Gezamenlijke aanpak heeft effect De vloek van de goede daad PZC Nieuwe EU-grondwet is vervolgstap PZC Antillianen Bovenregionale recherche richt zich op vergeten criminaliteit pRcmw kerm'H Kw> OpkoMN" ((tW'f 14 mei 1955 zaterdag 14 mei 2005 door Marloes de Koning Zes rechercheteams storten zich sinds twee jaar op vor men van criminaliteit die voor heen bleven liggen, omdat ieder een ze nét niet belangrijk ge noeg vond. De plegers van ram kraken, winkeldieven en pinpas fraudeurs worden nu opgejaagd door de bovenregionale recher che. „Ze verspreiden zich heel bewust over politieregio's om huiten beeld te blijven." Tegenwoordig krijgt Gerard ten Have af en toe een belletje van collega's in het buitenland. Om te waarschuwen dat 'ze' er weer aankomen. De teamleider van de Bovenregionale Recherche (BR) in Noord-Oost Nederland wrijft zich bijna in de handen bij het idee. Hij is er klaar voor. 'Ze' zijn bendes uit Oost-Euro pa die even in Nederland een se rie autokraken, ladingdiefstal len of overvallen komen plegen. Bij voorkeur in de vijfentwintig verschillende politieregio's, zo dat ze minder snel opvallen. Twee jaar geleden slaagden ze daar veel te vaak in. Net als an dere bendes die zich toeleggen op winkeldiefstallen, inbraken bij bedrijfspanden en bijvoor beeld pinpasfraude. Vormen van misdaad die zich vaak zo verspreid voordoen, dat een toe name niet snel opvalt. Tegen de tijd dat de regionale politie door had dat hetzelfde misdrijf ook ijl de andere regio's opdook, za ten de criminelen vaak al lang en breed thuis. De nieuwe jaar cijfers van de BR-teams laten zien dat die tijd voorbij is. In to taal werden vorig jaar bijna ze venhonderd verdachten aange houden. Ook werd voor ruim honderd miljoen aan 'ontne- mingsvoorstellen' gemaakt, hap klare suggesties aan het Open baar Ministerie over geld dat van de criminelen te 'plukken' is. Koekoeksklok -„We zijn nu vanaf het begin van het onderzoek gericht op ontnemen", zegt Ten Have. „Op zoveel mogelijk spullen die afge pakt kunnen worden, leggen we alvast beslag. Dat gaat tot en met de koekoeksklok. Dat ze hun spullen kwijt zijn vinden ze vaak veel erger dan moeten zit ten." In combinatie met betere beveiligingsmaatregelen zijn sommige vormen van criminali teit daardoor fors verminderd. De fraude met tankpassen daal de in een half jaar tijd met tach tig procent Relatief kleine criminaliteit kan ook georganiseerde misdaad zijn. Dat is misschien wel de be langrijkste conclusie, nu de BR-teams twee jaar bezig zijn. Een winkeldiefstal is normaal niet direct een recherchezaak. Dat ligt anders als blijkt dat dui zenden flessen dure parfum via professioneel georganiseerde transporten naar het buitenland gaan of worden verkocht op de zwarte markt in Beverwijk. De daders, een bende Mongo- liërs in dit geval, kregen uitein delijk meerdere jaren celstraf en werden voor tienduizenden eu ro's 'geplukt'. Risico „Vroeger was het grootste risico dat ze liepen dat ze een dagje vastzaten", zegt René Craemer, hoofdofficier van justitie in Den Bosch en voorzitter van het Bo venregionaal Recherche Over leg, dat beslist over de onder zoeksvoorstellen van de teams. Doordat de dieven illegaal in Ne- derland waren, leek direct het land uitzetten de meeste efficiën te manier om de winkeldiefstal te bestraffen en een volgende te voorkomen. Een misvatting. Het effect is eerder omgekeerd, merkten de rechercheurs toen ze meerdere zaken onderzochten. Craemer: „Ze maakten gewoon gebruik van de infrastructuur van de vreemdelingenpolitie. Nu we dat patroon ontdekt heb ben zeggen we: 'Eerst zitten'." De werknemers van BR Noord-Oost Nederland in Zwol le zijn moeilijk te herkennen als