Verkeer argument tegen theater Karatelessen op de basisschool PZC Klachten over stankoverlast in kustplaatsen .13 Gemeente bestrijdt aanname dat auto's bezoekers lucht onaanvaardbaar vervuilen Vrachtwagen opengebroken Bestelauto gestolen Zeeuwen tweede bij Roparun Telefooncellen raken uit de gratie Nieuwe rotondes Goes bijna klaar Boete voor dronken bromfietser Oldtimerroute Wasschappelse over Walcheren Dag in teken SR!iPSKERS:;'De ,°!dta^ van folklore den Zeeland houden zaterdag een trektocht door tien dorpen agenda nuffelen met 'eren in de epperhoeve luziekavond Eerst even buigen voor de sensei Actieweek bij Woord en Daad woensdag 18 mei 2005 RITTHEM - Op de Marie Curieweg in Ritthera is een vrachtwagen opengebroken. Dat moet zijn gebeurd tus sen zaterdag 16.00 en dinsdag 7.00 uur. De vrachtwagen stond geparkeerd op een afgesloten terrein. Uit de wagen zijn een navigatiesysteem en een autoradio met cd-speler meegenomen. De waarde is nog niet bekend. OOST-SOUBURG - Aan de Vlissingsestraat in Oost-Squ- burg is gisteren tussen 1.00 en 1115 uur een bestelauto ge stolen. Het gaat om een witte Chrysler Voyager met het kenteken VH-FL-20. Over de waarde van de wagen kon de politie nog niets zeggen. OOST-SOUBURG - De Zeeuwse ploeg, die afgelopen weekend deelnam aan de Roparun, is van de 183 ploegen als tweede geëindigd. Het Cegelec Running Team liep dik een uur sneller dan twee jaar geleden. Daarmee haalden ze een sponsorbedrag van 20.000 euro binnen voor de Hartstichting. Renner J. van Rossum sprak over de we reldestafette van een 'fantastisch evenement'. Moe, maar voldaan haalde hij vanuit Parijs na ruim dertig uur de fi nish op de Coolsingel in Rotterdam. SCHORE - Van de telefooncel aan het Nieuwe Kerkplein in Schore en die aan het Juffers wegje in Biezelinge wordt nog zo weinig gebruik gemaakt dat telecombedrijf KPN heeft besloten de cellen weg te halen. De ongekende op mars van de mobiele telefoon doet deze voorzieningen de das om. KPN haalt vandaag ook de telefooncellen in Scho re en in Biezelinge weg. GOES - Het einde is in zicht van de werken aan rotondes in de Anthony Fokkerstraat en de Ringbaan-Oost in Goes. De rotonde in de Anthony Fokkerstraat, dé weg van en naar de Deltaweg richting Zierikzee en Vlissingen, wordt naar verwachting volgende week vrijdag voor het verkeer opengesteld. De rotonde in de Ringbaan-Oost ter hoogte van de Noordhoeklaan is even later klaar, woens dag 1 juni. Op het laatste kruispunt worden komendë nacht - van woensdag op donderdag - asfalteringsweri^eij uitgevoerd waardoor er helemaal geen verkeer mogelijk is op dat stuk van de Ringbaan en toeleidende wegen. De stremming duurt van 19.00 tot 6.00 uur. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Nisse is gisteren wegens dronken rijden op zijn brommer veroorT deeld tot een boete van 110 euro. De jongeman werd '2% augustus vorig jaar in Yerseke om half vijf 's morgens met teveel drank op aangehouden. Uit de blaastest volgde een alcoholgehalte van 295 microgram; niet ver boven de li miet. „Ik had zes tapjes bier gedronken", vertelde hij gis teren op de zitting van politierechter I. Woltring. De uit spraak was conform de eis van de officier van justitie. 1 door Melita Lanting aangesproken, maar die haddeü niets te melden." RENESSE - Verschillende plaat- Janssen vermoedt dat een van sen langs de Zeeuwse kust heb- de schepen zijn ruimen heeft ben gisterochtend te maken ge- 'ontgast'. Lege gastankers moe had met een hevige stank. In de ten de ruimen ontgassen voor ze dorpen hing een penetrante pe- de haven van Rotterdam binnen trochemische lucht, die een beet- mogen varen. Normaliter ge- je deed denken aan dieselolie, beurt dit op volle zee, als er Aan het begin van de middag geen andere schepen in de buurt was de stank verdwenen. zijn. Waarom de gassen nu irj het zicht van de haven zijn vrij- Naast stank hadden