ekort aan plaatsen crisisopvang Duitse agenten springen bij in Renesse Toekomstvisie GS op Walcherse kust valt slecht bij Handelskamer Wilde jacht om groot licht VERSCHOORE Man moet drugswinst aan Staat betalen HANDX 15% JORTING AG U AR "Door zelf naar klanten toe te gaan, maak je de afstand kleiner" des Heils kan toestroom hulpzoekers nauwelijks aan Van Waveren deelt kritiek niet Inbraak in Zierikzee Inbraak in bestelbus Kapellenaar moet agressie bekopen (S)JobTrack.nl P2C editie Schouwen-Duiveland verhuizen? V.VERHUIS.INFO door Piet Kleemans Advertentie Jheinkenszand ïede pinksterdag nvan 10:00-16:00 Afliet gehele assortiment. ptgezonderd acties, p OP! Korting alleen I geldig op 16 mei juwersweg 10 Heinkenszand Tel.: 0113-561255 Advertentie M ""Regionaal Jaguar Centrum ia'1' ^aers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 PZN Breda, Tel.: 076 - 5263800 «*w.bogaer>-jagujr nl RENESSE - Het begon in 1996 als experiment, maar is in zijn tiende seizoen uitgegroeid tot een succesformule: het inzetten van Duitse politieagenten in Re- nesse werkt erg goed. Gisteren kregen de Duitse hulptroepen de laatste instructies voor ze aan het pinksterweekeinde in de populaire badplaats begonnen. De proef met de inzet van de Duitse dienders werd destijds in gegeven door het feit dat de Zeeuwse politie toen op jaarba sis zo'n tweeduizend contacten met Duitse recreanten regis treerde. Door Duitse politiemen sen in te zetten, werden mogelij ke taalproblemen ondervangen en kon makkelijker uitleg gege ven worden over eventuele ver schillen tussen de Duitse en Ne derlandse wetgeving. Op beide fronten werkt de inzet van de Duitse vertegenwoordigers van de sterke arm op Hollandse bo dem uitstekend, zegt politie woordvoerder J. van Mourick. „Duitse jongeren reageren toch anders op Duitse agenten dan op Nederlandse. Je ziet ook dat Duitse jongeren met vragen eer der bij politieagenten uit hun va derland dan bij Nederlandse agenten aankloppen, zeker nu de Duitse agenten gewoon in het voor hen zo herkenbare uni form lopen. Qua taal is het ge woon ook net iets makkelijker als Duitsers door landgenoten aangesproken worden. Als je bij voorbeeld bij hulpverlening naar woorden moet zoeken, kost dat tijd. Dat tijdverlies heb je niet als je de hulp in kunt roe pen van een Duitse collega." De combinatie van de hulp van Duitse wetsdienaren met het lik-op-stukbeleid - dus niet een boete over een paar maanden, maar ter plaatse boter bij de vis - is een goede, stelt Van Mou rick, Aan die formule is wat dat betreft in die tien jaar ook zo goed als niets veranderd, vol gens de politiewoordvoerder. Dempend Dat is ook de ervaring van be leidsambtenaar openbare orde en veiligheid van de gemeente Schouwen-Duiveland, J. Schra- ver. De inzet van de Duitse her mandad heeft volgens hem een 'enorm dempende werking'. „In de zomer lopen er ontzettend veel mensen rond in Renesse en er wordt ook heel veel gedron ken. Toch valt het met het van dalisme best mee en zijn er bijna geen echte vechtpartijen of andere rottigheid. Dat heeft niet alleen te maken met de poli- tie-inzet, maar ook met de ma nier waarop de horeca omgaat met de drukte." Wat ook bijdraagt aan de relatie ve rust in badplaats Renesse, is het justitieel zomerkantoor in Renesse. Badgasten die in de fout in gaan en betrapt worden, kunnen rekenen op een directe reactie van de kans van politie en justitie. Mogelijk in de vorm van een boete of een dagvaar ding. Het zomerkantoor van justitie is er niet alleen tijdens het drukke pinksterweekeinde, maar ook zes weken aaneenge sloten in het toeristisch hoogsei zoen. Hetzelfde geldt voor de Duitse 'zomeragenten'. