PZC Een muur te ver Vraag ^antwoord Kom over de brug in Newcastle Vl Redactie bijlagen: 0113-315680 iYWW.pzc.nl - E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 14 mei 2005 Reizen Reizen Uitgaanstip De vikingen komen naar Eind hoven. Op 15 en 16 mei strij ken ze neer in het openlucht museum voor allerlei activitei ten. Open 10-17 uur, entree €6,50. Meer info: tel. 040-252 22 81www.historisch-open- luchtmuseum-eindhoven.nl Leeslust De Weken van het Reisboek zijn begonnen met veel aandacht voor het lezen over reizen, maar ook voor de praktische kant: de reisgids. Waarom is een reisgids voor u belangrijk? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Ontdekki ngstoch t •M 0) De vakantie is er om nieuwe dingen te ontdekken. Dat is de eerste associatie die het woord 'vakantie' oproept, zo blijkt uit de Graadmeter van vorige week, toen we vroegen 'waar denkt u het eerst aan bij vakantie?' De uitslag: ^Nieuwe dingen ontdekken 56% 16% 10% i^Aan het strand liggen ^Actief bezig zijn i^Romantisch weg met partner ^Met familie samen zijn @iBocken lezen Frankrijk favoriet Zo'n 75 procent van de Nederlanders wil de ko mende zomer een vakantie van een week of langer maken, dat is ongeveer evenveel als vo rig jaar. Drie miljoen Nederlanders blijven in eigen land en 7,8 miljoen mensen kiezen voor het buitenland, de rest twijfelt nog. Dit blijkt uit de april-meting van het ContinuVakantie- Onderzoelc. Van de buitenlandse bestemmin gen is en blijft Frankrijk koploper met 1,6 mil joen Nederlandse toeristen, gevolgd door Span je en Duitsland met ruim 800.000 respectieve lijk 600.000 gasten. Sterkste groeier is net als voorgaande jaremTurkije, dat op 600.000 gas ten mag rekenen. Turkije neemt daarbij de vierde plaats over van Italië. Het eigen land levert fors in, zeker negen pro cent. De natte zomer van vorig jaar en de lage prijzen voor buitenlandse vliegvakanties spe len daarbij een rol. Veilig de lucht in Ik heb een goedkope vakantie geboekt. Hoe weet ik ze ker dat ik met een veilige luchtvaartmaatschappij? Fred van Zeijl, inspectie Verkeer en Water staat: 'Het is niet zo dat goedkope vluchten al tijd onveilig zijn, maar er zit een bepaald risico aan een goedkope vliegreis. Een vliegtuig in de lucht houden kost veel geld en goedkope lucht vaartmaatschappijen zijn soms slordig met on derhoud en veiligheidseisen. In principe is de maatschappij verantwoordelijk voor de veilig heid, maar de passagier heeft ook een eigen verantwoordelijkheid. Die moet altijd zijn ogen en oren open houden. Als je iets ziet, kun je bij ons loket terecht; meldingen en klachten zijn welkom. In het jaarverslag op onze websi te staat welke bedrijven er vorig jaar onder toe zicht zijn geplaatst. Vooral de Turkse charter maatschappijen doen het slecht. Over Europe se prijsvechters hebben we geen klachten ge kregen.' Loket en jaarverslag op www.ivw.nl. Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Brian Ferry, Mark Knopfler en Paul Gascoigne zijn er geboren, Patrick Kluivert zit er op de re servebank: Newcastle. Met zo'n 100.000 inwoners de grootste tod van Noord-Oost Engeland en voor veel Nederlanders uit valsbasis voor vakantietrips naar Schotland of het Lake Dis trict. In dat laatste hopen de Plaatselijke toeristische instan ts verandering te brengen: Ne wcastle en de nabije omgeving zijn óók een langere vakantie toard, zo stellen zij. °lgens de reisfolders zijn in Ne wcastle de oude wijk Grainger °wn met aansluitend de Chine sewijk en Blackffiars een must. 11 laatste is een voormalig kloostercomplex met aparte winkels, werkplaatsjes en cafés. De regenachtige dag dat wij het bezoeken is slechts een winkel open, waardoor het geheel een vrij troosteloze indruk maakt. De eigenares van de winkel, blij met het eerste bezoek van die dag, overstelpt ons met vragen. 