Middelburg moppert op Delta Oorkonde voor vijfentwintig jaar lol ft* SPRINTPHOTO Middelburgse ondernemers heffen eigen vereniging op Buurman koffieshop geeft de strijd op Middelburg herdenkt bombardement ioorstel voor nieuw beloningsbeleid ontmoet felle kritiek MEI IS PASFOTO MAAND rs w ^4.95 vdA Goes zet amen wijd open Boete voor doorrijden na ongeval Auto gestolen in Oost-Souburg Laatste steen nieuwe Checkpoint Cultuurmenu's Reimerswaal gered bestaat 10 jaar! Kom op 21 rr ei naar onze kijk voor m www.zeelandnet eer info op .nl/jubileumdag zeeuwse almanak Overtocht Bedacti feaaie@pzc.nl ■ems 31,4460 AA Gobs Krtentie-exploitatie: ..JKn Midden-Zeeland: 0113-315520; ïl Vlaanderen: 0114-372770; gSt02MS62500. woensdag 18 mei 2005 :0113-315649 y 4 kleuren-pasfoto's GRATIS miniportret editie Walcheren 1DDELBURG - Het is bescha- (nd dat energiebedrijf Delta j (wrekend nu met een voorstel J nut dat later dit jaar kan lei- s lot fors hogere salarissen wr de Raad van Commissaris- Die felle uithaal viel gister- «ad te beluisteren in het ge- ieBtehuis van Middelburg. .raadscommissie algemeen be- oeg wethouder H. jol-Blokland hierover uiterst ischtezijn tijdens de komen- aandeelhoudersvergadering Delta, in juni. Dan komt voorstel aan bod voor een Éiw beleid voor de beloning de directie en de Raad van munissarissen. Kool-Blokland leidt Jjieleid niet onmiddellijk tot salarissen voor de com- ssen. „Maar het biedt uitgangspunten die dat in amber wél mogelijk maken", rduidelijkte zij. Volgens haar de president-commissaris 53 salaris dan kunnen zien stij- ivan 19.000 tot 29.000 euro; commissarissen zou- ner7000 euro op vooruit kun- gaan (van 14.000 naar 100 euro). ol-Blokland kreeg de reacties arop zij vooraf al hoopte, zij vond de timing namelijk gelukkig. „En ik kan me voor dat u hier kritisch over iten dat u uw lijn uit het ver- lenwilt bestendigen." geschiedde. „Bescha- mopperde CDA'er J. „dat Delta hier uitgere- op dit moment mee durft lekomen." Juist nu er kritiek ie samenleving komt over de ining voor topmensen in het OES - De PvdA-afdeling Goes iedereen betrekken bij de sa- nstelling van het verkiezings- agramma voor de gemeente- jdsverldezingen van maart K. website van de afdeling w.goes.pvda.nl) kunnen alle oners van Goes ideeën aan- igen onder het motto 'de toe- Et van Goes'. PvdA in Goes heeft eerder Bopen oproep gedaan voor daten voor de raadsverkie- Jgen. Ze hoefden niet per se pijlid te zijn. pwervingsactie heeft zeven se ize kandidaten voor de raads- peangen opgeleverd. bedrijfsleven, vulde SGP'er C. Dekker aan. „Een bedrijf levert een wanprestatie, een onder zoek wijst dat ook uit en vervol gens krijgt de leiding van dat be drijf een bonus. Zo doen we dat kennelijk in Nederland", luidde de cynische analyse van K. Ha melink (ChristenUnie). WD'er E. de Visser nam het op voor de leiding van Delta, waar in zijn partijgenoten D. Luteijn (bestuursvoorzitter) en J. Henne- keij (president-commissaris) de topposities bezetten. Hij vond het wel erg gemakkelijk om stemming te maken. „Als je kwa liteit wilt, hangt daar een prijs kaartje aan", stelde De Visser. Over welke kwaliteit hij het dan wel had, vroegen anderen zich schamper af. „De verhouding prijs/kwaliteit is bij Delta een eind zoek", meende J. Goetheer (GroenLinks). „De enige die energie krijgt van dit voorstel, is de leiding van Delta zelf", klaagde R. van Eij kelenburg (D66). A. Damman van de Lijst Damman stelde wethouder Kool- Blokland voor om in de aandeelhoudersvergadering te pleiten voor uitstel van de be handeling van het