Breed aanbod van Eenakters |Dans en beweging n monotypes Niet alleen klagers in Deltabus Boek over Westkapelle 17 Nieuwe imagogolf van start Kort drankritje duur betaald Doorrijden na aanrijding beboet Boete voor Duitse dievegge \0oners Hulst stellen initiatief stroomleverancier op prijs woensdag 18 mei 2005 Reprise in Filmtheater Fizi en Toneelweekend in Middelburg MIDDELBURG - De campagne Welkom in Zeeland be gint met een nieuwe reclamegolf. Twee weken lang wordt 'op een prikkelende wijze' informatie gegeven over het leef- en ondernemersklimaat in Zeeland. Dit campagneonderdeel is gericht op bewoners van en fo rensen in de regio's rondom de provincie. De woon- en werksituatie in Zeeland wordt daarbij afgezet tegen die elders en wel in die zin dat het in Zeeland allemaal beter is. Op de landelijke zender Radio 2 en enkele regionale om roepen worden reclamespots uitgezonden en in regionale dagbladen verschijnen advertenties. Bij benzinestations in West-Brabant en Rijnmond wor den posters in abri's gehangen en 21 lijnbussen die rijden in de eerste ring rond Zeeland, zijn voorzien van ima go-reclames. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Vlissingen kwam 3 augustus vorig jaar in Middelburg de politie te gen toen hij bezig was zijn auto vijf meter te verplaatsen, terwijl hij gedronken had. De Middelburgse politierechter I. Woltring was gisteren onverbiddellijk. Het korte ritje werd duur betaald. Het kostte de man 465 euro boete. Bij zijn aanhouding ha'd de verdachte 430 microgram geblazen: twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. „Stom, stom", besefte de Vlissin- ger. MIDDELBURG - Voor het doorrijden na een ongeval is een twintigjarige Oost-Souburger gisteren conform de eis tot 225 euro boete veroordeeld door politierechter I. Wol tring. De Souburger had vorig jaar zes weken zijn rijbewijs toen hij 2 juli op de Zeilmarkt in Vlissingen de controle over zijn voertuig verloor en met de achterkant tegen een geparkeerde auto botste. Die auto schoof daarna door te gen een andere stilstaande auto. De verdachte was zich ervan bewust het gaspedaal te diep te hebben ingedrukt. Hij vertelde gisteren van schrik te zijn doorgereden. „Het was een paniekreactie." Hij zei bang te zijn geweest om de aanrijding thuis te vertellen aan zijn vader, in wiens auto hij reed. De schade aan de auto's is vergoed door de verzekering, „Ik heb wel duizend euro autoschade aan mijn vader moe ten betalen." De Souburger kreeg de standaardboete op gelegd. MIDDELBURG - Een vijftigjarige vrouw uit het Duitse Ludenscheid is voor het plegen van winkeldiefstallen door de Middelburgse politierechter I. Woltring gisteren veroordeeld tot 600 euro boete. Omdat de verdachte een dag in de gevangenis heeft gezeten, werd vijftig euro van de boete afgetrokken. De Duitse stal 17 maart in Middelburg bij vier winkels le vensmiddelen en andere goederen. Zo nam de vrouw in een kledingzaak twee riemen en twee stropdassen weg. Uit een drogisterij werden toiletartikelen, batterijen en een verpakking zemelen weggenomen. Nog twee winkels werden gedupeerd. wp Reichenfeld en Ann Verhoeven exposeren hun werk in de hal en de passerelle van het stadhuis in "neuzen. foto Wim Kooyman Anita Toumois BjNEUZEN - Twee vrouwelij- kunstenaars exposeren hun *wk in de hal en de passerelle J*n bet stadhuis in Terneuzen. obffi w>p Reichenfeld haalt haar in- pc:'; We momenteel uit dans en K' 'trwerkt dit in monotypes. Ann [«boeven maakt door de na- geïnspireerde beelden, jpvoor zij vooral Franse d:d Wsteen gebruikt. woonachtig i.ffiü dchenfeld, ijdIij "%togenb„uw, HHP i# «ati door beweging van het et fl Maarn. In veel van haar wer- il$ {n zien we dansende figuren, iv 'n ^uet of in groep. ve'„ ™rmi houding en beweging "d®* 11 "e dansers schetst ze in het ^hetsen worden later in a:"1 .yalelier verwerkt tot bijzon- ei-f» krachtige en kleurrijke mo- tvpes. gjjt ^- techniek die de kunstenares I ik"!) 