'Waar komen jullie vandaan? Zijn jullie met de veerboot geko men? Hoe was de overtocht?' Als ze hoort dat we een aantal dagen in het gebied blijven vindt ze dat heel verstandig. 'In het najaar komen veel toeristen met een driedaagse minicruise, ze blijven dan een dagje winke len in Newcastle. Maar dikwijls is het slecht weer op zee, en dan staan ze hier misselijk en met een kotszak in de hand in>de winkel, in de wetenschap dat ze een paar uur later weer aan boord moeten. Nee, dan kun je beter in de zomer komen en wat langer blijven.' De laatste jaren heeft Newcastle een complete metamorfose on dergaan. De stad heeft hiervoor miljoenen aan overheids- en lot- togelden gekregen, onder meer vanwege het feit dat Newcastle (samen met Cardiff in Wales) in 2008 Culturele Hoofdstad van Europa wordt. Het meest inte ressante gedeelte zijn beide oevers van de rivier de Tyne. Par keer de auto in een garage aan de Quays, twee pond voor een hele dag en tien minuten lopen van het centrum. Wandel van uit het centrum over de hoge oude brug naar het deze winter geopende multifunctionele con certgebouw The Sage Ga teshead, de grote glazen rups die ligt te glimmen op de oever, en loop hier dwars doorheen. Binnen lijkt het gebouw op het Guggenheimmuseum in New York. Daarna kom je bij de Bal tic, een vroegere graanopslag waar je nu met de lift omhoog kunt voor een uitzicht op de ri vier en de stad. Er is ook een groot museum voor moderne kunst in gehuisvest. Wandel dan over de Millenniumbrug naar de fraai opgeknapte kade met trendy cafés en restaurants, onder meer in een oude veer boot. De rivierkade, 'Quays,' is het visitekaartje van de stad. De Milleniumbrug, The Sage en de oude brug vormen het visitekaart je van Newcastle. Foto WEGENER Jonge stadsbewoners flaneren hier langs het water, altijd zo mers gekleed, al geeft de ther mometer niet meer dan dertien graden aan. Het valt meteen op dat jongeren in Noord-Engeland zich ook bij koud weer graag hullen in dunne niemendalle tjes, waarbij de dames naarma te de avond vordert het decolle té extra opkrikken en de combi natie hoge hakken-kinderkop- jes niet schuwen. Newcastle heeft een aardig cen trum, maar wie grote steden in eigen land gewend is kijkt echt niet meer op van de overdekte winkelcentra zoals Eldon Squa re en het buiten de stad gelegen MetroCentre, dat een van de grootste in Europa is. Leuker is dan de oude winkelgalerij uit 1906, fraai betegeld en voorzien van een halfrond glazen dak. In dezelfde stijl is Brasserie Centu rion (anno 1855) in het centraal station, waar je in huiskamer sfeer een kop koffie met een broodje kunt eten. Dat geldt ook voor koffiehuis Blakes in Grey Street. Grey Street is uitge roepen tot de mooiste straat van Engeland, maar dat zien wij ei eerlijk gezegd niet aan af. Newcastle hoopt deze zomer met enkele grote evenementen extra toeristen te trekken. Hoog tepunt is de Tall Ships Race, waarbij ruim honderd schepen tussen 25 en 28 juü de Tyne op varen. ALICE PLEKKENPOL Meer informatie: Newcastle Tourist Information Centre, tel. 0044-191-277 80 00, www.visit- newcastleqateshead.com.Zie voor de evenementen www.2005alive.com. Carlisle In de steden zijn voldoende slaapplaatsen te vinden, voor