Nieuwe natuur lost oude schuld in PZC Studie naar vliedbergen van baggerslib Van der Laan sust zorgen fracties over monumentenbeleid 15 Vervoer Neeltje Jans met waterstofbussen Minister Veerman wil ingebrekestelling tweede Scheldeverdieping voorkomen Zeeland is voor errorist minder iexy dan westen Strijders van mei 1940 herdacht in Kapelle en Vlissingen Lagere celstraf voor bijten V eiligheidsmaatregelen rond bezoek Wilders Scoop ondervraagt ouders Seaports wil haast rond vaargeul Proef consultatiebureau ouderen Werk- en leerstraf voor Tholenaar Actie ondernemer voor zieke Josine van Dalsum woensdag 18 mei 2005 swb jy^ainiisAntonisse JUDDELB1"80 - Dc provincie loekl w vervoerder die het (toeristische) personenvervoer Ian en naar Neeltje Jans op bij- londere wijze wil uitvoeren: „t bussen of busjes die op wa- terstof rijden. Die waterstof moet geprodu- uerd worden door de windmo lens op Neeltje Jans. Onderzoek wijst uit dat er voldoende brand stof aangemaakt kan worden om driehonderd dagen per jaar drie bussen te laten pendelen tussen Neeltje Jans, Middel burg, Vlissingen en Zierikzee. Per bus kan per dag 215 kilome ter worden verreden. Bij het inzetten van grote bus sen wegen de voordelen van het gebruik van waterstof als brand stof niet op tegen de kosten die moeten worden gemaakt (pro ductie en opslag van waterstof). Alleen als kleinere, zogeheten sprinterbusjes worden ingezet, zijn de kosten en baten onge veer gelijk. Het idee vloeit voort uit een on derzoek naar de mogelijkheden om de productie van het wind- park op Neeltje Jans doelmati ger in te zetten. Nu is sprake van 'onbalans' op het elektrici teitsnet: de molens leveren wis selende hoeveelheden stroom, ui teraard afhankelijk van de wind kracht. De pieken en dalen op het Delta- net kunnen worden afgevlakt door een deel van de windener gie op te slaan in de vorm van waterstof, die vervolgens inge zet kan worden voor transport doeleinden. De gunstigste resul taten worden dan behaald door het benutten van de windstroom die tijdens de daluren - bij lage stroomafname - wordt opge wekt. De bedoeling is de waterstof met behulp van een elektrolyser om te zetten en op te slaan. De waterstof wordt vervolgens ge bruikt om elektriciteit op te wekken of voor transport. Nutsbedrijf Delta voert de ko mende maanden een nader on derzoek uit naar de beste aan pak. De provincie bekijkt samen met vervoerder TCR de mogelijk heden voor de inzet yan water stofbussen. IEBNEUZEN - De zeshonderd hectare nieuwe natuur langs de Westerschelde is mede bedoeld voor inlossing van een oude schuld. Het alsnog goedmaken van het mislukte natuurherstel wegens de tweede verdieping van de rivier. _ster Veerman van Land- •- houw. Natuur en Voedselkwali- teit (LNV) zei dit gisteren op een informatiebijeenkomst in a Terneuzen. Nederland hoopt op manier een ingebrekestel- ling van de Europese Commissie er" yan tafel te krijgen. „Dan ma- ken we schoon schip", aldus Ifeerman. )lli Als Nederland niet zorgt voor ve' een royale natuurontwikkeling, 3ül eordt de hele nieuwe (derde) verdieping tegengehouden op •5" grond van de Europese Vogel en Habitatrichtlijnen, voorspel- de de minister. „En dan zijn we oa niet instaat aan onze afspraken ir- met Vlaanderen te voldoen." jns it; Verplichting Veerman zag meewerken aan een nieuwe verdieping als een in- p* rationale verplichting op grond van het tractaat uit 1839. Debewmdsman, zelf boer, toon- !57 ie begrip voor de boeren die 11inn grond moeten afstaan voor erc atuurontwikkeling. „Zeker in hi gewest als Zeeland waar al- m ijd het omgekeerde het geval K as. Maar we hebben te maken e (et verplichtingen jegens Vlaan- sren en de Europese Unie. We 1 - pan de boeren écht netjes be- indelen, daar kunt u op reke- oor Emile Calon nen." De minister maakte duide lijk dat er voor de 600 hectare natuur (hij zorgt nog voor een nadere onderbouwing van de omvang) drie redenen zijn: de oude schuld van de tweede ver dieping inlossen, herstel van achteruit gekachelde natuur