1988 beoefent, waar- Jfdvf6 eenmalige en unieke nikken, zeer verrassende re kten opleveren. Reichenfeld: „Ik hou van het stoeien met de verf en de inkt. Monotype is een techniek die uit nodigt tot verdieping en tot het steeds weer zoeken naar nieuwe mogelijkheden, zowel technisch als inhoudelijk. Momenteel word ik enorm geboeid door dans en beweging, wat ik tot uit drukking breng in mijn werk en waarbij ik steeds nieuwe dimen sies ontdek." In het werk Bach en vogue of in de werken met het thema Single Manoeuvres zien we dansende fi guren, die ieder op zich een ver schillende houding aannemen. Hierdoor bezit haar werk een sierlijke dynamiek. Soms wordt de nadruk gelegd op ledematen als benen, handen en voeten door deze afzonderlijk af te beel den. Het kleurenpalet is veelzijdig. Met een diffuse uitstraling zoals in het groene werk zonder titel met aan de linkerkant enkele dansende figuren. Maar soms ook theatraal, met veel rood en zwart, zoals in de portretten van de danseressen Beth en Charlotte. Naast monotypes maakt de kunstenares ook fraaie vazen in keramiek, waar voor vaak dansers model staan. Deze zijn echter niet tentoonge steld. De beelden van Ann Verhoeven uit Eeklo (België) worden geken merkt door sierlijke golvende rondingen in de glad gepolijste, soms ook ruw gelaten, Franse witsteen. Van dit materiaal maakt ze graag gebruik, omdat daar, voor haar, jeugdherinne ringen aan verbonden zijn. De beelden kan men zien als een combinatie van het positieve en het negatieve, door het toepas sen van Verhoeven van holle en bolle vormen, die als contrasten toch steeds een eenheid vormen binnen het totaalbeeld. Soms ook neergelegd zodat de bolle vorm in de holle past, zoals bij de drie intrigerende, gegroepeer de steenhoopjes in een glazen kastje. Expositie: Joop Reichenfeld en Ann Verhoeven, t/m 3 juni in de hal en passerelle van stadhuis, Oos telijk Bolwerk 4, Terneuzen. Ge opend: ma 13-17 uur, di.-do. 9-17 uur en vr 9-20 uur door Ali Pankow ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Voor eenakters blijkt grote be langstelling te bestaan. Het aan tal heropvoeringen na het jaar lijks festival van het Zeeuws Centrum voor het Amateurthea ter blijkt steeds groter te wor den. Na Wissenkerke volgen de ze week nog reprises in filmthea ter Fizi in Zierikzee en een com pleet theaterweekend in het Mi- nitheater en het Spiegeltheater in Middelburg. dat horden klagende Hulste naars klaar staan om de Delta medewerkers in de servicebus hun vet te geven, maar dat blijkt reuze mee te vallen. „Natuurlijk komen er ook boze mensen langs", zegt hostess C. Poley, die bezoekers aan de bus verwelkomt met een beker tje thee of koffie. „Bij de een is het allemaal boven het hoofd ge groeid, maar andere mensen rea geren er redelijk laconiek op en denken 'het komt allemaal wel weer in orde'." L. van Hoije-De Bakker verlaat de bus in elk geval met een tevre den gevoel, als ze haar verhaal is komen doen over een bedrag dat ze nog altijd van