het platteland kun je beter reserveren. Zo is er in Housesteads slechts een b&b gelegen tegenover de Muur van Hadrianus: Beggar Bog, tel 0044-1434-34 46 52, www.beqqarboq.com Noord-Oost Engeland is een prima bestemming voor golfers. Er zijn in het gebied tal van golfbanen, waaronder de drie befaamde Royals: Royal Birkdale, Royal Liverpool en Royal Lytham St Annes. Ook Schotland is nabij. Informatie: www.enqlandsqolfcoast.com. wWW De KLM vliegt dagelijks op Newcastle, maar om Noord-Oost-Engeland te i yj i verkennen heb je eigenlijk een auto nodig. De veerboot van DFDS Seaways vaart al tien jaar lang elke nacht van IJmuiden naar Newcastle en doet daar 15 uur over. Op 18 mei is er een extra feestelijke jubileumtocht jW?? [fitt Informatie: tel. 0255-54 66 66. www.dfdsseaways.nl. tinformatie over de Muur van Hadrianus: tel. 0044-1434-32 20 02, www.hadrians-wall.org 's Zomers rijdt er een speciale bus over je AD122 langs Hadrians Wall. Informatie: tel. 0044-8457-48 49 50. .-j" Het Bowes Museum in Barnard Castle is dagelijks open van 11.00-17.00 uur, entree 7 g pond. Tel. 0044-1833-69 06 06, www.bowesmuseum.orq.uk Informatie over de stad Durham: Durham Tourist Information Centre, tel. 0044-191-384 37 20, www.durhamcitv.qov.uk De kathedraal is dagelijks gratis toegankelijk Informatie over Noord-Engeland: England's North Country, tel. 0044-1904-70 22 05, www.visitenc.com Algemene informatie: Visit Britain, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 020-689 00 02, www.visitbritain.com Kale bergen met oneindige vergezichten. Duizend jaar oude steden, kastelen en kathedralen. Vriendelijke mensen, heel veel schapen en steeds weer die muur. Noord-Engeland is nog mooier dan we ons hadden voorgesteld. drianus een must. De muur ligt er al sinds 122, toen de Romein se keizer Hadrianus opdracht gaf een afscheiding te bouwen van kust tot kust. En hoewel het bouwwerk al geruime tijd op de werelderfgoedlijst van Unesco staat, bedachten de plaatselijke toeristische instanties pas enke lejaren geleden dat er handel in zit. De promotie liep meteen uit de hand. Er kwamen veel meer wandelaars op af dan gedacht, en niet iedereen bleef op het rechte pad. Het is dan ook niet eenvoudig om in dit desolate landschap overal toezicht te houden op de 120 kilometer lan ge muur. Dat gebeurt door gaans wel in de bijbehorende forten, die je als'onderdeel van de Romeinse bouwwerken te gen betaling kunt bezoeken. Zo als het fort in Housesteads, waar zelfs Nederlandse (Bataaf se) soldaten gelegerd zijn ge weest. Wel heel lang geleden overigens, rond 69 na Christus. Dwars door de Pennines Wil je het ruige landschap echt ervaren, maak dan een auto- of motortocht door de Pennines. Enkele smalle wegen kronkelen door dit kale bergachtige land, waar twee huizen al een heel dorp vormen, en je op enkele fa zanten en schapen na geen le vend wezen tegenkomt. Half april kan er nog sneeuw liggen, tot de herfst, als de heide de ber gen paars kleurt, zijn de wegen goed begaanbaar. Via het dorp Alston (prima lunchadres) rijden we bij Barn ard Castle de bewoonde wereld binnen om het Bowes Museum te bezoeken. Bij ons nauwelijks bekend, in Groot-Brittannië een begrip en perfect voor een iet wat bewolkte of regenachtige dag. Het kasteel, geïnspireerd op het Louvre, is in opdracht van het schatrijke echtpaar Jo hn en Josephine Bowes eind ne gentiende eeuw gebouwd als museum. Toen het in 1892 open de leefden beiden niet meer. Het is heel divers ingericht: schilderijen van oude Vlaamse en Nederlandse