Vignetten ANVR PZC waarmee je weg kunt W13 ntif Reis boeken Kopje koffie? zaterdag 14 mei 2005 Je ziet ze op etalageruiten van reisbureaus en in brochures van touroperators. Tussen alle commerciële logo's staan beeldmerken die eigenlijk voor de vakantieganger belangrijker zijn: ANVR, SGR en Calamiteitenfonds. Waar staan ze precies voor? Door MONIQUE LEIJSER De tsunami in Azië heeft de Stichting Calamiteitenfonds Reizen ruim een mil joen euro gekost aan het terug halen van gestrande Nederland se vakantiegangers en het uitke ren van niet-genoten vakantie dagen. Deze vakantiegangers hadden een reis geboekt bij een organisatie die is aangesloten bij het Calamiteitenfonds. De overige reizigers hebben de on kosten zelf moeten betalen, want een reisverzekering dekt geen overmachtsituatieszoals een natuurramp. Ook vakantiegangers die te ma ken krijgen met een luchtvaart maatschappij of touroperator die onverwacht failliet gaat, kunnen voor nare verrassingen komen te staan. Reden te meer om vóór de boeking van een va kantiereis na te gaan welke reis organisaties goede voorzienin gen bieden in geval van calami teiten. We hebben gelukkig veel be trouwbare reisorganisaties in Nederland. Dat wil zeggen dat ze de wet naleven en goede voor waarden bieden. In de regel zijn deze organisaties aangesloten bij stichtingen en verenigingen die op de een of andere manier de rechten van een vakantiegan ger beschermen. Sinds de op komst van internet zie je steeds meer kleine reisaanbieders. Daaronder bevinden zich uiter aard bonafide bedrijven, maar I Wil je echt zorgeloos op vakantie, dan is boeken bij een erkende reisorganisatie wel zo slim. Foto's ROLAND DE BRUIN/GPD ook reisorganisaties die de schijn van betrouwbaarheid wekken door logo's af te beel den van erkende fondsen ter wijl men geen üd is. Dat laatste komt altijd boven water als er iets mis gaat, zoals bij een faillie te boedel of bij een ernstige klacht, maar dan ben je als va kantieganger al gedupeerd. Het beste is dan ook om vóór de boeking van een vakantie te con troleren of de betrokken reisor ganisatie betrouwbaar is, bij voorbeeld door de ledenlijst te raadplegen van het ANVR. Erkende reisorganisaties Het leeuwendeel van de Neder landse reisorganisaties en reis bureaus is aangesloten bij de brancheorganisatie ANVR (Alge meen Nederlands Verbond van Reisondernemingen). Uiteraard komt deze club in eerste instan tie op voor de belangen van haar eigen leden, de aangeslo ten bedrijven. De afspraken en regelingen binnen het ANVR lei den echter ook tot bepaalde kwaliteitsproducten en juridi sche zekerheden voor de vakan tieganger. Denk maar aan de reisvoorwaarden, die in samen spraak met de Consumenten bond worden opgesteld en aan de kwaliteitseisen die worden gesteld aan bijvoorbeeld tou ringcars en milieuvriendelijk toerisme. Bovendien zijn alle le den verplicht aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Reisgel den en de Stichting Calamitei tenfonds Reizen. Is een reis ge boekt bij een ANVR-reisorgani- satie, dan kunnen klachten over die reis bovendien worden voor gelegd aan de onafhankelijke Geschillencommissie Reizen (www.sqc.nl) De uitspraken van deze commissie zijn bindend. De ledenlijst van het ANVR kan via www.anvr.nl worden inge zien. Garantiefonds Reisgelden Elke reisorganisatie in Neder land is bij de wet verplicht een garantiesysteem te hanteren. Dat wil zeggen dat, wanneer de reisorganisatie failliet gaat, de vakantieganger ervan verze kerd is dat hij zijn (aan)betaalde reissom terugkrijgt. En gebeurt zoiets als de vakantie al is begon