Delta te goed heeft. „Het is geen groot be drag, maar recht is recht. Ik heb al een aantal malen telefonisch contact gehad en krijg steeds de toezegging dat het geld aan me wordt overgemaakt. Dat is nog altijd niet gebeurd, en daarom ben ik nu even langs geweest." Van Hoije-De Bakker zegt het rechtstreekse contact met ie mand van het nutsbedrijf erg op prijs te stellen. „Want aan de te lefoon word je steeds maar door verbonden." Met een zaklan taarn als cadeautje in de hand verlaat ze monter de InfoMo- biel. „Als het geld dat ik nog te goed heb, nou ook nog wordt overgemaakt, is het helemaal goed", zegt ze. Hulstenaar J. Hermes wist niet dat de service bus van Delta deze ochtend op de markt in zijn woonplaats stond. „Ik kwam net met de fiets langs en zag dat ding toe vallig staan. Problemen met de rekening heb ik niet. Ik kom voor het internet, want mijn mo dem is na anderhalf jaar al ka pot gegaan en mijn provider ver plicht me een nieuwe aan te schaffen Daar ben ik het niet mee eens en daarom kom ik eens naar de internetdiensten van ZeelandNet informeren." Met een folder over de abonnemen ten van het internetbedrijf van Delta stapt hij naar buiten. Ook het echtpaar De Smet zag de bus toevallig op de markt staan en maakt van de gelegen heid gebruik om te informeren S. van Damme (links) en het echtpaar De Smet zitten te wachten tot hostess C. Poley tijd heeft om hen te woord te staan, foto Peter Nicolai naar_de- tarieven van groene stroom. „We hebben gehoord dat de prijzen naar boven gaan en willen weten of dat waar is, want wij hebben groene stroom", zegt mevrouw De Smet. L. Wijkhuizen (hoofd ba lie) van Delta is om elf uur 's ochtends tevreden over de twaalf bezoekers aan de service bus. „Tijdens het inloopspreek uur aan de balie van het hoofd kantoor komen er normaal op een hele ochtend zo'n twintig mensen langs. Dus dit valt reuze mee." Ze legt uit dat Delta niet alleen tot het inzetten van het mobiele kantoor heeft besloten naar aanleiding van de malaise met de facturen. „We doen dat ook met het oog op de toekomst, in het kader van marktpromo- tie. We geven ook informatie over zaken als inbraakpreven tie, digitale televisie en internet. Daarnaast is het een goed mid del om problemen dichterbij op te lossen. Niet iedereen is goed ter been, niet iedereen heeft een auto. Deze bus is er eigenlijk speciaal voor ouderen." De ervaringen met het initiatief om de provincie rond te toeren met een informatiebus zijn nog pril. Toch heeft ook Wijkhuizen in de paar uurtjes dat de bus op de markt in Hulst staat al ge merkt, dat de klanten van Delta dat waarderen. „Dat je niet lan ger je kop in het zand steekt, wordt zeer op prijs gesteld", zegt ze. Zegje doen Ondertussen is S. van Damme aan de beurt, wel een klant met factuurproblemen. „Ik heb één maand twee keer betaald en kom daar nu mijn zegje over doen", vertelt hij net voor hij de spreekkamer in de bus binnen stapt. De InfoMobiel van Delta staat deze week nog in Oostburg (morgen), Renesse (donderdag), en Zierikzee (vrijdag), steeds van 9.00 uur tot 12.00 uur. De busbezoeken zijn geen een malige actie, want maandag 30 mei staat de InfoMobiel weer op de markt in Hulst. „We hebben nog geen eind datum, voorlopig blijft de bus rijden", aldus Wijkhuizen. Be halve door middel van adverten ties kondigt Delta het toersche- ma van de bus twee weken voor uit aan op haar website: www.delta.nl. Scène uit 'De Chinese Nachtegaal' door Theatergroep Duinart. 