waarden en het voorzorg-begin sel (voor het geval de derde ver dieping toch schade berokkent). „Het is geen luxe, maar nood zaak." Veerman beklemtoonde dat hij beslist niet meer hecta res naar de natuur schuift dan op grond van de Europese richt lijnen (en de daaruit voort vloeiende instandhoudingsver- plichting) nodig zijn. „Geen hec tare meer erbij dan nodig is, maar ook niet minder. Naar on ze mening is het minimaal 600 hectare." Een verzoek van pachters in de Hedwigepolder om het besluit in deze polder getijdenatuur te maken in te trekken, wees de mi nister resultuut van de hand. „Het is vervelend en triest voor de betrokkenen, maar ik ga er niet nog eens op studeren. De mensen hebben recht op duide lijkheid, niet een strohalmpje hier en een strohalmpje daar. Het betekent niet dat we rauwe lings met ze omgaan." Veerman verzekerde dat boeren die moeten wijken en elders op nieuw een bedrijf willen begin nen en boeren die helemaal stop pen, op goede maatregelen kun nen rekenen. Daarnaast is hij voor stevige maatregelen in de sfeer van kavelruil, verwerking en vermarkting van producten in de streek. Veerman maakt zich er in Brussel sterk voor dat de maatregelen niet te gauw als Vier Pilatus-vliegtuigen vliegen als eerbetoon aan de gevallenen laag over de Franse militaire begraafplaats in Kapelle. foto Dirk-Jan Gjeltema ïOES - Zeeland is volgens de Haagse veiligheidsambtenaren roor terroristen veel minder in- tressant dan Amsterdam, Den laag of Rotterdam. fcdanks de kerncentrales van en, net over de grens, 1, ondanks de vele petroche- 'ïe bedrijven langs het Wes- ïeldebekken verwachten laagse risico-analvsten niet dat sn terrorist als eerste richting Mand komt om daar een aan lag te plegen. Om die reden komt geen van de k nieuwe NBC-ontsmettings- «ntainers in Zeeland te staan. )m beter voorbereid te zijn op met nucleaire, biolo- ische of chemische stoffen NBC) komen die speciale nieu- ontsmettingscontainers te staan in de drie westelijke grote steden en in Groningen, noord- »st Gelderland en het zuid-oos- ijke deel van Noord-Brabant, tocht een terrorist toch een pe- tochemisch bedrijf langs de feterschelde of de Borsselse snicentrale uitkiezen als doel- W. dan zijn de Rotterdamse en hst-Brabantse containers zo in feiand. aldus F. van Beers van Ministerie van Binnenland- zaken. „Gewoon op een jen laden en rijden töar. Hij geeft ronduit toe dat 2] verwacht dat een terrorist at bijvoorbeeld Pakistan eerder voor een spectaculair doel- sit m de westelijke Randstad to in het Zeeuwse. Zelfs de ®mcentrale van Borssele is vol- fto torn in de ogen van terroris es nu eenmaal minder sexy dan ttri Publiek doelwit in het Am- van onze regioredactie KAPELLE - De strijd in de meidagen van 1940 blijft levend in Kapelle en Vlis singen. Op de jaarlijkse herdenking van de Franse militairen die in de Tweede Wereldoorlog in Nederland vielen was het gistermiddag druk als vanouds in Ka pelle. Op dezelfde dag werd de Franse ge neraal Marcel Emile Deslaurens her dacht in Vlissingen. Oudere en jongere Kapellenaren stonden op het veld van de Franse militaire be graafplaats in Kapelle zij aan zij met oudere en jongere Marokkanen. Het is in middels een vertrouwd gezicht. Zo'n hon derd Marokkanen kwamen deze keer met twee bussen uit Amsterdam en één uit Den Haag. „Voor ons is dit heel belang rijk", zei Y. Yaghdi van het wijkorgaan Amsterdam-Osdorp, „dat wij beseffen dat ook Marokkaanse militairen in Fran se dienst voor de vrijheid van Nederland zijn gesneuveld." S. Kramer, burgemeester van Kapelle, haakte daar in zijn toespraak op in. „Her denken is een manier om doden een ge zicht te geven, zeker in een wereld die steeds sneller lijkt voort te razen." Hij De dochter van de Franse generaal Marcel Emile Deslaurens legt een krans bij het mo nument in Vlissingen. foto Lex de Meester herhaalde de oproep van prins Wil- lem-Alexander van begin mei. „De oor log mag nooit uit onze herinnering ver dwijnen om aan vrijheid te blijven wer ken." In Kapelle zal