nen, dan zorgt het systeem er voor dat eventuele onbetaalde hotelrekeningen en kosten voor de terugvlucht alsnog worden betaald. Het maakt in principe niet uit welk garantiesysteem een reis organisatie hanteert. Het is ech ter moeilijk te controleren of en hoe een reisorganisatie dit juri disch heeft geregeld. Een be trouwbaar en gerenommeerd garantiefonds is de Stichting Ga rantiefonds Reisgelden (SGR). De meeste reisondernemingen in Nederland zijn hierbij aange sloten. Alleen al in het afgelo pen halfjaar heeft de SGR ruim 700.000 euro uitgekeerd aan ge dupeerde vakantiegangers van de failliete reisorganisaties Grandair Tours en Winnemul- ler Reizen. Overigens staat de SGR alleen ga rant voor teruggave van de reis gelden van pakketreizen; wie bijvoorbeeld een vliegticket heeft geboekt krijgt de eventue le schade niet vergoed. Dagelijks krijgt de SGR meldin gen over reisorganisaties die wel het logo van de stichting voeren maar niet aangesloten zijn, aldus directeur Silber- mann. Controle van aangeslo ten reisorganisaties is mogelijk via de site www.sqr.nl. Calamiteitenfonds Tot voor enkele jaren geleden draaide een vakantieganger zelf op voor het afbreken van een va kantie wanneer er op de bestem ming een natuurramp plaats had of een oorlog uitbrak. Ook ANVR bekend bij veel consumenten Om te weten wat het ANVR voor de consument bete kent heeft deze organisatie onlangs zelf een onderzoek laten uitvoeren onder Nederlanders tussen 18 en 65 jaar. Bijna de helft van de respondenten geeft spontaan aan het ANVR te kennen. Het meest wordt het ANVR omschreven als keurmerk voor de reiswereld. De brancheorganisatie wordt verder geassocieerd met begrippen als degelijk, vriendelijk en wijs. Zij wordt niet direct als consumentenbelangenbehartiger gezien, maar meer als een organisatie die garanties biedt, rege lingen kent om geschillen op te lossen en waarbij de be tere reisondernemingen zijn aangesloten. het annuleren van een reis naar zo'n gebied was voor eigen reke ning. Tegenwoordig staat de Stichting Calamiteitenfonds Rei zen garant voor deze onkosten. Mits u uiteraard hebt geboekt bij een reisorganisatie die is aan gesloten bij deze club en u zelf €3,40 (per boeking van maxi maal negen personen) hebt be taald. Dit laatste moet ook op de factuur of het boekingsbewijs staan. Alleen al vanaf september 2004 hebben er vier calamiteiten plaatsgehad waardoor vakantie gangers teruggehaald moesten worden. De orkanen in het Cari- bisch gebied en Florida, de ts unami in Azië, de machtsoverna me in Nepal en de bosbranden in Chili hebben het Calamitei tenfonds ruim anderhalf mil joen euro gekost. Wanneer is er sprake van een ca lamiteit? Volgens het Calamitei tenfonds is een calamiteit 'een onverwachte gebeurtenis die wordt veroorzaakt door molest of een natuurramp die gevaar oplevert voor de vakantiegan ger en/of zijn goederen'. Een en ander betekent dat epidemieën of dierziektes, zoals de vogel pest en de epidemie sars, niet onder de definitie van calami teit vallen. Controle van aangesloten reisor ganisaties kan via de site www.calamiteitenfonds.nl. Voor een euro naar Museum Het Valkhof Met ingang van 1 juni is Museum Het Valkhof in Nijmegen voortaan elke eerste woensdag van de maand voor een euro toegankelijk. Daarmee komt een eind aan de gratis eerste woensdag van de maand, die ruim drie jaar ge leden werd geïntroduceerd. Met deze actie wil de Museum Het Valkhof het pubhek stimule- I ren eens kennis te maken met het toen pas ge opende museum. Normaal betalen bezoekers zes euro. Tijdens bijzondere exposities