België pakt nationaliteit veroordeelde terroristen af Aanpak aids verdeelt Zuid-Afrika VS werken aan sluiting 180 bases Euromunten krijgen nieuwe voorkant Cyprioten eerste wijnmakers Russen betichten Georgië van ontketenen hysterie |ANTIEK TAXATIE Hezbollah en Israël slaags in grensgebied Grote vangst drugs Colombia Boerin voert echtgenoot aan honden DELTA goed op weg in oplossen factuurproblemen mi Treinstaking treft Belgen Vogelgriep bij varkens Indonesië Irak het nieuwe drugsdoorvoerland Dertig jaar cel wegens poederbrief Bofepidemie in Groot-Brittannië Activisten klagen door regering gesteunde omstreden arts aan Slachtoffers van Nepalese rebellen eisen steun regering NICOSIA - Inwoners van Cy prus blijken de eerste wijnma kers in het Middellandse-Zeege- bied. Zij produceerden zesdui zend jaar geleden al wijn, drie duizend jaar voor de Grieken. De fcaliaanse archeologe Bel- iorao ontdekte bewijzen van 'stoïsche wijnproductie bij op- svhgen in Limassol. ANP &KSK0U - Georgië misbruikt degesprekken inzake het slui- tei van Russische militaire ba- win het land om een anti-Rus- sithe hysterie te ontketenen. Dl heeft een woordvoerder van d< Russische minister Lavrov jbitenlandse Zaken) gezegd. KATHMANDU - De Nepalese oproerpolitie drijft een groep demonstranten in de hoofdstad Kathmandu uiteen. De betogers zijn verdreven door maoïstische rebellen elders in het land en zij eisen van de regering onderdak en voedsel. foto Gopal Chitrakar/RTR (Advertentie) A. I. Verhage beëdigd taxateur P118-627639 I 06-233605011 1 januari 2006 vertrekken. De Russen hebben 1 januari 2009 als datum genoemd. Behalve een afsluiting zouden de Geor- giërs de bewegingsvrijheid van Russische militairen aan ban den willen leggen en hen de toe gang tot Georgië willen ontzeg gen. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - België wil genatura liseerde terroristen de Belgische nationaliteit afnemen. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog dat die procedure in werking wordt gezet. - op het Georgische kigement de bases met ingang id morgen af te sluiten als de lissen niet snel met een tijd- hema voor de sluiting komen, oordvoerder Jakovenko: „Er pon intensieve gesprekken. at om de voorwaarden aaronder en een datum. Er is geen overeenkomst, maar boeken vooruitgang." De oordvoerder herhaalde dat island bereid is de bases op te even. De vraag is alleen wan- dat realistisch gezien moge- ik is Het gaat daarbij om tech- aobe details van de operatie f grover beide partijen het eis moeten worden, akovenko verklaarde dat de Ge- fgische autoriteiten dat ook be- bjpen. „Maar wij geloven dat dementen zijn die deze zaak pruiken voor een anti-Russi- i hysterie. Dat brengt geen P'ossing. We moeten er samen «komen. Eenzijdige maatrege- 31 maken het alleen moeilij- er- Een woordvoerder van het issische ministerie van Defen ds veel uitgesprokener. Hij oemde Georgische ultimata antage en 'onaanvaardbaar', ^vgiè wil dat de Russen voor Rook stijgt op in Shebaa Farms na het inslaan van een Israëlische granaat, foto Karamallah Daher/RTR van onze redactie buitenland KFAR SHOUBA - Strijders van de Libanese sjiitische groep Hez bollah en Israëlische militairen zijn gisteren slaags geraakt in het omstreden grensgebied She baa Farms. Israël voerde later op de dag ter vergelding een luchtaanval uit op het zuiden van Libanon. Hezbollah verklaarde een Israë lische legerpost te hebben aange vallen als reactie op Israëlische aanvallen. De Israëlische strijd krachten meldden later dat zes raketten of mortiergranaten wa ren neergekomen nabij een leger post. Getuigen in de buurt hoor den ook geweervuur. Als reactie bombardeerden Is raëlische gevechtsvliegtuigen een dorp vlak bij de Shebaa Farms. De eerste berichten maakten geen melding van slachtoffers. Ook bestookte het Israëlische le ger het dorp Rmeish. Dat was voor het eerst sinds 2000, toen Is raël het zuiden van Libanon ver liet. De confrontaties tussen de door Syrië en Iran gesteunde Hezbol lah en Israël begonnen twee da gen geleden. Toen