voorstel voor een nieuw beloningsbeleid. In de tussentijd zou het beter bestu deerd kunnen worden om een goed onderbouwde reactie te kunnen geven. Hij verweet de andere partijen nu fel te reage ren zonder de inhoud goed te kennen. Aan uitstel bleek echter geen behoefte. „Los van de exac te achtergronden, de hoogte van de salarissen en de procentuele verhogingen, op dit moment, dat is al beschamend", herhaal de Kodde (CDA) zijn kritiek. Ook voor de PvdA was het dui delijk. „Wij blijven net zo kri tisch als voorheen", stelde R. Bielok. Dat gold ook voor SGP' er Dekker. „Wij waren vorige maand al kritisch en er is geen reden dat te veranderen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Nieuw- en Sint Joos- land voor het doorrijden na een ongeval en het rijden in een onverzekerde auto 650 euro boete opgelegd. De ver dachte was 29 maart vorig jaar in Vlissingen betrokken bij een verkeersongeval. Hij was doorgereden, maar kon later worden aangehouden. De auto, die niet verzekerd was, werd in beslag genomen. De politierechter vorderde gisteren dat de auto terug moest naar de eigenaar. OOST-SOUBURG - In de Vlissingsestraat in Oost-Sou burg is gisteren tussen 1.00 en 11.15 uur een bestelauto ge stolen. Het betreft een witte Chrvsler Voyager met kente ken VH-FL-20. TERNEUZEN - Hij vond het een hele eer en deed het dan ook met alle plezier; Theo de Waele, 'd'n oudschten hip pie van Temeuzen', legde maandagavond de laatste steen van het nieuwe Checkpoint in Terneuzen. De afspraak van De Waele de laatste steenlegging zou ver richten, stond al twee jaar vast. Hij vond dat zo'n ceremo nie aan hem was toevertrouwd. „Als stichter van de scene van Terneuzen, veertig jaar geleden." De mensen van Checkpoint zijn uitermate tevreden met hun nieuwe onderkomen en uitten daarom hun speciale dank aan architect A. Calbo. De openingsdatum van het nieuwe pand is met een maandje opgeschoven van 1 juni naar 1 juli. De stroomvoorziening kon niet zoals gepland worden aangelegd. KRUININGEN - Cultuureducatie op basisscholen in de gemeente Reimerswaal blijft zo goed als zeker bestaan. De gemeenteraadsleden pleitten gisteravond opvallend eensgezind voorliet handhaven van de 'cultuurmenu's' op de scholen. Waarmee de al ingeboekte bezuiniging van 13.000 euro moet worden goedgemaakt, kon niemand aan geven. Volgens raadsleden hoeft het niet zo'n groot pro bleem te zijn, omdat pas in 2007 de bezuiniging een feit moest zijn. Wethouder J. Jansen (CDA, cultuur) zegde toe een oplossing te helpen zoeken. Veel scholen hadden ge protesteerd tegen de bezuiniging die in 2004 al haar be slag had moeten krijgen, maar Reimerswaal zat tot 2007 vast aan een contract. Van uitstel lijkt dus nu afstel te ko men. Reimerswaal wilde als enige gemeente in de Ooster- schelde-regio cultuureducatie in het basisonderwijs schrappen. Jubilerend ringrijdster Anja Francke heeft met haar Belgische trekpaard Rosa de ring te pakken. foto Lex de Meester door René van Stee door Wendy van den Hurk OOSTKAPELLE - Als je vijfen twintig jaar achter elkaar ring- rijdt, krijg je een oorkonde. Dat heb je verdiend. Toch blijft het louter toeval. Want stel: je gaat op reis, of je moet bevallen. Anja Francke (39) had geluk: „Mijn zoon is geboren in janua ri, dus dat scheelt. En anders: pech. Dan maar geen oorkon de." Ringrijden is leuk om te doen, maar de Zeeuwse paarden sport beheerst niet haar leven. „Eigenlijk gaat het me meer om de sfeer. De feesten 's avonds en het gezellig samenzijn met mijn zussen en onze vriendinnen. Als die ooit zouden stoppen, ga