'Eenakters op Herhaling' bete kent voor Fizi een variatie op het reguliere filmaanbod. Vier Zeeuwse theatergroepen bren gen morgenavond een avondvul lend toneelprogramma waarin zowel klein menselijk leed en hu mor als de grotere levensvragen aan de orde komen. Zo blijkt het in de eerste eenak ter Getsemane door Toneelver eniging Heer Hendrik om heel wat meer te gaan dan zomaar een ontmoeting tussen de twee vrouwen Lucy en Jessie. Het be treft een door regisseur André Gijssel zelf geschreven verhaal waarin de tegenstellingen tus sen goed en kwaad in de wereld op bijzondere wijze tot uiting komen. De rollen worden ver tolkt door Barbara Kouijzer en Yvonne van de Velde. Jasper de Groot uit Zierikzee ontpopt zich vervolgens als een eenzame zonderling die met zijn kippen onder de douche gaat in de eenakter God in Brijdorpe. De man heeft besloten niet meer naar het grote geluk te zoeken, WESTKAPELLE - De historie van Westkapelle is vastgelegd in een fotoboek in de reeks In vroe ger tijden. Het boek is samenge steld door P. Davidse uit Melis- kerke. Er zijn circa negentig foto's ge bundeld, die vaak in bezit wa ren van particulieren. De inwoners van Westkapelle werden door de jaren heen ge volgd. Onder veel foto's staan de namen, ook onder een aantal oude schoolfoto's. Het is meer dan een kiekjesboek omdat voor hem het meeste ge luk in de kleine dingen zit. Deze tekst is van de hand van Jora Möhlmann, die tevens deze mo noloog heeft geregisseerd. Möhlmann ontpopt zich aan het einde van deze avond ook als speler in de eenakter Krenten in je pap. Het is een presentatie die hij maakte in het kader van zijn professionele theateropleiding die hij in Amsterdam volgt en waar hij tijdens het Zeeuws Een akterfestival vorige maand in Heinkenszand veel succes mee had. De maker en speler wil met begeleidende tekst. Davidse vertelt onder meer ook de ge schiedenis van een van de ker ken in Westkapelle, die voor een groot deel afbrandde, waarna de kerk tot vuurtoren werd be stemd. Het fotoboek kost 19,95 euro en kan bij de Eurospar Minder- houd in de Koestraat in Westka pelle worden gekocht. Ook zijn exemplaren beschik baar bij de erkende boekwin kels. De uitgeverij is Deboektant Klaaswaal. vooraf niet te veel prijsgeven over de inhoud en volstaat met: „Van enig kind naar goede broe der, en weer terug. Zo was het, zou ik dan zeggen. Zo was het." Theatergroep Las Malas speelt direct na de pauze de eenakter Vertel me nog een verhaaltje van Jean Lenox Toddie. De rol len van moeder en dochter wor den vertolkt door Marijke Reu- ser en Lara Andres Reuser. In een collage van korte scènes schetsen ze, gelardeerd met hu mor, een indringend beeld van de relatie tussen een moeder en een dochter door de jaren heen. Eenakters op Herhaling in Fizi begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen telefonisch ge reserveerd worden via; 0111-411223. Toneelgroep Duinart en Het Middelburgs Theater hebben ten behoeve van een gevarieerd theaterweekend de handen in een geslagen. Dat resulteert in een breed toneelaanbod op twee locaties: het Minitheater en het Spiegeltheater. Volgens tekstschrijver en regis seur Peter Adriaanse zijn de le den van Theatergroep Duinart echt met een vak bezig. Hoe ge varieerd dat beroep van de Duin- art-spelers is, blijkt uit het pro gramma voor het Theaterweek- Advertentie end dat vrijdag, zaterdag en zon dag in het Spiegeltheater en het Minitheater in Middelburg wordt gehouden. Duinart