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel Zeeland (KvK) is het niet eens met de toekomst visie van het college van Gede puteerde Staten (GS) voor de zuidwestkust van Walcheren. Deze zou te weinig kansen bie den aan kusttoerisme. De KvK uitte deze kritiek in een brief die gisteren bij de provin cie is aangekomen. Hiermee rea geerde de handelskamer op de Startnotitie milieubeoordeling kustversterking Walcheren, die GS voor advies aan de KvK had voorgelegd. In die startnotitie wordt vooral aandacht besteed aan verster king van de Walcherse kustver dediging. Hierbij worden vier mogelijke scenario's genoemd. Met name in twee van die vier, namelijk 'Veilig en vrij' en 'Wal cheren off the road', wordt vol gens de handelskamer onvol doende aandacht besteed aan economische versterking. (Advertentie) DELTAIl nu DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. In de brief stelt de handelska mer dat deze scenario's maat schappelijk en economisch niet haalbaar zijn. Volgens de KvK zijn ze bovendien in tegenspraak met het huidige beleid en eerde re afspraken. J. Bruurs van de KvK licht de kritiek toe. „De startnotitie druist in tegen een eerder besluit, de Regiovisie 2000+Daarin is afgesproken dat in het kustgebied tussen Vlis- singen en Westkapelle veel aan dacht besteed wordt aan uitbrei ding van kusttoerisme. Bijvoor beeld door het bieden van ver maak en recreatiemogelijkhe den." Volgens Bruurs staat de startnotitie daar lijnrecht tegen over. „Er staat letterlijk in dat ze van plan zijn om recreatieve verblijfsmogelijkheden en cam pings te saneren. Ze willen het gebied ruimtelijk en groen ma ken. Ze spreken zelfs over het on bereikbaar maken van de kust en 'kansen bieden voor het bin nenland'. Dat is volledig het te genovergestelde." Als deze plan nen worden uitgevoerd, gaat er straks veel werkgelegenheid ver loren, meent Bruurs. „Het was juist de bedoeling dat met de ver sterking van het kusttoerisme ba nen gemaakt werden, niet kapot gemaakt." Economie De KvK adviseert GS om de twee niet haalbare scenario's te laten vallen of aan te passen. In elk geval moet er in de toekomst visies meer aandacht zijn voor versterking van de economie, meldt de KvK in de brief. Een ander punt is de behandeling van initiatieven van onderne mers in dat gebied. De KvK is bang dat gemeenten en de pro vincie nieuwe initiatieven in de ijskast laten staan tot de kustver dediging af is. Bruurs: „Dan ben je al gauw tien tot vijftien jaar verder. Dat zou niet acceptabel zijn. Daarom vragen wij ophelde ring aan het college van GS. i Melita Lantm IKZEE - Zeeland heeft te g plaatsen voor noodop- Het Leger des Heils kan «stroom van hulpzoekers lelijks meer aan. Een enke leer moet het Leger zelfs verkopen en de Zeeuwse ;esd' trager doorverwijzen naar sopvang elders in Neder- Gt- 8.15 eegeven De crisisopvang van het Leger des Heils is uitsluitend bedoeld als echte noodhulp, voor twee of drie nachten. „Wij vangen men sen op die ten einde raad zijn. Een beetje rust, een stukje veilig heid, dat kunnen we bieden, Wij werken met vrijwilligers en zijn geen professionele opvang. Meestal gaat het om mensen die langere tijd professionele hulp nodig hebben. Daarvoor probe ren we dan een andere opvang te zoeken, maar ook dat gaat steeds moeilijker. We zitten soms een hele dag te bellen voor we een opvangplek hebben." Vorig jaar hebben 123 mensen voor korte tijd onderdak gevon den bij het Leger des Heils. „Daar zaten dus ook gezinnen bij. We hebben twee nachten een gezin van zeven personen ge had. Die hebben allemaal in die beperkte ruimte geslapen. Dat is gelukt door matrassen bij te leggen en te improviseren." De opvang in Goes en Zierikzee is niet voor uitgeprocedeerde asielzoekers. „We krijgen wel aanvragen van uitgeprocedeerde asielzoekers die op straat staan, maar die verwijzen we door naar Inlia." Mensen met ernstige psychische klachten worden doorverwezen naar Emergis. Uitbreiding van het aantal bed den zit er volgens Geene niet in. Daarvoor heeft het korps simpel weg de ruimte niet, in geen van beide panden. Hij hoopt dat an dere instanties uitkomst bieden en dat Zeeland in de nabije toe komst meer opvangplaatsen krijgt voor noodhulp. eeuwse crisisopvang heeft bedden beschikbaar: vier Kï' ienkzee en vier in Goes, is eigenlijk te weinig", T Geene van het Leger Des „De maatschappij ver en steeds meer mensen 3.