rechercheurs. In het kantoor pand zijn computerschermen prominenter aanwezig dan poli- tie-uniformen. Een groot deel van het werk is 'signaleren en documenteren'. Eerst doorheb ben dat er een trend is, of dat er één bende zit achter al die ver schillende computerdiefstallen in bedrijfspanden. Dan zorgen voor bewijzen. En aan het einde van de zaak een advies schrij ven, om een volgende te voorko men. „We gaan zoveel mogelijk van pleisters plakken naar wonden helen", hoopt Ten Have. Op kor te termijn draait het nog voorna melijk om de trends in de aangif ten. De diefstal van complete vrachtwagens of hun ladingen is volgens Ten Have zo'n 'hype' die nog niet tot staan is ge bracht. Hetzelfde geldt voor inbrekers die het hebben gemunt op be- door Ton van Lierop Een oncontroleerbare EU-su- perstaat dreigt, zeggen de tegenstanders van de Europese grondwet. Vooral het woord grondwet heeft het nieuwe Ver drag van Rome, zoals het onder werp van het referendum van 1 juni ook wel heet, extra lading gegeven. Zonder uitbreiding van de EU en de Franse ex-pre sident Giscard d'Estaing zou de hele discussie over het nieuwe Europese verdrag echter veel minder beladen zijn. Europa functioneert al tiental len jaren op grond van verdra gen. Na het eerste Verdrag van Rome volgden verdragen met Maastricht en Amsterdam als naamgevers. Telkens wanneer de Europese Unie uitbreidde met nieuwe lidstaten en daar door ook de besluitvorming vol gens bestaande verdragen te stroperig begon te verlopen, volgde een nieuwe serie huishou delijke regels voor de Unie. Eind 2000 bereikten de EU-staats- en regeringsleiders een zwaar bevochten en moei zaam akkoord na vele nachten van lange messen in Nice. Het nieuwe Verdrag van Nice moest de EU klaarmaken voor de uit breiding met tien nieuwe, hoofd zakelijk Oost-Europese lidsta ten. Een grote Unie zou nog steeds te stroperig draaien. Van begin af aan was duidelijk dat Nice niet de grondslag zou zijn waarop Europa jaren kon blij ven functioneren. Ook was er grote druk op de EU-leiders om meer te luisteren naar geluiden uit de samenleving bij de tot standkoming van een nieuw ver drag. In Nice werd al afgespro ken dat voor een nieuw verdrag eerst een brede vergadering of conventie moest samenkomen, De voormalige Belgische premier Jean Luc Dehaene stelde samen met de Fransman Valery Giscard d'Estaing de nieuwe Europese grondwet op. 'Nee'-zeggen tegen het verdrag zou Europa volgens de Belg op achterstand zetten. foto Etienne Ansotte/Belga/ANP Het Europees grondwette lijk verdrag is een lijvig boekwerk van 382 pagi na's. Wat staat er in en waar gaat het overWat be tekent de nieuwe Europese Grondwet voor de gewone burger. De PZC zoekt in de aanloop naar het referen dum op 1 juniin een artike lenreeks naar antwoorden. Vandaag: Jean Luc Dehae ne en het gevreesde nee. EUROPESE GRONDWET waarin maatschappelijke organi saties hun zegje konden doen. Het idee van de Europese Con ventie was geboren. Toen oud-premier Kok in 2002 wei gerde aan te treden als voorzit ter van de Conventie, zag Chi rac zijn kans schoon. Waar Kok zijn termijn als premier vol wil de maken, had Chirac zijn voor ganger Giscard d'Estaing achter de hand als voorzitter. Giscard, tijdens zijn presidentschap van 1974 tot 1981 al niet afkerig van zware woorden en opgesmukte bijeenkomsten, greep onmiddel lijk zijn kans. Om zelf de geschiedenisboeken in te kunnen gaan als een van de grote Europese aartsvaders. De Franse ex-president kreeg welis waar de Belgische oud-premier Dehaene en voormalig Italiaans eerste minister Amata als secon danten om nuchterheid hoog op de agenda te houden. De Fransman droomde in eerste instantie van een Europees