A ■lidstaten ruziën over geld Regime Oezbekistan herstelt orde 'Z< Oud fabrieksgebouw Krabbendijke aangestoken Ministers kunnen het niet eens worden over hoogte meerjarenbegroting ee-stemmers in 'rankrijk in e meerderheid üesrecht roor vrouwen n Koeweit Roep om regels voor patiëntenclubs Swingen in de kerk Feyenoord snakt naar het einde Wind dwarsboomt atleten in Hulst Tankers Westerschelde botsen frontaal op elkaar lezen we zeeuws It 11° 14° N 4 Zon en wolken Ujiima rand 11 graden bij een matige ICM noordenwind, kracht 4, Droog en met een bets "ir van wolken en zon, Van jachthuis tot woonboerderij nternet: www.pzc.nl }7e jaargang no. 113 nsdag 17 mei 2005 stiummer 1,25 inrHans Gertsen [JXEMBURG - De lidsta- n van de Europese Unie -gen stevig met elkaar verhoop over de hoogte m de EU-meerjarenbegro- ng voor de periode 007-20 1 3. De inzet van de J:: [rijd is het bedrag van zo'n (00 miljard euro dat de Eu- opn ipese Commissie voor die iriode nodig denkt te heb- >n en de vraag wie dat jat betalen. I-voorzitter Luxemburg wil aagnog voor eind juni een ak- oid bereiken over de 'finan- perspectieven', maar «is meer waarnemers in Brus- betwijfelen of dat mogelijk In het weekeinde bleek tij- ns overleg van de Europese inisters van Financiën op- buw dat de posities van de ver- heidene lidstaten nog zeer ver ben liggen. „We zijn het er er eens dat we het niet eens concludeerde de ixemburgse premier en funge- udEU-voorzitter Juncker. j t Europese Commissie heeft prgesteld om de meerjarenbe- iting voor de periode 07-2013 op te trekken tot 1,14 ocent. van het Europese bruto inenlands product (bbp), aar een groep van zes lidsta- i, waaronder Nederland, wil uitgaven beperken tot maxi- 1 procent van het bbp. Ne- dringt er bovendien op fecat er een algemeen correc tiemechanisme komt, zodat lan den die veel meer aan Brussel af dragen dan ze in de vorm van Europese subsidies terugkrij gen, gecompenseerd worden. Ne derland is relatief de grootste 'nettobetaler' aan het EU-bud- get. Nu heeft alleen Groot-Brittan- nië recht op zo'n korting, maai de Britten willen dat ooit bedon gen privilege niet opgeven. Het scheelt Londen jaarlijks zo'n vier miljard euro aan EU-contri- butie. Alle andere landen, inclu sief de veelal arme nieuwe lid staten van de EU, betalen indi rect mee aan de Britse korting. Minister Zalm van Financiën kreeg zaterdag steun van de Duitse staatssecretaris Koch- Weser. Die zei dat zowel het maximum van één procent als een algemeen correctiemechanis me keiharde voorwaarden zijn. Zalm zelf was iets minder stel lig over dat laatste element. „We zijn ook in voor andere op lossingen die hetzelfde resultaat hebben. Het gaat ons uiteinde lijk om de pegels", aldus Zalm. „Als er niets gebeurt, betalen we ons de komende jaren de pleuris." Juncker zei ondanks al les de hoop op een akkoord voor eind juni nog niet te hebben op gegeven. De druk om tot een ak koord te komen neemt de ko mende weken toe. Vrijwel ieder een in Brussel gaat er van uit dat een 'deal' onder voorzitter schap van de Britten, die per 1 juli het stokje van Luxemburg overnemen, ondenkbaar is. GPD peilingen bleek gisteren dat procent van de ondervraag- non zou stemmen en s Kent 'oui'. Het aantal ja-stem- rs daalde zowel bij linkse als Atse kiezers. ANP/AFP •gina 3 SP roept op tot terugsturen folder RUS - In Frankrijk hebben nee-stemmers de overhand in aanloop naar het referendum Europese grondwet op ÖEïïEIT-STAD - De vrouwen nKoeweit krijgen in 2007 ac tiën passief kiesrecht. Dat is tuitkomst van de stemming in tt parlement ten gunste van anieuwe kieswet. fc de aanwezige 59 parlemen tte stemden 35 voor en 23 te niet door de regering voorge le wetsvoorstel. Eén ont- ad zich van stemming. Overi- staat al sinds 1962 in de ondwet van het land dat man- 'en vrouwen gelijke rechten 'ben ANP/DPA/AFP/RTR door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Een