moet I overigens wel gewoon betaald worden. Dit ge- beurt bijvoorbeeld bij de kostbare tentoonstel- ling 'De gebroeders Van Limburg. Nijmeegse meesters aan het Franse hof (1400-1416)', die van 30 augustus tot en met 20 november 2005 te zien is, en die het culturele hoogtepunt moet worden van de viering van 2000 jaar Nij megen. Meer informatie: tel. 024-360 88 05, www.museumhetvalkhof.nl. The Big Apple Wil je de Verenigde Staten zien, ga dan niet naar New York. Deze smeltkroes van culturen, met nog steeds herkenbare Europese invloeden en eigen wijken (Chi natown, Little Italy, Little Odessa), lijkt namelijk in niets op de rest van Amerika. Misschien is het wel daarom dat de stad zo'n grote aantrek kingskracht heeft op buitenlandse be zoekers, die er altijd wel iets herkenbaars aan treffen. Verena Lueken beschrijft New York van binnenuit, in korte verhalen waarin de le zer kennismaakt met allerlei facetten van het leven in The Big Apple. 'Reisleesboek New York' is geen reisgids, maar een boek dat de le zer leert de stad beter te doorgronden, te waar deren en zelfs lief te hebben. Reisleesboek New York door Verena Lueken, uitge verij Het Spectrum, €13,50, ISBN 902749987x. Daar bij de waterkant Als je een dag lekker vaart, wil je ook lek ker kunnen eten. Waar leg je dan aan met je boot? In de gids 'Restaurants aan het water' wordt een groot aan tal gelegenheden ge noemd, van simpele eetcafés tot superchi- que restaurants, en dus in allerlei prijs klassen. Maar er is meer: wie aan boord wil blijven kan een maaltijd laten bezor gen of afhalen. De gids is gebaseerd op de in dex die het culinaire platform IENS vorig jaar samenstelde voor het blad Waterkampioen. Restaurants aan het water, uitgeverij ANWB, €12,50, ISBN 907717723X. I Hanzesteden op een rij Nog meer water, namelijk de 'Hanzesteden aan de IJssel'. In dit gelijknamige boekje wor den ze kort behandeld, plus alle tussen grof weg Kampen en Doesburg gelegen plaatsen, en dat zijn er toch nog enkele tientallen. Omdat het boekje heel compact is, is veel gebruik ge maakt van pictogrammen. Dat betekent datje vaak terug moet bladeren naar de index om te kijken wat ze ook al weer betekenen. Maar me de dankzij de stadsplattegronden en vele toeris tische tips voldoet de gids echter goed voor een niet al te diepgravend dagje uit. Hanzesteden aan de IJssel, uitgeverij ANWB, €6,95, ISBN 9018021377. ALICE PLEKKENPOL Mogen we hier in het gras even koffie drinken? Keer °P keer stelden wandelaars en fietsers die vraag aan de bewoners van boerderijen die zij passeerden op hun route door het Sallandse platteland. Maar sinds deze maand kunnen de thermoskannen thuisblij- ven. Bij ruim 25 boerderijen staat dan in het kader Van 'Salland, Natuurlijk Gastvrij' een zogeheten rust- punttafel klaar met bankjes, koffie, thee en limona devoor een korte stop op het erf. In totaal hebben zich 27 boerderijen langs wandel- en fietsroutes in de wijde omtrek van Deventer aangemeld als Rust- Punthouder. Ze krijgen een set bankjes en thermos kannen, compleet met prullenbak, in bruikleen van de organiserende stichting. Aan de picknicktafel hangt een brievenbus. Daarin kunnen gasten een bij- 8e achterlaten. Alleen boerderijen waar een bord aan de weg staat, zijn geopend. dennaise de la Brocante'. Hier is iedere tweede zon dag van de maand een bijzondere antiekmarkt (en tree €1,30) die tot uit de verre omgeving bezoekers trekt. Het voormalige zeventiende-eeuwse Postkoets huis is het toeristische en culturele centrum van het dorp. In de voormalige stallen ontmoeten verzame laars en antiquairs