Volkscongres, in Chinese stijl, maar moest daarvan af zien. Minister Donner (CDA, justitie) maakte het wel heel bont. Zijn oproep aan weifelende partijgeno ten om straks toch vooral voor de Euro pese Grondwet te stemmen verpakte hij een paar weken geleden in een nau welijks verkapte waarschuwing dat een 'nee' vroeger of later zou uitlopen op een Europese oorlog. „Wie denkt dat het zo'n vaart met zal lopen, moet aan de Balkan denken", voegde de minister er aan toe. „Joego slavië was meer geïntegreerd dan de Eu ropese Unie nu. Maar de onwil en het onvermogen om onderlinge irritaties en wedijver te beperken, hebben in korte tijd tot oorlog geleid." De discussie over het voor of tegen van de Europese Grondwet - in de aanloop naar het nationale referendum op 1 juni - wordt bijna met de dag onstuimi ger. Over en weer vergroven karikatu ren zo snel dat je d'r alleen nog maar om kunt grimlachen. De tegenstanders van uiterst links tot uiterst rechts - toch al nooit opgevallen door een, laten we zeggen, fijnbesnaarde aanpak - schrikken niet terug voor populistische stemmingmakerij. Een dezer dagen beweerde iemand op de radio met droge ogen dat een 'ja' een verlaging van de AOW inluidt. En op www.sp.nl kun je lezen hoe de Grond wet een opmaat voor een 'preventieve oorlog' is. De voorstanders - geconcen treerd in het politieke centrum - heb ben zich lange tijd heel stil gehouden. Pas een paar weken geleden is premier Balkenende folders gaan uitdelen in de buurt van het Torentje. Te lang voelde men zich kennelijk zeker van de zaak. Maar die zelfverzekerdheid is omgesla gen in onzekerheid sinds opiniepeilin gen laten zien dat Nederland nogal twij felt over Europa. Dat laat zich mis schien nog wel het meest secuur afme ten aan de vergroving die ook in de kamp van de voorstanders toeslaat. Tot voor kort zou het toch bij niemand zijn opgekomen om tegenstemmers tot cryp- to-fascisten te verklaren? Of het tij nog te keren valt? In 'Den Haag' is hier en daar wat paniek uitge broken. Achter de schermen wordt se rieus nagedacht over 'alternatieve com municatiestrategieën': 'Er moet iets ge beuren...' Of Donners wild uitgevallen toespraak onderdeel van dat nieuwe PR-offensief is, weet ik met. Maar wel valt op dat 'Europa' overal wordt bijgehaald. Te pas en te onpas. Tal van feestredenaars rond Koningin nedag, Dodenherdenking en Bevrij dingsdag kleedden hun speech zo in dat het leek of alles wat sinds 1945 be reikt aan de Europese eenwording te danken was. Zelfs het Koninklijk Huis liet zich in die campagne gebruiken. Of heb ik de toespraak van prins Willem Alexander over de 'ongeteste generatie' verkeerd verstaan? Dat er grover geschut moet worden in gezet, heeft 'Den Haag' volledig aan zichzelf te wijten. Europa is ver buiten Nederland opgebouwd. Jarenlang is zelfs niet fatsoenlijk uitgelegd wat er in 'Brussel' gebeurde. Wat zich voor en achter Europese schennen afspeelde - 'Maastricht', de euro, het Stabiliteits pact, de uitbreiding in oostelijke rich ting, de Turkse toelating - ging groten deels buiten de kiezer om, effectief afge schermd door de Brusselse bureaucra tie. Europarlementariërs lieten zich eens in de vijf jaar zien, om gekozen te worden. En de rest van Den Haag deed alsof Brussel,, hoewel dichterbij dan Groningen, ver, héél ver weg was. Dat was niet zo zeer onwil. Eerder gemak zucht. Het was wel zo efficiënt om za ken in kleine circuits af te doen. Plus politieke berekening: Europa kon je ge makkelijk de schuld geven. Zelfs minis ters gebruikten 'Brussel' graag als alibi om onaangename, onpopulaire maatre gelen geaccepteerd te krijgen. Dat dub belspel krijgt soms genante trekken. Aan de ene kant klaagt