voor de sloop be stemd bedrijfsgebouw aan de Doelstraat in Krabbendijke is in de nacht van zater dag op' zondag vrijwel compleet uitge brand. Het vuur is zo goed als zeker aan gestoken. Kort na middernacht kwam de melding van de brand binnen. Het koips Krabben dijke was als eerste binnen zo'n vijf minu ten ter plaatse. De vlammen sloegen op dat moment al uit het dak. Officier van dienst N. Wisse vermoedt dat het vuur lange tijd onopgemerkt is gebleven. „Zo veel mensen lopen er 's nachts niet op straat en je moet natuurlijk ook maar zien dat er iets aan het branden is." Het korps Krabbendijke kreeg al snel steun van collega's uit Kruiningen en Ril land. Ook een ladderwagen uit Goes is in gezet. Voor Wisse was vlug duidelijk dat er weinig meer te redden viel. 'Gecontro leerd laten uitbranden', luidde zijn op dracht, waarbij extra aandacht is gege ven aan een niet brandend deel van het bedrijfspand, schuurtjes erachter van wo ningen aan de Wilhelminastraat en een naastgelegen woning aan de Doelstraat. Binnen drie kwartier a een uur was het vuur onder controle. Het nablussen heeft nog ruim drie uur geduurd. Zondagmor- van onze redactie buitenland ANDIJAN - Bij het vuurgevecht vrijdag tussen het leger en op standelingen in de Oezbeekse stad Andijan zijn volgens de re gering zeventig doden en 96 ge wonden gevallen. Niet-officiële bronnen spreken van zeshon derd doden en een onbekend aantal gewonden. De lijken zouden zijn opgesla gen in twee schoolgebouwen. De stad is in handen van het leger. Advertentie Het autoritaire regime van presi dent Karimov zou bereid zijn buitenlandse diplomaten en journalisten een bezoek aan de stad te laten brengen. Het bloedbad deed zich vrijdaga vond voor. Het leger opende toen de aanval op gewapende op standelingen die het provincie huis hadden bezet. Zij hadden ook zo'n honderd gijzelaars. Voor het gebouw stonden dui zenden mensen: nieuwsgierigen, demonstranten, familie van de opstandelingen en een groot aan tal gewapende gevangenen die de opstandelingen eerder had den bevrijd. Volgens ooggetuigen begonnen militairen vanuit pantserwa gens in het wilde weg te vuren. De mensen probeerden daarop aan alle kanten van het plein af te komen. Ook daarbij werden zij beschoten. In omliggende straten waren nog eens tiendui zenden mensen op de been. Karimov ontkende dat hij op dracht had gegeven om op de menigte te schieten. Achter de gebeurtenissen zaten islamiti sche fundamentalisten, aldus Bandenmaat afhankelijk type en bouwjaar auto. Prijzen incl. montage, garantie en btw, excl. balanceren, ventielen en verw. bijdrage. AUTOSERVICE "ADRESSEN: WWW.KWIK-FIT.NL OF BEL 0900-8698 Oezbeken delven graven voor de gevallenen tijdens de opstand in Andijan. foto Viktor Korotayev/RTR De voorzitter van het Fonds voor Patiënten-, Gehandicap ten- en Ouderenorganisaties, W. Sorgdrager, heeft giste ren gepleit voor een gedragscode voor patiëntenorganisa ties. Uit onderzoek is gebleken dat het budget voor 8 pro cent afkomstig is uit sponsoring door de farma ceutische industrie. Bij sommige verenigingen loopt dat op tot 60 procent. Een gospeldienst vormde dit weekeinde een onder deel van het Jazzfestival Middelburg. Dat betekende swingen in de Nieuwe Kerk met zange res Lillian Boutté voor het altaar. Gospel blijkt onweerstaan baar te zijn. Snakkend naar het einde van het seizoen verloor Feye noord zondag voor de vijfde keer in zes duels. Een weinig gemotiveerd PSV vrolijkte het laatste thuisduel van Mark van Bommel en Johann Vogel zonder noemenswaardige inspanningen op met een simpele 4-2-overwin- ning. Heerenveen, dat zich plaatste voor de Ue- fa Cup, kan Feyenoord zelfs nog inhalen. Tijdens het Pinkstergala in Hulst werden gisteren geen schokkende tijden of af standen gerealiseerd. De boosdoener tijdens het atle- tiekevenement op Zeeuws- Vlaanderen was de onvoor spelbare wind. Zo heeft de Belg