V PINKSTERDAG GEOPEND! Brugman Kabinet steunt regels Antillianen JPZC Turkije komt op voor Onur Air Regering geeft geen krimp na dipje Honderdduizenden lopen no-claim mis Foto's Ed van der Elsken ontdekt 4!? Gratis rondvaart N EELT JE bezoek aan ons P31-'* KEUKENS BADKAMERS Vijf jaar na de ramp in Enschede Minder buitenlandse bruiden Cornielje commissaris Gelderland Rotterdam bepleit pappatax Energierekening nekt schaatsbaan Wildwaterbaan Sevenum veilig Beleid werkt met terugwerkende kracht JANS www.neeltjejans.nl (Advertentie) Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114320080 "alleen keukensho.vrcom - van 12 00lot 18 00 uur open (Advertentie) ENSCHEDE - Slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede staan stil hij een krater in de grond op de plaats van de bunkers van de voormalige vuurwerkfa briek SE Fireworks aan de Tollenstraat. In Enschede hebben gisteren zevenhonderd mensen deelgenomen aan een herden kingstocht door de wijk Roombeek. Het was precies vijf jaar geleden dat deze wijk werd getroffen door de vuurwerkramp. De herdenking eindigde bij het speciale kinderkunstwerk. Daar werden de namen van de 22 overleden slachtoffers voorge lezen. foto Vincent Jannink/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De krimp in de economie is voor het kabinet geen reden om het beleid bij te stellen. Dat zeiden de ministers Brinkhorst van Economische Za ken en Zalm van Financiën gis teren na afloop van de minister raad. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde deze week dat de Nederlandse econo mie in het eerste kwartaal van dit jaar met 0,3 procent gekrom pen is. Vice-premier Brinkhorst wees erop dat de verwachting van het Centraal Planbureau (CPB), dat de economie in heel 2005 met 1 procent zal groeien, niet is bijgesteld. Zalm gaf toe wat geschrokken te zijn van de CBS-cijfers. Hij wees erop dat het- met de over heidsinkomsten nog steeds de goede kant op gaat. „Dus ik was wel wat verrast. Maar ik ga niet op basis van één kwartaal alles omgooien. Laten we hopen dat het maar een dipje was." Brinkhorst zei dat het kabinet doorgaat met streven naar meer mensen met een betaalde baan, een hogere arbeidsproductivi teit en loonmatiging. Hij ziet niets in lastenverlichting, zoals de PvdA wil. Gisteren kwamen er opnieuw sombere cijfers. De detailhandel heeft in de eerste drie maanden van dit jaar 3,2 procent minder omgezet dan in dezelfde periode vorig jaar, meldde het CBS. De prijzen zakten met 1 procent, het omzetvolume met 2,2 pro cent. Het is al het achtste kwar taal op rij dat de omzet van de winkeliers afneemt De omzet van de niet-levensmid- delensector daalde met 4,5 pro cent, die van winkels in consu mentenelektronica zelfs met bijna 11 procent dalen. Opval lend hoog was ook het omzetver lies - ruim 7 procent - van de drogisterijen. ANP zaterdag 14 mei 2005 DEN HAAG - In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) beduidend min der aanvragen gekregen voor het naar Nederland halen van een partner van buiten de Europese Unie. In vergelij king met vorig jaar nam het aantal met een kwart af, be vestigde een woordvoerder van de IND gisteren. In de eerste drie maanden van dit jaar kreeg de IND circa 7600 aanvragen te verwerken, tegen 10.800 over dezelfde periode vorig jaar. Het gaat daarbij overwegend om aan vragen voor een Turkse of Marokkaanse partner. De daling is vermoedelijk het gevolg van de strengere ei sen die het kabinet heeft ingevoerd. ANP DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de benoeming van WD-Tweede-Kamerlid Cornielje tot commissaris van de koningin in Gelderland. De Gelderse Provinciale