dat wel lukken. Veel bezoekers zongen uit volle borst twee eerste containers worden torgen tijdens een vakbeurs in den overhandigd aan de c°mmandanten van de zes steun- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Nieuwe vlied bergen in Zeeland. Om op te wo nen, voor recreatie - bijvoor beeld een skipiste - of als na tuurpunt. De provincie, water schap Zeeuws-Vlaanderen en ministerie van Verkeer en Water staat gaan serieus onderzoeken of terpen van baggerspecie kans rijk zijn. Daartoe moet in Zeeuws-Vlaan deren een proefterp worden aan gelegd. De bestemming ervan en P® HAAG - Een 36-jarige junk uit Vlissingen is gisteren in "cgof beroep veroordeeld tot je week cel omdat hij een poli- 'cmanin de pink heeft gebeten. ^Middelburgs0 politierechter to man nog tot drie maan- fel ffvan§enisstraf veroor- !^u. De VUssinger moet de po- '"nan ook een smartengeld de plaats van de terp zijn nog niet bekend. Uitgangspunt is in elk geval hergebruik van bagger specie. De Zeeuwse proef is onderdeel van een landelijk project van Rijkswaterstaat. Er is sprake van een groeiende baggerberg. Opslaan in depots lost de proble men niet echt op. Daarom wordt naarstig gezocht naar mogelijk heden voor hergebruik van de bagger. Eén van de ideeën is er terpen van te maken, die voor verschillende doeleinden bruik baar zijn. Landelijk zijn drie proefgebie den voorzien; Zeeuws-Vlaande ren is er een van. De drie betrok ken overheden gaan nog dit jaar onderzoek doen naar de haal baarheid. Eén van de mogelijk heden is de bagger die bij het schoonmaken van kreken vrij komt, te gebruiken voor terpaan- leg. In dit verband wordt geke ken naar de Papenkreek-Molen kreek ten zuidwesten van Aar denburg, op de grens met Vlaan deren, maar andere plekken zijn niet uitgesloten. Volgens provinciaal medewer ker L. van Rij gaat het niet om 'torenhoge' bergen. Eerder moet gedacht worden aan de woonter- pen en verdedigingsheuvels van weleer, met een hoogte van tweeënhalf tot drie meter. „Het is ook afhankelijk van de locatie en de bestemming die de terp krijgt, en van wat omwo nenden ervan vinden", aldus Van Rij. Geen risico's Ze onderstreept dat er bij het ge bruik van de baggerspecie geen risico's voor de omgeving - mens en milieu - mogen optre den. Zoeken naar andere bestemmin- van ruim 2100 euro betalen. De agent verkeerde wekenlang in onzekerheid of hij door de beet in de pink met hiv was besmet. Uiteindelijk bleek de agent niet besmet. De junk beet de agent toen deze hem op 17 september twee jaar geleden aanhield om dat hij verdacht in de buurt van een auto aan het 'rommelen' was. MIDDELBURG - In verband met het bezoek van Twee de-Kamerlid Geert Wilders morgen aan Zierikzee en Mid delburg hebben de gemeenten Schouwen-Duiveland en Mid delburg extra veiligheidsmaat regelen genomen. Het centrum van Zierikzee wordt tijdelijk tot veiligheidsri- sicogebied verklaard. Wilders bezoekt de stad tegen het eind van de ochtend als onderdeel van zijn toernee rond het refe rendum over de Europese Grondwet op 1 juni. Na zijn be zoek aan Zierikzee reist hij door naar Middelburg. Hij zal daar 's middags tussen half twee en half vier zijn. Zijn bezoek leidt tot een extra politieinzet van enkele tiental len agenten. In zowel Zierikzee als Middelburg maakt de bur gemeester gebruik van het recht om preventief te laten fouilleren. Daarbij lopen men sen die in de binnenstad van Zierikzee of Middelburg zijn, de kans gefouilleerd te wor den. verkapte staatssteun worden af geschoten. Directeur J. Jacobs van Rijkswa terstaat Zeeland merkte op dat de derde verdieping niet snel ge volgd wordt door een volgende (zoals Antwerpen wil). Die zal, ook in de monding, zeer ingrij pend zijn. Hij verwachtte dat eerst andere maatregelen aan bod komen (verkeerregeling, sa menwerking havens). coupletten van het Wilhelmus mee, met als laatste zinnen: 'de tirannie verdrij ven, die mijn hert doorwondt'. Vier Pilatus-vliegtuigen vlogen als eerbe toon aan de Franse gevallenen laag over, waarna de