landde een ra ket afgevuurd uit het zuiden van Libanon in een dorp in het noorden van Israël. Daarbij raakte een gebouw be schadigd, maar er vielen geen ge wonden. ANP/RTR In eerste instantie verliezen vier mensen hun Belgische nationali teit, omdat zij - aldus gisteren een woordvoerster van de minis ter Onkelinx van Justitie - er blijkbaar niet aan hechten. Het gaat om een persoon uit de regio Gent en drie mannen die in 2003 door de Brusselse rechtbank ver oordeeld werden voor het bera men van een terroristische aan slag op de Amerikaanse lucht machtbasis in Kleine Brogel in het 'proces-Trabelsi'. Dit is genoemd naar hoofdver dachte Nisar Trabelsi, een aan lager wal geraakte profvoetbal ler die naar eigen zeggen in op dracht van Al Qaeda-leider Osa ma bin Laden handelde. Of Trabelsi zelf ook zijn Bel gische paspoort moet inleveren, is onduidelijk. Justitie geeft geen namen vrij. Artikel 23 van de nationaliteitswet werd voor het laatst toegepast op collabo rateurs van de Duitse repressie in de Tweede Wereldoorlog. Nieuwe Belgen De voorbije jaren is verschillen de keren geopperd om de wet nieuw leven in te blazen om 'nieuwe Belgen' die onvoldoen de integreren en hun kinderen uithuwelijken, hun nationaliteit af te nemen. Ook gingen er twee jaar geleden stemmen op om de leider van de Arabisch-Europe- se Liga (AEL), Dyab Abou Jah- jah, zijn Belgische paspoort af te nemen. Zo ver wil justitie niet gaan. Voorlopig verliezen alleen mensen die zware misdrijven hebben gepleegd en 'er blijk van geven niet te hechten aan België en zijn instellingen' hun Bel gische nationaliteit. In Nederland besloot het kabi net eind vorig jaar dat veroor deelde terroristen met een dub bele nationaliteit hun Neder landse paspoort moeten inleve ren. BOGOTA - In Colombia heeft de politie gisteren de grootste drugsvangst ooit gemeld. Zij on derschepte elf ton cocaïne in de zuidelijke provincie Narino. De drugs zouden in de VS of Eu ropa op de zwarte markt 650 miljoen euro hebben opge bracht. De autoriteiten vermoe den dat de cocaïne in opdracht van rechtse paramilitairen is ge produceerd. De gouverneur van Narino schat dat er in zijn pro vincie op 60.000 hectare illegaal coca wordt geteeld. ANP/DP A door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie (het Pentagon) wil vanaf vol gend jaar zo'n 180 militaire ba ses in de VS sluiten. In zes jaar tijd moeten 33 grote militaire complexen en bijna 150 kleine installaties hun deuren sluiten. Honderden andere vestigingen worden ingekrompen of uitge breid volgens een gisteren be kendgemaakt reorganisatieplan van het Pentagon. Daarbij gaan 29.000 burger- en militaire banen verloren. De inkrimping zou nog groter zijn geweest als de regering niet had besloten zeventigduizend militairen terug te halen van permanente bases in Europa (met name Duitsland) en Azië. Die moeten de komende jaren met hun gezinnen in legerplaat sen in de VS worden onderge bracht. Het is de eerste grote schoon maakbeurt van militaire bases in tien jaar tijd en de grootste ooit. In de periode tussen 1988 en 1995 werden tijdens vier be zuinigingsrondes in totaal 97 grote en 354 kleinere bases van de landmacht, marine, lucht macht en het korps mariniers ge sloten. Daarna zaten de strijd krachten met 3727 locaties in ei gen land nog steeds te ruim in hun jasje, aldus de opeenvolgen de bewindslieden. Op het plan dat gisteren bekend werd gemaakt, is jarenlang ge studeerd. Regionale bestuurders huurden lobbyisten in om te pro beren hun basis voor sluiting te behoeden. Defensie is vaak een belangrijke werkgever en ook de aanwezigheid van militaire families zorgt voor economische bedrijvigheid. Sluiting van een basis roept veel weerstand op. Volgens het Pentagon zorgt de reorganisatie voor meer flexibili teit en leidt het over een periode van twintig jaar tot een bezuini ging van bij elkaar opgeteld 49 miljard dollar. Percentueel is- dat overigens niet zoveel, in' 2005 bedroeg het defensiebud get 400 miljard dollar exclusief de kosten voor Irak en Afghanis-1 