bijna iedereen over het 'sociale deficiet' van Europa, aan de andere kant is men er even hef tig tegen om de teugels van het sociale beleid uit handen te geven. Die rekening krijgt 'Den Haag' gepre senteerd. Zo groeide afstand uit tot onbehagen. Zo versmalde het Euro-idealisme van vlak na 1945 tot een hobby van een klein aantal nette lieden die vooral met elkaar in gesprek waren over de voor- en nadelen van een volgende stap op weg naar Europese eenwording. Zo kon er midden in Europa een Toren van Babel verrijzen die steeds meer het tegendeel bewerkt van wat met de bouw bedoeld was: in plaats van een sa menbindende factor een teken van te genspraak - zelfs een symbool van spraakverwarring. Zo kon iets dat burgers dichter bij Eu- jaarden. Misdadigers die het op zulke kwetsbare groepen heb ben voorzien, verkijken zich vol gens Ten Have op één ding. „Het team is dan echt tot op het bot gemotiveerd om ze te pak ken." GPD Antilliaanse en Arubaanse jongeren ot r de 24 worden alleen nog tot Nederland: gelaten als ze hier werk hebben of een i leiding volgen. Het kabinetsbesluit vloeit voon A de simpele constatering dat van de huidige gn Antillianen tussen de 15 en 24 jaar in Nederla i ruim veertig procent werkloos is. Liefst een op negen maakt zich schuldig aan een strafrechte! jf delict. Bij andere jeugdigen in Nederland isj r een op de veertig. Omdat zich met name op hei land Curagao steeds weer nieuwe groepen kans £2 me jongeren aandienen (kansarm zijn ze al op i. Antillen, niet pas na aankomst in Nederland)! het voor de hand dat er maatregelen wordenj troffen. Het klinkt cru dat binnen één koninkrijk mens )ui tot persona non grata kunnen worden verkla:Ja! en het is ook de vraag of het uitwijzen van mer 'an met een Nederlands paspoort juridisch stand! ,eJ! houden. De Antilliaanse premier Ys sprak op vo; J hand van discriminatie - even vergetend dat om iet keerd al strenge eisen gelden voor Nederland ftii die zich op de Antillen willen vestigen. Maar Hij: dusver heeft de Antilliaanse overheid er duidt! f0 onvoldoende aan gedaan om kansarme jongeren L van te weerhouden hun heil te zoeken in Nee land, waar in de meeste gevallen slechts eenc L rière in de criminaliteit tot de mogelijkheden hoort. Sterker nog, de Antilliaanse regering i- kan voorkomen de probleemjongeren liever kwijt wij rijk te zijn. Ruim tien jaar geleden beschuldi; de toenmalige Amsterdamse hoofdcommissi Nordholt de Antillen ervan, dat zij zelfs hun ge tineerde probleemgevallen met opzet naar hete ch derland loosden. De aantijging leidde tot eendi. Ziu matieke rel, maar de onjuistheid ervan kont Dal de Antilliaanse regering niet worden aangetooc le De harde aanpak die het kabinet nu voorsta; rj alleen aanvaardbaar als die gepaard gaat met T gedegen programma op de Antillen om dezejorij^ ren daar een toekomst te kunnen bieden. Dat J eraan te komen met de Sociale Vormingspij F speciaal voor ingezetenen van de Antillen tua de 16 en 24 jaar die werkloos zijn en geen de basisopleiding hebben. Dit programma e> voortijdige schoolverlaters (op Curagao 46 cent) een grotere kans op werk geven. De Nederlandse overheid zal dit project mek sch middelen moeten ondersteunen. Het doel n zijn dat jongeren op de Antillen weer een komst krijgen. Als dat lukt, zal Nederland ii praktijk geen gebruik hoeven te maken van conische maatregel om landgenoten uit te wijz Wel hield hij vast aan het woord grondwet. „En daar vallen nu veel mensen over", stelde Dehaene afgelopen maand in Brussel. „Als we het geen grondwet ge noemd zouden hebben, zou het voor veel mensen minder proble matisch zijn geweest. Nu krijg je inderdaad dat in Frankrijk be paalde krachten