ik er ook niet mee door. Het is dat zij het nog doen, anders zou ik het ringrijden best kunnen missen. Zo goed ben ik nou ook weer niet. Laten we het houden op ge middelde prestaties." Francke stapte op haar veertien de de sport binnen. Simpelweg omdat ze op het paard pastte. „Katja heette dat beest. Tja, en dan ga je ringrijden. Dat deed ie dereen in ons gezin. Ik ben opge groeid op een boerderij." Zodra de ringrijdster de houten plaquette in ontvangst heeft ge nomen, zingen haar zussen luid keels: „Daar moet op gedronken worden, hi-ha-ho, daar moet op gedronken worden, hi-ha-ho!" En zo gezegd, zo gedaan. Een be kertje bier is zo weg. Tijd voor Anja Francke om te laten zien wat ze in die jaren heeft geleerd. Haar Belgische trekpaard Rosa neemt een flinke aanloop, stormt door het zand, de ruiter richt en ja hoor: de ring sluit zich om de lans. Francke slaakt een vreugdekreet: „Joehoe!" DDDELBURG - Middelburg Beft gisteren herdacht dat de 65 jaar geleden door de jlitsers is gebombardeerd. In «hofje Onder de Toren is een tpositie geopend over het bom- riement en de wederopbouw u de stad. Burgemeester K. Gouwenaar presenteerde bo nidien een boekje met een «dwandeling door de stad, "dezelfde titel als de exposi- «l'it as herrezen. c groot deel van de Middel de binnenstad veranderde 'mjdag 17 mei 1940 in roken- Puuhopen. Beelden daarvan nemen in de expositie een promi nente plaats in. Een grote kaart van het centrum laat zien op welke plekken brandweermen sen en blusmiddelen werden in gezet tijdens het bombardement en de branden die daardoor ont stonden. Zo ontstaat een indruk wekkend beeld van de omvang van de verwoestingen. Maar de expositie toont meer. Want al snel na het bombarde ment begon Middelburg met de wederopbouw. Ruim aandacht is er daarom ook voor het her stel van de binnenstad en de bouw van nieuwe (na-oorlogse) woonwijken. Uitgerekend de plek waar de tentoonstelling nu is te zien, het Hofje Onder de To ren, kon worden gebouwd door dat de bommen oude bebouwing hadden weggevaagd. Initiatief Woongoed heeft als woning bouwvereniging bijgedragen aan de wederopbouw. Daarom heeft zij nu ook het initiatief ge nomen voor de expositie en het boekje met de stadswandeling. Een unieke expositie en een uniek boekwerkje, oordeelde burgemeester Schouwenaar. Hij overhandigde het eerste exem plaar van het boekje aan de schrijver ervan, P. Smallegange. Volgens de burgemeester wordt met expositie en boek treffend in beeld gebracht wat Middel burg in de Tweede Wereldoor log is overkomen, en hoe de stad zich daarvan heeft hersteld. Middelburg heeft dat beter ge daan dan Rotterdam, meende de geboren Rotterdammer Smalle gange. „Daar is het te groot ge worden, te hoog, het heeft iets megalomaans. Middelburg is er in geslaagd de menselijke maat te behouden." Vlaggen „De datum 17 mei wordt terecht levend gehouden. Dat blijkt uit de herhaalde verzoeken van bur gers om vandaag niet te vlag gen", zei Schouwenaar. Dat bracht de gemeente enigszins in een lastig parket, omdat eigen lijk de vlag uitmoet voor de ver jaardag van prinses Maxima. Maar er was een compromis ge vonden: in de binnenstad werd niet gevlagd, in de na-oorlogse woonwijken daarbuiten wel. Wat Schouwenaar betreft, blijft Middelburg elk jaar opnieuw stilstaan bij de vragen: wat her denken we op 17 mei, waarom herdenken we en hoe herdenken we. „We moeten niet alleen voor uit kijken, ook achterom zien. Ter nagedachtenis aan de slacht offers en om een les te trekken voor de toekomst. Die les moe ten we aanbieden aan jonge ge