is een theatergroep voor mensen met een verstande lijke beperking. De leden zijn be trokken bij alle aspecten van theater maken. „Dat wil zeggen dat je de ene keer een hoofdrol mag spelen en de andere keer meebouwt aan het decor of het toilet van het Spiegeltheater staat schoon te maken", zegt Adriaanse. In het komend Theaterweekend manifesteert Duinart zich met drie voorstellingen. Op vrijdag avond brengt de groep een feeë rieke bewerking van De Chinese Nachtegaal, een sprookje van Hans Christiaan Andersen: Daarna moet de knop snel weer om, want op zaterdagavond speelt Duinart in het Minithea ter de eenakter Niemandsland, een verhaal over het meisje Sas- kia dat op zoek gaat in een vreemde wereld waar alles an ders is. Onder de nieuwe naam Tussen de Gouden Schuifdeur komt zon dagmiddag een andere groep van Duinart aan bod met Ro- zalinde. Dat is een sprookjesach tig verhaal met een koning, een koningin, een prins, lakeien, tuinlieden, kabouters en vlin ders. Het Middelburgs Theaterweek end wordt vrijdagavond ge opend door Theatergroep Paljas met de voorstelling Metamorfo se. Het is een verhaal over een meisje dat plotseling geconfron teerd wordt met het bestaan van een tweelingzusje met een handi cap. Daarna treedt Toneelvereni ging Heer Hendrik op met de eenakter Getsemane. In het Minitheater wordt zater dagavond ook een reprise aange boden van vier stukken uit het ZCA-Eenakterfestival. Naast Niemandsland zijn dat de mono loog Mendel Bronstein door Jo- han Bodrij, het Middelburgs theater met Indianenverhalen en Theatergroep Las Malas met Vertel me nog een verhaaltje. Zondag wordt het Theaterweek end afgesloten in het Spiegel theater met het sprookje over Rozalinde en een cabaretesk sprookje door Mario van Erp in de persoon van Meneer Saai man. Zondagavond verzorgen profes sionele theatermakers Tiny va'n den Eijnden, Wilbert Kivits en Arno Huibers de finale met Thé Perfect Concert- part III. Energiebedrijf Delta blik, maar een bus open om dichter de klant te staan. Inwoners van Hulst stellen dat initiatief „p prijs, zo bleek gisterochtend 5: {de Grote Markt, de eerste 5cl 1 ilaats waar de zogenoemde Info- (obiel een standplaats innam. jzien de' aanslepende proble- m, a, rond de facturen van het Mi ltsbedrijf, zou je verwachten ken' (drtia an jen S jymposium over ^ordenboeken '--dialectgebruik en LUIS - De pas opgerichte achting Johan Hendrik van Behoudt vrijdag 27 mei in het G.: luise Belfort een symposium sc"rer (dialect)woordenboeken en 4 oordenboekschrijvers die een latie hebben met Sluis. jt symposium luidt de presen- [ie van Karakter, deel III (alge- 12Kl' iene woordenschat) van het !nte pordenboek van de Vlaamse Mum leden in. Hierin wordt niet een de dialectwoordenschat D Frans-, West- en Oost- idryto [anderen behandeld, maar 9 «w ik die van de dialecten in iemi ieuws-Vlaanderen. Het boek v« samengesteld bij de Vakgroep ederlandse Taalkunde van de ,e3™ iversiteit van Gent. strijd storisch taalkundige en lid de Stichting Johan Hendrik iDale Els Ruijsendaal opent symposium om 15.00 uur. -jnon Reker heeft het vervol- ch&r as over de erfenis van Van Da- ei Ter Laan in woordenboe- een muzikaal intermezzo kt bestuurslid Lo van Driel in Van Dale, het Zuid-Neder- dsen het Zeeuwse dialect. mm 116.00 uur begint de pre- |ishj itatie van het woordenboek, gda Devos, Rinus Willemsen Tineke de Pauw geven de inkomst met toespraken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17