óo« pen bij ons aan. We probe- oveel mogelijk iedereen te in, door bijvoorbeeld te ver- Hels en. Een enkele keer lukt dat lan moeten we mensen is aankloppen een brief- door Florence Imandt IJZENDIJKE - Rijden met groot licht als je vlak achter ie mand rijdt, mag niet. Maar om die grootlichtdrager nou klem te rijden en met een riem te bedrei gen, dat gaat wel erg ver. Toch gebeurde het in de nacht van donderdag op vrijdag, op de N61 nabij IJzendijke. Twee vrouwen uit Sluis, reden naar huis en passeerden rond middernacht een auto voor hen". Zij voerden groot licht. De inge haalde bestuurders, een vrouw en man uit Sas van Gent, raak ten daardoor zo geïrriteerd dat ze er spoorslags achteraan gin gen. Op een kruising waar de Sluise dames moesten stoppen, stapte de man uit de achtervol gende auto schreeuwend en met een riem in de hand de auto uit. Daarop zijn de vrouwen snel doorgereden. Op advies van de politie, die ze ondertussen in de auto gebeld hadden, reden ze naar het politiebureau in Ter- neuzen. Op weg daar naar toe werden ze .klemgereden door de achtervolgers. Ternauwernood konden ze een aanrijding voor komen op een kruising, waar de vrouwen door rood reden om aan hun achtervolgers te ontko men. Op het bureau deden de 'vrou wen aangifte van bedreiging met geweld. De Sassenaren moesten allebei de cel in, de vrouw moest bovendien haar rij bewijs inleveren. met telefoonnum- jenadressen van andere op- JJjmogelijkheden." ooy ens Geene stijgt de behoef- aan noodopvang doordat |s meer mensen in de finan- problemen komen, het huis Wu «t worden, gaan scheiden, 'problemen hebben of 3.3o" toffer zijn van huiselijk ge- Opvang bij familie of nden is lang niet altijd voor- ui» den „We zien dat steeds rmensen heel weinig contac- hebben. Een probleem dat "•«■verhoudingsgewijs net zo voordoet op het platteland degrote steden. mekers zijn ook lang alleenstaanden, zegt ut^rzijn ook eenouderge- snbij en zelfs complete ge- met vader, moeder en s; Vu') uutdi 1 anhouding lisvredebreuk S-De politie heeft gister- rond half elf een 39-jari- Eddelburger aangehouden mdenking van huisvrede- lan was een woning aan de ter Hendrikskinderendijk ingedrongen en wilde deze, iverse verordeningen van de mers, niet verlaten, nlen wiens hulp door de ers van het pand was in hielden de man daar- lotte aan. Hij zit nog I I (Advertentie) Voor het tiende achtereenvolgende seizoen patrouilleren Nederlandse wetshandhavers samen met Duitse dienders. foto Marijke Folkertsma Beproefd recept werkt al decennium lang prima tijdens pinksterdrukte de Zierikzeesche Nieuwsbode waarin opgenomen fctie: 0113-315649 [pzc.nl il:redactie@ pzc.nl |us31> 4460 AA Goes rtentie-exploitatie: j en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. ïvey rooi- ,r(jag 14 mei 2005 4WW Op de originele wijze op I Kodak Fotopapier! Alleen bij... - ZIERIKZEE - Gedeputeerde H. van Waveren (ruimtelijke ordening) vindt de kritiek van wethouder R. van der Wek ken op de provincie niet terecht. „Er is altijd veel huis werk dat gedaan moet worden en de wethouder heeft de neiging om dat huiswerk over te willen slaan maar dat kan niet. Neem zijn stokpaardje archeologisch onderzoek. Daar kan je niet om heen, je zult de bodem moeten onder zoeken als de kans bestaat dat er waardevol materiaal in de grond zit." Van der Wekken spuide eerder deze week kritiek