tan. GPD INGOLSTADT - Een Duitse boerin is tot 8,5 jaar cel ver oordeeld, omdat zij haar gedode man aan de honden op de boerderij heeft gevoerd. Ook de vriend van haar dochter moet 8,5 jaar de cel in, oordeelde een rechter gisteren in Ingol- stadt. Volgens de rechtbank sloegen de nu 50-jarige vrouw en haar 21-jarige schoonzoon de des tijds 52-jarige man in de herfst van 2001 in hun huis in Neu- burg dood. De vriend zaagde daarna de boer in stukken en wierp de stukken als voer naar de honden. De rechter sluit niet uit dat de man aan de varkens op de boer derij is gevoerd, omdat er geen enkel bot van het slachtoffer is teruggevonden. Varkens verma len botten nog beter dan hon den, benadrukte de rechtbank. Het is mogelijk dat de aange klaagden verzwijgen dat de man door de varkens is verorberd, omdat de dieren zijn geslacht en opgegeten. De boer zou zich in het verleden regelmatig aan zijn twee doch ters hebben vergrepen. Wegens medeplichtigheid aan de moord kregen de twee meisjes jeugd straffen van respectievelijk 3,5 en 2,5 jaar. ANP/DP A Advertentie DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA DELTA N.V. zaterdag 14 mei 2005 BRUSSEL - Het treinverkeer in België heeft gisteren veel hinder ondervonden van een staking van vooral Fransta lig personeel tussen 12.00 en 14.00 uur. Ook internationa le treinen werden getroffen. Halverwege de middag kwam de treinenloop weer op gang. De staking was een protest tegen een andere organi satie van de NMBS. De bonden vrezen dat dat op termijn leidt tot het verlies van 3000 tot 4000 van de in totaal cir ca 35.000 arbeidsplaatsen bij de NMBS. ANP JAKARTA - Bij varkens op het Indonesische eiland Java is vogelgriep geconstateerd. Dat meldde het ministerie van Landbouw gisteren. Het ministerie van Landbouw neemt maatregelen om verspreiding van de vogelgriep te voorkomen. Tot dusverre zijn in Indonesië geen mensen besmet met het virus. Sinds 2003 zijn zeker 36 Vietname- zen, twaalf inwoners van Thailand en vier Cambodjanen gestorven aan de vogelgriep. Eind 2003 werd de vogelgriep ontdekt in Indonesië. Sinds dien is de ziekte diverse keren uitgebroken. ANP/RTR WENEN - Drugshandelaars gebruiken Irak steeds vaker als doorvoerland. De verdovende middelen komen uit Af ghanistan en worden via Irak naar hun bestemming ver voerd. Dat heeft voorzitter Ghodse van de Internationale Drugs Controle Raad, INCB, deze week bekendgemaakt. Volgens Ghodse reizen veel drugskoeriers verkleed als pel grims via de islamitische heilige plaatsen door Irak. Het afgelopen jaar zijn er een onbekend aantal mensen opge pakt in verband met drugssmokkel. Ook worden steeds vaker drugs in beslag genomen aan de grens met Jordanië. ANP/DPA BOSTON - Een 34-jarige Amerikaanse gedetineerde is veroordeeld tot dertig jaar extra celstraf wegens het ver sturen van een - overigens onschuldige - poederbrief. De man stuurde in 2002 een brief met wit poeder naar een of ficier van justitie die hij verantwoordelijk houdt voor zijn celstraf. Met verwijzingen naar de antrax-bacterie en Osama bin Laden joeg de Amerikaan de autoriteiten destijds grote schrik aan. De man zit in Connecticut nog een straf uit wegens onder meer zedendelicten. Volgens een bepaling van de rechter komt hij op zijn vroegst in 2039 vrij. ANP LONDEN - In Groot-Brittannië heerst de bof. De gezond heidsautoriteiten spreken van een nationale epidemie on der vooral tieners en mensen van begin twintig, aldus de krant The Guardian gisteren. De autoriteiten in Engeland en Wales telden dit jaar al bijna 28.500 gevallen van bof. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er maar 1800. Artsen vrezen dat de ziekte zich nog verder zal uitbrei den, omdat in bepaalde delen van het land veel kinderen niet zijn ingeënt tegen de ziekte. De besmettelijke ziekte is normaal gesproken niet dodelijk. ANP jjpruHans Gertsen LUXEMBURG - De euromun ten krijgen een nieuwe voor bant. Dat is noodzakelijk vanwe- tde uitbreiding van de Europe se Unie met tien lidstaten op 1 mei vorig jaar. Jaarover zijn de ministers van Kiancién van de twaalf eurolan- den het gisteren eens geworden in Luxemburg. Op de huidige eu romunten staat op de Europese zijde van de munt een landkaart van de 'oude' EU van vijftien lid staten. De tien nieuwkomers zijn daarop nog niet afgebeeld. En omdat die de euro de komen de jaren allemaal zullen invoe ren, is een aanpassing van die landkaart nodig zodat ook de Polen, Hongaren, Tsjechen, Slo- waken, Esten, Letten, Lithou- wers, Slovenen, Maltezers en Cy prioten hun land straks op de ge zamenlijke munt terug kunnen vinden. Slovenië, Estland en Lit- houwen hopen de euro al rond 2007 in te kunnen voeren, ter wijl anderen vermoedelijk rond 2010 aan alle criteria voldoen. Op langere termijn komt er mo gelijk een heel nieuw ontwerp voor de euromunten, zonder landkaart. „Anders krijgen we dit gedoe elke keer als de unie wordt uitgebreid", aldus minis ter Zalm. Er wordt nog gestu deerd op de vraag welk alge meen symbool de kaart van de EU zou kunnen vervangen. De huidige euromunten blijven na invoering van de nieuwe ge woon in gebruik. GPD Duitse arts is directeur van en naar hem genoemde stich- ig met een distributiecentrum hoofdkantoor in Almelo en storen in Duitsland en de Ver- Ie Staten. Hij claimt dat voedsel en door hem ver- chte vitaminepreparaten veel .er effect hebben dan de 'gifti- g6' aids-remmers. Deze bood- nap verspreidt hij via de ud-Afrikaanse en internatio nale media en via brochures in tóe arme townships, waar elke (jag negenhonderd mensen door lids overlijden en aids-remmers [og maar moeilijk te krijgen jjn Programma Rath beschuldigt de TAC, maar ook de Verenigde Naties en de Wereldbank, marionetten te zijn van de farmaceutische in dustrie en de Amerikaanse presi dent Bush, die veel geld ter be schikking heeft gesteld voor het verstrekken van aids-remmers. De VN hebben een officieel pro gramma dat als doel heeft drie miljoen mensen aan het einde van dit jaar op medicijnen te hebben. nnr Eelco van der Linden JAAPSTAD - Zuid-Afrikaanse ids-activisten van de Treat ment Action Campaign (TAC) ebben gisteren de omstreden blitse arts Matthias Rath aange- Jaagd in het Hooggerechtshof j an Kaapstad wegens laster en verspreiden van informatie die iet leven van miljoenen mensen 1 n gevaar brengt. Indirect treft iet juridische offensief ook de guid-Afrikaanse regering, die Rijft flirten met 'aids-dissiden- en' als Rath. Rath zei dat TAC een wolf in schaapskleren is waartegen de Zuid-Afrikaanse maatschappij beschermd dient te worden. De vorig jaar voor de Nobelprijs ge nomineerde organisatie is een gevreesde en succesvolle ac tie-groep. Het is aan haar (juri dische) initiatieven te danken dat er in Zuid-Afrika - met 5,3 miljoen hiv-geïnfeeteerden de ziekste bevolking van de wereld - een overheidsprogramma is be gonnen om aids-remmers te ver strekken. Dokter Biet De regering wilde er lange tijd niet aan, omdat president Mbe- ki vond dat er geen direct ver band was tussen hiv en aids, en dat medicijnen giftig zijn. De scepsis aan regeringszijde is ech ter gebleven en wordt bijna da gelijks verwoord door minister Tshabala-Msimang van Gezond heidszorg. Onlangs nog hekelde zij de bijwerkingen van aids-remmers en propageerde zij het eten van bieten, knoflook en olijfolie. De minister, die in Zuid-Afrika 'dokter Biet' wordt genoemd, zegt officieel geen za ken te doen met Rath, maar wel diens ideeën over voeding te de len. Zackie Achmat, de charisma tische leider van TAC en zelf ser opositief, zei deze week dat de minister moet aftreden vanwege het verstrekken van onjuiste in formatie. Net als Rath is zij vol gens Achmat een 'aids-ontken- ner', die bewust verwarring zaait en de bestrijding van de ziekte frustreert. „Ik heb ook last van bijwerking van medicij nen, maar zonder zou ik al dood zijn." Gisteren voor het gerechts hof bestookten aanhangers van TAC en van Rath elkaar met ver wijten. Die van Rath werden bij gestaan door de vereniging van traditionele Zuid-Afnkaanse ge nezers. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5