Staten droegen de 46-jarige Cor nielje, die sinds 1994 in de Kamer zit, eind vorige maand voor als eerste kandidaat. De benoeming gaat in op 31 augustus. Cornielje volgt zijn partijgenoot Kamminga op, die per 1 februari voorzitter werd van de werkgeversorganisatie FME/CWM. ANP ROTTERDAM - Het Rotterdamse college wil mannen die een kind hebben verwekt, verplicht laten bijdragen aan de kosten van opvoeding en verzorging van hun nakome ling. Burgemeester en wethouders vragen de ministers van Justitie én Sociale Zaken om de wet te wijzigen om dat mogelijk te maken, zo is gisteren bekend geworden. Door deze aanpassing zou de gemeente tienermoeders bij voorbeeld kunnen dwingen de naam van de biologische vader te noemen, als die het kind niet erkent. Tot tiener moeders op eigen benen kunnen staan, begeleidt de ge meente ze naar werk of school en ontvangen ze een uitke ring. Vaders moeten volgens Rotterdam ook een steentje bijdragen. ANP DRONTEN - Schaatsbaan Kwintus Nova uit Dronten stopt ermee door een te hoge energierekening. Dat heeft de directie in een brief aan enkele sponsors bekendge maakt. Een gemeentewoordvoerder bevestigde dat giste ren. Kwintus Nova was eind jaren negentig een van de eer ste volledig overdekte schaatsbanen van Nederland. Volgens de brief vindt eigenaar L. Grootoonk de energie kosten om het ijs goed te houden te hoog om door te gaan De baan zou door de hoge energierekeningen niet op kun nen tegen gesubsidieerde concurrenten. ANP SEVENUM - De Wildwaterbaan in pretpark Toverland in het Limburgse Sevenum is veilig. Dat concludeert de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) na een onderzoek door een onafhankelijke keuringsinstelling. Wel heeft het pretpark enkele aanvullende voorzieningen getroffen. De attractie is weer open voor het publiek. Op 8 mei raakten vijf mensen gewond. Het bootje waarin ze zaten, maakte te veel vaart en kwam buiten de baan terecht. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Honderddui zenden ziekenfondsverzekerden hebben dit jaar al meer dan 255 euro aan ziektekosten gemaakt en komen daardoor volgend jaar niet meer in aanmerking voor een teruggave van de no-claim. De meesten weten dat echter nog niet. Dat blijkt uit een rond gang langs de vijf grootste zie kenfondsverzekeraars De verzekeraars gaven allemaal aan dat zij van plan zijn om de betreffende cliënten op korte ter mijn of vanaf juli hierover te in formeren. Begin deze maand hadden bij verzekeraar CZ 127.000 verzekerden van de in totaal 1,3 miljoen ziekenfonds cliënten de grens van 255 euro al bereikt. Zij krijgen binnen kort allemaal een brief. Het is de bedoeling om daarna elke maand de ziekenfondsklan ten die de grens van 255 euro overschrijden te waarschuwen dat zij te veel zorgkosten heb ben gemaakt om nog in aanmer king te komen voor een no-claimteruggave in april vol gend jaar. CZ-verzekerden kun nen nu al zelf bellen of op een beveiligde internetsite hun actu ele stand zien. Agis (1,4 miljoen verzekerden) en VGZ (1,3 miljoen) melden elk vijftigduizend klanten, van wie nu al bekend is dat ze in april volgend jaar geen geld terugkrij gen. VGZ stuurt hen binnenkort een brief. Agis is dat niet van plan. Achmea (Zilveren Kruis en Groene Land), met 1,6 miljoen ziekenfondsverzekerden de grootste en Menzis (Geové en Amicon, 1,2 miljoen) konden nog helemaal niet zeggen hoe veel klanten al meer dan 255 eu ro aan ziektekosten hebben ge maakt. Beide verzekeraars zijn van plan de klanten vanaf juli te informeren. Alle zorgverzeke raars maakten een voorbehoud over de cijfers die ze gaven, om dat ziekenhuizen er veelal twee maanden over doen om te factu