neraties die de oorlog niet heb ben meegemaakt." Expositie Uit as herrezen, t/m 30 juli in het Hofje Onder de To ren, Middelburg. Openingstij den: maandag t/m zaterdag van 8.30-17.00 uur. TERNEUZEN - Eigenaar J. van der Veen van café De Gentse Vaart aan de Westkolkstraat in Terneuzen verkoopt zijn zaak aan koffieshop - en buurman - Miami. De transactie is opmer kelijk omdat Van der Veen sa men met andere buurtbewoners al jaren strijd voert tegen de ver plaatsing van koffieshop Check point van het Theaterplein naar een locatie pal voor zijn café. Van der Veen wil niets kwijt over zijn beweegredenen. Het gaat volgens hem louter om een privé-zaak. Zijn advocaat J. Wouters verklaart echter dat de overlast van beide koffie shops te groot werd. „De situatie is onhoudbaar. Op die plek is niet meer te leven. De verkoop van het pand is uit ui terste nood geboren. Het is triest dat het zo heeft moeten lo pen", aldus Wouters. Ondanks de verkoop van zijn ca fé ziet Van der Veen niet af van een schadeclaim tegen de ge meente Terneuzen. Samen met vijf andere omwonenden eist hij een schadevergoeding wegens overlast. De indieners hebben van het begin af aan bezwaar ge maakt tegen de verhuizing van Checkpoint. (Advertentie) lelandNet door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Ondernemerscollectief Mid delburg (OCM) heeft zichzelf opgeheven. De be langen van de leden worden, vinden de leden zelf, voldoende behartigd door twee andere onderne mersverenigingen. Bovendien hebben die zich ver enigd in het Economisch Platform Middelburg (EPM). Het OCM was de officiële lokale afdeling van MKB Nederland, de belangenorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf. Winkeliers waren voor heen lid van OCM en van een eigen straatvereni ging. Die straatverenigingen hebben zich uiteinde lijk gebundeld in de Vereniging Ondernemers Mid delburg. Daarnaast is nog de Middelburgse Bedrij ven Club opgericht. Veel leden van OCM zijn ook lid van één van de andere clubs, duidt voorzitter S. Buisman van OCM het probleem. Bovendien zijn zij lid van hun branchevereniging en krijgen op die manier ook al ondersteuning van MKB Nederland. Het draag vlak voor OCM werd zodoende steeds kleiner. Ook het ledental nam af. Vier jaar geleden waren nog tachtig ondernemers lid, nu nog zestig, aldus Buisman. Eigenlijk, beaamt Buisman, zouden alle midden standers lid moeten zijn van OCM. „Maar het is historisch zo gegroeid dat er nog twee onderne mersverenigingen zijn. De vraag voor ons was: wie behartigen wij nog?" Het bestuur heeft daar om voorgesteld de vereniging op te heffen en de le den hebben daarmee ingestemd. De bereikbaarheid van de Middelburgse binnen stad is volgens OCM-voorzitter Buisman een blij vende bron van zorg. Zijn vereniging heeft daar al tijd aandacht voor gehad, maar dat heeft het Eco nomisch Platform Middelburg ook, zegt hij. De OCM hield bij de opheffing nog 15.000 euro over. Dat geld wordt geschonken aan het Sint Jans Hospice de Casembroot in Middelburg. 'Ree verdronken in de Wester- schelde', meldde deze krant vorige week. Het dier probeer de waarschijnlijk om vanuit Zeeuws-Vlaanderen de Wes- terschelde over te steken rich ting Walcheren, maar moest die poging jammerlijk beko pen met de dood. De onfortuinlijke zwemtocht was 's avonds onderwerp van gesprek aan de eettafel van dat Goese gezin. De jongste zoon, gevat als altijd, reageer de meteen: „De ree wist zeker niet dat er een tunnel was, óf hij had de fietspont naar Vlis singen gemist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11