Erik Wijmeersch op de 100 meter een beste tijd van 10.14, maar in Hulst won hij die af stand in een Q magere 10.82. mL Varia: 2; Binnenland: 3; Gezond: 4; Buitenland: 5; Econo mie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Buitengebied: 17, 18 en 19; Sport: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 en 28. gen moest de brandweer er weer op uit, omdat er iets aan het smeulen was. De grote brand trok veel belangstelling, niet alleen uit de buurt, maar ook van be zoekers van het Stationskoffiehuis waar het elke zaterdagavond 'bal' is. De eige naar zag al zijn klanten naar de Doel straat vertrekken. „Het zat erin dat dit een keer zou gebeuren", zeiden buurtbe woners. Jongeren bivakkeerden nogal eens in het pand. foto Leo Lievense door Harmen van der Werf RILLAND - Twee tankers, de Phoenix Beta en Isargas, zijn gistermorgen om kwart over vijf frontaal met elkaar in botsing gekomen in de Pas van Rilland, vlakbij de Antwerpse Zand- vlietsluis. Ze voeren met de boegen tegen elkaar en raakten allebei aan de voorzijde flink beschadigd. Van lekkage of persoonlijk letsel was geen spra ke. Het ongeval gebeurde net op Ne derlands grondgebied. De met 67.000 ton ruwe stookolie gela den tanker Phoenix Beta (248 meter lang en 43,4 meter breed) was op weg naar Antwerpen. De kleinere tanker Isargas (bijna 100 meter lang en 15,9 meter breed) was net de Zandvlietsluis uitgekomen en wilde richting Vlissingen. Dit schip was leeg van etheen, maar niet ontgast. De twee schepen troffen elkaar in de Pas van Rilland frontaal op de boeg. De Isargas heeft nog even aan de grond gezeten. De voorsteven van deze tanker was het zwaarst beschadigd. Het schip is in de loop van de ochtend weer door de Zandvlietsluis ge gaan voor reparatie in de Ant werpse haven. De Phoenix Beta had minder schade opgelopen. Na inspectie door de waterpoli- tie is dit schip ook naar binnen geschut voor reparatie. Een ken ner sprak van 'een ideale bot sing'. „De kop is het sterkste deel van zulke tankers. De scha de kan groot zijn, maar daar blijft het bij zulke incidenten meestal bij." Vlaamse loodsen De waterpolitie stelt een onder zoek in naar de aanvaring. Het was gisterochtend op sommige plaatsen wel erg mistig, maar ten tijde van de botsing was het zicht ter plaatse tweeduizend meter. Het vaarwater is er recht, maar vrij smal, driehon derd meter. De radarbeelden van het ongeval zijn bewaard. Op beide schepen zaten Vlaam se loodsen. het staatshoofd. Het leger sloot na de gebeurtenissen het cen trum van Andijan hermetisch af. Militairen haalden de lijken van de straten. Familie werd daarbij weggehouden. Her en der werd er zaterdag en zondag nog geschoten. Volgens het leger werden de laatste haarden van verzet opgeruimd. Grens Zaterdag braken er in de grens stad Karasu (grens met Kirgi zië) gevechten uit tussen autori teiten en burgers, van wie een deel naar Kirgizië wilde vluch ten. Daarbij vielen elf doden, on der wie acht militairen. In Kara su, waar zich 5000 vluchtelin gen uit Andijan en omgeving zouden hebben verzameld, her stelde het leger later de orde. Zo'n 550 mensen wisten za terdag illegaal Kirgizië te be reiken. Daar werden zij in kam pen opgevangen. De grens tus sen Oezbekistan en Kirgizië werd een dag later heropend, volgens Kirgizische grenswach ters. Rusland en Amerika hebben er belang bij dat het rustig blijft in de regio. Beide landen steunen daarom president Karimov. De VS gebruiken Oezbekistan als uitvalsbasis in de strijd tegen het terrorisme. GPD/ANP/AFP (Advertentie) i/aats. I t telefoon i Ipostlbartkrekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand gehad KJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand mei automatische incasso 19.951 per kwartaal met automatische incasso IC 58.00). O per jaar met automatische incasso 222,50). svmssiissssso het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1