de inwo- gelaten, zal waarschijnlijk nooit ners ook last van prikkende bekend worden. De stankwolk ogen, misselijkheid en irritatie, is inmiddels verdwenen en er is, Volgens de provincie Zeeland geen dader op heterdaad be waren er in de lucht echter geen trapt. Het is ook niet bekend dusdanige concentraties schade- welke stoffen zijn vrijgekomén. lijke stoffen dat de volksgezond- Janssen vermoedt dat het on} heid in gevaar is geweest. een aardgascondensaat gaat. De- De stankoverlast is waarschijn- ze stof geeft, ook in lage concen- lijk veroorzaakt door een schip, tra ties, een zeer sterke geur af. „We vermoeden dat het afkom- De vieze lucht was vanaf een stig is van een schip op de anker- uur of acht gisterochtend te rui- plaats ten noordwesten van Oud- ken in Renesse en Burgh-Haam- dorp", zegt R. Janssen van de stede. Later op de ochtend dreef provincie Zeeland. „Daar liggen de stankwolk ook richting Wal- schepen te wachten tot ze de ha- cheren (Veere, Middelburg, Vlis- ven van Rotterdam binnen mo- singen) en Zeeuws-Vlaandefen gen varen. Naast de meldingen (Cadzand). Rond één uur was'dë vanuit Zeeland hebben we ook stank verdwenen. De milieu-^- melding binnengekregen van klachtenlijn en de meldkamer een visserschip en die wijst di- van politie en brandweer heb reet in de richting van die anker- ben ruim veertig telefoontjes plaats. Het inspectieschip De binnengekregen. Zeearend van de kustwacht heeft twee verdachte schepen 0 Trekkers en Motorenclub Mid- WESTKAPELLE - De Was- van Walcheren. De gerestdu- schappelse Dag heeft dit jaar reerde traktoren verzamel'ei) als thema 'Folklore'. Het jaar- zich tussen 8.00 en 9.00 uur aan lijkse feest wordt zaterdag ge- de Baayenhovenseweg in Grijps- houden. kerke en eindigen aan het eind van de middag op de Veerse- Wethouder J. Bostelaar opent dam. de dag om 10.00 uur. Daarmee begint tegelijkertijd de nieuwe expositie Op z'n boers in het Pol derhuis, waarin klederdracht een belangrijke rol speelt. Er zijn doorlopende activiteiten als een vertoning van een film over STREEKACTIVITEITEN het ontstaan van het Polderhuis, en een speurtocht. Vanaf 11.00 uur vinden enkele veere"1 Gymzaal'zanddijk. 9.15-10.15 optredens plaats in de podium- uur: Gym vanaf vijftig jaar; tent. Van 16.35 tot 18.30 uur is He' Akkoord. Oudestraat. 13.30-16.00: DOMBURG - Schuttershof, 19.00-20.00 er een veiling. Om 20.00 wordt de dag afgesloten. 9.00 uur: Power yoga. Bejaardensoos; VLISSINGEN Sporthal Baskensburg, IDDELBURG - De Klepper- lieve in Middelburg houdt l 25 mei tussen 14.00 il5 30 uur een knuffelmiddag lor kinderen tot 8 jaar. Ieder rartier kan een groep kinde- ntusen de strobalen in de ko- ipenstal geiten, konijnen en n pony knuffelen. IDDELBURG - De Indische ïeniging Koempoelan geeft za- ïdag haar feestavond. De and Gold levert de muzikale Leden en belangstel- inden zijn vanaf 19.30 uur wel- omin de grote zaal van Het Pa- aan de J. van Reigersberg- lat in Middelburg. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 *330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 AA goes Tel: (0113)315500 ^(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Wvwpzc.nl E-mail: Sensei Richard Pluijgers leert een dertigtal leerlingen uit groep acht van de Louise de Colignyschool een simpele kata. door Jannes Goedbloed VLISSINGEN - Respect en zelfvertrou wen, dat is de kern van de introductie les karate die leerlingen uit groep acht gisteren kregen in de gymzaal van de Louise de Colignyschool in Vlissingen, die tijdelijk was omgedoopt tot dojo (aan vechtsport gewijde oefenruimte). Naast een les in karate vertelde voorma lig karate-kampioen Richard Pluijgers wat over de vechtsport en over wat die voor zijn leven heeft betekend. Het doel van de les is de leerlingen te le ren om om te gaan met agressie en pes ten. Pluijgers heeft met beide ervaring. „Ik had op de basisschool