kransleggingen volgden, on der anderen door de Franse ambassadeur in Nederland J. Gaussot en de Marok kaanse consul-generaal L. Zakari. Dochter Een bijzondere gaste woonde de plechtig heid bij, M. Haguenin uit Frankrijk, dochter van de Franse generaal Deslau rens. Haar vader sneuvelde gisteren pre cies 65 jaar geleden in Vlissingen bij de opmars van het Duitse bezettingsleger. Deslaurens werd gisteren herdacht aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen. Zijn 84-jarige dochter legde bloemen bij het monument. Kleindochter Isabelle Pouza- doux en kleinzoon Frangois Haguenin ke ken toe hoe hun grootvader werd geëerd door oud- strijders, een kolonel, een com mandant en een militair attaché van de Franse ambassade. Tegen de achter grond van spoorlijnen klonk trompetge schal en hield het gezelschap twee minu ten stilte voor de geallieerde held in de oorlog. MIDDELBURG - Scoop vraagt alle Zeeuwse ouders met een kind uit 2001 deze week naar hun ervaringen. De on derzoeksinstelling voor welzijn stuurt vragenlijsten rond De ouders wordt gevraagd naar hun mening over de ont wikkeling van hun kind en de omstandigheden waarin het opgroeit. De vragen belopen allerhande zaken, van de aantallen vriendjes van de kleuter en de buitenspeelplek ken tot het huiselijk taalgebruik en leesgedrag. De uitsla gen worden toegevoegd aan de databanken van de Zeeuw se Jeugdmonitor. Vier jaar geleden hield Scoop eenzelfde onderzoek; de instelling wil de resultaten vergelijken. De uitkomsten zijn in augustus voor de gemeenten beschik baar in rapportvorm. In oktober belegt Scoop een studie dag rond de resultaten. DEN HAAG - Zeeland Seaports roept de Tweede Kamer op haast te maken met besluitvorming over de verdieping van de Westerschelde. Verder wordt de Kamer gevraagd de ontwikkeling van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen en de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) te steunen. Deze projecten zijn belangrijk voor de ontwikkeling van de Zeeuwse havens, aldus directeur J. van der Hart in een brief aan de Kamer. Die is geschreven met het oog op de behandeling, vandaag, van de Nota Zee havens. Zeeland Seaports vraagt de 'medewerking van al le partijen aan een snelle uitvoering' van de maatregelen voor de verdieping van de Westerschelde, 'politieke aan dacht' voor de ontwikkeling van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen en 'maximale steun' voor de WCT. Voor dat laatste is het nodig dat minister Veerman (Landbouw, Mi lieu en Voedselkwaliteit) voor de zomer de instandhou dingsdoelstellingen van de Speciale Beschermingszone Westerschelde bekendmaakt, zodat de plannen voor de WCT kunnen worden getoetst aan Europese Vogel- en Ha bitatrichtlijnen. Zeeland Seaports zou het 'op prijs stel len' als de Kamer daar bij Veerman op aandringt. MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten en provincie trekken elk vijftienduizend euro extra uit voor de proef met het 'consultatiebureau voor ouderen' in de Ooster- schelderegio. Met het geld wordt een gat in de projectbe groting van de GGD Zeeland gedicht. Dat bleef achter door de weigering van CZ-fonds om mee te betalen aan het proefproject. Dat Preventief Gezondheidsonderzoek bij Ouderen pakt door de afwijzing van CZ-fonds klein schaliger uit. Voor de 210.633 euro die het project nu besteden heeft, wil de GGD de gezondheid van ouderen beter houden door eventuele problemen en klachten vroeg aan te pakken. Het idee is dat ouderen gezondheids klachten eerder aangeven bij daarvoor aangestelde advi seurs dan bij hun drukbezette huisarts. In totaal betaalt de provincie Zeeland 65.000 euro aan het project mee. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Tholen is gis teren door de politierechter in Middelburg wegens ge weld veroordeeld tot 32 uur werkstraf en 28 uur leerstraf alcoholdelinquentie. De man mishandelde in maart onder invloed van alcohol een inwoner van Sint-Annaland eh bedreigde hem en diens zoon met een honkbalknuppel. gen voor de (vaak vervuilde) bagger klemt in Zeeland des te meer, nu de aanleg van een groot baggerdepot in de Koe- gorspolder bij Sluiskil is afge blazen. De provincie zoekt in plaats daarvan naar meerdere oplossingen, waarvan de aanleg van terpen er wellicht één is. Het onderzoek van provincie, waterschap en Rijkswaterstaat kan ook uitwijzen dat er te veel knelpunten zijn om de nieuwe vliedbergen op een aanvaardba re wijze aan te leggen. Dan wordt de proef gewoon afgebla- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De bevoegdheden van gemeenten en provincies op het gebied van monumentenbe leid nemen niet af maar juist toe. Dat stelde staatssecretaris Van der Laan (D66, Cultuur) gis teren in de Tweede Kamer bij de verdediging van haar voorstel de Monumentenwet te wijzigen. Van der Laan wil de subsidiever strekking voor onderhoud van bestaande monumenten vereen voudigen, zodat een procedure nog maar dertien weken in plaats van twee jaar in beslag neemt. Daarvoor wil ze de wette lijke verplichting dat gemeen ten en provincies altijd een rol spelen bij de subsidieverlening afschaffen. Dat verlost ze van een enorme rompslomp, aldus Van der Laan. CDA, WD, PvdA, SP en SGP zetten gisteren vraagtekens bij de plannen. „Juist bij gemeen ten en provincies is veel relevan te en operationele kennis van monumenten aanwezig", ver woordde SGP-Kamerlid Van der Vlies de vrees van de Ka mer. SP-Kamerlid Vergeer wees erop dat alleen gemeenten en provincies een afgewogen lo kaal en regionaal monumenten beleid kunnen uitvoeren. Vol gens Van der Laan was sprake van een misverstand. Bij de sub sidieverlening neemt de rol van de gemeenten en provincies af. maar als het gaat om het aanwij zen van monumenten wordt hun rol versterkt. In het laatste ge val vervalt de verplichte advies functie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. „Dit wets voorstel gaat over subsidie voor bestaande monumenten. Als het gaat om de inhoud, om de ver gunningen voor monumenten, zitten de gemeenten juist voller dig aan het stuur." De wetswijziging past in het be leid om in de monumentenzorg het accent meer te leggen op on derhoud dan op restauratie. Dat kan pas als de achterstand in restauraties is weggewerkt. Dat zou in 2010 zo moeten zijn, maar voorlopig is daarvoor niet genoeg geld beschikbaar. Om daarop de aandacht te vestigen heeft de Stichting Nationaal Contact Monumenten de afgelo pen dagen honderd bedreigde rijksmonumenten met zwarte rouwwimpels gemarkeerd, waar van twaalf in Zeeland. helpen. „Mijn eigen achter grond heeft daar een rol bij ge speeld. Ik heb zelf anderhalf jaar geleden mijn vrouw verlo ren aan kanker." Leef tijd gaat over een vrouw die terminaal ziek is. Het is de bedoeling dat er vanaf september vijftien voor stellingen gespeeld worden, alle maal in het Compagnietheater in Amsterdam.Van Dalsum speelde in televisieseries als Hol lands Glorie, Mata Hari, de Hei lige Jeanne en de Erfenis. Haar zoon Aram van de Rest speelt in de soapserie Onderweg naar Morgen. Daarvoor werkte hij als acteur in Duitsland. Sprong wil een stichting oprichten,'die het geld moet binnenhalen. „Al het geld dat over is gaat naar het Emma Kinderziekenhuis." Sprong is commercieel-tech- nisch directeur bij Wagenvoor de lastechniek in Middelburg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse ondernemer Henk Sprong is een inzamelingsactie begonnen om het toneelstuk Leef tijd op de planken te krij gen. In dat stuk speelt actrice Jo sine van Dalsum een terminaal zieke vrouw. Van Dalsum heeft zelf kanker. Om het stuk uitgevoerd te krij gen, is 25.000 euro nodig. „Josi ne van Dalsum heeft kanker in een terminaal stadium", zegt Sprong. „Ze heeft nog de wens om ooit een keer met haar zoon, Aram van de Rest, op de plan ken te staan. Die wens had ze al voordat ze ziek werd. Ik hoorde haar een paar weken geleden op de radio vertellen dat de subsi dieaanvraag voor het stuk afge wezen was." Sprong besloot te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15