tijdens de hele discussie over het referendum denken dat hun nationale sou- vereiniteit op het spel staat", zegt de Belgische ex-premier Geen drama Of het nu grondwet heet of niet: het is wel Dehaenes rotsvaste overtuiging dat een nieuwe grondslag nodig is om Europa soepeler te laten draaien en daardoor te laten overleven in de concurrentiestrijd met de Ver enigde Staten en opkomende economieën als China en India. „We moeten niet dramatisch gaan doen, maar een 'nee-stem' zou Europa op forse achter stand zetten. De uitbreiding van de Unie met de nieuwe lidstaten is alleen maar de aanjager ge weest om noodzakelijke verdere veranderingen door te voeren", aldus Dehaene. ANP BRAAKMAN - De jongste pol der van Zeeland, de Braakman polder, groeit uit tot een prach tig cultuurgebied. In de natuur zijn 26 boerderijen gepland. Acht daarvan worden nu afge bouwd, tien percelen worden binnenkort uitgegeven. KABINETSCRISIS - Na vier dagen debatteren is nog steeds onduidelijk of het kabinet steun krijgt voor de voorgeno men huurverhoging. Minis ter-president Drees heeft de Kamer gewaarschuwd dat er een kabinetscrisis dreigt als het voorstel van minister Wit te wordt afgeschoten. Voor 'm H Witte is dit onverteerbaar zijn aftreden zou Drees de val van de reg betekenen. Met steun KVP, CHU en AR zou ring een krappe meerder!» achter zich hebben (51 men voor) maar AR twijfelt. BALLON - Een ballon diei Koninginnedag werd ten in Kortgene, heeft vijf» his derd kilometer gereisd. E kaartje werd vlak voor Oost-Duitse grens gevoa door een voormalig vlucü ling, die het terugstuurde meteen informeerde oi e Zeeland werk voor hem is. P L ropa wilde brengen - een basisverdrag, een referendum - verworden tot een splijtzwam. Zo kon de vloek van de goede daad toe slaan. En zo raakte de Europese Grond wet omstreden. Ja, het is een onmoge lijk ding. Probeer het Verdrag vooral niet te lezen. Wie er doorheen bladert, moet de opwelling onderdrukken om spontaan tegen te stemmen. Het stuk is zo onbegrijpelijk, zo ondoorzichtig en zo ingewikkeld dat je niet begrijpt hoe iemand op de gedachte is gekomen dat ter goedkeuring aan kiezers voor te leg gen. Het is zo dubbelzinnig dat ieder een er kan uithalen wat in z'n kraam te pas komt. Maar per saldo staan er niet zulke gek ke dingen in als hier en daar wordt ge suggereerd. In elk geval is het beter - vooral ook democratischer - dan wat thans de Europese constitutie vormt. Maar het doet er niet meer toe. Eigen lijk gaat dat hele referendum al lang niet meer over de Europese Grondwet. De uitslag zegt veel meer over de staat van Nederland. Hoe groot is het onbe hagen? Heeft 'Den Haag' vertrouwen teruggewonnen? Of is er drie jaar na Fortuyn niet wezenlijk iets veranderd? Geen wonder dat de nervositeit aan het Binnenhof oploopt. Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L. Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n v t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vooiM einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Tg: e: Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitge»'- |]<j( overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vo de Regelen voor het AdvertentieweW1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax. (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9* Tel (076)5312277 Fax: (07615312274 Internet: v /v pzc nl/adverteren Uitgevenj Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een L (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt d, :e. Postbus 314460 AA Goes het Wegener-concem wordt gebruikt V* o i.1 fidienst#1® it schrifteli|k melden t»i Behoort tot *11: WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4