één lang en één kort been, waardoor ik heel raar liep. Daar werd ik ontzettend mee ge pest. Ik werd zelfs regelmatig in elkaar geslagen. Uiteindelijk hebben mijn ouders mij op een andere school moeten zetten." Het pesten werd toen minder, maar Pluijgers had ondertussen wel een pro bleem ontwikkeld met agressie. „Door het minste of geringste ontplofte ik. Dat leverde op school ook veel problemen op. Daarom hebben mijn ouders toen be sloten dat ik aan karate moest gaan doen. Dat heeft veel geholpen. Onder tussen hadden we trouwens door mid del van een medische ingreep de lengte van mijn benen gecorrigeerd." Pluijgers is uiteindelijk ver gekomen. Hij is meervoudig winnaar van het Zuid-Nederlands kampioenschap, heeft meerdere open kampioenschappen ge wonnen en was tevens éénmaal Neder lands Kampioen, waarna hij in de kwartfinales van het Europees Kam pioenschap helaas werd uitgeschakeld. Ongeluk Enige tijd geleden kreeg hij een ernstig auto-ongeluk, waardoor hij de vechtsport tijdelijk vaarwel moest zeg gen. Nu geeft hij karatelessen op sport centrum UMO in Vlissingen. Pluijgers: „Toen ik weer terugkwam, viel me op dat karate hier een beetje in de vergeethoek zit. Ik probeer daar nu op deze manier iets aan te doen. Boven dien weet ik uit eigen ervaring dat om gaan met pesten en agressie altijd een probleem is op de basisschool. Dat is de belangrijkste reden voor het opzetten van dit project." De eerste reactie van sommige kinderen is tekenend voor de misvattingen die be staan over karate. „Gaaf, we gaan vech ten!". Al snel klinken geïmproviseerde kung fu-kreten door het klaslokaal. Pluijgers: „Het is nou juist net niet de bedoeling dat jullie vechtmachines wor den. Integendeel. Les één van karate is dat je altijd, wanneer dat kan, een ge vecht moet vermijden. Je zult echter soms in een situatie terechtkomen waar in praten of wegrennen niet meer moge lijk is. En juist dan is het belangrijk dat je op een gecontroleerde manier jezelf kan verdedigen." Basis Pluijgers denkt niet dat één introductie les een groot verschil zal maken. „In die ene les kun je alleen een hele kleine ba sis meegeven, een oppervlakkige indruk van wat karate is. Maar als deze intro ductieles goed bevalt, is het de bedoe ling dat we de lessen voortzetten en foto Ruben Oreel soortgelijke projecten bij andere scho len gaan opstarten. En dan kan karate een grote rol spelen in het leren omgaan met agressie. Bovendien kweek je res pect voor elkaar, door de tradities die aan deze sport kleven." Licht onbeholpen trappen de leerlingen van de Louise de Colignyschool in de lucht. Stampend komen hun blote voe ten neer op de vloer van de gymzaal. „Zeg, jullie zijn geen olifanten", roept Pluijgers. „Bij karate doe je alles gecon troleerd, ook het neerzetten van je voet. Als je dat goed doet maakt dat amper geluid. Kijk zo." Aan het einde van de middag kunnen de kinderen stoten, trappen en afweren. Tevens heeft sensei (leraar) Pluijgers ze een kata geleerd, een ritueel schijnge vecht tegen meerdere, denkbeeldige te genstanders. En de leerlingen kunnen het waarderen. Na de vraag of ze het naar hun zin hebben gehad klinkt uit een dertigtal kinderkelen een volmon dig ja. Dan is de les echter definitief afgelo pen. Voor het verlaten van de gymzaal annex dojo moet er echter eerst gebo gen worden. Eerst tweemaal naar de sensei, dan naar de dojo. Want dat is tra ditie. door Sandra van de Vreugde OOST-SOUBURG - Sjaco de Visser was onverslaanbaar tij dens de ringrijwedstrijd in Sou burg op derde pinksterdag. Sou burg is één van de vier dorpen op Walcheren die de traditie van het rijden op deze dag nog in ere houdt. Naast de dagprijs won hij ook de eerste beker in het bekerklas sement. Sjaak Janse won eerder op de middag al de puntenkoers op kleine ringen. Cor Janse werd extra in het zonnetje gezet als jubilaris. De damesbeker werd gewonnen door