elkaar, en dikwijls zijn er bijzon dere evenementen. Zo is er dit weekeinde een markt gewijd aan lekker eten, 18 en 19 juni is er een ambachtenmarkt en op 13 en 14 augustus heeft een grote markt voor toeris ten in de Franse Ardennen plaats. Meer informatie: www.frankrijkhuis.nl.www.frankriikdichtbij.nl en www.pavsdescretes.com. *1 8S <ai' *4^ -ski* de dagen zijn er ook oude ambachten te zien plus de monstraties. Geopend van 10.00-17.30 uur, entree €4,95. Informatie: tel. 045-522 72 72, www.kasteelhoensbroek.nl. Middeleeuws festival Fietspendelboot De nieuwe fietspendelboot Maashopper maakt het mogelijk om Noord-Limburg op diverse manieren te ontdekken. Foto BARRY TIELKES e vereniging 'Terug in d'n Téd Liemt' uit Liempde oudt 16 mei weer de jaarlijkse Brabantse Oldtimer- ag. Dit gratis toegankelijke evenement begint om 00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Bezoe- e,rs bunnen honderden oldtimers, waaronder au- 0 s, bromfietsen en motoren bewonderen, die staan Even bijtanken bij een van de nieuwe rustpunten in Salland, boerderij Klein Wilderberg in Diepenveen. Foto AB HAKEBOOM opgesteld in de dorpskom van Liempde. Ook zijn er eetkramen en enkele antieke kermisattracties, en lo pen in historische kledij gestoken leden van de vere niging rond. Franse antiekmarkten Net over de Belgische grens ligt in de Franse Arden nen Launois-sur-Vence, bijgenaamd 'La Capitale Ar- Lekker dobberen over de Maas en wandelen of fiet sen in het Noord-Limburgse landschap. Dat kan met de nieuwe fietspendelboot, eigenlijk een catamaran, Maashopper die tussen Baarlo (net onder Tegelen) en Afferden op en neer vaart. Met uitzondering van de maandag vaart de boot 's morgens stroomopwaarts en 's middags stroomaf waarts. Op zeven plaatsen kunnen wandelaars en fietsers op- en afstappen. Passagiers betalen per hal te of kopen een dagkaart voor onbeperkt gebruik. De halteplaatsen liggen allemaal aan het fietsknoop- puntennetwerk. Meer informatie: tel. 077-467 84 17, www.maashopper.nl. Ridderfestijn in Hoensbroek Bulderende kanonnen, geheime schatkisten, vech tende ridders en mensen die een maliënkolder vlech ten. Dit en nog veel meer is te zien op het grote rid derfestijn dat 15 en 16 mei wordt gehouden op kas teel Hoensbroek in Zuid-Limburg. Tijdens dit middel eeuwse festival is natuurlijk het kasteel geopend en kan de zestig meter hoge uitkijktoren worden be klommen. Een eindje verderop logeren de ridders van het Gelres Overkwartier in een kampement. Bei- Rondom een van de grootste vestingskastelen van Europa, in het Noord-Franse Sedan, wordt 21 en 22 mei voor de tiende keer het Middeleeuws Festival ge houden. Twee keer per dag is er een toernooi tussen rivaliserende ridderordes. Daarnaast kunnen gasten terecht op een middeleeuwse markt met ambachts lieden of de voorstelling 'De Tuin der kwellingen' be zoeken. Het festival is zaterdag open van 10.00-24.0C uur, zondag van 10.00-20.00 uur, entree €3 (exclu sief bezoek kasteel, kinderen gratis). Informatie: tel. 0033-324 27 73 73, www.medieval-sedan.com. Dan liever de lucht in De voormalige RAF-luchthaven Laarbruch, net over de grens bij Boxmeer en nu bekend als Airport Nieder rhein/Weeze, houdt 20, 21 en 22 mei een luchtvaart- evenement. Op zaterdag en zondag zijn er shows met moderne en klassieke vliegtuigen, waaronder een B25 Mitchell bommenwerper uit de Tweede Wereld oorlog. Bezoekers kunnen rondvluchten maken in een DC3, Antonov of helikopter. <Meer informatie: www.solidhandlinq.com en www.airport-weeze.de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43