er in de jaren vijftig een chipsfabriek Van Fritura zat. Die gaf nogal eens stank overlast. Omwonenden kregen elke week zakken chips om het leed te verzachten. Fritura heeft niet erg lang aan de Doelstraat gezeten, volgens buurtbewoners zo'n drie jaar. Het pand is later vooral voor opslag gebruikt. Een jaar geleden kwam het ge bouw helemaal leeg. Harmen van der Werf BUININGEN - De veiligheid ia de scheepvaart op de Wes- [ischelde moet verbeteren. De imeenteraad van Reimerswaal tefl dat gisteravond weer eens gesproken naar aanleiding an de aanvaring maandagmor- Ipo vroeg tussen twee tankers de Pas van Rilland. evraag hoe en vooral of de ge- eente Reimerswaal de verant- oordelijke autoriteiten in Den aagen Brussel tot actie kan be- egen, bleef als een donkere pik hoven de discussie hangen, oderhalf jaar geleden was de aat ook al vol voor de politici Reimerswaal. Na het bijna oseizen van het container hip Pelican 1 in de zomer van 103 door een aanvaring kwam t half augustus 2003 opnieuw een scheepsongeval in het iu\v van Bath, waarbij de rande Nigeria frontaal op de adaV botste, nffpl vuur bepleitte de Reimers- Hfraaise gemeenteraad direct na H tweede incident dat er 'echt Hls moet veranderen'om de vei- H|heid van de bewoners van Rei- erswaal te garanderen'. „Van verantwoordelijke autoritei- n hebben we sindsdien weinig raomen", zei raadslid M. [fj Itstrate (Leefbaar Reimers- pal) gisteren. ^Geschrokken B 'Volgens A. Jumelet (Christe- Jnie) die de discussie aanzwen- Ide, ontslaat dat de gemeente - limerswaal niet van de plicht blijven hameren op betere vei- idsmaatregelen. Jumelet enorm geschrokken van it zich maandagochtend op de Westerschelde, net op de Neder landse grens bij Antwerpen, had voltrokken. „Het is dat die twee tankers elkaar frontaal op de kop hebben geraakt. Voor het zelfde geld had de lege Isargas midscheeps de met 67.000 ton ruwe stookolie geladen Phoenix Beta geraakt. De ramp was dan niet te overzien geweest. Nu zeg gen velen 'het is goed afgelopen' en we gaan over tot de orde van de dag. Dat is het laatste wat we moeten doen. Dit mag niet meer gebeuren." Oplossingen droeg Jumelet niet aan. Hij realiseerde zich dat het instellen van éénrichtingsver keer geen optie is, want dat zal Antwerpen in het kader van het internationale recht van vrije doorvaart op de Westersschelde nooit accepteren. Volgens Jume let moet het wel mogelijk zijn de verkeersregulering aan te scher pen, zodat grote tankers en con tainerschepen elkaar bijvoor beeld niet meer in het Nauw van Bath mogen passeren. De onlangs aangetreden burge meester A. Huisman zegde toe alle feiten van het ongeval van afgelopen maandag op een rijtje te zullen zetten in overleg met de rampenstaf. Om vervolgens te kijken welke lessen daaruit te leren zijn. Verschillende raadsle den gaven overigens aan dat scheepsongevallen niet altijd te voorkomen zijn. Of de Wester schelde moet worden afgeslo ten. Voor een aantal raadsleden, onder wie Jumelet, was het laat ste incident een extra reden om een nieuwe verdieping van de Westerschelde af te wijzen, om dat dan nog grotere schepen naar Antwerpen kunnen. M. Sin- ke (SGP) stelde dat dit aspect in de verdiepingsdiscussie tot nu toe veel te weinig aandacht heeft gekregen. Over de oorzaak van de botsing van maandagmorgen was giste ren nog niks nieuws bekend. Op de schepen zaten Vlaamse lood sen. E. Poirier, nautisch dienst hoofd van het Vlaams Loodswe zen in Antwerpen, zei het onder zoek af te wachten. KRABBENDIJKE - De eigenaar van het zaterdagnacht groten deels uitgebrande bedrijfspand aan de Doelstraat in Krabbendij ke had het gebouw al willen slo pen. Het wachten was echter op een sloopvergunning van de ge- (Advertentie) De allergrootste autosite van Nederland KRUININGEN - Cultuureducatie op basisscholen in de gemeente Reimerswaal blijft zo goed als zeker bestaan. De gemeenteraad pleitte gisteravond opvallend eensge zind voor het handhaven van de 'cultuurmenu's' op de scholen. Waarmee de al ingeboekte bezuiniging van 13.000 euro moet worden goedgemaakt, kon niemand aan geven. Volgens raadsleden hoeft dat niet zo'n groot pro bleem te zijn, omdat pas in 2007 de bezuiniging een feit moest zijn. Wethouder J. Jansen (CDA, cultuur) zegde toe een oplossing te helpen zoeken. Veel scholen hadden ge protesteerd tegen de bezuiniging die in 2004 al haar be slag had moeten krijgen, maar Reimerswaal zat tot 2007 vast aan een contract. Van uitstel lijkt dus nu afstel te ko men. Reimerswaal wilde als enige gemeente in de Ooster schei de-regio cultuureducatie in het basisonderwijs schrappen. SCHORE - Van de telefooncel