reren. De no-claimregeling is voor zie kenfondsverzekerden op 1 ja nuari in gegaan. Zij betalen daarvoor 5,50 euro per maand bovenop hun gewone zieken fondspremie. Wie helemaal geen zorgkosten maakt, kan volgend jaar april bij de afrekening 255 euro terugkrijgen. Elke dokters- of medicijnrekening wordt van dat bedrag afgetrokken. Uitge zonderd zijn bezoeken aan de huisarts, de zorg voor kinderen onder de 18 jaar, verloskundige zorg en kraamzorg. ANP foto Nederlands Fotomuseum/Annet Gelink Gallery/GPD door Karen Dukinq UTRECHT - Fotohistoricus Rik Suermondt heeft in het Neder lands Foto Archief in Rotter dam nog onbekende foto's ont dekt van Ed van der Elsken en Dolf Kruger. De curator van het Epson Foto- Festival Naarden 2005. dat van daag begint, deed de vondst toen hij op zoek was naar foto's voor het festival. De opnamen heeft Van der Els- ken in 1955, 1957 en 1958 ge maakt tijdens de TT-races van Assen. Suermondt: „Van der Els- ken schoot in totaal twaalf fo torolletjes vol van 36 opnamen." Ed van der Elsken (1925-1990) kwam net uit Parijs terug toen hij de eerste foto's van de TT-ra ces maakte. Van 1950 tot 1954 werkte en woonde hij in Parijs met als re sultaat het bekende fotoboek 'Een liefdesgeschiedenis in Saint Germain des Prés'. Van der Elsken maakte achttien foto boeken en meer dan veertig films. Van Dolf Kruger (1923) ontdek te Suermondt foto's uit 1949 van de annexatie van het Duitse doipje Tüddem (Tudderen, vlak bij Sittard). De foto's van Neder landse mariniers die de grens paal verplaatsen, van discussië rende pastoors en nieuwsgierige dorpsmeisjes geven een mooi beeld van een historische ge beurtenis. De foto's zijn vanaf vandaag te zien in Naarden. GPD jjnnr Jeroen Hoorn ipi )EN HAAG - Antilliaanse risi- ojongeren die nu nog snel op het vliegtuig naar Nederland tappen in de hoop het strenge oelatingsbeleid voor te zijn, kunnen zich de moeite bespa- ren. Zodra de nieuwe regels rond zijn. gelden zij met terug- rerkende kracht. Dat zei vi- e-premier Zalm gisteren. lei kabinet wil Antilliaanse jon- reren onder de 24 alleen nog toe- si |alen als zij hier werk hebben of een opleiding volgen. Voor de Antilliaanse jongeren die hier al zijn en baan noch opleiding heb- ir< ben. verandert er niets. Maar omdat de wet gisteren officieel r-: is aangekondigd, is dat anders K voor jongeren die vanaf nu arri- veren, aidus Zalm. „Ze kunnen hier nog wel komen, maar zodra v? de wet er is kunnen ze worden rti teruggestuurd." De Antilliaanse regering is woe- dend over de plannen, vooral ómdat zij er niet van tevoren in is gekend. Zalm zei met de Antil- - jen te gaan praten, zodra de ;Tweede Kamer akkoord is met ile plannen. „Het is niet zo dat i we een brief aan de Antillen stu ren met de mededeling 'zo doen we het'. Maar we moeten het eerst zelf eens zijn over ons ^landpunt." Bezwaar De Antillen hebben ook juridi- che bezwaren: het terugsturen f $an Antilliaanse jongeren zou niet mogelijk zijn, omdat zij een (ederlands paspoort hebben. Volgens Zalm gaat dat bezwaar met op. „De maatregel geldt niet voor alle Antillianen, maar is toegespitst op een risicogroep die veel problemen veroor- zaakt." Bovendien hebben de 'Antillen ook vestigingseisen voor Nederlanders. Het kabinet hoopt dat de Antil len akkoord gaan en aan de maatregelen mee zullen werken. „Het zou prettig zijn als vertrek kende jongeren al op de Antil len worden gecontroleerd", al dus Zalm. „Ook is het in het be lang van de Antillen dat jonge ren een opleiding volgen en zo een grotere kans maken op de ar beidsmarkt." GPD pagina 4 commentaar pagina 17 Van Dok staat achter harde aanpak Antillianen GA Uaw /VIEI££KI