Jolanda Markusse. Bij de trekpaarden won Saskia de Werk de eerste prijs in het versieringsklasse ment en zus Maaike eiste de hoofdprijs op bij de overige ras sen. In Koudekerke waren er maar liefst 49 deelnemers. Geen van de deelnemers slaagde erin de volle bak te steken. David van de Voorde was de beste met 29 van de 30 te steken ringen. De absolute verrassing van deze dag was de nog zeer jeugdige Henja Besuijen. Met een totaal van 25 ringen verraste zij ieder een. Zelfs in de grote finale liet ze van zich horen. Alleen de ab solute toppers Simon de Pagter en David van de Voorde moest de onbevangen Henja voor laten gaan. In de kleine finale won Marco van de Voorde de eerste beker. Er werd ook een kamp verreden voor de zes jongste rij ders. Hierbij was het Kristel de Reu die de hoofdprijs won, ge volgd door Corine Geerse en we derom Henja Besuijen. De strijd voor de pollepel ging tussen zes tien deelnemers en was zeer spannend. Een goede afloop was er voor Tanny de Pagter, die als enige de 10 mm ring stak. De hoofdprijs bij de versiering van de paarden was voor Sandra de Reu. Traditie Als je het over traditie hebt, kun nen ze daar in Nieuwland over meepraten. Voor de 181e keer werd daar op derde pinkster ring gereden. De 25 deelnemers reden 32 beurten. Steef de Rijke reed goed en stak in totaal 29 ringen. Ook Johan Baas eindig de op dit aantal, na een korte dip rond de middagpauze. Een kamp moest dus de beslissing brengen en deze werd gewonnen door Steef de Rijke. In het beker klassement bewees Johan Baas dat hij wel degelijk in staat is de kleine ringen te steken, door de le beker te winnen. Rens Hoebe- ke en Piet Meyer wonnen de tweede en derde beker. Ook in Nieuwland waren er ver rassende prestaties, want het was debutant Michael van der Schoor die het dagwinnaar Steef de Rijke bijzonder moei lijk maakte in de pollepelkamp. Hij moest uiteindelijk toch het onderspit delven. Het dames klassement werd voor de derde keer op rij gewonnen door Jolan da Kwekkeboom, die ook de eer ste prijs bij de versiering won bij de overige rassen. Bij de trek paarden won Ko Baas de eerste prijs. In Oostkapelle is er geen kruid gewassen tegen Michiel Jo- ziasse. Met 30 van de 30 ringen en 4 ringen voorsprong op de nummer twee, was er nauwe lijks sprake van concurrentie. Het is dan toch knap om zelf de concentratie op te brengen en weer zo'n goede prestatie neer te zetten. Misschien dat de con currentie in de toekomst is te verwachten van Kevin Mal- jaars, die met 26 ringen op de tweede plaats eindigde. Dit jaar leek derde pinkster wel de dag van de verrassingen, want in het bekerklassement bleek Ingeborg Verrips ineens aan een opmars bezig. Ze bleef alleen over met de uiteindelijke winnaar van de eerste beker, Michiel Joziasse en won dus de 2e beker. De polle pel werd gewonnen door Jan-Willem Poppe. De damesbe ker was voor Anja Francke. Jan- neke Jacobse won de versierings- prijs bij de trekpaarden en Inge borg Verrips bij de overige ras sen. Souburg en Ritthem De ringlijders van Souburg en Ritthem reden zaterdag hun ge zamenlijke wedstrijd in Rit them. Hoewel het grootste aan tal deelnemers uit Ritthem af komstig was, eisten de Souburg- se deelnemers alle aandacht op. De winnaar van vorig jaar, Sjaak Janse uit Souburg was vooraf weer favoriet. Dit jaar stak hij er 29 van de 30, één min der dan vorig jaar, maar hij werd niet bedreigd voor de dag overwinning. Neef Cor Janse won de pollepel kamp. Angie Groenendijk won de jeugdbeker en de hoofdprij zen voor de versiering waren bij de trekpaarden voor Linda Zijl en bij de overige rassen voor Laura Manni. In Grijpskerke trok Ronald Geertse zaterdag wederom aan het langste eind, met 29 van de 30 ringen. Ook de pollepelkamp schreef hij op zijn naam. Harry Schout won de eer ste beker in het bekerklasse ment. Erik Francke won de Gou we Gheit beker, over de beurten 