aan het Nieuwe Kerkplein in Schore en die aan het Jufferswegje in Biezelinge wordt nog zo weinig gebruik gemaakt dat telecombedrijf KPN heeft besloten de cellen weg te halen. De ongekende op mars van de mobiele telefoon doet deze voorzieningen de das om. KPN heeft ook besloten uit oogpunt van bezuini gingen in het aantal telefooncellen te snijden. Zowel die in Schore als die in Biezelinge wordt vandaag wegge haald. GOES - Het einde is in zicht van de werken aan rotondes in de Anthony Fokkerstraat en de Ringbaan-Oost in Goes. De rotonde in de Anthony Fokkerstraat, dé weg van en naar de Deltaweg richting Zierikzee en Vlissingen, wordt naar verwachting volgende week vrijdag voor het verkeer opengesteld. De rotonde in de Ringbaan-Oost ter hoogte van de Noordhoeklaan is even later klaar, woens dag 1 juni. Op het laatste kruispunt worden komende nacht - van woensdag op donderdag - asfalteringswerken uitgevoerd waardoor er helemaal geen verkeer mogelijk is op dat stuk van de Ringbaan en toeleidende wegen. De stremming duurt van 19.00 tot 6.00 uur. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Nisse is gisteren wegens dronken rijden op zijn brommer veroor deeld tot een boete van 110 euro. De jongeman werd 22 augustus vorig jaar in Yerseke met teveel drank op aange houden. Uit de blaastest volgde een alcoholgehalte van 295 microgram; niet ver boven de limiet. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. door Ingrid Huibers BIEZELINGE - Om bewoners rond het spoor voor geluids schermen te winnen, trok spoor- manager Prorail gisteren in Bie zelinge alles uit de kast. Belang stellenden konden van 's mid dags vijf tot 's avonds tien uur in de Heyzon terecht. Daar stond een leger aan voorlichters klaar. Meisjes aan de deur, voorlich ters bij de informatiepanelen en een apart zaaltje waar presenta ties worden gegeven. Eindeloos veel kaarten, schema's, tijdpa den en foto's waarop voor het ge mak de geluidsschermen vast zijn ingetekend. En als klap op de vuurpijl op de eerste verdie ping een computer die het ge luid van een rijdende goederen trein nabootst. Op het scherm prijkt een detail kaart van Kapelle. Belangstel lenden kunnen hierop hun eigen huis aanwijzen, de computer re kent vervolgens de huidige ge luidsbelasting uit. Een druk op de knop en van links naar rechts raast een goederentrein voorbij. Je kunt elkaar niet meer ver staan. Verschillen „Maar het gaat om de geluidsbe lasting zoals die in de voortuin te horen is", haast Prorail-mede werkster S. Knol zich te zeggen. „Op de situatie in de woningen kun je niet zonder meer een com putermodel loslaten, daarvoor verschillen die huizen te veel van elkaar. Het scheelt bijvoor beeld nogal of je dubbel glas hebt of niet." Knol laat vervol gens een trein voorbijgaan die is afgeschermd door een geluids scherm en bovendien over beton nen dwarsliggers en raildem pers rijdt. Dat scheelt nogal. Niet alleen is het geluid zachter, het is ook monotoner. Dan laat ze een 'stille' trein ho ren en nu lijkt het alsof we steeds verder van het virtuele spoor af zitten. Dergelijke stille treinen zouden volgens Prorail op zijn laatst eind van dit decen nium moeten rijden. Feit blijft overigens dat de ge luidsbelasting per saldo overi gens niet afneemt. Over tien jaar razen er naar verwachting tegen de 120 goederentreinen over het spoor. Vijf jaar geleden waren dat er zo'n dertig per week. Geluidsbelasting Toch is er goed nieuws, meldde een voorlichter van Prorail die een presentatie gaf. „Er is een geluidsproductieniveau vastge steld. Dat is betrekkelijk nieuw voor Nederland, zeker op deze schaal. En dat betekent dat de geluidsbelasting niet hoger mag worden dan het niveau dat nu wordt aangegeven. Rijden er in 2015 in plaats van 190, 250 goe derentreinen per week over het spoor, dan zal Prorail maatrege len moeten nemen om ervoor te zorgen dat de geluidsbelasting niet hoger wordt." Vandaag treedt Prorail op in de Meiboom in Kapelle en don derdag 26 mei in Hotel Termi nus in Goes. Belangstellenden zijn welkom tussen 17.00 en 22.00 uur. 'Ree verdronken in de Wester schelde', meldde deze krant vorige week. Het dier probeer de waarschijnlijk om vanuit Zeeuws-Vlaanderen de Wes terschelde over te steken rich ting Walcheren, maar moest die poging jammerlijk beko pen met de dood. De onfortuinlijke zwemtocht was 's avonds onderwerp van gesprek aan de eettafel van dat Goese gezin. De jongste zoon, gevat als altijd, reageer de meteen: „De ree wist zeker niet dat er een tunnel was, óf hij had de fietspont naar Vlis singen gemist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29