E\/EM BIJ je. mobvbïz. LANGS Duizenden aanmeldingen sms-alarm IOÏTERDAM - Tienduizend unensen hebben zich in de regio jRotlerdam-Rijnmond opgege ven voor sms-alarmering bij jiampen. De dienst is een extra lil informatievoorziening, naast iet alarmeren door sirenes. De overheid besloot tot het ge ven van waarschuwingsberich- lenop de mobiele telefoon, om dat veel mensen de loeiende sire- ies niet horen. Bovendien wor- en doven en slechthorenden oor deze dienst beter gewaar- chuwd. Geen ander medium teeft een groter bereik, aldus de egionale Hulpverleningsdienst otterdam Rijnmond, innen twee weken kwamen enduizend aanmeldingen nnen. maakte directeur P. Feit van Citizen Alert Services, et bedrijf dat het systeem heeft pgezet, gisteren bekend. Dertig rocent van de mensen wil ook talarmeerd worden voor an- ere zaken, zoals een hoge ehtverontreiniging of het ïtvallen van de elektriciteit. HP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Turkse rege ring mengt zich in de discussie over het vliegverbod voor Onur Air. Turkije heeft om ophelde ring gevraagd over het vliegver bod dat de Nederlandse Inspec tie Verkeer en Waterstaat (IVW) gisteren de Turkse luchtvaart maatschappij voor een maand oplegde. Ook bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken is een verzoek ingediend om bemiddeling via diplomatieke weg voor een spoe dige oplossing van de proble men. Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken bevestigde gis teren dat zowel met de Turkse vertegenwoordigers in Neder- rechter als de Nederlandse auto riteiten niet met een goede uit leg voor de vliegverboden ko men. Schadeclaim Ondertussen dreigen touropera tors in Nederland Onur Air met een schadeclaim. Reisorganisa ties als Corendon en Oad hou den de luchtvaartmaatschappij verantwoordelijk voor de chaos die door het vliegverbod is ont staan, De vluchten van duizen den reizigers moeten omgeboekt worden. Voor in ieder geval de komende dagen is dat gelukt. Daarmee waren wel hoge kosten gemoeid. De totale schade voor Corendon bedraagt volgens di recteur A. Ulsu 'misschien wel 1 miljoen euro'. Na krachtige protesten uit Berlijn heeft Turkije gisteren het vliegverbod voor Duitse vliegtuigen naar Turkije opge heven. Dat maakten de Duitse autoriteiten gisteravond bekend na een dag van diplomatieke spanningen. Na het Duitse vliegverbod voor de omstreden Turkse chartermaatschappij Onur Air kregen vervangende Duitse toestellen geen toestem ming in Turkije te landen. De Duitse toestellen hadden ge strande toeristen moeten opha len. Sinds gisteravond gelden er ook vliegverboden in Frankrijk en Zwitserland. ANP/DPA land als met de autoriteiten in Turkije overleg gaande is. Direc teur Y. Sen van het Turks Ver keersbureau in Den Haag is bij de gesprekken met de Neder landse autoriteiten, waaronder ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat, betrokken. Vol gens Sen gaat het overleg dins dag verder. Zij hoopt dat het vliegverbod kan worden opgehe ven. Het Turkse ministerie van Trans port stelde gisteren dat de con trole van toestellen, het perso neel en het management van de Turkse vliegmaatschappijen ge heel verloopt volgens nationale en internationale regels. „Als re sultaat van deze controles zijn er zowel bij Onur Air als bij an dere Turkse maatschappijen geen gebreken aan het licht ge komen die een risico zouden vor men voor de veiligheid tijdens de vlucht." H. Bagana, president-directeur van Onur Air, beschuldigt de IVW van een oneerlijke behande ling. Bagana stapt zelfs naar de Een ontdekte foto van Ed van der Elsken van de TT-Assen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3