meesters, porse lein, gobeüns, stijlkamers, een kelder vol archeologische opgra vingen waaronder skeletten en tafels met kinderactiviteiten houden je wel even bezig. Het topstuk van het museum, de Zil veren Zwaan die twee keer per dag een deuntje speelt, is helaas kapot en staart stil voor zich uit. Dan gaat het weer richting noor den, naar Durham. Durham üjkt zo ongeveer te bestaan uit een kasteel en een kathedraal, een ruim duizend jaar oud giga bouwwerk waarvan de torens al van verre herkenbaar zijn. De Door ALICE PLEKKENPOL 'e kathedraal van Durham domineert de stad van alle kanten. Foto's WEGENER Daar ligt hij, bijna bin nen voetbereik. Dichtbij en toch ook zo ver. De Muur van Hadrianus is in zicht en het is nog maar een stukje door de weilanden vol mekkerende lam metjes, aleer we daadwerkelijk het pad langs de muur kunnen gaan volgen. We worden echter tegengehouden. Niet door de schapen, de fysieke conditie of een hek, maar door een kudde koeien. De grote, zwarte dieren hebben kalveren die ze met veel stampij beschermen. Ze ko men zo dreigend op ons af dat we na kort aarzelen voorzichtig omdraaien en terugkeren naar het kantoor van de National Trust in Housesteads, favoriet startpunt voor voettochten langs de befaamde Muur van Ha drianus. 'Heel verstandig', zegt de beheerder. 'De schapen en koeien hebben net gejongd en zijn daarom extra waakzaam. Vorige week is nog iemand ern stig verwond door een koe.' We krijgen uitleg hoe we de rou te naar de muur illegaal en dier- vrij kunnen vervolgen ('tweede afslag rechts, het bord met ver boden toegang negeren'). De be heerder wijst op de kaart een boom aan die figureert in de Ke vin Costnerfilm 'Prince of Thie ves'. We vinden het sneu te be kennen dat we deze Robin Hoodfilm nooit gezien hebben, dus knikken we enthousiast bij de uitleg over dé boom en gaan weer op pad. In het noorden van Engeland is een bezoek aan de Muur van Ha- Newcastle Durham Barnard Castle De kale Pennines veranderen telkens van kleur, naar gelang het seizoen. Foto BRITAINONVIEW kathedraal is een bedrijf op zich, met winkeltjes waar ook Nederlandstalige boeken wor den verkocht, een groot restau rant, een museum waarvoor apart betaald moet worden, en meer. Een in blauw gewaad ge stoken gids vertelt ongevraagd dat de kathedraal een lange his torie kent, maar tegenwoordig vooral bekendheid geniet als de cor voor de Hariy Potterfilms. We lopen rond, bekijken de ra men, het altaar, de koorbanken en het aangebouwde klooster, waar we op zoek gaan naar de katten Leofric en Godiva. Dit duo woont al jaren in de kerk en figureert in een zojuist ver schenen boek over kathedraal- katten, dat in stapels in de kloos terwinkel wordt aangeboden. 'Wonen hier twee katten? Ik heb ze nog nooit gezien,' zegt onze begeleider verbaasd. Naast de kathedraal staat het kasteel, nu onderdeel van de universiteit, waarvan met name de bibliotheek een bezoek waard is. Van de nog geen 48.000 inwoners van Durham is een kwart student, en dat merk je overal in de stad aan de apar te winkels en de, zelfs voor Ne derlandse begrippen, betaalba re eetgelegenheden. Inwoners van Durham kiezen als lunch graag een snelle hap in de oude overdekte markt, op een bank langs de rivieroever of op het grasveld naast het kasteel. Len tezon, een broodje en zicht op de prachtige kathedraal, wat kan een mens soms met simpe le dingen gelukkig zijn. Het Bowes Museum was nooit be woond, maar van meet af aan een huis voor kunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37