op de provincie omdat volgens hem de provinciale regels voor nieuwe plannen in het buitengebied te inge wikkeld zijn. Procedures kosten te veel tijd en zijn duur. Bovendien passen plannen vaak net niet binnen de be leidsregels van de provincie, aldus de wethouder. Van Wa veren onderschrijft deze kritiek niet en geeft aan dat hij hierover nog eens van gedachten wil wisselen met de wet houder. ZIERIKZEE - In een woning aan de Oosterscheldestraat in Zierikzee is ingebroken. De woning is helemaal door zocht en het is nog niet bekend wat er allemaal weggeno men is. De inbraak heeft ergens tussen 29 april en 12 mei plaatsgevonden. OOSTERLAND - Een bestelbus in Oosterland is in de nacht van donderdag op vrijdag opengebroken. De auto stond geparkeerd aan de Leuvenstraat. Uit de auto is een hoeveelheid gereedschap meegenomen. MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Kapelle kreeg gisteren in Middelburg de rekening gepresenteerd voor zijn wangedrag. Politierechter I. Woltring veroor deelde de man conform de eis tot 600 euro boete. Aan een politieman moet hij 300 euro smartengeld betalen. De verdachte bracht vorig jaar 10 oktober zijn oom, die tijdens een familiefeestje ongelukkig ten val kwam, naar de huisartsenpost in Goes. Toen hij vond dat de hulp te lang uitbleef, verloor hij zijn geduld en trapte hij tegen de toegangsdeur. Toen de politie erbij werd gehaald, ge droeg hij zich nog steeds agressief. De Kapellenaar had een agent stevig bij zijn keel gepakt. Dat bleek ook uit de medische verklaring dat de politieman een kneuzing aan het strottenhoofd had. De man beweerde zelf met geweld te zijn aangehouden. Hij reageerde ontstemd op de schadeclaim van de agent. „Hij durft een schadevergoeding te vragen, terwijl ik zelf ook letsel had." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Vlissingen ontken de gisteren in Middelburg tij dens zijn strafzaak ook maar iets aan een hennepteelt te heb ben verdiend. „De oogsten zijn mislukt", zei hij kort en krach tig. Politierechter I. Woltring deelde die mening niet. De rechter ging ervan uit dat er tenminste één oogst was gelukt. De politierechter stelde vast dat de Vlissinger de winst van 13.547 euro aan de Nederlandse Staat moet betalen. Daarnaast kreeg de man 240 uur werkstraf opgelegd. In de straf werden ook bedreiging van zijn ex- vrouw en mishandeling van haar nieu we vriend meegenomen. In de garage van de verdachte werden 10 februari dit jaar vier honderd hennepplanten in be slag genomen. De man kon niet verklaren waarom hij geen winst had gemaakt. „Als u de waarheid verdoezelt, dan wekt u op zijn minst de indruk dat u de boel belazert", verzekerde Woltring. In de visie van officier van justitie M. O vermeer waren er twee oogsten gelukt. Zij meen de dat de Vlissinger 'geplukt' moest worden voor een bedrag van 28.894 euro. De Vlissinger zei een schuld van 19.000 euro te hebben op gebouwd. Daarom was hij met de hennepkwekerij begonnen. „Twee jaar geleden bent u ook veroordeeld voor hennepteelt. U bent nu weer begonnen omdat de wietplantage rendabel is", merkte de officier op. De man heeft zestien jaar de tijd om de plukze-vordering aan de Staat te voldoen. (Advertentie) (Advertentie) Vandaag in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. zeeuwse almanak Fiets Die Temeuzense vijftiger had het al eens gepresteerd om in gedachten verzonken tussen toeterende auto's over een ro tonde te fietsen. Zou nooit meer gebeuren, denken dat je in een auto zit terwijl je moet trappen. Want hoe stom kun je zijn, hield ze haar toehoor ders voor. Heel stom, bleek uit de reac tie van haar dochter. „Mam, zullen we het dan maar niet meer hebben over die keer dat je je fiets in een parkeervak voor een auto zette?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65