5,10 en 15 en de Van Beers Trof- fee werd gewonnen door Piet Dekker. Daisy Lorier won het versieringsklassement en War ner Kamphof de jeugdbeker. Agenda Z.R.V.: Zaterdag 21 mei Ereklaskampioenschap in Veere, Oranjeplein, van 8.00 tot 17.30 uur. Berkelder DORDRECHT - Het verkeer van en naar het nieuwe theater i„ Middelburg veroorzaakt niet te veel luchtvervuiling, vindt M Middelburgse college van B W. Tegenstanders van het theater vinden van wel. Het ver- Schil van mening was onderdeel van de rechtszaak over de bouw- junning. Dal de bouw van het theater is eelegd, betekent niet dat de "/jische procedures ook zijn 1 -pt. Gisteren behandelde de tbank in Dordrecht de be ren van omwonenden tegen bouw van het theater. De be- TKAPELLE - Het winkel- Woord en Daad aan de rpsstraat te Oostkapelle viert pet een actieweek van maandag 23 tot en met zaterdag 28 mei ar 24-jarig bestaan. maandag, woensdag en zater- ■g staat er koffie klaar met t lekkers. Op de overige da- kunnen de klanten profite- van korting. Gedurende de hele week staat er een grabbel- klaar voor de kinderen, die tis kunnen grabbelen. Het inkeltje is gedurende die zes degen open van 9.00 tot 12.00 iur, op woensdag 25 mei is de ;el ook van 13.00 tot 16.00 d. De volledige op- rengst van de winkel gaat naar *de doelen. Vorig jaar was dit euro. Dit werd gebruikt r vakonderwijs in Burkino Dit jaar zal het geld inge- worden voor een vakschool ;ane, Haïti. handeling was bijna zes weken uitgesteld omdat de rechtbank wilde onderzoeken of de strenge re normen voor luchtvervuiling een rol mogen spelen bij de be oordeling. Sinds de eerste zitting zijn twee nieuwe rapporten gemaakt over de luchtvervuiling rond het toe komstige theater. Volgens de ad vocaat van de gemeente, J. Ja cobse, blijkt zowel uit het oude rapport als uit de nieuwe rap porten dat 'er niets aan de hand is'. De vervuiling van auto's die van en naar het theater rijden, valt in het niet bij de vervuiling die normaal al op die plaats aan wezig is, zei hij. „De bijdrage van het theater is marginaal." Volgens de advocaat van de te genpartij, R. Moeliker, mogen die nieuwe rapporten niet ge bruikt worden bij de beoorde ling of de gemeente het bestem mingsplan mocht wijzigen. Al leen het eerste onderzoek, uit ja nuari 2003, mag worden meege wogen, betoogde hij. Daarop was de beslissing dat het thea ter gebouwd mocht worden ge baseerd. Uit dat rapport blijkt dat de normen voor de uitstoot van fijn stof worden overschre den. Bovendien ontbreken in dat rapport een aantal essentië le gegevens. De gemeente heeft bovendien on realistische aannames gebruikt in de rapporten, vond Moeliker. Zo gaat de gemeente ervan uit dat er per dag op elke parkeer plaats in de garage twee auto's komen te staan. „Ik denk dat die garage veel vaker gebruikt wordt." Twee auto's per dag is zelfs nog ruim genomen, zei Ja cobse. „Het zal zeker niet zo zijn dat de kelder 365 dagen per jaar en dan nog wel twee keer per dag helemaal vol zou staan." De advocaten van de gemeente verweten de tegenstanders steeds met nieuwe argumenten te komen en zelfs argumenten compleet om te draaien als dat beter uitkomt. Zo vond belan genvereniging Van A tot Z de parkeergarage eerst te klein, maar nu weer te groot. Volgens A. Holleman, juridisch adviseur van de vereniging, is dat verwijt niet juist. De vereniging hamert er volgens hem alleen maar op dat het theater aan de wettelij ke eisen voldoet. Holleman be toogde dat de garage te groot is, omdat de gemeente de benodig de capaciteit berekend heeft op basis van verkeerde uitgangs punten. De rechtbank zou over zes weken uitspraak moeten doen, maar tijdens de zitting liet de voorzitter al weten dat er rekening mee moet worden ge houden dat die termijn niet ge haald wordt. De uitspraak over de sloopvergunning volgt wel binnenkort. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13